Top

سازمان دیده‌بان حقوق بشر: بازار کار ایران مردانه است

May 26, 2017 by · Comments Off on سازمان دیده‌بان حقوق بشر: بازار کار ایران مردانه است 

humanrightwebصدای آلمان – سازمان دیده‌بان حقوق بشر معتقد است قوانین و سیاست‌های تبعیض‌آمیز در جمهوری اسلامی حقوق زنان ایرانی در بازار کار را پایمال می‌کند. مطابق بررسی‌های این نهاد درصد اشتغال زنان در ایران از میانگین کشورهای خاورمیانه کمتر است.دیده بان حقوق بشر یک سازمان غیردولتی بین‌المللی است که بر وضعیت حقوق بشر در کشورهای مختلف جهان نظارت می‌کند و در پژوهش‌های خود موارد نقض حقوق شهروندان را گزارش می‌دهد.  یکی از تازه‌ترین پژوهش‌های این سازمان به بررسی وضعیت زنان در بازار کار ایران در فاصله ماه مارس ۲۰۱۶ تا ماه مشابه در سال جاری میلادی اختصاص دارد. نتیجه این پژوهش یک گزارش ۴۵ صفحه‌ای است که نسخه‌ای از آن پنجشنبه (۲۵ مه/ ۴ خرداد) در وب‌گاه دیده‌بان حقوق بشر منتشر شد. این گزارش بر اساس “آخرین آمار رسمی قابل دسترسی” تهیه شده است. در بخشی از این گزارش آمده است: «زنان ایرانی با مجموعه‌ای از محدودیت‌ها، مثل محدودیت سفر به خارج از کشور، ممنوعیت اشتغال در حرفه‌های خاص، و نبود حفاظت‌های قانونی اولیه روبه‌رو هستند.»

وزیر خزانه‌داری آمریکا: در صدور مجوز فروش بوئینگ و ایرباس به ایران تجدیدنظر می‌کنیم

May 25, 2017 by · Comments Off on وزیر خزانه‌داری آمریکا: در صدور مجوز فروش بوئینگ و ایرباس به ایران تجدیدنظر می‌کنیم 

USTreaurywebصدای آلمان – وزیر خزانه‌داری آمریکا به کنگره این کشور گفته درباره صدور مجوز فروش هواپیماهای ایرباس و بوئینگ به ایران تجدیدنظر می‌کند. ایران تا سال ۲۰۲۰ بایستی ۱۵ فروند بوئینگ غول‌پیکر ۷۷۷ را تحویل بگیرد. استیون منوچین، وزیر خزانه‌داری آمریکا روز چهارشنبه ۲۴ مه (۳ خرداد) در جلسه پرسش و پاسخ کمیته راه‌ها و روش‌های مجلس نمایندگان گفت که وزارت خزانه‌داری در صدور مجوز فروش هواپیماهای مسافربری ایرباس و بوئینگ به ایران تجدیدنظر می‌کند. به گزارش خبرگزاری رویترز، منوچین همچنین از اعضای کنگره آمریکا خواست تا تحریم‌ها علیه ایران، سوریه و کره شمالی را تشدید کنند. وزیر خزانه‌داری دولت ترامپ گفته است: «ما هرآنچه را که در توان داریم به کار می‌گیریم تا به منظور حفاظت از جان آمریکایی‌ها، تحریم‌ها علیه ایران، سوریه و کره شمالی را افزایش دهیم.»

ادامه را بخوانید

روحانی شورای نگهبان را به عدم همکاری در تمدید رای‌گیری متهم کرد

May 24, 2017 by · Comments Off on روحانی شورای نگهبان را به عدم همکاری در تمدید رای‌گیری متهم کرد 

Rohaniewebبی ببی سی – حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، در سخنانی در جمع مسئولان ستاد انتخاباتی خود، شورای نگهبان را متهم کرد که برای تمدید بیشتر زمان رای‌دهی همکاری نکرده است. آقای روحانی امروز چهارشنبه ۳ خرداد (۲۴ مه) گفت که هیات اجرایی انتخابات ساعت ۱۰ و نیم صبح روز انتخابات (۲۹ اردیبهشت) به شورای نگهبان پیشنهاد داده که برای رای دادن “شماره کارت ملی کافی است”؛ اما “از ده و نیم صبح تا ده و نیم شب طول کشیده تا [این نکته در شورای نگهبان] تصویب شود.” وی در ادامه با کنایه افزود که لابد برای چنین تصمیمی “دقت کرده اند”. در روز برگزاری انتخابات ریاست جمهوری دوازدهم ایران، در مقابل بسیاری از حوزه های رای گیری صف های بسیار طولانی تشکیل شد و بسیاری از مردم، تا پایان وقت رای گیری موفق به شرکت در انتخابات نشدند. رئیس جمهور ایران گفت بنابر گزارش‌ها برخی از مردم “پنج ساعت و نیم در صف بوده‌اند” و افزود: “متاسف هستم که آن چهار میلیون و نیم در صف ماندند”.

ادامه را بخوانید

بمب‌گذاری منچستر؛ داعش مسئولیت را به عهده گرفت

May 23, 2017 by · Comments Off on بمب‌گذاری منچستر؛ داعش مسئولیت را به عهده گرفت 

Englandweبی بی سی – گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) مسئولیت بمب‌گذاری منچستر را به عهده گرفته و اعلام کرده است که “یکی از سربازان خلافت” این کار را “در تجمع صلیبیون” انجام داده است. ترزا می، نخست وزیر بریتانیا، می‌گوید دستگاه‌های اطلاعاتی و امنیتی این کشور بر این باورند که هویت مهاجم انتحاری منچستر را می‌دانند، هرچند هویت این شخص فعلا فاش نمی‌شود. خانم می پس از جلسه اضطراری امنیتی کابینه بریتانیا گفت هنوز روشن نیست که آیا مهاجم به تنهایی این حمله را تدارک دیده و انجام داده یا عضو گروهی بوده است. یک مرد ۲۳ ساله به ظن نقش داشتن در بمب‌گذاری منچستر بازداشت شده است. شب دوشنبه بمب‌گذاری انتحاری در پایان کنسرتی در منچستر، در شمال انگلستان، ۲۲ کشته و ۵۹ زخمی بر جای گذاشت. تعدادی از قربانیان کودک و نوجوان هستند. این بزرگترین حمله این چنین از زمان بمب‌گذاری‌های سال ۲۰۰۵ است که در آنها ۵۲ نفر کشته شدند.

ادامه را بخوانید

رکورد عضویت زنان در شورای شهر تهران شکسته شد؛ دو برابر دوره های قبل

May 22, 2017 by · Comments Off on رکورد عضویت زنان در شورای شهر تهران شکسته شد؛ دو برابر دوره های قبل 

Womenwebبا انتشار فهرست منتخبان شورای شهر تهران، مشخص شد که تعداد اعضای زن پنجمین دوره شورای شهر تهران دو برابر هر یک از دوره‌های قبل خواهد بود. بر اساس نتایج اعلام شده از سوی فرمانداری تهران، شهربانو امانی، بهاره آروین، زهرا صدراعظم نوری، ناهید خداکرمی، زهرا نژادبهرام و الهام فخاری به شورای شهر پنجم راه یافته‌اند، این درحالیست که در هر یک از دوره های قبل تنها سه زن به عضویت شورای شهر درآمده بودند. در دوره اخیر که اعضای شورای شهر به ۳۰ نفر افزایش یافت، تنها یک دهم اعضای شورا را زنان تشکیل می دادند که این موضوع در جلسات شورا بسیار ملموس بود. در ایران، اصلاح طلبان بر خلاف اصولگرایان بر حضور زنان در فعالیت‌های اجتماعی تاکید دارند و تعداد بیشتری از نامزدان زن را در فهرست انتخاباتی خود می‌گنجانند. به همین ترتیب هم حضور شش زن در میان برندگان انتخابات شورای شهر ناشی از راهیابی تمام نامزدان فهرست اصلاح طلبان به شورای شهر است.

ادامه را بخوانید

پیروزی قاطع اصلاح‌طلبان و شکست سنگین اصولگرایان در شورای شهر تهران

May 21, 2017 by · Comments Off on پیروزی قاطع اصلاح‌طلبان و شکست سنگین اصولگرایان در شورای شهر تهران 

ShoraTeheranwebرادیو فرانسه – تازه‌ترین نتایج انتخابات پنجمین دوره شورای شهر تهران، از پیروزی قاطع اصلاح‌طلبان “لیست امید”، بر رقبای اصولگرا حکایت دارد؛ حتی یک نامزد اصولگرا نتوانست به عنوان یکی از ۲۱ عضو اصلی به شورای شهر تهران راه یابد. با شکست سنگین اصولگرایان در شورای شهر تهران، سر وصدای اعتراضی و گلایه برخی از اصولگرایان از جمله “مهدی چمران”، رئیس سابق شورای شهر تهران در مورد نحوه نظارت بر این انتخابات افزایش یافته است. در همین حال، رئیس ستاد انتخابات استان تهران، از شاکیان انتخابات شورای شهر خواسته تا با رعایت دقیق قوانین و نظم اجتماعی اعتراض و شکایت مستند خود را از مجاری قانونی پی ‌گیری کنند. رسانه‌های داخلی شکست سنگین اصولگرایان در شورای شهر تهران و پیروزی قاطع اصلاح‌طلبان در این شورا را اعلام کرده اند. بر اساس اعلام ستاد انتخابات شهرستان تهران، ۲۱ عضو “لیست امید” برای تهران، به شورا راه یافتند؛ بدین ترتیب شورای شهر تهران یکرنگ شده و یکدست اصلاح طلب شذ. “محسن هاشمی”، “مرتضی الویری” و “احمد مسجد جامعی” به ترتیب با داشتن بیش از یک میلیون و ۷۴۵ هزار رأی؛ یک میلیون و ۴۰۰ هزار رأی و یک میلیون و ۳۹۰ هزار رأی؛ صدرنشین هستند.

ادامه را بخوانید

انتظارات بالای رای دهندگان و چهار سال دشوار در برابر حسن روحانی

May 20, 2017 by · Comments Off on انتظارات بالای رای دهندگان و چهار سال دشوار در برابر حسن روحانی 

electionrohaniwebمریم انصاری – صدای آلمان – پیروزی حسن روحانی می‌تواند فرصتی باشد برای انجام برخی وعده‌های اساسی او؛ گشایش بیشتر در عرصه سیاسی و به سامان درآوردن اقتصاد فسادزده کشور. وعده‌هایی که مناظرات انتخاباتی را داغ کرد و چهار سال پیش رو را برای روحانی دشوار. حسن روحانی با بیش از ۵۷ درصد آرا  پیروز انتخابات اعلام شده است. او در دور قبلی با ۵۱ درصد آرا به ریاست جمهوری رسیده بود، تفاوتی قابل تعمق که می‌تواند بستری برای تکمیل برخی موفقیت‌های دور پیشین او باشد. روحانی در کارنامه دور اول ریاست جمهوری خود دو موفقیت چشمگیر داشت، پایان دادن به یک تنش نفس‌گیر و رسیدن به توافق هسته‌ای. موفقیتی که توانست یخ مناسبات با آمریکا را نیز تا حدودی بشکند. دومین موفقیت او بیرون ‌آوردن اقتصاد ایران از ورطه ورشکستگی و رساندن نرخ تورم از ۳۵ درصد به زیر ده درصد بود. گرچه این اقدام در نبود یک ساختار اقتصادی سالم  نتیجه ملموسی به بار نیاورد، به رونق اقتصادی و ایجاد اشتغال نیانجامید و همین به نقطه ضعف دولت روحانی تبدیل شد تا رقبا روی آن مانور بدهند.

ادامه را بخوانید

روحانی با ۱۴ میلیون رای نفراول و رییسی با ۱۰ میلیون تا این لحظه نفر دوم است

May 19, 2017 by · Comments Off on روحانی با ۱۴ میلیون رای نفراول و رییسی با ۱۰ میلیون تا این لحظه نفر دوم است 

ElectionErgebnisوزارت کشور – ۹ صبح تهران – نماینده وزارت کشور اعلام کردکه ۲۵ میلیون آرا تا بحال شمارش شده است و طبق این آمار روحانی با ۱۴ میلیون رای نفر اول و رییسی با ۱۰ میلیون نفر دوم است .وزارت کشور اعلام کرده است که ۴۰ میلیون نفر در انتخابات شرکت کرده اند.  این انتخابات دور اول انتخابات ایران است. خبرگزاری های ایران از مشارکت ۷۰ درصدی در انتخابات خبر داده اند. بسیاری در ایران بخاطر خطر جنگ، امنیت ملی  و کاندیداتوری رییسی رای سلبی به روحانی داده اند. در ایران تخلفات مختلف انتخاباتی گزارش شده است. در خارج از ایران گروه های مختلفی در مخالفت با انتخابات فرمایشی در ایران اعتراض کردند. از جمله یک نفر در تایوان در مقابل سفارت جمهوری اسلامی خودسوزی کرده است. کارشناسان معتقدند علت تاخیر اعلام رای وزارت کشور به دستکاری آرا انتخابات بر می گردد تا فاصله رای این دو نفر را کاهش دهند.

ادامه را بخوانید

دولت ترامپ تعلیق تحریم‌های هسته ای ایران را ۱۲۰ روز دیگر تمدید کرد؛ ۷ نام جدید در لیست تحریم های موشکی

May 18, 2017 by · Comments Off on دولت ترامپ تعلیق تحریم‌های هسته ای ایران را ۱۲۰ روز دیگر تمدید کرد؛ ۷ نام جدید در لیست تحریم های موشکی 

Trumpwebصدای آمریکا – دولت ترامپ برای اولین بار تعلیق تحریم های هسته ای ایران را که از دولت اوباما صورت گرفته بود، تمدید کرد و به این ترتیب ۱۲۰ روز دیگر این تحریم های هسته ای که در پی توافق هسته ای تعلیق شده اند، معلق خواهند بود. همزمان، دولت آمریکا مجازات های جدیدی برای فعالیت موشکی ایران اجرا می کند. آسوشیتدپرس چهارشنبه ۲۷ اردیبهشت گزارش داد که وزارت خارجه ایالات متحده در نامه ای به کنگره آمریکا اطلاع داد تعلیق تحریم های هسته ای ایران در راستای اجرای برنامه جامع اقدام مشترک موسوم به برجام، برای ۴ ماه دیگر تمدید می شود. پیش از این دولت اوباما تعلیق تحریم های هسته ای را در ژانویه تمدید کرده بود و این اولین بار است که دولت ترامپ این تحریم ها را تعلیق می کند. آقای ترامپ از منتقدان توافق هسته ای با ایران است و آن را «بدترین توافق» نامیده با این حال دولت او بتازگی اعلام کرد جمهوری اسلامی ایران به تعهداتش در چارچوب برجام عمل کرده است.
 
 
 
 
 
 

«برنده‌ اصلی در این ماجرا نظام جمهوری اسلامی است»

May 17, 2017 by · Comments Off on «برنده‌ اصلی در این ماجرا نظام جمهوری اسلامی است» 

khameniwebرادیو فرانسه – دو روز مانده به برگزاری انتخابات ریاست جمهوری ایران، آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، روز چهارشنبه ۲۷ اردیبهشت/ ١٧ مه گفت: «در بحث‌های انتخاباتی گاهی یک حرف‌هایی زده شد که شایسته‌ی ملت ایران نبود». در جریان تبلیغات انتخاباتی، به ویژه سومین مناظرۀ تلویزیونی، نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری اسلامی ایران یکدیگر را به سوءاستفاده‌ اقتصادی و سهل‌انگاری و بی‌مسئولیتی متهم کردند. رهبر جمهوری اسلامی، با این ادعا که در ایران «فضای آزاد» وجود دارد، بدون ذکر نام نامزد خاصی گفت: «بعضی ناسپاسی می‌کنند و از همین فضای آزاد استفاده می‌کنند و آزادی را نفی می‌کنند. این ناشکری است».

ادامه را بخوانید

صفحه بعد »

Bottom