Top

معلمان ایران برای دومین بار از آغاز سال تحصیلی اعتصاب کردند

November 13, 2018 by · Comments Off on معلمان ایران برای دومین بار از آغاز سال تحصیلی اعتصاب کردند 

معلمان در نقاط مختلف ایران از حضور در کلاس‌های درس خودداری و با تحصن در دفتر مدارس به سیاست‌های وزارت آموزش و پرورش و برخورد امنیتی با معلمان معترض، اعتراض کردند. آنها همچنین خواستار حق برخورداری همگان از آموزش رایگان هستند. این دومین اعتصاب معلمان ایران از آغاز سال تحصیلی جدید است. شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی معلمان سه‌شنبه ۲۲ آبان مشارکت معلمان در دور دوم اعتصاب را گسترده توصیف کرد. تصاویر منتشر شده در کانال تلگرامی این شورا و معلمان عدالتخواه نیز بیانگر تحصن معلمان در شهرهای مختلف است. در برخی از مدارس نیز معلمان یک نفره تحصن کرده‌اند. در همین رابطه تصاویری از اعتصاب تک‌نفره معلمان در اردبیل، کرمانشاه و لنگرود منتشر شده است. این تحصن با فراخوان شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی معلمان ایران در اعتراض به وضعیت معیشتی معلمان، سیاست‌های خصوصی‌سازی آموزش و پرورش، سرکوب امنیتی معلمان و اجرای طرح معلم تمام وقت برای دو روز (سه‌شنبه ۲۲ و چهارشنبه ۲۳ آبان) صورت می‌گیرد.

ادامه را بخوانید

حمایت نرگس محمدی از فراخوان تحصن معلمان در ایران

November 12, 2018 by · Comments Off on حمایت نرگس محمدی از فراخوان تحصن معلمان در ایران 

نایب رئیس کانون مدافعان حقوق بشر که دوران محکومیت خود در زندان را می‌گذراند٬ از اعتصاب معلمان در روزهای ۲۲ و ۲۳ آبان حمایت کرد. فراخوان این تحصن از سوی شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران صادر شده است. نرگس محمدی٬ نایب رئیس کانون مدافعان حقوق بشر که در حال حاضر دوران محکومیت خود را در زندان اوین می‌گذراند، از اعتصاب معلمان ایران در روزهای ۲۲ و ۲۳ آبان‌ماه حمایت کرده است شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران امروز دوشنبه ۲۱ آبان (۱۲ نوامبر) طی بیانیه‌ای اعلام کرد که در روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه آینده بار دیگر دست به تحصن خواهد زد. به گزارش سایت کانون مدافعان حقوق بشر، خانم محمدی در اطلاعیه خود از جمله نوشته است: «برای آزادی “م ع ل م” در بند و بهبود معیشت و زندگی معلمان سرزمینم و برای حمایت و اصالت‌بخشی به فعالیت‌ها و اعتراض‌های مدنی و مسالمت‌آمیز، از اعتصاب معلمان در روزهای ۲۲ و۲۳ آبان حمایت می‌کنم.» در اطلاعیه نرگس محمدی همچنین آمده است: «کودکان این سرزمین “آ ز ا د گ ی” را از معلمانشان می‌آموزند و آزادی معلمان در گرو تحقق آزادی بیان و اندیشه‌شان است. کودکان این سرزمین “ص ل ح” و “س ع ا د ت” را از معلمانشان می‌آموزند و سعادت معلمان در تحقق زیست انسانی‌شان است.»

ادامه را بخوانید

اصرار سخنگوی قوه قضاییه بر متهم بودن فعالان بازداشت شده محیط زیست به افساد فی‌الارض

November 11, 2018 by · Comments Off on اصرار سخنگوی قوه قضاییه بر متهم بودن فعالان بازداشت شده محیط زیست به افساد فی‌الارض 

اتهام محیط زیستی‌ها مشمول افساد فی‌الارض است. این گفته غلامحسین محسنی اژه‌ای، سخنگوی قوه قضاییه در صد و سی و سومین نشست خبری‌اش است که روز یک‌شنبه ۲۰ آبان برگزار شد. محسنی اژه‌ای در این جلسه در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران که درباره آخرین وضعیت و روند رسیدگی به پرونده فعالان محیط زیست در بازداشت پرسید، گفت: «اینکه یک عنوان اتهامی در ابتدای تحقیقات چیزی باشد و بعد در جریان تحقیق تغییر کند، طبیعی است زیرا برخی جرایم در جریان تحقیق مشخص می‌شود.»  به گفته این مقام مسئول قوه قضاییه، عنوان اتهامی ابتدایی این افراد در پرونده محیط زیست، جاسوسی بوده که این عنوان اتهامی مطابق قانون می‌تواند تا حد افساد فی‌الارض باشد.

ادامه را بخوانید

هنرمندان ایرانی و کارزار “هم‌صدایی در برابر تحریم”

November 11, 2018 by · Comments Off on هنرمندان ایرانی و کارزار “هم‌صدایی در برابر تحریم” 

شماری از هنرمندان نام‌آشنای ایران در همراهی با کنشگران مدنی کارزاری برای مقابله با تحریم‌های آمریکا راه‌اندازی کرده‌اند. اصغر فرهادی، کیوان کلهر و رخشان بنی‌اعتماد از جمله کسانی هستند که با این کارزار همراه شده‌اند. کارزار “هم‌صدایی در برابر تحریم” در واکنش به تحریم‌های ایران از سوی ایالات متحده آمریکا راه‌اندازی شده است. این کارزار از همان زمان شروع به کار با استقبال زیادی روبه‌رو شده و بازتابی وسیع در رسانه‌های خبری جهان داشته است. یکی از علت‌های اصلی بازتاب وسیع این کارزار در رسانه‌های خبری و شبکه‌های اجتماعی، حضور شماری از هنرمندان صاحب‌نام ایران در آن بوده است. عده‌ای از دست‌اندرکاران رسانه‌ای و همچنین شماری از وکیلان و کنشگران مدنی نیز از کارزار یاد شده پشتیبانی کرده‌اند.

ادامه را بخوانید

بیش از ۹۰ درصد کودکان کار بازمانده از تحصیل هستند

November 9, 2018 by · Comments Off on بیش از ۹۰ درصد کودکان کار بازمانده از تحصیل هستند 

فاطمه سعیدی، نماینده مجلس ایران می‌گوید بیش از ۹۰ درصد کودکان کار بازمانده از تحصیل هستند و بخش زیادی از این کودکان به اجبار و تنها برای تامین معیشت خانواده درس و مدرسه را رها کرده و مشغول کار شده‌اند. این نماینده مجلس علت عمده بازماندگی از تحصیل کودکان کار را فقر اقتصادی، بی‌سرپرستی یا بدسرپرستی آنها دانسته و گفته NGOها با کمک آموزش و پرورش کودکان کار بازمانده از تحصیل را شناسایی و در تلاش برای بازگشت آنها به تحصیل هستند.

ادامه را بخوانید

تیراندازی در یک میکده در کالیفرنیا ۱۳ کشته برجای گذاشت؛ فرد مسلح کشته شد

November 8, 2018 by · Comments Off on تیراندازی در یک میکده در کالیفرنیا ۱۳ کشته برجای گذاشت؛ فرد مسلح کشته شد 

حادثه تیراندازی در یک میکده واقع در شهر «تاوزند اوکز» در ایالت کالیفرنیا، تاکنون دست‌کم منجر به کشته و زخمی شدن ۲۳ نفر شده است. پلیس احتمال می‌دهد تلفات این حادثه افزایش یابد. بر اثر این تیراندازی که نیمه شب چهارشنبه در حوالی ساعت ۲۳:۲۰ دقیقه به وقت محلی در این میکده واقع در شمال غرب لس‌آنجلس به پلیس گزارش شد، تاکنون ۱۳ نفر از جمله یک افسر پلیس -بعد از انتقال به بیمارستان – جان خود را از دست داده‌اند. آمریکا گزارش داد که فرد مسلح حداقل اقدام به شلیک ۳۰ گلوله و نارنجک دودزا در محل حادثه کرد. همچنین گزارش‌ها حاکی از کشته شدن فرد مسلح در داخل این میکده است اما جزئیاتی از چگونگی کشته شدن این فرد منتشر نشده است. این میکده در سایت خود اعلام کرده بود شب چهارشنبه میزبان یک گروه موسیقی است.

ادامه را بخوانید

موفقیت یک زن جوان ایرانی تبار در انتخابات ایالتی فلوریدا؛ آنا اسکمانی

November 7, 2018 by · Comments Off on موفقیت یک زن جوان ایرانی تبار در انتخابات ایالتی فلوریدا؛ آنا اسکمانی 

یک زن جوانی ایرانی تبار در فلوریدا در انتخابات پارلمان ایالتی پیروز شد و به مجلس راه یافت. «آنا اسکمانی» ایرانی تبار، اولین ایرانی-آمریکایی است که توانست در منطقه ۴۷ مجلس ایالت فلوریدا پیروز شود. او که ۲۸ ساله است، از یک خانواده ایرانی مهاجر است و در فلوریدا بدنیا آمده و رشد کرده است. او در ویدئوهای تبلیغاتی اش تاکید بر مهاجر بودن خانواده اش داشته و می گوید هدفش برقراری برابری است. او به دنبال برقراری عدالت زیست محیطی، حقوق برابر دگرباشان جنسی و عدالت اجتماعی است. خانم اسکمانی از حزب دموکرات با استاکتوت رویز از حزب جمهوریخواه رقابت کرد. آن‌ها برای کرسی که تا کنون در اختیار مایک میلی از حزب جمهوریخواه بود رقابت کردند که خانم اسکمانی در انتخابات روز سه شنبه توانست ۵۷ درصد آرا را در مقابل ۴۳ درصد رای رقیب به خود اختصاص دهد.

ادامه را بخوانید

«نازنین بنیادی» در میان ۲۵ زن منتخب مجله پیپل که جهان را تغییر می دهند

November 6, 2018 by · Comments Off on «نازنین بنیادی» در میان ۲۵ زن منتخب مجله پیپل که جهان را تغییر می دهند 

مجله معروف پیپل (به انگلیسی People) نام ۲۵ زن را به عنوان کسانی که جهان را در سال ۲۰۱۸ تغییر می دهند، اشاره کرده که در میان آنها نام «نازنین بنیادی» بازیگر و فعال حقوق بشر ایرانی تبار نیز حضور دارد. مجله پیپل در شرح او نوشته، نازنین تنها ۲۰ روز بعد از تولد مجبور شد با خانواده اش ایران را ترک کند و در لندن، جایی که فرصت های بیشتری به او داده شد، رشد کند. نازنین بنیادی، ۳۸ ساله، هنرپیشه ایرانی بریتانیایی است که در سینمای آمریکا به شهرت رسیده است. او تا ۱۹ سالگی در لندن بود و بعد به لس آنجلس مهاجرت کرد. او تاکنون در چند سریال و فیلم آمریکایی بازی کرده و در سالهای اخیر فعالیت هایی در حوزه حقوق بشر ایران دارد.

ادامه را بخوانید

وزیر کشور ایران درباره عواقب نارضایتی شهروندان هشدار داد

November 5, 2018 by · Comments Off on وزیر کشور ایران درباره عواقب نارضایتی شهروندان هشدار داد 

عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور ایران، درباره نارضایتی شهروندان ایرانی هشدار داده است. آقای رحمانی فضلی امروز چهاردهم آبان (پنجم نوامبر) در “همایش ملی پدافند غیرعامل کشور” گفته است ” اگر نتوانیم رضایت‌مندی مردم را حاصل کنیم آن وقت به مشکل اساسی برخورد می‌کنیم و آسیبش را خواهیم دید؛ چرا که نظام طبیعت با کسی تعارف ندارد”. رسانه های ایران می گویند وزیر کشور در سخنرانی خود به “ناآرامی های اخیر” در کشورش اشاره کرده و گفته “وقتی تهدیدها را طبقه بندی می کنیم این نوع تهدیدات و حرکاتی که در چندین ماه گذشته با آن روبه‌رو بودیم از جمله مهمترین تهدیدات است و نباید به سادگی از کنار آن گذشت”. شهرهای مختلف ایران از زمستان سال گذشته شاهد اعتراضات شهروندان ایرانی به بحران اقتصادی، بیکاری فزاینده و فساد در ارکان حکومت بوده است. از جمله اعتراضات اخیر، اعتصاب کامیونداران ایران به وضعیت نامناسبشان بوده است.

ادامه را بخوانید

چهار اثر دیداری شنیداری ایرانی در فهرست حافظه جهانی یونسکو ثبت شد

November 4, 2018 by · Comments Off on چهار اثر دیداری شنیداری ایرانی در فهرست حافظه جهانی یونسکو ثبت شد 

در روز جهانی میراث دیداری و شنیداری، چهار اثر از ایران، از جمله مستند «معماری ایرانی» و «سریال هزار دستان» ساخته علی حاتمی، در فهرست ملی برنامه حافظه جهانی یونسکو ثبت شدند. هدف برنامه حافظه جهانی یونسکو که از اوایل دهه نود میلادی کار خود را آغاز کرده، ارتقا سطح آگاهی در خصوص نگرانی از تهدیدها علیه میراث مستند جهان است. یونسکو می گویدکه با برنامه حافظه جهانی، امکان محدود کردن تاراج، داد و ستد غیرقانونی و نابود شدن میراث مستند جهان، فراهم شده است.

ادامه را بخوانید

صفحه بعد »

Bottom