Top

اعتراضات مردم ایران در پنجمین روز ادامه دارد؛ قطعی اینترنت و بازداشت‌های گسترده معترضان

November 19, 2019 by · Comments Off on اعتراضات مردم ایران در پنجمین روز ادامه دارد؛ قطعی اینترنت و بازداشت‌های گسترده معترضان 

صدای آمزیکا – پنجمین روز از اعتراضات مردم در ایران در حالی ادامه دارد که همچنان اینترنت قطع است و گزارش‌ها حاکی از بازداشت های گسترده در شهرهای مختلف است. ادامه اعتراضات مردم در ایران روز سه‌شنبه ۲۸ آبان ماه نیز ادامه یافته است با این حال به دلیل قطعی اینترنت در ایران ویدئوها و تصاویر از این اعتراضات به سختی منتشر می شود. نهاد «نت‌بلاکز» سازمانی که برای نظارت بر اینترنت است، بار دیگر شامگاه دوشنبه ۲۷ آبان ماه در صفحه توئیتر خود نوشت که تنها پنج درصد از اینترنت در ایران با دنیای خارج ارتباط دارد. بنابر این گزارش حکومت ایران با توجه به اعتراضات گسترده اینترنت را قطع کرده است. ادامه قطعی اینترنت در شرایطی است که محمد جواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات اعلام کرد که «اطلاعی درباره زمان رفع محدودیت اینترنت» ندارد.

Read more …

در پایان چهارمین روز اعتراضات: دانشجویان محبوس در محوطه دانشگاه تهران

November 18, 2019 by · Comments Off on در پایان چهارمین روز اعتراضات: دانشجویان محبوس در محوطه دانشگاه تهران 

زمانه – به گفته انوشیروان محسنی‌ بندپی، استاندار تهران در اعتراضات مردمی به افزایش قیمت بنزین در ایران از ۳۱ استان، ۲۲ استان کشور درگیر بودند. در چهارمین روز اعتراضات شهر شیراز خبرساز بود. معترضان کنترل بخشی از محله‌های این کلانشهر ایران را به دست گرفتند. با تاریکی هوا، ابتدا تهران‌پارس در شرق تهران شلوغ شد، سپس خبر رسید که گروهی از لباس شخصی‌ها، بسیجی‌ها و پاسداران به دانشجویان معترض دانشگاه تهران حمله کردند. بر اساس اطلاعاتی که رادیو زمانه به دست آورده، با تاریک شدن هوا، گروهی از بسیجیان، همراه با لباس شخصی‌ها به تجمع دانشجویان معترض دانشگاه تهران در خیابان ۱۶ آذر حمله کردند. این درگیری‌ها تا حدود ساعت ۱۷ الی ۱۸ ادامه داشت. سپس خبر رسید که دانشجویان را داخل محوطه دانشگاه محبوس کرده‌اند. بر اساس ویدیویی که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده، دانشجویان، از پشت نرده‌های دانشگاه تهران فریاد مرگ بر دیکتاتور سر داده‌اند. دانشجویان با انتشار اطلاعیه‌هایی از مردم درخواست کمک کرده‌ بودند. آن‌ها هشدار داده‌ بودند که مبادا حادثه کوی دانشگاه یک بار دیگر تکرار شود. بر اساس خبرهای جسته و گریخته‌ای که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده، فضا در اطراف دانشگاه تهران کاملاً امنیتی است. مأموران لباس شخصی در خیابان ۱۶ آذر رفت و آمدها را زیر نظر گرفته‌اند.

Read more …

ادامه اعتراضات در ایران؛ کشته شدن ۲ معترض تایید شد، اینترنت همچنان قطع است

November 17, 2019 by · Comments Off on ادامه اعتراضات در ایران؛ کشته شدن ۲ معترض تایید شد، اینترنت همچنان قطع است 

صدای آمریکا – در پی اعتراضات به گرانی بنزین در ایران که از روز جمعه ۲۴ آبان ماه آغاز شده است، بنابر آمار رسمی بیش از هزار نفر از معترضان دستگیر شدند. همچنین آمارهای غیررسمی حاکی از کشته شدن دست‌کم ۱۰ نفر در این اعتراضات است.اعتراضات در ایران روز یکشنبه ۲۶ آبان ماه در شهرهای ایران علی رغم فضای سنگین امنیتی در تهران،‌ سنندج، اصفهان،‌ شیراز و چند شهر دیگر ادامه داشته است. با این حال به خاطر قطعی و اختلال در اینترنت ایران، ویدئوهای بسیار کمتری نسبت به روزهای گذشته منتشر شده است. در تهران تصاویر منتشر شده نشان از حضور بسیار بالای نیروهای امنیتی در مناطق مختلف حکایت دارد. با این وجود مردم امروز در بازار تهران امروز دست به اعتصاب زدند. همچنین برخی گزارش ها حاکی از ادامه اعتراضات در جاده ساوه و بزرگراه حکیم است.

Read more …

Iran’s Sudden Gas Price Hike Sparks Street Protests in 5 Cities

November 16, 2019 by · Comments Off on Iran’s Sudden Gas Price Hike Sparks Street Protests in 5 Cities 

VOA – Iran’s abrupt decision to raise gasoline prices as its economy worsens under U.S. sanctions and domestic corruption has angered many Iranians, prompting protests in at least five cities and online complaints. Without prior warning, the state-run National Iranian Oil Products Distribution Company announced an immediate 50% increase in the country’s heavily subsidized gas price early Friday, raising the price from about 8 cents to 13 cents per liter. As part of a new rationing system, the state body also said each private car would be allowed up to 60 liters of gas per month at the new price, which would double to 26 cents a liter for any gas purchased above the quota. Iranian state TV quoted Vice President Mohammad Bagher Nobakht as saying the higher gas price and new quota system were intended to raise funds for the government to provide cash handouts to about 60 million underprivileged people accounting for around three-quarters of the population. He said the payments would begin in the next week to 10 days.

Read more …

اعتراضات مرگبار در ایران: حمله به بانک‌ها و شعار «مرگ بر خامنه‌ای»

November 16, 2019 by · Comments Off on اعتراضات مرگبار در ایران: حمله به بانک‌ها و شعار «مرگ بر خامنه‌ای» 

رادیو فرانسه – با شدت گرفتن اعتراضات در ایران، مردم معترض به بانک‌های برخی از شهرهای ایران حمله کردند و برخی از معترضان نیز شعار «مرگ بر خامنه‌ای» سر دادند. بر اساس گزارش‌ها، اعتراضات علیه گرانی شدید و ناگهانی بنزین در برخی از شهرهای ایران از جمله تبریز، کرج، شیراز، بهبهان، سیرجان و اهواز به خشونت کشیده شده است . بر اساس ویدئوهایی که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده، در بعضی از شهرها خودروی پلیس به آتش کشیده شده‌ است. همچنین پلیس برای متفرق کردن مردم از گاز اشک‌آور و شلیک گلوله استفاده می‌کند.همچنین بر اساس این ویدئوها، یک شعبه بانک ملی در بهبهان به آتش کشیده شده و مردم به یک بانک دیگر نیز سنگ‌پرانی می‌کنند. در اهواز، فرمانده پلیس این شهر به رانندگانی که خودروهای خود را به نشانه اعتراض در خیابان‌ها خاموش و متوقف می‌کنند، هشدار داد و گفت: «نخست سعی می‌کنیم با افرادی که خودروهای خود را در خیابان‌ها خاموش می‌کنند به صورت لسانی تذکر دهیم و در مرحله بعد با این افراد برخورد خواهد شد و پس از ضبط پلاک خودرو، از طریق پیامک به آن‌ها اطلاع رسانی می‌شود و سپس موضوع از طریق دادگاه پیگیری خواهد شد.»

Read more …

کارت سوخت و سهمیه‌بندی بنزین و اعتراضات به گرانی بنزین

November 15, 2019 by · Comments Off on کارت سوخت و سهمیه‌بندی بنزین و اعتراضات به گرانی بنزین 

بی بی سی فارسی – بنزین که لیتری هزار تومان بود، با تصمیم دولت سهمیه‌بندی و دو نرخی شد. اجرای این سیاست هم از طریق صدور کارت سوخت برای دارندگان هر خودرو اجرا خواهد شد. این در حالی است که از زمان اصرار دولت بر استفاده از کارت سوخت در مردادماه، بارها تاکید شده بود که این سیستم برای سهمیه‌بندی یا افزایش قیمت بنزین استفاده نخواهد شد. اما به هر حال حالا بنزین دو نرخی شده و هر خودرویی بر اساس اندازه و طبقه‌بندی تعیین شده در دولت، ماهانه ۶۰ لیتر (یا بیشتر) بنزین لیتری هزار و ۵۰۰ تومانی سهمیه دارد. بیشتر از مقدار سهمیه، قیمت هر لیتر بنزین سه هزار تومان است همه چیز از کارت سوخت شخصی آغاز می‌شود. اگر راننده‌ای کارت سوخت نگرفته یا کارت سوختش را گم کرده، باید هرچه سریعتر برای گرفتن کارت سوخت اقدام کند. اطلاعات درباره وضعیت کارت سوخت هر خودرو در وب سایت epolice.ir در دسترس است. آنجا با وارد کردن شماره پلاک خودرو می‌توان فهمید که آیا برای خودرو کارت سوخت صادر شده یا نه.

Read more …

Appeals Court Again Backs House Request for Trump Tax Documents

November 14, 2019 by · Comments Off on Appeals Court Again Backs House Request for Trump Tax Documents 

 

VOA – WASHINGTON – A U.S. appeals court said on Wednesday it would not revisit an October decision backing a U.S. House of Representatives subpoena issued to President Donald Trump’s accounting firm for his financial records. The 8-3 vote by the U.S. Court of Appeals for the D.C. Circuit, declining the Republican president’s request to rehear arguments that the subpoena to Mazars LLP was illegitimate, brings Democrats closer to shedding light on his business interests and how he built his fortune. In a statement, Trump lawyer Jay Sekulow said the president would appeal to the U.S. Supreme Court. The House Oversight Committee subpoenaed Mazars this year, saying it needed the records to determine if Trump complied with laws requiring disclosure of his assets, and to assess whether those laws needed to be changed.

Read more …

وزارت اطلاعات از بازداشت گسترده فعالان معترض اهوازی خبر داد

November 14, 2019 by · Comments Off on وزارت اطلاعات از بازداشت گسترده فعالان معترض اهوازی خبر داد 

زمانه – روابط عمومی وزارت اطلاعات استان خوزستان بازداشت گسترده فعالان معترض اهوازی را تأیید کرد. در این بیانیه فعالان معترض متهم شده‌اند که به پرچم «مقدس» جمهوری اسلامی توهین کرده‌اند. وزارت اطلاعات همچنین ادعا کرده که از دو مکان متعلق به این بازداشتی‌ها سلاح و مهمات جنگی کشف کرده است. ۲۲ نفری که بازداشت شده‌اند اغلب از همسایگان حسن حیدری، شاعر اهوازی بودند که به مرگی مشکوک در بیمارستانی در اهواز درگذشت. در روزهای یکشنبه و دوشنبه ۱۹ و ۲۰ آبان ساکنان منطقه کوت‌عبدالله اهواز در اعتراض به «مرگ مشکوک» حسن حیدری تجمعات اعتراضی برگزار کردند. معترضان می‌گویند حسن حیدری که به خاطر اشعار حماسی‌اش و برخی از اشعارش در نقد ولایت فقیه شاعر شناخته‌ شده‌ای است، در بیمارستان شفای اهواز ترور شده است. مقام‌های محلی علت مرگ حیدری را «سکته مغزی» اعلام کرده‌اند. دوشنبه گذشته شمار زیادی از شهروندان مناطق مختلف در اهواز در مراسم خاکسپاری  حسن حیدری یزله‌هاى (پایکوبى) حماسى برپا کردند. برخی معترضان جاده‌های منتهی به کوت‌عبدالله را بستند. ویدئویی نیز روزهای گذشته در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد که نشان می‌دهد برخی از افراد پرچم جمهوری اسلامی را به نشانه اعتراض پایین می‌کشند.

Read more …

بازداشت یک شهروند ایرانی در سوئد به ظن دست داشتن در کشتار ۶۷

November 13, 2019 by · Comments Off on بازداشت یک شهروند ایرانی در سوئد به ظن دست داشتن در کشتار ۶۷ 

بی بی سی – دادگاهی در سوئد حکم بازداشت یک شهروند ایرانی را به ظن جنایت علیه بشریت و کشتار زندانیان سیاسی در تابستان سال ۱۳۶۷ تمدید کرد تا شاکیان پرونده فرصت یابند مدارک بیشتری علیه او جمع کنند. دادگاه با بررسی شواهد حکم به تمدید بازداشت حمید نوری به مدت یک ماه داد. سه روز پیش ایرج مصداقی، پژوهشگر و فعال سیاسی از “بازداشت یکی از متهمان تراز اول قتل عام ۶۷ را در محدوده قضائی اروپا” خبر داده بود. ایرج مصداقی، شاهد و کاوه موسوی، شاکی این پرونده می‌گویند حمید نوری با نام مستعار عباسی، دادیار زندان گوهردشت بوده است. این نخستین بار است که یک ایرانی به ظن شرکت در کشتار زندانیان سیاسی در سال ۱۳۶۷ بازداشت می‎شود. ایرج مصداقی در مصاحبه با بی بی سی فارسی گفت “حمید نوری امروز در دادگاه اساسا حضورش را در زندان انکار کرد و مدعی بود او به جای کس دیگری اشتباه گرفته‌اند اما تردیدی نیست که اسناد و مدارک کافی برای ادامه بازداشت او وجود دارد و دادگاه برای چهار هفته دیگر حکم بازداشت او را تمدید کرد”.

Read more …

Edged Sword for Female Politicians

November 12, 2019 by · Comments Off on Edged Sword for Female Politicians 

VOA – WASHINGTON – On Democratic presidential candidate Elizabeth Warren’s Facebook page, you can find videos ranging from an announcement in Des Moines, Iowa, that her campaign has reached $2 million in donations …… to one with the Massachusetts senator looking into the camera, explaining her plan to help U.S. teachers. It’s on Twitter that Senator Marsha Blackburn, Republican from Tennessee and chair of the Senate Judiciary Committee Tech Task Force, calls on followers to safeguard their personal data. A recently published study by a Washington think tank indicates that women in public office — or those seeking it, whether in the United States or abroad — are increasingly bypassing traditional media, relying instead on social media to bolster their image and broadcast their message in a more nuanced and unfiltered way. 

Read more …

Next Page »

Bottom