Top

اعتراض خانواده سه تن از امضا کنندگان نامه درخواست استعفای خامنه‌ای: بازداشت موقت، شکنجه است

October 18, 2019 by · Comments Off on اعتراض خانواده سه تن از امضا کنندگان نامه درخواست استعفای خامنه‌ای: بازداشت موقت، شکنجه است 

صدای آمزیکا – خانواده سه نفر از امضا کنندگان «نامه درخواست استعفای خامنه‌ای»، برای چندمین بار نگرانی خود را نسبت به تداوم بازداشت و به خطر افتادن سلامتی بازداشت شدگان اعلام کردند. بر اساس اخبار منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی، خانواده «محمدحسین سپهری»، «عباس واحدیان شاهرودی» و «هاشم خواستار» از امضا کنندگان نامه درخواست استعفای خامنه‌ای، نسبت به تداوم بازداشت این افراد و سایر بازداشت‌شدگان اعتراض کردند و بازداشت موقت را مصداق «شکنجه» دانستند. به گفته صدیقه مالکی‌فرد همسر «هاشم خواستار»، این افراد در بند انفرادی هستند و از تماس تلفنی و ملاقات محروم شدند.

ادامه را بخوانید

مسمومیت غذایی ده‌ها دانشجوی دانشگاه علم و صنعت

October 17, 2019 by · Comments Off on مسمومیت غذایی ده‌ها دانشجوی دانشگاه علم و صنعت 

صدای امریکا – خبرگزاری‌های داخلی از مسمومیت تقریبا ۲۰۰ دانشجوی دانشگاه علم و صنعت در تهران گزارش می‌دهند. دبیر شورای صنفی دانشگاه علم و صنعت می‌گوید، علت مسمومیت هنوز مشخص نیست. مقامات دانشگاه قول برخورد جدی با خاطیان را داده‌اند. روز گذشته خبر مسمومیت شماری از دانشجویان دانشگاه علم و صنعت و انتقال آنها به بیمارستان در سه شنبه شب (۲۳ مهر) منتشر شد. دبیر شورای صنفی دانشگاه علم و صنعت، چهارشنبه (۲۴ مهر) با تأیید خبر مسمومیت شماری از دانشجویان دانشگاه علم و صنعت در گفت‌وگو با ایسنا گفت که هنوز دلیل مسمومیت دانشجویان مشخص نشده است. به گفته معید مهدیان، ۸۷ دانشجوی دختر این دانشگاه و بیش از ۱۱۰ پسر مسموم شده‌اند.

ادامه را بخوانید

اعتراض دانشجویان

October 16, 2019 by · Comments Off on اعتراض دانشجویان 

صدای آمریکا – همزمان با سخنرانی حسن روحانی در دانشگاه تهران، جمعی از دانشجویان این دانشگاه روز چهارشنبه ۲۴ مهرماه در صحن این دانشگاه دست به تجمع اعتراضی زدند و خواستار آزادی دانشجویان زندانی شدند. اعتراضات دانشجویان دانشگاه تهران در شرایطی است که منابع دانشجویی فضای دانشگاه را بسیار «امنیتی» توصیف کرده‌اند. کانال تلگرامی شوراهای دانشجویان کشور در این باره نوشت که این تجمع در «فضای امنیتی شدید» برگزارشده است و تفتیش کیف و وسایل دانشجویان هنگام ورود به دانشگاه و حضور پر تعداد نیروهای امنیتی و لباس‌ شخصی‌ها داخل صحن دانشگاه از نمونه‌های این فضای امنیتی‌ است. سخنرانی رئیس جمهور ایران در دانشگاه تهران در حالی ادامه دارد که سها مرتضایی، دانشجوی محروم شده از تحصیل و دبیر سابق شورای صنفی مرکزی دانشجویان دانشگاه تهران، برای پنجمین روز متوالی در برابر کتابخانه مرکزی دانشگاه تهران دست به تحصن زده است.

ادامه را بخوانید

حسین دهلوی آهنگساز سرشناس ایرانی درگذشت

October 15, 2019 by · Comments Off on حسین دهلوی آهنگساز سرشناس ایرانی درگذشت 

صدای آمریکا – حسین دهلوی آهنگساز ایرانی و رهبر پیشین ارکستر سمفونیک ملی ایران در ۹۲ سالگی بعد از مدتها ابتلا به بیماری آلزایمر و بیماری ریوی درگذشت. آقای دهلوی که متولد ۱۳۰۶ در تهران بود، از شاگردان علی اکبر شهنازی و ابوالحسن صبا از بزرگان موسیقی ایران بود. او بعد از تحصیل در رشته موسیقی، رهبری ارکستر اداره هنرهای زیبا را در سال ۱۳۳۶ برعهده گرفت. او به مدت یک دهه تا سال ۱۳۵۰ ریاست هنرستان موسیقی ملی را بر عهده داشت. از او آثاری چون «باله بیژن و منیژه» و «سبکبال» بر جای مانده است.

ادامه را بخوانید

اعدام نزدیک به ۵۰۰ کودک در ۴۰ سال گذشته در ایران – گزارش بنیاد عبدالرحمن برومند

October 14, 2019 by · Comments Off on اعدام نزدیک به ۵۰۰ کودک در ۴۰ سال گذشته در ایران – گزارش بنیاد عبدالرحمن برومند 

صدای آمریکا –  ایران علی‌رغم تمامی مخالفت‌ها و انتقادات داخلی و خارجی و همچنین تاکید قوانین بین‌المللی بر ممنوعیت اعدام افرادی که هنگام ارتکاب جرم زیر ۱۸ سال سن داشته‌اند، همچنان کودکان را به مانند بزرگسالان محاکمه کرده و به اعدام محکوم می‌کند. این خلاصه جدیدترین گزارش بنیاد عبدالرحمن برومند در باره محاکمه و اعدام کودکان در نظام قضایی ایران است. این گزارش که همزمان با ۱۰ اکتبر/ ۱۸ مهر، روز جهانی مبارزه با اعدام منتشر شده، به طور ویژه‌ای به بررسی وضعیت رفتار نظام قضایی ایران با کودکان و صدور احکام مجازات مرگ برای آنها پرداخته است. بر اساس این گزارش، دستگاه قضایی در ایران همچنان به روند صدور و اجرای احکام اعدام برای افرادی که در هنگام ارتکاب جرم زیر ۱۸ سال سن داشته و در نتیجه کودک محسوب می‌شوند، ادامه می‌دهد.

ادامه را بخوانید

«بدهی دولت به تأمین اجتماعی به ۲۵۰ هزار میلیارد تومان رسید»

October 12, 2019 by · Comments Off on «بدهی دولت به تأمین اجتماعی به ۲۵۰ هزار میلیارد تومان رسید» 

زمانه – در حالی‌که به‌گفته مسئولان سازمان تأمین اجتماعی این سازمان ۲۵ هزار میلیارد تومان کسری بودجه و ۳۹ هزار میلیارد تومان بدهی بانکی دارد، دولت حاضر نیست بدهی خود را با سازمان تأمین اجتماعی تسویه کند. به‌گفته مسئولان سازمان تأمین اجتماعی بدهی دولت به این سازمان به ۲۵۰ هزار میلیارد تومان رسیده است و ماهی ۴ هزار میلیارد تومان از جیب بازنشستگان به جیب دولت می‌رود. بازنشستگان ایران در ماه‌های گذشته بارها مقابل ساختمان نهادهای دولتی، مجلس و سازمان تأمین اجتماعی تجمع کرده‌اند و خواستار اجرای طرح همسان‌سازی، افزایش حقوق دوره بازنشستگی و بهبود بیمه درمانی شده‌اند، اما دستیابی به این خواسته‌ها تا زمان تأمین اعتبار مورد نیاز سازمان تأمین اجتماعی از سوی دولت ممکن نیست. علی دهقان‌کیا، رئیس کانون بازنشستگان تأمین اجتماعی تهران در گفت‌وگو با خبرگزاری کار ایران (ایلنا) گفته است میزان بدهی دولت به این سازمان «در حال نزدیک شدن به ۲۵۰ هزار میلیارد تومان است» و این بدهی سازمان تأمین اجتماعی را تا مرز استقراض و آستانه ورشکستگی کشانده است.

ادامه را بخوانید

انتقاد شدید ۳۵ تشکل دانشجویی از فساد، بی‌عدالتی و خفقان

October 9, 2019 by · Comments Off on انتقاد شدید ۳۵ تشکل دانشجویی از فساد، بی‌عدالتی و خفقان 

شماری از تشکل‌های دانشجویی سراسر ایران از سیاست‌های مبتنی بر “قرائت‌های اقتدارگرایانه” از آزادی و دین انتقاد کردند. آنها می‌گویند حاصل این سیاست‌ها رواج فقر و فساد، خفقان در دانشگاه و دخالت در امور خصوصی شهروندان است. سامانۀ خبری “ابزرواتور مغرب و آفریقا” به نقل از منابع رسمی و نزدیک به دولت ایران فاش کرد که طی پنج سال گذشته صاحبان قدرت و سرمایه در ایران سالانه حدود ٣٠ تا ۴۰ میلیارد دلار پول را به خارج جهت سرمایه گذاری در کشورهای امارات، ترکیه، گرجستان… منتقل کرده اند. همین منبع می افزاید که غالب این پول ها صرف خرید املاک یا بانک های خارجی شده است. روزنامۀ “آرمان” چاپ ایران ماه گذشته با انتشار این خبر تصریح نمود که این پول معادل درآمد سالانۀ نفتی کشور در وضعیت عادی یعنی در فقدان تحریم های آمریکا است.

ادامه را بخوانید

مرز خسروی ایران با عراق بسته شد| رویترز: آمار کشته شدگان در اعتراضات شب گذشته به ۱۱ نفر رسید

October 3, 2019 by · Comments Off on مرز خسروی ایران با عراق بسته شد| رویترز: آمار کشته شدگان در اعتراضات شب گذشته به ۱۱ نفر رسید 

صدای آمریکا – یک مقام عراقی اعلام کرد که به دلیل ناآرامی ها در چندین استان جنوبی عراق، گذرگاه مرزی با ایران بسته شده است. همچنین گزارش‌ها حاکی است که آمار کشته‌شدگان در این اعتراضات به ۱۸ نفر رسیده است. بنابر گزارش رویترز، در جریان تظاهرات اخیر مردم عراق که از روز سه‌شنبه ۹ مهرماه در اعتراض به وجود «فساد» در دولت آغاز شده است، تنها در چهارشنبه شب ۱۱ نفر کشته شده‌اند و در مجموع آمار کشته شدگان از آغاز اعتراضات به ۱۸ نفر رسیده است و صدها نفر نیز زخمی شده‌اند. همچنین آسوشیتدپرس گزارش داد که یک مقام عراقی روز پنجشنبه ۱۱ مهرماه اعلام کرد مرز خسروی با ایران بسته شده است. همچنین تلویزیون دولتی ایران نیز اعلام کرد که این مرز به دلیل «درگیری‌ها» در عراق بسته شده است. بنابر این گزارش مقامات امنیتی عراق گفته‌اند که مهاجمان ناشناس با تیراندازی به یک فعال عراقی و همسرش را در شهر جنوبی بصره به قتل رسانده‌اند. مقامات می گویند «حسین عادل مادانی»، کاریکاتوریست، به همراه همسرش «سارا مادانی»، توسط افراد مسلح که ماسک به صورت داشتند در اوایل روز پنجشنبه در خانه خود مورد حمله مسلحانه قرار گرفته و کشته شده‌اند.

ادامه را بخوانید

اعتراض مردم لردگان به انتقال «ویروس ایدز» با سرنگ‌های آلوده

October 2, 2019 by · Comments Off on اعتراض مردم لردگان به انتقال «ویروس ایدز» با سرنگ‌های آلوده 

زمانه – در شبکه‌های اجتماعی خبرهایی منتشر شده است مبنی بر اینکه در روستای «چنار محمودی» از روستا‌های شهرستان لردگان در استان چهارمحال و بختیاری، عده‌ای هنگام آزمایش قند خون با سرنگ آلوده به ویروس «اچ آی وی» مبتلا شده‌اند. بیشتر مبتلایان کودک هستند. مرتضی خاتمی، نایب رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی، ابتلای گروهی از مردم این روستا به اچ آی وی را تأیید کرد. در همان حال محمد مهدی گویا، رییس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت اعلام کرد ابتلا به اچ آی وی صحت ندارد و اهالی روستا به نوعی از عفونت مبتلا شده‌اند. صبح چهارشنبه ۱۰ مهر گروهی از اهالی روستای «چنار محمودی» از روستا‌های شهرستان لردگان در استان چهارمحال و بختیاری مقابل فرمانداری لردگان تجمع کردند. بر اساس فیلم‌هایی که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده، تعداد پرشماری از معترضان در صدد بودند که از پشت میله‌های فرمانداری با مسئولان صحبت کنند. برخی از زنان معترض پلاکاردهایی در دست داشتند که روی آن‌ها نوشته شده بود: «انتقال ویروس از سمت بهداشت روستا به مردم بی‌گناه.»

ادامه را بخوانید

تقی کبیری، نماینده‌ای که ‘۴۰۰ میلیون تومان و ۲۵۰ هزار یورو’ را در سرقت خانه‌اش از دست داد

September 30, 2019 by · Comments Off on تقی کبیری، نماینده‌ای که ‘۴۰۰ میلیون تومان و ۲۵۰ هزار یورو’ را در سرقت خانه‌اش از دست داد 

بی بی سی – دستبرد به خانه تقی کبیری، نماینده مجلس ایران، به از دست دادن میلیاردها تومان پول نقد و اموال دیگر برای او منجر شده است. علی لاریجانی، رئیس مجلس، دستور پیگیری را داده و استعلام کرده است که چه میزان از اموال آقای کبیری به سرقت رفته است. حجم پول نقدی که گفته شده تقی کبیری در خانه نگهداری می‌کرده سوال‌برانگیز شده است. این چندمین مورد از درگیری نمایندگان مجلس ایران در پرونده‌های قضایی ظرف ماه‌های اخیر است. پلیس یا قوه قضاییه ایران به طور رسمی جزئیات این پرونده را منتشر نکرده‌اند. وبسایت “نماینده”، که اولین بار خبر سرقت را، بدون فاش کردن هویت نماینده قربانی سرقت منتشر کرد، مبلغ دزدیده شده را ۴۰۰ میلیون تومان به اضافه ۲۰۰ هزار دلار گزارش کرد. پس از آن خبرگزاری‌های ایلنا و تابناک به نقل از “منبع آگاه” نوشتند که ارز خارجی به سرقت رفته در واقع ۲۵۰ هزار یورو بوده است.

ادامه را بخوانید

صفحه بعد »

Bottom