Top

مازندران حماسه فردوسی کجاست؟

April 1, 2018 by · Comments Off on مازندران حماسه فردوسی کجاست؟ 

ابراهیم نجاری – مدرس دانشگاه فرهنگیان نوشهر

Read more

مهرداد پاینده رئیس اتحادیه سندیکاها در سه ایالت آلمان می‌شود

January 27, 2018 by · Comments Off on مهرداد پاینده رئیس اتحادیه سندیکاها در سه ایالت آلمان می‌شود 

UnionJPGUnionصدای آلمان  – مهرداد پاینده که ۳۳ سال پیش به آلمان پناهنده شده بود، به عنوان رئیس اتحادیه سندیکاهای سه ایالت آلمان انتخاب خواهد شد. او گفته است که در سیاست‌های خود به نیازهای مهاجران در آلمان توجه خواهد کرد. رئیس بعدی اتحادیه سندیکاهای سه ایالت نیدرزاکسن، برمن و زاکسن‌آنهالت آلمان یک آلمانی ایرانی تبار است. به این ترتیب، مهرداد پاینده روز سوم فوریه قرار است جانشین هارتموت توله گردد. مهرداد پاینده سال ۱۳۶۴ ایران را ترک کرد و پس از رفتن به ترکیه و بلغارستان به آلمان آمد و در این کشور تقاضای پناهندگی داد. او در ایران نیز سابقه کار سندیکایی دارد. سابقه فعالیت‌های سندیکایی او در زمان شاه آغاز شد و پس از انقلاب اسلامی نیز  ادامه یافت. پاینده به دشواری‌های کار سندیکایی در ایران اشاره می‌کند و می‌گوید: «در ایران حتی تقاضا برای اضافه حقوق نیز کافی است تا به آدم انگ وابستگی به سازمان سیا را بزنند.» مهرداد پاینده ۵۷ ساله که دانش‌آموخته رشته اقتصاد در دانشگاه هامبورگ، برمن و سمفروپول (در کریمه اوکراین) است و دکترای خود را در همین رشته در دانشگاه برمن اخذ کرده است، همواره به فعالیت‌های سندیکایی علاقه داشته است. همین موضوع باعث شده که او فعالیت‌های سندیکایی خود را در آلمان نیز دنبال کند.

Read more

نرگس محمدی: اتهام کشیده شدن رفتار مردم به سوی خشونت، متوجه حکومت است

January 4, 2018 by · Comments Off on نرگس محمدی: اتهام کشیده شدن رفتار مردم به سوی خشونت، متوجه حکومت است 

NargesMWeb Nargesزمانه – نرگس محمدی، زندانی سیاسی در ایران، در پیامی گفته که حکومتی که مدام سرکوب کرده است، راه رفتارهای خشونت‌آمیز و پرهزینه را به روی مردم گشوده و چنین وضعیتی نه کار دشمن و بیگانه که ماحصل «تدبیر نابخردانه» حکومت است.نرگس محمدی، مدافع حقوق بشر و نائب رئیس کانون مدافعان حقوق بشر، در این پیام که شامگاه چهارشنبه ۱۳ دی منتشر شد حق راهپیمایی مسالمت‌آمیز و داشتن نهادهای مدنی را از حقوق بنیادین بشر دانسته و گفته است که پاسخ حکومت ایران به این دو حق همواره «رفتار خشن و سرکوبگرانه» بوده.  او نوشته است: «اتهام کشیده شدن رفتار مردم به سوی خشونت، متوجه حکومتی است که نهادهای مدنی، احزاب و روزنامه‌ها را “پایگاه دشمن” و فعالان مدنی و سیاسی را “مزدور مزد بگیر” و تجمعات مسالمت‌آمیز مدنی را “اغتشاش” نامید و سرکوب کرد. آن‌چه امروز و فردا خواهیم دید نه دست دشمن و بیگانه که ماحصل تدبیر نابخردانه حکومت است.»

Read more

طرح جدید آمریکا برای فشار بیشتر بر ایران

September 12, 2017 by · Comments Off on طرح جدید آمریکا برای فشار بیشتر بر ایران 

USweb39227210_303صدای آلمان – برخی مقام‌های سیاسی و امنیتی آمریکا طرحی را برای اعمال فشار بیشتر بر ایران تهیه کرده‌اند. بر اساس این طرح از جمله ناوهای آمریکایی در صورت احساس خطر اجازه شلیک به قایق‌های تندروی سپاه پاسداران را دارند. جیم ماتیس؛ وزیر دفاع، رکس تیلرسون؛ وزیر امور خارجه، مک‌مستر؛ مشاور امنیت ملی و دو مقام دیگر آمریکایی طرحی را آماده کرده‌اند که به ایالات متحده این امکان را می‌دهد تا ایران را تحت فشار بیشتری قرار دهد. این طرح در نشست شورای امنیت ملی در روز جمعه هفته گذشته به ترامپ ارائه شده است. شش مقام دولت آمریکا که نخواسته‌اند نامشان فاش شود این خبر را به خبرگزاری رویترز داده‌اند. دو تن از آنها گفته‌اند طرح مزبور به احتمال زیاد به تصویب خواهد رسید و تا قبل از پایان سپتامبر جزییات آن منتشر خواهد شد. گفته می‌شود برخی مشاوران کاخ سفید نیز در این نشست حضور داشته‌اند.

Read more

رضا شهابی، فعال کارگری دوباره به زندان منتقل شد

August 10, 2017 by · Comments Off on رضا شهابی، فعال کارگری دوباره به زندان منتقل شد 

RezaShahabi16487295_303سندیکای کارگران شرکت واحد با انتشار بیانیه‌ای اقدام دادستانی برای انتقال مجدد رضا شهابی به زندان را به شدت محکوم کرد. شهابی عضو هیئت مدیره این سندیکاست و به علت بیماری در مرخصی درمانی به سر می‌برد. سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه در بیانیه‌ای اعلام کرد رضا شهابی، فعال کارگری و زندانی سیاسی دو روز پیش (چهارشنبه ۱۷ مرداد/ ۸ اوت) به زندان رجایی‌شهر احضار شد.. شهابی ۲۲ خردادماه ۱۳۸۹ بازداشت و پس از محاکمه به ۶ سال زندان محکوم شد. مطابق گزارش‌ها هنگام بازداشت و در زندان با او بدرفتاری شده و از ناحیه گردن و کمر به شدت آسیب دیده است. رضا شهابی در دوران بازداشت سه دوره دست به اعتصاب غذا زد و با وخیم شدن حالش برای درمان به بیمارستان منتقل شد. او چندی پیش با سپردن وثیقه برای ادامه درمان به طور موقت آزاد شده بود. چنان که سندیکای کارگران شرکت واحد گزارش داده انتقال مجدد رضا شهابی به زندان در پی “اصرار دادستانی برای توقیف ملک وثیقه‌گذار” صورت گرفته است.

Read more

Trump Endorses Bill to Limit Green Card Immigration

August 3, 2017 by · Comments Off on Trump Endorses Bill to Limit Green Card Immigration 

President Donald Trump on Wednesday endorsed a measure to dramatically reduce the number of low-skilled immigrants admitted to the United States and introduce a merit-based points system. The RAISE (Reforming American Immigration for a Strong Economy) Act would limit the number of permanent residence permits, or green cards, to half a million a year. The current level is 1 million. The points system would let would-be residents’ ability to speak English and earn a living be taken into account when their green card applications are considered.

Read more

دیوان محاسبات: هفت حکم قطعی علیه احمدی‌نژاد در حال اجراست

July 30, 2017 by · Comments Off on دیوان محاسبات: هفت حکم قطعی علیه احمدی‌نژاد در حال اجراست 

Ahmadiwebبی بی سی فارسی – فیاض شجاعی، دادستان دیوان محاسبات می‌گوید تا کنون هفت حکم قطعی قضایی علیه محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهور سابق ایران صادر شده که همه در حال اجرا هستند. بر این اساس، از مجموع این هفت پرونده، ۵ پرونده نفتی و ۲ پرونده غیرنفتی است که “به مجلس هم اعلام شده است.” فیاض شجاعی در مصاحبه‌ای با روزنامه اعتماد که امروز یکشنبه ۸ مرداد (۳۰ ژوئیه) منتشر شد، گفت: ” کل اموال ایشان (محمود احمدی‌نژاد) به دو میلیارد تومان هم نمی‌رسد؛ عنوان شد که او را ممنوع‌الخروج کنیم اما معمولا کسی را ممنوع‌الخروج می‌کنند که ممکن است مخفیانه برود و از دسترس خارج شود اما در این سطح چنین موضوعی منتفی است. مجلس دستش باز است و می‌تواند در مورد ایشان تصمیم بگیرد.” به گفته دادستان دیوان برای جبران ضررهای ناشی از تصمیم‌های محمود احمدی‌نژاد رای قطعی صادر شده است اما حجم این زیان‌ها به قدری زیاد است که “زمینه اجرای آن (احکام صادر شده) فراهم نیست.” بر این اساس رئیس جمهور سابق ایران در یک مورد به جبران بیش از ۷ هزار میلیارد تومان محکوم شده است.

Read more

قربانیان خاموش؛ روایت کسانی که در کودکی مورد آزار جنسی قرار گرفتند

July 13, 2017 by · Comments Off on قربانیان خاموش؛ روایت کسانی که در کودکی مورد آزار جنسی قرار گرفتند 

Kidswebبی بی سی – بحث پیشگیری از کودک آزاری و نحوه اطلاع‌رسانی در باره آن به دنبال قتل آتنا اصلانی، بار دیگر در شبکه‌های اجتماعی مطرح شده است. شماری عدم آموزش و شماری هم نبود قوانین حمایتی از کودکان را سبب بروز چنین حوادثی می‌دانند. این گزارش، روایت چند نفری است که در کودکی مورد آزار و اذیت جنسی قرار گرفته‌اند. اسامی به کار رفته در این گزارش نام واقعی قربانیان نیست. “پدرم از زمانی که به یاد دارم، من را مورد آزار جنسی قرار می‌داد، ۱۵ ساله که شدم موضوع را با مادرم در میان گذاشتم، او عصبانی شد و به دهانم زد و گفت: دروغگو” این روایت سارا دختر ۲۵ ساله‌ای است از دوران کودکی که به گفته خودش برایش همیشه کابوس بوده است. او می گوید: “فکر می‌کردم، اگر حمام نروم و کثیف و نامرتب باشم، کمتر سراغم می‌آید، اما هر راهی را امتحان کردم به بن‌بست رسیدم. تمام تلاشم را کردم و از خانه رفتم، نمی‌دانم وضعیت خواهرهایم چه می‌شود، اما باید خودم را نجات می‌دادم.”

Read more

مرکز پورداود؛ پژوهش در مورد تاریخ ایران باستان در لس‌آنجلس

July 7, 2017 by · Comments Off on مرکز پورداود؛ پژوهش در مورد تاریخ ایران باستان در لس‌آنجلس 

LAwebدانشگاه کالیفرنیا در لس آنجلس یا UCLA چند ماه است که مرکزی به نام پورداود دارد. دکتر رحیم شایگان مدیر این مرکز که ریاست بخش مطالعات ایرانشناسی دانشگاه را نیز عهده دار است، انگیزه تاسیس آن را، تقویت هر چه بیش تر بخش ایرانشناسی این دانشگاه می‌داند و می‌گوید که در شرایط فعلی حاکم بر ایران، توجه زیادی نسبت به تاریخ ایران باستان نمی‌شود، بنا براین تأسیس یک نهاد پژوهشی با چنین ابعادی، همچون مرکز پورداود، می تواند تأثیر تعیین کننده‌ای بر سرنوشت کل رشته ایران شناسی بگذارد و سیر فعلی آن را تغییر دهد و تمامی رشته را بر شالوده نوینی بنیان نهد. این مرکز نام خود را از ابراھیم پورداود، نخستین مترجم فارسی اوستا و استاد برجستۀ فرھنگ ایران باستان و زبان اوستایی در دانشگاه تھران، گرفته است و با حمایت مالی نوۀ ابراهیم پورداوود یعنی آناھیتا نفیسی لاولیس و ھمسرش جیمز لاولیس تاسیس شده است. خانم نفیسی لاولیس می‌گوید: “پدربزرگ من زندگی خود را وقف مطالعه تاریخ ادیان و فرهنگ ایران باستان کرد و من شکرگزارم که من و شوهرم این بخت را داریم که بدین ترتیب کارهای مهم او را ارج نهیم”.

Read more

حکم انفصال از خدمت برای فرمانده سابق ناجا به اتهام نفت‌خواری

July 6, 2017 by · Comments Off on حکم انفصال از خدمت برای فرمانده سابق ناجا به اتهام نفت‌خواری 

Najawebایسنا – یکی از اعضای کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی از صدور حکم انفصال از خدمت برای یکی از مسئولین ارشد سابق نیروی انتظامی به دلیل بدهی نفتی این نیرو به دولت خبر داد. دو سال پیش سردار اسماعیل احمدی‌مقدم، فرمانده سابق نیروی انتظامی به اتهام فساد مالی مدتی کوتاه بازداشت شده بود. محمد حسینی، عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) اعلام کرد که به اتهام نفت‌خواری فرمانده ناجا در دوران ریاست جمهوری محمود احمدی‌نژاد به دادسرای دیوان محاسبات معرفی و برای او حکم انفصال از خدمت صادر شده است. در دوران ریاست جمهوری محمود احمدی‌نژاد قرار بر این بود که نیروی انتظامی نفت بفروشد و از محل فروش نفت ایران، بخشی از هزینه‌های مورد نیازش را تأمین کند. از آن زمان تاکنون ناجا به وزارت نفت  ۶۰۰ میلیارد تومان بدهکار است. پول یک محموله نفتی دوم هم بلاتکلیف است.

Read more

Next Page »

Bottom