Top

«حداقل‌های زندگی یک خانوار کارگری ۶ میلیون تومان شد»

December 3, 2019 by · Comments Off on «حداقل‌های زندگی یک خانوار کارگری ۶ میلیون تومان شد» 

زمانه – دبیرکل کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران اعلام کرد که سبد معیشت خانوار چهارنفره کارگری بدون در نظر گرفتن هزینه رفاهی، پس‌انداز و مسافرت، به رقم ۶ میلیون تومان در ماه رسیده است. او می‌گوید نه کارفرمایان توان پرداخت هزینه‌های زندگی کارگران را دارند و نه دولت. هادی ابوی، دبیرکل کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران سه‌شنبه ۱۲ آذر درباره رقم سبد معیشت خانوارهای کارگری (چهار نفره) گفت: «با گزارش‌هایی که از وضع معیشت کارگران گرفته‌ایم خارج از مسایل رفاهی و پس‌انداز و مسافرت، حداقل‌های زندگی یک خانوار کارگری اعم از خوراک، ‌درمان، ایاب و ذهاب، اجاره بها و تحصیل فرزندان به رقم ۶ میلیون تومان در ماه رسیده است.» ابوی با اشاره به مشکلات معیشتی کارگران گفت: «عقب ماندگی مزدی در حقوق و دستمزد کارگران وجود دارد، سال گذشته در شورای عالی کار دولت هنگام محاسبه سبد معیشت صحبت از گوشت ۳۰ هزار تومانی می‌کرد، ما هم گفتیم، همین گوشت را هر چند روز یک‌بار بین کارگران عرضه کنید. درباره قیمت برنج نیز قیمت بسیار کمتری را بیان کردند و ما هم گفتیم برنج را با همان قیمتی که بیان می‌کنید در اختیار کارگران قرار دهید. همان قیمتی که سال گذشته دولتی‌ها در جلسه شورای عالی کاربرای برنج ۵هزار تومان بیان کردند، در حال حاضر کارگران باید با قیمت ۱۶ هزار تومان خریداری کنند.»

ادامه را بخوانید

اعتصاب‌های کارگری در اراک از سر گرفته شد

December 2, 2019 by · Comments Off on اعتصاب‌های کارگری در اراک از سر گرفته شد 

زمانه – کارگران سه کارخانه بحران‌زده اراک روز یکشنبه ۱۰ آذر در اعتراض بە نامشخص بودن وضعیت کارخانە‌ها و عدم دریافت حقوق معوقە دست به اعتراض زدند. کارگران دو ابرشرکت پیمانکاری صنعتی، هپکو و آذرآب، در خیابان راهپیمایی اعتراضی برپا کردند. در جریان اعتصاب کارگران کارخانه واگن پارس، یک تولیدکننده واگن‌های قطار، دست‌کم دو تن از اعتصاب‌گران احضار شده‌اند. کارگران هپکو و آذرآب در مهر ماه امسال با خواست تعیین تکلیف این دو کارخانه و پرداخت مطالبات معوقه خود دست به اعتصاب زدند. ده‌ها تن از کارگران احضار و برای مدتی بازداشت شدند اما جز پرداخت بخشی از مطالبات معوقه کارگران اقدام دیگری صورت نگرفت. در پی اعتصاب چند روزه کارگران هپکو در مهر سال جاری، خبرهای ضد و نقیضی درباره خلع ید از شرکت هیدرو اطلس، سهامدار عمده خصوصی هپکو منتشر شد. اما پس از آن مجمع عمومی سهامداران این شرکت که قرار بود هشتم آبان به مشکلات این شرکت و چگونگی ادامه‌کاری آن رسیدگی کند، لغو شد. این مجمع عمومی در روزهای بعد پشت درهای بسته برگزار شد.

ادامه را بخوانید

فرماندار شهر قدس: من دستور شلیک دادم

December 1, 2019 by · Comments Off on فرماندار شهر قدس: من دستور شلیک دادم 

صدای آلمان – قلعه حسن‌خان در جنوب غربی تهران، از کانون‌های اعتراضات اخیر بود. فرماندار این شهرستان می‌گوید نیروی انتظامی فرمان تیراندازی نداشت اما او دستور داد هرکس را که وارد فرمانداری شد بزنند. لیلا واثقی از سپاه هم تقدیر کرده است. لیلا واثقی، فرماندار شهر قدس به روزنامه ایران گفته که در جریان تظاهرات مردم شهرستان در روز ۲۵ آبان، نیروی انتظامی نمی‌خواست با مردم مقابله کند و نیروهای فرمانداری هم آنجا را خالی کرده و رفتند: «…فقط تعداد کمی از پرسنل مرد فرمانداری مانده بودند… مهاجمان رفتند پمپ بنزین ثارالله را آتش زدند و برگشتند… وقتی رسیدند که تعدادی از نیروهای انتظامی داخل فرمانداری که مسئول حفاظت بودند رفته بودند اطراف شهرداری برای محافظت. یک تعداد محدودی اینجا در فرمانداری ماند و وقتی جمعیت را با آن خشم دیدند، از در ورودی فرمانداری عقب‌تر آمدند. معترضان در را شکستند و سینه سپر کردند و گفتند اگر می‌توانید ما را بزنید چون می‌دانستند نیروی انتظامی دستور شلیک ندارد…»

ادامه را بخوانید

معاون وزیر بهداشت: به دلیل آموزش پیشگیری از ایدز، به ترویج فحشا محکوم می‌شویم

December 1, 2019 by · Comments Off on معاون وزیر بهداشت: به دلیل آموزش پیشگیری از ایدز، به ترویج فحشا محکوم می‌شویم 

زمانه – معاون بهداشت وزارت بهداشت در نشست روز جهانی ایدز در وزارت بهداشت اعلام کرد هنگامی که این وزارتخانه قصد انجام مباحث آموزشی را دارد، بلافاصله از برخی نهادها نامه‌ای دریافت می‌کند و به ترویج فحشا محکوم می‌شود. علیرضا رئیسی روشن نکرد که نهادهای مورد اشاره‌اش کدام نهادها هستند. به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، علیرضا رئیسی روز شنبه ۹ آذر در حاشیه نشست روز جهانی ایدز گفت: «هنگامی که بیمار مبتلا به ایدز را پیدا می‌کنیم، هیاهو و جنجال‌های پیرامون آن پدید می‌آید که همگی در زمینه انتقاد به آموزش است. بعد که آن مسائل مرتفع می‌شود مورد نقد قرار می‌گیریم که چرا پیش از این بیماران را شناسایی نکرده‌ایم. همین مورد یکی از اصلی‌ترین تناقض‌هایی است که با آن رو‌به‌رو هستیم.» به گفته رئیسی در حال حاضر نوع نگاهی که به پدیده آموزش در زمینه این بیماری می‌شود، بسیار غلط است: «سال‌هاست به حرف‌هایی گوش می‌دهیم که غیرکارشناسی بوده و سیاست‌های ما را تحت تاثیر قرار می‌دهند. به همین دلیل است که در بیماریابی افراد مبتلا به ایدز دچار ضعف می‌شویم.»

ادامه را بخوانید

دو رویکرد متفاوت به اعتراضات اخیر در خطبه‌های نماز جمعه تهران و مشهد

November 29, 2019 by · Comments Off on دو رویکرد متفاوت به اعتراضات اخیر در خطبه‌های نماز جمعه تهران و مشهد 

صدای آلمان – به‌رغم گذشت دو هفته از اعلام افزایش بهای بنزین، موضوع اعتراضات گسترده مردم همچنان محور اصلی خطبه‌های نماز جمعه است. خطیب نماز جمعه تهران از دفع “فتنه اخیر” سخن می‌گوید و خطیب نماز جمعه مشهد روحانی را مقصر می‌نامد. اعلام یکباره افزایش بهای بنزین باعث غافلگیری مردم شد. از سوی دیگر، اعتراضات گسترده مردم در دست‌کم یکصد شهر، مسئولان جمهوری اسلامی ایران را غافلگیر کرد. دو هفته پس از اعلام افزایش بهای بنزین، موضوع اعتراضات گسترده مردم همچنان یکی از محورهای اصلی خطبه‌های نماز جمعه روز هشتم آذر (۲۹ نوامبر) بود. محمدجواد حاج‌علی‌اکبری، خطیب نماز جمعه تهران و احمد علم‌الهدی، خطیب نماز جمعه مشهد محور اصلی خطبه‌های خود را موضوع اعتراضات اخیر کشور تعیین کرده بودند.

کروبی: ریشه اعتراضات اخیر در فساد حاکم است نه در آن سوی آبها

November 29, 2019 by · Comments Off on کروبی: ریشه اعتراضات اخیر در فساد حاکم است نه در آن سوی آبها 

صدای آلمان – مهدی کروبی به مناسبت اعتراضات اخیر مردمی پیام داده و سخنان فرمانده سپاه را که اعتراضات مردمی را سناریوی جهانی خوانده بود “سخنان سفیهانه” و ریشه اعتراضات را در فساد، تحقیر، تبعیض و نابرابری حاکم دانسته است. مهدی کروبی، یکی از رهبران “جنبش سبز” پدید آمده در سال ۱۳۸۸ که در حصر به سر می‌برد، به مناسبت اعتراضات اخیر مردمی پیامی را منتشر کرده است. متن کامل این پیام در سحام نیوز منتشر شده است. کروبی در این پیام ضمن محکوم کردن سرکوب اعتراضات مردمی از سوی قوای حاکم، دلیل اصلی این اعتراضات را متوجه حاکمیت کرده است. رهبر حزب اعتماد ملی با اشاره به بدتر شدن شرایط اقتصادی مردم پس از خروج یک جانبه آمریکا از برجام و اعمال تحریم‌های جدید علیه ایران، حکومت ایران را متهم به اداره مملکت به “شیوه قجری” کرده و نتیجه این شیوه اداره کشور را “تشدید فساد و تبعیض در تمامی ارکان حکومت” دانسته است.

ادامه را بخوانید

در پی گرانی نرخ بنزین در ایران؛ اورژانس کشور: با بنزین ۳هزارتومانی دچار مشکل می شویم

November 27, 2019 by · Comments Off on در پی گرانی نرخ بنزین در ایران؛ اورژانس کشور: با بنزین ۳هزارتومانی دچار مشکل می شویم 

صدای آمزیکا – گرانی بنزین در ایران که در روزهای گذشته اعتراضات گسترده مردمی را به همراه داشت حالا انتقاد اورژانس را هم در پی داشته است به طوری که اورژانس می گویند با بنزین ۳هزارتومانی دچار مشکل می شود. مجتبی سیف قائم مقام اورژانس ایران روز چهارشنبه ۶ آذرماه با انتقاد از چگونگی سهمیه بندی بنزین برای خودروهای امدادی گفت که «نمی‌دانیم این چطور سهمیه‌ای است که لیتری ۳ هزار تومان برای ما تمام می‌شود؛ بنزین ۳هزار تومانی که دیگر سهمیه‌ای نیست.» او در ادامه تاکید کرده که با بنزین ۳هزار تومانی اورژانس دچار مشکل می شود. پیشتر گرانی نرخ بنزین در ایران اعتراضات گسترده‌ای را به همراه داشت. این اعتراضات از روز جمعه ۲۴ آبان ماه و پس از انتشار ناگهانی خبر گرانی بنزین، در شهرهای مختلف ایران از جمله مشهد، خوزستان، اهواز، خرمشهر، بهبهان آغاز، و به مرور به تمام مناطق کشور کشیده شد. طی دو روز گذشته اخبار و ویدئوهای مختلفی تجمع های اعتراضی و شعارهای مردم علیه حکومت در شهرهای مختلف منتشر شده است. در برخی از شهرها معترضان بانکها را آتش زدند و با پلیس درگیر شدند.

ادامه را بخوانید

اذعان به گرانی بیمارستا‌ن‌ها از سوی وزیر بهداشت: هزینه یک‌شب بستری در ارزان‌ترین بیمارستان کشور ۷۰۰ دلار است

November 27, 2019 by · Comments Off on اذعان به گرانی بیمارستا‌ن‌ها از سوی وزیر بهداشت: هزینه یک‌شب بستری در ارزان‌ترین بیمارستان کشور ۷۰۰ دلار است 

صدای آمریکا – وزیر بهداشت ایران گفت که در حال حاضر هزینه یک‌تخت بیمارستانی سه میلیارد تومان و هزینه یک‌شب بستری شدن در آی سی یو ارزان‌ترین بیمارستان کمتر از ۷۰۰ دلار نیست. سعید نمکی، وزیر بهداشت روز سه‌شنبه ۵ آذرماه با بیان این که درمان سرپایی بر درمان بستری تقدم دارد، گفت که در حال حاضر هزینه یک‌تخت بیمارستانی سه میلیارد تومان و هزینه یک‌شب بستری شدن در آی سی یو ارزان‌ترین بیمارستان کمتر از ۷۰۰ دلار نیست بنابراین باید تغییر نگرش صورت بگیرد. بالا بودن هزینه های درمانی و بیمارستان‌ها در ایران همواره اعتراض شهروندان کم درآمد را به همراه داشته است. پیش از این یک مقام وزارت بهداشت ایران اعلام کرده بود که یک سوم هزینه‌های سلامت از جیب مردم پرداخت می‌شود و سالانه ۴۳۰ نفر به خاطر هزینه های درمانی در این کشور به زیر خط فقر می روند.

ادامه را بخوانید

نگرانی از تکرار فجایع کهریزک در اعتراضات اخیر؛ زندان فشافویه «امکانات لازم» برای «این تعداد بازداشتی‌» را ندارد

November 25, 2019 by · Comments Off on نگرانی از تکرار فجایع کهریزک در اعتراضات اخیر؛ زندان فشافویه «امکانات لازم» برای «این تعداد بازداشتی‌» را ندارد 

صدای آمزیکا – در حالی گزارش‌های غیررسمی حاکی از آمار بالای بازداشت شدگان در اعتراضات اخیر در ایران است که رئیس شورای اسلامی شهرستان ری نیز نسبت به وضعیت زندان مرکزی تهران معروف به زندان فشافویه و تعداد بالای بازداشتی‌ها در این زندان هشدار داده است. حسن خلیل آبادی، رئیس شورای اسلامی شهرستان ری روز دوشنبه ۴ آذر ماه گفت که زندان فشافویه «امکانات لازم» را ندارد و استقرار «این تعداد بازداشتی در این مکان سخت است.» در پی اعتراضات اخیر، جمهوری اسلامی اقدام به بازداشت گسترده در شهرهای مختلف کرده است هر چند آمار دقیقی از تعداد بازداشت شدگان در دست نیست. تنها برخی رسانه‌های نزدیک به سپاه آمار بازداشت شدگان را بیش از هزار نفر اعلام کرده بودند. هشدار رئیس شورای اسلامی شهرستان ری درباره وضعیت زندان فشافویه در شرایطی است که وضعیت نابسامان زندان‌ها و بازداشتگاه‌های جمهوری اسلامی بارها رسانه ای شده و انتقادهای بین المللی را در پی داشته است.

ادامه را بخوانید

یک هفته از آغاز اعتراضات مردمی در ایران گذشت

November 23, 2019 by · Comments Off on یک هفته از آغاز اعتراضات مردمی در ایران گذشت 

راذیو فرانسه -هشت روز پس از آغاز تظاهرات گسترده مردم ایران علیه گرانی بنزین، خشونت، تعقیب و بازداشت تنها پاسخ دولت جمهوری اسلامی به معترضان بوده است. در واکنش به موج گسترده اعتراضات مردمی در ایران علیه افزایش ناگهانی بهای بنزین، دولت جمهوری اسلامی، سرکوب، تعقیب و بازداشت تظاهرکننده گان را آغاز کرد. دیروز خبر سرکوب، تعقیب و بازداشت گسترده معترضان ایرانی توسط مقامات امنیتی و قضایی جمهوری اسلامی، بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌های خبری بیرون از ایران داشت. محمود نیلی احمدآبادی، رئیس دانشگاه تهران، روز پنجشنبه، دستگیری تعدادی از دانشجویان این دانشگاه را «تائید» کرد.

ادامه را بخوانید

صفحه بعد »

Bottom