Top

محسن هاشمی: یک سوم ایرانیان زیر خط فقر قرار دارند

August 15, 2018 by · Comments Off on محسن هاشمی: یک سوم ایرانیان زیر خط فقر قرار دارند 

رئیس شورای شهر تهران فقر را مهم‌ترین ریشه آسیب‌های اجتماعی خواند و نسبت به بحرانی شدن وضعیت در ماه‌های آینده هشدار داد. او می‌گوید با ادامه کاهش ارزش پول ملی تورم افزایش می‌یابد و فقر در ایران حادتر می‌شود. محسن هاشمی می‌گوید ارزش ریال در برابر ارزهای معتبر خارجی در شش ماه گذشته کمتر از نصف شده و این وضعیت نشان می‌دهد “ما با یک موج تورمی در نیمه دوم سال مواجه خواهیم بود که موجب کاهش قدرت خرید و سطح رفاه شهروندان می‌گردد و وضعیت فقر در کشور را به‌مراتب حادتر می‌کند”. محسن هاشمی این سخنان را روز گذشته (سه‌شنبه ۲۳ مرداد) در نشستی با موضوع “مدیریت شهری و آسیب‌های اجتماعی” بیان کرد و نسبت به عواقب “ابرچالش”هایی که به گفته او اغلب معلول بیکاری و فقر هستند هشدار داد.

ادامه را بخوانید

پزشکیان: مشکلات کشور هزینه سیاست ما در مقابل آمریکاست

August 14, 2018 by · Comments Off on پزشکیان: مشکلات کشور هزینه سیاست ما در مقابل آمریکاست 

نایب رئیس مجلس گفت، منشأ بحران امروز ایران سیاستی است که جمهوری اسلامی در مقابل آمریکا در پیش گرفته است. علی خامنه‌ای روز گذشته با “درونی” خواندن عامل کاهش ارزش ریال، تلویحا دولت را مسئول بحران ارزی دانسته بود. مسعود پزشکیان، نایب رئیس مجلس شورای اسلامی، در اظهاراتی صریح گفت که منشأ بحران امروز در ایران، سیاستی است که جمهوری اسلامی در مقابل آمریکا اتخاذ کرده است. نایب رئیس مجلس روز دوشنبه (۲۲ مرداد/ ۱۳ اوت) در نخستین همایش ملی تشکل‌های اقتصادی بخش خصوصی، در برابر خبرنگاران از جمله گفت: «ما وقتی پرچم آمریکا را آتش می‌زنیم، اف‌ای‌تی‌اف را رد می‌کنیم، باید بپذیریم که با آمریکا رودررو خواهیم شد. پس باید خود را آماده کنیم. آمریکا از نظر اقتصادی یک قدرت است و بسیاری از قدرت‌های بزرگ در مقابل آن کوتاه می‌آیند. حالا نمی‌خواهیم کوتاه بیاییم، پس باید هزینه آن را بپردازیم. این کوتاه نیامدن سختی‌هایی دارد و تقصیر حسن و حسین نیست، بلکه تقصیر سیاستی است که در پیش گرفته‌ایم. ما باید یاد بگیریم که اقتصاد مقاومتی فحش دادن به یکدیگر نیست».

ادامه را بخوانید

رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس: اگر کسانی چون عبادی بخواهند هم نمی‌توانند ایران را تحریم کنند

August 13, 2018 by · Comments Off on رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس: اگر کسانی چون عبادی بخواهند هم نمی‌توانند ایران را تحریم کنند 

حشمت‌الله فلاحت‌پیشه، رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی سخنان نخست وزیر عراق در باره اجرای تحریم‌های آمریکا علیه ایران را “موضع شخصی” حیدرعبادی خواند که با موضعگیری دولت و مردم عراق مغایرت دارد. رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی روز دوشنبه ۲۲ مرداد (۱۳ اوت) در واکنش به سخنان حیدر عبادی، نخست‌وزیر عراق، در باره اجرا کردن تحریم‌های آمریکا از سوی کشورش علیه ایران گفت: «اگر کسانی همچون عبادی هم بخواهند نمی‌توانند ایران را تحریم کنند.» حشمت‌الله فلاحت‌پیشه بر “سابقه دوستی و مناسبات میان عراق و ایران” اشاره کرد و گفت که به اعتقاد او به هیچ‌وجه یک اظهار نظر نمی‌تواند به این مناسبات لطمه وارد کند.

ادامه را بخوانید

۲۱ مرداد ۱۳۹۷ کنوانسیون رژیم حقوقی خزر: محمود صادقی نسبت به یک «ترکمانچای دیگر» هشدار داد

August 12, 2018 by · Comments Off on ۲۱ مرداد ۱۳۹۷ کنوانسیون رژیم حقوقی خزر: محمود صادقی نسبت به یک «ترکمانچای دیگر» هشدار داد 

سران کشورهای حاشیه خزر پس از ۲۱ سال مذاکره برای تعیین رژیم حقوقی این دریا گرد هم آمده‌اند تا بیانیه‌ای مشترک را امضا کنند. حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران و محمد جواد ظریف، وزیر خارجه یکشنبه ۲۱ مرداد / ۱۲ ژوئن، در کنار همتایانشان از روسیه، قزاقستان، ترکمنستان و جمهوری آذربایجان در نشست سران کشورهای ساحلی خزر در آکتائو قزاقستان شرکت کرده‌اند. حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران پس از ورود به آکتائو مورد استقبال مقام‌های ارشد قزاقستان قرار گرفت و امروز در پنجمین نشست سران کشورهای خزر سخنرانی خواهد کرد. سران پنج کشور حوزه خزر قرار است نخستین توافقنامه مربوط به کنوانسیون حقوقی این دریا را امروز امضا کنند. روحانی پیش از پرواز به آکتائو در مراسم بدرقه رسمی با حضور علی اکبر ولایتی، مشاور رهبر در امور سیاست خارجه و اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس‌جمهوری گفت: «اجلاس قزاقستان یک اجلاس بسیار مهم درباره خزر است. دلیل آن اصول مادری است که در رابطه با رژیم حقوقی دریای خزر بحث و بررسی می‌شود.»

ادامه را بخوانید

در درگیری ورزشگاه آزادی تهران ۴۳ نفر بازداشت شدند؛ ضرب و شتم کودکان از سوی نیروی انتظامی

August 11, 2018 by · Comments Off on در درگیری ورزشگاه آزادی تهران ۴۳ نفر بازداشت شدند؛ ضرب و شتم کودکان از سوی نیروی انتظامی 

در درگیری تماشاگران بازی تیم‌های فوتبال استقلال تهران و تراکتورسازی تبریز که روز جمعه در ورزشگاه آزادی تهران اتفاق افتاد، ۴۳ نفر بازداشت شدند. سایت خبری خبرآنلاین به نقل از صادق درودگر مدیر باشگاه تراکتورسازی تبریز نوشت که بازداشت شدگان از طرفداران این تیم هستند و همچنان در بازداشت به سر می‌برند. مدیر باشگاه تراکتورسازی همچنین گفت که پلیس تعدادی از کودکان خردسال طرفدار این تیم را هم مورد ضرب و شتم شدید قرار داده است. رسانه‌های ایران علت درگیری هواداران تیم تراکتورسازی با پلیس را اعتراض به “بازسازی تعدادی از سکوها”ی ورزشگاه آزادی عنوان کرده‌اند، اما بر اساس گزارش شبکه‌های مجازی، این درگیری رنگ و بوی سیاسی داشت و برخی تماشاگران شعارهایی مثل “مرگ بر دیکتاتور” سر می‌دادند.

ادامه را بخوانید

“آزار و تهدید خانواده فعالان مدنی و روزنامه‌نگاران را متوقف کنید”

August 10, 2018 by · Comments Off on “آزار و تهدید خانواده فعالان مدنی و روزنامه‌نگاران را متوقف کنید” 

سه سازمان حقوق بشری از جمله عفو بین‌الملل، استفاده از امکانات دولتی در ایران برای بی‌اعتبار کردن روزنامه‌نگاران و مخالفان را محکوم کرده‌ و خواهان توقف آزار و تهدید خانواده‌های فعالان مدنی شده‌اند. کمپین حقوق بشر در ایران، سازمان عدالت برای ایران و سازمان عفو بین‌الملل با انتشار یک بیانیه مشترک، اعمال فشار به خانواده‌ فعالان و روزنامه‌نگاران خارج از کشور را نکوهش کرده و خواستار توقف فوری آزارهایی شده‌اند که قصد آن “ساکت کردن مخالفت و انتقاد” است. در این بیانیه به پخش مصاحبه خواهر مسیح علی‌نژاد از صدا و سیما یا احضار اعضای خانواده کارکنان بی‌بی‌سی و ارعاب آنها اشاره شده است. سارا لی ویتسون، مدیر بخش خاورمیانه سازمان عفو بین‌الملل “امنستی اینترنشنال” می‌گوید: «استفاده‌ طویل‌المدت از تلویزیون دولتی ایران برای اجبار خانواده‌های فعالان به حضور ناخواسته برای محکوم کردن بستگانشان نشان می‌دهد‌ که مقامات برای ساکت کردن منتقدان تا چه حد رفتاری حقیرانه در پیش می‌گیرند.»

ادامه را بخوانید

ترکیه و چین: به تجارت قانونی با ایران ادامه می‌دهیم

August 8, 2018 by · Comments Off on ترکیه و چین: به تجارت قانونی با ایران ادامه می‌دهیم 

یک روز بعد از بازگشت تحریم‌های آمریکا علیه ایران، ترکیه و چین این تحریم‌ها را یک‌جانبه خواندند و اعلام کردند که به روابط تجاری قانونی خود با ایران ادامه خواهند داد. آلمان گفته است که تحریم‌های آمریکا علیه ایران که خارج از مرزهای ایالات متحده را هم هدف می‌گیرد، ناقض قوانین بین‌المللی است و عراق اعلام کرده که با اکراه، تحریم‌ها علیه ایران را رعایت خواهد کرد. انتقاد چین از ‘دست‌درازی قضایی’ – وزارت خارجه چین روز چهارشنبه ۸ اوت (۱۷ مرداد) اعلام کرد تجارت این کشور با ایران شفاف و قانونی است. وزارت خارجه چین در بیانیه‌ای که برای خبرگزاری رویترز ارسال کرده با انتقاد از تلاش آمریکا برای “دست‌‌درازی قضایی” خارج از مرزهای خود گفته است که چین همواره با تحریم‌های یک‌جانبه مخالفت کرده است. دولت آمریکا با وجود نارضایتی و انتقاد بسیاری از متحدان خود و قدرت‌های جهانی، از روز سه‌شنبه ۷ اوت (۱۶ مرداد) دور اول تحریم‌های هسته‌ای ایران را سه ماه بعد از خروج از برجام به اجرا گذاشت. تحریم‌های آمریکا شرکت‌ها و کشورهای خارجی طرف حساب ایران را هم هدف قرار می‌دهد و آنها را از فعالیت در آمریکا محروم می‌کند.

ادامه را بخوانید

با آغاز تحریم‌های آمریکا علیه ایران، نفت گران شد

August 7, 2018 by · Comments Off on با آغاز تحریم‌های آمریکا علیه ایران، نفت گران شد 

با آغاز دور اول تحریم‌های وزارت خزانه‌داری آمریکا علیه جمهوری اسلامی، قیمت نفت در بازارهای جهانی افزایش یافت. گرمای بی‌سابقه هوا در نیمکره شمالی زمین هم در این افزایش قیمت بی‌تأثیر نیست. برخی تحلیلگران احتمال داده‌اند که صادرات نفت ایران ۳۵۰ هزار الی ۵۰۰ هزار بشکه در روز کاهش یابد. به گزارش خبرگزاری رویترز، یک روز بعد از اعمال دور اول تحریم‌های اقتصادی آمریکا علیه ایران سه‌شنبه ۷ اوت/ ۱۶ مرداد قیمت نفت برنت به ۷۳,۸۸ دلار به ازای هر بشکه رسید و به این ترتیب در مقایسه با روز گذشته ۱۳ سنت و معادل ۰,۲ درصد گران‌تر شد. هر بشکه نفت تگزاس غربی یک سنت افزایش یافت و به ۶۹,۰۲ دلار رسید.

ادامه را بخوانید

دور جدید تحریم‌ها علیه ایران: کدام حوزه‌ها در صنایع اروپایی متضرر می‌شوند؟

August 7, 2018 by · Comments Off on دور جدید تحریم‌ها علیه ایران: کدام حوزه‌ها در صنایع اروپایی متضرر می‌شوند؟ 

همزمان با اجرایی شدن دور جدید تحریم‌های ایالات متحده آمریکا علیه ایران، پس از خروج آمریکا از توافق جامع اتمی با ایران، خبرگزاری فرانسه در گزارشی به خسارات وارد شده به حوزه‌های مختلف اقتصادی در اتحادیه اروپا پرداخته است. پس از توافق جامع اتمی میان ایران و شش کشور قدرتمند جهان، بنگاه‌های اقتصادی و تجاری اروپایی به منظور سرمایه‌گذاری در بخش‌های مختلف اقتصادی راهی ایران شدند. اما با خروج ایالات متحده آمریکا از این توافق و هشدار به کشورهای اروپایی در خصوص اعمال تحریم‌ها در صورت ادامه همکاری با ایران، غالب این موسسات تجاری و اقتصادی ناچار به توقف فعالیت‌های اقتصادی با ایران شدند دشواری‌های شرکت‌های اتومبیل‌سازی اروپایی بخش اتومبیل‌سازی از جمله حوزه‌هایی است که از انعقاد توافق اتمی با ایران به سرعت استقبال کرد. در فرانسه، دو موسسه معظم اتومبیل‌سازی “رنو” و “پ‌آس‌آ” (پژو-سیتروئن)، بار دیگر تلاش کردند تا جایگاه پیشین خود در بازار ایران را کسب کنند. اما پس از هشدار آمریکا، این شرکت‌های اتومبیل‌سازی فرانسوی هم ناچار به تغییر در سیاست‌های تجاری خود با ایران شدند.

ادامه را بخوانید

تنش در مجلس بر سر «حرام‌خواری» قوه قضائیه: همه امور«به اذن رهبر بوده»

August 5, 2018 by · Comments Off on تنش در مجلس بر سر «حرام‌خواری» قوه قضائیه: همه امور«به اذن رهبر بوده» 

پرسش از وزیر اقتصاد در باره حساب‌های بانکی رئیس قوه قضائیه جلسه مجلس شورای اسلامی را برای دقایق کوتاهی متشنج کرد. وزیر اقتصاد این حساب‌ها را قانونی دانست. محمود صادقی نماینده تهران اما پرداخت سود به حساب‌های قوه قضائیه را «حرام‌خواری قضات» توصیف کرد و گفت که «تحقیق و تفحص را ادامه می‌دهد». صادقی که طرح سوالش از وزیر اقتصاد صبح امروز بدون هماهنگی با او با نصب اطلاعیه‌ای از دستور کار مجلس شورای اسلامی خارج شده بود، گفت «با تلاش‌های فراوان» توانسته بالاخره این موضوع را به دستور کار مجلس بازگرداند.

ادامه را بخوانید

صفحه بعد »

Bottom