Top

واقعیت‌هایی از داخل ایران| کمبود بیش از ۱۰۰ هزار پرستار در ایران

July 23, 2019 by · Comments Off on واقعیت‌هایی از داخل ایران| کمبود بیش از ۱۰۰ هزار پرستار در ایران 

صدای آمریکا – معاون آموزشی وزارت بهداشت گفت: در زمینه نیاز به پزشک در رشته‌های مختلف وضعیت متفاوتی در مناطق مختلف ایران داریم، در حال حاضر نیز ممکن است در برخی مناطق ایران نیازمند پزشک باشیم و ما هنوز نیازمند تربیت نیروی جدید در بسیاری از رشته‌های علوم پزشکی هستیم اما این نیاز از دو موضوع ناشی می‌‎شود، در برخی از رشته‌ها ما نیازمند آموزش بیشتر پزشک و در برخی از موارد نیز نیازمند اصلاح توزیع پزشک هستیم.

ادامه را بخوانید

دانشمندان می‌گویند حالا می‌دانند چرا بیماری آلزایمر روی زنان اثر بیشتری می‌گذارد

July 22, 2019 by · Comments Off on دانشمندان می‌گویند حالا می‌دانند چرا بیماری آلزایمر روی زنان اثر بیشتری می‌گذارد 

صذای آمریکا  – احتمال ابتلا به بیماری آلزایمر در زن ها بالاتر از مردها است و اکنون پژوهشگران، بنا به یک مطالعه جدید، شاید بتوانند علت آن را توضیح دهند. پژوهشگران در کنفرانس بین‌المللی انجمن آلزایمر، که روز سه شنبه در لس آنجلس برگزار شد، شواهدی را که نشان می داد این بیماری تأثیرات متفاوتی بر مغز زنان و مردان دارد، عرضه کردند. پژوهشگران دیگر نیز نشان دادند که چطور برخی از ژن های تازه شناسایی شده می توانند در این مسئله دخیل باشند. دو سوم از مبتلایان به آلزایمر در آمریکا زن هستند، و به گفته ماریا کاریو رئیس ارشد انجمن آلزایمر «تنها به خاطر این نیست که زن ها بیشتر عمر می کنند،» بلکه دلایل «بنیادین مربوط به بیولوژی» دارد.
 

ادامه را بخوانید

عدم بازگشت «سعید معروف» کاپیتان تیم والیبال ایران خبرساز شد؛ پناهندگی یا استراحت

July 21, 2019 by · Comments Off on عدم بازگشت «سعید معروف» کاپیتان تیم والیبال ایران خبرساز شد؛ پناهندگی یا استراحت 

صدای آمزیکا – عدم بازگشت «سعید معروف» کاپیتان تیم والیبال ایران به کشور و اقامت او در آمریکا، شایعات زیادی در شبکه های اجتماعی به دنبال داشت و برخی از نشریات و سایت های خبری ایران نیز به بازتاب این جریان پرداختند. گروهی از کاربران، عدم بازگشت سعید معروف همراه با کاروان تیم ملی ایران را نشانه ای از علاقه او به زندگی در آمریکا تعبیر کردند و برخی نیز با اشاره به اختلافات این بازیکن با مقامات ورزش، از پناهندگی سعید معروف به آمریکا خبر دادند. سکوت «سعید معروف» و فدراسیون والیبال ایران به این شایعات دامن زد چرا که در گذشته تعدادی از ورزشکاران ایرانی در سفرهای برون مرزی پناهنده شدند و عدم بازگشت ملی پوشان به کشور چندان غیرمنتظره نیست. این در حالی است که گفته می شود سعید معروف داراری کارت اقامت آمریکا «گرین کارت» است و مشکلی برای اقامت در ایالات متحده ندارد.

ادامه را بخوانید

زنان؛ ازدواج سفید یا ازدواج رسمی؟

July 20, 2019 by · Comments Off on زنان؛ ازدواج سفید یا ازدواج رسمی؟ 

بی بی سی فارسی – فزیده ریحانی – “ازدواج سفید” یا “هم‎باشی” در سال‎های اخیر، محل بحث‌های فراوانی در ایران بوده است. در جامعه سنتی ایران که تا یک‎دهه قبل هرگونه ارتباط میان دو جنس، مورد تقبیح جامعه قرار می‏گرفت، رواج پدیده ازدواج سفید، یعنی زندگی مشترک بدون ثبت رسمی، موجب واکنش‎های بسیاری از سوی جامعه‎شناسان و حتی رهبر جمهوری اسلامی شده است، تا جایی که آیت‎الله خامنه‎ای در سخنرانی‎اش در اسفندماه ۹۷، آن را سیاه‌ترین ازدواج دانست و نسبت به باب شدن آن هشدار داد.  خانواده یکی از مهم‎ترین نهادهایی است که در دنیای مدرن دچار تحولات گسترده شده و به تدریج مهمترین وظایف و نقش‌های خود را از دست داده است. امروز هم‌باشی نه تنها در کشورهای توسعه‌یافته بلکه در کشورهای در حال توسعه نیز در حال فراگیرشدن است. این پدیده با توجه به ویژگی‌هایی که دارد، مانند نهاد خانواده سنتی محسوب نمی‌شود، اما می‌توان آن را تا حدودی به عنوان یکی از الگوهای مشابه خانواده در نظر گرفت. امروزه هم‌باشی سبکی از زندگی است که بسیاری از مسئولیت‌های خانواده‌ی سنتی در آن مطرح نیست. تقسیم وظایف سنتی مرد و زن در آن نفی می‌شود و طرفین از فشار نقشی که در ازدواج به شیوه‌ی مرسوم بر روی آنان است، رهایی می‌یابند. از این‌رو هم‎باشی را می‌توان پدیده‌ای حاصل از تضاد ارزش‌های نسل‌های مختلف در ایران در نظر گرفت. این مساله هنگامی اتفاق می‌افتد که مجموعه‌ی هنجارها و ارزش‌های یک نسل با ارزش‌ها و هنجارهای نسل دیگر متضاد باشند.

ادامه را بخوانید

نامه نرگس محمدی به رئیس قوه قضاییه: شرایط نگهداری متهمان محیط زیستی «غیرانسانی» و «مصداق شکنجه»‌ است

July 19, 2019 by · Comments Off on نامه نرگس محمدی به رئیس قوه قضاییه: شرایط نگهداری متهمان محیط زیستی «غیرانسانی» و «مصداق شکنجه»‌ است 

صدای آمریکا – نرگس محمدی، فعال حقوق‌بشر زندانی، در نامه‌ای خطاب به رئیس قوه قضاییه ایران، شرایط نگهداری متهمان محیط زیست را «غیرانسانی» و «مصداق شکنجه» توصیف کرد. به گزارش وب‌سایت کانون مدافعان حقوق‌بشر، محمدی در نامه خود خطاب به ابراهیم رئیسی نوشت متهمان پرونده محیط زیست «در شرایط بسیار دشوار و دردناکی به لحاظ وضعیت جسمی و فشارهای روحی و روانی» قرار داشته‌اند و در این مدت «به بیماری‌های طاقت‌فرسایی» مبتلا شده‌اند، اما «با همان وضعیت در سلول انفرادی نگهداری می‌شوند.» محمدی نوشته است که متهمان پرونده محیط زیست «تحت فشارهای روانی شدید» و «فشار بازجویان» اعتراف کرده‌اند. تعدادی از این متهمان هم پس از افشاگری در این مورد در دادگاه «تحت فشار بیشتری قرار گرفته‌اند.»

ادامه را بخوانید

با دادن «لوح و هدیه نقدی»؛ تقدیر رئیس پلیس از مامورانی که یک زن را کتک زده بودند

July 18, 2019 by · Comments Off on با دادن «لوح و هدیه نقدی»؛ تقدیر رئیس پلیس از مامورانی که یک زن را کتک زده بودند 

صدای آمزیکا – با دستور فرمانده نیروی انتظامی،‌ از مامورانی که چندی پیش یک زن را در «پارک پلیس» کتک زده بودند، تقدیر شد. به گزارش خبرگزاری پلیس، این تصمیم از سوی حسین رحیمی فرمانده نیروی انتظامی تهران گرفته شد و از این ماموران «با اهدای لوح و هدیه نقدی» تقدیر شد. رئیس پلیس تهران در این مراسم گفت ماموران نیروی انتظامی وظایف خود را «مطابق قانون و به نحو مطلوبی» انجام می‌دهند و فرمانده این نیرو هم «از عملکرد مثبت کارکنان خود در انجام ماموریت‌های‌شان دفاع» می‌کند. ابتدای ماه جاری، سوم تیرماه، تصاویری در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد که نشان می‌داد ماموران قصد دارند به زور دختری را وارد خودروی نیروی انتظامی کنند و هنگامی که با مقاومت او مواجه می شوند با خشونت او را داخل خودرو می‌کنند. یکی از شاهدان این حادثه گفته بود که آن‌ها «گروه کوچکی دختر و پسر بدون هیچ مزاحمتی برای دیگران، یک گوشه آب بازی می‌کردیم.»

ادامه را بخوانید

بازار مسکن قفل شد

July 17, 2019 by · Comments Off on بازار مسکن قفل شد 

زمانه – افت قیمت دلار در بازار آزاد با سقوط شاخص بورس و توقف معاملات مسکن همراه شد. براساس آمار اتحادیه املاک از ابتدا تا ۲۴ تیر ۱۳۹۸ فقط ۴۶۳۶ فقره خرید و فروش مسکن در شهر تهران انجام شده که نسبت به زمان مشابه سال گذشته ۶۷ درصد کاهش داشته است. هم‌چنین قیمت مسکن طی ۲۷ ماه گذشته ۲۰۵ درصد رشد داشته که هشت درصد بالاتر از قیمت روز دلار است. گزارش‌های سایت‌های تخصصی ارز نشان می‌دهد که قیمت دلار سه‌شنبه هفته گذشته تاکنون از کانال ۱۳ هزار تومان وارد کانال ۱۲ هزار تومان شده.  روز گذشته قیمت دلار حدود ۱۲ هزار و ۵۰۰ تومان بود و طی روز جاری ۶۰۰ تومان افت کرده است. بر اساس آمارهای سایت رسمی بورس تهران، در همین روز، شاخص کل بورس نیز با بیش از هفت هزار واحد کاهش به ۲۴۶ هزار واحد سقوط کرد.

ادامه را بخوانید

کاهش شدید قدرت خرید کارگران در سه ماهه نخست ۱۳۹۸

July 16, 2019 by · Comments Off on کاهش شدید قدرت خرید کارگران در سه ماهه نخست ۱۳۹۸ 

زمانه – آمار رسمی نشان می‌دهند که سبد معاش کارگران از مرز ۶ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان گذشته و در خردادماه سال جاری نسبت به اردیبهشت هزینه‌های زندگی ۴۲۶ هزار تومان افزایش داشته است. افزایش دستمزد در سال ۹۸ عملاً با افزایش هزینه‌های زندگی زایل شده است. وضعیت زندگی کارگران در ایران چنان رو به وخامت است و هزینه‌های زندگی چنان افزایش یافته که گروه کارگری شورای عالی کار، درخواست برگزاری جلسه فوق‌العاده شورای عالی کار را به وزارت کار ارائه داده است. نه کمیته دستمزد و نه شورای‌ عالی کار تا کنون جلسه‌ای برای محاسبات سبد معیشت کارگران برگزار نکرده‌اند. علی خدایی، عضو کارگری شورای عالی کار هدف از برگزاری جلسه فوق‌العاده را بحث پیرامون راهکارهای «ترمیم قدرت خرید کارگران» عنوان کرده است. این جلسه باید تا آخر تیرماه برگزار شود.

ادامه را بخوانید

جمهوری اسلامی بازداشت «فریبا عادل‌خواه» پژوهشگر دوتابعیتی را تایید کر

July 15, 2019 by · Comments Off on جمهوری اسلامی بازداشت «فریبا عادل‌خواه» پژوهشگر دوتابعیتی را تایید کر 

صدای آمزیکا – پس از انتشار خبرهایی از بازداشت «فریبا عادل‌خواه» پژوهشگر موسسه مطالعات سیاسی پاریس در فرانسه، جمهوری اسلامی بازداشت این پژوهشگر ایرانی فرانسوی را تایید کرد. علی ربیعی، سخنگوی دولت ایران، درباره بازداشت فریبا عادل خواه پژوهشگر مقیم فرانسه گفت که «اطلاعی در این زمینه ندارم، خبر را شنیدم و نمی‌دانم چه کسی و به چه دلیلی وی را بازداشت کرده است.» پیش از این خبرهای غیررسمی درباره بازداشت این پژوهشگر منتشر شده بود. براساس این خبرها گفته می‌شود که خانم عادل‌خواه ۱۷ خردادماه امسال توسط حافظت اطلاعات سپاه دستگیر شده است. اما هنوز جزئیات بازداشت این پژوهشگر از سوی مقامات رسمی ایران تایید نشده است و مشخص نیست که دلیل بازداشت او چه بوده است.

ادامه را بخوانید

تیم ملی والیبال ایران با شکست مقابل برزیل از لیگ ملت‌ها حذف شد

July 14, 2019 by · Comments Off on تیم ملی والیبال ایران با شکست مقابل برزیل از لیگ ملت‌ها حذف شد 

صدای آمریکا – تیم ملی والیبال ایران با شکست مقابل برزیل در مرحله نهایی لیگ ملت‌های والیبال، از این رقابت‌ها حذف شد. تیم ملی والیبال ایران دومین بازی خود را بامداد روز شنبه ۲۲ تیرماه در شیکاگو و در مرحله نهایی لیگ ملت‌های والیبال با نتیجه سه بر دو مقابل برزیل واگذار کرد و از گردونه این رقابت‌ها حذف شد. ایران در این بازی ست‌های اول و دوم را با نتیجه ۲۵-۲۰ و ۲۵-۲۳ واگذار کرد و در دو ست دیگر با نتایج ۲۶-۲۴ و ۲۵-۲۰ پیروز شد تا بازی به ست پنجم کشیده شود. ملی پوشان والیبال ایران در نهایت ست پنجم این بازی را نیز ۱۵ بر ۱۰ به حریف خود واگذار کردند تا در نهایت ایران با دو شکست از دور این رقابت ها حذف شود.

ادامه را بخوانید

صفحه بعد »

Bottom