Top

ویروس کرونا:عربستان حج را به حالت تعلیق درآورد

February 27, 2020 by · Comments Off on ویروس کرونا:عربستان حج را به حالت تعلیق درآورد 

رادیو فرانسه – وزارت أمور خارجه عربستان سعودی روز پنجشنبه ۸ اسفند/ ۲۷ فوریه با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا حکومت عربستان سعودی تصمیم گرفته است« ورود زائران به این کشور برای انجام حج عمره مفرده و زیارت مسجدالنبی را موقتا به حالت تعلیق درآورد.» ریاض تاکنون هیچ مورد ابتلا به ویروس کرونا را در خاک خود گزارش نکرده است، اما بیشترِ کشورهای همسایه در روزهای اخیر ده ها مورد ابتلا به این ویروس را ثبت کرده اند. اکثر مبتلایان در کشورهای منطقه افرادی بوده اند که از یک مرکز مهم زیارتی شیعیان(قم) درایران به کشورهای خود برگشته بودند. ایران کانون اصلی این ویروس در منطقه خاورمیانه محسوب می شود. ویروس کرونا تا کنون ۲۶ کشته در ایران برجای گذاشته است. ایران پس از چین که کانون اصلی اپیدمی محسوب می شود، بیشترین شمار قربانیان را داشته است.

ادامه را بخوانید

سیل لرستان: دورود به حالت آماده‌باش درآمد

February 26, 2020 by · Comments Off on سیل لرستان: دورود به حالت آماده‌باش درآمد 

زمانه – با آغاز موج دوم بارش‌ها در استان لرستان، دورود به حالت آماده‌باش درآمد. پیک سیلاب بعدازظهر چهارشنبه اتفاق می‌افتد. پیش‌بینی شده است که سیلابی با حجم ۳۱۲ میلیون متر مکعب از کشکان عبور می‌کند. سه کانون بحران: شهر نورآباد و شهرها و روستاهای در مسیر دو رودخانه کشکان و تیره دورود. حمید جمشیدی، نماینده ویژه مدیرعامل جمعیت هلال احمر لرستان در دورود اعلام کرد که هشت محل اسکان اضطراری در شهر دورود و مناطق روستایی در معرض خطر پیش‌بینی شده است. به گفته این مقام مسئول ۳۵محل امن دیگر نیز شناسایی شده که در صورت نیاز برای اسکان آسیب دیدگان تجهیز می‌شود. به گفته نماینده ویژه هلال‌احمر لرستان در شهرستان دورود پنج تیم امدادی در آماده‌باش کامل قرار دارند. رضا میرزایی، مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای لرستان شامگاه سه‌شنبه در مصاحبه با خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) اعلام کرد که حجم سیلابی که چهارشنبه ۷ اسفند از رودخانه “کشکان” عبور می‌کند، ۳۱۲ میلیون مترمکعب خواهد بود.  سامانه بارشی در استان لرستان دارای دو موج است که موج نخست از غروب روز دوشنبه وارد استان شد و ریزش‌های آن تا غروب سه‌شنبه ادامه داشت. موج دوم بارش‌ها تا ظهر چهارشنبه ادامه دارد. به گفته مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای لرستان تاکنون حداکثر دبی سیلابی رودخانه خرم‌آباد به ۱۸۰ مترمکعب برثانیه و دبی سیلابی در رودخانه کشکان به یکهزار و ۶۰۰ مترمکعب بر ثانیه در شهر پلدختر رسیده است. دبی رودخانه تیره به ۱۳۵ مترمکعب بر ثانیه و دبی رودخانه بادآور نورآباد نیز به ۲۳۰ مترمکعب بر ثانیه رسیده است. رضا میرزایی در ادامه مصاحبه با ایرنا گفت موج دوم بارش‌ها خطرناک‌تر از موج نخست است: «در بین همه رودخانه‌های لرستان سه کانون بحران شامل حوزه رودخانه کشکان، شهرها و روستاهای مسیر آن، رودخانه تیره دورود، شهر و روستاهای مسیر آن و شهر نورآباد وجود دارد.»

ادامه را بخوانید

سبد معیشت کارگران اعلام شد: زیر خط فقر

February 25, 2020 by · Comments Off on سبد معیشت کارگران اعلام شد: زیر خط فقر 

زمانه – کمیته مزد شورای عالی کار هزینه سبد معیشت کارگران را چهار میلیون و ۹۴۰ هزار تومان تعیین کرد. با توجه به این که شورای عالی کار درصدی از هزینه سبد معیشت را به عنوان حداقل دستمزد تعیین می‌کند، چنین به نظر می‌رسد که سال آینده شکاف میان هزینه معیشت و دستمزدها افزایش خواهد یافت. چند تشکل مستقل کارگری پیش از این با صدور بیانیه‌های جمعی اعلام کرده‌ بودند که حداقل دستمزد سال ۹۹ برای تأمین حداقل هزینه زندگی باید دست‌کم ۹ میلیون تومان باشد. کمیته مزد شورای عالی کار دوشنبه ۵ اسفند با تعیین چهار میلیون و ۹۴۰ هزار تومان برای سبد معیشت کارگران، آن را نسبت به سال گذشته ۳۱ درصد افزایش داد. این در حالی است که مرکز آمار ایران نرخ تورم در بهمن ماه را ۳۷ درصد و شاخص تورم مواد خوراکی و آشامیدنی را ۵۲ درصد اعلام کرده است. اما طبق ارزیابی‌های مستقل درصد تورم سراسری و تورم اقلام خوراکی و آشامیدنی بالاتر از نرخ رسمی است. علی خدایی، عضو شورای عالی کار سه شنبه ۶ اسفند در گفت‌و‌گو با خبرگزاری کار ایران (ایلنا) گفت در محاسبه هزینه سبد معیشت، هزینه کالاهای خوراکی و آشامیدنی یک میلیون و ۵۲۸ هزار تومان تعیین شد و «هر سه گروه کارگری، کارفرمایی و دولت، به توافق بر سر این رقم رسیدند».

ادامه را بخوانید

نماینده قم در مجلس از مرگ ۵۰ مبتلا به کرونا در قم خبر داد؛ وزارت بهداشت تکذیب کرد

February 24, 2020 by · Comments Off on نماینده قم در مجلس از مرگ ۵۰ مبتلا به کرونا در قم خبر داد؛ وزارت بهداشت تکذیب کرد 

صدای آمریکا – نماینده قم در مجلس آمار کشته شدگان مبتلا به کرونا در قم را ۵۰ نفر اعلام کرد و گفت که از وزیر بهداشت خواسته است تا این شهر را قرنطینه کند. احمد امیرآبادی روز دوشنبه ۵ اسفند ماه در حاشیه جلسه علنی مجلس به خبرنگاران گفت که در طی دو هفته حدود ۵۰ نفر به دلیل ابتلا به ویروس کرونا در قم جان باخته‌اند که طبق گفته رئیس دانشگاه علوم پزشکی «اولین فوتی های مشکوک به کرونا ۲۴ بهمن» بوده‌اند. این نماینده مجلس گفت که در طول این مدت ۳۲ نفر در محل قرنطینه ویروس کرونا فوت شده اند، و آنهایی که در بیمارستان کامکار و فرقانی قم از دنیا رفته اند، عمدتاً به دلیل ابتلا به ویروس کرونا بوده است. او افزود «اکنون بیش از ۲۵۰ نفر در قرنطینه هستند و امکانات کافی در قم وجود ندارد و بسته های پیشگیری نیز هنوز به مردم نرسیده است، و در بعضی داروخانه ها نیز ماسک پیدا نمی شود.» این آمار ساعاتی بعد از سوی ایرج حریرچی معاون وزارت بهداشت تکذیب شد. او همچنین با بیان این که پرستاران در خطر هستند، افزود: هیچیک از پرستاران لباس مناسب که لباس فضایی معروف است را در اختیار ندارند.

ادامه را بخوانید

ایران: رای‌گیری برای گزینش اعضای مجلس به پایان رسید؛ میزان مشارکت، حدود یک سوم دارندگان حق رای برآورد می‌شود

February 22, 2020 by · Comments Off on ایران: رای‌گیری برای گزینش اعضای مجلس به پایان رسید؛ میزان مشارکت، حدود یک سوم دارندگان حق رای برآورد می‌شود 

رادیو فرانسه – میزان مشارکت شهروندان در انتخابات یازدهمین دورۀ مجلس شورای اسلامی، بر اساس آمار استانی اعلام شده و برآوردهای محلی صورت گرفته، حدود یک سوم دارندگان حق رای ارزیابی‌ می‌شود. گزارش‌های رسمی مقامات مسئول در ساعات پایانی پیش از تمدید، از شرکت حدود ١۵ درصد در تهران و ٢۶ درصد در کل کشور حکایت داشت. در اغلب شهرها، مهلت رای گیری بین ٢ تا ٨ ساعت تمدید شد و در کلیۀ مرکز در ساعت ٢۴ به پایان رسید. وزارت کشور از استانداران که آمار جزئی مشارکت رای دهندگان را به مرور اعلام می‌کردند خواست از چنین اقدامی خودداری کنند و وزیر کشور گفت که میزان شرکت مردم روز شنبه اعلام خواهد شد. طرح یکپارچه ساختن مجلس آینده با رد صلاحیت شمار فراوانی از نامزدان جناح‌های موسوم به میانه رو و اصلاح طلب و روشن بودن ترکیب آن پیش از آغاز رای گیری، میزان مشارکت شهروندان در انتخابات روز دوم اسفند را به مهمترین نتیجۀ مورد انتظار مسئولین و مردم بدل ساخت.

ادامه را بخوانید

تخلف‌ها در روز انتخابات: از فروش رأی تا سرقت صندوق

February 21, 2020 by · Comments Off on تخلف‌ها در روز انتخابات: از فروش رأی تا سرقت صندوق 

صدای آلمان – هنوز چند ساعت به پایان مهلت قانونی رأی‌گیری در انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی باقی مانده است، اما خبرهای مربوط به تخلف‌های انتخاباتی در استان‌های تهران، خوزستان، کردستان و خراسان شمالی از همین حالا جنجالی شده‌اند: از فروش رأی و دخالت مسئولان به نفع نامزدها گرفته تا سرقت صندوق رأی. پاکدشت تهران به گزارش خبرگزاری «مهر»، رحیم علیشپور، دادستان پاکدشت جمعه دوم اسفند از بازداشت ۳۰ تن به اتهام تخلف انتخاباتی و در راستای مقابله با خرید و فروش رأی خبر داد. در پاکدشت در جریان انتخابات شورای شهر در ۱۳۹۶ نیز ۳۰ تن به جرم خرید و فروش رأی همراه با ۶۰ شناسنامه جعلی بازداشت شده بودند.

ادامه را بخوانید

شش سناتور دموکرات «قانون دیپلماسی ایران» را به کنگره ارائه کردند

February 20, 2020 by · Comments Off on شش سناتور دموکرات «قانون دیپلماسی ایران» را به کنگره ارائه کردند 

صدای آمزیکا – دیپلماسی ۲۰۲۰ ایران»، که پیش‌نویس یک لایحه در ۱۰ صفحه است، را معرفی کردند. این پیش‌نویس از ایالات متحده و ایران می‌خواهد به تعهدات خود در توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ ایران بازگردند. پیش‌نویس این طرح همچنین خواستار مذاکره برای «یک توافق موقت» شده‌ است؛ توافقی که در ازای تدابیر قابل راستی‌آزمایی ایران که گام‌های برداشته شده توسط ایران در حوزه هسته‌ای پس از ماه مه ۲۰۱۹ را به عقب بازمی‌گرداند، مزایای اقتصادی موقتی را برای آن کشور فراهم می‌کند. بر اساس متن این طرح، «ایالات متحده و دیگر طرف‌های گروه ۱+۵ باید به دنبال مذاکره با ایران پیش از سال ۲۰۲۳، در جهت رسیدن به یک توافق جامع جدید که همه راه‌های دسترسی ایران به سلاح هسته‌ای را می‌بندد، باشند.»

ادامه را بخوانید

عفو بین‌الملل خواهان آزادی فوری امیرسالار داودی شد

February 19, 2020 by · Comments Off on عفو بین‌الملل خواهان آزادی فوری امیرسالار داودی شد 

صدای آلمان – سازمان عفو بین‌الملل با ارسال نامه‌ای به ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضاییه خواهان آزادی امیرسالار داودی شد. این وکیل زندانی که در آبان ماه ۱۳۹۷ بازداشت شده بود، از روز ۲۰ بهمن ما در اعتصاب غذا به سر می‌برد. سازمان حقوق بشری عفو بین‌الملل در نامه‌ای به رئیس قوه قضاییه جمهوری اسلامی خواستار آزادی فوری امیرسالار داودی شده است. عفو بین‌الملل در این نامه ضمن اشاره به جزییات حبس این وکیل تصریح کرده که بازداشت و زندانی کردن امیرسالار داودی نقض حقوق بشر است، چرا که او تنها بر آن بوده از حقوق شهروندان دفاع کند. این سازمان در نامه خود همچنین از مقامات جمهوری خواسته‌است که به داودی تا زمان آزادی وی اجازه دهند که با خانواده‌اش به طور مرتب در تماس باشد و همچنین بتواند از همراهی وکیل مورد نظر خود بهرمند شود. داودی که در آبان ماه سال گذشته بازداشت شد، از روز ۲۰ بهمن امسال در اعتراض به عدم موافق با مرخصی‌اش در اعتصاب غذا به سر می‌برد. او در نامه‌اعتراض‌آمیز خود تصریح کرد که تنها به منظور عملی کردن قولی که به دخترش برای رفتن چند روزه به خانه داده بوده، تقاضای مرخصی کرده اما با تقاضای او مخالفت شده است.

ادامه را بخوانید

همتی: وارد شدن به لیست سیاه FATF در نرخ ارز بی‌تأثیر است

February 18, 2020 by · Comments Off on همتی: وارد شدن به لیست سیاه FATF در نرخ ارز بی‌تأثیر است 

زمانه – رئیس بانک مرکزی ایران در مورد قرار گرفتن ایران در لیست سیاه FATF خوش‌بین است و معتقد است چنین اتفاقی رخ نخواهد داد. او معتقد است که اگر چنین اتفاقی هم بیفتد تأثیری بر نرخ ارز نخواهد گذاشت. عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی سه‌شنبه ۲۹ بهمن در حاشیه مراسم سالانه «اقتصاد مقاومتی» در مورد احتمال افزوده شدن نام ایران به لیست سیاه گروه ویژه اقدام مالی (FATF) گفت: «بعید است که ایران وارد لیست سیاه FATF شود؛ با این حال، حتی اگر این اتفاق نیز رخ دهد، تأثیری در نرخ ارز نخواهد داشت.» همتی افزود: «نوسانات اخیر نرخ ارز به دلیل این است که برخی به بهانه برگزاری جلسه FATF تلاش می‌کنند در بازار ارز التهاب ایجاد کنند این در حالی است که بارها اعلام کرده‌ایم این موضوع تأثیری بر این بازار نخواهد داشت.» نشست FATF از یکشنبه گذشته ۲۷ بهمن در پاریس آغاز شده است و تا جمعه دوم اسفند ادامه خواهد داشت.

ادامه را بخوانید

یافتن شواهد ژنتیکی تازه از انسان‌های ماقبل تاریخ در غرب آفریقا راز پیدایش انسان امروزی را پیچیده‌تر کرد

February 17, 2020 by · Comments Off on یافتن شواهد ژنتیکی تازه از انسان‌های ماقبل تاریخ در غرب آفریقا راز پیدایش انسان امروزی را پیچیده‌تر کرد 

صدای آمریکا – دانشمندان حین بررسی اجداد ساکنان غرب آفریقا، شواهدی را از وجود انسان هایی که حدود نیم میلیون سال پیش در آفریقا زندگی می زیسته‌اند به دست آورده‌اند که ژن آنها هنوز در انسان‌های امروزی پیدا می شود. دانشمندان آن را «جمعیت ارواح» نامیده اند. بر اساس برآوردهای دانشمندان، حدود ۱۹ درصد از ساختار ژنتیکی انسان ممکن است از این جمعیت که هویت آنها هنوز نامشخص است و از همین رو از واژه «ارواح» برای نام بردن از آنها استفاده می شود، آمده باشد. پژوهشگران می دانند که بخشی از ساختار ژنتیکی انسان‌های امروزی خارج از آفریقا از تبار «دنیسووا» و «نئاندرتال» آمده است؛ اما از انسان‌های نخستینی که در گوناگونی ژنتیکی ساکنان امروزی داخل آفریقا نقش داشته‌اند، اطلاعات زیادی در دست نیست. دانشمندان بر این باور هستند که این انسان‌های ناشناخته ممکن است حدود ۶۲۵ هزار سال پیش از اجداد «نئاندرتال‌ها» و انسان‌های مدرن جدا شده باشند و هزاران سال بعد با اجداد ساکنان مدرن آفریقای غربی تولید مثل کرده باشند.

ادامه را بخوانید

صفحه بعد »

Bottom