Top

رئیس اورژانس: خشونت خانگی در ایران ۲۰ درصد افزایش یافته است

April 24, 2018 by · Comments Off on رئیس اورژانس: خشونت خانگی در ایران ۲۰ درصد افزایش یافته است 

صدای آلمان – به گفته رئیس اورژانس اجتماعی بیشترین آمار خشونت‌های خانگی در ایران به آزار کودک و همسر اختصاص دارد. او می‌گوید هفت و نیم درصد از کسانی که در فروردین ماه در مراکز اورژانس پذیرش شده‌اند قربانی خشونت خانگی بوده‌اند. رئیس اورژانس اجتماعی از افزایش بیست درصدی موارد ثبت شده خشونت‌های خانگی در سال گذشته خبر داده و می‌افزاید بیشترین قربانیان این خشونت‌ها کودکان بوده‌اند. رضا جعفری‌سدهی در گفت‌وگویی با روزنامه ایران، ارگان مطبوعاتی دولت که متن آن سه‌شنبه، چهارم اردیبهشت منتشر شد گفته است که در شش ماه گذشته بیش از ۱۶ هزار مورد کودک‌آزاری به ثبت رسیده است.

ادامه را بخوانید

دولت در یک ماه ۱۰۰ میلیارد تومان به حوزه‌های علمیه پرداخت کرد

April 23, 2018 by · Comments Off on دولت در یک ماه ۱۰۰ میلیارد تومان به حوزه‌های علمیه پرداخت کرد 

حسن روحانی سال گذشته هنگامی که نمایندگان مجلس لایحه پیشنهادی بودجه را بررسی می‌کردند، وعده کرد گزارش هزینه‌های دولت را شفاف اعلام کند. حالا با گذشت یک ماه از سال وزارت امور اقتصادی و دارایی نخستین گزارش را منتشر کرده، گزارشی که تنها گویای دو نوع هزینه دستگاه‌های حکومتی و نهادهای مذهبی است: دستمزد و حقوق مستمر کارکنان و هزینه‌های اجتناب‌ناپذیر. در این گزارش حتی ردیف قانونی بودجه‌ها نیز مشخص نشده، تنها شماره تراکنش عملیات بانکی واریز بودجه اعلام شده است. با این حال در همین گزارش که در هفتاد صفحه و بدون توضیح منتشر شده، مشخص است که نهادهای خارج از کنترل دولت، برخی از نهادهای دولتی، صدا و سیما و بنیادهای مذهبی و حکومتی سهم ویژه‌ای از بودجه یک ماه نخست را به خود اختصاص داده‌اند. مجلس شورای اسلامی، شورای نگهبان، حوزه‌های علمیه، صدا و سیما، موسسه خانوادگی نشر آثار خمینی، مقبره خمینی، موسسه دینی مصباح یزدی، شورای سیاستگذاری نماز جمعه، مرکز الگوی اسلامی و نهاد نمایندگی ولی فقیه در دانشگاه‌ها تنها چند قلم از نهادهای حکومتی بلعنده بودجه به شمار می‌روند که گاه چند برابر هزینه اختصاص یافته به یک استان و یا چندین دانشگاه‌ها را تنها در یک ماه هزینه کرده‌اند.

ادامه را بخوانید

بازداشت چند نفر در مشهد به خاطر موسیقی و رقص در پاساژ

April 22, 2018 by · Comments Off on بازداشت چند نفر در مشهد به خاطر موسیقی و رقص در پاساژ 

بر اساس گزارش‌ها از مشهد، نماینده وزارت ارشاد، و هفت نفر دیگر در ارتباط با ماجرای اجرای موسیقی و رقص در یکی از مراکز خرید بازداشت شده‌اند. خبرگزاری تسنیم در مشهد این خبر را منتشر کرده اما اطلاعات بیشتری درباره افراد بازداشت شده نداده است. انتشار تصاویری از موسیقی و رقص در پاساژ سلمان مشهد، باعث انتقاد شدید امام جمعه این شهر شده بود. رئیس اداره ارشاد در خراسان رضوی پنج‌شنبه شب، ۲۹ اردیبهشت، در همین رابطه بازداشت شد. رئیس دادگستری استان خراسان رضوی در شمال شرقی ایران به خبرگزاری ایسنا گفته که مسئول بازداشت شده هنوز نتوانسته وثیقه تعیین شده را تحویل دهد و آزاد شود. اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی از مسئولان مرکز تجاری سلمان شکایت کرده و آنها را متهم کرده که به تعهدات خود عمل نکرده‌اند.

ادامه را بخوانید

حمله هکرهای ایران به دانشگاه‌ها و مدرسه‌های عالی آلمان

April 21, 2018 by · Comments Off on حمله هکرهای ایران به دانشگاه‌ها و مدرسه‌های عالی آلمان 

به گزارش یک هفته نامه آلمانی هکرهای ایرانی شمار زیادی از اسناد و نتایج پژوهش‌های منتشرنشده ۲۳ دانشگاه و مدرسه عالی آلمان را ربوده‌اند. بر اساس این گزارش، کارشناسان در ردیابی هکرها به موسسه “مبنا”ی ایران رسیده‌اند. هفته‌نامه اشپیگل در شماره هفدهم خود که روز شنبه (۲۱ آوریل / ۱ اردیبهشت) منتشر شد از حمله هکرهای موسسه “مبنا” به دانشگاه‌ها و مدرسه‌های عالی آلمان گزارش داد. در این گزارش آمده است که کارشناسان امنیتی آلمان، این موسسه را  وابسته به سپاه پاسداران می‌دانند. بر اساس گزارش اشپیگل، حمله‌های هکری که در سال ۲۰۱۴ آغاز شده و هنوز هم ادامه دارند، متوجه ۲۳ مرکز آموزشی و پژوهشی آلمان بوده‌اند. هکرها تاکنون موفق به ربایش اطلاعات ۳۴ همکار این مراکز، شامل اسناد و نتایج منتشرنشده پژوهش‌های علمی و همچنین پایان‌نامه‌های دکترا و گزارش نشست‌های علمی شده‌اند.

ادامه را بخوانید

“انسداد مرزهای عراق یعنی فقیرتر شدن کردهای ایران”

April 20, 2018 by · Comments Off on “انسداد مرزهای عراق یعنی فقیرتر شدن کردهای ایران” 

صدای آلمان – اقتصاد مناطق مرزنشین کردستان بر مدار تجارت می‌چرخد. حالا با اجرایی شدن “طرح ساماندهی مبادلات مرزی” و مسدود شدن گذرگاه‌های عراق، کولبران و مغازه‌داران از معاش باز مانده‌اند. گفت‌وگو با مسعود کردپور. چهار روز است بانه، جوانرود و مریوان، صحنه اعتراض و اعتصاب کسانی شده که اشتغال‌ و منبع درآمدی‌شان، دستخوش بسته شدن مبادی مرزی عراق شده است. کسب و کار و هست و نیست مالی کولبران، مغازه‌داران و کاسب‌کاران جزء و میانی به عبور و مرور آزاد به عراق و خرید کالا متکی است اما اواسط فروردین ۹۷ گذرگاه‌های موقت مرزی را بستند. طرح ساماندهی مبادلات مرزی در مرداد ۱۳۹۶ از تصویب مجلس گذشت، اما درست در زمانی به جریان افتاد که مرکز با بحران ارزی روبرو شد. مقامات جمهوری اسلامی می‌گویند قصدشان کنترل قاچاق، بهبود وضعیت کولبران و حفظ امنیت در مرزهاست و هم‌زمان تاکید می‌کنند که طرح به درخواست دولت مرکزی عراق به جریان افتاده است

ادامه را بخوانید

پلیس ایران ٣۶۰ میلیون دلار و یورو را به عنوان قاچاق ضبط کرد

April 19, 2018 by · Comments Off on پلیس ایران ٣۶۰ میلیون دلار و یورو را به عنوان قاچاق ضبط کرد 

رادیو فرانسه – سردار اسکندر مؤمنی، جانشین فرماندۀ نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران، گفته است که ٣۶۰ میلیون دلار و یورو کشف و ضبط شده است. جانشین فرماندۀ ناجا گفته است که با تک نرخی شدن دلار توسط دولت وظیفۀ مهم نیروی انتظامی در سال جدید برخورد با قاچاقچیان ارز است و برای این منظور تاکنون ٢٠٠ تیم عملیاتی تشکیل شده که توانسته اند ۱۶۰ میلیون دلار و ٢۰۰ میلیون یورو اسکناس را کشف و ضبط کنند. سردار مؤمنی در ادامه افزوده است که در این چارچوب تاکنون ۱۱٢ نفر که وی از آنان به عنوان “قاچاقچیان و دلالان ارز” نام برده دستگیر و به مراجع قانونی تحویل داده شده اند. وی در عین حال از پلمب شدن ۵۰ صرافی و اخطار به ۱٠٠ صرافی دیگر که مبادلات ارزی انجام داده‌اند، خبر داده و گفته است : “از آنجا که سال ۹٧ سال حمایت از کالای ایرانی نامگذاری شده، مبارزه با قاچاق کالا و ارز به صورت گسترده تر از سال های دیگر توسط ناجا انجام می شود.”

ادامه را بخوانید

دولت در تکالیف ارزی یورو را جایگزین دلار کرد

April 18, 2018 by · Comments Off on دولت در تکالیف ارزی یورو را جایگزین دلار کرد 

زمانه – بر اساس تصمیم دولت از این پس وزارتخانه‌ها، سازمان‌ها و شرکت‌های دولتی موظف هستند که یورو را به‌عنوان ارز مبنای گزارشگری و انتشار آمار، اطلاعات و داده‌های مالی خود مورد استفاده قرار دهند.این تصمیم در جلسه چهارشنبه ۲۹ فروردین هیئت وزیران به ریاست حسن روحانی، رئیس‌جمهور گرفته شد. همچنین بانک مرکزی موظف شد از تاریخ ابلاغ این مصوبه، نرخ برابری ریال در مقابل یورو را به شکل مستمر اعلام و مدیریت کند. ولی‌الله سیف، رئیس بانک مرکزی ایران ۲۱ فروردین در مجلس از ارائه پیشنهاد جایگزینی یورو به‌جای دلار به علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی خبر داد و گفت او از این موضوع استقبال کرده است. سیف دلیل این اقدام را نقش نداشتن دلار در تجارت خارجی کشور دانسته بود.

ادامه را بخوانید

دریاچه‌های استان فارس تبدیل به شوره‌زار شدند

April 17, 2018 by · Comments Off on دریاچه‌های استان فارس تبدیل به شوره‌زار شدند 

در سال گذشته بارش‌ها در استان فارس بسیار کم بود. مسئولان نیز هیچ اقدامی برای احیای دریاچه‌های فارس نکرده‌اند. در چنین شرایطی دریاچه‌ها شوره‌زار شده‌اند و خطرات ورود کویر استان فارس را تهدید می‌کند. علی‌اکبر کاظمینی، کارشناس حوزه محیط زیست در گفت‌وگو با خبرگزاری مهر وضعیت دریاچه‌های استان فارس را بحرانی خواند و گفت این دریاچه‌ها به‌طور کامل خشک شده‌اند. به‌گفته کاظمینی دریاچه کافتر طی چند سال گذشته به دلیل خشکسالی به‌طور کامل خشک بوده و حتی کوچکترین لکه آب نیز در آن دیده نشده است. دریاچه بین‌المللی پریشان نیز به‌طور کامل خشک است و فقط برکه‌ای برای گونه‌های آبزی در این دریاچه تعیین شده است. از دریاچه مهارلو تنها لکه آبی باقی مانده که این لکه نیز ناشی از ورود فاضلاب شهر شیراز به آن است.

ادامه را بخوانید

تجمع اعتراضی دانشجویان تربیت مدرس در تهران

April 16, 2018 by · Comments Off on تجمع اعتراضی دانشجویان تربیت مدرس در تهران 

 
 

هشت کشته و مجروح در آتش‌سوزی هتل بانک مرکزی نوشهر

April 15, 2018 by · Comments Off on هشت کشته و مجروح در آتش‌سوزی هتل بانک مرکزی نوشهر 

رادیو زمانه – هتل بانک مرکزی در منطقه دزدک شهرستان نوشهر دچار آتش‌سوزی شد. یک مرد در این حادثه جان داد و هفت تن دیگر زخمی شدند. به گفته مقام‌های مسئول محلی، آتش‌سوزی در این هتل که اقامتگاه کارمندان بانک مرکزی است، ظهر شنبه ۲۵ فروردین رخ داد.

ادامه را بخوانید

صفحه بعد »

Bottom