Top

رای مجمع عمومی سازمان ملل علیه جمهوری اسلامی؛ وضع حقوق بشر در ایران وخیم‌تر شده است

December 18, 2018 by · Comments Off on رای مجمع عمومی سازمان ملل علیه جمهوری اسلامی؛ وضع حقوق بشر در ایران وخیم‌تر شده است 

مجمع عمومی سازمان ملل متحد قطعنامه‌ای را به تصویب رساند که به نقض گسترده حقوق بشر در جمهوری اسلامی ایران اعتراض دارد. دوشنبه شب ۲۶ آذر، رای گیری درباره قطعنامه کمیته سوم مجمع عمومی سازمان ملل متحد برگزار شد که این قطعنامه با ۸۴ رأی موافق، ۳۰ رأی مخالف و ۶۷ رأی ممتنع به تصویب رسید. در این قطعنامه آمده است: در یک سال گذشته سرکوب روزنامه‌نگاران، کاربران شبکه‌های اجتماعی و معترضان در ایران افزایش پیدا کرده است. چین، افغانستان،‌کره شمالی، کوبا، عراق، روسیه، ونزوئلا و سوریه از جمله کشورهایی بودند که به این قطعنامه رای منفی دادند. رای گیری دوشنبه شب، بعد از آن برگزار شد که یک ماه پیش کمیته سوم مجمع عمومی سازمان ملل متحد با تصویب قطعنامه‌ای نسبت به «وخیم‌تر شدن وضع حقوق‌بشر در ایران» هشدار داد. همان زمان، صفحه فارسی وزارت خارجه آمریکا در توئیتر با انتشار عکسی که روی آن نوشته «در کنار مردم ایران ایستاده‌ایم» از رای کشورها علیه جمهوری اسلامی ایران در کمیته سوم مجمع عمومی سازمان ملل متحد استقبال کرد.

ادامه را بخوانید

تایمز: دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل برترین دانشگاه ایران

December 17, 2018 by · Comments Off on تایمز: دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل برترین دانشگاه ایران 

سیستم رتبه‌بندی دانشگاه‌ها و مؤسسه‌های آموزش عالی تایمز برای سال ۲۰۱۹ میلادی دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل را برترین دانشگاه ایران معرفی کرده است. این دانشگاه در فهرست۵۰۰ دانشگاه برتر قرار گرفته است. سیستم رتبه‌بندی دانشگاه‌ها و مؤسسه‌های آموزش عالی تایمز از شناخته‌شدهترین نظام‌های رتبه‌بندی بین‌المللی دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی جهان است. تایمز دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل را برترین دانشگاه‌ ایران در سال ۲۰۱۹ معرفی کرده است. سیستم رتبه‌بندی دانشگاه‌ها و مؤسسه‌های آموزش عالی تایمز با در نظر گرفتن شاخص‌هایی چون آموزش، پژوهش، استنادات، درآمد صنعتی و وجهه بین‌المللی برترین دانشگاه‌های جهان را معرفی می‌کند. در بانک اطلاعاتی تایمز برای سال ۲۰۱۹ میلادی ۱۲۵۰ دانشگاه و مؤسسه‌های آموزش عالی از ۸۶ کشور جهان ثبت شده‌اند. در این فهرست ۲۹ دانشگاه از ایران قرار دارند اما تنها یکی یعنی دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل در فهرست ۵۰۰ دانشگاه برتر تایمز برای سال ۲۰۱۹ میلادی قرار گرفته است. ‌دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل که تا چند سال پیش حتی وارد این سیستم رتبه‌بندی هم نشده بود، حال در رده ۳۵۱ تا ۴۰۰ دانشگاه برتر دنیا قرار دارد و با فاصله چشمگیری از دانشگاه‌های مطرح ایران پیشی گرفته است.

ادامه را بخوانید

قیمت دلار؛ بانک مرکزی می‌گوید نرخ در صرافی‌ها به زیر ۱۰ هزار تومان رسید

December 16, 2018 by · Comments Off on قیمت دلار؛ بانک مرکزی می‌گوید نرخ در صرافی‌ها به زیر ۱۰ هزار تومان رسید 

بانک مرکزی ایران می‌گوید در روز یکشنبه ۲۵ آذر، معاملات دلار در صرافی‌های مجاز، با نرخ زیر ۱۰ هزار تومان انجام شده است. روز چهارشنبه گذشته هم نرخ اعلام‌شده از طرف بانک مرکزی برای معاملات دلار آمریکا در صرافی‌ها زیر ۱۰ هزار تومان بود، اما در روزهای پس از آن دوباره قیمت دلار بالا رفت. بانک مرکزی ایران می‌گوید در روز یکشنبه صرافی‌ها از طریق “سامانه نظارت ارز” (سنا) هر دلار آمریکا را به طور میانگین به قیمت ۹۹۶۰ تومان خریده و به بهای ۹۹۸۰ تومان فروخته‌اند. قیمتی که بانک مرکزی اعلام کرده، ارزانترین میزان معامله دلار در سه ماهه اخیر است. البته ایسنا گزارش می‌دهد که با محدودیت‌های اعمال‌شده، معاملات صرافی‌ها به طور چشمگیری پایین آمده است.

ادامه را بخوانید

نوبخت: دولت احمدی‌نژاد ۵هزار میلیارد به بانک مرکزی بدهکار بود

December 15, 2018 by · Comments Off on نوبخت: دولت احمدی‌نژاد ۵هزار میلیارد به بانک مرکزی بدهکار بود 

رئیس دفتر روحانی پیشنهاد محمود احمدی‌نژاد برای پرداخت یارانه ۹۰۰هزار تومانی را عوام فریبی خواند و او را مسئول به هم خوردن روابط ایران با کشورهای همسایه و ایجاد تحریم‌ها دانست. احمدی‌نژاد از روحانی خواسته کناره‌گیری کند. رئیس جمهور سابق ایران پیشنهاد کرده که یارانه‌ نقدی از ۴۵هزار و پانصد تومان به ۹۰۰هزار تومان افزایش یابد. او در سفری که به صومعه‌سرا داشت، دولت روحانی را به اداره کشور به “بدترین و ضعیف‌ترین شکل ممکن” متهم کرد. احمدی‌نژاد در صومعه‌سرا هم‌چنین گفت: «اگر اداره کردن کشور را بلد نیستند، آیا کنار رفتن را نیز بلد نیستند؟» دو عضو کابینه دوازدهم به این گفته‌ها واکنش تندی نشان داده‌اند. محمود واعظی، رئیس دفتر روحانی می‌گوید: «این فرد یک عوام‌فریبی را شروع کرده و فکر می‌کند در شرایطی که جنگ اقتصادی شروع شده و قشری از مردم در مضیقه هستند، می‌تواند با شعار خود را مطرح کند.»

ادامه را بخوانید

دستمزد منطقه‌ای: سرکوب کارگران به نفع کارفرما

December 14, 2018 by · Comments Off on دستمزد منطقه‌ای: سرکوب کارگران به نفع کارفرما 

دولت در لایحه بودجه ۱۳۹۸ افزایش ۲۰ درصدی حقوق کارمندان را پیش‌بینی کرده، میزان افزایش دستمزد کارگران اما نامشخص است و شورای عالی کار باید در این‌باره تصمیم بگیرد. مرکز پژوهش‌های مجلس «مزد منطقه‌ای» را پیشنهاد کرده و رئیس این مرکز می‌گوید: «حقوق و دستمزد باید به گونه‌ای افزایش پیدا کند که کفاف زندگی کارگران را بدهد». در واقعیت اما مجلس، دولت و کارفرمایان سرکوب مزدی را تداوم می‌بخشند. رشد نرخ تورم طی ماه‌های گذشته، سطح واقعی دستمزدها و قدرت خرید کارگران را کاهش داده است. تشکل‌های کارگری از شورای عالی کار خواسته‌اند؛ در حداقل دستمزد امسال بازنگری کند. کمیته مزد این شورا افزایش ۸۰۰ هزار تومانی حداقل دستمزد را پیشنهاد کرده، نمایندگان کارفرمایان و دولت در شورای عالی کار اما مانع تشکیل جلسه شورا و تصویب نهایی حداقل دستمزد شده‌اند. رویکردی که علی‌اکبر سیارمه از فعالان کارگری در ایران، آن را «ائتلاف کارفرمای بزرگ و کوچک» خوانده است. در چنین شرایطی، رایزنی‌های مقدماتی برای تعیین حداقل دستمزد ۱۳۹۸ آغاز شده است. محمد شریعتمداری که پس از استعفاء از وزارت صنعت،معدن و تجارت سکاندار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی شده هم موضع دولت را «سه‌جانبه‌گرایی» و «ایجاد امکان گفت‌وگو و توافق میان کارگران و کارفرمایان» به گونه‌ای که منافع طرفین تامین شود، اعلام کرده است. کارفرمایان هم خواستار افزایش غیرنقدی دستمزد و پذیرش بخشی از افزایش احتمالی دستمزد از سوی دولت هستند.

ادامه را بخوانید

سپاه پاسداران: سالانه ۴٠ تا ۵٠ آزمایش موشکی انجام می‌‌دهیم

December 13, 2018 by · Comments Off on سپاه پاسداران: سالانه ۴٠ تا ۵٠ آزمایش موشکی انجام می‌‌دهیم 

سرانجام مقامات جمهوری اسلامی رسماً تأیید کردند که ادعای آمریکایی‌ها مبنی بر انجام یک آزمایش موشکی توسط ایران صحت داشته است. سردار امیرعلی حاجی‌زاده فرمانده نیروی هوافضای سپاه پاسداران با تأیید این موضوع گفت: “ما تست‌های موشکی‌مان را انجام می‌دهیم و این کار اخیر هم تست مهمی بود”.  روز سه‌شنبه ٢٠ آذر/١١ دسامبر، امیرعلی حاجی‌زاده گفت که واکنش‌های آمریکایی‌ها نشان می‌دهد که آزمایش موشکی ایران برای آنها بسیار مهم بوده که چنین فریادشان درآمد. او گفت “ما بیش از ۴٠ تا ۵٠ تست در سال انجام می‌دهیم و این موضوع به آمریکایی‌ها فشار می‌آورد”. حاجی‌زاده در بارۀ نوع موشک آزمایش شده توضیحی نداد و حتی اسم آن را هم اعلام نکرد.

ادامه را بخوانید

فقر در ایران عامل مرگ ۱۰ هزار نوزاد در سال است

December 12, 2018 by · Comments Off on فقر در ایران عامل مرگ ۱۰ هزار نوزاد در سال است 

رئیس اداره سلامت نوزادان وزارت بهداشت ایران از تأثیر فقر اقتصادی بر مرگ نوزادان در ایران خبر داد و گفت هر سال بیش از ۱۰ هزار نوزاد به علت فقر اقتصادی می‌میرند. محمد حیدری، رئیس اداره سلامت نوزادان وزارت بهداشت چهارشنبه ۲۱ آذر گفت: «به ازای هر هزار تولد ۸،۲۷ نوزاد به دلیل فقر اقتصادی در کشور می‌میرند و با توجه به تولد سالانه حدود یک میلیون و ۴۰۰ نوزاد هر سال بیش از ۱۰ هزار نوزاد به این علت از بین می‌روند.» این مقام وزارت بهداشت استان‌های سیستان و بلوچستان، هرمزگان، کرمانشاه و کرمان را دارای بیشترین مرگ نوزادان اعلام کرد و گفت: «در این استان‌ها به دلیل پایین بودن سطح سواد سلامت، فقر اقتصادی و عدم مراقبت‌های دوران بارداری نوزادان هنگام تولد می‌میرند.» بحران اقتصادی در ایران درصد جمعیت دچار به فقر مطلق را افزایش داده است. فقر مطلق «ناتوانی در کسب حداقل استاندارد زندگی و عدم دسترسی به حداقل‌های معیشت در جامعه» تعریف شده ‌است. مرکز پژوهش‌های مجلس در گزارشی که در ۱۸ آذرماه جاری منتشر شد اعلام کرد که در سال ۹۵ استان سیستان و بلوچستان بیشترین درصد خانوارهای فقیر در کشور را داشته است. در مناطق شهری این استان ۴۲،۲درصد خانوارها و در مناطق روستایی ۳۴،۴ درصد از خانوارها زیر خط فقر مطلق بوده‌اند.

ادامه را بخوانید

گردهمایی در برابر مجلس برای حمایت از اعتراضات کارگران فولاد و هفت‌تپه

December 11, 2018 by · Comments Off on گردهمایی در برابر مجلس برای حمایت از اعتراضات کارگران فولاد و هفت‌تپه 

در خوزستان تظاهرات کارگران نیشکر هفت‌تپه و فولاد اهواز ادامه یافت. وجه سیاسی گردهمایی‌ها به شکل روزافزون برجسته می‌شود. در تهران گروهی از کارگران در حمایت از کارگران اعتصابی خوزستان روبروی مجلس گرد آمدند. اعتصاب و تظاهرات کارگران گروه ملی فولاد اهواز روز سه‌شنبه ۲۰ آذر ۹۷ در مقابل مراکز دولتی ادامه پیدا کرد. کارگران معترض با گردهمایی در برابر ادارات دولتی اهواز علیه سران نظام شعار دادند. بنا به گزارش‌هایی که در رسانه‌های جمعی و فضای مجازی منتشر شده، کارگران صنایع فولاد در سی و دومین روز اعتصاب و بیست و چهارمین روز تجمع در مقابل مسجد جزایری، پایگاه نماینده ولی فقیه در خوزستان، مانند روز قبل به صورت کفن‌پوش تظاهرات کردند و شعار دادند. بامداد سه‌شنبه جمعی از کارگران تهران در حمایت از کارگران گروه ملی صنعتی فولاد اهواز و کارگران نیشکر هفت‌تپه در مقابل مجلس شورای اسلامی تجمع کردند. تجمع‌کنندگان خواستار آزادی نمایندگان بازداشت‌شده کارگران فولاد اهواز و نیشکر هفت‌تپه شدند.

ادامه را بخوانید

توئیت‌های وزارت خارجه آمریکا درباره ثروت حاکمان ایران: مکارم شیرازی، سلطان شکر

December 10, 2018 by · Comments Off on توئیت‌های وزارت خارجه آمریکا درباره ثروت حاکمان ایران: مکارم شیرازی، سلطان شکر 

وزارت خارجه آمریکا توئیت هایی را به مناسبت روز جهانی مبارزه با فساد در توئیتر خود منتشر کرد که به ثروت حاکمان ایران و فساد دستگاه حکومتی جمهوری اسلامی اشاره دارد. وزارت خارجه آمریکا در این توئیت ها به معرفی ثروت حکمان جمهوری اسلامی پرداخته است. در یکی از این توئیت‌ها آمده است: «متاسفانه، این روز مبارزه با فساد برای ایرانیان یادآور آن است که حکومتشان مملو است ازافراد فاسد ریاکار. با آیت الله مکارم شیرازی آشنا شوید: سلطان شکر. او با پر کردن بازار با شکر وارداتی گران قیمت، ایرانی ها را از کار بیکار کرد و میلیون ها دلار سود برد.» ناصر مکارم شیرازی یکی از مراجع مقیم قم است که به دلیل تجارت شکر به سلطان شکر در ایران مشهور است. براساس گزارش صفحه آخر تلویزیون صدای آمریکا، از اوایل انقلاب، تعدادی از کارخانه‌های تولید شکر ایران به افرادی از سوی رأس حکومت و افرادی از خانواده آیت‌الله مکارم شیرازی واگذار شده است. سال ۱۳۸۵ دولت احمدی نژاد در اقدامی به نفع بازار رقابتی اعلام کرد که دیگر به تولیدکنندگان شکر داخلی سوبسید داده نخواهد شد.

ادامه را بخوانید

حکم اعدام یک ‘مفسد اقتصادی’ در دیوان عالی ایران تایید شد

December 9, 2018 by · Comments Off on حکم اعدام یک ‘مفسد اقتصادی’ در دیوان عالی ایران تایید شد 

سخنگوی قوه قضاییه ایران از صدور احکام قطعی برای ۱۰ “مفسد اقتصادی”، از جمله تایید حکم اعدام یکی از متهمان در دیوان عالی کشور خبر داده است. غلامحسین محسنی‌اژه‌ای، سخنگو و معاون اول قوه قضاییه ایران گفت که حکم حمید باقری درمنی که پیش از این به جرم ارتشا و کاهبرداری در دادگاه بدوی به اعدام محکوم شده بود، در دیوان عالی تایید شده است. اتهام حمید باقری درمنی، ۴۹ ساله، “افساد فی الارض از طریق کلاهبرداری” اعلام شده بود که موارد متعددی از اتهامات مربوط به فساد و سوء استفاده از سیستم‌های بانکی و بیمه و همین‌‌ طور پرداخت رشوه را در بر می‌گرفت. از او همچنین به عنوان یکی از بزرگ‌ترین بدهکاران بانکی در ایران یاد شده است. ابولقاسم صلواتی، قاضی دادگاه حمید باقری درمنی بود که در نهایت برای او حکم اعدام صادر کرد. از زمان آغاز فعالیت دادگاه‌های ویژه اقتصادی درایران، این سومین حکم اعدام این دادگاه‌ها است که در دیوان عالی کشور تایید می‌شود.

ادامه را بخوانید

صفحه بعد »

Bottom