Top

حکم ۱۰سال زندان «ارس امیری» در دادگاه تجدیدنظر تایید شد

August 19, 2019 by · Comments Off on حکم ۱۰سال زندان «ارس امیری» در دادگاه تجدیدنظر تایید شد 

صدای آمریکا – دادگاه تجدید نظر، حکم ۱۰ سال زندان «ارس امیری» دانشجو و کارمند سابق شورای فرهنگی بریتانیا را عینا تایید کرده است. محسن عمرانی پسرخاله ارس امیری با اعلام این خبر در صفحه توئیتر خود نوشت که «بعد از گذشت سه ماه از صدور حکم دادگاه بدوی ارس، بدون حضور متهم و وکیل، حکم دادگاه بدوی تایید شد (۱۰ سال) و دو سال هم بعد اون ممنون الکار و ممنوع الخروج شد!» ارس امیری کارمند شورای فرهنگی بریتانیا که بارها برای ملاقات با اعضای خانواده خود به ایران سفر کرده بود، اسفند سال ۹۶، پنج روز بعد از ورود به ایران، توسط ماموران وزارت اطلاعات بازداشت و پس از مدتی در سال ۹۷ با تودیع قرار وثیقه ۵۰۰ میلیون تومانی از زندان اوین آزاد شد. این دانشجوی ایرانی دانشگاه کینگستون بریتانیا پس از آزادی بار دیگر در شهریور ۱۳۹۷ بازداشت و اردیبهشت ماه سال جاری به ۱۰ سال زندان محکوم شد. طی سال‌های اخیر چند ایرانی مقیم بریتانیا پس از سفر به ایران بازداشت شده‌اند. از جمله نازنین زاغری که حدود سه سال پیش هنگام بازگشت به لندن توسط ماموران سپاه به همراه دختر خردسالش در فرودگاه امام تهران بازداشت و از سوی دادگاه به ۵ سال زندان محکوم شد. بازداشت دوتابعیتی‌ها در ایران سابقه دار است و تحلیلگران غربی می‌گویند جمهوری اسلامی از افراد دوتابعیتی به عنوان گروگان استفاده می‌کند تا از دولت‌های غربی پول و امتیاز بگیرد.

ادامه را بخوانید

وزارت بهداشت:شرکت‌های آمریکایی و اروپایی به ما دارو نمی‌دهند

August 18, 2019 by · Comments Off on وزارت بهداشت:شرکت‌های آمریکایی و اروپایی به ما دارو نمی‌دهند 

صدای آلمان – معاون وزارت بهداشت می‌گوید برخی از شرکت‌های آمریکایی و اروپایی از تحویل دارو و تجهیزات پزشکی به ایران خودداری می‌کنند اما ما “برنامه‌ریزی خوبی کردیم و مشکلی نداریم”. کمبود دارو از مدتها پیش گریبان‌گیر بیماران ایرانی است.یرج حریرچی، معاون کل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ایران می‌گوید تحریم مالی ایران، خرید دارو و تجهیزات پزشکی را به شدت سخت کرده است. حریرچی در گفت‌وگو با خبرگزاری کار ایران(ایلنا) گفته است: «همه معاملات نیاز به تبادلات بانکی دارد که شدیدا برای ما مشکل شده است، بطوری که هزینه‌های مازادی را در هزینه‌های انتقال ارز برای ما ایجاد کرده است.» به گفته معاون وزارت بهداشت، ایران گاه مجبور است، چند برابر ارزش پول را هزینه نقل و انتقال آن کند. او در گفتگو با ایلنا تأکید کرده است که مسئله نقل او انتقال پول تنها مشکل وزرات بهداشت و درمان نیست. حریرچی گفته است: «تنها این نیست. بلکه بعضی از شرکت‌های آمریکایی و اروپایی صراحتا از تحویل دارو و تجهیزات پزشکی به ما خودداری می‌کنند.»

ادامه را بخوانید

آیا اقتصاد جهانی در آستانه رکودی تازه است؟

August 17, 2019 by · Comments Off on آیا اقتصاد جهانی در آستانه رکودی تازه است؟ 

زمانه – شاخص‌های بازار بورس آمریکا این هفته با سقوطی بزرگ به نگرانی‌ها درباره وقوع یک بحران اقتصادی جهانی تازه دامن زدند. منحنی بازدهی اوراق قرضه کوتاه‌مدت و بلندمدت که معکوس‌شدن آن یکی از نشانه‌های رکود اقتصادی در راه است،‌ در ایالات متحده و بریتانیا معکوس شد. همزمان رشد اقتصادی بخش تولیدی و صنعتی در آمریکا و آلمان و ژاپن و چین و بریتانیا کاهش یافته است. آیا اقتصاد جهانی در آستانه رکودی تازه است؟ تأثیر آن بر تنش ایران و آمریکا چه خواهد بود؟ اقتصادهای بزرگ در تنگنا – شاخص میانگین صنعتی داو جونز چهارشنبه ۱۴ اوت / ۲۳ مرداد ۸۰۰ امتیاز یا حدود ۳,۱ درصد سقوط کرد. به گزارش روزنامه آمریکایی «واشنگتن‌پست»، این شاخص در سه هفته گذشته نزدیک به ۷ درصد سقوط کرده است. میانگین صنعتی داو جونز فهرستی از ۳۰ سهام برتر بازار بورس نیویورک و نزدک متعلق به شرکت‌های بزرگ عام مستقر در ایالات متحده است. داو جونز جمعه ۱۶ اوت / ۲۵ مرداد افزایش یافت،‌ هرچند هنوز نتوانسته ضررهای هفته‌های اخیر را جبران کند. در بازار بورس کالاها نیز قیمت مس کاهش یافت و قیمت‌های آینده برای نفت خام آمریکا نیز بیش از ۳ درصد کمتر شد.[۱] همزمان رشد اقتصادی جهانی رو به کاهش است. چین، دومین اقتصاد بزرگ جهان آهسته‌ترین نرخ رشد خود را از ۱۹۹۲ به این سو تجربه می‌کند.

ادامه را بخوانید

رکود بازار کار و کارگرانی که قرارداد ندارند

August 16, 2019 by · Comments Off on رکود بازار کار و کارگرانی که قرارداد ندارند 

صدای آلمان – جامعه کارگری ایران از سر ناچاری زیر بار قراردادهای موقت رفته است. یک عضو شورای عالی کار از وجود ۵/ ۳ میلیون کارگر فاقد قرارداد و بیمه در کشور خبر می‌دهد. وزارت رفاه، راه‌اندازی “سامانه روابط کار” را چاره‌ساز می‌داند. علی خدایی، عضو شورای عالی کار، در یک برنامه تلویزیونی اعلام کرده که بیش از ۹۶ درصد قراردادهای مکتوب و ثبت شده کار در کشور، موقت هستند. او اصناف را کانون تخلف در روند انعقاد قراردادهای سفید امضا خوانده و از حضور ۵/ ۳ میلیون نفر “کارگر زیرزمینی” خبر داده که در کارگاه‌های خارج از نظارت وزارت کار و فاقد هر گونه قرارداد و بیمه تامین اجتماعی به کار مشغولند. خدایی افزوده که قراردادهای سفید امضا جرم هستند و کارفرما در صورت اثبات این گونه قراردادها، جریمه خواهد شد. در همین برنامه، اصغر آهنی‌ها، عضو کارفرمایی شورای عالی کار، قراردادهای سفید امضا را تنها مربوط  به صنف‌هایی دانسته که بیش از یکی دو کارگر ندارند: «این چیزی نیست که عام باشد.» آهنی‌ها تاکید کرده که قانون به کارفرما اجازه داده که با کارگر، هم قرارداد موقت ببندد و هم قرارداد دایمی: «وقتی بحث اقدام قانونی در میان باشد و از سویی دیگر مخاطرات زیادی از جمله امنیت شغلی، مسائل اقتصادی و بازار در میان باشد بالطبع کارفرما با توجه به پارامترهای موجود از راهکارهای قانونی استفاده می کند که هیچ اشکالی در آن دیده نمی شود.»

ادامه را بخوانید

سپاه پاسداران و شبه نظامیان وابسته به آن در سوریه تلفات سنگینی را در برابر داعش متحمل شده و مواضع خود را ترک کرده‌ان

August 15, 2019 by · Comments Off on سپاه پاسداران و شبه نظامیان وابسته به آن در سوریه تلفات سنگینی را در برابر داعش متحمل شده و مواضع خود را ترک کرده‌ان 

راریئ فرانسه – گروه دولت اسلامی (داعش) حملات گسترده و شدیدی را در استان دیرالزور در شرق سوریه علیۀ نیروهای دولتی وفادار به رژیم بشار اسد، سپاه پاسداران و شبه نظامیان وابسته به آنان آغاز کرده است. بگفتۀ یک منبع نظامی سوریه، در این نبردها شمار بسیاری از هر دو طرف کشته و زخمی شده‌اند و سپاه پاسداران در برابر شدت عملیات، مواضع خود را تخلیه کرده است. گروه دولت اسلامی (داعش) که در هفته‌های اخیر حملات پراکنده‌ای را در استان دیرالزور در شرق سوریه سازمان داده بود، در روزهای اخیر عملیات خود علیۀ نیروهای دولتی سوریه، سپاه پاسدارانِ جمهوری اسلامی ایران و شبه نظامیان تحت حمایت تهران را شدت بخشیده و تلفات سنگینی بر آنان وارد کرده است. بگزارش «دیده بان حقوق بشر سوریه» در نبردهای چند هفتۀ اخیر در برابر نیروهای داعش، سپاه پاسداران و شبه نظامیان وابسته به آن حداقل یکصد تن کشته و زخمی بر جای گذاشته و به سبب شدت حملات، مواضع گوناگون خود در اطراف شهر «بوکمال» در نزدیکی مرز عراق را تخلیه و ترک کرده‌اند.

ادامه را بخوانید

وزارت اطلاعات: حسن عباسی قاعدتا برای گذراندن محکومیت زندانی شده

August 14, 2019 by · Comments Off on وزارت اطلاعات: حسن عباسی قاعدتا برای گذراندن محکومیت زندانی شده 

بی بی سی – حسن عباسی، از چهره‌های رسانه‌ای محافظه‌کاران تندرو در ایران، زندانی شده است. وزارت اطلاعات ایران می‌گوید از آقای عباسی برای اظهاراتش شکایت کرده و او با توجه به قطعی شدن محکومیتش به زندان منتقل شده است. آقای عباسی چندی پیش در یک سخنرانی بدون نام بردن مستقیم از محمود علوی، وزیر اطلاعات ایران، او را به پشتیبانی از کانال تلگرامی آمدنیوز متهم کرد. او پیش از این هم برای اظهاراتی علیه ارتش ایران بازداشت، اما پس از سه روز آزاد شد. آقای عباسی در یک سخنرانی به محمدعلی زم، رئیس سابق حوزه هنری و پسر او روح‌الله زم، موسس کانال آمدنیوز، حمله می‌کند و می‌گوید احتمالا وزارت اطلاعات پشت پرده کانال آمدنیوز است. حسن عباسی گفت: “پسرش رفت یک چی چی نیوز راه انداخت از بالا تا پایین نظام را به سخره می‌گیرد، البته وقتی می‌رسد به وزیر محترم اطلاعات، با تقدیرات ویژه، هنوز هم وزیر اطلاعات ما جواب نداده که چرا چی‌چی‌نیوز پسر فلان‌فلان‌شده به وزیر اطلاعات که می‌رسد اینطور تقدیر می‌کند.”

ادامه را بخوانید

متهم ردیف اول پرونده فساد در بانک مرکزی «متواری» است؛ متهم عامل توزیع ارز در بازار بود

August 12, 2019 by · Comments Off on متهم ردیف اول پرونده فساد در بانک مرکزی «متواری» است؛ متهم عامل توزیع ارز در بازار بود 

صدای آمریکا – در حالی رسیدگی به پرونده فساد در بانک مرکزی ایران، پس از گذشت یکسال از بازداشت متهمان دولتی آن آغاز شده که رسانه‌های ایران از متواری شدن «سالار آقاخان» متهم ردیف اول این پرونده خبر می‌دهند. خبرگزاری تسنیم رسانه نزدیک به سپاه روز دوشنبه ۲۱ مرداد نوشت که «سالار آقاخان» از جمله اخلالگران بازار ارز در ایران فراری است. از این متهم به عنوان «عامل بانک مرکزی» در توزیع ارز نیز یاد می‌شود و در پرونده تشکیل شده برای مسئولان و مقامات سابق بانک مرکزی، متهم ردیف اول است. از جمله اتهامات سالار آقاخان که ۲۸ساله است، «مشارکت در اخلال در نظام ارزی و پولی کشور از طریق قاچاق عمده ارز به صورت شبکه‌ای و سازمان یافته در حد کلان به میزان ۱۵۹ میلیون و ۸۰۰ هزار دلار و ۲۰ میلیون و ۵۰۰ هزار یورو و دو پرداخت رشوه به میزان ۱۱۸ هزار دلار به متهم میثم خدایی و نیز پرداخت رشوه به متهم سید رسول سجاد مدیر بین‌الملل معاونت ارزی بانک مرکزی» عنوان شده است.

ادامه را بخوانید

تخریب «اشتباهی» دیوار آرامگاه یعقوب لیث: دیوار الحاقی بود و باید برداشته می‌شد

August 11, 2019 by · Comments Off on تخریب «اشتباهی» دیوار آرامگاه یعقوب لیث: دیوار الحاقی بود و باید برداشته می‌شد 

زمانه – دیوارِ ضلع جنوبی آرامگاه «یعقوب لیث صفاری» در حین انجام عملیات مرمت و ساماندهی آرامگاه تخریب شده است. مهدی شیربُتی، پیمانکار جدید مرمت و ساماندهی آرامگاه یعقوب لیث صفاری گفته «اتفاق اشتباهی بود که باعث ناظر پروژه تعویض شود» اما مدیر پایگاه میراث فرهنگی و گردشگری جندی شاپور و ایوان کرخه گفته این دیوار الحاقی بود و باید در روند مرمت برداشته می‌شد.  اسفند سال ۱۳۹۶ یعقوب زلقی، مدیر پایگاه جندی شاپور خبر از مرمت جدی آرامگاه یعقوب لیث صفاری بعد از سال‌ها بی‌توجهی داد. مهدی شیربُتیکه در طول دو سال گذشته، دو فصل مرمت در این بنای تاریخی انجام داده، در گفت‌وگو با ایسنا، هدف از آغاز این مرمت‌ها را در فصل جدید، «اصلاح وضع موجود و تداوم در اقدامات برنامه ریزی شده از گذشته» دانست و گفت که اتفاق اشتباه در تحریب دیوار ضلع جنوبی به عوض شدن ناظر پروژه انجامیده. این کار نخست توسط پیمانکارِ دیگری درحال انجام بود. در تصاویر منتشر شده از تخریب دیوار ضلع جنوبی آرامگاه یعقوب لیث، بنر کارفرمایی اداره کل میراث فرهنگی استان خوزستان بالای همان دیوار تخریب شده دیده می‌شود.

ادامه را بخوانید

مردم چگونه گذران زندگی می‌کنند – گزارش از یک محله کارگری

August 10, 2019 by · Comments Off on مردم چگونه گذران زندگی می‌کنند – گزارش از یک محله کارگری 

زمانه – با بازگشت تحریمهای هسته‌ای آمریکا و کاهش ارزش ریال، به جز معدودی استثناها قیمت همه کالاها در ایران بین دو تا پنج برابر افزایش قیمت داشته است. مواد غذایی از جمله کالاهایی هستند که قیمت آنها افزایش یافته و این افزایش قیمت هر روز ادامه دارد. نرخ تورم بالای ۴۰ درصد و افزایش تنشهای بین‌المللی درباره ایران مانع از تثبیت قیمت‌ها است. قدرت خرید مردم از دست رفته، نرخ بیکاری افزایش یافته، پس اندازها رو به اتمام است و چشم‌اندازی برای بهبود شرایط وجود ندارد. گذران زندگی – در این شرایط سؤال بسیاری از مردم ایران این است که دیگر هم‌وطنان چگونه زندگی می‌کنند؟ چه می‌خورند و چه می‌پوشند؟ چگونه وضعیت اقتصادی خانواده را مدیریت می‌کنند؟ ناگفته پیداست که پاسخ به این سؤالات بسته به طبقه اجتماعی خانوارها متفاوت است. زندگی کارگرانی که زیر دو میلیون تومان دستمزد می‌گیرند با زندگی کسانی که درآمد آنها پنج یا ده میلیون تومان در ماه است تفاوت زیادی دارد. بررسی تغییرات زندگی هر قشر از مردم ایران نیازمند تحقیق و مشاهده جداگانه است. به سراغ محله‌ای رفتم که اجاره خانه در آن بین ۶۵ تا ۹۰ میلیون تومان رهن کامل است. بافت محله کارگری است اما کسبه، کارمندان دولتی، دست فروشان و فروشندگان سیار نیز در این محله سکونت دارند. افرادی که برای خرید به میوه‌فروشی یا سوپر مارکت مراجعه می‌کنند را زیر نظر گرفتم و با تعقیب آنها سعی کردم محل زندگی آنها را ببینم و راهی برای گفت‌وگو با آنان بیابم. این گزارش حاصل این تعقیب است. تصویر نهایی پس از هر پیگری‌، گرسنگی و فلاکت بود.

ادامه را بخوانید

کنفرانس ژنو تغییرات آب و هوایی: انسان یک چهارم سطح زمین را تخریب کرده است

August 9, 2019 by · Comments Off on کنفرانس ژنو تغییرات آب و هوایی: انسان یک چهارم سطح زمین را تخریب کرده است 

رادیو فرانسه – بر اساس گزارش “گروه بین‌المللی کارشناسان درباره تغییرات آب و هوایی” در ژنو، انسان یک چهارم سطح زمین را تخریب کرده است. فرسایش خاک، جنگل‌زدایی و ازبین رفتن تنوع زیستی، مواردی از این تخریب هستند. از سوی دیگر، تغییرات آب و هوایی، روند تخریب زمین توسط انسان را سرعت می‌بخشد و این موضوع امنیت غذایی جمعیت رو به رشد انسان در روی زمین را تهدید می‌کند. گزارش جدید گروه بین‌المللی کارشناسان درباره تغییرات آب و هوایی در ژنو که امروز پنجشنبه ١٧ مرداد/ ٨ اوت منتشر شد، حاکی از تخریب زمین توسط انسان و همچنین تغییر آب و هوای این کره خاکی می‌باشد. “دبرا رابرتز” ، یکی از رؤسای گروه متخصص آب و هوای سازمان ملل متحد می‌گوید که تأثیرات منفی انسان بر زمین، رو به رشد است. “ادواردو کلوو بوندیا”، یکی از رؤسای گروه بین‌المللی کارشناسان در باره تغییرات آب و هوایی هم می‌گوید که یک سوم گازهای گلخانه‌ای، توسط سیستم کنونی تولید مواد غذایی به وجود می‌آید. “ولری مسون دلموت”، دیگر از رؤسای این نهاد اضافه می‌کند که خطرات یادشده می‌تواند در درازمدت برای زمین و انسان به معضلی جدی تبدیل شود.

ادامه را بخوانید

صفحه بعد »

Bottom