Top

راهپیمایی برای علم در سراسر جهان

April 23, 2017 by · Comments Off on راهپیمایی برای علم در سراسر جهان 

Demowebصدای آمریکا – واشنگتن دی سی، پایتخت آمریکا، روز شنبه همزمان با روز کره زمین شاهد یک «راهپیمایی برای علوم» است. در راهپیمایی روز شنبه سخنرانانی از میان دانشمندان و مسئولان آموزشی و افرادی از رشته های گوناگون، پیرامون فعالیت ها و استراتژیهای کارآمد برای ارتباطات علمی و جلب حمایت عمومی صحبت میکنند. برنامه «راهپیمایی برای علوم» تلاشی جهانی است که طی آن هزاران نفر علاقه‌مند به علم و پژوهش در بیش از ۶۰۰ نقطه از سراسر جهان به راهپیمایی می پردازند. شهرهای سئول، مادرید، لندن، و کیپ تاون نیز از جملۀ شهرهایی هستند که دانشمندان و علاقمندان به علم به این مناسبت در آنها راهپیمایی خواهند کرد.

ادامه را بخوانید

بحران نشر در ایران؛ نویسنده و ناشر زیاد، کتاب‌خوان کم

April 22, 2017 by · Comments Off on بحران نشر در ایران؛ نویسنده و ناشر زیاد، کتاب‌خوان کم 

saleswebصدای آلمان -حال نشر در ایران خوش نیست؛ در این کشور ناشر و نویسنده زیاد، اما تیراژهای نازل گواه کمبود کتاب‌خوان است. میانگین تیراژ کتاب در سال گذشته به نسبت سال قبل حدود ۱۷ درصد کاهش یافته است. سازمان علمی، فرهنگی و تربیتی ملل متحد (یونسکو)  ۲۳ آوریل (۳ اردیبهشت) را روز جهانی کتاب و حقوق مولف (کپی رایت) نام‌گذاری کرده است. در جمهوری اسلامی برای این روز مراسمی رسمی پیش‌بینی نشده اما بزرگترین نمایشگاه کتاب ایران از سه دهه پیش، نزدیک به همین تاریخ و در اردیبهشت ماه برگزار می‌شود. شعار سی‌امین نمایشگاه کتاب تهران “یک کتاب بیشتر بخوانیم” تعیین شده، ولی سیر قهقرائی تیراژ کتاب‌های منتشر شده در چند دهه‌ی گذشته نشان می‌دهد، جامعه‌ی ایران با شتابی نگران‌کننده از این شعار فاصله گرفته است. «وضع نشر در کشور خوب نیست و چرایی این موضوع نیاز به پژوهش میدانی دارد.» این حرف را تیرماه سال پیش حجت‌الاسلام محمدعلی مهدوی‌راد زده که دبیر علمی جایزه کتاب سال، مهم‌ترین جایزه دولتی حوزه کتاب در جمهوری اسلامی است.

ادامه را بخوانید

«در چهار ماه گذشته ۱۰۰۰ پناهجو کشته یا مفقود شده‌اند»

April 21, 2017 by · Comments Off on «در چهار ماه گذشته ۱۰۰۰ پناهجو کشته یا مفقود شده‌اند» 

Refugeewebبر اساس برآوردهای سازمان بین‌المللی مهاجرت، از آغاز سال جاری میلادی تاکنون بر اثر غرق شدن قایق‌های حامل پناهجویان در دریای مدیترانه حدود یک‌هزار پناهجو کشته و یا مفقود شده‌اند. سازمان بین‌المللی مهاجرت روز جمعه ۲۱ آوریل / یکم اردیبهشت در ژنو ضمن ارائه این آمار اعلام کرد که در چهار ماه گذشته حدود ۴۳ هزار پناهجو موفق شده‌اند که خود را به سواحل اروپا برسانند. حدود ۸۰ درصد این پناهجویان خود را به ایتالیا رسانده‌اند و ۲۰ درصد بقیه به اسپانیا و یونان رفته‌اند.

ادامه را بخوانید

آثار بی‌همتای ٩ هزار سال تمدن ایرانی در بُن آلمان + عکس

April 20, 2017 by · Comments Off on آثار بی‌همتای ٩ هزار سال تمدن ایرانی در بُن آلمان + عکس 

Bonnwebصدای آلمان – بُن، پایتخت پیشین آلمان این روزها شاهد برگزاری دو نمایشگاه همزمان پیرامون گنج‌های سربرآورده از حفاری‌ها و معماری باغ‌های ایرانی از آغاز تا دوران هخامنشی است. این دو نمایشگاه که با همکاری “سالن هنر فدرال” آلمان، موزه ملی و سازمان میراث فرهنگی ایران برپا شده، عنوان‌های “ایران، فرهنگ‌های میان آب و کویر” و “باغ ایرانی، تصوری از بهشت” را بر پیشانی دارند. جواد طالعی، همکار رادیو فرانسه از این نمایشگاه بازدید کرده است. در هوای معتدل بهاری، در محوطه بزرگ میان موزه هنرهای معاصر و سالن هنر فدرال شهر “بُن”، علاقمندان به تمدن کهن ایران زمین، می توانند در باغ زیبائی که با الگوبرداری از باغ های دوران هخامنشی بازسازی شده‌اند، به تفرج بپردازند و یا بر تخت‌هائی که به سبک کهن ایرانی تزئین شده اند خستگی در کنند.

ادامه را بخوانید

عفو بین‌الملل خواستار توقف اعدام دو زندانی در ایران شد

April 19, 2017 by · Comments Off on عفو بین‌الملل خواستار توقف اعدام دو زندانی در ایران شد 

executionChildwebعفو بین‌الملل خواستار توقف اجرای حکم اعدام دو زندانی ایرانی شده است. یکی از این دو قرار است فردا چهارشنبه و دیگری سه هفته دیگر اعدام شود. به گزارش عفو بین‌الملل، این دو در زمان ارتکاب جرم به سن قانونی نرسیده بوده‌اند. عفو بین‌الملل امروز سه‌شنبه (۲۹ فروردین برابر ۱۸ آوریل) خواستار توقف اعدام قریب‌الوقوع دو زندانی در ایران شد که به گفته‌ی این سازمان حقوق بشری، در زمان دستگیری زیر سن قانونی بوده‌اند. فیلیپ لوتر، از مدیران عفو بین‌الملل، اجرای اعدام قریب‌الوقوع دو زندانی ایرانی را “نقض شرم‌آور قوانین بین‌المللی” خوانده است به گزارش عفو بین‌الملل، مهدی بهلولی یکی از این دو زندانی است که قرار است سحرگاه فردا چهارشنبه (۱۹ آوریل/ ۳۰ فروردین) پس از گذراندن بیش از ۱۵ سال حبس در زندان رجایی‌شهر کرج اعدام شود.

ادامه را بخوانید

آیا خوردن فلفل تند فایده دارد؟

April 18, 2017 by · Comments Off on آیا خوردن فلفل تند فایده دارد؟ 

felfelwebبی بی سی – فلفل تند از نظر شکل، رنگ ، اندازه و شدت تُندی انواع متعددی دارد ولی چیزی که در همه نوع آن مشترک است، حس سوزشی است که می‌تواند در دهان، چشم و هر بخش دیگر بدن شما که با ماده‌ای که در آن است تماس پیدا می کند، ایجاد کند. اگر چه بسیاری تصور می‌کنند تندترین قسمت فلفل تخم‌هایش است، در حقیقت پلاسنتا که قسمت سفید اسفنجی داخل آن است، عامل این تندی است. این قسمت را گاز بزنید و سوزش واقعی را احساس کنید. این احساس سوزش عمدتا ناشی از یک ماده شیمیایی به نام کپسایسین است که در غدد بسیار کوچک پلاسنتا یافت می‌شود. وقتی فلفل تند می خورید کپسایسین آن وارد بذاق دهان شما می‌شود و بعد به رسپتورها یا گیرنده‌های دهان و زبان موسوم به تی آر پی وی ۱، می‌چسبد. کار این گیرنده‌ها حقیقتا این است که احساس تُندی سوزان را به شما منتقل کنند.

ادامه را بخوانید

کیومرث منشی‌زاده، شاعر رنگ و هندسه درگذشت

April 17, 2017 by · Comments Off on کیومرث منشی‌زاده، شاعر رنگ و هندسه درگذشت 

Sriftstellerwebایسنا – کیومرث منشی‌زاده، شاعر نام‌آشنای سال‌های دهه ۱۳۵۰ در بیمارستان فیروزگر تهران در اثر سکته مغزی درگذشت. او هنگام مرگ ۷۹ سال داشت. خبرگزاری‌های داخلی در ایران خبر درگذشت کیومرث منشی‌زاده را با دو روز تأخیر منتشر کرده‌اند. خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) گزارش داده است که منشی‌زاده، شنبه ۲۶ فروردین چشم بر جهان ما فروبسته است. در همین گزارش آمده که خانواده شاعر در تلاش‌اند پیکر او را در قطعه هنرمندان بهشت زهرا دفن کنند. کیومرث منشی‌زاده از شاعران نیمایی بود و در سال‌های پیش از انقلاب همراه با چهره‌هایی مانند رضا براهنی، اسماعیل خویی و محمد علی سپانلو تلاش کرد فضای شعر نیمایی را متحول کند. محمود معتقدی، شاعر و منتقد ادبی درباره حضور خاموش کیومرث منشی‌زاده در سال‌های اخیر می‌گوید: «منشی‌زاده در سال‌های اخیر زیاد با اتفاقاتی که در فضای شعر رخ می‌داد توافقی نداشت. در محافلی هم که به ندرت حضور پیدا می‌کرد، بیشتر شنونده بود. بعد از انقلاب کمتر شعری چاپ کرد و کمتر هم دیده شد. او در این سال‌ها تنهایی‌های خاص خودش را داشت و زیاد هم در محافل روشنفکری ظاهر نمی‌شد.»

ادامه را بخوانید

پوسترهای شهرداری تهران: زن خوب فرمانبر پارسا بر دیوارهای شهر

April 15, 2017 by · Comments Off on پوسترهای شهرداری تهران: زن خوب فرمانبر پارسا بر دیوارهای شهر 

womenwebزمانه –  شهرداری تهران یک بار دیگر با پوسترهای ضد زن به سطح شهر تهران آمده. پوسترهای جدید را به مناسبت روز پدر بر در و دیوار شهر آویخته‌اند. در تمام این پوسترها، زن موجودی در خدمت مرد و تأمین‌کننده نیازهای او و مرد، حاکم زندگی زن و تصمیم‌گیرنده نهایی مطرح شده است. این پوسترها تصویرهایی تمام‌عیار از یک زندگی مردسالارانه است.  «به اقتدار تو این خانه ایستاد‌ ای مرد، به احترام غرورت سکوت خواهم کرد» و «زن نباید در برابر شوهر خود غرور و تکبر داشته باشد و به او طعنه بزند.» این توصیه نهایی پوستری است که با تصویر یک کیف زنانه و مردانه بر دیوارهای شهر رخ نموده.

ادامه را بخوانید

کشف جسد اولین قاضی زن مسلمان آمریکا در رودخانه هودسن

April 14, 2017 by · Comments Off on کشف جسد اولین قاضی زن مسلمان آمریکا در رودخانه هودسن 

judgewebبی بی سی – جسد شیلا عبدالسلام، اولین قاضی زن سیاه‌پوستی که در دادگاه عالی نیویورک کار می‌کرد در رودخانه هودسن پیدا شده است. گفته شده که این زن ۶۵ ساله اولین قاضی مسلمان زن در آمریکا بوده است. پلیس نیویورک گفته که جسد او را پس از آن که از طریق تلفن به آنها خبرداده شد، روز چهارشنبه ۱۲ آوریل (۲۳ فروردین) از آب بیرون کشیدند. به گفته پلیس همسر خانم عبدالسلام مفقود شدن او را گزارش کرده بود. پلیس نیویورک گفته است که خانواده او هویتش را شناسایی کردند و تحقیقات در مورد علت مرگ او آغاز می‌شود. پلیس همچنین گفته است که بدن خانم عبدالسلام کاملا پوشیده بود و آثاری از ضرب و شتم دیده نمی‌شد.

ادامه را بخوانید

دو فیلم ایرانی در بخش فیلم های کوتاه و سینه فونداسیون جشنواره کن

April 13, 2017 by · Comments Off on دو فیلم ایرانی در بخش فیلم های کوتاه و سینه فونداسیون جشنواره کن 

Canwebصدای آمریکا –  فیلم پانزده دقیقه‌ای «وقت ناهار» ساخته علیرضا قاسمی در بخش مسابقه فیلم‌های کوتاه هفتادمین جشنواره فیلم کن حضور خواهد داشت. دبیرخانه جشنواره فیلم کن همچنین اعلام کرده است که فیلم «حیوان» ساخته بهمن ارک نیز در بخش سینه فونداسیون جشنواره کن که به فیلم‌های دانشجویی اختصاص دارد، حضور می‌یابد. کارگردانان ایرانی پیشتر سابقه دریافت جایزه بخش سینه فونداسیون جشنواره کن را داشته‌اند. سال گذشته حمید احمدی، با فیلم کوتاه «روی تپه‌ها»، جایزه «سینه فونداسیون» جشنواره کن را کسب کرد. او که سابقه کار با بهمن کیارستمی را داشت، در چند پروژه سینمایی دستیار محمود کلاری، فیلمبردار سرشناس ایران، نیز بود.

ادامه را بخوانید

صفحه بعد »

Bottom