Top

اتهام شبنم نعمت‌زاده در دادگاه: احتکار ۱۸۵ میلیارد تومانی دارو

September 16, 2019 by · Comments Off on اتهام شبنم نعمت‌زاده در دادگاه: احتکار ۱۸۵ میلیارد تومانی دارو 

زمانه – در نخستین جلسه دادگاه شبنم نعمت‌زاده، نماینده دادستان او و شریک‌اش را از عوامل کمبود دارو در کشور دانست و گفت ۲۲ حساب شخصی از دختر وزیر سابق صنعت، معدن و تجارت شناسایی شده است. اولین جلسه رسیدگی به اتهامات شبنم نعمت‌زاده، دختر محمدرضا نعمت‌زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت در دولت یازدهم، امروز دوشنبه ۲۵ شهریور در شعبه چهارم ویژه رسیدگی به جرائم اخلالگران و مفسدان اقتصادی به‌شکل علنی برگزار شد. مردادماه سال گذشته مأموران پلیس در ایران یک انبار داروی احتکارشده به ارزش پنج میلیارد تومان را کشف کردند که متعلق به شبنم نعمت‌زاده بود. همچنین گفته می‌شد که او بیش از ۳۵۰ میلیارد تومان به سه شرکت دارویی بدهکار است. محمدرضا نعمت‌زاده که خودش نیز به فساد مالی متهم است، واردات دارو و بدهی دخترش به شرکت‌های دارویی را تأیید کرده اما مدعی شده که این بدهی به دلیل فرار شریک او بر دخترش تحمیل شده است. او در این‌باره گفته بود: «دخترم در گذشته بر اساس مجوزهایی واردات دارو انجام می‌داد اما در چند سال گذشته با همکاری فردی یک شرکت پخش راه‌اندازی کرد که در طول یک سال اخیر فروش آن‌ها متوقف شده و مشغول پرداخت بدهی این شرکت است.»

ادامه را بخوانید

جمعی از فعالان مدنی در اعتراض به صدور احکام سنگین برای فعالان مدنی خواستار انحلال دادگاه‌های ویژه شدند

September 15, 2019 by · Comments Off on جمعی از فعالان مدنی در اعتراض به صدور احکام سنگین برای فعالان مدنی خواستار انحلال دادگاه‌های ویژه شدند 

زمانه – تعدادی از فعالان سیاسی و مدنی در ایران با انتشار بیانیه‌ای به صدور احکام سنگین صادر شده اخیر علیه برخی فعالان و معترضان کارگری، دانشجویی، زنان اعتراض کردند. در این بیانیه که جمعه ۲۲ شهریور در برخی از وبسایت‌های خبری منتشر شد، صدور چنین احکامی، «استفاده سوء از نهاد دادگاه و قانون» و استفاده ابزاری از آن برای «ساکت کردن دگراندیشان، منتقدان و مخالفان سیاسی» عنوان شده است. امضا کنندگان در ادامه ضمن ابراز تعجب از «سرعت نامتعارفی که چند محکمه خاص در دادگاه انقلاب تهران در همراهی و شاید تبعیت از منویات دستگاه های امنیتی و نظامی به خرج داده اند» آورده اند: «نهاد و سازمانی مستقل از کلیت دستگاه عدلیه کشور شکل گرفته که از مرحله اعلام جرم و پرونده سازی تا بازجویی و صدور کیفرخواست و رای بدوی و تجدیدنظر و حتی نحوه اجرای حکم را در اختیار دارد.» در روزهای اخیر صدور احکام سنگین زندان برای فعالان کارگری، از جمله اسماعیل بخشی و سپیده قلیان انتقادهای بسیاری در پی داشت. اعتراضهای متعددی نیز به احکام سنگین برای فعال حقوق زنان از جمله صبا کردافشانی و روزنامه نگاران و فعالان دانشجویی صورت گرفت.

ادامه را بخوانید

نظم دمکراتیک و حقوق اقلیت‌ها، نگاهی به کتاب «پیش از تردید» نوشته فهیمه فرسایی

September 14, 2019 by · Comments Off on نظم دمکراتیک و حقوق اقلیت‌ها، نگاهی به کتاب «پیش از تردید» نوشته فهیمه فرسایی 

ایندیپندنت فارسی – پانته آ بهرامی – فهیمه فرسایی نویسنده‌ای که تصادفا درایران متولد شده واتفاقی به آلمان رفته و به قول خودش درگیر درک رویدادهایی بوده و هست که بین این دو تصادف رخ داده است. فرسایی که گاهی موضوع برخی از این درگیری‌ها را درقالب رمان به فارسی و آلمانی برای خوانندگانی که تصادفا با نامش آشنا می‌شوند، به نگارش در آورده، این روزها بطورغیر تصادفی دراستانبول بسر می‌برد.  این نویسنده نام آشنای آلمان موفق به دریافت بورس ادبی اداره فرهنگ شهر کلن شده تا با اقامت سه ماهه در استانبول با محیط ادبی این شهرآشنا شود. این عضو کانون نویسندگان آلمان و انجمن قلم بین‌المللی که تا مدتی پس از انقلاب ۵۷ در ایران می‌زیست جزو نادر نویسندگانی است که توانسته پس از جدایی از کشور مبدا این چنین با انتشار شش رمان و داستان کوتاه مهر خود را بر صحنه ادبی کشور میزبان بزند. در زمانه جهانی شدن او توانسته درهم آمیختگی فرهنگی و هنری را با خلاقیت ادبی گره بزند. او چندی پیش موفق به دریافت جایزه ده هزار یورویی «بنیاد هنر» این کشور در سال ۲۰۱۹ بخاطر رمان «دختری با دو چهره» گشت.

ادامه را بخوانید

دانشمندان برای اولین بار”ابر زمینی” را کشف کرده‌اند که در جو آن بخار آب وجود دارد

September 13, 2019 by · Comments Off on دانشمندان برای اولین بار”ابر زمینی” را کشف کرده‌اند که در جو آن بخار آب وجود دارد 

رادیو فرانسه –  این موضوع در تحقیقی که روز چهارشنبه در “نیچر Nature “، نشریه معتبر علمی جهان منتشر شده ، اعلام شد. این تحقیق نشان می دهد که در جو سیاره “کی ۲-۱۸ بی” بخار آب کشف شده است. پژوهشگران وجود آب را “یکی از  عوامل کلیدی یافتن حیات خارج از زمین” می دانند.این کشف، براساس مشاهدات تلسکوپ هابِل به دست آمده و این سیاره بزرگتر از زمین است و در فاصله و موقعیتی از ستاره خود قرار گرفته که وجود نوعی حیات بر روی آن را محتمل می سازد. آیا واقعاً دنیای جدیدی ، مطلوب زندگی در خارج از منظومه شمسی ما ، کشف شده است؟ اخترشناسان دانشگاه کالج لندن ابتدا هنگامی که در این باره در یک کنفرانس مطبوعاتی روز سه‌شنبه١۰سپتامبر از آنان سؤال کردند،  کمی محتاطانه  پاسخ دادند، اما وقتی مشاهدات علمی خود را در روز بعد در نشریه “نیچر” منتشر کردند، این موضوع به ذهن متبادر می شود که آنچه این دانشمندان کشف کرده اند، همانگونه که ” اینگو والدمن” ، یکی از یکی از پژوهشگران و  نویسندگان این  مقاله تحقیقی می گوید: “این[سیاره] بالقوه یک جهان قابل سکونت دوم است،  سیاره اول، قابل سکونت زمین است.”

ادامه را بخوانید

واقعیت‌هایی از داخل ایران| وزارت بهداشت: خودکشی در ایران در حال افزایش است

September 10, 2019 by · Comments Off on واقعیت‌هایی از داخل ایران| وزارت بهداشت: خودکشی در ایران در حال افزایش است 

صدای آمریکا – وزارت بهداشت: خودکشی در ایران در حال افزایش است مدیر برنامه پیشگیری از خودکشی دفتر سلامت روان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: آمار خودکشی در ایران با شیب ملایم در حال افزایش است و این آمار در سال بیش از پنج درصد در حال رشد است و در این بین استان‌های غربی بیشترین آمار خودکشی را دارند. وی بیان کرد: در ایران فوت ناشی از خودکشی زنان با مردان با هم رقابت می‌کنند اما در مجموع میزان خودکشی مردان بالاتر است و سال گذشته ۱۰۰ هزار مورد اقدام به خودکشی ثبت شده و سال ۹۴ اقدام به خودکشی ۹۴ در صد هزار، سال ۹۵ این آمار ۹۹.۴۷ در صد هزار، سال ۹۶ حدود ۱۰۹.۸۲ در صد هزار بوده که این آمار در سال گذشته به ۱۲۵.۲۴ در یکصد هزار رسیده است.

ادامه را بخوانید

«اسرار رسمی»: آنچه در مورد حقایق پشت پرده جنگ عراق باید بدانید

September 9, 2019 by · Comments Off on «اسرار رسمی»: آنچه در مورد حقایق پشت پرده جنگ عراق باید بدانید 

زمانه – «اسرار رسمی» که از جمعه، ۳۰ اوت، در نیویورک و لس‌آنجلس به اکران درآمده، بهترین فیلمی ‌است که تا به امروز در مورد چگونگی آغاز جنگ عراق ساخته شده‌است. فیلم به‌طرز شگفت‌آوری منطبق بر حقیقت است، و به همین خاطر، به‌ همان میزان الهام‌بخش، نوید‌دهنده، و خشم‌برانگیز است. اگر توانستید، این فیلم را تماشا کنید. «اسرار رسمی» که از جمعه، ۳۰ اوت، در نیویورک و لس‌آنجلس به اکران درآمده، بهترین فیلمی ‌است که تا به امروز در مورد چگونگی آغاز جنگ عراق ساخته شده‌است. فیلم به‌طرز شگفت‌آوری منطبق بر حقیقت است، و به همین خاطر، به‌ همان میزان الهام‌بخش، نوید‌دهنده، و خشم‌برانگیز است. اگر توانستید، این فیلم را تماشا کنید. هرچند امروز فراموش کرده‌ایم، اما جنگ عراق و عواقب بسیار ناخوشایند آن –صدها هزار کشته، ظهور داعش، و تداوم این کابوس در سوریه، و حتی شاید رئیس‌جمهوری دونالد ترامپ– می‌توانست اتفاق نیافتند. چند هفته پیش از حمله به عراق به‌رهبری آمریکا، در ۱۹ مارس ۲۰۰۳، احتمال درگرفتن جنگ از سوی آمریکا و انگلستان بسیار ضعیف شده بود؛ ماشین جنگ به ابوطیاره‌ای می‌مانست که موتورش دود می‌کرد و همین‌طور که سرگردان در هوا مانده بود، قسمت‌های بسیاری از آن  جدا شده و بر زمین می‌افتاد.

ادامه را بخوانید

«دختر آبی»: انتقاد شدید نماینده مجلس از سکوت جامعه مدنی

September 8, 2019 by · Comments Off on «دختر آبی»: انتقاد شدید نماینده مجلس از سکوت جامعه مدنی 

پروانه سلحشوری، نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی در سخنانی تند با اشاره به خودسوزی یک زن جوان پس از تعویق دادگاه از افزایش فشارها بر زنان در جمهوری اسلامی ایران و سکوت جامعه مدنی و مسئولان در قبال آن انتقاد کرد. همزمان معاون رئیس‌جمهوری در امور زنان نیز از مکاتبه با رئیس قوه قضائیه درباره «دختر آبی» خبر داد. پروانه سلحشوری یکشنبه ۱۷ شهریور در گفت‌و‌گو با وب‌سایت «آزادی» در واکنش به خودسوزی یک زن جوان پس از دریافت حکم به دلیل حضور در ورزشگاه فوتبال خواهان حرکتی عمومی برای مقابله با این مشکل شد و از سکوت جامعه مدنی گلایه کرد: « شاید دست اندرکاران کشور ما به عنوان تنها کشور دنیا و البته تنها کشور مسلمان دنیا این ویژگی‌ها را درباره زنان داشته باشد اما مردم را چه شده است؟ از خودم می‌پرسم آیا همین فوتبالیست‌ها نمی‌توانند یک مقاومتی کنند و مثلا بگویند که ما بازی نمی‌کنیم. نمی‌دانم می‌شود این کار را کرد یا خیر اما بالاخره وجود یک حرکت‌هایی از جانب مردم لازم است. به نظرم من حداقل مادامی که واکنش مردم به این مقولات جدی نشود، این رویه ادامه پیدا می‌کند.»

ادامه را بخوانید

وبسایت تانکرترکرز: نفتکش ایرانی یک میلیون بشکه نفت تحویل سوریه داده است

September 7, 2019 by · Comments Off on وبسایت تانکرترکرز: نفتکش ایرانی یک میلیون بشکه نفت تحویل سوریه داده است 

صدای آمریکا – سایت «تانکر ترکرز» که فعالیت نفتکش ها را بر اساس تصاویر ماهواره ای دنبال می کند می گوید نفتکش ایرانی «سیلویا ۱» یک میلیون بشکه نفت خام تحویل بندر بانیاس در سوریه داده است و حالا در مسیر برگشت به ایران است. «تانکر ترکرز» در توئیتی در روز جمعه ۱۵ شهریور نوشت که این نفتکش که حالا خالی از محموله نفت است، از طریق «کانال سوئز» به ایران باز می گردد. کانال سوئز تحت نظر مصر اداره می شود. پیشتر، در روز سیزدهم شهریور ماه، وزارت خزانه‌داری آمریکا با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد ایالات متحده یک شبکه کشتیرانی را، که رژیم ایران برای انتقال نفت و «حمایت از سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و سپاه قدس» از آن استفاده می‌کند، در فهرست تحریم‌ها قرار گرفته است.

ادامه را بخوانید

یوتیوب در پرونده گردآوری غیرقانونی اطلاعات شخصی کودکان، ۱۷۰ میلیون دلار جریمه شد

September 6, 2019 by · Comments Off on یوتیوب در پرونده گردآوری غیرقانونی اطلاعات شخصی کودکان، ۱۷۰ میلیون دلار جریمه شد 

صدای آمریکا – یوتیوب، خدمات ویدئویی گوگل، در مصالحه بر سر اتهام گردآوری غیرقانونی و به اشتراک گذاشتن اطلاعات شخصی از کودکان ۱۷۰ میلیون دلار جریمه شده است. «کمیسیون فدرال تجارت» گوگل را ۱۳۶ میلیون دلار جریمه کرده است. این شرکت به ایالت نیویورک هم برای مصالحه بر سر ادعاهای مشابهی ۳۴ میلیون دلار پرداخت خواهد کرد. این بزرگترین مصالحه در پرونده ای مربوط به یک قانون فدرال مصوب سال ۱۹۹۸ است که گردآوری اطلاعات درباره کودکان زیر ۱۳ سال بدون رضایت والدین را ممنوع کرده است. «یوتیوب» متهم شده که بیننده های کانال های کودکان را بدون کسب رضایت پدران و مادران شان زیر نظر داشته و میلیون ها دلار از طریق پخش آگهی های هدفمند به دست آورده است.

ادامه را بخوانید

گیاهخواری باعث کاهش بیماری قلبی و افزایش خطر سکته مغزی می‌شود

September 5, 2019 by · Comments Off on گیاهخواری باعث کاهش بیماری قلبی و افزایش خطر سکته مغزی می‌شود 

بی بی سی – تحقیقات نشان می‌دهد که افراد گیاهخوار و گیاهخوار مطلق کمتر از دیگران به بیماری قلبی مبتلا می‌شوند اما بیشتر در معرض خطر سکته مغزی قرار دارند. تحقیقاتی که نتایج آن در ژورنال پزشکی بریتانیا منتشر شده حاکی از آن است که در مقایسه با افراد معمولی، میزان ابتلای گیاهخواران به بیماری قلبی ده نفر در هر هزار نفر کمتر از افراد عادی است و آمار سکته مغزی در میان آنان سه نفر بیشتر است. در این تحقیقات، وضعیت پزشکی بیش از چهل و هشت هزار نفر بررسی شد. البته تهیه‌کنندگان گزارش تاکید دارند که ممکن است عوامل دیگری مانند شرایط محیطی و نحوه زندگی فرد در این مورد موثر باشد و متخصصان تغذیه گقته‌اند که بهترین نوع تغذیه، استفاده از یک برنامه غذایی متنوع و شامل اقلام گوناگون است.

ادامه را بخوانید

صفحه بعد »

Bottom