Top

کارخانه روغن‌نباتی جهان تعطیل و کارگرانش بیکار شدند

July 27, 2017 by · Comments Off on کارخانه روغن‌نباتی جهان تعطیل و کارگرانش بیکار شدند 

Labelwebایلنا – کارخانه «روغن نباتی جهان» واقع در زنجان تعطیل و ۱۲۵ کارگر آن بیکار شده‌اند. رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان رنجان از توافقی خبر داده که برای پرداخت بدهی روغن نباتی جهان به سازمان تامین اجتماعی صورت گرفته و گویا قرار است کارگران بیکار شده کارخانه، مقرری بیمه بیکاری دریافت کنند. علی کلانتری دلایل توقف تولید در کارخانه را چنین بیان کرده است: «با افزایش بدهی‌های مالی این واحد تولیدی به تامین اجتماعی، مقرری بیمه بیکاری کارگران تعدیل شده برقرار نشده و صدور حکم توقیف اموال کارخانه نیز در نتیجه پیگیری و شکایت کارگران تعدیل شده بوده است.» تولید در کارخانه روغن نباتی جهان روز ۱۸ تیر ماه متوقف شد و کارگران آن بلاتکلیف شدند.

ادامه را بخوانید

هشدار ترامپ به ایران درباره عدم پایبندی به برجام

July 26, 2017 by · Comments Off on هشدار ترامپ به ایران درباره عدم پایبندی به برجام 

trampwebصدای آلمان – دونالد ترامپ روز سه‌شنبه ۲۵ ژوئیه در سخنرانی‌اش در اوهایو اخطار داد که در صورت عدم پایبندی ایران به مفاد برجام “مشکلات خیلی خیلی بزرگی برای آنها” به وجود خواهد آمد. ترامپ همواره برجام را یک معاهده “بد” قلمداد کرده است. رئیس‌جمهوری آمریکا، دونالد ترامپ در جریان یک سخنرانی در ایالت اوهایو روز سه‌شنبه ۲۵ ژوئیه (۳مرداد) اخطار داد که اگر ایران به مفاد برجام پایبند نماند “مشکلات خیلی خیلی بزرگی برای آنها” به وجود خواهد آمد. این در حالی است که ترامپ همواره برجام را یک “قرارداد بد” دانسته و حتی در دوران مبارزات انتخاباتی‌اش از پاره کردن آن سخن گفته بود. در عین حال هفته گذشته دولت آمریکا در جریان گزارش‌های ۹۰ روزه خود درباره پایبندی ایران به برجام به کنگره این کشور اعلام کرد که ایران به مفاد این قرارداد پایبند بوده است.

ادامه را بخوانید

کودتای ۲۸ مرداد: گزینه ساقط کردن شاه از تخت سلطنت

July 24, 2017 by · Comments Off on کودتای ۲۸ مرداد: گزینه ساقط کردن شاه از تخت سلطنت 

shahwebبی بی سی  فارسی – اسناد جدید آمریکا حکایت از آن دارد که ایالات متحده و بریتانیا آن قدر به کنار زدن محمد مصدق از قدرت مصمم بودند که در نظر داشتند که اگر شاه از نقشه کودتای آنها حمایت نکند، خود او را از تخت سلطنت ساقط کنند. این اسناد برای نخستین بار نشان می‌دهد که مقامات آمریکایی و بریتانیایی حدود یک ماه قبل از کودتای ۲۸ مرداد، گزینه روی کار آوردن یکی از برادران شاه را هم بررسی کرده بودند. آمریکا و بریتانیا در آن دوران شاه جوان را یک “ساقه نازک” توصیف می‌کردند که به گونه‌ای “آزارنده” به تعهد و تضمین حمایت آنان نیاز داشت. با این حال، جلب حمایت آن “ساقه نازک” برای نقشه سازمان های جاسوسی آمریکا و بریتانیا حیاتی بوده زیرا دست کم بنا بر ارزیابی آمریکایی‌ها، ارتش بدون رضایت شاه شانس موفقیت نداشت؛ به علاوه، حتی اگر مصدق هم سرنگون می‌شد، نخست وزیر بعدی بدون پشتیبانی شاه توان اداره کشور و حل و فصل بحران نفت با بریتانیا را نداشت.

ادامه را بخوانید

‏«نومسلمانان دو آتشه» در عرصه‌ هنر

July 23, 2017 by · Comments Off on ‏«نومسلمانان دو آتشه» در عرصه‌ هنر 

IrajMesdaghiwebایرج مصداقی – قد احمد میراحسان بر فیلم «ماجرای نیمروز» که می‌کوشد کرکس و کفتار را بلبل و غزال جا بزند و گفتگویی که با یکی از دوستانم در این مورد داشتم انگیزه‌ای شد تا مطلبی راجع به «نو مسلمانان دو آتشه» بنویسم. از احمد اللهیاری که به خاطر اعتیاد شدید به هروئین مجبور به همکاری با کیهان شریعتمداری شد یا بعد‌ها که فضلی‌نژاد تحت «ارشاد» برادران همکار دستگاه امنیتی و این «روزنامه» شد می‌گذرم اما سابقه‌ی «نومسلمانان» انقلاب اسلامی در عرصه‌ی هنر به مرتضی آوینی می‌رسد که سرآمد دیگران است و مقارن با انقلاب، «مسلمان» شد و تا ته خط رفت. مسعود بهنود که او را از نزدیک می‌شناسد در مورد سوابق‌اش در دورانی که «کامران» نام داشت، می‌نویسد:‌ «مرتضی بچه‌ی تندرویی بود که در هر دوره یک حالی داشت. یک دوره زده بود به مواد مخدر و این جور چیزها. تمام بازوهایش جای سوزن بود. شب در دانشکده خوابش می‌برد، فردا صبح جسدش را از دانشکده بیرون می‌آوردند. اصولاً بچه‌ی تندرویی بود. هرکار می‌کرد تا ته‌اش می‌رفت. بعد یک دوره هیپی شد. موهایش را گذاشته بود بلند شود. مدرن شده بود. قرتی مآب شده بود. جین می‌پوشید. دست‌بند می‌بست و از این جور کارها. اما شانس یا بدشانسی که آورد این بود که سال ۵۶ زد به عرفان و ادبیات عرفانی. بقیه کارها را کنار گذاشت.»

ادامه را بخوانید

کودتای ۲۸ مرداد: نقش کاشانی به روایت اسناد آمریکا

July 22, 2017 by · Comments Off on کودتای ۲۸ مرداد: نقش کاشانی به روایت اسناد آمریکا 

Mordadwebبی بی سی فارسی – آیت الله خمینی در اوج محبوبیت خود – زمانی که در نوفل لوشاتوی فرانسه «امام» اسلام‌گرایان و ملی‌گرایان و مارکسیست‌های ایران شده بود و خیلی‌ها برای یک لحظه دیدن چهره‌‌اش به ماه خیره می‌شدند – به مردم می‌گفت که در پی قبضه قدرت نیست و از تبعید که برگردد در قم زندگی طلبگی‌ در پیش خواهد گرفت. او در پشت صحنه هم با لحنی ملایم از دولت جیمی کارتر می‌خواست با انقلاب همراه شود که جمهوری اسلامی شیرهای نفت را به روی غرب نخواهد بست، به منطقه انقلاب صادر نخواهد کرد و با آمریکا رابطه‌ دوستانه خواهد داشت. آیت الله خمینی تنها روحانی سیاسی‌ای نبوده که با آمریکایی‌ها تماس‌های محرمانه داشته. حدود ربع قرن پیش از او، ابوالقاسم کاشانی – یکی از پرنفوذترین روحانیان تاریخ معاصر ایران – هم با مقامات آمریکایی در تهران دیدارهایی داشته که مفاد تعدادی از آن‌ها را دولت آمریکا ماه گذشته با انتشار مجموعه اسناد کودتای ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ از حالت طبقه بندی فوق‌سری خارج کرد.

ادامه را بخوانید

حادثه غرق شدن گروهی گردشگر در رود دز با ۲ کشته

July 21, 2017 by · Comments Off on حادثه غرق شدن گروهی گردشگر در رود دز با ۲ کشته 

Ahwazwebصدای آلمان – گروهی ۱۹ نفره از گردشگرانی که از اهواز به دزفول رفته بودند، هنگام شنا در منطقه چال کندی این شهر دچار حادثه شده و دو تن از آنها غرق شدند. در این میان تمام مفقودشدگان پیدا شده‌اند و حال آسیب‌دیدگان نیز مساعد گزارش شده است. به گزارش رسانه‌های داخلی، روز پنجشنبه ۲۹ تیر (۲۰ ژوئیه) گروهی ۱۹ نفره از کوهنوردانی که از اهواز راهی دزفول شده بودند، هنگام شنا در منطقه چال کندی دچار حادثه شده و ۲ نفر از آنها بر اثر غرق‌شدگی جان خود را از دست دادند. طبق آخرین خبرها، ۱۳ نفر از حادثه‌دیدگان توانسته‌اند با کمک مردم، نیروهای امدادی و آتش‌نشانی نجات یابند و ۴ نفری هم که مفقود شده بودند، زنده پیدا شده‌اند. امیر عیسی‌زاده، معاون فرماندار دزفول، روز جمعه گفته بود که بامداد این روز با روشن شدن هوا گروه‌های امدادی و غواصان دوباره برای یافتن ۴ گردشگر مفقودشده در رود دز به محل اعزام شده و کار خود را آغاز کرده‌اند. سپس نیروهای امداد و نجات شهرستان دزفول اعلام کردند که این ۴ گردشگر مفقودشده زنده پیدا شده‌اند.

ادامه را بخوانید

فرانسیس فورد کوپولا و شاهنامه فردوسی ابتکاری تازه در بزرگداشت شاهنامه؛ سند هویت ایرانی ها و اقوام ایرانی افسانه های پادشاهان پارسی برای کودکان جهان در یک مجموعه شنیداری بی همتا

July 19, 2017 by · Comments Off on فرانسیس فورد کوپولا و شاهنامه فردوسی ابتکاری تازه در بزرگداشت شاهنامه؛ سند هویت ایرانی ها و اقوام ایرانی افسانه های پادشاهان پارسی برای کودکان جهان در یک مجموعه شنیداری بی همتا 

Shahnamehwebانجمن جهانی زرتشتیان – این یک رویداد فرهنگی بزرگ و بی سابقه در مورد حماسه ملی ایران است . « شاهنامه فردوسی » با همراهی و کوشش  « فرانسیس فورد کوپولا » یکی از مشهورترین کارگردانان و فیلمنامه نویسان بزرگ سینمای جهان به شکل کتاب صوتی برای کودکان منتشر شده است . فرانسیس فورد کوپولا کارگردان و تهیه کننده ایتالایی تبار آمریکایی برنده پنج جایزه اسکار به خاطر  ساخت  سه گانه ی « پدر خوانده» و دو نخل طلای فستیوال کن ؛ در خانواده ای هنرمند به دنیا آمدپدرش موسیقی دان و مادرش بازیگر تآتر بود . خود او مدرک تحصیلی اش رادر ادبیات نمایشی از دانشگاه هوفستر گرفت و سپس دز دانشگاه به تحصیل در سینما پرداخت . به روایت فورد کوپولا : «تهیه این کتاب صوتی زندگی تازه ای به شاهنامه می بخشد . این یک تجربه همه جانبه است برای همه ی  کسانی که دنبال داستان های حماسی واقعی می گردند  برای کسانی هم  که با این اشعار و خماسه ها آشنا هستند ؛ می تواند لذت تازه ای به همراه بیاورد . »  کارگردان فیلم های  سه گانه پدر خوانده ؛ خبر انتشار فایل یا کتاب صوتی شاهنامه را در سایت « کینگ روما » که کتاب های صوتی منشر می کند ؛ اعلام کرد .کوپولا  در یک فایل سه دقیقه ای از چگونگی تولید این اثر گفته است : « با شاهنامه توسط  حمید رحمانیان ؛که  کارشناس موسیقی و جلوه های شنیداری ست آشنا شده ؛  خواندن داستان هایی که یازده قرن همچنان زنده مانده اند و روایت پادشاهان ایرانی ست برای وی جذاب و هیجان انگیز بوده است . »

ادامه را بخوانید

پیشنهاد ثبت ۲۶ تیر به عنوان «روز مادران زندانی» از سوی چند سازمان حقوق بشری

July 17, 2017 by · Comments Off on پیشنهاد ثبت ۲۶ تیر به عنوان «روز مادران زندانی» از سوی چند سازمان حقوق بشری 

Motherswebزمانه – تعدادی از سازمان‌های مدافع حقوق بشر و سازمان‌هایی که در حوزه مادر وکودک زندانی فعال هستند، با تهیه بیانیه ای پیشنهاد انتخاب یک روز برای مادران زندانی را مطرح کرده اند. پبشنهاد آنها روز ۲۶ تیر است.  در بیانیه آنها برای پیشنهاد این روز، به مشکلات مادران زندانی، احساس گناه در دوران جدایی تحمیل شده به کودک فرد زندانی و «انگ مادر زندانی» بودن از سوی سیستم‌های قضایی و حکومت‌ و جامعه اشاره شده و تاکید شده برای تغییر این دیدگاه عمومی و جهانشمول و برای واداشتن سیستم‌های قضایی به رعایت حقوق زندانی به خصوص حقوقی که مادران زندانی باید از آن برخوردار باشند، نام نهادن یک روز در تقویم مبارزات مدنی به نام «مادران زندانی»، فرصتی است برای یادآوری شرایط کسانی که گاه به دلایل سیاسی و گاه به دلیل نگاه غیراصولی به موضوع جرم و زندان، از یاد می‌روند. آنها در بیانیه خود نوشته‌اند: «این روز می‌تواند فرصتی باشد تا همصدا با کنشگران مدنی، دولت‌ها و حکومت‌ها را برای توجه ویژه به حقوق و نیازهای اساسی مادران زندانی اعم از سیاسی و عقیدتی و عادی ،‌ برای ایجاد امکانات برای اعمال تنبیهات جایگزین زندان، برای بهبود شرایط زندگی مادر و فرزند در زندان، و برای حذف فشارهای مضاعف با استفاده از عواطف مادری مخاطب قرار دهیم.»

ادامه را بخوانید

مجید فلاح‌زاده، استاد و کارگردان تئاتر درگذشت

July 16, 2017 by · Comments Off on مجید فلاح‌زاده، استاد و کارگردان تئاتر درگذشت 

FALLAHZADEHwebصدای آلمان – مجید فلاح‌زاده، هنرمند ایرانی و بنیانگذار جشنواره تئاتر ایرانی در شهر کلن آلمان به طور غیر منتظره‌ای درگذشت. او هنگام مرگ ۷۱ سال داشت. مجید فلاح‌زاده که به بیماری قند مبتلا بود، شامگاه گذشته به شوک قندی دچار شد و جان باخت. بهرخ بابایی، همسر او این خبر را تأیید کرده است. مجید فلاح‌زاده و بهرخ بابایی ۲۴ سال پیش با کمک اداره فرهنگ شهر کلن در آلمان برای نخستین بار در تاریخ هنر تبعیدی ایران، جشنواره تئاتر ایرانی در شهر کلن آلمان را بنیان گذاشتند. این جشنواره در آن‌ها سال‌ها که حتی انتشار یک عنوان کتاب، یا یک شماره گاهنامه ادبی و هنری در شرایط تبعید کاری دشوار بود و یک حادثه به شمار می‌آمد، فرصتی بود برای آشنایی ایرانیان مهاجر و تبعیدی علاقمند با تئاتر با هنرمندان نام‌آشنا و گمنام تئاتر ایران در خارج از ایران که پراکنده از هم و با مخاطبانی اندک تلاش می‌کردند سر پا بمانند.

ادامه را بخوانید

قربانیان خاموش؛ روایت کسانی که در کودکی مورد آزار جنسی قرار گرفتند

July 13, 2017 by · Comments Off on قربانیان خاموش؛ روایت کسانی که در کودکی مورد آزار جنسی قرار گرفتند 

Kidswebبی بی سی – بحث پیشگیری از کودک آزاری و نحوه اطلاع‌رسانی در باره آن به دنبال قتل آتنا اصلانی، بار دیگر در شبکه‌های اجتماعی مطرح شده است. شماری عدم آموزش و شماری هم نبود قوانین حمایتی از کودکان را سبب بروز چنین حوادثی می‌دانند. این گزارش، روایت چند نفری است که در کودکی مورد آزار و اذیت جنسی قرار گرفته‌اند. اسامی به کار رفته در این گزارش نام واقعی قربانیان نیست. “پدرم از زمانی که به یاد دارم، من را مورد آزار جنسی قرار می‌داد، ۱۵ ساله که شدم موضوع را با مادرم در میان گذاشتم، او عصبانی شد و به دهانم زد و گفت: دروغگو” این روایت سارا دختر ۲۵ ساله‌ای است از دوران کودکی که به گفته خودش برایش همیشه کابوس بوده است. او می گوید: “فکر می‌کردم، اگر حمام نروم و کثیف و نامرتب باشم، کمتر سراغم می‌آید، اما هر راهی را امتحان کردم به بن‌بست رسیدم. تمام تلاشم را کردم و از خانه رفتم، نمی‌دانم وضعیت خواهرهایم چه می‌شود، اما باید خودم را نجات می‌دادم.”

ادامه را بخوانید

صفحه بعد »

Bottom