Top

“کشته شدن سه نیروی انتظامی و دو بسیجی” در درگیری با دراویش گنابادی در تهران

February 20, 2018 by · Comments Off on “کشته شدن سه نیروی انتظامی و دو بسیجی” در درگیری با دراویش گنابادی در تهران 

ایلنا – سخنگوی نیروی انتظامی از کشته شدن دو بسیجی در جریان ناآرامی‌های دوشنبه شب خیابان پاسداران تهران میان دراویش گنابادی و نیروهای انتظامی خبر داد. منابع دیگر از قول او خبر کشته شدن سه مامور نیروی انتظامی را اعلام به گزارش منابع خبری مختلف، در درگیری ‌دوشنبه شب (۳۰ بهمن/ ۱۹ فوریه) میان نیروهای انتظامی و دراویش گنابادی در خیابان پاسداران تهران، سه مامور نیروی انتظامی و دو بسیجی کشته شده‌اند. خبرگزاری ایلنا صبح روز سه‌شنبه از قول سعید منتظرالمهدی، سخنگوی نیروی انتظامی خبر کشته شدن دو بسیجی را اعلام کرده است. این در حالی است که خبرگزاری ایرنا دوشنبه شب از تایید کشته شدن سه تن از نیروهای ناجا (نیروی انتظامی جمهوری اسلامی) از قول همان منبع خبر داده بود.

ادامه را بخوانید

مقام حقوق بشر سازمان ملل خواستار توقف اعدام «محکومان نوجوان» در ایران شد

February 19, 2018 by · Comments Off on مقام حقوق بشر سازمان ملل خواستار توقف اعدام «محکومان نوجوان» در ایران شد 

صدای آمریکا – کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد روز جمعه، با اشاره به افزایش اعدام محکومان زیر سن قانونی در ایران در ابتدای سال جاری میلادی، از حکومت ایران خواست اجرای حکم اعدام محکومانی که هنگام ارتکاب به جرم زیر ۱۸ سال داشته‌اند را متوقف کند. به گزارش خبرگزاری رویترز، زید رعد الحسین گفت سه نفر در ایران که هنگام ارتکاب به جرم ۱۵ یا ۱۶ سال داشتند در ماه ژانویه اعدام شدند و این در حالی است که حدود ۸۰ نفر دیگر که هنگام وقوع جرم زیر سن قانونی بوده‌اند در معرض حکم اعدام هستند. این مقام ارشد حقوق بشری سازمان ملل در ادامه بیانیه‌ای که در همین زمینه منتشر کرده است تاکید کرد، «اعدام محکومان نوجوان تحت قوانین بین المللی، بدون هیچ ابهامی و صرف نظر از شرایط پرونده و ماهیت جرمی که آنها مرتکب شده‌اند، ممنوع است.»

ادامه را بخوانید

پرواز تهران‌ـ‌یاسوج هواپیمایی آسمان با ۶۵ سرنشین سقوط کرد

February 18, 2018 by · Comments Off on پرواز تهران‌ـ‌یاسوج هواپیمایی آسمان با ۶۵ سرنشین سقوط کرد 

زمانه – هواپیمای مسافربری شرکت «آسمان» با ۶۵ مسافر و خدمه پرواز سقوط کرد. هواپیمای پرواز ٣٧٠۴ آسمان که صبح یکشنبه ۲۹ بهمن تهران را به مقصد یاسوج ترک کرده بود، ۵۰ دقیقه پس از پرواز از رادار ناپدید شد. این هواپیما در کوه‌های پادنا در روستای کهنگان، ۱۲۰ کیلومتری شهرستان سمیرم اصفهان سقوط کرده است. بنا به گزارش‌ها، هواپیما با کوه دنا برخورد کرده است. نیروهای امدادرسان هنوز به محل حادثه دسترسی نیافته‌اند و محل دقیق سقوط هواپیما مشخص نیست. به علاوه، وضعیت جوی مسیرهای منتهی به محل سانحه سقوط هواپیما بسیار بد است. ۷۰ کوهنورد حرفه‌ای به نقاط احتمالی سقوط هواپیما اعزام شده‌اند. محمد تقی طباطبایی، مدیر روابط عمومی هواپیمایی «آسمان» اعلام کرد که هواپیما ساعت هشت صبح با ۶۰ مسافر، دو مهماندار، دو مأمور امنیت پرواز و خلبان و کمک‌خلبان از تهران برخاسته است. او گفت تمام سرنشینان هواپیما کشته شده اند. اما بعدتر هواپیمایی آسمان اعلام کرد که یکی از مسافران از پرواز جا مانده است.

ادامه را بخوانید

ایران توسعه ۲ میدان نفتی را به شرکت روسی واگذار کرد

February 17, 2018 by · Comments Off on ایران توسعه ۲ میدان نفتی را به شرکت روسی واگذار کرد 

ایران توسعه ۲ میدان نفتی را به شرکت‌های روسی واگذار می‌کند. معاون توسعه و سرمایه‌گذاری شرکت ملی نفت گفته است که قرارداد این پروژه‌ها تا پایان سال ۹۶ نهایی خواهد شد. «مرسک اویل» دیگر شریک نفتی جدید ایران است. غلامرضا منوچهری معاون توسعه و سرمایه گذاری شرکت ملی نفت ایران جمعه ۲۷ بهمن به خبرگزاری تسنیم گفت که این شرکت برای توسعه میدان‌های نفتی آبان و پایدار با شرکت «زار وبژ نفت» روسیه به توافق رسیده است. به گفته او رئوس این قرارداد چند هفته قبل نهایی شده و به امضاء طرفین رسیده است.

ادامه را بخوانید

رئیس کمیته امداد: فقر در ایران در حال افزایش است

February 16, 2018 by · Comments Off on رئیس کمیته امداد: فقر در ایران در حال افزایش است 

بی بی سی – پرویز فتاح، رئیس کمیته امداد امام خمینی گفته است فقر در ایران در حال افزایش است و این سازمان به کمک‌های بیشتری نیاز داردآقای فتاح در مراسمی در اصفهان گفت: “در جامعه هر روز بر تعداد فقرا افزوده می‌شود.” او گفته است کمیته امداد امام خمینی به “یار و یاوران بیشتری برای مددکاری و کمک” نیاز دارد. این اولین بار نیست که آقای فتاح به افزایش فقر و تعدا فقرا در ایران اشاره می‌کند. او سال پیش هم گفته بود حدود ۱۱ میلیون نفر در ایران زیر خط فقر زندگی می‌کنند. آقای فتاح همچنین گفته بود “فقر در جامعه در حال تولید است و تعداد افراد نیازمند کمک رو به افزایش است.” آمار اعلام شده از سوی کمیته امداد مربوط به افرادی است که در کمیته امداد ثبت شده‌اند. از بیش از ده سال پیش به این سو آماری رسمی درباره تعداد افراد زیر خط فقر در ایران اعلام نشده است.

ادامه را بخوانید

سیدامامی بدون کالبد شکافی دفن شد؛ واکنش‌های بین‌المللی به مرگ استاد دانشگاه در زندان

February 15, 2018 by · Comments Off on سیدامامی بدون کالبد شکافی دفن شد؛ واکنش‌های بین‌المللی به مرگ استاد دانشگاه در زندان 

صدای آمریکا – همزمان با انجام مراسم خاکسپاری کاووس سیدامامی، استاد دانشگاه جان باخته در بازداشتگاه اوین، واکنش‌های داخلی و بین‌المللی به مرگ این چهره علمی و فعال محیط زیست ادامه دارد. سازمان عفو بین‌الملل، روز دوشنبه ۲۳ بهمن یک روز پیش از خاکسپاری کاووسی سید امامی در بیانیه‌ای خواستار تحویل جسد آقای سیدامامی برای تحقیقات و کالبدشکافی مستقل شد. این سازمان جلوگیری مقامات ایران از انجام تحقیقات مستقل در مورد مرگ «بسیار مشکوک» آقای سیدامامی را نشانه ای از «تلاش عامدانه» برای پنهان کردن شواهد شکنجه و قتل احتمالی خواند. مگدلنا مغربی، معاون شمال آفریقا و خاورمیانه عفو بین‌الملل درباره گذاشتن پیش شرط برای برگزاری مراسم خاکسپاری بدون کالبد شکافی گفت: ‌«این که بر بدن دکتر سیدامامی آثار جرم همچون علائم شکنجه وجود داشته باشد و یا به سرنخ‌های دیگر در رابطه با دلایل مرگ وی اشاره کند مورد توجه جدی ماست.» او از دولت کانادا و جامعه بین‌المللی خواست تا به مقامات ایران برای انجام تحقیقات مستقل در مورد شرایط پیرامون مرگ دکتر سید امامی مطابق با استانداردهای بین‌المللی حقوق بشر فشار وارد آورند تا به گفته او افراد مسئول در مرگ این جامعه شناس، و روسای آنها به دست عدالت سپرده شوند.

ادامه را بخوانید

پلیس تهران ۹۰ دلال ارز را بازداشت و ۱۰ صرافی را مهروموم کرد

February 14, 2018 by · Comments Off on پلیس تهران ۹۰ دلال ارز را بازداشت و ۱۰ صرافی را مهروموم کرد 

بی بی سی – سرتیپ حسین رحیمی، رئیس پلیس تهران از بازداشت ۹۰ دلال ارز و مهروموم ۱۰ صرافی خبر داده و گفته که به ۱۶ صرافی دیگر هم در پایتخت ایران اخطار داده شده است. گزارش شده که قیمت هر دلار آمریکا در بازار آزاد تهران امروز بین ۶۰ تا ۷۰ تومان کاهش یافته است. خبرگزاری صداوسیما هم از مسدود شدن ۷۵۵ حساب بانکی متعلق به دلالان ارز خبر داده که “گردش مالی آنها ۲۰ هزار میلیارد تومان بوده است”. هیئت دولت ایران امروز به ریاست حسن روحانی، رئیس جمهور جلسه داشته و در مورد مهار بازار ارز تصمیم‌هایی گرفته‌اند که قرار است بزودی اعلام شود. رئیس پلیس تهران گفته که مأموران، صبح امروز همراه کارشناسان بانک مرکزی وارد بازار شده‌اند و «مجوز صرافان و خریداران و فروشندگان ارز» را بررسی کرده‌اند.

ادامه را بخوانید

یکی از مدیران پیشین تلویزیون ایران ‘دو هفته پیش اعدام شده است’

February 13, 2018 by · Comments Off on یکی از مدیران پیشین تلویزیون ایران ‘دو هفته پیش اعدام شده است’ 

بی بی سی – فعالان حقوق بشر ایران گزارش داده‌اند که کریم زرگر، از مدیران پیشین صدا و سیما و بنیانگذار “موسسه راه معرفت” در ایران اعدام شده است. به گزارش هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر، حکم اعدام آقای زرگر روز دهم بهمن ماه در زندان رجایی‌شهر کرج اجرا شده است. به گفته این خبرگزاری، کریم زرگر و مرجان داوری، همسر سابق او، پیش از این به دلیل تبلیغ و ترویج جنبش عرفانی اکنکار، به اتهاماتی از جمله فساد فی الارض به اعدام محکوم شده بودند. اکنکار جنبشی معنوی است که در دهه شصت میلادی در آمریکا پایه‌گذاری شد و به گفته پیروانش هدف اصلی آن کمک به افراد برای یافتن مسیر بازگشت به سوی خدا از طریق تجربه‌های معنوی شخصی و مستقیم است. روزنامه ایران روز ۲۳ بهمن در خبری بدون ذکر نام یا تاریخ از به دار آویختن مردی میانسال خبر داده که به نوشته این روزنامه “با دایر کردن یک مؤسسه عرفان قلابی در تهران و با کمک همسرش، زنان و دختران گرفتار را به خلوتگاه شیطانی کشانده و نقشه‌های سیاهش را اجرا می‌کرد.” کریم زرگر متولد ۱۳۳۲ در شهر اهواز در جنوب ایران بود و در رشته حقوق در دانشگاه تهران و استراسبورگ فرانسه تحصیل کرده بود.

ادامه را بخوانید

فراخوان فعالان سیاسی و مدنی برای برگزاری رفراندم در جهت تغییر نظام

February 12, 2018 by · Comments Off on فراخوان فعالان سیاسی و مدنی برای برگزاری رفراندم در جهت تغییر نظام 

زمانه – روز گذشته، حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی در سخنانی در مراسم حکومتی ۲۲ بهمن با استناد به اصل ۵۹ قانون اساسی پیشنهاد داد که برای حل اختلاف بین جناح‌های سیاسی در ایران یک همه‌‌پرسی برگزار شود. روحانی گفته بود: «اصل ۵۹ قانون اساسی می‌گوید در برخی موارد قانونگذاری و اعمال قوه مقننه در مسایل مهم اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و سیاسی، مراجعه به آراء مستقیم مردم است. اگر در دو مسأله اختلاف نظر داریم، دعوا و شعار ندارد، صندوق آراء را بیاوریم و طبق اصل ۵۹ قانون اساسی هر چه مردم گفتند، به آن عمل کنیم.» اکنون گروهی از فعالان سیاسی و مدنی ایران با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرده‌اند که مشکلات و بحران‌های نظام جمهوری اسلامی بسیار فراتر از اختلافات جناحی است: «مسئولان به علت جهالت و ناکارآمدی ساختاری و فساد نهادینه از حل مشکلات زندگی روزمره و عادی جامعه عاجزند. تبعیض، فساد و اختلاس‌های نجومی بیداد می‌کند. محتواى بسیاری از قوانین ظالمانه، مولد تبعیض و مروج خشونت است. قوه قضائیه به جای اجرای عدالت و همین قوانین ناقص، مجری منویات سیاسی زمامداران شده است.»

ادامه را بخوانید

رئیس‌جمهور ایران همه‎پرسی را راه خروج از بن‌بست سیاسی دانست

February 11, 2018 by · Comments Off on رئیس‌جمهور ایران همه‎پرسی را راه خروج از بن‌بست سیاسی دانست 

بی بی سی فارسی – حسن روحانی در سی و نهمین سالروز پیروزی انقلاب اسلامی، گفت جناح‌های سیاسی برای حل اختلاف‌هایشان به همه‌پرسی و صندوق رأی مراجعه کنند و هرچه مردم گفتند عمل کنند. او در سخنرانی خود در روز ۲۲ بهمن گفت: “قانون اساسی بن‌بست‌ها را برداشته و ظرفیت بزرگی دارد و اگر در موضوعی با هم بحث داریم باید به اصل ۵۹ مراجعه کنیم که طبق آن باید به آرای مردم مراجعه کرد.” این بخش از قانون اساسی ایران بر برگزاری همه‌پرسی (رفراندوم) برای تصمیم‌گیری درباره مسائل مهم کشور تأکید دارد. “اسلام گفته که اگر ۴۰ نفر شهادت دهند فردی که از دنیا رفته آدم خوبی بوده حتی اگر بد باشد خداوند او را می‌بخشد اما حالا اگر ۴۰۰ نفر، یک جناح و چند میلیون شهادت دهند یک آدمی خوب است، کافی نیست.” او همچنین درباره حقوق شهروندی مردم گفت:” در حریم خصوصی مردم دخالت نکنیم و یک بار هم که شده فرمان ۸ ماده‌ای امام را بخوانیم و طبق آن عمل کنیم.”

ادامه را بخوانید

صفحه بعد »

Bottom