Top

کنفرانس امنیتی مونیخ: آوردگاه حملات پنس، مرکل و ظریف

February 18, 2019 by · Comments Off on کنفرانس امنیتی مونیخ: آوردگاه حملات پنس، مرکل و ظریف 

ظریف، وزیر امورخارجه ایران آمریکا را متهم به “جنونی بیمارگونه” کرد و اروپایی‌ها را ترسو خواند. آنگلا مرکل بر ماندن در برجام تایید کرد و مایک پنس از اروپا خواست از برجام خارج شود. در حاشیه کنفرانس هم بحث‌ بر سر ایران بود. ایران، موضوعی بود که در رابطه با آن می‌شد اختلاف نظر میان آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان و مایک پنس معاون رئیس جمهور آمریکا را در کنفرانس امنیتی مونیخ به روشنی دید. اگر چه صدراعظم آلمان یک روز پیش‌تر به “تأثیرات مخرب و سنگین” رویکردهای ایران اشاره کرده بود اما در مورد برنامه اتمی ایران همچنان بر موضع پیشین خود پافشاری کرد که “این تنها اهرمی است که می‌توان با آن در حوزه‌های دیگر به ایران فشار آورد.” در مقابل او مایک پنس همچنان سازش‌ناپذیر، حکومت ایران را به برنامه‌ریزی برای هولوکاستی جدید متهم کرد. پنس گفت، اروپایی‌ها باید به همین دلیل از پیمان اتمی با ایران خارج شوند. اما سخنان آنگلا مرکل و مواضع متفاوت او در قبال برنامه‌اتمی در مقایسه با مواضع آمریکا، بازهم آنچنان همخوان با انتظارات محمدجواد ظریف، وزیر امورخارجه ایران نبود. چرا که ظریف، البته آنچنان که انتظار می‌رفت، از یک سو  آمریکایی‌ها را محکوم و از سوی دیگر اروپایی‌ها را به بزدلی متهم کرد. توکل کرمان، فعال سیاسی و حقوق بشری کشورهای غربی را متهم کرد که با ارسال اسلحه و تجهییزات نظامی به عربستان سعودی در جنگ یمن مسئول‌اند

ادامه را بخوانید

دخالت مردم در بازداشت زنان توسط گشت ارشاد، منجر به شلیک تیرهوایی در نارمک تهران شد

February 17, 2019 by · Comments Off on دخالت مردم در بازداشت زنان توسط گشت ارشاد، منجر به شلیک تیرهوایی در نارمک تهران شد 

دخالت مردم برای جلوگیری از بازداشت دو زن توسط گشت ارشاد در محله نارمک تهران، به شلیک تیر هوایی منجر شد. خبرگزاری ایرنا شنبه ۲۷ بهمن گزارش داد که جمعه شب ماموران گشت ارشاد قصد داشتند دو زن را به دلیل «نداشتن حجاب مناسب» سوار خودروی ون پلیس کنند که با مقاومت رهگذران و مردم حاضر در محل روبرو شدند. شاهدان عینی با ارسال عکس و فیلم، می گویند در ادامه درگیری مردم با ماموران پلیس برای آزاد کردن این دو زن، در خودروی ون از جا کنده شد، ماموران مجبور به شلیک تیر هوایی شدند و نهایت پس از رها کردن آن دو زن، ماموران محل را ترک کردند.

ادامه را بخوانید

سندیکای کارگران نیشکر هفت‌تپه: اسماعیل بخشی برای اعتراف علیه خود زیر فشار است

February 16, 2019 by · Comments Off on سندیکای کارگران نیشکر هفت‌تپه: اسماعیل بخشی برای اعتراف علیه خود زیر فشار است 

سندیکای کارگران نیشکر هفت‌تپه اعلام کرده است اسماعیل بخشی، نماینده کارگران هفت‌تپه برای نوشتن تکذیبیه در مورد شکنجه و اذیت و آزار روحی و روانی در حین دستگیری و بازداشت، از سوی وزارت اطلاعات زیر فشار است. این سندیکا در بیانیه‌ای که در کانال تلگرام خود منتشر کرده، اعلام کرده است اسماعیل بخشی مدت‌هاست بدون هیچ‌گونه بازجویی‌ای در سلول انفرادی بازداشتگاه امنیتی وزارت اطلاعات در اهواز نگهداری می‌شود. سندیکای کارگران نیشکر هفت‌تپه می‌گوید تداوم بازداشت اسماعیل بخشی از دو جهت برای مقامات امنیتی سود دارد: یک اینکه نمی‌تواند شکایاتش در مورد ضرب و شتم در حین بازداشت و آزار و اذیت روحی و روانی در دوران بازداشت را پیگیری کند و باقیمانده آثار شکنجه در دوران بازداشت در طی مدت بازداشت دوباره از بین می‌رود. دوم اینکه با نگه داشتن او در سلول انفرادی بدون هیچ‌گونه بازجویی و اعمال فشارهای روحی و روانی او را برای نوشتن نامه تکذیبیه تحت فشار قرار می‌دهند.

ادامه را بخوانید

هشدار مسئولان نسبت به افزایش باندهای سرقت به‌علت فقر و بیکاری

February 15, 2019 by · Comments Off on هشدار مسئولان نسبت به افزایش باندهای سرقت به‌علت فقر و بیکاری 

مسئولان در ایران شدت گرفتن فعالیت “باندهای سرقت” از منازل و خودروها در کشور را نتیجه تعطیلی کارخانه‌ها، بیکاری‌ روزافزون جوانان، افزایش نابرابری‌های اقتصادی و فقیرتر شدن خانواد‌ه‌ها می‌دانند. آمارهای پلیس آگاهی تهران بزرگ به تنهایی نشان می‌دهد که در ۱۰ ماه گذشته از سال ۹۷ بیش از ۱۹۳ باند سرقت داخل خودرو دستگیر شدند. علیرضا لطفی، رئیس پلیس آگاهی تهران بزرگ، “افزایش” تعداد سرقت‌ از داخل خودرو را تایید کرد و گفت که فعالیت پلیس در انهدام این باندهای سرقت نسبت به سال ۹۶ حدود ۲۲ درصد رشد داشته است. او درباره افزایش یافتن تعداد این باندها توضیحی نداده است و در همین حال گفته که میزان کشفیات پلیس از مخفیگاه‌های این سارقان در مقایسه با سال ۹۶ نزدیک به ۱۶ درصد افزایش یافته است. آمارهای پلیس در پایتخت و مراکز استان‌ها نیز از افزایش یافتن وقوع سرقت و جرایم مختلف حکایت دارد، به طوریکه تنها در شش ماه اول سال ۹۷، شش میلیون و ۵۰۰ هزار تماس تلفنی مربوط به وقوع حادثه با پلیس پایتخت گرفته شده که در ۳۶۰۰ مورد آنها ماموران عملیاتی وارد ماجرا شدند.

ادامه را بخوانید

ده ایرانی که به دلیل جاسوسی سایبری از آمریکا تحریم شده‌اند چه کسانی هستند؟

February 14, 2019 by · Comments Off on ده ایرانی که به دلیل جاسوسی سایبری از آمریکا تحریم شده‌اند چه کسانی هستند؟ 

دولت آمریکا روز چهارشنبه ۲۴ بهمن اعلام کرد دو شرکت مستقر در ایران و ۱۰ شخص مرتبط با آنها را در فهرست تحریم‌ها قرار داده است. وزارت خزانه داری ایالات متحده با صدور بیانیه‌ای نام دو نهاد حقوقی ایرانی را «سازمان افق نو» و «شرکت نت پیگرد سماوات» عنوان کرد. بر اساس این بیانیه، نت پیگیرد حملات سایبری علیه مقام‌های کنونی و پیشین دولتی و نظامی آمریکا انجام داده و افق نو نیز کنفرانس‌های بین المللی برای جذب نیرو برای نیروی قدس سپاه پاسداران و کسب اطلاعات از اتباع خارجی برگزار کرده است. اداره کنترل دارایی‌های خارجی وزارت خزانه داری آمریکا همچنین نام ۱۰ فرد را در همین ارتباط به فهرست تحریم‌ها اضافه کرده است. علامرضا منتظمی بنیانگذار و مدیرعامل افق نو، حامد قشقاوی مدیر امور بین الملل، نادر طالب زاده رئیس و زینب طالب زاده دستیار مخصوص او، از جمله افرادی هستند که نام آنها در فهرست تحریم‌های آمریکا قرار گرفته است.

ادامه را بخوانید

پرونده قاسم شعله‌سعدی و آرش کیخسروی، وکلای بازداشتی، به دادگاه تجدیدنظر رفت

February 13, 2019 by · Comments Off on پرونده قاسم شعله‌سعدی و آرش کیخسروی، وکلای بازداشتی، به دادگاه تجدیدنظر رفت 

پرونده قاسم شعله سعدی وآرش کیخسروی که پیشتر هرکدام به ۶ سال زندان محکوم شده‌اند، به دادگاه تجدیدنظر ارسال شده است. محمد حسین آقاسی، روز سه شنبه ۲۳ بهمن با اعلام این خبر گفت که دادگاه تجدیدنظر هنوز زمان رسیدگی به پرونده این وکلا را تعیین نکرده است. آرش کیخسروی و قاسم شعله سعدی آذر امسال در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب اسلامی به ریاست قاضی ابوالقاسم صلواتی به اتهام «اجتماع و تبانی» به ۵ سال و به اتهام «فعالیت تبلیغی علیه نظام» به یک سال زندان محکوم شدند. این دو وکیل روز ۲۷ مردادماه مقابل ساختمان مجلس شورای اسلامی بازداشت شده بودند.

ادامه را بخوانید

دادستان تهران پولشویی در سینما را تأیید کرد

February 12, 2019 by · Comments Off on دادستان تهران پولشویی در سینما را تأیید کرد 

دادستان تهران موضوع «پول‌های مشکوک» در سینمای ایران را درست دانست و یک نمونه آن را پولشویی سرمایه‌گذار سریال «شهرزاد» دانست و گفت نمونه‌های دیگری هم در این زمینه وجود دارد. عباس جعفری دولت‌آبادی، دادستان تهران سه‌شنبه ۲۳ بهمن در یک گفت‌وگویی رادیویی در پاسخ به سئوالی درباره «پول‌های مشکوک» در سینمای ایران گفت: «این‌که عده‌ای در حوزه سینما پولشویی می‌کنند را تأیید می‌کنیم؛ کما این‌که چندین پرونده در دادسرا مفتوح است.» او پرونده محمد مهدی امامی، یکی از دو سرمایه‌گذار سریال «شهرزاد» را «مهمترین مصداق» پولشویی در سینما دانست و گفت: «وام کلانی بود که گرفته و خرج شد و سریال خانگی معروفی بود که تولید شد و منحصر به این مورد نیست و ما در گذشته در پرونده‌های دیگری این موضوع را می‌بینیم.» محمد مهدی امامی و محمدهادی رضوی سرمایه‌گذاران سریال «شهرزاد» بودند. رضوی داماد محمد شریعتمداری، وزیر وقت صنعت، معدن و تجارت ایران است که در تولید فصل‌های بعدی «شهرزاد» همکاری نکرد اما امامی با وجود تمام شائبه‌های مطرح درباره منابع در اختیارش به تولید این سریال ادامه داد و با خرید مؤسسه تصویر گستر پاسارگاد تبدیل به نامی مورد توجه نزد سینماگران شد. او به‌عنوان یکی از متهمان پرونده اختلاس از صندوق ذخیره فرهنگیان مطرح و بازداشت و ممنوع الخروج شد اما این ماجراها بدون توضیحات روشن انجام شد و فعالیت‌های امامی در سینما و محصولات مربوط به شبکه نمایش خانگی متوقف نشد. او سرمایه فیلم‌هایی چون «ابد و یک روز» ساخته سعید روستایی، «خوب، بد، جلف» ساخته پیمان قاسم‌خانی و «کاناپه» فیلم توقیف‌شده کیانوش عیاری را تأمین کرد و در سال ۹۶ نیز با تولید دو فیلم بحث‌انگیز «خوک» به کارگردانی مانی حقیقی و «مصادره» ساخته مهران احمدی عامل طرح موضوعات مختلفی درباره گستردگی فعالیتش در سینما شد.

ادامه را بخوانید

عروس ۱۱ ساله ایلامی تحویل بهزیستی شد

February 11, 2019 by · Comments Off on عروس ۱۱ ساله ایلامی تحویل بهزیستی شد 

دختربچه‌ای که به خاطر بدهی پدرش، به عقد طلبکار ۵۰ ساله در آمده بود در اختیار بهزیستی قرار گرفت. کودک همسری در ایران جرم‌انگاری نشده اما دادستانی این‌بار برای پدر معتاد و دامادی با زن و هفت فرزند، پرونده تشکیل داده است. ازدواج یک دختر ۱۱ ساله با مردی ۵۰ ساله که در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی ایران بحث برانگیز شده بود، با ورود دادستانی به موضوع ابعاد جدی‌تری یافت. وبسایت “خبرآنلاین” نوشته بود که خانواده دختر ساکن حاشیه تهران هستند و پدر اعتیاد داشته است: «او هر یک از دو دختر ۱۱ و ۱۳ ساله‌اش را به عقد دایم دو نفر از اعضای طایفه‌اش در آورده که با او نسبت خانوادگی دارند.» داماد ۱۵ میلیون تومان از پدر خانواده طلب داشته و دختربچه عملا با بدهی ۱۵ میلیون تومانی تاخت زده شده است. با رسانه‌ای شدن این خبر و حساسیت افکار عمومی، دادستان ایلام این اتفاق را بر اساس ماده ۵۰ قانون حمایت خانواده جرم دانست و از مدیرکل بهزیستی ایلام خواست مسئله را پیگیری کند. زهرا همتی، مدیر بهزیستی ایلام، یکشنبه ۲۱ بهمن به خبرگزاری ایرنا گفت دختر را تحویل گرفته‌اند و پدر و همسرش تحت تعقیب قضایی هستند. بهزیستی استان پیش‌تر اعلام کرده بود که در رجوع به خانواده “داماد”، آنها را راه ندادند.

ادامه را بخوانید

نشریۀ اقتصادی فرانسه: تهران چهلمین سالگرد انقلاب را با اقتصادی ورشکسته جشن می‌گیرد

February 10, 2019 by · Comments Off on نشریۀ اقتصادی فرانسه: تهران چهلمین سالگرد انقلاب را با اقتصادی ورشکسته جشن می‌گیرد 

در آستانۀ چهلمین سالگرد تأسیس حکومت مذهبی روحانیون در ایران، نشریۀ اقتصادی له‌زه‌کو چاپ پاریس نوشته است که حکومت اسلامی تهران چهلمین سالگرد یک انقلاب فرسوده و از نفس افتاده را جشن می گیرد و حتا سخنرانی اخیر رهبر حکومت اسلامی ایران در جمع نظامیان این کشور نتوانست حسّ وضعیت فاجعه بار کشور را پنهان کند. نشریۀ اقتصادی له‌زه‌کو نوشته است که تنها متحد جمهوری اسلامی ایران در حال حاضر روسیه است، هر چند خود مقامات روسیه تصریح می کنند که تهران متحد مسکو نیست. به نوشتۀ له‌زه‌کو سیاست ها و اقدام های ماجراجویانۀ جمهوری اسلامی ایران در سوریه، یمن و لبنان منشاء نگرانی است، در حالی که برای ۸۱ میلیون ایرانی نیز وضعیت اقتصادی و اجتماعی کشورشان نگران‌کننده‌تر از گذشته است. له‌زه‌کو اضافه کرده است که دو سوم جمعیت امروز ایران بعد از تأسیس حکومت اسلامی به دنیا آمده‌اند و از دو سال پیش به این سو اعتصاب ها و اعتراض های پراکندۀ خیابانی که طی آن مردم برای نخستین بار صریحاً خواستار پایان یافتن حکومت اسلامی هستند، به ثابت زندگی روزمرۀ مردم ایران بدل شده است. به نوشتۀ له‌زه‌کو رویگردانی عمومی از ایدئولوژی حکومت اسلامی در ایران عمیق و گسترده است و فرار مغزها و اعتراض روزمرۀ زنان علیه حجاب اجباری از بارزترین مصادیق این رویگردانی است. به نوشتۀ له‌زه‌کو شکست رژیم اسلامی ایران چهل سال پس از تأسیس آن خود را بیش از هر جا در شکست اقتصادی نمودار می کند. له‌زه‌کو می نویسد : درست است که درآمد متوسط ایرانیان از سال ١٣۵۷ دوبرابر شده است، اما در مابقی جهان این درآمد به قیمت دلار ثابت شش برابر افزایش یافته و فقط طی سی سال حکومت شاه درآمد متوسط ایرانیان سه برابر افزایش یافته بود.

ادامه را بخوانید

“پیام عفو زندانیان: دزد و قاچاقچی بر مخالف سیاسی شرف دارد”

February 9, 2019 by · Comments Off on “پیام عفو زندانیان: دزد و قاچاقچی بر مخالف سیاسی شرف دارد” 

به گفته عمادالدین باقی فعال حقوق بشر، پیام بخشنامه مرتبط با عفو زندانیان در آستانه چهلمین سال انقلاب ایران ترجیح “دزد و قاچاقچی” به “مخالف سیاسی” در جمهوری اسلامی است. باقی می‌گوید، چنین پیامی “پاشنه آشیل هر سیستمی است”. عمادالدین باقی، فعال حقوق بشر و بنیان‌گذار کمیته دفاع از حقوق زندانیان، روز گذشته جمعه ۱۹ بهمن (هشتم فوریه) با اشاره به موضوع “عفو” زندانیان ایران، در صفحه تلگرام خود نوشت که “پیام” این عفو ترجیح “دزد و قاچاقچی” در جمهوری اسلامی به “مخالف سیاسی” است. این زندانی سیاسی سابق نوشت: «چرا به مشورت عقلای خود سیستم هم اعتنا نمی‌شود؟ اگر بخشنامه عفو با صراحت شامل مثلا محکومین تبلیغ علیه نظام و اجتماع و تبانی هم می‌شد، ارزش حقوق بشری و تأثیر بین‌المللی نیکویی داشت؛ اما پیام بخشنامه صادرشده کنونی این است که دزد و قاچاقچی و… بر مخالف سیاسی شرف دارد و این پاشنه آشیل هر سیستمی است.»

ادامه را بخوانید

صفحه بعد »

Bottom