Top

کودتای ۲۸ مرداد: نقش بهبهانی به روایت اسناد آمریکا

July 23, 2017 by · Comments Off on کودتای ۲۸ مرداد: نقش بهبهانی به روایت اسناد آمریکا 

Behbahaniwebبی بی سی – محمد مصدق در بین روحانیان سیاسی تهران به غیر از ابوالقاسم کاشانی یک دشمن سرسخت دیگر داشت: محمد بهبهانی، فرزند‌ آیت‌الله عبدالله بهبهانی از رهبران نهضت مشروطیت. محمد بهبهانی و ابوالقاسم کاشانی همواره متهم بوده‌اند که در کودتای ۲۸ مرداد از سازمان‌های جاسوسی آمریکا و بریتانیا پول گرفتند و دسته‎های مردانی چون شعبان جعفری و طیب حاج رضایی را به طرفداری از شاه به خیابان‌ها آورند تا مقدمه کودتای ارتش را فراهم کنند. مجموعه اسناد جدید دولت آمریکا نشان می‌دهد که کاشانی ماه‌ها قبل از وقوع کودتا با سفارت ایالات متحده و ماموران سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) در تماس بوده است؛ هرچند این اسناد ثابت نمی‎کند که او به طور مستقیم در طرح کودتا شرکت داشته یا از‌ آمریکایی‌ها پولی دریافت کرده باشد. ولی اسناد در مورد عملکرد محمد بهبهانی صراحت بیشتری دارد. یک سند فوق‌سری که مدتهاست در آرشیو ملی ایالات متحده از حالت طبقه بندی بیرون آمده (ولی دولت آمریکا آن را در مجموعه اسناد جدید کودتای خود نیاورده) حکایت از ‌آن دارد که چند روز قبل از تلاش نافرجام شب ۲۴-۲۵ مرداد برای کنار زدن مصدق با فرمان شاه، سفارت آمریکا در تهران مبالغ زیادی پول به عوامل خود از جمله محمد بهبهانی پرداخت کرده بود.

ادامه را بخوانید

نظام تصمیم‌گیری ایران با توزیع مواد مخدر دولتی موافق است

July 22, 2017 by · Comments Off on نظام تصمیم‌گیری ایران با توزیع مواد مخدر دولتی موافق است 

governmentwebرادیو فرانسه – علی هاشمی، رئیس “کمیتۀ مستقل مبارزه با مواد مخدر” در گفتگویی مفصل با ایسنا گفته است که نظام با اجرای طرحی قصد دارد رأساً توزیع مواد مخدر را در دست بگیرد. علی هاشمی از این طرح تحت عنوان “توزیع مواد مخدر دولتی در کشور” یاد کرده و افزوده است : هم اکنون بر اساس آمار حدود ۶۰ درصد معتادان کشور از تریاک و مشتقات آن استفاده می کنند و به همین دلیل قرار است توزیع دولتی مواد مخدر در آغاز شامل تریاک شود، هر چند علی هاشمی تصریح کرده است که به موجب قانون هر نوع مادۀ مخدری می تواند به تشخیص پزشک در اختیار مصرف کننده قرار بگیرد. رئیس “کمیتۀ مستقل مبارزه با مواد مخدر” سپس افزوده است که با تشخیص پزشک می توان حتا هروئین را ولو از طریق تزریق در اختیار مصرف کننده گذاشت. او گفته است که با تصویب این طرح، توزیع مواد مخدر دولتی در مرحلۀ نخست شامل تریاک یا مواد مخدر سنتی شده و ممکن است پس از آن و به اقتضای شرایط به سایر مواد مخدر نیز سرایت یابد.

ادامه را بخوانید

خانواده آتنا اصلانی خواهان همراهی هنرمندان برای شکایت از «امیر تتلو» شد

July 21, 2017 by · Comments Off on خانواده آتنا اصلانی خواهان همراهی هنرمندان برای شکایت از «امیر تتلو» شد 

AtenaAslaniwebزمانه – خانواده آتنا اصلانی، دختر بچه هفت ساله‌ای که در پارس آباد مغان مورد آزار جنسی قرار گرفته و به قتل رسیده است، از هنرمندان خواسته‌ است تا برای شکایت از امیرحسین مقصودلو (خواننده رپ معروف به تتلو) از آنها حمایت کنند. تتلو که به «فعال اصولگرا» معروف شده است، پس از انتشار خبر قتل آتنا اصلانی در نوشته‌ای در اینستاگرام، دلیل وقوع این قتل را بی حجابی این دختر هفت ساله دانسته بود. باشگاه خبرنگاران جوان با انتشار خبر شکایت خانواده اصلانی از امیر تتلو، ویدئویی را منتشر کرده است که در آن افراد حاضر در خانه خانواده اصلانی، درباره نوشته او صحبت می‌کنند و از هنرمندان می‌خواهند تا با جمع کردن امضا در طرح شکایت به آنها کمک کنند. پس از انتشار خبرهای مربوط به پیدا شدن «قاتل آتنا» و پیدا شدن جسد او پس از ۲۰ روز، توجه به موضوع آزار جنسی کودکان و ضرورت ارائه آموزش‌های لازم در زمینه خودمراقبتی در افکار عمومی و فضای مجازی پررنگ شد: قتل آتنا اصلانی: آیا آموزش می‌تواند مانع فاجعه شود؟

ادامه را بخوانید

«اعدام‌های مرتبط با مواد مخدر را همین حالا متوقف کنید»

July 20, 2017 by · Comments Off on «اعدام‌های مرتبط با مواد مخدر را همین حالا متوقف کنید» 

executionwebصدای آلمان – احتمال می‌رود که مجلس ایران قانون مبارزه با مواد مخدر را به گونه‌ای اصلاح کند که شماری از مجرمان محکوم به اعدام فعلی، پس از تصویب اصلاحیه مشمول این حکم نشوند. دیده‌بان حقوق بشر خواستار لغو حکم اعدام این افراد شده است.  روز پنجشنبه (۲۰ ژوئیه / ۲۹ تیر) سارا لی ویتسون، مدیر بخش خاورمیانه سازمان دیده‌بان حقوق بشر یادآور شد که شماری از مجرمان موادمخدری تحت قانونی به اعدام محکوم شده‌اند که قرار است در مجلس اصلاح شود و پس از تصویب، برای همین افراد حکم اعدام در نظر نگیرد. خانم ویتسون گفت: «این اوج ظلم است که امروز فردی به خاطر جرمی اعدام شود که بعد از اصلاح قانون، مجازاتش سی سال زندان خواهد بود». نماینده دیده‌بان حقوق بشر از نمایندگان مجلس ایران خواست، در برابر فشار برای محدود کردن اصلاح قانون مواد مخدر مقاومت کنند و «طرحی که از حق زندگی محافظت می‌کند» را به پیش ببرند. او ابراز امیدواری کرد که «این نخستین گام برای رسیدگی به شیوع اعدام در ایران» و در نهایت حذف مجازات اعدام در این کشور باشد.

ادامه را بخوانید

به گفته یک مقام سازمان تامین اجتماعی بدهی دولت به این سازمان ۲۰ برابر بدهی این سازمان به مراکز درمانی است

July 19, 2017 by · Comments Off on به گفته یک مقام سازمان تامین اجتماعی بدهی دولت به این سازمان ۲۰ برابر بدهی این سازمان به مراکز درمانی است 

Governmentweb رادیو فرانسه – محمد توانایی، مدیرکل درمان غیرمستقیم سازمان تامین اجتماعی روز چهارشنبه ۲۸ تیرماه  بدهی این سازمان به مراکز طرف قرارداد را به طور کلی ۷ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان عنوان کرده است. این درحالی است که به گفته وی میزان مطالبات تامین اجتماعی از دولت به ۱۴۰ هزار میلیارد تومان رسیده است. به گزارش خبرگزاری ایسنا این مقام سازمان تامین اجتماعی گفته که بدهی این سازمان به مراکز طرف قرارداد، سال گذشته ۵ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان و در سال جاری نیز هزار و ۹۰۰ میلیارد تومان است. درحالی که مجموع این بدهی‌ها به گفته محمد توانایی حدود ۷ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان شده است، دولت مبلغی تقریبا معادل ۱۴۰ هزار میلیارد تومان به این سازمان بدهکار است و آنچنان که وی می‌گوید با وجود “بدهی‌های انباشته گذشته، تعادل میان منابع و مصارف به هم خورده است.” توانایی با بیان اینکه “اکنون با کمبود نقدینگی روبرو هستیم” همچنین اظهار امیدواری کرده که طبق برنامه ششم توسعه، هرساله دولت ۵ هزار میلیارد تومان از بدهی خود به تامین اجتماعی را بپردازد.

ادامه را بخوانید

آمریکا ۱۵ هزار ویزای موقت کاری صادر می‌کند

July 18, 2017 by · Comments Off on آمریکا ۱۵ هزار ویزای موقت کاری صادر می‌کند 

 VIsawebصدای آمریکا – وزیر امنیت داخلی ایالات متحده آمریکا می گوید برای کمک به مشاغل آمریکایی، ۱۵ هزار ویزای موقت صادر می شود. جان کلی روز دوشنبه گفت این ویزاها موقت و برای کارگران فصلی است تا به شرکت های آمریکایی کمک کند به خاطر کمبود نیروی کار آسیب نبینند. به گزارش رویترز، اعلام آقای کلی بعد از مشورت با وزیر کار آمریکا صورت گرفت و وزارت امنیت داخلی متقاعد شد که کارگر لازم آمریکایی برای کارهای غیر کشاورزی موجود نیست. به نظر می رسد این ویزاهای جدید بیشتر برای مشاغل فصلی مانند استراحتگاه ها، شرکت های محوطه سازی، برداشت مواد غذایی و تولید غذاهای دریایی باشد. کنگره آمریکا پیشتر اجازه صدور ویزای موقت برای ۶۶ هزار کارگر را داده بود اما بعد این رقم تا ۷۰ هزار افزایش یافت.
 
 
 

در پی تیراندازی در میدان المپیک تهران یک زن کشته شد

July 17, 2017 by · Comments Off on در پی تیراندازی در میدان المپیک تهران یک زن کشته شد 

Teheranwebصدای آلمان – در اثر تیراندازی ماموران انتظامی در تهران یک زن کشته و یک نفر دیگر مجروح شد. به گفته رئیس پلیس تهران این تیراندازی پس از شناسایی یک “باند سه نفره” و  پس از وقوع یک فقره زورگیری رخ داده است. فرد سوم نیز بازداشت شده است.در بامداد دوشنبه (۲۶ تیر/ ۱۷ ژوئیه) بر اثر تیراندازی ماموران انتظامی در نزدیکی میدان المپیک تهران یک زن کشته شد. به گزارش تسنیم این زن “سابقه‌دار” بوده است.  حسین ساجدی‌نیا، رئیس پلیس تهران در باره این تیراندازی گفت که ماموران “پس از وقوق یک فقره زورگیری و سرقت به عنف” وارد عملیات شدند. به گفته رئیس پلیس تهران، ماموران انتظامی به کمک مال‌باخته و تشریح مشخصات ظاهری سارقان، دست به تعقیب آنها می‌زنند. در این سرقت ظاهراً یک زن و دو مرد مشارکت داشته‌اند.

ادامه را بخوانید

کاهش بهای نفت، عامل تنزل قیمت مواد خام دیگر

July 16, 2017 by · Comments Off on کاهش بهای نفت، عامل تنزل قیمت مواد خام دیگر 

Oilwebصدای آلمان – تازه‌ترین گزارش‌های اقتصادی نشان می‌دهند که در ماه گذشته نه تنها بهای نفت خام سیر نزولی داشته‌‌‌‌‌، بلکه از قیمت برخی از مواد خام دیگر مانند سنگ آهن، فلز و کائوچو نیز کاسته شده است. بر اساس گزارش نهاد “بررسی اقتصادی” که دفتر آن در هامبورگ است، ارزش بسیاری از مواد خام در ماه ژوئن سال جاری میلادی در مقایسه با ماه مه این سال نزدیک به ۱/ ۶ درصد کاهش یافته و بهای آن‌ها نسبت به سال گذشته (به دلار)، بیش از ۷ دهم درصد ارزان‌ترشده است.  در این راستا قیمت سنگ آهن، فلز و کائوچو ۳ درصد و قهوه، کاکائو و شکر حدود ۸/ ۱ درصد کاهش نشان می‌دهند. از آن‌جا که یورو در حال حاضر قوی‌تر از دلار است، کاهش قیمت مواد خام برای شرکت‌هایی که با این ارز معامله می‌کنند، سود بیشتری به همراه دارد. یکی از عوامل تعیین‌کننده‌ی کاهش فاحش بهای مواد خام، ارزان‌شدن قیمت نفت خام است که در ماه ژوئن حدود ۷/ ۷ درصد بوده و بهای آن نسبت به سال گذشته نزدیک به ۵/ ۴ درصد تنزل کرده است. افزون بر این، کاهش تقاضای سنگ‌آهن از سوی صاحبان صنعت فولاد‌سازی چین که از مشتریان عمده‌ی این ماده‌ی‌ خام بودند، نیز نقش مهمی بازی می‌کند.

اعتصاب غذای ۱۰۰ کارگر ذوب‌آهن اردبیل در مسجد شهر

July 13, 2017 by · Comments Off on اعتصاب غذای ۱۰۰ کارگر ذوب‌آهن اردبیل در مسجد شهر 

strikewebخبرگزاری تسنیم – حدود صد تن از کارگران ذوب‌ آهن اردبیل که ماه‌هاست دستمزد نگرفته‌اند در مسجد «میرزا علی‌اکبر» اردبیل اعتصاب غذا کردند. کارگران پیش از این بارها مقابل استانداری و اداره کار شهر تجمع کرده بودند اما هر بار این دو نهاد آن‌ها را به یکدیگر پاس داده‌ بودند. در پی تحصن و اعتصاب غذای کارگران در مسجد، دادستانی استان اردبیل برای بررسی خواست‌های کارگران اقدام کرده است. به نوشته خبرگزاری تسنیم، ناصر عتباتی دادستان استان اردبیل، با انتقاد از بی‌توجهی مسئولان به خواست‌های کارگران گفته است: «متأسفانه در جریان این تحصن و اعتراض حتی یک نفر از مسئولان در بین کارگران حاضر نشده بود و اگر دستگاه قضایی به این موضوع ورود پیدا نمی‌کرد، مشکلات بیشتری در این حوزه رخ می‌داد.» عتباتی گفته است مجموع مطالبات حدود ۱۰۰ کارگر ذوب‌آهن اردبیل به ۳ میلیارد تومان بالغ می‌شود و مقرر شده در سه قسط به کارگران پرداخت شود. قسط اول، حدود ۸۵۰ میلیون تومان به کارگران پرداخت شده و آن‌ها به اعتصاب غذا و تحصن خود پایان داده‌اند.

ادامه را بخوانید

پژوهشگر دیپورت شده از آمریکا عضو بسیج دانشجویی بود؛ واکنش کاربران ایرانی

July 13, 2017 by · Comments Off on پژوهشگر دیپورت شده از آمریکا عضو بسیج دانشجویی بود؛ واکنش کاربران ایرانی 

 

ادامه را بخوانید

صفحه بعد »

Bottom