Top

قوه قضائیه ایران اتهام مرضیه امیری را «امنیتی» اعلام کرد

May 21, 2019 by · Comments Off on قوه قضائیه ایران اتهام مرضیه امیری را «امنیتی» اعلام کرد 

صدای آمزیکا – پس از گذشت حدود ۲۰ روز از بازداشت مرضیه امیری، روزنامه‌نگار شرق، سخنگوی قوه قضائیه اتهام او را «امنیتی» اعلام کرد. به گزارش ایسنا، غلامحسین اسماعیلی روز سه‌شنبه ۳۱ اردیبهشت درباره این‌که مرضیه امیری اجازه دیدار با وکیل را ندارد، گفت که «عمل مجرمانه در حوزه امنیت به او نسبت داده شده است و در این زمینه هر وکیلی نمی‌تواند وکالت کند.» مرضیه امیری روزنامه نگار و دانشجوی علوم اجتماعی دانشگاه تهران برای پیگیری وضعیت بازداشت شدگان روز جهانی کارگر به سمت بازداشتگاه وزرا رفته بود که در آن‌جا دستگیر و به بند ۲۰۹ زندان اوین شد. با این حال گزارش‌ها حاکی است که او نتوانسته در این مدت دسترسی به وکیل داشته باشد.

ادامه را بخوانید

نمایشگاه قرآن: کالایی شدن هرچه بیشتر دین در غیاب دلار

May 20, 2019 by · Comments Off on نمایشگاه قرآن: کالایی شدن هرچه بیشتر دین در غیاب دلار 

زمانه –  در قالب یک بازار دینی می‌توان انتظار داشت که در صورت تیز شدن رقابت میان شرکت‌های دینی، هر یک بازخوانی جدیدی از محصول پیشین خود عرضه کنند یا آنکه روایتی معاصر از دین‌داری را مطابق ذائقه مصرف کننده جدید، راهی بازار دینی کنند. آن‌چه در بیست و هفتمین نمایشگاه بین‌المللی قرآن در مصلای تهران در جریان است، مصداق گزاره بالاست که مهران رضایی در چهارم آذر ماه سال ۹۲ در مقاله‌ای با عنوان بازار دینی در جهان سکولار، بررسی «نظریه اقتصادی دین» در زمانه به آن پرداخته است: از سجاده‌ سخن‌گو تا رونمایی از اپلیکیشن مکان‌یاب مؤسسات قرآنی. بیست و هفتمین نمایشگاه بین‌المللی قرآن در مصلای تهران . پرسش: مجموعه این دستاوردها در شرایطی که حیات و زندگی اجتماعی روزانه مردم با دشواری‌های زیادی همراه است، فلاکت بر زندگی بسیاری از شهروندان حاکم شده است، بر اساس آمارهای رسمی ۱۹ میلیون نفر در حاشیه شهرها زندگی می‌کنند و …، به کدام نیاز عمومی پاسخ می‌دهد؟ این تولیدات البته برای تولیدکنندگانشان که اغلب وابسته به نهادهای قدرت هستند و بودجه‌های مفصلی برای فعالیت‌هایشان می‌گیرند، «نان دارد» اما به نظر می‌رسد برای آنها که باید آبی داشته باشد، احتمالا تنها اشک به همراه می‌آورد: تولید فضا برای افسوس خوردن از فلک‌زدگی فردی و جمعی و حواله دادن و واگذار کردن تغییر این شرایط به خدا.

ادامه را بخوانید

خیام؛ ‘حکیم سرخورده’ و جستجوگر ‘لذت عاجل’

May 19, 2019 by · Comments Off on خیام؛ ‘حکیم سرخورده’ و جستجوگر ‘لذت عاجل’ 

بی بی سی – امروز نهصد و هفتاد و یکمین سالگرد تولد خیام، شاعر، فیلسوف، ریاضی‌دان و ستاره‌شناس دورهٔ سلجوقی ایران است. خیام شناخته شده ترین چهره ادبیات ایران در غرب است و گوگل به همین مناسبت امروز ۲۸ اردیبهشت لوگوی خود را تغییر داده و طرحی از خیام همراه با طرح‌های هندسی و ستاره‌شناسی در حالی‌که خوشه‌ای انگور در دست دارد و کتابی در برابر، به آن افزوده است. رباعی‎های غیاث‌الدین ابوالفتح عمربن ابراهیم خیام نیشابوری شهرت جهانی دارد. خیام بر شعر فارسی تاثیر زیادی داشته است. “ادبیات خیامی”، “مضامین خیامی” اصطلاحاتی هستند که در مورد اشعاری که تحت تاثیر فلسفه یا شیوه ادبی او باشند به کار می رود. خیام در رشته‌ها و زمینه‌های متفاوت مانند فلسفه، ریاضیات، نجوم، علوم ادبی، دینی و تاریخی صاحب‌نظر بود و فعالیت داشت و عناوین گوناگونی از جمله فیلسوف، علامه،حجهالحق و ملک‌الحکما را کسب کرد. از برجسته ترین فعالیت های این شاعر نامدار ایرانی سروسامان دادن و اصلاح تقویم یا گاه‌شمار ایران در زمان وزارت خواجه نظام الملک در دورهٔ پادشاهی ملک‌شاه سلجوقی است. محاسبات منسوب به خیام در این زمینه هنوز معتبر است.

ادامه را بخوانید

کتک‌کاری در لیگ فوتبال زنان ایران؛ یک بازیکن روانه بیمارستان شد

May 18, 2019 by · Comments Off on کتک‌کاری در لیگ فوتبال زنان ایران؛ یک بازیکن روانه بیمارستان شد 

بی بی سی – دیدار تیم‌های ذوب آهن اصفهان و شهرداری سیرجان در هفته شانزدهم لیگ برتر فوتبال زنان به درگیری و کتک‌کاری بین بازیکنان منجر شد. این دیدار با پیروزی ۲ بر صفر شهرداری سیرجان بپایان رسید. خبرگزاری‌های ایران تصاویری از درگیری بازیکنان و به خشونت کشیدن شدن این بازی منتشر کرده‌اند.

ادامه را بخوانید

از مینیاتور تا آسمانخراش؛ نقاشی مدرن آمریکایی و ایرانی

May 17, 2019 by · Comments Off on از مینیاتور تا آسمانخراش؛ نقاشی مدرن آمریکایی و ایرانی 

بی بی سی – “فراتر :جورجیا اوکیف و هنر معاصر” نام نمایشگاهی است که در موزه نوین بریتانیا در آمریکا از ۲۲ فوریه تا دوم ژوئن ۲۰۱۹ برگزار می شود. این نمایشگاه سه سمبل از آثار اوکیف از جمله گل ها، منظره شهری و چشم انداز کویری را به عنوان سنگ بنای هنر معاصر گردهم آورده است. افزون بر آن نمایشگاه به آثار نقاشی و مجسمه ۲۰ هنرمند معاصر که با الهام از آثار اوکیف میراث او را گسترش داده اند، مزین شده است. روند انتخاب این هنرمندان طولانی بوده است، در سال ۲۰۱۳ دو طراح نمایشگاه در سراسر کشور با ۱۰۰۰ هنرمند دیدار کردند. به این ترتیب پایه نمایشگاه “کشف هنر امروز آمریکا” با آثار ۱۰۲ هنرمند گذاشته شد. دو طراح نمایشگاه از جمله لورن هینس و چاد الیگود به سفر خود ادامه دادند و بالاخره با انتخاب ۲۰ هنرمند که هم انعکاس میراث درخشان او و هم بازتاب کاوشگری هنری باشد سفر خود را به پایان رساندند. لورن هنیس بر این باور است که معیار انتخاب آنها کیفت بالای هنری، جذابیت، هوشمندی و البته پیوند با موضوعات اوکیف بوده است. هرچند نمایشگاه “فراتر” واکنش یک به یک به آثار اوکیف نیست بلکه گسترش گفتمان موضوعاتی است که در زندگی و آثار او رخ داده و در طرح هایی مثل شهر، کویر، سبک زندگی ساکن، مفاهیم و اشکال پیچیده خود نمایی می کند.

ادامه را بخوانید

سخنگوی سازمان انرژی اتمی: ظرفیت سانتریفیوژها تغییر نمی‌کند

May 16, 2019 by · Comments Off on سخنگوی سازمان انرژی اتمی: ظرفیت سانتریفیوژها تغییر نمی‌کند 

زماانه – سخنگوی سازمان انرژی اتمی از افزایش ظرفیت و سرعت روند تولید اورانیوم در تأسیسات هسته‌ای ایران خبر داد. بهروز کمالوندی اما با صراحت اعلام کرد که ایران در نظر ندارد شاحص ظرفیت سانتریفیوژها را تغییر دهد، بلکه در نطنز با همان تعداد سانتریفیوژهایی که از قبل در چارچوب برجام نصب بودند غنی‌سازی اورانیوم را انجام می‌دهد.  کمالوندی از اروپا خواست تا وقت باقی است به تعهداتش عمل کند. چهارشنبه ۱۸ اردیبهشت شورای عالی امنیت ملی در سالگرد خروج آمریکا از توافق هسته‌ای با صدور بیانیه‌ای خطاب به کشورهای عضو برجام اعلام کرد: جمهوری اسلامی ایران محدودیت‌های مربوط به نگهداری ذخایر اورانیوم غنی‌شده و ذخایر آب سنگین را رعایت نمی‌کند. حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی در نامه متحدالشکلی کاهش تعهدات ایران در برجام را به اطلاع سران پنج کشور بریتانیا، فرانسه، آلمان، چین و روسیه رساند. روز گذشته یک مقام مطلع در سازمان انرژی اتمی اعلام کرد که اجرای برنامه‌های مربوط به توقف برخی تعهدات ایران در برجام که در بیانیه شورای عالی امنیت ملی بر آن تاکید شده آغاز شده است.

ادامه را بخوانید

محاکمه هادی رضوی داماد وزیر کار ایران و از تهیه کنندگان سریال شهرزاد به اتهام فساد مالی

May 14, 2019 by · Comments Off on محاکمه هادی رضوی داماد وزیر کار ایران و از تهیه کنندگان سریال شهرزاد به اتهام فساد مالی 

بی بی سی – دادگاه ویژه رسیدگی به جرائم اخلال‌گران و مفسدان اقتصادی در حال محاکمه هادی رضوی، یکی از تهیه کنندگان سریال شهرزاد و داماد محمد شریعتمداری، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، است. اتهام آقای رضوی پرداخت رشوه به مدیران بانک سرمایه با هدف خارج کردن حدود ۱۰۷ میلیارد تومان از این بانک بدون تودیع وثیقه و تحصیل مال نامشروع است. این پرونده متهم دیگری به نام احسان دلاویز دارد. نماینده دادستان یکی از مصادیق اتهامات هادی رضوی را دریافت ۲۷ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان وام از بانک سرمایه بدون اعتبارسنجی و تودیع وثیقه عنوان کرده و گفته او با این مبلغ “اقدام به خرید گوشت و مرغ از شرکت پشتیبانی دام استان تهران کرده و سپس در بازار به فروش رسانده و بانک مذکور را با چالش جدی مواجه کرده است”. به گفته نماینده دادستان متهم در یکی از موارد ملکی را با گرفتن وام از بانک سرمایه خریداری کرده اما در صدد بوده با پرداخت رشوه به کارشناس قیمت‌گذاری، چهار برابر بیش از قیمت واقعی آن را به بانک بابت تسویه بدهی هایش، بفروشد.

ادامه را بخوانید

شرکت سایفون: ایران پیشرفته‌ترین سیستم فیلترینگ دنیا را دارد

May 13, 2019 by · Comments Off on شرکت سایفون: ایران پیشرفته‌ترین سیستم فیلترینگ دنیا را دارد 

بی بی سی – سازندگان فیلترشکن سایفون می‌گویند ایران پیشرفته‌ترین سیستم فیلترینگ اینترنت در دنیا را دارد. مایکل هال، رئیس شرکت سایفون در گفت‌وگوی اختصاصی با بی‌بی‌سی فارسی گفته قبلاً چین این مقام را در اختیار داشت؛ ولی طبق تجربه این شرکت، این ایران است که قوی‌ترین سیستم فیلترینگ جهان را داراست. آقای هال می‌گوید ایران ‘آدم‌های خیلی باهوشی دارد که کارشان مقابله با آدم‌های باهوش ماست.’ به گفته رئیس سایفون، این نرم‌افزار ‘بین یک و نیم تا دو میلیون’ روزانه از این فیلترشکن در ایران استفاده می‌کنند؛ آماری که در مواقع تشدید فیلترینگ یا مسدود شدن بعضی سرویس‌ها بیشتر هم می‌شود. آقای هال می‌گوید اوایل سال ۲۰۱۸ (زمستان ۱۳۹۶) که ایران پیام‌رسان تلگرام را فیلتر کرد، برای دو هفته شمار کاربران سایفون در ایران به ‘بیش از ۱۰ میلیون نفر’ رسید.

ادامه را بخوانید

تشخیص سرطان پستان پنج سال قبل از ابتلا، با استفاده از هوش مصنوعی

May 12, 2019 by · Comments Off on تشخیص سرطان پستان پنج سال قبل از ابتلا، با استفاده از هوش مصنوعی 

 

ادامه را بخوانید

افشاگری پریسا رفیعی، فعال دانشجویی درباره دوران بازداشت؛ از تهدید به تست بکارت تا کشیدن ناخن

May 10, 2019 by · Comments Off on افشاگری پریسا رفیعی، فعال دانشجویی درباره دوران بازداشت؛ از تهدید به تست بکارت تا کشیدن ناخن 

صدای آمریکا – پریسا رفیعی، فعال صنفی و دانشجوی جوانی که شهریور سال گذشته از سوی دادگاه انقلاب به هفت سال زندان محکوم شده بود، در یک نامه سرگشاده به شرایط فعالان سیاسی ایران در بازداشت پرداخته است. پریسا رفیعی نوشته است که ضابطین امنیتی، وزارت اطلاعات و اطلاعات سپاه، اشکال غیرانسانی و خشونت آمیز آزار زندانیان را به ویژه بر زندانیان زن اعمال می کنند؛خشونت‌هایی که همراه با بازی های روانی به منظور اعتراف گیری و پرونده سازی برای فعالین سیاسی به طورگسترده به کار برده می‌شود. بازداشت در سلول انفرادی بی‌نام و نشان، بی‌خبری از دنیای بیرون، شکنجه‌های روحی و نبود دسترسی به وکیل در دوران بازپرسی و بازجویی از جمله مواردی است که خانم رفیعی در این نامه به آنها اشاره کرده است. در بخشی از این نامه پریسا رفیعی از گرفتن تست بکارت اجباری در دوران بازداشت خود نوشته است: «بازجوی پرونده با تایید و همراهی بازپرس پرونده به صورت کاملا غیرقانونی مرا برای انجام تست بکارت به پزشک قانونی واقع در خیابان بهشت اعزام کردند که با مقاومت قاطعانه‌ام علی‌رغم تهدیدها و فشارهای فراوان موفق به انجام آن نشدند. همچنین درخواست مصرانه من مبنی بر طرح شکایت از چنین روند غیرقانونی را نپذیرفته و مسکوت گذاشتند.»

ادامه را بخوانید

صفحه بعد »

Bottom