Top

رد پای ایرانیان در حیدرآباد هند

February 17, 2018 by · Comments Off on رد پای ایرانیان در حیدرآباد هند 

“وقتی از حیدرآباد حرف می‌زنیم، اولین چیزی که به خاطر می‌آید عادت نوشیدن چای ایرانی و خوردن بریانی است. این بخشی جدایی ناپذیر از زندگی روزمره من است.” مرد ۵۰ ساله کفاش در حالی که چای را از فنجان سفید ۹۰ میلی‌لیتری داخل نعلبکی می‌ریزد، می‌گوید: “باید هر روز سه تا فنجان چای بخورم تا بتوانم سر پا باشم.” رستوران رز قرمز، یکی از جاهایی است که چای ایرانی و خوراکی‌های خوشمزه مثل لقمه می‌فروشند. لقمه نوعی سمبوسه است که در طبخ آن از آشپزی ایرانی الهام گرفته شده است. محمد رزاک، ۱۸ ساله پشت پیشخوان ایستاده و از مشتریانی که برای نوشیدن چای عصر جمع شده اند، پذیرایی می‌کند. پدربزرگ او، سید علی اکبر بلوکی، در سال‌های ۱۹۷۰ به حیدرآباد مهاجرت کرده بود تا یک کافه به سبک ایرانی تاسیس کند، کافه روشنایی‌های شهر.

ادامه را بخوانید

در هفتمین سالگرد حصر خانگی، آمریکا خواستار آزادی موسوی، کروبی و رهنورد شد

February 16, 2018 by · Comments Off on در هفتمین سالگرد حصر خانگی، آمریکا خواستار آزادی موسوی، کروبی و رهنورد شد 

صرای آمزیکا – ایالات متحده آمریکا همزمان با هفتمین سالگرد بازداشت خانگی رهبران منتقد خامنه‌ای و معترض به انتخابات سال ۱۳۸۸، خواستار آزادی فوری آنها شد. «هدر ناوئرت» سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در بیانیه پنجشنبه شب خواستار آزادی میرحسین موسوی،‌ مهدی کروبی و زهرا رهنورد شد. به نوشته سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، ادامه بازداشت این سه نفر خلاف تعهدات بین المللی جمهوری اسلامی ایران به میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی برای تضمین محاکمه عادلانه و ممانعت از بازداشت های خودسرانه است.

ادامه را بخوانید

یک دختر خیابان انقلاب دیگر: از اصلاحات خسته شده‌ام

February 15, 2018 by · Comments Off on یک دختر خیابان انقلاب دیگر: از اصلاحات خسته شده‌ام 

زمانه – یک دختر خیابان انقلاب دیگر در تهران، مقابل قنادی فرانسه در خیابان وصال روی پست برق رفت، روسری‌اش را در اعتراض به حجاب اجباری از سر برداشت و بر سر چوبی آویخت. پنجشنبه ۱۵ بهمن در شبکه‌های اجتماعی فیلم‌ها و تصاویری از کشف حجاب یک دختر خیابان انقلاب دیگر در تقاطع خیابان وصال با خیابان انقلاب در تهران منتشر شده است. زنی که کشف حجاب کرد، خود را به عنوان اعظم جنگروی معرفی کرده است. از فیلمی که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده، چنین پیداست که دستی او را با خشونت از بالای پست برق در تقاطع وصال به زیر می‌کشد. خبرهای تأیید نشده‌ای از بازداشت اعظم جنگروی در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است. گفته می‌شود که مأموران در اثر مقاومت مردم به دشواری موفق به بازداشت اعظم جنگروی شده‌اند. اعظم جنگروی توضیح داده با امید به اصلاحات فعالیت سیاسی خود را در حزب مجمع زنان اصلاح‌طلب و حزب کارگزاران آغاز کرده، اما دیگر امیدی به اصلاحات ندارد: «خسته شدم. باید عمل کرد. شعار بس است. این کار را انجام دادم برای آزادی، برای اتمام تمام قوانین و مقرراتی که علیه ما زنان است و تمام عواقبش را هم می‌پذیرم.»

ادامه را بخوانید

خطرات آنفلوانزای فوق حاد پرندگان برای شهروندان ایران

February 14, 2018 by · Comments Off on خطرات آنفلوانزای فوق حاد پرندگان برای شهروندان ایران 

صذای امریکا -روزیر جهاد کشاورزی از تلف شدن تعداد زیادی از پرندگان مهاجر در شمال ایران خبر می‌دهد. این بار از شیوع آنفلوانزای فوق حاد پرندگان سخن می‌رود. ویروسی که می‌تواند برای مردم نیز خطرساز باشد. مسئولان هشدار می‌دهند. مشاهده حداقل سه مورد آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در اطراف دریاچه چیتگر تهران باعث نگرانی مردم شده است. در همین رابطه خبرگزاری ایسنا روز سه‌شنبه ۲۵ بهمن (۱۴ فوریه) چند گزارش پیرامون موارد ابتلا به این بیماری در پرندگان مهاجر و همچنین هشدارهای مسئولان به مردم منتشر کرده است. محمد حسین بازگیر، رئیس اداره محیط زیست شهر تهران، به خبرنگاران گفت: «در گشت و پایش‌های اخیر ماموران محیط زیست متاسفانه مواردی از آنفلونزای فوق حاد پرندگان مشاهده شد.»

ادامه را بخوانید

دهمین روز اعتصاب غذای آتنا دائمی و گلرخ ابراهیمی

February 13, 2018 by · Comments Off on دهمین روز اعتصاب غذای آتنا دائمی و گلرخ ابراهیمی 

صدای آلمان – اعتصاب غذای آتنا دائمی و گلرخ ابراهیمی ایرایی، فعالان حقوق بشر زندانی که از ۱۴ بهمن آغاز شده بود به دهمین روز رسیده است. پزشک زندان قرچک می‌گوید که در صورت تداوم اعتصاب جان خانم دائمی در خطر قرار می‌گیرد. اعتصاب غذای آتنا دائمی و گلرخ ابراهیمی ایرایی، دو فعال مدنی زندانی، ادامه دارد. این دو نفر که در چهارم بهمن‌ماه “همراه با ضرب و شتم” از زندان اوین به زندان شهر ری (قرچک) منتقل شده بودند، ۱۰ روز بعد از ورود به این زندان در اعتراض به این “انتقال غیر قانونی” و نقض اصل تفکیک جرائم” دست به اعتصاب غذای تر زدند. این دو کنشگر مدنی تهدید کرده بودند چنانچه تا ۲۱ بهمن به زندان اوین و محل قانونی تحمل زندان خود منتقل نشوند اعتصاب غذای خشک خواهند کرد که با پایان این مهلت دست به اعتصاب غذای خشک زده‌اند. اعتصاب غذای تر به خودداری از خوردن غذا گفته می‌شود و اعتصاب غذای خشک که با خطرات جسمانی بیشتری همراه‌ است زمانی است که زندانی مایعات نیز نمی‌نوشد.

ادامه را بخوانید

۱۷ هزار کتاب درسی در بحرین به خاطر واژه «خلیج فارس» جمع‌آوری شد

February 12, 2018 by · Comments Off on ۱۷ هزار کتاب درسی در بحرین به خاطر واژه «خلیج فارس» جمع‌آوری شد 

زمانه – بحرین ۱۷ هزار کتاب درسی انگلیسی پایه سوم این کشور را به خاطر استفاده از واژه «خلیج فارس» (Persian Gulf) جمع‌آوری کرد تا آنها را دوباره چاپ کند. در یک نقشه تاریخی به نمایش‌گذاشته‌شده در «خانه شیخ سعید» در دبی، امارات متحده عربی، واژه «پرشین» حذف شده است وزارت آموزش بحرین توضیح داده است که سفارش این کتاب‌ها به یک شرکت خارجی داده شده بود و هنگام توزیع آنها به دانش‌آموزان پایه سوم متوجه این «خطا» شده است. کشورهای عربی حوزه خلیج فارس از به کار بردن این نام به‌رسمیت‌شناخته‌شده به لحاظ بین‌المللی امتناع می‌کنند. آنها می‌گویند این نام تاریخی برای «اعمال سلطه ایران بر منطقه» است. ایران این اتهام را بی‌اساس می‌داند و «خلیج فارس» را تنها نام معتبر خلیجی می‌داند که در مجاورت دریای عمان قرار دارد. کشورهای عربی فعالانه برای تغییر نام خلیح فارس کوشش می‌کنند. در یک نقشه تاریخی به نمایش‌گذاشته‌شده در «خانه شیخ سعید» در دبی، امارات متحده عربی، واژه «پرشین» از این سند حذف شده است.

ادامه را بخوانید

February 11, 2018 by · Comments Off on  

صدای آمریکا –  مرگ یک استاد دانشگاه و فعال محیط زیست، پس از سپری شدن نزدیک به دو هفته از دستگیری او در زندان پرسش برانگیز شده است. مقامات قضایی ایران می‌گویند او خودکشی کرده است. خبرگزاری فرانسه روز یکشنبه ۲۲ بهمن گزارش داد جامعه علمی ایران از شنیدن خبر درگذشت کاووس سید امامی، ۶۳ ساله که یکی از استادان برجسته جامعه شناسی و مدیر بنیاد حیات وحش میراث پارسیان بود، در حالت شوک به سر می‌برد. خانواده آقای سیدامامی، شنبه شب از طریق شبکه‌های اجتماعی از درگذشت این فعال زیست محیطی خبر دادند. مقامات قضایی ایران می‌گویند او که هجده روز پیش به همراه هفت تن از همکارانش بازداشت و زندانی شده بود، دست به خودکشی زده است. عباس جعفری دولت آبادی، دادستان کل تهران، روز شنبه از بازداشت چندین نفر به اتهام جاسوسی خبر داد و گفت که این افراد به بهانه تحقیقات علمی و زیست محیطی اطلاعات محرمانه جمع آوری می‌کردند. او روز یکشنبه نیز خبر مرگ دکتر سیدامامی در زندان را تایید کرد.

ادامه را بخوانید

تعطیلی مدارس «تیزهوشان» و آغاز طرح «شهاب»

February 10, 2018 by · Comments Off on تعطیلی مدارس «تیزهوشان» و آغاز طرح «شهاب» 

زمانه – علی زرافشان، معاون وزارت آموزش و پرورش اعلام کرد که مدارس سمپاد (استعدادهای درخشان) ایران تا سه سال دیگر دولتی می‌شود. در چند روز گذشته خبرهایی مبنی حذف آزمون ورودی این مدارس منتشر شده بود. سمپاد مخفف سازمان پرورش ملی استعدادهای درخشان بود که اکنون معاونت پرورش استعدادهای درخشان آموزش و پروش است و یک نهاد دولتی به شمار می‌آید. در زبان غیر رسمی و بین دانش آموزان به مؤسسه تیزهوشان معروف است. مدارس دوره متوسطه سمپاد مختص رشته‌های ریاضی و پزشکی است. این مدرسه از جمله مدارس نمونه دولتی است. اگرچه پیش از طرح تجمیع مدارس در ابتدای دهه ۸۰، مستقیماً زیرنظر اداره آموزش و پرورش استان‌ها مدیریت نمی‌شد. این مدارس کتاب‌هایی افزوده بر برنامه عادی مدارس داشتند، آزمون‌های نهایی آنها همراه با طرح موسوم به «غنی‌سازی آزمون‌ها» شامل پرسش‌های خلاقانه می‌شد و دانش‌آموزان در برخی از آداب و ترتیبات مدارس عادی، همچون لباس فرم و ماشین‌کردن موی پسران در برخی از این مدارس، به ویژه پس از آغاز دوران اصلاحات از آزادی بیشتری برخوردار بودند. سمپاد ابتدا در مقاطع راهنمائی، دبیرستان و پیش دانشگاهی دانش آموز می‌پذیرفت و با تغییر نظام آموزشی به دو دوره ابتدایی و متوسطه، آزمون‌های این مدرسه نیز به پایه ششم و پایه نهم اختصاص یافت. گزینش این مدارس از طریق آزمون‌های سراسری صورت می‌پذیرد.

ادامه را بخوانید

نظرسنجی درباره اعتراضات: اکثریت ناراضی اند، ۳۱ درصد اصلاح را ممکن نمی‌دانند

February 8, 2018 by · Comments Off on نظرسنجی درباره اعتراضات: اکثریت ناراضی اند، ۳۱ درصد اصلاح را ممکن نمی‌دانند 

بی بی سی فارسی – یک نظرسنجی دولتی در داخل ایران درباره اعتراضات دی ماه نشان داده است که ۳۱ درصد از پرسش شوندگان اعتقاد خود به اصلاح حکومت را از دست داده اند. به علاوه براساس این نظرسنجی اکثریت بزرگ مردم از وضع موجود ناراضی اند. خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، گزارش می دهد که این نظرسنجی توسط “مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران”، ایسپا، و به سفارش مرکز بررسی استراتژیک ریاست جمهوری انجام شده است. این نظرسنجی در روزهای ۱۵ تا ۲۵ دی در ۱۱ استان از ۴۵۰۰ نفر انجام شد. نتایج نشان می دهد که فقط ۲۵ درصد از شرکت کنندگان از اوضاع کشور رضایت دارند و ۷۴.۸ درصد از شرایط ناراضی هستند. ایسپا می گوید ۴۱ درصد از ناراضیان گفته اند که در صورت برگزاری اعتراضات به صورت قانونی در آن شرکت خواهند کرد. نهادهای مسئول در ایران تقریبا در هیچ موردی اجازه برگزاری اعتراض مخالفان را نمی دهند. حسام‌الدین آشنا، رئیس مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری، در نشستی برای بررسی نتایج این مطالعه در مورد آینده هشدار داد.

ادامه را بخوانید

جعبه سیاه کاسبان تحریم در آمریکا گشوده شد

February 7, 2018 by · Comments Off on جعبه سیاه کاسبان تحریم در آمریکا گشوده شد 

ضراب است، ابتدا فقط نامش «ضراب» بود اما آموزه‌های پدر، رفیق ناباب و سفره فراخ تحریم‌های هسته‌ای از او یک «ضراب» واقعی ساخت. کارش به زبان ساده این بود: پول می‌گرفت (پول نفت ملی ایران را از وزارت)، رشوه می‌داد، طلا می‌خرید، طلا می‌فروخت، کالاهای تحریمی می‌خرید و سود همه‌چیز را با سیاسیون و تجار دلال ایرانی و ترک تقسیم می‌کرد. برای شهرت با ابرو گوندش، خواننده ترک ازدواج کرد و بر سر زبان‌ها افتاد اما حتی او هم پس از دستگیری‌اش، مانند شرکای تجاری‌اش ترکش کرد. رمزگشایی از یورو و طلای بی‌حساب ایران در منهتن برای پرداختن به اصل ماجرا، یک‌راست سراغ آنچه دیشب (چهارشنبه شب ۹آذر ۹۶) به وقت تهران در منهتن رخ داد و گره‌هایی که گشوده و اتصالاتی که برقرار شد می‌رویم. رضا ضراب، میلیاردر ایرانی‌الاصل که در تبریز یا باکو متولد و در ترکیه متوقف شد، به‌عنوان شاهد در دادگاه پولشویی و دور زدن تحریم‌های ایران در منهتن نیویورک سوگند خورد و جزئیات مهمی از فعالیتش در دوران تحریم‌های هسته‌ای و همکاری با بابک زنجانی، وزارت نفت و بانک مرکزی ایران، وزارت اقتصاد ترکیه و بانک‌های دولتی این کشور را افشا کرد. اعترافات با معرفی و ارائه رزومه آغاز شد؛ ضراب بدون کوچک‌ترین حاشیه‌رفتن، به پولشویی و دور زدن تحریم‌های ایران اعتراف کرد. وقتی نوبت شرح روش‌ها شد، چند ماژیک برداشت و به‌سوی صفحه سفید رفتو با رسم نمودارها و ارائه یک مقاله دانشگاهی، تشریح کرد که چطور پول‌های نفت ایران را از جاهایی که غیرقابل برداشت بوده تحویل می‌گرفت، با آن طلا می‌خرید و به دوبی می‌فرستاد و از آنجا طلاها را به پول و کالاهای غیرقابل خرید تبدیل می‌کرد و سپس به مقصدهایی که شریک ایرانی‌اش می‌گفت می‌فرستاد. طرف ایرانی کسی نبود جز بابک زنجانی، تا اینجای گفته‌ها هنوز شگفتی‌ساز نبود اما تاریخ‌ها و رقم‌هایی که مطرح شد، وضعیت را تغییر داد. ضراب اعتراف کرد که میلیاردها یورو پول را به این روش تطهیر کرده و به دوبی و روسیه فرستاده است.

ادامه را بخوانید

صفحه بعد »

Bottom