Top

شام آخر در تهران؛ روایت آخرین شبانه‌روز شاه و ملکه در ایران

January 16, 2019 by · Comments Off on شام آخر در تهران؛ روایت آخرین شبانه‌روز شاه و ملکه در ایران 

“هر بار که صبح ۲۶ دی ماه ۱۳۵۷ را به یاد می آورم اندوهی عمیق و بی پایان قلبم را می فشارد. آن روز تهران در سکوتی دلهره آور فرو رفته بود. گویی پایتخت ما که از چند ماه پیش در خون و آتش به سر می برد، ناگهان نفس در سینه حبس کرده بود”. این توصیف فرح پهلوی، آخرین ملکه ایران است از بامداد آخرین روز حضور او و شاه در ایران. تصمیم قطعی به خروج از کشور را ده روزی بود که شاه گرفته بود و آنطور که فرح پهلوی در کتاب خاطراتش می نویسد: “پادشاه مایل بود خبر سفر به این گونه اعلام شود که آنها برای چند هفته استراحت به خارج سفر می کنند. آیا به این مطلب اعتقاد داشت؟ ناامیدی و اضطرابی که گاه به گاه در نگاهش مشاهده می کردم، نشانی از این مطلب نداشت. اما من بدون آن که واقعا اعتقادی داشته باشم، این امید را در دلم می پروراندم”. از روزی که بنا به رفتن شده بود، آنطور که فرح پهلوی می گوید، او به تنها چیزی که فکر می کرد جمع کردن خاطراتی بود که این و سو آن سو مانده بود و در صدر همه آنها، تصاویر و آلبوم های خانوادگی.

ادامه را بخوانید

وزارت امور خارجه ایران بازداشت دو تبعه ایران در آمریکا به اتهام جاسوسی را تائید کرد

January 15, 2019 by · Comments Off on وزارت امور خارجه ایران بازداشت دو تبعه ایران در آمریکا به اتهام جاسوسی را تائید کرد 

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت أمور خارجه جمهوری اسلامی ایران، بازداشت دو تبعه ایرانی در آمریکا را ادامه سیاست آمریکا در اتهام‌زنی به اتباع ایرانی برشمرد. در روزهای اخیر گزارش‌هایی مبنی بر بازداشت دو شهروند ایرانی آمریکایی از سوی پلیس فدرال آمریکا به اتهام جاسوسی برای جمهوری اسلامی ایران منتشر شده است. بهرام قاسمی، در نشست مطبوعاتی روز دوشنبه ۱۴ ژانویه/۲۴ دی، در پاسخ به پرسشی مبنی بر دستگیری دو تبعه ایرانی در آمریکا به اتهام جاسوسی گفت: “سیاست آمریکا نسبت به ایران مشخص است و متاسفانه گاهی شاهد این هستیم که از این نوع اتهامات نسبت به اتباع ایرانی وارد می‌کنند و چندان توقعی از این دولت متخاصم وجود ندارد”. به گزارش نشریه لس‌آنجلس تایمز، که روز ۱۳ ژانویه/۲۳ دی، منتشر شد، دو شهروند ایرانی آمریکایی به نام‌های “مجید قربانی” و “احمدرضا محمدی دوستدار” به اتهام جاسوسی برای ایران در ایالت کالیفرنیا توسط پلیس فدرال آمریکا بازداشت شدند.

ادامه را بخوانید

واشنگتن در سپتامبر گذشته خواستار طرح بمباران ایران شده بود

January 14, 2019 by · Comments Off on واشنگتن در سپتامبر گذشته خواستار طرح بمباران ایران شده بود 

روزنامهٔ آمریکایی «وال-استریت جورنال» در شمارهٔ دیروز خود، یکشنبه سیزدهم ژانویه، نوشت که در سپتامبر گذشته کاخ سفید از وزارت دفاع آمریکا خواسته بود که طرح یک حملهٔ نظامی به ایران را فراهم کند. روزنامهٔ آمریکایی نوشته است که این درخواست در پی حملات خمپاره‌ای نیروهای وابستهٔ ایران در اطراف سفارت آمریکا در بغداد در نهم سپتامبر گذشته، صورت گرفت. روزنامهٔ آمریکایی تصریح کرده است که در پی این حمله یک رشته نشست به ریاست جان بولتون، مشاور امور امنیت ملی رئیس جمهوری آمریکا، در کاخ سفید برگزار شد. در پی این نشست ها، شورای امنیت ملی آمریکا به ریاست جان بولتون، از وزارت دفاع این کشور خواست که گزینه های نظامی برای حمله به ایران در اختیار کاخ سفید بگذارد. “وال-استریت جورنال” افزوده است که این درخواست نگرانی مقامات پنتاگون را شدیداً برانگیخت.

ادامه را بخوانید

“بهداشت روانی جامعه ایران در مخاطره است”

January 13, 2019 by · Comments Off on “بهداشت روانی جامعه ایران در مخاطره است” 

عضو انجمن روانپزشکان ایران می‌گوید ۲۰ درصد مردم اختلال روانی خفیف تا شدید دارند و از سلامت روانی و جسمی افراد غفلت می‌شود. او برداشتن هر گام برای کاهش بیکاری، فقر و اعتیاد را کمکی به کاهش اختلالات روانی می‌داند. دکتر فرید فدایی، متخصص اعصاب و روان و عضو انجمن روانپزشکان ایران می‌گوید  ۲۰ درصد افراد جامعه دچار یکی از انواع بیماری یا اختلالات روانی به درجات خفیف تا شدید هستند. او توضیح می‌دهد که این یک آمار متوسط جهانی است و تنها به ایران اختصاص ندارد. او می‌گوید گرچه بسیاری از بیماری‌های روانی منشاء ژنتیک دارد اما بعضی از آنها ناشی از عوامل محیطی است: «برای مثال فقر، بیکاری و مهاجرت اجباری بر اثر جنگ میزان بیماری‌های روانی را بالا می‌برد و آنها را تشدید می‌کند.»

ادامه را بخوانید

صعود تیم ملی فوتبال ایران با پیروزی مقابل ویتنام

January 13, 2019 by · Comments Off on صعود تیم ملی فوتبال ایران با پیروزی مقابل ویتنام 

تیم ملی فوتبال ایران با پیروزی ۲ بر صفر مقابل تیم ملی فوتبال ویتنام صعودش به مرحله دوم مسابقات جام ملت‌های آسیا را قطعی کرد. با این پیروزی تیم ایران با ۶ امتیاز و با تفاضل گل مثبت ۷ در صدر گروه دی رقابت‌ها قرار گرفت و صعود خودش را قطعی کرد. در همین گروه تیم فوتبال عراق تا ساعتی دیگر به مصاف تیم یمن خواهد رفت، تیم فوتبال عراق در بازی اول خود با نتیجه ۳ بر ۲ موفق شده بود تیم ویتنام را شکست دهد. تیم ایران در نیمه اول بازی را با حالت هجومی آغاز کرد که نتیجه آن گل دقیقه ۳۸ سردار آزمون بود.

ادامه را بخوانید

کیروش: مسئولان نخواستند حضور من در ایران طولانی‌تر شود

January 11, 2019 by · Comments Off on کیروش: مسئولان نخواستند حضور من در ایران طولانی‌تر شود 

کارلوش کیروش، مربی تیم ملی فوتبال ایران، در کنفرانس مطبوعاتی پیش از دیدار دوم تیم ملی فوتبال ایران با ویتنام در چهارچوب دور گروهی جام ملت‌های آسیا، گفت مسئولان فدارسیون فوتبال و وزارت ورزش ایران نخواستند که ماندن او در ایران طولانی‌تر شود. کیروش در پاسخ به سوال خبرنگاران پیرامون آینده خود در تیم ملی گفت: «تنها مطلبی که الان از آن مطمئن هستیم، این است که فدراسیون فوتبال ایران و مسئولان ایرانی با نظارت وزارت ورزش نخواستند که ماندن من در ایران طولانی‌تر شود.»

ادامه را بخوانید

یک چهارم مصرف کنندگان الکل به آن معتاد می‌شوند؛ هفت روش برای ترک اعتیاد به مشروبات

January 10, 2019 by · Comments Off on یک چهارم مصرف کنندگان الکل به آن معتاد می‌شوند؛ هفت روش برای ترک اعتیاد به مشروبات 

برای خیلی ها نوشیدن مشروبات الکلی، بخشی از زندگی شان شده است؛ ولی حتی کسانی که خود را مشروب خور قهار نمی دانند، ممکن است بعضی مواقع زیاده روی کنند. بنابه مطالعات، ۲۲ درصد از مصرف کنندگان الکل به آن اعتیاد پیدا می کنند. علاوه بر اعتیاد، زیاده روی در مصرف الکل می تواند تأثیرات منفی دیگری بر سلامتی یک فرد از جمله بیماری های قلبی، سکته، دیابت، و سرطان داشته باشد. موارد فوق ممکن است خیلی ها را تشویق کند تا مصرف مشروب را کم کرده و یا آن را کاملاً قطع کنند. «هافینگتون پست» پس از پرس و جو از کارشناسان و افرادی که با موفقیت الکل را ترک کرده اند، راه های زیر را پیشنهاد کرده است: از خود بپرسید چرا باید مشروب بخورید برای ترک مشروب باید ریشه و نقش الکل در زندگی تان را پیدا کنید. ببینید که چه چیزی کم دارید که باید جای آن را با مشروب پر کنید؛ برای مثال آیا باید حتماً مشروب بخورید تا در یک مهمانی و با دوستان‌تان به شما خوش بگذرد؟ آیا به خاطر استرس کاری است؟ و یا تنهایی در خانه؟

ادامه را بخوانید

نظامی پیشین آمریکا بعد از دیدار با دوست دختر ایرانی‌اش در مشهد بازداشت شد

January 8, 2019 by · Comments Off on نظامی پیشین آمریکا بعد از دیدار با دوست دختر ایرانی‌اش در مشهد بازداشت شد 

یک سرباز پیشین ارتش آمریکا که برای دیدار با دوست دخترش به ایران سفر کرده بود، از تابستان گذشته در ایران زندانی شده است. جوآن وایت، مادر مایکل آر. وایت ۴۶ ساله، روز دوشنبه ۱۷ دی به نیویورک تایمز گفت که پسرش قرار بود جمعه ۷ مرداد با پرواز امارات به آمریکا بازگردد، اما هرگز برنگشت  خانم وایت می گوید که سه هفته پیش از طریق وزارت خارجه آمریکا مطلع شده که پسرش در ایران زندانی است. مادر این آمریکایی تایید کرده که مایکل وایت قبلا هم برای دیدن دوست دخترش به ایران رفت و آمد کرده بود. مادر این نظامی سابق به نیویورک تایمز گفته است که وزارت خارجه آمریکا از طریق سفارت سوئیس، به عنوان حافظ منافع ایالات متحده در ایران، پیگیر وضعیت مایکل وایت شده است. پیش از این برخی رسانه های به نقل از یک زندانی دیگر، نوشته بودند که یک فرد آمریکایی که سابقه نظامی داشته، در ایران زندانی است.

ادامه را بخوانید

ایران با مقتدرانه‌ترین پیروزی جام ملت‌ها را آغاز کرد

January 7, 2019 by · Comments Off on ایران با مقتدرانه‌ترین پیروزی جام ملت‌ها را آغاز کرد 

تیم ملی فوتبال ایران نخستین مسابقه‌اش در جام ملت‌های آسیا را با پیروزی پنج بر صفر مقابل یمن به پایان برد. این مقتدرانه‌ترین پیروزی هفدهمین دوره جام ملت‌های آسیا تا اینجای مسابقات است. کارلوس کی‌روش در این مسابقه تیم ملی ایران را با ترکیب علیرضا بیرانوند، مرتضی پورعلی گنجی، احسان حاج‌صفی، مجید حسینی، رامین رضاییان، امید ابراهیمی، مهدی طارمی، اشکان دژاگه، مهدی ترابی، سردار آزمون و وحید امیری به زمین فرستاد. ایران این مسابقه را خیلی خوب شروع کرد و مهدی طارمی در دقیقه ۱۲ دروازه حریف را باز کرد. گل دوم ایران ۱۱ دقیقه بعد وارد دروازه حریف شد و شوت سنگین اشکان دژاگه روی یک ضربه ایستگاهی موجب شد تا سعود السوادی، دروازه‌بان یمن دروازه خودی را باز کند. ایران برای گل بعدی انتظار زیادی نکشید و مهدی طارمی در دقیقه ۲۵ موفق شد تا دروازه حریف را برای سومین بار باز کند و بازی با نتیجه ۰-۳ به نفع ایران در نیمه اول تمام شد.

ادامه را بخوانید

فرهاد میثمی حمایت دولت ترامپ از آزادی خود را رد کرد

January 6, 2019 by · Comments Off on فرهاد میثمی حمایت دولت ترامپ از آزادی خود را رد کرد 

فرهاد میثمی در نامه‌ای از اوین راه‌هایی برای “تغییر رفتار حاکمیت” پیشنهاد کرده است. این فعال مدنی همچنین حمایت دولت ترامپ از آزادی خود را نپذیرفته و از “امثال” او خواسته که “اشک تمساح حقوق بشری‌شان را جای دیگری بریزند”. فرهاد میثمی، پزشک و فعال مدنی، در نامه‌ای از زندان اوین که متن آن روز شنبه ۱۵ دی (پنجم ژانویه) در وبسایت کلمه منتشر شده، در “نوشتاری دوقلو” از یک‌سو ضمن انتقاد از قوه قضائیه ایران به تبیین “راه‌های عملی ایجاد تغییرات” در “رفتار حاکمیت‌های اقتدارطلب” پرداخته و از سوی دیگر حمایت دولت کنونی آمریکا از خود را نپذیرفته است. این پزشک و فعال مدنی که بیش از پنج ماه پیش بازداشت و به زندان اوین منتقل شد، با اتهام‌هایی نظیر “تبانی و اجتماع به قصد بر هم زدن امنیت کشور” روبه‌رو است. آقای میثمی ابتدا با اشاره به روند رسیدگی شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی صلواتی به پرونده خود، شرح داده است که چند بار برگه ابلاغ اعزام به دادگاه را به دلیل عدم رعایت فاصله قانونی میان “ابلاغ احضاریه و جلسه رسیدگی” از سوی مقام‌های قضایی با این توضیح پس فرستاده که «به موجب ماده ۳۴۳ آیین دادرسی کیفری، فاصله بین ابلاغ احضاریه تا جلسه رسیدگی نباید کمتر از یک هفته باشد». این فعال مدنی می‌افزاید: «در ادامه، با اشاره به ماده ۳۵ قانون اساسی و ماده ۵ آیین دادرسی کیفری و مفادی دیگر، بر حق “انتخاب” و “دسترسی” به وکیلم تاکید کردم (ایشان [قاضی صلواتی] وکیل مرا از همان ورودی ساختمان راه نمی‌داد؛ رابطین امنیتی هم اصرار می‌کردند که وکیلت را عوض کن و از لیست [کذای وکلای حکومتی] مورد تایید رییس قوه قضا انتخاب کن! طبعاً به شدت مخالفت می‌کردم) نوشتم که بدون رعایت دو مورد مذکور (رعایت مفاد قانونی ابلاغ و برخورداری از حق انتخاب وکیل مستقل) در جلسه حاضر نخواهم شد.»

ادامه را بخوانید

صفحه بعد »

Bottom