Top

یک فعال صنفی معلمان: اقدامات دولت برای آموزش هوشمند به دانش‌آموزان ناموفق بوده است؛ بازگشایی مدارس منجر به فاجعه می شود

April 7, 2020 by · Comments Off on یک فعال صنفی معلمان: اقدامات دولت برای آموزش هوشمند به دانش‌آموزان ناموفق بوده است؛ بازگشایی مدارس منجر به فاجعه می شود 

صدای آمریکا – یک عضو کانون صنفی معلمان می‌گوید که جمهوری اسلامی تا به این لحظه در رابطه با آموزش‌های هوشمند و آموزش‌هایی که در رسانه ملی برای دانش‌آموزان با شیوع کرونا و تعطیلی مدارس آغاز کرده ناموفق بوده است. علی اکبر باغانی در گفتگویی اختصاصی با صدای آمریکا با اشاره به نبود امکانات بهداشتی و استاندارد نبودن ابزارهای آموزشی در مدارس ایران می‌گوید که جمهوری اسلامی اگر بخواهد مدارسی را که به دلیل شیوع ویروس کرونا در استان‌هایی مانند تهران، مرکزی،‌ خراسان رضوی، و فارس تعطیل شده‌اند با شرایط کنونی بازگشایی کند یک فاجعه در راه است، چون مدارس ایران از نظر بهداشتی هیچ گونه امکاناتی ندارند و این دولت نه می‌تواند و نه می‌خواهد مدارس و کلاس‌های درسی را از نظر بهداشتی کنترل کند.

ادامه را بخوانید

روایتی از ماجرای مک فارلین که محسن کنگرلو خواست بعد از مرگش منتشر شود

March 31, 2020 by · Comments Off on روایتی از ماجرای مک فارلین که محسن کنگرلو خواست بعد از مرگش منتشر شود 

بی بی سی – محسن کنگرلو، هماهنگ کننده مذاکرات محرمانه تهران و واشنگتن در زمان جنگ ایران و عراق، در مصاحبه ای ویدیویی که اخیرا منتشر شده، به بیان روایت هایی از “ماجرای مک فارلین” پرداخته که در مواردی با روایت های قبلی مسئولان حکومتی تفاوت دارد. او در مصاحبه خود، از جمله این روایت اکبر هاشمی رفسنجانی و برخی فرماندهان نظامی را که آمریکایی ها در جریان معامله دو کشور موشک های معیوب به تهران فرستاده بودند، “نادرست” دانسته است. آقای کنگرلو همچنین با تاکید بر اطلاع آیت الله خمینی، سپاه پاسداران و سران سه قوه از معامله محرمانه با آمریکایی ها، سپاه را طرف اصلی این معامله دانسته و از سوی دیگر، حسن روحانی را متهم کرده که با جلوگیری از پرداخت بخشی از پول تسلیحات آمریکایی در سال ۱۳۶۵، باعث به هم خوردن روابط طرفین شده است. حسین دهباشی تهیه کننده برنامه گفتگو-محور “خشت خام”، مصاحبه با آقای کنگرلو را هشتم فروردین بر روی سایت تاریخ ایرانی منتشر کرد و توضیح داد که مصاحبه شونده از او خواسته گفتگوی او پس از مرگش منتشر شود. محسن کنگرلو، که در زمان ماجرای مک فارلین مشاور امنیتی نخست وزیر وقت میرحسین موسوی بود، در ششم اسفند ماه بر اثر ابتلا به سرطان ریه درگذشت.

ادامه را بخوانید

رسانه‌های حقوق بشری از جان باختن چند زندانی در زندان تهران بزرگ و زندان ارومیه بر اثر ابتلا به ویروس کرونا خبر می‌دهند

March 27, 2020 by · Comments Off on رسانه‌های حقوق بشری از جان باختن چند زندانی در زندان تهران بزرگ و زندان ارومیه بر اثر ابتلا به ویروس کرونا خبر می‌دهند 

صدای آمریکا – در طی روزهای گذشته دست‌کم ۹ زندانی در زندان‌های تهران بزرگ و ارومیه در پی ابتلا به ویروس کرونا جان خود را از دست داده‌اند. بر اساس اخبار منتشر شده از سوی رسانه‌های حقوق بشری تا روز چهارشنبه ۶ فروردین دست‌کم سه زندانی در زندان مرکزی ارومیه و ۶ زندانی دیگر در زندان تهران بزرگ پس از مبتلا شدن به ویروس کرونا جان خود را از دست داده‌اند. کانال تلگرامی اتحادیه آزاد کارگران ایران روز پنجشنبه به نقل از یک منبع مطلع اعلام کرده است که در حال حاضر وضعیت بندهای زندان تهران بزرگ به‌لحاظ بهداشتی نامناسب گزارش شده و تنها وسیله بهداشتی در زندان مایع ظرفشویی است و زندانیان در شرایط روحی و روانی نامناسبی به‌سر می برند. بنا بر این گزارش با وجود شیوع این ویروس در زندان تهران بزرگ و مرگ ۶ زندانی، تا به این لحظه مسئولان این زندان اطلاع دقیقی از شمار مبتلایان به این ویروس را اعلام نکرده و سکوت اختیار کرده‌اند.

ادامه را بخوانید

ورود به شهرهای ایران برای افراد غیر ساکن ممنوع می‌​شود

March 26, 2020 by · Comments Off on ورود به شهرهای ایران برای افراد غیر ساکن ممنوع می‌​شود 

صدای آلمان – برخلاف صحبت​‌های پیشین روحانی که گفته بود “ما چیزی به نام قرنطینه نداریم” دولت اکنون از اعمال محدویت​‌های جدید در رفت‌وآمدها خبر می‌دهد. اعلام این محدودیت‌ها همزمان با سفر میلیون​‌ها ایرانی به مناطق درگیر کرونا است. حسن روحانی، رئیس جمهور ایران روز پنجشنبه ۲۶ مارس (هفتم فروردین) در جلسه اقتصادی کرونا خبر داد که مقررات سخت​گیرانه‌​تری در حال اجراست. او گفت اگر رهبری موافقت کند یک میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی برداشت خواهد کرد. روحانی تاکید کرد دولت از کسب و کارهایی که آسیب دیده​‌اند، مشروط به اینکه کارگری را اخراج نکرده باشند، حمایت می​کند.

  رئیس جمهور ایران ادامه داد تخت‌های بیمارستانی زیادی داریم که هنوز از آن‌ها استفاده نشده است. روحانی همچنین مدعی شد که در سخت‌ترین شرایطی که کشور با آن مواجه است، ۲۰ هزار تخت بیمارستانی خالی مانده  و امروز شرایط به گونه‌ای است که پرستاران می​توانند طبق معمول کار خود را انجام دهند.

  کیانوش جهانپور، سخنگو و رئیس مرکز اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت اما یک روز پیش از اظهارات روحانی رسما از فوت بیش از ۴۳ نفر از پزشکان و پرستاران بر اثر کرونا خبر داده بود.

دولت برای مهار کرونا استراتژی واحدی را دنبال نمی​کند. روحانی با اعمال هرگونه قرنطینه نیزمخالفت کرده و گفته است: «ما چیزی به نام قرنطینه نداریم. اصلا اینکه شایع شده در تهران یا بعضی شهرها برخی فروشگاه‌ها و برخی مشاغل قرنطینه هستند، ‌اصلا چنین چیزی وجود ندارد. نه امروز قرنطینه است، نه ایام نوروز، نه بعد و قبلش و همه در کسب و کار و فعالیت خود آزادند.»

  سخنان روحانی باعث شد که میلیون​ها ایرانی در تعطیلات نوروزی به جای قرنطینه و در خانه ماندن بار و بندیل خود را ببندند و راهی سفر شوند.

  کریم همتی، سرپرست جمعیت هلال احمر ابراز نگرانی کرده است که بیش از هشت و نیم میلیون نفر از ۱۹ استان به مسافرت رفته‌اند که در میان آنها شش هزار و ۵۰۰ نفر با علائم ابتلا به کرونا مانند تب شناسایی شده‌اند.

  دوالفقاری: مسافران سریعا به خانه‌های خود بازگردند

  با افزایش سریع شمار ابتلا به ویروس کرونا در ایران دیری نپایید که مقامات زنگ خطر را به صدا درآوردند و از مسافرانی که آماده می​شدند و یا در راه سفر بودند خواستند که به خانه​هایشان برگردند.

  حسین ذوالفقاری، معاون وزیر کشور و رئیس کمیته اجتماعی انتظامی ستاد ملی مدیریت کرونا روز پنجشنبه ۲۶ مارس (هفتم فروردین) هشدار داد کرونا هنوز به قله نرسیده و سیر بیماری، کاهش را نشان نمی‌دهد.

ذوالفقاری گفت از روز پنجشنبه هفتم فروردین فقط به به افراد ساکن شهرها اجازه ورود داده می‌شود، یعنی سفر ممنوع است. کسانی که در سفر هستند باید سریعتر به خانه برگردند و کسانیکه در محل سکونت خود هستند سفر نروند، چون اجازه ورود به شهرها را ندارند.

  معاون وزیر کشور درباره وضعیت نه میلیون ایرانی که از ۱۹ استان کشور در طی روزهای اخیر به مسافرت رفته‌​اند توضیح بیشتری نداد. مسئولان ایرانی گفتند که بیش از ۶۰۰ هزار و ۵۰۰ نفر از آنان آلوده به ویروس کرونا شناسایی شده‌اند.

  معاون وزیر کشور همچنین اطلاع داد که در طرح جدید دولت ادامه تعطیلی دانشگاه‌ها، مدارس، پارک‌ها، بوستان‌ها و مراکز ورزشی در نظر گرفته شده و تردد در خطوط ریلی، خطوط هوایی و پایانه‌های مسافربری همچنان محدود باقی خواهد ماند.

“طرح فاصله‌گذاری اجتماعی از جمعه در ایران آغاز می‌شود”

ساعاتی بعد از اظهارات معاون وزیر کشور “کمیته اجتماعی انتظامی ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا” مستقر در این وزارتخانه نیز از آغاز طرح فاصله‌گذاری اجتماعی در کشور از روز جمعه خبر داد و جزییات آن را تشریح کرد. به گزارش خبرگزاری ایسنا، این طرح قرار است در مرحله نخست، تا ۱۵ فروردین ماه (یک هفته) اجرا شود و در صورت تصویب ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا، اجرای آن “تمدید خواهد شد.” حسن روحانی زمان اجرای این طرح را تا ۲۰ فروردین ذکر کرده است.

بر اساس این طرح، صرفا افراد بومی ساکن هر شهر مجاز به ورود به آن شهر بوده و ورود افراد غیرساکن ممنوع است. همچنین بر اساس این طرح، قرار است بازگشت مسافران به شهرهای خود “تسریع شود”، آن‌ها در مسیر بازگشت اجازه ورود به شهرهای میان راه را ندارند.

بر اساس این طرح، مدارس و دانشگاه‌ها، تفرجگاه‌ها و مراکز تفریحی نظیر استخرها و پارک‌ها تا پایان زمان مقرر تعطیل خواهند بود. برگزاری هرگونه مراسم رسمی و غیررسمی نیز ممنوع است.

بر اساس این طرح همچنین اصناف و مشاغل به سه گروه متفاوت (گروهی که باید کاملا فعال باشند، گروهی که باید تعطیل شوند و گروهی که بر اساس اقتضا و شرایط محلی فعالیت آن‌ها می‌تواند مجاز باشد) تقسیم شده‌اند.

در این اطلاعیه آمده است که خودروهای افراد متخلف به مدت یک ماه با اخذ هزینه‌های جانبی توقیف می‌شوند. همچنین جریمه نقدی به مبلغ ۵۰۰ هزار تومان و پلمب واحدهای صنفی متخلف به مدت یک ماه، در دستور کار قرار دارد.

کرونا؛ هشدار در مورد مرگ با کلروکین و اظهارات ‘نادرست’ ترامپ

March 24, 2020 by · Comments Off on کرونا؛ هشدار در مورد مرگ با کلروکین و اظهارات ‘نادرست’ ترامپ 

بی بی سی – پزشکان و داروشناسان در بریتانیا نسبت به مصرف خودسرانه داروی کلروکین با هدف درمان بیماری کووید-۱۹ هشدار داده‌اند. دکتر پرستو دنیایی از دانشگاه ریدینگ بریتانیا گفته از اواخر هفته گذشته گزارش‌هایی از افزایش مسمومیت با کلروکین مخابره شده است. به گفته این مدرس دانشکده داروشناسی دانشگاه ریدینگ علت افزایش این مسمومیت‌ها شایعاتی است که در چند روز گذشته درباره احتمال موثر بودن کلروکین در درمان بیماری کووید-۱۹ انتشار یافته است. “هیچ پژوهش و یافته علمی مبنی بر موثر بودن کلروکین در درمان کووید-۱۹ (ناشی از ابتلا به ویروس کرونا ۲۰۱۹) وجود ندارد و این که مصرف خودسرانه و بدون تجویز پزشک این دارو بسیار خطرناک است.”

ادامه را بخوانید

کرونا؛ افزایش هشداردهنده جان‌باختگان در اسپانیا و درخواست ایتالیا برای ۳۰۰ پزشک

March 21, 2020 by · Comments Off on کرونا؛ افزایش هشداردهنده جان‌باختگان در اسپانیا و درخواست ایتالیا برای ۳۰۰ پزشک 

بی بی سی – اسپانیا شاهد افزایش هشداردهنده در تعداد مرگ و میر ناشی از ویروس کرونا است. شمار جان‌باختگان در این کشور به بیش از ۱۳۲۰ نفر رسیده است. شمار مبتلایان به ویروس کرونا هم در اسپانیا افزایش داشته و به نزدیک ۲۵ هزار نفر رسیده است. تعداد موارد تازه ابتلا به این ویروس هم در این کشور افزایش داشته است.بیمارستان‌های شهر مادرید که به شدت تحت تاثیر ویروس کرونا قرار گرفته در تلاشند تا به نحوی با این ویروس مقابله کنند. همزمان ایتالیا برای خدمت در مناطق شمالی این کشور که بیمارستان‌های آن به شدت تحت تاثیر شیوع ویروس کرونا قرار گرفته خواستار ۳۰۰ پزشک شده است. سازمان حفاظت و رسیدگی در مقابل حوادث اضطراری گفته این درخواست‌ها تا پایان امروز داده شود. در اوایل هفته، رئیس مهم ترین بیمارستان در شهر برگامو در شمال ایتالیا از کمبود نیرو، کپسول اکسیژن و تجهیزات حفاظتی خبر داد.

ادامه را بخوانید

تعیین حداقل دستمزد ۹۹ به تعویق افتاد

March 20, 2020 by · Comments Off on تعیین حداقل دستمزد ۹۹ به تعویق افتاد 

زمانه – علی‌رغم آغاز سال ۱۳۹۹، حداقل دستمزد کارگران در این سال هنوز تعیین نشده است. جلسه‌های شورای عالی کار در این رابطه ۲۸ و ۲۹ اسفند با اختلاف بین نمایندگان کارفرما و دولت ا نمایندگان کارگری به جایی نرسید.محمد شریعتمداری،‌ وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی جمهوری اسلامی پنج‌شنبه شب ۲۹ اسفند در حساب توئیتری‌اش نوشت که تصمیم‌گیری درباره حداقل مزد به فروردین ۱۳۹۹ موکول شد. وزیر تعاون درحالی از «نزدیک‌شدن» دیدگاه‌های نمایندگان کارفرمایان و کارگران خبر داده است که گزارش‌ها از جلسات ۲۸ و ۲۹ اسفند روایت دیگری ارائه می‌دهند. بر اساس آخرین گزارش‌ها،‌ نمایندگان کارگران خواهان افزایش دست‌کم ۴۵ درصدی حداقل دستمزد هستند. نمایندگان کارفرما و دولت افزایش ۱۵ درصدی و در نهایت ۱۹ درصدی را مدنظر قرار داده اند.

ادامه را بخوانید

گزارش تایم از مقابله با ویروس کرونا در ایران: مردم چپ و راست می‌میرند

March 19, 2020 by · Comments Off on گزارش تایم از مقابله با ویروس کرونا در ایران: مردم چپ و راست می‌میرند 

ادامه را بخوانید

ویروس کرونا به امارات رسید

March 18, 2020 by · Comments Off on ویروس کرونا به امارات رسید 

رادیو فرانسه – چهار تبعۀ چین که به ویروس کرونا مبتلا هستند در امارات متحد عرب شناسایی شدند. مقامات جمهوری اسلامی تأکید می‌کنند که هرچند ویروس به ایران نزدیک شده ولی هنوز کسی را در داخل کشور مبتلا نکرده است. با توجه به آمار کل تلفات و موارد ابتلا، از هم اکنون می‌توان گفت که گستردگی اپیدمی تازه از اپیدمی “سارس” فراتر رفته است. روز چهارشنبه ٢٩ ژانویه/٩ بهمن، وزارت بهداشت امارات متحد عرب اعلام کرد که یک خانوادۀ چهار نفره که از شهر ووهان چین وارد شده‌اند به ویروس کرونا مبتلا هستند. این نخستین مورد مشاهدۀ ویروس در خاورمیانه محسوب می‌شود. حال چهار بیمار چینی وخیم نیست. رفت و آمد چینی‌ها به امارات بسیار زیاد است. به گفتۀ مقامات دوبی، طی یک سال اخیر نزدیک به یک میلیون توریست چینی به امارات سفر کرده‌اند.

ادامه را بخوانید

تلفن‌های همراه، آلوده‌ترین ابزار روزمره؛ چگونه گوشی‌های‌مان را در اوج شیوع ویروس کرونا پاکیزه نگه داریم

March 16, 2020 by · Comments Off on تلفن‌های همراه، آلوده‌ترین ابزار روزمره؛ چگونه گوشی‌های‌مان را در اوج شیوع ویروس کرونا پاکیزه نگه داریم 

صدای آمریکا – شما ممکن است برای پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا دست‌هایتان را چند بار در روز بشویید. ولی آیا تلفن‌های همراهتان را هم، که مدام در دستتان است و از آلوده‌ترین وسایل روزمره و مرکز پرورش میکروب شناخته می‌شود، را نیز تمیز می‌کنید؟ آزمایش‌هایی که توسط پژوهشگران انجام شده است نشان می دهد که ویروس می تواند برای مدت دو تا سه روز بر روی سطوح پلاستیکی و فلزی زنده بماند. در نتیجه مرکز کنترل و پیشگیری بیماری آمریکا توصیه می کند که تمام سطوحی که تماس با آنها زیاد است، مثل گوشی‌های موبایل، تبلت، و صفحه کلید کامپیوتر را هر روز تمیز و ضدعفونی کنید. ولی تمیز کردن نادرست این دستگاه های الکترونیکی می‌تواند به آن‌ها آسیب بزند. باید مواظب باشید که مایع تمیزکننده داخل آنها نرود و یا دستمالی که از آن برای پاک کردن صفه تلفن یا تبلت استفاده می کنید زبر نباشد تا روی آن را خراش بیاندازد. از استفاده از مواد سایشگر و حل کننده نیز خودداری کنید.

ادامه را بخوانید

صفحه بعد »

Bottom