Top

فرود بدون چرخ هواپیمای ایران ایر در مهرآباد

March 20, 2019 by · Comments Off on فرود بدون چرخ هواپیمای ایران ایر در مهرآباد 

بی بی سی فارسی – یک پرواز داخلی خطوط هوایی ایران ایر علیرغم ایراد فنی توانسته است بدون باز شدن چرخ ها در فرودگاه مهرآباد تهران فرود آید. حادثه حوالی ساعت نه سه شنبه شب برای پروازی که از قشم به تهران می رفت روی داد. به گزارش منابع خبری ایران فرزانه شرفبافی مدیرعامل ایران ایر گفت: “خوشبختانه با مهارت خلبان این هواپیما فرود آمده و تمام مسافران در سلامت به‌سر می‌برند.” او گفت که “هواپیمای فوکر۱۰۰ پرواز قشم ــ تهران هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران در زمان فرود چرخ‌های عقبش باز نشده و خلبان با مهارت هواپیما را در فرودگاه مهرآباد به زمین نشانده است.”

ادامه را بخوانید

خرید آجیل حدود ۸۹ درصد از مردم ایران نسبت به سال گذشته کاهش یافته است

March 18, 2019 by · Comments Off on خرید آجیل حدود ۸۹ درصد از مردم ایران نسبت به سال گذشته کاهش یافته است 

صدای آمریکا –  در ادامه روند گرانی‌ها در ایران ، نظرسنجی مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران نشان می دهد که خرید آجیل و تنقلات از سوی حدود ۸۹ درصد از مردم نسبت به سال گذشته کاهش یافته است. نتایج نظرسنجی مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران، ایسپا نشان می دهد که ۸۸.۹ درصد مردم ایران اعلام کرده‌اند میزان خرید آجیل و تنقلات آن‌ها برای نوروز ۹۸ نسبت به سال گذشته کمتر شده است. همچنین براساس این نظرسنجی ۷۸.۱ درصد شرکت‌کنندگان اعلام کرده‌اند که میزان خرید شیرینی و میوه آن‌ها برای نوروز ۹۸ نسبت به سال گذشته کاهش داشته است؛ علاوه بر آن ۸۲.۲ درصد شرکت‌کنندگان در این نظرسنجی گفته‌اند خرید پوشاک برای نوروز ۹۸ کمتر شده است.

ادامه را بخوانید

نسرین ستوده و لُجین الهذلول: دو زن زندانی در ایران و عربستان

March 16, 2019 by · Comments Off on نسرین ستوده و لُجین الهذلول: دو زن زندانی در ایران و عربستان 

رادیو فرانسه – اعتراضات بین‌المللی علیه محکومیت نسرین ستوده با محاکمۀ ١٠ زن مدافع حقوق بشر در عربستان هم‌زمان شده است. برخی رسانه‌ها در جهان عرب و همچنین در اروپا تأکید می‌کنند که هدف فشارها در ایران وعربستان فقط ساکت کردن مدافعان حقوق انسانی است. روز پنجشنبه ١۴ مارس، خانم فریده اولاد قباد، رئیس کمیسیون زنان مجلس شورای اسلامی که به نیویورک رفته و در نشست “کمیسیون وضعیت زنان” حضور یافته، از مدافعان نسرین ستوده انتقاد کرد. او طی سخنان خود در سازمان ملل، به پشتیبانی یک مقام فرانسوی از نسرین ستوده اشاره کرد و گفت: “توصیه می‌کنم که ایشان قبل از هرچیز به نارضایتی‌های اجتماعی در داخل فرانسه بپردازد”.

ادامه را بخوانید

سرمقاله سردبیری نیویورک تایمز درباره حکم نسرین ستوده: «جرم او؟ دفاع از حقوق زنان در ایران»

March 15, 2019 by · Comments Off on سرمقاله سردبیری نیویورک تایمز درباره حکم نسرین ستوده: «جرم او؟ دفاع از حقوق زنان در ایران» 

صدای آمریکا – هیئت سردبیری روزنامه نیویورک تایمز یک سرمقاله این روزنامه را به موضوع صدور حکم زندان و شلاق برای نسرین ستوده، وکیل و فعال حقوق بشر در ایران اختصاص داده است. در این سرمقاله که روز چهارشنبه ۲۲ اسفند منتشر شد آمده است: «دیکتاتوری ها وقتی که مخالفان را زندانی می کنند کاملا آگاه هستند که کار غلطی مرتکب می شوند. نیویورک تایمز می گوید آنها با وارد کردن اتهامات پوچ و بی اساس، سعی دارند نیت واقعی خود را از آزار و اذیت مخالفان پنهان کنند اما نتیجه کار آنها، عکس این موضوع است: مخالفان خاموش شده، به متهم کنندگانی صالح تبدیل می شوند و ستمگران به عنوان حقه باز نمایان می شوند. نیویورک تایمز می نویسد آخرین سند این موضوع، حکم زندان علیه نسرین ستوده است، «حقوقدان حامی حقوق بشر ایرانی» که از ماه ژوئن به اتهام «تبانی علیه نظام» و «توهین» به رهبر جمهوری اسلامی، آیت الله خامنه ای، در زندان است.

ادامه را بخوانید

انتشار آهنگ جدید گروه ایرانی دامور با الهام از یک هنرمند آمریکایی

March 14, 2019 by · Comments Off on انتشار آهنگ جدید گروه ایرانی دامور با الهام از یک هنرمند آمریکایی 

صذای آمریکا – گروه آوازی دامور آهنگ و موزیک ویدئوی جدیدی به نام Attention یا «توجه» منتشر کرد. آثار این گروه ایرانی در سبک «آکاپلا» است و بدون استفاده از سازهای موسیقی تولید می شود. دامور چند سالی است فعالیت های هنری خود را در تهران آغاز کرده و با رویکردی متفاوت به اجرای قطعات مشهور ایرانی و غیر ایرانی می پردازد. این آهنگ جدید ابتدا در سال ۲۰۱۸ توسط چارلی پوت هنرمند مشهور آمریکایی خوانده شد. فراز خسروی دانش رهبر گروه آوازی دامور پس از اجرای آهنگ توسط گروه آکاپلای «Pentatonix» تصمیم گرفت این قطعه را با استفاده از هنرمندان ایرانی و بصورت آکاپلا بازخوانی کند. در این اثر غزل اکلیلی، اهدا مصلحی، فروغ فضلی، مینا جعفری، محمود رحمانی، سپند الهی و عطا حکاک در کنار فراز خسروی دانش به هنرنمایی می پردازند.

ناسا می گوید احتمال دارد یک زن نخستین کسی باشد که به مریخ می رود

March 13, 2019 by · Comments Off on ناسا می گوید احتمال دارد یک زن نخستین کسی باشد که به مریخ می رود 

سازمان هوافضای آمریکا (ناسا) می گوید احتمال آنکه نخستین انسانی که قدم روی مریخ می گذارد یک زن باشد زیاد است. «جیم برایدنستاین»، در یک برنامه رادیویی از قصد ناسا برای فرستادن یک فضانورد زن به مریخ گفت. او در پاسخ به پرسشی در مورد اینکه آیا زنان در سفر بعدی ناسا به کره ماه سهیم خواهند بود گفت «زنان در برنامه های آینده این سازمان پیشتاز خواهند بود.»

ادامه را بخوانید

نخستین داروی ایمنی درمانی برای سرطان پستان توسط سازمان غذا و داروی آمریکا تأیید شد

March 12, 2019 by · Comments Off on نخستین داروی ایمنی درمانی برای سرطان پستان توسط سازمان غذا و داروی آمریکا تأیید شد 

صدای آمریکا – سازمان نظارت بر غذا و داروی آمریکا (اف دی ای)، نخستین داروی ایمنی درمانی را برای سرطان پستان تأیید کرد. این دارو که «تسندریک» نام دارد برای بیمارانی که سرطان موسوم به «سه منفی» دارند تأیید شده است. سرطان پستان سه منفی نوعی سرطان است که در آن سلولهای سرطانی فاقد گیرنده استروژن، پروژسترون و پروتئین HER۲ هستند. همچنین سلول ها باید دارای پروتئینی به نام PD-L۱ باشند تا به این داروی ایمنی درمانی جواب دهند.

ادامه را بخوانید

آمریکا انقلابی بزرگ در بازار جهانی نفت ایجاد می‌کند

March 11, 2019 by · Comments Off on آمریکا انقلابی بزرگ در بازار جهانی نفت ایجاد می‌کند 

صذای آمریکا – سازمان بین المللی انرژی در گزارش سالانه اش پیش بینی کرده است که آمریکا از سال ۲٠۲١ به صادرکنندۀ مهم نفت تبدیل خواهد شد. سازمان بین المللی انرژی همچنین نوشته است که این تحول امنیت بازار جهانی نفت را به ویژه در آسیا تقویت خواهد کرد. بهره برداری آمریکا از منابع نفت شیست این کشور را که سنتاً واردکنندۀ نفت بوده، به یکی از تولیدکنندگان مهم جهانی نفت بدل ساخته است. این تحول، انقلابی در بازارهای جهانی نفت ایجاد کرده و به تبع سقوط بهای نفت را در بازارهای جهانی از سال ۲٠١۴ در پی داشته است. “فاتح بیرول”، مدیر کل سازمان بین المللی انرژی، در بیانیه ای که به همین مناسبت منتشر کرده، وضعیت صنعت نفت را در نتیجۀ این تحول خارق العاده خوانده به ویژه در شرایطی که ژئوپولیتیک به عامل مهم تری در بازارهای جهانی تبدیل شده و آهنگ رشد اقتصاد جهانی رو به کُندی گذاشته است.

ادامه را بخوانید

کواکبیان:‌ مجلس به «پتروشیمی‌گیت» واکنش نشان دهد

March 10, 2019 by · Comments Off on کواکبیان:‌ مجلس به «پتروشیمی‌گیت» واکنش نشان دهد 

زمانه – متهمان پرونده «ارزهای پتروشیمی» بیش از شش میلیارد یورو اختلاس کرده‌اند؛ رقمی آن‌چنان بزرگ که عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی خواهان واکنش هرچه سریعتر مجلس شورای اسلامی به آن شده است. مصطفی کواکبیان یکشنبه ۱۹ اسفند خواهان واکنش مجلس به ماجرای اختلاس شرکت پتروشیمی و ورود کمیسیون‌ مربوطه به بررسی این فساد مالی شد. او در تذکری در جلسه علنی مجلس گفت:‌ «شرکت پتروشیمی‌گیت بیش از ۷ میلیارد دلار اختلاس کرده است که لازم است مجلس نسبت به آن واکنش نشان دهد.» پتروشیمی‌گیت به معنای «رسوایی پتروشیمی» است و نام یک شرکت؛ اصطلاحی است که کاربران فضای مجازی در اشاره به اختلاس این شرکت در دوران دورزدن تحریم‌های آمریکا علیه برنامه هسته‌ای ایران به کار می‌برند.

ادامه را بخوانید

به رغم محدودیت‌ها و ممنوعیت‌ها انجام شد، بزرگداشت روز جهانی زن از سوی زنان ایرانی

March 9, 2019 by · Comments Off on به رغم محدودیت‌ها و ممنوعیت‌ها انجام شد، بزرگداشت روز جهانی زن از سوی زنان ایرانی 

صدای آمریکا – روز جهانی زن اگر چه در تقویم رسمی جمهوری اسلامی جای ندارد و از برگزاری مراسم بزرگداشت این روز نیز جلوگیری می‌شود اما زنان ایرانی چه در اماکن عمومی و چه در شبکه‌های اجتماعی به بزرگداشت روز زن پرداختند. در این ویدئوی ارسالی به صدای آمریکا دو زن را می‌بینید که در خیابان ولیعصر تهران حجاب از سر برداشته و به نقض حقوق زنان ایرانی اعتراض می‌کنند. در توییتر نیز کاربران بسیاری به این موضوع پرداخته‌اند. فیروز نادری دانشمند برجسته ایرانی آمریکا در پیامی ویدئویی می‌گوید تنها یک «حکومت نادان» می‌تواند خود را از پتانسیل زنان ایرانی محروم کند. کمپین حقوق بشر در ایران نیز یادآوری کرده که در روز زن نسرین ستوده، نرگس محمدی،‌ آتنا دائمی و بسیاری از فعالان زن دیگر زندانی هستند.

ادامه را بخوانید

صفحه بعد »

Bottom