Top

ناسا از کشف هشتمین سیاره یک منظومه شمسی بسیار دور از زمین خبر داد

December 15, 2017 by · Comments Off on ناسا از کشف هشتمین سیاره یک منظومه شمسی بسیار دور از زمین خبر داد 

Nasaweb1B29A96C-E9D7-4A10-AACC-0823916B7F5E_w1023_r1_sصدای امریکا – آژانس ملی هوا-فضای ایالات متحده، ناسا، به همراه گوگل، روز جمعه اعلام کردند هشتمین سیاره یک منظومه شمسی بسیار دور از ما را کشف کرده اند این منظومه شمسی حدود ۲۵۴۵ سال نوری از منظومه شمسی ما فاصله دارد و سیاره کشف شده به دور خورشید آن، که «کپلر – ۹۰» نام دارد، می چرخدسیاره جدید که «کپلر-۹۰ آی» نامگذاری شده، مانند زمین سومین سیاره نزدیک به خورشید منظومه شمسی خود است، ولی با فاصله ای بسیار کمتر از زمین به خورشید که درجه حرارت آن را تا حد ۴۲۷ درجه سانتیگراد بالا می برد.تلسکوب فضایی کپلر سال ۲۰۰۹، هنگامی که دانشمندان و پژوهشگران از تعداد سیاره‌های مشابه زمین در خارج از منظومه شمسی آگاه نبودند، به فضا پرتاب شد.

ادامه را بخوانید

قرص‌های ضد حاملگی به طور خفیف، عامل سرطان پستان زنان است

December 14, 2017 by · Comments Off on قرص‌های ضد حاملگی به طور خفیف، عامل سرطان پستان زنان است 

 
CancernD11BBC6E-AABD-4839-B746-7F10E0901DF9_w1023_r1_sصدای آمریکا – پژوهشگران می گویند حتی قرص های جدید ضد بارداری که نوعی ضعیف شده از قرص های هورمونی قبلی است، خطر ابتلای زنان به سرطان پستان را افزایش می دهد. همواره زنان این نگرانی را داشته اند که قرص های ضد بارداری، می تواند عامل سرطان پستان باشد. پیشتر خیلی از دکترها گمان می کردند اگر زنان مراجعه کننده به آنها، قرض های ضعیف تر شده ضد حاملگی استفاده کنند، خطر ابتلا به سرطان پستان کمتر می شود اما تحقیقات جدید نشان می دهد، قرض ضعیف شده هم چندان تاثیری ندارد. این تحقیقات در دانمارک انجام شده و پژوهشگران ۱.۸ میلیون زن را از سال ۱۹۹۵ زیر نظر داشته اند. تحقیقات این دانشمندان همچنین دریافته که حلقه های واژنی آغشته به هورمون، ایمپلنت ها و بعضی از انواع آی‌یودی ها (IUD) نیز ظاهراً همین ریسک را بیشتر می کنند اما باز هم این تاثیر به میزان ناچیز است.

ادامه را بخوانید

اعتراض «نیکی کریمی» به صدا و سیمای جمهوری اسلامی درباره فیلم آذر

December 13, 2017 by · Comments Off on اعتراض «نیکی کریمی» به صدا و سیمای جمهوری اسلامی درباره فیلم آذر 

ادامه را بخوانید

غروب خواننده “غروب کوهستان”

December 11, 2017 by · Comments Off on غروب خواننده “غروب کوهستان” 

Nahidsingerweb41742449_303صدای آلمان – ناهید دایی‌جواد، خواننده قدیمی موسیقی ایران درگذشت. او با ترانه‌هایی مانند “غروب کوهستان” و “اشکم دونه دونه” به شهرت رسید. ناهید بعد از انقلاب با محدودیتی که برای اجرای موسیقی زنان ایجاد شد، عمدتا به کار آموزش مشغول بود. ناهید دایی‌جواد، از خوانندگان سرشناس موسیقی سنتی ایران در سالهای پیش از انقلاب شامگاه یکشنبه (۱۹ آذر/ ۱۰ دسامبر) در یک تصادف رانندگی در اصفهان، درگذشت. ناهید سال ۱۳۴۱ با اجرای ترانه “غروب کوهستان” به شهرتی سراسری در ایران رسید و به اولین خواننده زن برنامه گلها تبدیل شد. ناهید دانش‌آموخته ادبیات فارسی در دانشگاه اصفهان بود. او در دوران تحصیل با کسانی مانند جهانبخش پازوکی و هوشمند عقیلی هم دوره بود و گروهی موسیقیایی در دانشگاه ایجاد کرده بودند. همین سکویی برای ارتقای ناهید شد و به رغم مخالفت اولیه خانواده توانست در موسیقی ایرانی حضوری قابل اعتنا پیدا کند. او اولین خواننده زن برنامه گلها شد و در تعدادی از این برنامه‌ها آواز و تصنیف خواند.

ادامه را بخوانید

نبوغ خاموش سهراب شهیدثالث

December 10, 2017 by · Comments Off on نبوغ خاموش سهراب شهیدثالث 

ShahidSalesWeb_99138079_bd509fd7-0a47-4afe-aeda-b02ff901589dبی بی سی – یوسف لطیف پور – برنامه مرور بر آثار سهراب شهید ثالث که این روزها در لندن جریان دارد بخشی از یک حرکت گسترده‌تر برای شناخت سینمای شهیدثالث است که از سال پیش و با برگزاری برنامه‌های مشابهی در برلین، تهران، بروکسل و مونیخ اوج گرفته. این که این اوج تا کجاها می‌رود و به چه نتیجه‌ای می‌رسد، جای بررسی دارد. با وجود این که نزدیک به دو دهه از مرگ شهیدثالث گذشته، جایگاه او در تاریخ سینمای ایران و جهان به قطعیت روشن نشده و به جز عده‌ای علاقه‌مندان جدی، نام شهیدثالث، به خصوص در خارج از ایران، به ندرت شنیده می‌شود. در ایران، با وجود تداوم نسبی توجه به شهید ثالث، به خاطر تعداد اندک فیلم‌های سینمایی او (دو فیلم بلند) و در دسترس نبودن ناباورانه حدود بیست فیلم کوتاهی که به طور عمده برای تلویزیون ساخته ارزیابی نقش او در تاریخ سینمای این کشور بسیار دشوار می‌شود. “یک اتفاق ساده” دو سال پیش در اکران گروه هنر و تجربه احیاء شد، در حالی‌که “طبیعت بیجان” بارها از تلویزیون جمهوری اسلامی ایران به نمایش درآمده است، اگرچه صحنه کلیدی پناه بردن پیرمرد سوزنبان به یک میخانه و سفارش یک “پنج سیری” هرگز در آن دیده نمی‌شود.

ادامه را بخوانید

۸ کوهنورد ایرانی در اشترانکوه کشته شدند

December 9, 2017 by · Comments Off on ۸ کوهنورد ایرانی در اشترانکوه کشته شدند 

ClipmingwebMontainCorrectwebMountainWebMountainOriginalبی بی سی – پس از دو روز عملیات جستجو و نجات در منطقه اشترانکوه لرستان، آخرین گزارش‌ها حاکی از کشته شدن ۸ کوهنورد و مفقود شدن یک کوهنورد دیگر است. شش کوهنورد دیگر که موفق شده بودند خودشان را به پناهگاهی برسانند، زنده مانده‌اند. علی عزیز امرائی، مسئول کنترل عملیات جمعیت هلال‌احمر استان لرستان درباره چگونگی نجات تعدادی از حادثه‌ دیدگان توضیح داد: “شش نفر از اعضای این گروه خودشان را به پناهگاهی رسانده بودند که صبح جمعه به کمک نیروهای امداد و نجات به پایگاه اباذر هلال‌احمر منتقل شدند.” سه روز پیش یک گروه کوهنوردی ۱۴ نفری از مشهد، متشکل از دو زن و دوازده مرد به همراه یک کوهنورد اهل الیگودرز که به عنوان راهنما با این گروه همراه شده بود، پس از صعود به قله “کول جنون” به ارتفاع ۳۸۵۰ متر در راه بازگشت با طوفان و کولاک برف رو به رو شدند.

ادامه را بخوانید

حضور صدها نفر در مراسم یادبود مرد ایرانی ‌آمریکایی که با شلیک پلیس کشته شد

December 8, 2017 by · Comments Off on حضور صدها نفر در مراسم یادبود مرد ایرانی ‌آمریکایی که با شلیک پلیس کشته شد 

Washingtonweb_99118654_bijanghaisarhadiniliبی بی سی فارسی – پنج‌شنبه‌شب سرمای واشنگتن گزنده بود ولی با این حال صدها، و چه بسا شاید بتوان گفت بیش از هزارنفر جلوی بنای یادبود لینکلن در پایتخت جمع شدند تا با خانواده بیژن قیصر همدردی کنند و از پلیس آمریکا درباره علت تیراندازی به او توضیح بخواهند. این جوان ایرانی ‌آمریکایی ۱۰ روز پیش در پی شلیک پلیس کشته شد. این مراسم یادبود روز هفتم دسامبر با شمع، لباس سفیدی که خیلی از حاضران پوشیده بودند، و تصاویر بیژن قیصر در مقابل بنای یادبود آبراهام لینکلن، از روسای جمهوری قدیم آمریکا؛ برگزار شد. بنای یادبود آبراهام لینکلن از جاهای محبوب برای این مرد ۲۵ ساله بود. روی پله‌های جلو این بنای عظیم، خانواده او از سنگینی غمشان گفتند و دوستانش از خاطرات شیرینی که داشتند.

ادامه را بخوانید

با مدال‌های روز آخر، ایران قهرمان وزنه‌برداری جهان شد

December 7, 2017 by · Comments Off on با مدال‌های روز آخر، ایران قهرمان وزنه‌برداری جهان شد 

herowebCDE88C81-1C1C-42F5-89D2-39B8C47D34FB_w1023_r1_s-1صدای آمریکا – با مدال های روز آخر دسته فوق سنگین، تیم ملی وزنه برداری ایران قهرمان مسابقات جهانی وزنه برداری شد. در روز آخر این مسابقات، علی حسینی و بهداد سلیمی نمایندگان ایران به ترتیب به مقام های دوم و سوم این مسابقات رسیدند. پیشتر، علی هاشمی، وزنه بردار ۱۰۵ کیلوگرم تیم ملی ایران در مسابقات قهرمانی جهان مدال طلای یک ضرب این وزن را به دست آورد. در این مسابقات، قبلا سهراب مرادی، دیگر وزنه بردار ایرانی موفق شده بود با کسب سه طلا، رکورد جهان نیز تغییر دهد.

ادامه را بخوانید

دلار گران شد، سکه گران‌تر

December 6, 2017 by · Comments Off on دلار گران شد، سکه گران‌تر 

Dolllarwebsekeh-harajمنابع خبری ایران – سیر صعودی قیمت سکه و دلار در بازار ایران ادامه دارد. وزیر امور اقتصادی و دارایی جمهوری اسلامی افزایش نرخ برابری دلار در برابر ریال را طبیعی می‌داند. نرخ برابری دلار در برابر ریال سه‌شنبه ۱۴ آذر بار دیگر یک رکورد جدید به جای گذاشت و به بالاترین قیمت رسید.منابع خبری ایران ارزش برابری یک دلار آمریکا در بازار ارز غیردولتی ایران را ۴ هزار و ۲۱۰ تومان گزارش کردند.  روند صعودی قیمت دلار در شرایطی ادامه دارد که حسن روحانی، رئیس دولت جمهوری اسلامی، چند روز پیش در یک برنامه تلویزیونی برنامه دولت را «ثبات در بازار ارز» اعلام کرد و منابع ارزی موجود را «کافی» دانست. مسعود کرباسیان وزیر امور اقتصادی و داریی نیز گفته بود که دولت «هیچ تمایلی به ماندگاری دلار به بالاتر از نرخ ۴۰۰۰ تومان ندارد».

ادامه را بخوانید

حضور پررنگ سینمای ایران در شب‌های تاریک تالین

December 4, 2017 by · Comments Off on حضور پررنگ سینمای ایران در شب‌های تاریک تالین 

Cinemaweb_99040777_38795361281_4fc70eada2_kبی بی سی فارسی – شهر تالین پایتخت استونی، شهری نه چندان دور از قطب شمال، حالا نزد اهالی سینما به شناخته شده‌ترین شهر این منطقه از جهان بدل شده؛ با جشنواره‌ای به نام “شب های تاریک” (اشاره به شب‌های طولانی این منطقه در این وقت سال) که از جشنواره‌ای کوچک به یکی از پانزده جشنواره گروه الف جهان بدل شده و امسال بیست و یکمین دوره خود را با حضور هزار و سیصد میهمان از کشورهای مختلف جهان جشن گرفت. سینمای ایران سال پیش با چند جایزه در بخش های مختلف جشنواره، حضور موفقی داشت، امسال هم با آن که فیلم ایرانی بخش مسابقه جایزه‌ای نصیب نبرد، اما پنج سینماگر ایرانی در بخش‌های مختلف این جشنواره حضور موفقی داشتند. مدیر جشنواره، تینا لاک، خود را “متخصص” سینمای ایران می‌داند و فیلم‌های ایرانی جشنواره را خودش از بین ده‌ها فیلمی که هر سال از سینمای ایران می‌بیند انتخاب می‌کند. فیلم‌های ایرانی‌ای که در تالین به نمایش درمی‌آیند، معمولاً اولین نمایش جهانی- یا اولین نمایش اروپایی- خود را تجربه می‌کنند و غالباً با دیگر فیلم‌های ایرانی جشنواره‌های دیگر تفاوت دارند.

ادامه را بخوانید

صفحه بعد »

Bottom