Top

افراد دیابتی و با ریسک بالای بیماری قلبی، خواب را جدی بگیرند

May 26, 2017 by · Comments Off on افراد دیابتی و با ریسک بالای بیماری قلبی، خواب را جدی بگیرند 

sleepwebصدای آمریکا – برای افرادی که بیماری های قلبی و یا دیابت شدید دارند، داشتن خواب کافی شاید اهمیت مضاعف داشته باشد و خواب کمتر از شش ساعت در شبانه روز خطر مرگ زودرس را در آنان افزایش می دهد. بنا به تحقیقی که به تازگی در نشریه لایو ساینس منتشر شده، افرادی که شاخص توده بدنی بالا و کلسترول بالا و همچنین برخی فاکتورهای ابتلا به بیماری های قلبی را دارند و کمتر از شش ساعت می خوابند، بیش از دو برابر افرادی که این مشخصات را ندارند در خطر مرگ بر اثر ابتلا به بیماری قلبی قرار دارند. شاخص توده بدنی بالا و کلسترول و عوامل ابتلا به بیماری های قلبی مجموعه ای را تشکیل می دهد که به آن سندروم متابولیک گفته می شود.

ادامه را بخوانید

چرا تعداد زنان در شوراهای سیستان و بلوچستان بیش از دو برابر شد؟

May 25, 2017 by · Comments Off on چرا تعداد زنان در شوراهای سیستان و بلوچستان بیش از دو برابر شد؟ 

Shorawebبی بی سی فارسی – حضور پررنگ زنان در پنجمین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا و افزایش چشمگیر تعداد زنان منتخب نسبت به دوره‌های گذشته توجه بسیاری را جلب کرده است. تنها در استان سیستان و بلوچستان ۴۱۵ زن در این دوره وارد شوراها شدند، در حالی که در دوره گذشته ۱۸۵ زن در شوراهای شهر و روستای این استان عضو بودند. چه شد که زنان در این استان که در زمره استان‌های محروم ایران به حساب می‌آید، پا به عرصه فعالیت‌های اجرایی و مدیریتی گذاشتند؟ محمد بلوچ‌زهی، بخشدار نیک‌شهر درباره دلیل این حضور در فیسبوک خود نوشت: “توجه ویژه به زنان و در اولویت قرار دادن مسائل مربوط به آنها در دولت تدبیر و امید و اقدامات حمایت‌گونه و انتصاباتی که استاندار هاشمی در سیستان و بلوچستان در حوزه زنان انجام داد باعث تقویت حس خودباوری و اعتماد به نفس آنان شد تا تلاش بیشتر جهت به نمایش گذاشتن و اثبات توانایی‌های فردی خویش در جامعه بلوچستان را بنمایند.” آقای بلوچ‌زهی در بخش دیگری از این پست خود با تاکید بر اقدامات دولت یازدهم در کم‌رنگ کردن نگاه جنسیتی در این منطقه نوشت: “سپردن مسئولیت‌های مختلف از جمله فرمانداری،بخشداری، شهرداری به زنان در دولت یازدهم و باز گذاشتن درهای اعتماد به روی زنان در دولت منجر به مشارکت بسیار بالای آنان در زمینه‌های مختلف به ویژه اعتماد به سپردن مدیریت روستایی به زنان از سوی مردم شد.”

ادامه را بخوانید

حکم «جادوگر» تایید شد؛ حکم ۲۱ ماه زندان برای لیونل مسی

May 24, 2017 by · Comments Off on حکم «جادوگر» تایید شد؛ حکم ۲۱ ماه زندان برای لیونل مسی 

Messiصدای آمریکا – دادگاهی در اسپانیا، حکم زندان لیونل مسی فوق ستاره تیم فوتبال بارسلونا را به خاطر فرار مالیاتی به ۲۱ ماه زندان را تایید کرد. روزنامه آس روز چهارشنبه ۳ خرداد خبر داد که دادگاه بارسلونا مسی و پدرش خورخه اوراریو را به ۲۱ ماه زندان و پرداخت، ۴.۱ میلیون یورو محکوم کرد و به این ترتیب حکمی که پیشتر صادر شده بود، تایید شد. این حکم برای فرار مالیاتی آنها در سالهای ۲۰۰۷ تا ۲۰۰۹ است

ادامه را بخوانید

شیوع سرطان پروستات در ایران در دو دهه گذشته ‘سه برابر شده است’

May 23, 2017 by · Comments Off on شیوع سرطان پروستات در ایران در دو دهه گذشته ‘سه برابر شده است’ 

Cancernwebدکتر رضا ملک‌زاده معاون وزارت بهداشت ایران می‌گوید شیوع سرطان پروستات در بیست سال گذشته دو و نیم تا سه برابر شده است. به گفته دکتر ملک‌زاده یکی از دلایل اصلی این افزایش، بیشتر شدن “امید به زندگی و طول عمر” است چون این بیماری در سن بالا بروز می‌کند. سرطان پروستات معمولا بین ۷۰ تا ۷۴ سالگی تشخیص داده می‌شود. معاون وزیر بهداشت “چاقی و کم‌تحرکی، مصرف گوشت قرمز و مواد غذایی با کالری بالا” را از دیگر دلایل شیوع سرطان پروستات دانست. آقای ملک‌زاده همچنین گفت: “روش‌های غربالگری برای تشخیص سرطان پروستات درحال تغییر است و یکی از این روش‌ها آزمایش PSA است که حتما باید با نظر پزشک معالج انجام شود.”  یا آنتی ژن اختصاصی پروستات یکی از روش‌های تشخیص سرطان پروستات است. این آنتی‌ژن که آن را در خون اندازه‌گیری می‌کنند در بیماری‌های پروستات بالا می‌رود اما باید در نظر داشت که بالا بودن PSA لزوما به معنای سرطان پروستات نیست و در بزرگی خوش‌خیم پروستات هم ممکن است بالا رود.

ادامه را بخوانید

“آناهیتا قزوینی زاده” و “آنها” در فستیوال کن

May 21, 2017 by · Comments Off on “آناهیتا قزوینی زاده” و “آنها” در فستیوال کن 

Anahitaweb.jpgرادیو فراسنه – پس از شرکت با فیلم “سوزن” در بخش “سینه فونداسیون” که به فیلم‌های پایان تحصیلی دانشجویان مدارس سینمائی جهان اختصاص دارد، “آناهیتا قزوینی‌زاده” کارگردان جوان ایرانی، افزایش رتبه یافت و فیلم بلندش “آنها” در بخش “نمایش ویژه” که از بخش‌های مهم فستیوال است نشان داده شد. در این فیلم این کارگردان جوان، گرچه می خواهد مسئله تراجنسی و یافتن هویت جنسی جوانان را از ورای “جی” شخصیت متعلق به یک خانواده بی‌ثبات به تصویر بکشد، اما فیلم در داستان خواهر او، نامزد ایرانی‌اش و چلو کباب و میهمانی خانوادگی ایرانیان غرق می شود و بیننده کمتر تنش درونی نوجوان را که نمی‌داند خود را دختر بداند و یا پسر دنبال می کند. از سوی دیگر فیلم دیالوگ‌های بی اهمیت بسیار دارد و شخصیت خواهر که بٌعد چندانی ندارد و انرژی ویژه‌ای هم از او نمی‌تراود، بیش از حد برجسته شده است.

ادامه را بخوانید

اعلام قرارداد نظامی ۱۱۰ میلیارد دلاری آمریکا و عربستان همزمان با سفر ترامپ

May 20, 2017 by · Comments Off on اعلام قرارداد نظامی ۱۱۰ میلیارد دلاری آمریکا و عربستان همزمان با سفر ترامپ 

arabwebصدای آمریکا – مقام‌های آمریکایی می گویند دولت دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده همزمان با حضور او در پایتخت عربستان سعودی، قرارداد ۱۱۰ میلیارد دلاری با ریاض برای فروش سلاح، تجهیزات و خدمات نظامی به آن کشور را اعلام خواهند کرد. خبرگزاری آسوشیتدپرس از قول این مقام‌ها که از محتوای قرارداد آگاه بوده اما نخواستند هویتشان فاش شود نوشت، قرارداد شامل فروش تانک آبرامز، شناور جنگی، سامانه دفاع موشکی، رادار و فناوری های مخابراتی و امنیت سایبری است. به گفته منابع آسوشیتدپرس، این قرارداد که بخش عمده آن پیش از آغاز ریاست جمهوری دونالد ترامپ تنظیم شده است، روز شنبه و در نخستین روز از سفر ۸ روزه او به خاور میانه و اروپا، طی مراسمی در ریاض، بطور رسمی اعلام خواهد شد. عربستان سعودی از متحدان کلیدی آمریکا در منطقه است و گفته می‌شود برخی از تسلیحات مورد توافق در این قرارداد قرار است برای کمک به آن کشور در جنگ علیه شورشیان شیعه حوثی مورد حمایت ایران در یمن به کار گرفته شود.

ادامه را بخوانید

حضور «اصغر فرهادی» در مراسم افتتاحیه جشنواره کن

May 18, 2017 by · Comments Off on حضور «اصغر فرهادی» در مراسم افتتاحیه جشنواره کن 

AsgharFarhaidwebصدای آمریکا – اصغر فرهادی سینماگر نامدار ایرانی هفتادمین جشنواره فیلم کن را افتتاح می کند، او سال گذشته با فیلم فروشنده موفق به دریافت دو جایزه این جشنواره شده بود. ساعاتی پیش کمیته برگزاری جشنواره اعلام کرد، اصغرفرهادی بعنوان مهمان ویژه به این مراسم دعوت شده و چهارشنبه شب در برنامه افتتاحیه سخنرانی خواهد کرد. اصغر فرهادی از چهره های محبوب این جشنواره سینمایی است و در سال های اخیر جوایز مختلفی را برای فیلم های «جدایی»، «گذشته» و «فروشنده» دریافت کرده است. این هنرمند ایرانی سرگرم تولید پروژه سینمایی جدیدی است و این روزها بیشتر در اسپانیا اقامت دارد. هنوز اسمی برای فیلم انتخاب نشده ولی گفته می شود اثری دراماتیک و خانوادگی است که با رویکردی روانشناسانه و هیجان انگیز، مشکلات یک زوج جوان را به تصویر می کشد. ظاهرأ این فیلم نسبت به آثار قبلی اصغر فرهادی ریتم سریع تری دارد و در لوکیشن های بیشتری در شهر مادرید فیلمبرداری می شود.

ادامه را بخوانید

شش پناهنده که به ایران سفر می‌کردند با رای دادگاه در استرالیا ماندند

May 16, 2017 by · Comments Off on شش پناهنده که به ایران سفر می‌کردند با رای دادگاه در استرالیا ماندند 

Refugeeswebبی بی سی – به گزارش رسانه‌های استرالیایی، یک دادگاه تجدید نظر در این کشور تصمیم اداره مهاجرت برای لغو ویزای شش پناهنده ایرانی را نقض کرده است. بنابر گزارش روزنامه هرالد سان ملبورن، این افراد که با پرداخت پول به قاچاقچیان انسان خود را به استرالیا رسانده بودند، در فرم‌های مربوط به تقاضای پناهندگی عنوان کرده بودند که “جانشان در ایران در خطر است” اما بلافاصله پس از دریافت ویزای پناهندگی با گذرنامه ایرانی به کشورشان سفر کردند. اداره مهاجرت به دلیل سفر این افراد به ایران با وجود ادعاهای قبلی‌شان ویزای آنها را لغو کرد اما دادگاه حکم داد که آنها می‌توانند در استرالیا بمانند. اسامی این افراد “به دلایل حقوقی” اعلام نشده است.

ادامه را بخوانید

آنچه از رئیسی در «کشتار ۶۷» دیدم

May 13, 2017 by · Comments Off on آنچه از رئیسی در «کشتار ۶۷» دیدم 

Raisiwebایرج مصداقی – ایرج مصداقی، زندانی سیاسی از ۱۳۶۰ تا ۱۳۷۰، فعال حقوق بشر، و نویسنده آثار متعددی درباره زندان‌های سیاسی ایران در نوشته زیر شناخت عینی‌اش از ابراهیم رئیسی را بیان می‌کند. رئیسی  از عوامل کشتار زندانیان سیاسی در دهه ۱۳۶۰، متولی بنگاه دینی-اقتصادی “آستان قدس رضوی” و کاندیدای ریاست جمهوری در دور کنونی اس رئیسی در مقام معاون «گروهکی» دادستان انقلاب اسلامی مرکز، نقش مهمی در کشتار  ۶۷ داشت. در آن دوران دادستان انقلاب اسلامی مرکز دارای سه معاونت داشت: مواد مخدر و منکرات (سید‌احمد زرگر)، معاونت اقتصادی (رمضانی) و معاونت «گروهکی» سید‌ابراهیم رئیسی. در واقع کلیه پرونده‌های سیاسی زیر نظر او قرار داشت و به همین جهت در ترکیب «هیأت مرگ»، قرار می‌گرفت. رئیسی در آن دوران، لباس روحانیت به تن نمی‌کرد و همیشه با لباس شخصی بود. وقتی در زمستان ۶۷ خمینی در حکمی که برای حسینعلی نیری و رئیسی صادر کرد و هر دو را حجت‌الاسلام خواند، تازه فهمیدم که تحصیلات حوزوی داشته و آخوند است.

ادامه را بخوانید

دیده‌بان انتخابات نظرسنجی: افزایش آرای رئیسی، ریزش آرای قالیباف

May 11, 2017 by · Comments Off on دیده‌بان انتخابات نظرسنجی: افزایش آرای رئیسی، ریزش آرای قالیباف 

Rayssiwebصدای آلمان – انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای شهر و روستا در ایران روز جمعه ۲۹ اردیبهشت ماه (۱۹ مه) برگزار خواهد شد. خبرهای لحظه به لحظه این دو انتخابات را در این صفحه دنبال کنید.  الیاس حضرتی، نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی، در نامه‌ای سرگشاده به حسن روحانی، او را به علت اظهارات اخیرش متهم به “تندروی” کرد. او در نامه خود خصوصا به بخشی از صحبت‌های اخیر روحانی درباره اعدام و زندان مخالفان اشاره کرد و نوشت: «وقتی از کسانی که در طول ٣٨ سال فقط اعدام و زندان بلد بودند سخن می‌گویید، عملکرد کل نظام در معرض اتهام قرار می‌گیرد ولو آن‌که هدف شما القای چنین امری نبوده باشد.»  حضرتی که از حامیان روحانی است نوشت “وقتی می‌فرمایید جریان رقیب شما می‌خواهد ناامنی را به کشور بازگرداند و آرامش منطقه را برهم بزند، دشمنان سوءاستفاده می‌کنند و ادعاهای ناروای خود را علیه جمهوری اسلامی تکرار خواهند کرد که ایران عامل ناامنی منطقه است.”

ادامه را بخوانید

صفحه بعد »

Bottom