Top

اعتراض کارگران معدن زغال‌سنگ طرزه به عدم پرداخت معوقات مزدی

September 18, 2017 by · Comments Off on اعتراض کارگران معدن زغال‌سنگ طرزه به عدم پرداخت معوقات مزدی 

Labourwebtarzeزمانه – صدها کارگر معدن زغال‌سنگ طرزه در اعتراض به پرداخت‌نشدن دو ماه مطالبات مزدی خود دست به اعتراض زدند. این اعتراض با حضور نزدیک به ۶۰۰ کارگر شیفت صبح این معدن، یکشنبه، ۲۶ شهریورماه برگزار شد. کارگران معدن طرزه دستمزد ماه‌های تیر و مرداد را دریافت نکرده اند و دستمزد خردادماه نیز پس از سه ماه تأخیر در پنجم مرداد به آنها داده شد. این کارگران می‌گویند که کارفرما، علی‌رغم وعده‌های مکرر برای پرداخت معوقات مزدی، هنوز از انجام این کار سر باز می‌زند. آنها شکوه می‌کنند که در آستانه بازگشایی مدارس و دانشگاه‌ها از عهده هزینه فرزندان خود برنمی‌آیند و به این مطالبات نیاز فوری دارند. عبدالحسین کریمی، معاون معدنی شرکت ذغال‌سنگ البرز شرقی در این زمینه به خبرگزاری کار ایران (ایلنا) گفته است که « واحد زغال سنگ البرز شرقی از فروردین سال ۹۳ به ذوب‌آهن اصفهان واگذار شده به همین دلیل این شرکت درباره منابع مالی و پرداخت مطالبات کارگران تصمیم‌گیری می‌کند.»

ادامه را بخوانید

«شورش ۱۳۷۱ مشهد به دلیل فقر و حاشیه‌نشینی بود، نه کار ضدانقلاب»

September 17, 2017 by · Comments Off on «شورش ۱۳۷۱ مشهد به دلیل فقر و حاشیه‌نشینی بود، نه کار ضدانقلاب» 

Uprisingwebmashhad3زمانه – پس از اجرای سیاست‌های تعدیل اقتصادی در دوران علی اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس‌جمهوری پیشین ایران شورش‌هایی در سال ۱۳۷۱ در چند منطقه ایران، به‌خصوص مشهد رخ داد. اگرچه آن زمان جمهوری اسلامی این شورش‌ها را به «تحرکات ضدانقلاب» مربوط دانست، اکنون علی جنتی، استاندار سابق خراسان می‌گوید فقر و حاشیه‌نشینی دلیل این شورش‌ها بود نه «گروهک‌ها»؛ و وزیر اطلاعات وقت نیز این موضوع را تأیید کرده بود. علی جنتی، وزیر مستعفی ارشاد در نخستین دوره ریاست‌جمهوری حسن روحانی و استاندار سابق خراسان یکشنبه، ۲۶ شهریور در گفت‌و‌گو با وب‌سایت خبری «انتخاب» به ماجرای شورش ۹ خرداد ۱۳۷۱ مشهد پرداخت. شکل‌گیری و علت شورش – او در این گفت‌و‌گو اذعان کرد که دلیل شورش‌ها «حاشیه‌نشینی در مشهد» بود و شکل‌گیری آن را چنین روایت کرد: «مشهد بعد از تهران بزرگ‌ترین شهری است که درگیر حاشیه‌نشینی است. افراد از روستاها و شهرهای دیگر به آنجا کوچ می‌کنند و بضاعت مالی برای خرید منزل ندارند، معمولا اطراف مشهد، زمینی را تصرف و آب و برق آن را هم به طور غیرقانونی تأمین می‌کرد. این معضل بزرگی است؛ چه برای تهران، چه برای مشهد و چه برای شهرهای دیگر. شهرداری مشهد برای مقابله با این امر، معمولا گشت‌های شهرداری را به اطراف شهر می‌فرستاد تا خانه‌هایی را که با تخلف ساخته شده خراب کنند. یک بار که ماشین شهرداری برای تخریب خانه‌ حاشیه‌نشین‌ها رفته بود تا جلو این کار غیرقانونی را بگیرد، آنها تصمیم ‌گرفته بودند که برخورد کنند، همین کار را هم انجام دادند و ماشین شهرداری را واژگون کرده و آن را آتش زدند. زمان رویداد این اتفاق، مدارس تعطیل شد. دانش‌آموزان هم‌زمان دور ماشین جمع شدند و افرادی دیگر هم به آنها پیوستند.»

ادامه را بخوانید

حرکت با اتوبوس‌های چراغ روشن، در حمایت از «رضا شهابی» فعال کارگری

September 16, 2017 by · Comments Off on حرکت با اتوبوس‌های چراغ روشن، در حمایت از «رضا شهابی» فعال کارگری 

REzaShahabiB16F2AA3-418D-4147-B8C9-CD3F8C47EC5B_cx0_cy4_cw0_w250_r1_sصدای آمریکا – تعدادی از رانندگان اتوبوس‌های شرکت واحد تهران به یاد رضا شهابی، عضو سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران که در زندان در اعتصاب غذا به سر می‌برد، با چراغ روشن رانندگی کردند. گزارش‌ها و ویدئوهایی که در شبکه‌های مجازی منتشر شده است حکایت از آن دارد که برخی از رانندگان اتوبوسرانی تهران روز چهارشنبه ۲۲ شهریور در حمایت از رضا شهابی با چراغ روشن و سرعت پایین رانندگی کردند. رضا شهابی، عضو سندیکای کارگران اتوبوسرانی تهران که سال ۸۹ بازداشت و به شش سال زندان محکوم شد، پس از چهار سال زندان برای درمان و جراحی به مرخصی رفت اما با پایان یافتن محکومیت او، دادستان اعلام کرد که پنج ماه از مرخصی درمانی او غیبت محسوب شده و باید برای سپری کردن آن به زندان بازگردد همچنین دادگاه مرداد ماه امسال به همسر او اعلام کرد که آقای شهابی به یک سال دیگر زندان محکوم شده و باید روی هم رفته ۱۷ ماه دیگر در زندان باشد. آقای شهابی در اعتراض به محکومیت مضاعف و پرونده سازی علیه خود، بیش از یک ماه است که در زندان رجایی شهر کرج دست به اعتصاب غذا زده است.

ادامه را بخوانید

مرگ یک کارگر و قطع عضو دو کارگر دیگر در حادثه راه‌آهن لرستان

September 15, 2017 by · Comments Off on مرگ یک کارگر و قطع عضو دو کارگر دیگر در حادثه راه‌آهن لرستان 

Labourwebزمانه – حادثه‌ای که صبح روز پنجشنبه ۲۳ شهریور در پروژه راه آهن در منطقه تنگ هفت سپید دشت لرستان روی داد، به مرگ یک کارگر و قطع عضو دو کارگر دیگر انجامید. صبح روز پنجشنبه ۲۳ شهریور در حالی که سه کارگر راه آهن در منطقه تنگ هفت سپید دشت لرستان مشغول کار بودند، «رانش قطعات ریلی» که در فاصله چند متری آنان تلمبار شده بود سبب مدفون شدن کارگران شد. کارگران مصدوم از طریق اورژانس هوایی به بیمارستان منتقل شدند. کارگری که در این حادثه جان خود را از دست داد اهل دورود بوده است. به گفته حسینعلی رفایی، رئیس مرکز فوریت‌های پزشکی استان لرستان او قبل از رسیدن بالگرد فوت کرده.

ادامه را بخوانید

نامه هشتاد چهره خلع سلاح هسته‌ای به ترامپ برای حفظ برجام

September 14, 2017 by · Comments Off on نامه هشتاد چهره خلع سلاح هسته‌ای به ترامپ برای حفظ برجام 

Letter_97792226_0cce87d1-f180-4f3c-88e8-b49aeb0d4de3بی بی سی – بیش از هشتاد نفر از مقام‌های سابق جهانی و آمریکایی در کنار چندین نفر از کارشناسان و فعالان منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای در نامه‌ای ضمن حمایت از توافق‌نامه هسته‌ای بین ایران و قدرتهای جهانی موسوم به “برجام” به کاخ‌سفید هشدار داده‌اند که خروج آمریکا از این پیمان آن هم بدون نقض آشکار آن از سوی ایران، می‌تواند فاجعه‌بار باشد. امضاء‌کنندگان این نامه که نسخه‌ای از آن را موسسه غیردولتی “آرمز کنترل” (مبارزه با گسترش تسلیحات نظامی) منتشر کرده تصریح کرده‌اند که: “از هنگام عقد توافق هسته‌ای در ژانویه ۲۰۱۶، برجام توانسته به طرز چشمگیری از تهدیدی که برنامه هسته‌ای ایران به وجود آورده بود بکاهد و زمینه را برای نظارت بی‌سابقه و شفافیت ایران در قبال فعالیت‌های هسته‌ای به وجود آورده است، امکانی که به احتمال بسیار زیاد هرگونه تلاش ایران برای پیشبرد برنامه هسته‌ای نظامی را، حتی در صورت مخفی‌کاری، فورا برملا خواهد کرد.” در میان امضاءکنندگان این نامه چندین مقام سابق دولت آمریکا، کارشناسان دانشگاهی و اندیشکده‌های مهم و نام‌هایی چون هانس بلیکس، رئیس سابق آژانس بین‌المللی انرژی اتمی؛ تامس آر. پیکرینگ، سفیر سابق آمریکا در سازمان ملل متحد و همچنین سفیر سابق آمریکا در کشورهای روسیه، اسرائیل و اردن؛ لارا هولگیت، سفیر سابق آمریکا در آژانس انرژی هسته‌ای؛ جان فاینر، مقام سابق وزارت خارجه آمریکا؛ جوزف سیرینسیونه، رئیس موسسه پلاشر، رابرت مالی، هماهنگ کننده سابق کاخ سفید در امور خاورمیانه دیده می‌شود.

ادامه را بخوانید

دیده‌بان حقوق بشر خواستار آزادی ساسان آقایی و یغما فشخامی شد

September 13, 2017 by · Comments Off on دیده‌بان حقوق بشر خواستار آزادی ساسان آقایی و یغما فشخامی شد 

Journalistweb40479674_303صدای آلمان – دیده‌بان حقوق بشر خواستار آزادی فوری ساسان آقایی و یغما فشخامی، دو روزنامه‌نگار زندانی ایرانی شده است. از علت دستگیری و وضعیت کنونی این دو روزنامه‌نگار که از ماه گذشته در زندان به سر می‌برند، اطلاعی در دست نیست. سازمان دیده‌بان حقوق بشر روز سه‌شنبه (۱۲ سپتامبر/ ۲۱ شهریور) طی بیانیه‌ای خواستار آزادی فوری ساسان آقایی و یغما فشخامی، دو روزنامه‌نگار زندانی ایرانی شد. این سازمان حقوق بشری اعلام کرد که این دو روزنامه‌نگار که اواخر ماه گذشته در ایران بازداشت شده‌اند، هنوز هم تفهیم اتهام نشده‌اند. دیده‌بان حقوق بشر از جمهوری اسلامی خواسته است که ساسان آقایی و یغما فشخامی را فورا آزاد کند یا ضمن تفهیم اتهام آنها، برایشان دادگاهی عادلانه تشکیل دهد.

ادامه را بخوانید

نیویورک تایمز: پس از دهه‌ها ممنوعیت، ایران مشکل اعتیاد الکل را برسمیت شناخت

September 12, 2017 by · Comments Off on نیویورک تایمز: پس از دهه‌ها ممنوعیت، ایران مشکل اعتیاد الکل را برسمیت شناخت 

NYtimesC67D48EE-79C7-4BFD-8DC2-1CC90AF15515_cx10_cy12_cw91_w1023_r1_sصدای آمریکا – جمهوری اسلامی که از بدو شکل گیری، هر نوع تولید، خرید و فروش، و مصرف مشروبات الکلی را ممنوع کرد، اکنون پس از گذشت نزدیک به چهار دهه سختگیری، نخستین گام را در اعتراف به مشکلات کشور در این زمینه برداشته و مانند هر کشور دیگر در جهان، می گوید باید با مشکل مشروبات الکلی مقابله کرد. «توماس اردبرینک» در مقاله روز سه شنبه نیویورک تایمز در این باره می نویسد از دو سال پیش وزارت بهداشت و آموزش پزشکی دستور ایجاد مراکز ترک اعتیاد به الکل را صادر کرد و به دنبال آن ده ها مرکز دولتی و خصوصی، بخش ویژه ای را به درمان معتادان به الکل اختصاص دادند. دولت روحانی حتی اجازه داد شبکه ای از مراکز ترک اعتیاد الکل به سبک آمریکا در ایران ایجاد شود و معتادان پیشین در این مراکز تجربه خود را با دیگران در میان بگذارند.
 

ادامه را بخوانید

بانک مرکزی ایران: توقف فروش ارز مسافرتی دولتی

September 11, 2017 by · Comments Off on بانک مرکزی ایران: توقف فروش ارز مسافرتی دولتی 

BankwebB99BCFC5-3519-4BD2-AAF2-494C4678DE56_mw1024_n_sرادیو فرانسه – بانک مرکزی ایران اعلام کرد بر اساس دستورالعمل جدید، از امروز بیستم شهریور، پرداخت ارز مسافرتی دولتی به مسافران خارج از کشور قطع می‌شود. براساس مجموعه مقررات ارزی، مسافران برای سفرهای خارج از کشور می‌توانستند ارز دولتی دریافت کنند که با تصمیم بانک مرکزی ایران برای بازنگری مقررات ارزی، از این پس ارز دولتی به مسافران پرداخت نخواهد شد. بر پایه مقررات بانک مرکزی ایران، برای سفرهای خارجی تا سقف ۳۰۰ دلار و برای سفر به شهرهای زیارتی تا سقف ۲۰۰ دلار ارز دولتی با ارائه گذرنامه و بلیط مسافرتی اختصاص یافته بود.

ادامه را بخوانید

درگذشت پروفسور لطفی‌زاده؛ بنیان‌گذار منطق فازی که آغازگر موجی از پژوهش و اختراع بود

September 10, 2017 by · Comments Off on درگذشت پروفسور لطفی‌زاده؛ بنیان‌گذار منطق فازی که آغازگر موجی از پژوهش و اختراع بود 

ادامه را بخوانید

‘نیمی از دختران استان‌های مرزی ایران’ ترک تحصیل می‌کنند‌

September 9, 2017 by · Comments Off on ‘نیمی از دختران استان‌های مرزی ایران’ ترک تحصیل می‌کنند‌ 

Girlsweb_97731418_30b3fb32-8674-4f99-a6fe-8823d2c4bdfeبی بی سی فارسی – یک مقام آموزش و پرورش ایران می‌گوید نیمی از دخترانی که در استان‌های مرزی ایران زندگی می‌کنند، پس از مقطع ابتدایی، تحصیل را رها می‌کنند. رضوان حکیم‌زاده، معاون امور ابتدایی وزیر آموزش و پرورش، به خبرگزاری ایلنا گفته است: “در بسیاری از استان‌های مرزی، نرخ پوشش دانش‌آموزان دختر دوره متوسطه حدود ۵۰ درصد است، یعنی ۴۰ تا ۵۰ درصد دانش‌آموزان این مقطع در مدرسه حضور ندارند.” خانم حکیم‌زاده این آمار را “تکان‌دهنده” خوانده و گفته است احتمالا “ازدواج زودهنگام” یکی از دلایل ترک تحصیل دختران در استان‌های مرزی ایران است. در ایران سن قانونی ازدواج برای دختران ۱۳ سال است. همچنین با اجازه پدر، “به شرط مصلحت، با تشخیص دادگاه صالح” ازدواج با دختران کوچکتر از ۱۳ سال هم ممکن است. رضوان حکیم‌زاده به ایلنا گفته است “دبیرخانه مناطق محروم” مطالعاتی درباره ترک تحصیل کودکان داشته و بنا بر آن دلایل متعددی برای بازماندن کودکان ایرانی از تحصیل وجود دارد.

ادامه را بخوانید

صفحه بعد »

Bottom