Top

۱۲ زندانی برای اجرای حکم اعدام به انفرادی زندان رجایی‌شهر منتقل شدند

April 24, 2018 by · Comments Off on ۱۲ زندانی برای اجرای حکم اعدام به انفرادی زندان رجایی‌شهر منتقل شدند 

زمانه – دست‌کم ۱۲ زندانی محکوم به اعدام در زندان رجایی‌شهر (گوهردشت) کرج برای طی تشریفات اجرای حکم‌شان به انفرادی منتقل شده‌اند. افراد، نهادها و سازمان‌های مدافع حقوق بشر نگرانند حکم اعدام این افراد چهارشنبه ۵ اردیبهشت اجرا شود. سازمان حقوق بشر ایران گزارش کرده است که در روزهای یکشنبه و دوشنبه، دوم و سوم اردیبهشت ۹۷، حداقل ۱۲ زندانی محکوم به اعدام در زندان رجایی‌شهر، برای اجرای حکم به انفرادی‌ منتقل شده‌اند. گفته می‌شود در میان این افراد دو زندانی هم هستند که از زندان‌های دیگر برای اجرای حکم به زندان رجایی‌شهر منتقل شده‌اند: یک زندانی افغانستانی به نام امیر خلیلی از زندان قزل‌حصار و یک زندانی به نام امیر احمدی از زندان خورین ورامین.

ادامه را بخوانید

هشدار لاوروف به آمریکا: روسیه و چین مقابل کارشکنی در برجام می‌ایستند

April 23, 2018 by · Comments Off on هشدار لاوروف به آمریکا: روسیه و چین مقابل کارشکنی در برجام می‌ایستند 

روسیه و چین می‌گویند در برابر هرگونه تلاش برای مختل کردن توافق جامع هسته‌ای ایران (برجام) خواهند ایستاد و هم‌زمان سازمان ملل متحد از طرف‌های حاضر در توافق خواسته که به طور کامل به آن پایبند بمانند. سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه، امروز دوشنبه ۲۳ آوریل (سوم اردیبهشت) گفت که او و همتای چینی‌اش هر دو توافق کرده‌اند که جلو هر گونه تلاش آمریکا برای کارشکنی در توافق هسته‌ای با ایران بایستند. به گزارش خبرگزاری تاس روسیه، آقای لاوروف که به پکن سفر کرده، گفت: “ما مخالف بازنویسی توافق هستیم. به نظر ما بی‌ارزش کردن سال‌ها تلاش بین‌المللی که از طریق مذاکرات بین شش قدرت بزرگ و ایران به دست آمده، زیان‌بار خواهد بود.”

ادامه را بخوانید

۳۵ میلیون تن در خشک‌ترین سال ایران در معرض تنش آبی قرار دارند

April 22, 2018 by · Comments Off on ۳۵ میلیون تن در خشک‌ترین سال ایران در معرض تنش آبی قرار دارند 

در خشک‌ترین سال تاریخ آب ایران از زمان ثبت آمار آن به سر می‌بریم. ایران گرم‌تر و خشک‌تر می‌شود، بیشترین میزان نشست زمین در سرتاسر دنیا را ثبت کرده و ۳۳۴ شهر آن تابستان امسال در معرض کمبود آب قرار دارند. رضا اردکانیان، وزیر نیرو از قرارداشتن ۳۳۴ شهر ایران در معرض «تنش آبی» خبر داد؛ شهرهایی که ۳۵ میلیون تن از جمعیت کشور را در خود جای داده‌اند. شهری دچار تنش آبی است که منابع آب سالیانه آن به ازای هر فرد در سال کمتر از ۱۷۰۰ متر مکعب باشد. اردکانیان در توضیح آمار خشکسالی در شهرهای ایران افزود: «براساس بررسی ها، ۱۶۵ شهر با جمعیت ۱۰,۵ میلیون نفر در وضعیت زرد، ۶۲ شهر با جمعیت ۶,۸ میلیون نفر در وضعیت نارنجی و ۱۰۷ شهر با جمعیت ۱۷,۲ میلیون نفر در وضعیت قرمز و مجموعا این ۳۳۴ شهر در معرض تنش آبی قرار خواهند داشت.»

ادامه را بخوانید

کارگران؛ قربانیان اصلی نظام مالیاتی

April 21, 2018 by · Comments Off on کارگران؛ قربانیان اصلی نظام مالیاتی 

فعالان کارگری می‌گویند دولت برای تامین بودجه از محل مالیات، بار اصلی را به دوش تولیدکنندگان می‌اندازد. با معافیت نهادهای خاص و الزام تولیدکننده رسمی به پرداخت مالیات، هزینه تولید بالا می‌رود و نیروی کار تعدیل می‌شود. دولت روحانی در بودجه سال ۹۷، درآمدی ۱۹۴هزار میلیارد تومانی از محل مالیات پیش‌بینی کرده است. برای اولین بار در لایحه بودجه، نام “آستان قدس رضوی” نیز در فهرست مالیات‌دهندگان آمده و چشم‌انداز دولت این است که از زیرمجموعه‌های آستان قدس ۳۰ میلیارد تومان مالیات بگیرد. البته ابراهیم رئیسی، سرپرست این بنیاد مذهبی، اموال آن را از قماش وقف و نذر و در نتیجه معاف از مالیات خوانده است. درآمد مالیاتی در بودجه ۹۷ عملا متوجه تولیدکنندگان و صاحبان صنوف می‌شود؛ آن هم تولیدکنندگانی که “تابلو” و “شناسنامه” دارند و به طور رسمی کار می‌کنند. این در حالی است که رکود اقتصادی و نوسانات بهای ارز، هزینه‌های تولید را بالاتر برده و فشار مالیاتی بر کارخانه‌ها و کارآفرینان، تنگنای مالی مضاعفی ایجاد می‌کند که آبستن خطر ورشکستگی، بیکاری و تعدیل نیروست.

ادامه را بخوانید

کاهش ۴۴ درصدی بارش‌ها و افت سطح آب‌های زیرزمینی در ایران

April 20, 2018 by · Comments Off on کاهش ۴۴ درصدی بارش‌ها و افت سطح آب‌های زیرزمینی در ایران 

زمانه – وزیر نیرو می‌گوید ایران امسال یکی از خشک‌ترین سال‌ها را در نیم‌قرن اخیر تجربه کرد. آب‌های زیرزمینی کشور نیز به‌دلیل برداشت بی‌رویه یک متر افت کرده است. رضا اردکانیان، وزیر نیرو در نشستی در خرمشهر گفت: «مناطقی از کشور ما در معرض خشکی حادی هستند، بارش‌ها فوق‌العاده کم شده و به‌رغم این‌که برخی استان‌ها وضعیت نسبتاً خوبی دارند اما تا ساعت ۷ بعدازظهر دیروز و بر اساس اطلاعات به‌دست‌آمده از ۱۱۴ ایستگاه مبنا در سطح کشور، عددها و رقم‌ها حاکی از آن است که مجموعه بارش‌ها در سال آبی ۹۶ و ۹۷ که از ابتدای مهرماه پارسال آغاز شده تا غروب روز ۲۸ فروردین‌ماه تنها بالغ بر ۱۱۷ میلی‌متر بوده و این یعنی میزان بارندگی در مدت یادشده در مقایسه با مدت مشابه سال قبل‌تر از آن ۴۴ درصد کاهش را نشان می‌دهد.» وزیر نیرو هشدار داد که منطقه و ایران به سمت گرم‌تر شدن و کم‌بارش شدن در حال حرکت است و ایران بایستی خود را آماده تغییرات وسیعی در نحوه مصرف آب کند.

ادامه را بخوانید

معاون مستعفی محیط زیست ایران در خارج سکوت خود را شکست: امنیت نداشتیم

April 19, 2018 by · Comments Off on معاون مستعفی محیط زیست ایران در خارج سکوت خود را شکست: امنیت نداشتیم 

صدای آمریکا – کاوه مدنی، معاون سازمان محیط زیست دو روز پس از انتشار خبر استعفای خود، دلایل این استعفا را فشارهای ناشی از «غیرخودی» بودن در جمهوری اسلامی اعلام کرد. آقای مدنی که در پی سفر به خارج از کشور استعفا داد، روز چهارشنبه ۲۹ فروردین با انتشار متن استعفای خود به سرکشی غیرقانونی به حریم خصوصی خود توسط نهادهای امنیتی اشاره کرد. در نامه استعفای آقای مدنی خطاب به رئیس سازمان حفاظت محیط زیست آمده است: «در بدو ورود به ایران، در غیاب هرگونه مجوز قضایی، همه سخت افزارهای شخصی و حساب‌های کاربری من مورد دستبرد قرار گرفت و حریم شخصی و حقوق شهروندی من در همان ابتدای کار نقض شد.» او با بیان اینکه از سوی برخی «دلواپسان» «غیرخودی» محسوب می‌شود، نوشت: «با گذشت چند ماه از آغاز به کار من حواشی ایجاد شده علیه من نه تنها کمرنگ نشد بلکه عزیزانم را نیز تحت الشعاع قرار داد.»

ادامه را بخوانید

٢٧ میلیارد دلار ارز از ایران خارج شده است

April 18, 2018 by · Comments Off on ٢٧ میلیارد دلار ارز از ایران خارج شده است 

خبرگزاری کار ایران – حیدر مستخدمین حسینی با اشاره به گزارش صندوق بین المللی گفته است که در سال ۹۶ حدود ٢٧ میلیارد دلار ارز از کشور خارج شده که تلویحاً مورد تأئید رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی ایران نیز قرار گرفته است. او تصریح کرده است که هم اکنون بخش عمده ای از دلارها نزد مردم مانده که به هیچ وجه وارد چرخۀ اقتصادی نشده اند و علت آن هم این است که دولت هیچ برنامۀ منسجم و مدون اقتصادی ندارد و بودجۀ سال ۹٧ نیز که به تصویب مجلس شورای اسلامی رسیده هیچیک از مشکلات اقتصادی جامعه و مردم را حل نخواهد کرد. حیدر مستخدمین حسینی، اقتصاددان در ایران، در گفتگو با ایلنا، خبرگزاری کار ایران، سیاست های ناروشن اقتصادی به ویژه سیاست ارزی کشور را از مهمترین دلایل کاهش پیوستۀ سرمایه گذاری در ایران دانسته است. او ارز را یکی از مهمترین متغیرهایی خوانده که بر کانون های مختلف اقتصادی کشور اثر می گذارد. مستخدمین حسینی پیرو این نظر گفته است که اگر سیاست ارزی کشور از ثبات لازم برخوردار نباشد و نرخ ارز دائماً توسط دولت دستکاری شود، سرمایه گذاری با تردید دائمی روبرو می شود.

ادامه را بخوانید

نرگس محمدی در نامه دریافت جایزه ساخاروف: تلاش‌ها برای دموکراسی در ایران به نتیجه می‌رسد

April 17, 2018 by · Comments Off on نرگس محمدی در نامه دریافت جایزه ساخاروف: تلاش‌ها برای دموکراسی در ایران به نتیجه می‌رسد 

نرگس محمدی، فعال حقوق بشر زندانی در ایران، در پیام خود به انجمن فیزیک ایران به مناسبت دریافت جایزه ساخاروف از این انجمن، اعلام کرد که هنوز معتقد است که تلاش‌های خستگی ناپذیر فعالان مدنی، برای برقراری دمکراسی در ایران روزی به ثمر خواهد نشست. خانم محمدی در نامه‌اش که روز یکشنبه ۲۶ فروردین توسط نیره توحیدی، استاد دانشگاه ایالتی کالیفرنیا هنگام دریافت جایزه ساخاروف به نمایندگی از او، قرائت شد، گفت که راه رسیدن به دموکراسی در جامعه ایران نه جنگ و خشونت، و نه دخالت نظامی کشورهای خارجی، بلکه تحقق جامعه مدنی است و حکومت ایران به همین دلیل از نهادهای مدنی مستقل وحشت دارد.

ادامه را بخوانید

جایزه ساخاروف انجمن فیزیک آمریکا به نرگس محمدی اعطا شد

April 16, 2018 by · Comments Off on جایزه ساخاروف انجمن فیزیک آمریکا به نرگس محمدی اعطا شد 

صدای آلمان – مراسم اهدای جایزه ساخاروف انجمن فیزیک آمریکا به نرگس محمدی برگزار شد. این جایزه همه‌ساله به کسانی تعلق می‌گیرد که برای پیشبرد حقوق بشر فعالیت می‌کنند.  نیره توحیدی به نیابت از نرگس محمدی جایزه ساخاروف را از دکتر راجر فالکون، پروفسور فیزیک دانشگاه برکلی تحویل گرفت مراسم اهدای جایزه ساخاروف انجمن فیزیک آمریکا به نرگس محمدی، فعال حقوق بشر زندانی در ایران، روز یک‌شنبه ۲۶ فروردین (۱۵ آوریل) در شهر کلمبوس ایالت اوهایوی آمریکا برگزار شد. به گزارش سایت کانون مدافعان حقوق بشر، این جایزه به نیابت از نرگس محمدی به دکتر نیره توحیدی استاد دانشگاه ایالتی کالیفرنیا اهدا شد. همسر و برادر خانم محمدی به ‌علت سختگیری‌های دولت آمریکا در صدور ویزا برای ایرانیان، امکان حضور در این مراسم را پیدا نکردند

ادامه را بخوانید

شیوع هپاتیت در مناطق فقیرنشین اهواز در پی کاهش کیفیت آب

April 15, 2018 by · Comments Off on شیوع هپاتیت در مناطق فقیرنشین اهواز در پی کاهش کیفیت آب 

زمانه – یک مقام شهری در اهواز اعلام کرد که تلاقی آب و فاضلاب در مناطق فقیرنشین این شهر به کاهش کیفیت آب آشامیدنی و افزایش شیوع بیماری‌های پوستی و هپاتیت انجامیده است. ناصر موسوی‌نژاد، عضو شورای اسلامی شهر اهواز ضمن اعلام این خبر به خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران (ایرنا) گفت: «در مناطق کم برخودار مانند عین۲، حصیرآباد، ملاشیه و کوی علوی کیفیت آب شرب به دلیل تلاقی آب و فاضلاب بسیار پایین تر از میزان استاندارد است و حتی آب شرب برای وضو گرفتن هم مناسب نیست». ایرج نظری، رییس دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز نیز اواسط فروردین ماه امسال از چندین مورد ابتلا به بیماری هپاتیت A خبر داده بود. او افت فشار آب در فصل گرما و کم آبی را از دیگر دلایل آلودگی‌ آب اهواز دانسته بود.

ادامه را بخوانید

صفحه بعد »

Bottom