Top

چرا اعتراض‌های ایران در رسانه‌های معتبر جهان کمتر بازتاب داشته؟

November 19, 2019 by · Comments Off on چرا اعتراض‌های ایران در رسانه‌های معتبر جهان کمتر بازتاب داشته؟ 

بی بی سی فارسی – اگر افزایش قیمت بنزین در ایران، برخی از شهروندان را غافلگیر کرد، اعتراض‌ها، سرعت گسترش و تلفات انسانی آن نیز برای برخی رسانه‌ها، غافلگیرکننده بود. با این حال رسانه‌های فارسی زبانی که با محدودیت‌های حکومت ایران برای سانسور خبرهایشان روبه‌رو نیستند، به سرعت سعی کردند تا خود را با سرعت خبرها وقف دهند و اعتراض‌ها را به شکل ویژه و متناسب با رخدادهای روزانه پوشش بدهند. رسانه‌های بزرگ بین‌المللی چطور؟ تحولات ایران به دلیل نقش منطقه‌ای و اثرات بین‌المللی این کشور، ارزش‌های خبری گوناگونی به این تحولات می‌بخشد. تجربیات پیشین مانند اعتراض‌های سال‌های ۸۸ و ۹۶ نیز شواهدی هستند که نشان می‌دهند، رسانه‌های بین‌المللی، با حساسیتی متناسب با وزن جهانی کشوری چون ایران، خبرهایش را پوشش داده‌اند.

ادامه را بخوانید

فرانسه از اتباع خود خواست که از سفر به ایران قویاً خودداری کنند

November 18, 2019 by · Comments Off on فرانسه از اتباع خود خواست که از سفر به ایران قویاً خودداری کنند 

رادیو فزانسه – وزارت امور خارجۀ فرانسه از شهروندان این کشور خواست که از سفر به ایران قویاً  خودداری کنند. وزارت امور خارجۀ فرانسه در بیانیه ای که به این مناسبت منتشر کرده هشدار داده است که “به دلیل دستگیری ها و بازداشت های خودسرانۀ سرویس های امنیتی و اطلاعاتی ایران سفر به این کشور در حال حاضر پُر مخاطره است.” بیانیۀ وزارت امور خارجۀ فرانسه در ادامه افزوده است که “سرویس های امنیتی و اطلاعاتی ایران به طور کلی به گونه ای بسیار تجاوزکارانه به ویژه در قبال تماس های اتباع خارجی با مردم ایران رفتار می کنند و این رفتار در خصوص محافل دانشگاهی که شدیداً تحت مراقبت هستند بیشتر است.” وزارت امور خارجۀ فرانسه تأکید کرده است که به دلیل تنش های منطقه ای که می توانند بر وضعیت ایران اثر بگذارند مخاطرات سفر به ایران تشدید شده اند.   دولت فرانسه قویاً از اتباع این کشور خواسته است که سفرهای حرفه ای و شخصی خود را به ایران به تعویق بیندازند و از نزدیک شدن به تظاهرات و اعتراض های جاری در شهرهای ایران خودداری ورزند.   

ادامه را بخوانید

دست‌کم هفت نفر در اعتراض‌ها به گرانی بنزین در ایران در تیراندازی ماموران کشته شدند

November 17, 2019 by · Comments Off on دست‌کم هفت نفر در اعتراض‌ها به گرانی بنزین در ایران در تیراندازی ماموران کشته شدند 

صدای آلمان – برخی گزارش‌های ارسالی به صدای آمریکا و دیگر رسانه ها تائید می‌کند که تا روز دوم اعتراض‌های گسترده به گرانی ناگهانی بنزین توسط دولت ایران، دست‌کم هفت نفر کشته شده اند. تصاویر ویدئویی ارسالی به صدای آمریکا از اعتراضات روز شنبه ۲۵ آبان نشان می‌دهد که بر اثر تیراندازی نیروهای امنیتی یک نفر در شیراز، یک نفر در شهرستان بهارستان استان تهران یک نفر در گلشهر کرج و یک نفر در شهریار کشته شدند. رادیو فردا هم گزارش داده است که در جریان اعتراضات در بهبهان نیز یک نفر کشته شده است. تصاویر نشان می دهد که معترضان در گلشهر کرج شعار مرگ بر خامنه‌‌ای سر می‌دادند. همچنین در تصاویر ویدئویی مشخص است که ماموران پلیس در شهریار به طور مستقیم به معترضان شلیک می‌کنند.

ادامه را بخوانید

کشنده‌ترین غذاها کدام‌اند؟

November 16, 2019 by · Comments Off on کشنده‌ترین غذاها کدام‌اند؟ 

بی بی سی – خوراک فوگو (ماهی بادکنکی) بسیار کشنده است. گفته می‌شود سمی که دربدن این ماهی وجود دارد از سیانور هم خطرناک‌تر است. با وجود خطراتی که خوردن این ماهی دارد، این غذا یکی از گران‌ترین خوراک‌ها به شمار می‌رود. خوراک فوگو به ویژه در ژاپن بسیار پرطرفدار است و اغلب به صورت خام ‌یا خرد شده سرو شده و گاهی هم به سوپ اضافه می‌شود. با وجود خطری که خوردن این خوراک دارد، چرامردم این خطر را به جان می‌خرند ؟ گفتنی است که در ژاپن (وبسیاری از کشورها) سرآشپزها سال‌ها آموزش می‌بینند تا مجوز تهیه و ارائه این ماهی در رستوران‌ به آنها داده شود نکته با اهمیت این است که وقتی خوراک فوگو در بشقاب شماست باید مطمئن باشید که قسمت‌های سمی ماهی از جمله مغز، پوست، چشم‌ها، تخمدان‌ها، جگر و روده‌ها به طور کامل از آن جدا شده باشد، چرا که این بخش‌ها دارای سم خطرناک تتروودوتوکسین هستند. می‌دانید چه چیزی باعث محبوبیت این غذا شده ؟ کرم‌ها.” با آن که ظاهرا ایده خیلی جذابی به نظر نمی‌رسد امااین پنیر ساردینیایی تاریخچه‌ای افسانه‌ای دارد و بسیاری مشتاقند هرطور شده این پنیر را که داخلش پر از کرم زنده است امتحان کنند .

ادامه را بخوانید

دراویش گنابادی در زندان برای دوازدهمین روز اعتصاب غذا کردند

November 14, 2019 by · Comments Off on دراویش گنابادی در زندان برای دوازدهمین روز اعتصاب غذا کردند 

صدای آمزیکا – گزارش ها حاکی است که دراویش گنابادی در زندان برای دوازدهمین روز متوالی به اعتصاب غذای خود ادامه داده اند. فعالان دراویش روز پنجشنبه ۲۳ آبان ماه از ادامه اعتصاب غذای ۷۲ درویش گنابادی در زندان خبر داده‌اند. علیرضا روشن، یکی از مدیران وبسایت خبری مجذوبان نور در صفحه توئیتر خود نوشت که ۱۲ روز از اعتصاب غذای این دراویش در زندان می گذارد. همچنین فائزه عبدی پور دیگر فعال دراویش نیز با انتشار بخش‌هایی از بیانیه دراویش گنابادی زندانی در صفحه توئیتر خود منتشر کرده که در آن تعداد این دراویش را ۷۲ نفر عنوان شده و آمده است «دست پنهان و خفقانزای نهادهای امنیتی عرصه را بارها بیش از آنچه که قبل از واقعه گلستان هفتم بود بر جامعه دراویش گنابادی تنگ کرده و خفقان و بایکوت را به اوج خود رسانده است.» براساس بیانیه منتشر شده «عدم بازگشایی حسینیه تهران» و «بیانیه‌سازی‌های پی‌درپی و مشکوک و ضدونقیض» با سخنان رهبر دراویش و «تلاش آشکار برای تشدید انزوا و دور ساختن دراویش از اطراف» از جمله موارد اعمال شد از سوی دستگاه‌های امنیتی عنوان شده است. حدود دو هفته پیش تعدادی از دراویش زندانی در پی امتناع از غذا خوردن نورعلی تابنده، سرسلسله دراویش گنابادی، دست به اعتصاب غذا زده‌ بودند. از جمله کسری نوری، محمد شریفی‌مقدم، و سعید دوراندیش در زندان فشافویه و سه درویش زن زندانی به نام‌های سپیده مرادی، شکوفه یدالهی، و سیما انتصاری در زندان اوین افرادی هستند که دست به اعتصاب غذا زده‌اند.

ادامه را بخوانید

هفت سال ممنوعیت استفاده از موبایل در مدرسه موجب اثرات مثبت بر سلامت روانی دانش‌آموزان در کلرادو شد

November 13, 2019 by · Comments Off on هفت سال ممنوعیت استفاده از موبایل در مدرسه موجب اثرات مثبت بر سلامت روانی دانش‌آموزان در کلرادو شد 

 
صدای آمزیکا – مسئولان یک مدرسه راهنمایی که از ۷ سال پیش استفاده از تلفن های همراه در آن ممنوع شده است، می‌گویند شاگردان اکنون استرس کمتر و تمرکز بیشتری دارند، و در کل شاد‌تر هستند. مدرسه راهنمایی «مانتِین» در شهرستان لا پلاتا در ایالت کلرادوی آمریکا، جایی که بالاترین درصد خودکشی نوجوانان در این ایالت را داشت، واقع شده است و منع استفاده از گوشی‌های همراه اولین راهکاری بود که به ذهن مسئولان این مدرسه خطور کرد. شِین واس، که پیش از وضع این قانون تازه مدیر این مدرسه شده بود از «قلدری ۲۴ ساعته در فضای مجازی، بی خوابی، فشار ۲۴ ساعته برای پاسخ دادن به اسنپ چت، پست های اینستاگرام، و پیامک، و مقایسه مداوم خود با شاگردان دیگر» به عنوان مشکلات شاگردان یاد می‌کند.
 

ادامه را بخوانید

نامه نرگس محمدی از اوین: شرایط روحی و جسمی سمانه نوروزی مرادی، زندانی سیاسی نامناسب است

November 10, 2019 by · Comments Off on نامه نرگس محمدی از اوین: شرایط روحی و جسمی سمانه نوروزی مرادی، زندانی سیاسی نامناسب است 

صدای آمزیکا – نرگس محمدی، فعال مدنی زندانی و نایب رئیس کانون مدافعان حقوق بشر در ایران، در نامه‌ای از وضعیت «نامناسب» روحی و جسمی سمانه نوروزی مرادی یکی از زندانیان سیاسی در زندان اوین خبر داد. نرگس محمدی در نامه‌ای که روز جمعه ۸ آبان ماه از داخل زندان اوین منتشر کرده است،‌ با شرح وضعیت روحی و جسمی سمانه نوروزی مرادی به دلیل «فوت پدرش» و نیاز به پیگیری روند درمانی در خارج از زندان، عنوان کرد که «سمانه از زمان‌حبس تاکنون (هشت ماه) حتی یک‌ ملاقات با پدر و مادر پیر و بیمارش نداشت.» پیشتر، کانون مدافعان حقوق بشر گزارش داد «سمانه نوروزی مرادی» به اتهام فعالیت در کمپین «بازگشت شاهزاده رضا پهلوی» بازداشت و در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب به ۸ سال زندان محکوم شد. در دادگاه تجدیدنظر در نهایت حکم او به ۳ سال و ۹ ماه حبس کاهش پیدا کرد. خانم نوروزی مرادی در ۴ اردیبهشت‌ امسال بازداشت و جهت تحمل محکومیت خود به بند زنان زندان اوین منتقل شد. وزارت خارجه آمریکا بارها برخوردهای خشونت آمیز و سرکوب گسترده معترضان و مخالفان رژیم به بهانه‌های مختلف، و نیز نقض مکرر و مداوم حقوق شهروندان ایران توسط رژیم حاکم بر آن کشور را محکوم کرده است.

ادامه را بخوانید

انتقاد شدید از جریانی که “سودای حضور زنان در حرامسراهای خانگی را دارد”

November 9, 2019 by · Comments Off on انتقاد شدید از جریانی که “سودای حضور زنان در حرامسراهای خانگی را دارد” 

صدای آلمان -شهناز سجادی، دستیار حقوق شهروندی معاون رئیس جمهوری ایران در امور زنان و خانواده، ضمن انتقاد شدید به “ترویج چندهمسری برای مردان”، گفت که “جریانی سودای حضور زنان در حرمسراهای خانگی را دارد”. از نظر رئیس فراکسیون خانواده مجلس شورای اسلامی نیز طرح این موضوع “آرامش و تعادل خانواده‌ها را بر هم می‌زند.” این انتقادها در حالی مطرح شده که اخیرا پخش چند برنامه تلویزیونی درباره چندهمسری و نیز انتشار تبلیغ یک مؤسسه برای برگزاری دوره‌های آموزشی در این خصوص جنجال زیادی به‌ویژه در شبکه‌های اجتماعی برانگیخته بود. دستیار حقوق شهروندی معاون رئیس جمهوری ایران در امور زنان و خانواده امروز شنبه ۱۸ آبان (نهم نوامبر) به خبرگزاری ایسنا گفت: «جریانی به ترویج و ترغیب مردان متاهل به ازدواج مجدد پرداخته‌؛ در حالی که این امر به فروپاشی نظام خانوادگی و افزایش طلاق و دعاوی مهریه منجر خواهد شد.» شهناز سجادی که از دی‌ماه سال ۹۶ به عنوان دستیار معصومه ابتکار، معاون رئیس جمهوری ایران در امور زنان و خانواده، فعالیت می‌کند، ضمن اشاره به پیشینه طرح موضوع چندهمسری در فضای عمومی گفت: «در اواخر دهه شصت یا اوایل دهه هفتاد، مرحوم هاشمی برای اولین بار سلسله مباحث “ازدواج موقت” را از بعد ایجابی و با هدف ترویج آن بین جوانانی که فرصت ازدواج دائم را نداشتند، در خطبه‌های نماز جمعه مطرح کردند، رفته رفته قبح عرفی ازدواج موقت (صیغه) و مخفی‌کاری نسبت به آن در فرهنگ ایرانی اسلامی کمرنگ و کم‌رنگ‌تر شد.»

ادامه را بخوانید

۷ باور نادرست در مورد چاقی

November 8, 2019 by · Comments Off on ۷ باور نادرست در مورد چاقی 

بی بی سی – بنا بر آخرین آمار سازمان بهداشت جهانی، از سال ۱۹۷۵ تاکنون میزان چاقی در جهان سه برابر شده است.  بنا بر برآورد سازمان بهداشت جهانی، بیش از ۱.۹ میلیارد فرد بزرگسال در سال ۲۰۱۶ اضافه وزن داشتند و از این تعداد بیش از ۶۵۰ میلیون نفرشان چاق بودند. این آمار و ارقام به ما کمک می‌کند تا دریابیم چرا مسئولان در زمینه‌های گوناگون از “همه‌گیری چاقی” حرف می‌زنند. سازمان بهداشت جهانی می‌گوید چاقی سالانه باعث مرگ بیش از سه میلیون نفر در جهان می‌شود و هزینهٔ اقتصادی سالانه‌ٔ آن بنا به برآورد سال ۲۰۱۴ شرکت مشاور مدیریت جهانی آمریکایی مکنزی به دو تریلیون دلار می‌رسد.

ادامه را بخوانید

پاسخ خامنه‌ای به روحانی از زبان مدیر مسئول کیهان و گلپایگانی، رئیس دفتر او

November 7, 2019 by · Comments Off on پاسخ خامنه‌ای به روحانی از زبان مدیر مسئول کیهان و گلپایگانی، رئیس دفتر او 

زمانه – مدیر مسئول روزنامه کیهان در سرمقاله پنجشنبه ۱۶ آبان خود در صدد پاسخگویی به حسن روحانی، رئیس جمهوری برآمد که در پاسخ به خامنه‌ای گفته بود مذاکره نفی‌کننده مقاومت نیست. حسین شریعتمداری، رئیس جمهوری را دست انداخت و سخن او درباره ضرورت مذاکره به عنوان زمینه‌ای برای مقاومت را تحریف کرد. محمد محمدی گلپایگانی رییس دفتر خامنه‌ای هم گفت اگر دولت با آمریکا مذاکره می‌کرد، آمریکایی با هیچ چیز راضی نمی‌شدند. علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی یکشنبه ۱۲ آبان، در آستانه برگزاری چهلمین سالگرد اشغال سفارت آمریکا، با گوشه‌چشمی به دولت روحانی، درباره منع مذاکره با آمریکا گفت: «برخی که مذاکره با آمریکا را حلال مشکلات می‌دانند، صد در صد اشتباه می‌کنند و هیچ نتیجه‌ای از گفت‌وگو با آمریکایی‌ها حاصل نخواهد شد، چرا که آنها یقیناً و قطعاً هیچ امتیازی نخواهند داد.» حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی دو روز بعد، در بخشی از سخنانش در کارخانه «نوآوری» آزادی در پاسخ به خامنه‌ای گفت:«تنها با شعار مقاومت، مقاومت درست نمی‌شود، بلکه در سایه علم، دانش، تلاش، کار و مذاکره، مقاومت به وجود می‌آید و اینها با همدیگر منافاتی ندارد و مقاومت زمینه را برای مذاکره آماده می‌کند تا از مقاومت بهره‌برداری نماییم.»

ادامه را بخوانید

صفحه بعد »

Bottom