Top

دوماه بعد از گرانی بنزین: توزیع یارانه معیشتی شفاف نیست

January 19, 2020 by · Comments Off on دوماه بعد از گرانی بنزین: توزیع یارانه معیشتی شفاف نیست 

زمانه – دو ماه از افزایش سه برابری قیمت بنزین می‌گذرد کشمکش بر سر توزیع بسته معیشتی وعده داده شده از سوی دولت همچنان ادامه دارد. نمایندگان مجلس می‌گویند: مراجعه‌کنندگان زیادی دارند که می‌گویند بسته معیشتی دریافت نکرده‌اند. دولت شرایط جدیدی برای پرداخت یارانه معیشتی اعلام کرده است؛ درآمد کمتر از ۴ میلیون تومان، تعداد سفرهای سالانه، داشتن خودرو شخصی و …. نایب رئیس مجلس شورای اسلامی از دولت خواست یک گزارش کامل در باره توزیع یارانه معیشتی ارائه کند. یک هفته قبل اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس دولت آیین‌نامه «نحوه شناسایی خانوارهای مشمول دریافت کمک حمایت معیشتی» را ابلاغ کرد تا مشخص شود دو ماه پس از افزایش قیمت بنزین وعده توزیع بسته معیشتی به ۶۰ میلیون نفر کمرنگ و کمرنگ‌تر می‌شود. در این آیین‌نامه افراد با درآمد ماهیانه ۴ میلیون تومان (برای خانواده تک نفره) و هشت میلیون تومان برای خانوارهای ۵ نفره و بیشتر مشمول دریافت یارانه معیشتی نخواهند شد. این رقم برای خانواده‌های دو نفره ۵ میلیون، سه نفره شش میلیون و ۴ نفره هفت میلیون تومان تعیین شده است.

ادامه را بخوانید

چین ضعیف‌ترین رشد اقتصادی حدود ۳۰ سال گذشته را ثبت کرد

January 18, 2020 by · Comments Off on چین ضعیف‌ترین رشد اقتصادی حدود ۳۰ سال گذشته را ثبت کرد 

صدای آمریکا -ذ رشد اقتصادی چین به پایین ترین حد خود در ۲۹ سال گذشته رسیده است. این کاهش رشد در پی جنگ تجاری سال ۲۰۱۹ میان پکن و واشنگتن روی داده است. به گزارش رویترز در روز جمعه ۲۷ دی، داده‌های «اداره ملی آمار» نشان می دهد رشد اقتصادی چین در سال ۲۰۱۹ به ۶.۱ درصد کاهش یافت. رشد اقتصادی چین در سال ۲۰۱۸ بالغ بر ۶.۶ درصد بود.

ادامه را بخوانید

وزارت خارجه آمریکا: ایرانی‌ها تلاش‌های رژیم برای نفرت پراکنی علیه ایالات متحده را رد کردند

January 17, 2020 by · Comments Off on وزارت خارجه آمریکا: ایرانی‌ها تلاش‌های رژیم برای نفرت پراکنی علیه ایالات متحده را رد کردند 

صدای آمریکا – وزارت خارجه ایالات متحده روز پنجشنبه در توئیتی با اشاره به اعتراضات اخیر در ایران نوشت، مردم ایران برای پاسخگو کردن رژیم فاسد حاکم به خیابان‌ها ریختند. در ادامه این پیام توئیتری آمده است، «ایرانی‌ها تلاش‌های رژیم برای نفرت پراکنی علیه ایالات متحده را رد کرده و گفتند که دشمن واقعی آنها همینجا در خانه است.» رئیس جمهوری آمریکا پیشتر خودداری معترضان ایرانی از پا گذاشتن روی پرچم آمریکا را نشانه علاقه آنها نسبت به آمریکا، ‌مردم آمریکا، و رئیس جمهوری آمریکا دانسته و این را یک پیشرفت خوانده است. پرزیدنت ترامپ سه‌شنبه شب در جریان کارزار انتخاباتی خود در شهر میلواکی ایالت ویسکانسین با اشاره به خودداری معترضان ایرانی از بی‌احترامی به پرچم آمریکا، گفت: «آیا دیده‌اید که در ایران چه اتفاقی افتاده است؟ برای نخستین بار در تاریخ معترضان طرفدار ما هستند. آنها [رژیم] یک پرچم بزرگ آمریکا را در خیابان قرار دادند و قرار بود هزاران ایرانی روی پرچم ما قدم بگذارند و آن را لگدکوب کنند. اما همه آنها [معترضان] از کنار آن پرچم عبور کردند [و حاضر نشدند روی آن پا بگذارند.]»

ادامه را بخوانید

دادگاه آمریکا دو ایرانی را برای ‘جاسوسی از مجاهدین خلق’ به زندان محکوم کرد

January 16, 2020 by · Comments Off on دادگاه آمریکا دو ایرانی را برای ‘جاسوسی از مجاهدین خلق’ به زندان محکوم کرد 

بی بی سی فارسی – دادگاهی در آمریکا احمدرضا محمدی‌دوستدار و مجید قربانی را برای جمع‌آوری اطلاعات از اعضای مجاهدین خلق مجرم شناخته و به ترتیب به ۳۸ و ۳۰ ماه زندان محکوم کرده است. احمدرضا محمدی‌دوستدار شهروند ایرانی-آمریکایی و مجید قربانی شهروند ایرانی ساکن ایالت کالیفرنیای آمریکا است. آقایان محمدی دوستدار و قربانی پیش از این اتهامشان را پذیرفتند. رای دادگاه روز چهارشنبه صادر شده است. در همین روز اعلام شد که دو دیپلمات ایرانی به عنوان “عنصر نامطلوب” از آلبانی اخراج شده‌اند. آلبانی، که میزبان اعضای سازمان مجاهدین خلق پس از خروجشان از عراق است، اعلام کرد که نقشه یک “شبکه شبه‌نظامی ایرانی” علیه مجاهدین خلق را خنثی کرده است. در اطلاعیه وزارت دادگستری آمریکا از قول یک مقام قضایی این کشور آمده که احمدرضا محمدی‌دوستدار و مجید قربانی “اطلاعاتی از آمریکایی‌ها جمع‌آوری می‌کردند که دستگاه‌های اطلاعاتی ایران می‌توانستند از آنها برای ارعاب یا آسیب شهروندان آمریکایی‌ها و خانواده‌هایشان استفاده کنند.”

ادامه را بخوانید

ایران: منتشر کنندۀ فیلم اصابت موشک به هواپیمای اوکراینی و «حدود ٣٠ نفر» از تظاهرکنندگان بازداشت شدند

January 15, 2020 by · Comments Off on ایران: منتشر کنندۀ فیلم اصابت موشک به هواپیمای اوکراینی و «حدود ٣٠ نفر» از تظاهرکنندگان بازداشت شدند 

رادیو فرانسه – در چهارمین روز پس از اقرار ستاد نیروهای مسلح ایران به سرنگون کردن هواپیمای مسافربری اوکراینی با شلیک یک موشک پدافند هوائی، اعلام شد «منتشر کنندۀ» فیلمی که در آن اصابت موشک به هواپیما دیده می‌شود، دستگیر شده است. قوۀ قضائیۀ ایران نیز پیش از آن اعلام کرده بود که در ارتباط با این سانحه «افرادی بازداشت» شده‌اند. بگفتۀ سخنگوی این قوه در سه روز نخست تظاهرات اخیر نیز «حدود ٣٠ نفر » دستگیر گردیده‌اند. این تظاهرات که برای اعتراض به «پنهانکاری و دروغگوئی» مقامات و مسئولان کشور در بارۀ علت سرنگون شدن هواپیما در چند شهر و بویژه در دانشگاه‌های مختلف برگزار شده بود، روز سه شنبه ٢۴ دی ماه نیز دنبال شد. قرارگاه ثارالله سپاه پاسداران روز سه شنبه اعلام کرد که «منتشر کنندۀ» فیلمِ صحنۀ اصابت موشک پدافند هوائی به هواپیمای اوکراینی را شناسائی و دستگیر کرده است. بگزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از این قرارگاه، دستگیری این فرد «جهت بررسی و مشخص شدن علل و عوامل دخیل در این حادثه» انجام گرفته است. این خبرگزاری روشن نکرده است که «بررسی و مشخص شدن علل و عوامل دخیل در این حادثه» چگونه با دستگیری منتشر کننده فیلم روشن خواهد شد.

ادامه را بخوانید

اعتراض خانه سینما به توهین به کارگردان ایرانی و دعوت از سینماگران برای تحریم صدا و سیما

January 14, 2020 by · Comments Off on اعتراض خانه سینما به توهین به کارگردان ایرانی و دعوت از سینماگران برای تحریم صدا و سیما 

زمانه – خانه سینما در بیانیه‌ای به توهین به رخشان بنی‌اعتماد، کارگردان سرشناس ایران در برنامه تلویزیونی شبکه افق اعتراض کرد و از سینماگران خواست برنامه‌های صدا و سیما را تحریم کنند. خانه سینما سه‌شنبه ۲۴ دی،  با انتشار بیانیه‌ای، به سخنان توهین‌آمیز محمد صادق کوشکی، عضو هیئت علمی و استادیار دانشگاه تهران نسبت به رخشان بنی‌اعتماد اعتراض کرد. این سخنان شنبه ۲۱ دی، در جریان برنامه تلویزیونی جهان‌آرا در شبکه افق (متعلق به سپاه پاسداران) پخش شد که در آن محمد صادق کوشکی، در صحبت‌هایش درباره سقوط هواپیمای اوکراینی، در حمایت از سپاه پاسداران،  رخشان بنی‌اعتماد (و دخترش، باران کوثری) را به دلیل دادن فراخوان برای یک تجمع اعتراضی، با بیانی جنسیت‌زده و زن‌ستیزانه به تجاوز تهدید کرد و گفت: «اگر اون بچه‌های سپاه تو مرز نبودند خانمی که میای فراخوان می‌زنی…می‌دونی دست امثال عبدالمالک ریگی به تو و دخترت و کس‌وکارت می‌رسید… شاید هم خوشت می‌اومد، شاید دوست داشتی ولی مردم ایران دوست ندارن».

ادامه را بخوانید

بحران سیل در سیستان و بلوچستان و هرمزگان

January 13, 2020 by · Comments Off on بحران سیل در سیستان و بلوچستان و هرمزگان 

زمانه – استان‌های سیستان و بلوچستان و هرمزگان در پی بارندگی‌های شدید ناشی از تغییرات اقلیمی و وقوع سیل و آبگرفتگی در شرایط بحرانی قرار گرفته‌اند. سازمان هلال احمر از کشته شدن یک نفر در هرمزگان و مفقود شدن یک تن در سیستان و بلوچستان خبر داد. گزارش‌ها حاکی از بسته‌شدن بسیاری از راه‌های ارتباطی و خسارات فراوان مادی به ساکنان شهرهای سیستان و بلوچستان است. در پی وقوع سیل در استان‌های سیستان و بلوچستان و هرمزگان، مرتضی سلیمی، رییس سازمان امداد و نجات هلال احمر روز یکشنبه ۲۲ دی از کشته شدن یک نفر در استان هرمزگان (شهرستان بشاگرد) و مفقود شدن یک تن دیگر در سیستان و بلوچستان طی ٧٢ ساعت گذشته خبر داد. خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا به نقل از رئیس سازمان هلال احمر درباره وسعت مناطق سیل‌زده نوشت: بارش باران و برف سبب وقوع سیل و آبگرفتگی در ۱۱ شهرستان استان هرمزگان (از جمله بشاگرد، بندرلنگه، بندرعباس، پارسیان، جاسک، حاجی آباد، خمیر، رودان، سیریک، قشم و میناب ) و ۱۳ شهرستان سیستان و بلوچستان (ایرانشهر، چابهار، خاش، دلگان، زاهدان، سرباز، سراوان، سیب و سوارن، فنوج، کنارک، میرجاوه، نیکشهر و هیرمند) شده است.

ادامه را بخوانید

۶ هزار نفر از کارکنان پخش دارو بیکار شدند

January 7, 2020 by · Comments Off on ۶ هزار نفر از کارکنان پخش دارو بیکار شدند 

زمانه – بحران ناشی از بدهی دولت به شرکت‌های بیمه، به بیکاری ۶ هزارتن ار کارکنان صنعت دارو در دو سال اخیر و تهدید امنیت شغلی بیش از ۲۶ هزارنفر از کارکنان داروخانه‌ها منجر شده است. براساس اظهارات عضو هیات مدیره انجمن شرکت‌های صنعت پخش دارو، دولت در حال حاضر نزدیک به ۴ هزار و ۸۰۰ میلیاردتومان به شرکت‌های بیمه (بیمه سلامت و تامین اجتماعی) بدهکار است. بدهی کلان دولت به شرکت‌های بیمه‌ و وابستگی شدید شرکت‌های پخش دارو و داروخانه‌ها به بیمه‌گذاران، زنجیره صنعت دارو را در آستانه فروپاشی قرار داده است. ابراهیم هاشمی، عضو هیات مدیره انجمن شرکت‌های صنعت پخش و مدیرعامل شرکت «سینا پخش ژن» در گفتگو با خبرگزاری کار ایران (ایلنا) میزان بدهی شرکت‌های پخش دارو از دولت را نزدیک به ۴هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان اعلام کرد که به گفته او به ورشکستگی ۶ بخش این صنعت و بیکاری حدود ۶ هزار نفر از کارکنان آن انجامیده است.

ادامه را بخوانید

تلاش جمهوری اسلامی برای ساکت کردن هرگونه صدای مخالف | بازداشت چهار نفر به اتهام «توهین» به قاسم سلیمانی

January 6, 2020 by · Comments Off on تلاش جمهوری اسلامی برای ساکت کردن هرگونه صدای مخالف | بازداشت چهار نفر به اتهام «توهین» به قاسم سلیمانی 

صدای آمریکا – در شرایطی که نهادهای حکومتی با همه توان تلاش می‌کنند تصویری یک‌دست از واکنش‌ها به کشته شدن قاسم سلیمانی ارائه دهند، یک وبسایت محلی از بازداشت چهار نفر به اتهام توهین به قاسم سلیمانی در استان اصفهان خبر داده است. وبسایت سینا خبر به نقل از امیرحسین رزاززاده، دادستان عمومی و انقلاب شهرستان شهرضا، خبر داده که این چهار نفر پس از ابراز نظر در شبکه‌های اجتماعی، بازداشت شده‌اند. این مقام قضایی به سایر شهروندان نیز درباره اظهارنظر در شبکه‌های اجتماعی هشدار داده است. مقامات حتی نمی‌گویند به چه دلیل این افراد به توهین متهم شده اند. در گذشته حتی موارد انتقادی از رهبر جمهوری اسلامی با اتهام توهین پیگرد می‌شد. تعدادی از مخاطبان صدای آمریکا نیز اطلاع دادند که پیامک‌هایی تهدید آمیز دریافت کرده و از آنها خواسته شده تا پیام‌های انتقادی‌شان نسبت به قاسم سلیمانی را از شبکه‌های اجتماعی پاک کنند.

ادامه را بخوانید

گزارش مرکز آمار از نرخ رسمی بیکاری: از هر چهار جوان یک نفر بیکار است

January 5, 2020 by · Comments Off on گزارش مرکز آمار از نرخ رسمی بیکاری: از هر چهار جوان یک نفر بیکار است 

زمانه – مرکز آمار ایران در یک گزارش مدعی کاهش نرخ رسمی بیکاری در پاییز امسال به نسبت یکسال قبل شد. با این حال نرخ بیکاری جوانان دو برابر نرخ بیکاری کل است. نرخ مشارکت اقتصادی زنان همچنان پایین‌تر از مردان و نرخ بیکاری آنان حدود نزدیک به دو برابر نرخ بیکاری مردان است. همانند گذشته کرمانشاه و چهارمحال و بختیاری بالاترین نرخ بیکاری را دارند. کمترین نرخ بیکاری هم در خراسان جنوبی، خراسان رضوی و ایلام گزارش شده است. مرکز آمار ایران نرخ بیکاری پاییز امسال را ۱۰,۸ درصد گزارش کرده که در مقایسه با یکسال قبل ۱,۲ درصد کاهش اما به نسبت تابستان امسال دو دهم درصد افزایش نشان می‌دهد. برپایه این گزارش در پاییز امسال کمتر از نیمی از مجموع ۶۱ میلیون و ۷۴۹ هزار تن از جمعیت بالاتر از ۱۵ سال در ایران به لحاظ مشارکت اقتصادی فعال بوده است. نرخ مشارکت اقتصادی برای این فصل ۴۴,۳ درصد گزارش شده است. در مقابل ۵۵,۷ درصد نیز نه شاغل بوده و نه در جستجوی کار.

ادامه را بخوانید

صفحه بعد »

Bottom