Top

واقعیت‌هایی از داخل ایران| ۳۳ هزار ایرانی زیر ۵۵ سال، به دلیل فشار خون بالا می‌میرند

June 16, 2019 by · Comments Off on واقعیت‌هایی از داخل ایران| ۳۳ هزار ایرانی زیر ۵۵ سال، به دلیل فشار خون بالا می‌میرند 

۳۳صدای آمزیکا –  هزار ایرانی زیر ۵۵ سال، به دلیل فشار خون بالا می‌میرند.  معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: سالانه ۳۳ هزار ایرانی زیر ۵۵ سال، به دلیل سکته‌های قلبی و مغزی عمدتا ناشی از فشار خون بالا می‌میرند. باید به این آمار، سال‌های از دست رفته عمر ایرانی‌ها به دلیل ناتوانی‌های ناشی از فشار خون بالا را نیز افزود که هم اکنون به دو میلیون سال رسیده و ۶۲ درصد نسبت به ۲۵ سال گذشته افزایش یافته که عدد بسیار قابل توجهی است.

ادامه را بخوانید

تعطیلی ۵۵ کارخانه آسفالت‌سازی ــ ۱۵ هزار کارگر در معرض بیکاری‌اند

June 14, 2019 by · Comments Off on تعطیلی ۵۵ کارخانه آسفالت‌سازی ــ ۱۵ هزار کارگر در معرض بیکاری‌اند 

زمانه – رکود اقتصادی و کاهش چشمگیر فعالیت در بخش ساخت و ساز دامان کارخانه‌های آسفالت‌سازی را هم گرفته است. ۸۰ درصد کارخانه‌های آسفالت سازی دو استان تهران و البرز تعطیل‌اند و مابقی نیز با مشکل روبرو هستند. در صورت تداوم این روند، در یک سال آینده ۱۵ هزار کارگر این واحدها شغل خود را از دست خواهند داد. جلیل طباطبایی رئیس انجمن آسفالت اعلام کرد که از ۶۵ کارخانه آسفالت ایران تنها کمتر از ۱۰ عدد فعال هستند و مابقی بیش از دو سال گذشته فعالیت نداشته اند. طباطبایی گفت که هم‌اکنون حدود ۲۰ هزار تن بطور مستقیم در این صنعت شاغلند و بطور متوسط سالانه ۷ کارخانه با توقف تولید مواجه می‌شوند: «اگر روند تعطیلی کارخانه‌ها با همین روند پیش برود سال آینده ۱۵ هزار نفر از شاغلان این صنعت قطعا کار خود را از دست خواهند داد.»

ادامه را بخوانید

یک شهروند آمریکائی و یک شهروند ایرانی به اتهام نقض تحریم‌ها دربارۀ ایران تحت پیگرد قرار گرفتند

June 13, 2019 by · Comments Off on یک شهروند آمریکائی و یک شهروند ایرانی به اتهام نقض تحریم‌ها دربارۀ ایران تحت پیگرد قرار گرفتند 

رادیو فزانسه –  شهروند آمریکائی مقیم «نیوجرسی» خانم «جویس ماری گاندران مینِنگان – اِلایباکِس»، روز سه شنبه ١١ ژوئن در برابر دادگاهی در این ایالت، اتهام نقض تحریم‌های برقرارشده علیۀ ایران را پذیرفت. در همین چهارچوب، «پیمان امیری لاریجانی» شهروند ایرانیِ ساکن ترکیه نیز رسماً به «توطئه برای نقض قوانین مربوط به تجارت به منظور پولشوئی و قاچاق کالا از آمریکا» متهم شد؛ او پیش از این، در روز ۴ ژوئن، در دادگاهی در کلمبیا با دو اتهام دیگر تحت پیگرد قرار گرفته بود. این دو تن با شکایت ادارۀ تحقیقات و امنیت داخلی وزارت امنیت کشور و دفتر محافظت از صادراتِ وزارت بازرگانی آمریکا تحت تعقیب قضائی قرار دارند.

ادامه را بخوانید

Detained Iranian Activist Dies in Prison in Apparent Brutal Killing by Inmates

June 12, 2019 by · Comments Off on Detained Iranian Activist Dies in Prison in Apparent Brutal Killing by Inmates 

VOA – A lawyer for a detained Iranian social media activist says he has died in a notorious prison in what one rights group described as a brutal killing by fellow inmates charged with drug and murder offenses. In a Tuesday phone interview with VOA Persian from his base in Tehran, lawyer Mohammad Hadi Erfanian-Kaseb said the body of his client, Alireza Shir-Mohammad-Ali, had been identified by the man’s mother following Monday’s incident at the Greater Tehran Penitentiary. “We must wait until medical authorities examine his body before considering further legal steps,” Erfanian-Kaseb said, declining to provide further details of what happened.

ادامه را بخوانید

شماری از فعالان مدنی ایران خواستار “استعفای خامنه‌ای” شدند

June 12, 2019 by · Comments Off on شماری از فعالان مدنی ایران خواستار “استعفای خامنه‌ای” شدند 

صدای آلمان – شماری از کنشگران مدنی و سیاسی داخل ایران خواستار استعفای رهبر جمهوری اسلامی و تغییر بنیادین قانون اساسی شده‌اند. این ۱۴ کنشگر درخواست خود را حرکتی “فراجناحی” خوانده و خواستار مشارکت مردم “فارغ از اختلافات سیاسی” شده‌اند. چهارده کنشگر مدنی و فعال سیاسی در داخل ایران با انتشار بیانیه‌ای خواستار استعفای رهبر جمهوری اسلامی و “تغییر بنیادین قانون اساسی” شده و نوشته‌اند که بدون چنین تغییراتی ایران به “جمهوریت” و “آزادی” نخواهد رسید.این ۱۴ کنشگر در بیانیه خود خطاب به مردم ایران نوشته‌اند: «وقت آن رسیده که مردم، فعالان، و اندیشمندان دلسوز با کنار گذاردن تمایلات مصلحت‌جویانه‌ای که اسباب نابودی فرهنگ و تمدن و ثروت کشور را فراهم آورده، با صراحت تمام پای به میدان گذارده و با درخواست تغییر بنیادین قانون اساسی و استعفای رهبری که هر روز بر حدود اختیارات به ناحق خود می‌افزاید، پیشقراول این حرکت ملی باشند.»

در بخشی از این بیانیه آمده است: «ایران‌دوستان کشورمان، در این سال‌های پرخسارت، بارها تلاش کرده‌اند با مشفقانه‌ترین شیوه‌های مدنی، سران جمهوری اسلامی و بویژه سیدعلی خامنه‌ای را از کج‌دستی‌ها و کج‌روی‌های ویران‌گرانه‌شان باز بدارند اما شوربختا که با رویه‌های تلخ و وقیحانه، به زندان برده شده‌اند، و در زندان یا کشته شده یا به‌سختی آسیب‌ها دیده‌اند!»

امضاکنندگان بیانیه با اشاره به طرح خواست “پاکسازی بسترهای سخیف و ناکارآمد جمهوری اسلامی” از سوی آگاهان ایرانی” نوشته‌اند: «تاریخ دهشتناک چهل سال گذشته نشان می‌دهد که نه تنها عزمی برای پاسخگوئی به مردم ایران وجود ندارد، بلکه نظام حاکم، هم بر اصلاح‌ناپذیری و کجروی‌هایش اصرار می‌ورزد و هم بر استبداد فردی‌اش!»

نویسندگان این بیانیه سپس “تغییر و بسط  اصل ۱۱۰، و گسترش حدود اختیارات رهبری در مواد ۱۱۲، ۱۱۳ و حتی ممانعت از درخواست بازنگری آن قوانین طبق اصول ۱۷۶ و ۱۷۷ قانون اساسی” را شاهدی بر ادعای خود دانسته و تأکید کرده‌اند: «به باور ما، کلیه‌ی شواهد نشان‌دهنده‌ی این است که رئیس‌جمهور و نمایندگان مجلس، “تدارکاتچی”ای بیش نیستند و گویا مردم، بی‌آن‌‌که امکانی برای انتخاب مفاخر کشورشان داشته باشند، تنها به انتخاب مسئولانی که خمیر دست رهبرند، دست می‌برند!»

 

این بیانیه با اشاره به اینکه در شرایط کنونی ایران «نه از “جمهوریت” خبری است و نه از آزادی»، تأکید دارد که «چانه‌زنی فعالان مدنی نیز بدون استعفای “سیدعلی خامنه‌ای” و “تغییر قانون اساسی” – خاصه اصل ۱۷۷- راه به جایی نخواهد برد!»

 

امضاکنندگان این بیانیه همچنین طرح خواست خود را “یک حرکت ملی و فراجناحی” خوانده و از شهروندان ایران خواسته‌اند تا “با نگاه به ضرورت‌های تاریخی و عصری، و فارغ از منفعت‌جویی و یا اختلافات سیاسی و گروهی” در راه رسیدن به کشوری “بی‌نیاز به رأی و نظر مستبدانه‌ی اشخاص”، “بی‌نیاز به مجلسی فرمایشی”، «بی‌نیاز به دولتی بی‌اختیار” و “بی‌نیاز به قوه‌ی قضائیه‌ای بی‌استقلال”، به آنها کمک کنند.

نویسندگان بیانیه در نهایت نوشته‌اند: «امیدواریم تا همه با هم، با خیزش و مطالبه‌گری آگاهانه از مسلخ این استبداد سیستماتیک و غیرمسئول گذر نماییم.»

 

این بیانیه به امضای محمد نوری‌زاد، محمد ملکی، هاشم خواستار، گوهر عشقی، عباس واحدیان شاهرودی، حوریه فرج‌زاده، کمال جعفری یزدی، محمد مهدوی‌فر، جواد لعل محمدی، رضا مهرگان، محمدرضا بیات، محمد کریم بیگی، زرتشت احمدی راغب و محمدحسین سپهری رسیده است؛ کسانی که اکثر آنها یا خود سابقه زندان و بازداشت را در سال‌های گذشته داشته‌اند یا اعضای خانواده‌شان از قربانیان نقض حقوق بشر در ایران بوده‌اند.

بیانیه این ۱۴ کنشگر مدنی و سیاسی در آستانه ۲۲ خرداد، دهمین سالروز انتخابات مناقشه‌برانگیز ریاست جمهوری سال ۸۸، منتشر شده است؛ انتخاباتی که اعتراض عمومی به نتیجه آن به کشته، زخمی و بازداشت شدن شمار زیادی از معترضان انجامید.

ابلاغ آئین نامه رسیدگی به دارایی مقامات جمهوری اسلامی؛ دارایی‌ها «محرمانه» می ماند

June 11, 2019 by · Comments Off on ابلاغ آئین نامه رسیدگی به دارایی مقامات جمهوری اسلامی؛ دارایی‌ها «محرمانه» می ماند 

صدای آمریکا – ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضائیه جمهوری اسلامی، آئین‌نامه اجرای قانون رسیدگی به دارایی مقامات جمهوری اسلامی را در حالی پس از گذشت ۴ سال ابلاغ کرده که قرار است اطلاعات این دارایی‌ها «محرمانه» بماند. غلامحسین اسماعیلی سخنگوی قوه قضائیه ایران روز سه‌شنبه ۲۱ خرداد از ابلاغ آیین نامه اجرایی قانون «رسیدگی به دارایی مقامات، مسئولان و کارگزاران جمهوری اسلامی ایران» خبر داد. قانونی که در آبان ماه سال ۹۴ تصویب شده بود. در جزئیات این آئین نامه که در خبرگزاری ایسنا منتشر شده، آمده است که باید با «رعایت سازوکارهای امنیتی، حفظ محرمانگی و حریم خصوصی، و همچنین صحت و تمامیت داده‌ها» این دارایی‌ها در سامانه ای که قرار است برای این موضوع راه اندازی شود، ثبت شود.

ادامه را بخوانید

اعتراضات: بازنشستگان مقابل صندوق بازنشستگی تجمع کردند

June 10, 2019 by · Comments Off on اعتراضات: بازنشستگان مقابل صندوق بازنشستگی تجمع کردند 

زمانه – شماری از بازنشستگان در تهران مقابل ساختمان صندوق بازنشستگی تامین اجتماعی تجمع کردند. آنها خواستار «همسان‌سازی حقوق» و «بهبود بیمه خدمات درمانی» هستند. آنها همچنین دست‌نوشته‌هایی در اعتراض به مدیریت انتصاب میعاد صالحی به عنوان مدیرعامل این صندوق در دست داشتند. ده‌ها تن از بازنشستگان ایران صبح دوشنبه ۲۰ خرداد در اعتراض به وضعیت معیشتی خود مقابل ساختمان صندوق بازنشستگی تجمع کردند. بازنشستگان معترض خواستار اجرای قانون همسان‌سازی حقوق هستند، موضوعی که سازمان تامین اجتماعی به بهانه آنچه که «کمبود منابع مالی» اعلام می‌شود، از اجرای آن خودداری می‌کند.

ادامه را بخوانید

الگوی مصرف گل از شمال تهران به جنوب شهر تغییر یافته است

June 9, 2019 by · Comments Off on الگوی مصرف گل از شمال تهران به جنوب شهر تغییر یافته است 

زمانه – رئیس پایگاه نهم مبارزه با مواد مخدر تهران گفته دامنه اعتیاد به مصرف ماده مخدر صنعتی گل که در گذشته شمال پایتخت را شامل می‌شد، در جنوب تهران رو به افزایش است. حسین اردلان گفته تبلیغات کاذب مواد فروشان در مورد ماده مخدر گل سبب گرایش روزافزون نسل جوان و افراد به سمت این ماده مخدر شده و مصرف این ماده صنعتی امسال در جنوب پایتخت ۱۰ درصد افزایش یافته است. دسترسی آسان و اعتقاد به بی‌خطر بودن این ماده گیاهی سبب افزایش استفاده از آن شده است. فقر مالی، بیکاری جوانان جنوب شهر و نبود برنامه مناسب برای اوقات فراغت جوانان از دلایل اصلی شیوع آن در مناطق جنوبی شهر تهران محسوب می‌شود. رئیس پایگاه نهم مبارزه با مواد مخدر تهران گفته ماده «تتراهیدرو کانابینول» موجود در گل روی هورمون‌های عصبی فرد تأثیر گذاشته و او را دچار توهم و فراموشی می‌کند، ضمن اینکه میزان اعتیادآوری این ماده مخدر ۷۰ تا ۸۰ برابر بیشتر از حشیش است. حافظه کوتاه مدت با مصرف گل از بین می‌رود و فرد خود را در یک فضای مجازی تصور می‌کند، به علاوه گل به صورت مستقیم بر روی سلول‌های عصبی اثر می‌گذارد و کنترل ارادی را از مصرف کننده می‌گیرد.

ادامه را بخوانید

پلیس صدها رستوران و قهوه خانه «لاکچری» تهران را پلمب کرد

June 8, 2019 by · Comments Off on پلیس صدها رستوران و قهوه خانه «لاکچری» تهران را پلمب کرد 

در ادامه برخوردهای پلیس با اصناف این بار فرمانده انتظامی تهران از پلمب کردن بیش از ۵۴۰ رستوران و قهوه خانه به دلیل آنچه «لاکچری» نامیده شده، خبر داده است. حسین رحیمی فرمانده انتظامی تهران روز شنبه ۱۸ خرداد، اعلام کرده است که در ۱۰ روز گذشته ۵۴۷ رستوران و قهوه‌خانه «لاکچری» به معنای لوکس بودن، درپایتخت پلمب شده و در این رابطه ۱۱ نفر نیز بازداشت شده‌اند. خبرگزاری فارس به نقل از رحیمی گزارش داده که این مکان ها اقدام به «تبلیغات نامتعارف» در فضای حقیقی و مجازی کرده و در اماکن خود «موسیقی غیرمجاز» پخش می کردند.

ادامه را بخوانید

دولت ۲۰۰ هزار میلیارد تومان به سازمان تامین اجتماعی بدهکار است

June 7, 2019 by · Comments Off on دولت ۲۰۰ هزار میلیارد تومان به سازمان تامین اجتماعی بدهکار است 

زمانه – عضو هیئت امناء سازمان تامین اجتماعی می‌گوید؛ سازمان ۲۵ هزار میلیارد تومان کسری بودجه و ۳۹ هزار میلیارد تومان بدهی بانکی دارد. همزمان دولت نزدیک به ۲۰۰ هزار میلیارد تومان به تامین اجتماعی بدهکار است و از پرداخت این مبلغ فرار می‌کند. بدهی دولت به تامین اجتماعی و دریافت وام بانکی سازمان برای پرداخت تعهداتش، بانک رفاه کارگران را هم در آستانه ورشکستگی قرار داده است. اکبر شوکت، عضو هیئت امناء سازمان تامین اجتماعی ایران جمعه ۱۷ خرداد بدهی ۳۹ هزار میلیارد تومانی این سازمان به بانک‌ها را تائید کرد. یک هفته قبل،۱۱ خرداد، یک گروه هکریست به نام «تپندگان» در اطلاعیه‌ای فاش کرد که سایت سازمان تامین اجتماعی را هک کرده است.

ادامه را بخوانید

صفحه بعد »

Bottom