Top

معترضان به نتایج کنکور: سهمیه «ایثارگران» افزایش یافته – مسئولان: این سهمیه تغییر نکرده

September 18, 2017 by · Comments Off on معترضان به نتایج کنکور: سهمیه «ایثارگران» افزایش یافته – مسئولان: این سهمیه تغییر نکرده 

Komkurwebconcoursزمانه – اعلام نتایج کنکور سراسری امسال با اعتراض‌های گسترده‌ای در ایران همراه بوده است. معترضان افزایش سهمیه خانواده‌های «ایثارگران» را عامل آن می‌دانند اما مسئولان و رسانه‌های ایران می‌گویند این سهمیه افزایش نیافته و مشکل مسائل دیگری از جمله شمار زیاد داوطلبان گروه علوم تجربی و افزایش یک‌باره ظرفیت‌ها در مقطع فوق‌لیسانس است. داوطلبان معترض کنکور سراسری ایران در چند روز اخیر به اشکال مختلف اعتراض‌های خود را نسبت به نتایج آن اعلام کرده‌اند، آن‌ها افزون بر این‌که روز شنبه ۲۵ شهریور در مقابل سازمان سنجش آموزش دست به تجمع اعتراضی زده و با برخورد مأموران امنیتی مواجه شدند، در شبکه‌های اجتماعی نیز با ایجاد هشتگ #اعتراض_کنکور سعی کردند افکار عمومی را به مسئله‌ای که به‌گفته آن‌ها تبعیض‌آمیز است، جلب کنند. بیشترین اعتراض داوطلبان کنکور به آن است که امسال مسئولان وزارت علوم سهمیه خانواده‌های «ایثارگران» را افزایش داده و به این ترتیب آن‌ها در تعیین رشته و محل تحصیل با محدودیت‌هایی مواجه شده‌اند. نمایندگان مجلس ایران ۲۶ دی‌ماه سال گذشته به‌هنگام بررسی و تصویب برنامه ششم توسعه، سهمیه ورود خانواده «ایثارگران» به دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی را از ۲۵ درصد به ۳۰ درصد افزایش دادند. این سهمیه برای «ایثارگران» و همسران کسانی که بیش از شش ماه در جبهه جنگ با عراق بوده‌اند و «جانبازان» زیر ۲۵ درصد و همسران‌شان تعلق می‌گیرد.

ادامه را بخوانید

تیم ملی والیبال ایران به نخستین مدال جهانی دست یافت

September 17, 2017 by · Comments Off on تیم ملی والیبال ایران به نخستین مدال جهانی دست یافت 

Valibalweb03814350-E8FE-41EF-BC50-BDBA5EABE186_w1023_r1_sصدای آمریکا – تیم ملی والیبال ایران به مقام سوم مسابقات جام قهرمانان قاره ها دست یافت.. تیم ملی والیبال ایران در پنجمین و آخرین دیدار خود در این رقابتها که در ژاپن برگزار شد با نتیجه سه بر دو فرانسه را شکست داد. با این پیروزی و با توجه به شکست آمریکا در برابر ایتالیا، تیم ملی والیبال ایران با چهار برد و یک شکست مقام سوم این مسابقات را به دست آورد. این نخستین پیروزی ایران در برابر فرانسه و نخستین مدال والیبال ایران در رقابتهای جهانی است.

ادامه را بخوانید

زنان ۵۶ درصد قبولی‌های کنکور سراسری ۹۶

September 16, 2017 by · Comments Off on زنان ۵۶ درصد قبولی‌های کنکور سراسری ۹۶ 

Womenwebzanazms01خبرگزاری های داخلی ایران – سازمان سنجش نتایج آزمون سراسری دانشگاه‌ها در سال ۹۶ را اعلام کرد. ۵۶ درصد کسانی که با موفقیت کنکور را از سر گذراندند، زنان هستند. با این‌حال سهم زنان ایرانی از مشارکت اجتماعی و سیاسی بسیار ناچیز است و از ۱۱ الی ۱۵ درصد فراتر نمی‌رود.حسین توکلی مشاور عالی سازمان سنجش به خبرگزاری‌های داخلی گفته است:  «فهرست اسامی تعداد ۳۷۸ هزار و ۷۰۶ نفر پذیرفته شده نهایی آزمون سراسری سال ۹۶ دانشگاه‌ها از ساعت ۲۰: ۱۵ روز جمعه (۲۴ شهریور ۹۶) بر روی سایت سازمان سنجش قرار گرفته. از تعداد ۳۷۸ هزار و ۷۰۶ نفر پذیرفته شده نهایی ۲۱۷ هزار و ۸۸۴ نفر زن و ۱۶۴ هزار و ۸۲۲ نفر مرد هستند، به عبارت دیگر ۵۶. ۴۸ درصد پذیرفته‌شدگان نهایی زن و ۴۳. ۵۲ درصد مرد هستند.» با وجود آنکه زنان جوان ایرانی سهم بیشتری از قبول‌شدگان آزمون سراسری دانشگاه‌ها دارند، سهم آنان از بازار کار بعد از پایان تحصیلات دانشگاهی به مراتب کمتر از مردان است.

ادامه را بخوانید

افزایش بی‌سابقه شمار ۱۰۰ ساله‌ها در ژاپن

September 15, 2017 by · Comments Off on افزایش بی‌سابقه شمار ۱۰۰ ساله‌ها در ژاپن 

JapanwebJapan-Old-womanزمانه – در حال حاضر در ژاپن ۶۷ هزار و ۸۲۴ نفر زندگی می‌کنند که ۱۰۰ سال یا بیشتر سن دارند. به‌گفته وزارت بهداشت ژاپن این تعداد سالمند ۱۰۰ ساله به بالا، دو هزار نفر بیشتر از سال قبل است. همچنین بر اساس آمار این وزارتخانه ۹۰ درصد سالمندان ۱۰۰ ساله به بالا را زنان تشکیل می‌دهند. در ژاپن مردم طولانی‌ترین زندگی را دارند. شمار ۱۰۰ ساله‌ها از ۴۷ سال پیش به‌طور پیوسته افزایش یافته است. دلیل افزایش طول عمر ژاپنی‌ها مصرف غذاهای سنتی سالم، پیشرفت‌های پزشکی و افزایش سطح آگاهی مردم درباره سلامتی و بهداشت عنوان شده است.

ادامه را بخوانید

۲۰۰ نفر در درگیری طایفه‌ای باغملک اهواز محکوم شدند

September 14, 2017 by · Comments Off on ۲۰۰ نفر در درگیری طایفه‌ای باغملک اهواز محکوم شدند 

Ahwazweb_97803658_228ef61f-223b-4c39-8f4d-d0b692b2e580بی بی سی – فیروز کیانپور اتابکی، دادستان عمومی و انقلاب شهرستان باغملک گفت: “محکومیت حدود ۲۰۰ نفر از افراد درگیر در نزاع طایفه‌ای روستای پتک جلالی باغملک قطعی شده و آماده اجرای حکم هستند.” به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا)، آقای اتابکی افزود که این افراد به ۲ سال حبس و ۲ سال تبعید به خارج از استان محکوم شده‌اند. براساس اعلام دادستان عمومی و انقلاب اتهامات این افراد نزاع دسته جمعی، اخلال در نظم عمومی ،حمل سلاح غیر مجاز ،تخریب و تهدید عنوان شده است. آقای کیانپور با اشاره به دستگیری های جدید مرتبط با این پرونده گفت که علاوه بر ۲۰۰ نفری که محکومیت آنها قطعی شده، تعدادی از متهمان دستگیر و به زندان ارسال شده اند.

درگیری بین ۲ طایفه محمدی و موسایی از هشت سال پیش به دلیل اختلافات ملکی آغاز شده و هر از چند گاهی شعله‌ور می شود. متهمان این درگیری در بیش از ۹ روستای باغملک و ۲ روستای رامهرمز ساکن هستند. از سال ۹۴ که این درگیری ها شدت گرفته ۱۹ نفر از اهالی این ۲ طایفه کشته شده اند.

باغملک در شمال شرق خوزستان واقع شده است. روستای پتک جلالی محل وقوع این درگیری ها از توابع بخش میداوود این شهرستان است. در این روستا ۲۵۰ خانوار با جمعیت ۲ هزار نفر ساکن هستند.

صعود تاریخی پرسپولیس به نیمه نهایی باشگاههای آسیا در یک بازی پرهیجان

September 13, 2017 by · Comments Off on صعود تاریخی پرسپولیس به نیمه نهایی باشگاههای آسیا در یک بازی پرهیجان 

 

ادامه را بخوانید

مشکل آب در ایران و حکایت طوطی و بازرگان

September 12, 2017 by · Comments Off on مشکل آب در ایران و حکایت طوطی و بازرگان 

Waterweb_97761118_gettyimages-598993890بی بی سی – نیک آهنگ کوثر – اگر روزگاری طوطیان هند به رفیقشان که در بند بازرگان بود راه رهایی را آموختند، شاید ایرانیان کارشناس رها از بندهای دولتی و ایدئولوژی بتوانند به یاری دوستان خود در داخل کشور بشتابند تا راهی برای نجات از وضعیت ورشکسته آبی ایران پیدا شود. در دوران سازندگی بعد از جنگ هشت‌ساله با عراق، خودکفایی شعار اول دولت بود و تامین آب مورد نیاز خودکفایی کشاورزی، مدیران ارشد و میانی حوزه آب را بر آن داشت بدون توجه به شاخص‌های توسعه پایدار، آب مزارع و طرح‌های توسعه کشاورزی را تأمین کنند. نیاز همزمان مدیران وزارت نیرو به تولید انرژی بیشتر، سدسازی و تولید انرژی برق‌آبی را توجیه می‌کرد، بدون اینکه نگاهی به دیگر کشورهای توسعه‌یافته بیاندازند که سدسازی در بسیاری از آنها، یا متوقف شده بود و یا روندی نزولی را طی می‌کرد. بسیاری از مدیران میانی و ارشد وزارت نیرو، فارغ‌التحصیلان انقلابی و ضد غربی دانشکده‌های فنی ایران بودند. سدسازی، نمادی از توسعه شد و رساندن کشور به خودکفایی، امری ایدئولوژیک. انتقاد از این دو روند، منتقد را به حاشیه می‌راند و صدایش شنیده نمی‌شد. گروه زیادی از دانش‌آموخته‌های دانشکده‌های فنی ایران، بدون در نظر گرفتن اهمیت اجرای پروژه‌های بزرگ بر اساس شاخص‌های زیست‌محیطی، مجری طرح‌هایی شدند که منابع آب زیرزمینی پایین دست را تهدید می‌کرد و باعث مرگ رودخانه‌ها و آبخوان‌های بسیاری شد. مدیران انقلابی شرکت آب و نیرو، مجری ساخت سدهای متعدد روی کارون و همچنین رود کرخه شدند. ساخت این سدها، به قیمت نابودی هزاران درخت و منابع طبیعی چهارمحال و بختیاری و خوزستان تمام شد.

ادامه را بخوانید

بیش از ۹ میلیون ایرانی سال گذشته به خارج سفر کردند

September 11, 2017 by · Comments Off on بیش از ۹ میلیون ایرانی سال گذشته به خارج سفر کردند 

travelling_97753720_gettyimages-516674646بی بی سی – یک مقام مسئول گردشگری در ایران تعداد شهروندان ایرانی را که سال گذشته خورشیدی (۱۳۹۵) به خارج از این کشور سفر کرده‌اند بیش از ۹ میلیون نفر اعلام کرد. به گزارش خبرگزاری ایسنا عبدالرضا مهاجری‌نژاد، مدیرکل دفتر حمایت از توسعه گردشگری گفته است که حدود ۳ میلیون و پانصدهزار نفر در پنج ماه نخست امسال از ایران خارج شده‌اند که این تعداد در مدت زمان مشابه سال گذشته، کمتر از دو میلیون و ۹۰۰ هزار نفر بوده است. بر این اساس در پنج ماه اول سال جاری سفر ایرانی‌ها به خارج از این کشور در مقایسه با زمان مشابه سال پیش حدود ۲۱ درصد رشد داشته است. در این مدت ترکیه، عراق، امارات، جمهوری آذربایجان، ارمنستان، گرجستان، آلمان و عربستان مقاصد اصلی مسافران و گردشگران ایرانی‌ها بوده است.

ادامه را بخوانید

جوایزی در بخش «افق ها»، سهم ایرانی ها از هفتادو چهارمین جشنواره ونیز

September 10, 2017 by · Comments Off on جوایزی در بخش «افق ها»، سهم ایرانی ها از هفتادو چهارمین جشنواره ونیز 

Venizweb6F009254-DAB9-42EE-8BC9-B97F26474034_cx0_cy5_cw0_w1023_r1_sصدای آمریکا – سه ایرانی جوایزی از هفتاد و چهارمین جشنواره فیلم ونیز را به خود اختصاص دادند. جوایز هفتاد و چهارمین جشنواره فیلم ونیز شنبه شب ۱۸ شهریور اهدا شد و در جریان آن گیرمو دل تورو، کارگردان مکزیکی، برای فیلم «شکل آب» جایزه شیر طلایی را از آن خود کرد. جایزه ویژه هیات داوران نیز برای فیلم «فاکسترات» به کارگردان اسرائیلی، ساموئل مائوز، اهدا شد. در ادامه اهدای جوایز جشنواره ونیز، در بخش افق‌ها، نوید محمدزاده جایزه بهترین بازیگر و وحید جلیلوند جایزه بهترین کارگردان را برای فیلم «بدون تاریخ، بدون امضا» از آن خود کردند. علیرضا خاتمی نیز جایزه بهترین فیلمنامه را در بخش افق‌ها برای فیلم «آیات فراموشی» دریافت کرد. او هنگام دریافت جایزه خود یاد عباس کیارستمی را گرامی داشت.

ادامه را بخوانید

‘قلمی’ که در ده ثانیه سرطان را تشخیص می‌دهد

September 9, 2017 by · Comments Off on ‘قلمی’ که در ده ثانیه سرطان را تشخیص می‌دهد 

krebsweb_97706346_05247bdd-d1a1-4ffe-b1c7-8a4a103ac4efبی بی سی – محققان در دانشگاه تگزاس آستین آمریکا ابزاری را معرفی کردند که وجود تومور و نشانه‌های سرطان را در بدن موجود زنده در ده ثانیه تشخیص می‌دهد. آنها می‌‍گویند استفاده از این دستگاه دستی می‌تواند جراحی برای برداشتن تومور را سریع‌تر، ایمن‌تر و دقیق‌تر کند و نگرانی از باقی ماندن سلول‌های سرطانی را در اطراف تومور برطرف کند. بررسی‌ها نشان داده ابزاردر ۹۶ درصد موارد در تشخیص بافت سرطانی موفق است. این دستگاه برای تشخیص سرطان، متابولیسم منحصر به فرد سلول‌های سرطانی را بررسی می‌کند که با متابولیسم سلول سالم فرق دارد؛ سلول سرطانی بسیار سریع و شدید رشد می‌کند، تقسیم می‌شود و گسترش پیدا می‌کند از این رو متابولیسم آن با سلول سالم فرق می‌کند.

ادامه را بخوانید

صفحه بعد »

Bottom