Top

شیوع بیماری‌های واگیر سیل‌زدگان را تهدید می‌کند

January 19, 2020 by · Comments Off on شیوع بیماری‌های واگیر سیل‌زدگان را تهدید می‌کند 

زمانه – سیل در سیستان و بلوچستان، کرمان و هرمزگان موجب بی‌خانمانی ده‌ها هزار تن شد و خسارت بسیار به جای گذاشت. راه‌های ارتباطی بسیاری از روستاها در سیستان و بلوچستان و هرمزگان همچنان قطع است و سیل‌زدگان در سرما بی‌سرپناه مانده‌اند. در این میان مشاور وزیر بهداشت از خطر شیوع بیماری‌های واگیر در هرمزگان خبر داده است. سیل در هرمزگان بیش از ۴۶هزار و ۷۳۰ نفر در ۱۵۴ روستا را بی‌خانمان کرده، راه‌های ارتباطی ۳۰ روستا با جمعیت بالغ بر۳هزار و ۵۱۸ نفر نیز همچنان قطع است. در سیستان و بلوچستان هم ۲۵۵هزار و ۸۹۵ نفر از سیل آسیب دیده‌اند. مسیرهای صعب‌العبور کمک رسانی به سیل‌زدگان را دشوار کرده و سیل‌زدگان بی‌سرپناه و بدون وسایل گرمایشی شب و روز را می‌گذارنند.

ادامه را بخوانید

آخرین وضعیت مدارس در مناطق سیل‌زده سیستان و بلوچستان: آن‌چه نبود هم از بین رفت

January 18, 2020 by · Comments Off on آخرین وضعیت مدارس در مناطق سیل‌زده سیستان و بلوچستان: آن‌چه نبود هم از بین رفت 

زمانه – مدیرکل آموزش و پرورش استان سیستان و بلوچستان در مورد آخرین وضعیت مدرسه‌های مناطق سیل‌زده گفته است بر اساس تحقیقات میدانی، ۵۶ مدرسه که قبلا هم در نوبت تخریب و بازسازی بوده‌اند حالا باید به سرعت تخریب شوند. حمیدرضا رخشانی گفته است که این مدرسه‌ها بسیار قدیمی‌اند و باید تخریب شوند: «هر چند سیل مزید بر علت شده و باعث شده برای تخریب و نوسازی آماده شوند.» به گفته این مقام مسئول در وزارت آموزش و پرورش، برای ساختن ۵۶ مدرسه با ۲۰۰ کلاس در استان سیستان و بلوچستان، نیاز به ۴۰ میلیارد تومان اعتبار است: «همچنین ۲۸۵ مدرسه داریم که به تعمیرات جزیی با ۱۰ میلیارد تومان نیاز دارند.» این اظهارات رخشانی در یک برنامه تلویزیونی با عنوان پرسشگر مطرح شده است. او در این برنامه گفته است: «با توجه به سیلی که آمده و وارد کلاس و قسمت‌های اداری شده، بخشی از میز و صندلی و وسایل و ملزومات اداری خراب شدند و خساراتی به مجموعه ۱۰ شهرستان در استان وارد شده.» به گفته مدیرکل آموزش و پرورش استان سیستان و بلوچستان، در مجموع ۵۰ میلیارد تومان برای ساخت فضا و تامین تجهیزات آموزشی در این استان مورد نیاز است. او همچنین گفته است ۵۰ کانکس بارگیری شده و به سمت این استان می‌رود تا فعالیت مدرسه‌هایی که در شرایط بحرانی‌اند، در این کانکس‌ها ادامه پیدا کند.

ادامه را بخوانید

وزارت خارجه آمریکا: گروگان‌های آمریکایی حساب مردم ایران را از رژیم جدا می‌دانند

January 17, 2020 by · Comments Off on وزارت خارجه آمریکا: گروگان‌های آمریکایی حساب مردم ایران را از رژیم جدا می‌دانند 

صدای آمریکا – وزارت خارجه آمریکا با انتشار ویدئویی به واقعه‌ای که طی آن ۵۲ دیپلمات آمریکایی در سال ۱۹۷۹ برای ۴۴۴ روز گروگان گرفته شدند، اشاره کرده و نوشت این گروگان‌ها حساب مردم ایران را از رژیم حاکم جدا می‌دانند. در این ویدئو که روز جمعه ۲۷ دی ماه در توئیتر منتشر شده آمده است: «این گروگان‌‌های سابق، امروز می‌دانند که مردم ایران با حکومت آن کشور – ‌که نماینده آنها نیست – تفاوت دارند. آمریکا در کنار مردم ایران و تلاش آنها برای برخورداری از آینده‌ای بهتر، ایستاده است.» راکی سیکمن، یکی از گروگان‌ها، در این ویدئو گفت: «در چهارم نوامبر ۱۹۷۹ [۱۳ آبان ۱۳۵۸]، جمهوری اسلامی ایران آزادی، صیانت، و غرور ۵۲ شهروند آمریکایی را گرفت.»

ادامه را بخوانید

آلمان فشار تجاری آمریکا برای خروج اروپائیان از برجام را تایید کرد

January 16, 2020 by · Comments Off on آلمان فشار تجاری آمریکا برای خروج اروپائیان از برجام را تایید کرد 

بی بی سی – آلمان این گزارش را تایید کرده که آمریکا به کشورهای اروپایی عضو برجام هشدار داده بود که در صورتی که به حمایت از این توافق ادامه دهند با تعرفه‌های سنگین تجاری مواجه خواهند شد. روز گذشته، روزنامه آمریکایی واشنگتن پست به نقل از منابع آگاه گزارش کرد که دولت آمریکا به کشورهای اروپایی گفته است که با توجه به “تخطی ایران” از تعهداتش در توافق اتمی سال ٢٠١۵ – برجام – اگر همچنان از این توافق حمایت کنند بر خودروهای وارداتی از این کشورها تعرفه گمرکی سنگین وضع خواهد کرد. آنگرت کرامپ-کارنباوئر، وزیر دفاع آلمان، در یک نشست خبری در لندن گفت که “این بیان یا، به اصطلاح تهدید، وجود داشته است.” وی در این مورد توضیح بیشتری نداد. در گزارش واشنگتن پست آمده بود که دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، به کشورهای آلمان، بریتانیا و فرانسه گفته است که لازم است رسما ایران را به نقض تعهداتش در برجام متهم کنند و در غیر این صورت، تعرفه گمرکی بر واردات خودرو اروپایی را به ٢۵ درصد افزایش خواهد داد.

ادامه را بخوانید

شهره بیات، داور برجسته شطرنج جهان: حجابم را برداشته‌ام و می‌ترسم به ایران برگردم

January 15, 2020 by · Comments Off on شهره بیات، داور برجسته شطرنج جهان: حجابم را برداشته‌ام و می‌ترسم به ایران برگردم 

بی بی سی فارسی – برای شهره بیات داور ۳۲ ساله ایرانی، مسابقات قهرمانی جهان زنان در روسیه رویدادی ویژه بود. او برای نخستین بار به عنوان سر داور در یک تورنمنت حاضر می‌شد. اما این دستاورد در حاشیه انتشار گسترده عکس بدون حجاب خانم بیات در شبکه‌های اجتماعی قرار گرفت. او در حالی بدون روسری عکس گرفت که حجاب در کشورش اجباری است. خانم بیات حالا فکر می‌کند در صورت بازگشتن به ایران امنیت نخواهد داشت. او به بی‌بی‌سی گفت: “موبایلم را روشن کردم و دیدم عکس من همه جا (در رسانه‌های ایران) است. آن‌ها می‌گفتند من به این دلیل روسری سر نکردم چون می‌خواستم به حجاب اعتراض کنم.” “زنان باید حق انتخاب داشته باشند” خانم بیات که برای حضور در دور دوم مسابقات قهرمانی جهان در ولادیووستک در شرق روسیه است، می‌گوید: “این خلاف باورهای من است. مردم حق دارند لباسی که می‌خواهند بپوشند را انتخاب کنند، این نباید اجباری باشد. من تحمل می‌کردم به این دلیل که در ایران زندگی می‌کردم و انتخاب دیگری نداشتم.” اما این بار مشکلات جدی برای شهره بیات پیش آمد.

ادامه را بخوانید

صدها میلیارد تومان خسارت سیل سیستان و بلوچستان

January 14, 2020 by · Comments Off on صدها میلیارد تومان خسارت سیل سیستان و بلوچستان 

زمانه – با تداوم وضعیت بحران و شرایط نامناسب جوی و کاهش دما، چندین شهر و صدها روستای سیستان و بلوچستان همچنان در محاصره سیل قرار دارند. سازمان هلال احمر اعلام کرد بیش از ۲ هزار و ۶۰۰ نفر را اسکان اضطراری داده است. سازمان مدیریت بحران نیز اعلام می‌کند این سازمان همچنان قادر به دسترسی به برخی از مناطق نیست و برای امداد رسانی به بالگردهای بیشتر نیاز دارد. سیل در سیستان و بلوچستان به ۲۵۰۰ واحد مسکونی آسیب جدی وارد کرده و ۶۱۳ میلیاردتومان به بخش کشاورزی و ۳۳۲میلیارد تومان به زیرساخت‌های شهری خسارت زده است. کاربران شبکه‌های اجتماعی از نبود امدادرسانی کافی خبر می‌دهند و می‌گویند بیشتر امدادرسانی‌ها تاکنون توسط خود مردم انجام شده است. آخرین گزارش‌ها از وضعیت ساکنان سیل‌زده استان سیستان و بلوچستان که در چهارروز گذشته در محاصره سیل و آبگرفتگی قرار داشته‌اند، از تداوم بحران، انسداد مسیرهای ارتباطی، کمبود آب آشامیدنی و مواد غذایی و بهداشتی، خسارات فراوان به زیرساخت‌ها، واحدهای مسکونی، زمین‌های کشاورزی سیستان و بلوچستان خبر می‌دهند.

ادامه را بخوانید

کارشناسان و مقام‌های آمریکایی: ایران تصادفا هواپیمای اوکراینی را سرنگون کرده است

January 13, 2020 by · Comments Off on کارشناسان و مقام‌های آمریکایی: ایران تصادفا هواپیمای اوکراینی را سرنگون کرده است 

صدای امریکا – برخی از کارشناسان می‌گویند سرنگونی هواپیمای اوکراینی نزدیک تهران به دلیل اصابت موشک بوده است. اوکراین خواهان تحقیقات مستقل است. دفتر بررسی سوانح سازمان هواپیمایی گفته حاضر است در حضور رسانه‌ها مدارک خود را اعلام کند. پس از حمله جمهوری اسلامی ایران به پایگاه مورد استفاده نیروهای آمریکایی در عراق یک هواپیمای مسافربری اوکراینی که از تهران عازم اوکراین بود در نزدیکی تهران سقوط کرد و ۱۷۶ سرنشین آن کشته شدند. از ابتدا در این باره گمانه‌زنی وجود داشت که بین پرتاب موشک ایران و فاجعه سقوط هواپیما پیوندی وجود داشته باشد، اما حال مقامات دولت آمریکا حدس می‌زنند که هواپیمای مسافربری اوکراینی سرنگون‌شده ممکن است از سوی ایران به اشتباه و تصادفی مورد اصابت موشک پدافندی قرار گرفته باشد. در این مورد روز پنجشنبه (۹ ژانویه) چند رسانه آمریکایی گزارش دادند.
 

ادامه را بخوانید

“هشت اشتباه آمریکا که باعث تقویت نقش ایران در منطقه شدند”

January 5, 2020 by · Comments Off on “هشت اشتباه آمریکا که باعث تقویت نقش ایران در منطقه شدند” 

صدای آلمان – یک روزنامه آلمانی “اشتباهاتی” را برشمرده که نقش ایران در منطقه را تقویت کرده‌اند. “آخرین اشتباه بزرگ” کشتن قاسم سلیمانی عنوان شده است. ماتیاس بروگمن، کارشناس خاورمیانه روزنامه “هندلس‌بلات” آلمان، در مقاله‌ای که روز شنبه، ۱۴ دی‌ماه (چهارم ژانویه) در وبسایت این روزنامه منتشر شد، هشت اقدام ایالات متحده را فهرست کرده است که به اعتقاد او باعث تقویت نقش ایران در منطقه شده‌اند. نخستین “اشتباه” آمریکا، حمله به عراق و برکناری رژیم صدام حسین عنوان شده است. او می‌نویسد: «با مرگ صدام، تنها دولت سکولار و غیرسلطنتی خلیج فارس از هم پاشید. در عمل همه سنی‌ها از دایره قدرت برکنار شدند، برخی مخفی شدند و شماری از آنها اقدام به عملیات مسلحانه علیه اشغالگران آمریکایی و مواضع شیعیان کردند.» در ادامه مقاله آمده است که شیعیان و کردهای تحت ستم رژیم صدام حسین پس از حمله ایالات متحده موفق شدند اهرم‌های قدرت را به دست بگیرند.

ادامه را بخوانید

کشته شدن قاسم سلیمانی؛ شتاب گرفتن تغییرات ناگزیر

January 3, 2020 by · Comments Off on کشته شدن قاسم سلیمانی؛ شتاب گرفتن تغییرات ناگزیر 

صدای آمریکا – کشته شدن قاسم سلیمانی به دستور مستقیم دونالد ترامپ را باید پایان یک دوران در عرصه سیاست خارجی جمهوری اسلامی دانست. مرگ او فقط به روند تغییرات بنیادین شتاب بیشتری می‌دهد. تحلیلی از جمشید برزگر، رییس بخش فارسی دویچه‌وله – کشته شدن قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به دستور مستقیم دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا، را باید پایان یک دوران تقریبا سی ساله در عرصه سیاست خارجی جمهوری اسلامی دانست. او گرچه در سال ۱۳۷۶ به فرماندهی نیروی قدس سپاه منصوب شد ودر عمل ادامه دهنده مسیری بود که سپاه پاسداران، هسته مرکزی قدرت در جمهوری اسلامی و در راس آنان علی خامنه‌ای در پیش گرفته بودند، اما به دلیل شخصیت و نیز مناسبات و روابطش با آنچه نیروهای مقاومت در منطقه خوانده می‌شود، نقش و جایگاهی فراتر از یک فرمانده در معیارهای جمهوری اسلامی داشت.. در دوره ۲۲ ساله فرماندهی قاسم سلیمانی بر نیروی قدس، نه تنها فرمانده کل سپاه پاسداران سه بار عوض شد، بلکه او به مهم‌ترین چهره نظامی جمهوری اسلامی در منطقه و جهان بدل شد.

ادامه را بخوانید

شبنم نعمت‌زاده به اتهام اخلال در نظام اقتصادی به ۲۰ سال زندان و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شد

December 31, 2019 by · Comments Off on شبنم نعمت‌زاده به اتهام اخلال در نظام اقتصادی به ۲۰ سال زندان و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شد 

بی بی سی – سخنگوی قوه قضائیه جمهوری اسلامی ایران خبر داده است که شبنم نعمت‌زاده به اتهام اخلال در نظام اقتصادی کشور به ۲۰ سال زندان، ۷۴ ضربه شلاق، محرومیت دائم از خدمات دولتی و رد مال محکوم شده است. خانم نعمت‌زاده که هم‌اکنون در بازداشت به سر می‌برد، فرزند وزیر پیشین صنعت ایران است. او مدیر شرکت توسعه دارویی رسا بوده است. حکم ۲۰ سال زندان برای شبنم نعمت‌زاده قابل تجدید نظرخواهی نیست. در طرحی که سال گذشته صادق لاریجانی، رئیس وقت قوه قضائیه به آیت‌الله علی خامنه‌ای ارائه کرد، پیشنهاد کرده بود که در رسیدگی به پرونده “مفاسد اقتصادی”، دادگاه تجدیدنظر حذف و حکم دادگاه اولیه علیه متهمان بی کم و کاست و فورا به اجرا گذاشته شود. در این نامه خواسته شده بود که دادگاه تجدیدنظر برای متهمان به اعدام در پرونده های اقتصادی هم حذف شود و فقط دیوان عالی کشور ده روز فرصت داشته باشد از نظر شکلی روند دادگاه منجر به صدور حکم اعدام را بررسی کند.

ادامه را بخوانید

صفحه بعد »

Bottom