Top

اعتراض رسمی چین به آمریکا درباره حذف معافیت‌های تحریم نفت ایران

April 23, 2019 by · Comments Off on اعتراض رسمی چین به آمریکا درباره حذف معافیت‌های تحریم نفت ایران 

بی بی سی – چین درباره حذف معافیت‌های موردی خرید نفت از ایران هشدار داده و گفته این تصمیم آمریکا به تشدید نوسان قیمت نفت در بازارهای انرژی خاورمیانه و جهانی منجر می‌شود. به گزارش خبرگزاری رویترز ، وزارت خارجه چین امروز سه‌شنبه (سوم اردیبهشت/ ۲۳ آوریل) بطور رسمی به تصمیم اخیر آمریکا اعتراض کرده است. گنگ شائونگ ، سخنگوی وزیر خارجه این کشور، گفته است: “تصمیم آمریکا باعث نوسان در بازارهای انرژی جهانی و خاورمیانه می‌شود.” واردات نفت چین از ایران در سال گذشته میلادی روزانه حدود ۵۸۵ هزار و ۴۰۰ بشکه بود که تقریبا معادل ۶ درصد کل واردات نفت خام این کشور است. مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا، دیروز (دوشنبه ۲۲ آوریل/۲ اردیبهشت) پایان معافیت از تحریم‌های نفتی ایران را اعلام کرد و گفت دیگر هیچ معافیتی در این زمینه به کشورهای دیگر نخواهد داد. دولت آمریکا در ماه نوامبر گذشته برای هشت کشور معافیتی ۱۸۰ روزه‌ای صادر کرده بود تا فرصت جایگزینی واردات نفت از ایران را داشته باشند؛ این معافیت‌ها ۱۲ اردیبهشت (۹ روز دیگر) به پایان می‌رسند.

ادامه را بخوانید

همزمان با ادامه اعتراض‌ها به حضور نظامیان خارجی در مناطق سیل‌زده؛ مقام ارشد سپاه به منتقدان اتهام زد

April 22, 2019 by · Comments Off on همزمان با ادامه اعتراض‌ها به حضور نظامیان خارجی در مناطق سیل‌زده؛ مقام ارشد سپاه به منتقدان اتهام زد 

صدای آمریکا – در حالیکه دست‌کم دو نماینده مجلس از ورود شبه نظامیان شیعه حشدالشعبی و فاطمیون به خوزستان برای کمک به سیل‌زدگان انتقاد کرده‌اند، فرمانده نیروی دریایی سپاه منتقدان را «ناآگاه یا وابسته به بیگانگان» خواند. علیرضا تنگسیری فرمانده نیروی دریایی سپاه، این سخنان را شنبه شب ۳۱ فروردین در برنامه‌ای تلویزیونی بیان کرد، در حالیکه پیشتر عبدالکریم حسین زاده و بهرام پارسایی، دو نماینده مجلس، در اظهارنظرهایی ورود نیروهای نظامی و شبه نظامی بدون اطلاع دولت را خلاف قانون اساسی دانسته بودند.

ادامه را بخوانید

نرخ تورم رسمی ایران به ۳۰,۶ درصد رسید

April 21, 2019 by · Comments Off on نرخ تورم رسمی ایران به ۳۰,۶ درصد رسید 

صدای آلمان – نرخ تورم رسمی ایران در فروردین امسال از مرز ۳۰ درصد هم عبور کرد تا در مقایسه با فروردین ۱۳۹۷ بیش از سه برابر شود. نرخ تورم رسمی اعلام شده برای فروردین یکسال قبل ۸,۱ درصد گزارش شده بومرکز آمار ایران از افزایش دوباره نرخ تورم در یک ماه گذشته خبر داد. بر اساس گزارش این مرکز نرخ تورم رسمی در فروردین امسال به ۳۰,۶ درصد رسید که ۳,۷ درصد بیشتر از نرخ تورم اسفند ۱۳۹۷ است. شاخص قیمت گروه «خوراکی و آشامیدنی» در مقایسه با اسفند سال قبل ٨,٨ درصد و «کالاهای غیر خوراکی و خدمات» ۱,۶ درصد گرانتر شد. میانگین قیمت مواد غذایی و آشامیدنی هم در مقایسه با یکسال قبل هم ۸۵,۳ درصد افزایش نشان می‌دهد. براساس این گزارش خانوارها در فروردین امسال ۵۱,۴ درصد بیشتر از فروردین ۱۳۹۷ برای خرید کالا و خدمات یکسان هزینه کردند.

ادامه را بخوانید

ایران انتشار گزارش آزادی مطبوعات جهان در ۲۰۱۹؛ ایران همچنان بین ده کشور آخر جهان

April 20, 2019 by · Comments Off on ایران انتشار گزارش آزادی مطبوعات جهان در ۲۰۱۹؛ ایران همچنان بین ده کشور آخر جهان 

صدای آمریکا – سازمان بین المللی گزارشگران بدون مرز گزارش سالانه خود از رده‌بندی آزادی مطبوعات جهان در سال ۲۰۱۹ را منتشر کرد. در این رده‌بندی ایران از میان ۱۸۰ کشور، در رتبه ۱۷۰ قرار گرفته است. گزارشگران بدون مرز هر سال اقدام به انتشار «رده‌بندی جهانی آزادی رسانه‌ها» می‌کند. این گزارش سالانه، وضعیت آزادی بیان و آزادی رسانه‌ها برای فعالیت را در ۱۸۰ کشور جهان نشان می‌دهد. در رتبه‌های نخست این جدول به ترتیب نروژ، فنلاند و سوئد قرار دارند و اریتره، کره شمالی و ترکمنستان سه کشور قعرنشین جدول هستند.

ادامه را بخوانید

نمایندگان مجلس از حضور نیروهای نظامی خارجی در ایران برای کمک به سیل‌زدگان انتقاد کردند

April 19, 2019 by · Comments Off on نمایندگان مجلس از حضور نیروهای نظامی خارجی در ایران برای کمک به سیل‌زدگان انتقاد کردند 

صدای المان – هم‌زمان با ادامه حضور نیروهای نظامی خارجی در ایران چون حشد الشعبی، جنبش نجبا، گردان‌های فاطمیون و زینبیون به بهانه کمک به سیل‌زدگان، برخی نمایندگان مجلس به انتقاد از این مسئله پرداختند. عبدالکریم حسین‌زاده، از نمایندگان مجلس ایران، روز گذشته در صفحه توئیتر خود حضور این نیروها را مغایر اصول ۱۲۵ و ۱۴۶ قانون اساسی ایران توصیف کرد و نوشت: «آیا ارتش و سپاه به اندازه کافی نیرو نداشت؟ آیا فراخوان مردمی دادیم و کسی نیامد که حشدالشعبی و فاطمیون وارد مناطق سیل‌زده شدند؟ گیرم که نیاز بود، چرا بدون اطلاع و مجوز دولت و مجلس؟» هم‌زمان بهرام پارسایی، دیگر نماینده مجلس هم ضمن انتقاد از حضور این نیروها، چنین در این‌باره اظهارنظر کرد: «مرزهای کشور، حرمت دارد و عبور نیروی نظامی خارجی از آن،حتى براى امدادرسانی قابل قبول نیست. اگر با ماهیت نظامی در کشور مستقر شوند نقض اصل۱۴۶ ق.اساسی است و اگر بخواهند در قالب همکاری دو کشور عمل کنند، طبق اصل۱۲۵ ق.اساسی، باید توافقنامه آن بعداز تصویب مجلس،با امضاى رئیس‌جمهور اجرا گردد.»

ادامه را بخوانید

حمله ملخ‌ها؛ فائو وضعیت ایران را از زرد به نارنجی تغییر داد

April 18, 2019 by · Comments Off on حمله ملخ‌ها؛ فائو وضعیت ایران را از زرد به نارنجی تغییر داد 

بی بی سی فارسی – سازمان خوار و بار جهانی(فائو) اعلام کرد که وضعیت ایران در حال حاضر از زرد به نارنجی تغییر کرده است. این به این معنا است که حمله ملخ‌ها و گستردگی آن می‌تواند آسیب جدی به باغ‌ها و مزارع وارد کند. بنابر گزارش‌ها، در روزهای اخیر دسته بزرگی از ملخ‌ها بعد از بارندگی‌ها به ایران آمده و ۶ استان را درگیر کرده‌اند. محمدرضا درگاهی، رئیس سازمان حفظ نباتات ایران با ابراز نگرانی از حمله ملخ‌ها گفته است با وجود نامه نگاری و درخواست وزیر جهاد کشاورزی در سال گذشته با وزیر کشور و سازمان مدیریت بحران در این باره، این درخواست بی پاسخ مانده است. رئیس سازمان حفظ نباتات ایران به خبرگزاری تسنیم گفته که وزیر جهاد کشاورزی دوباره نامه‌ای را به مقامات ارسال کرده تا اعتبارات لازم برای مبارزه با ملخ‌ها پرداخت شود.

ادامه را بخوانید

افشای اطلاعات محرمانه؛ جنجالی که سعید قاسمی آفرید

April 17, 2019 by · Comments Off on افشای اطلاعات محرمانه؛ جنجالی که سعید قاسمی آفرید 

صدای آلمان – سردار سابق سپاه فاش کرده است که نیروهای جمهوری اسلامی در بوسنی با لباس هلال احمر فعالیت کرده‌اند. هلال احمر ایران از سعید قاسمی به خاطر سوءاستفاده از پوشش این نهاد برای اهداف نظامی شکایت کرد.  سعید قاسمی در گفت‌وگو با شبکه اینترنتی “آپارات”، اطلاعاتی درباره حضور نیروهای جمهوری اسلامی در بوسنی را بیان کرد که می‌تواند دولت ایران را به یک مخمصه جدی بیندازد. این فرمانده سابق سپاه فاش کرد که نیروهای ایرانی در پوشش هلال احمر فعالیت‌های پنهانی انجام می‌دادند: «در بوسنی در قلب اروپا اتفاقاتی افتاد. با القاعده‌ای‌ها با هم بودیم. از ما استیل (ایده) گرفتند. مجاهدین از سرتاسر دنیا آمدند و یک اتفاق جدید رقم خورد و یگان‌های جهادی مسلمان متشکل شدند.» او افزوده که کریستین امانپور، خبرنگار سی‌ان‌ان متوجه شد که ایرانی‌ها در پوشش هلال احمر، به آموزش نظامی دیگران مشغولند: «این خانم همولایتی ما، که همه سیاستمداران ما دوست دارند با ایشان صحبت کنند از آقای احمدینژاد گرفته تا روحانی، و به نظر می‌رسد یک خواهرخواندگی با مقامات دولتی ما دارد، این بی‌شرف جاسوس سی‌ان‌ان، ما را افشا کرد..»

نیروهای حزب الله لبنان وارد ایران شدند

April 16, 2019 by · Comments Off on نیروهای حزب الله لبنان وارد ایران شدند 

رادیو فرانسه – به گزارش “تسنیم”، خبرگزاری وابسته به سپاه پاسداران، شیخ حسن نصرالله رهبر حزب الله لبنان از اعضای این حزب و “جوانان لبنانی” دعوت کرده که برای کمک به سیل زدگان ایران وارد این کشور شوند. شیخ معین دقیق، نمایندۀ حزب الله لبنان، با اعلام این مطلب افزوده است : “سید حسن نصرالله به صورت مکرر پیگیر وضعیت سیل زدگان [ایران] است و از همه جوانان و حزب الله لبنان خواسته است که برای امدادرسانی به سیل زدگان [ایران] با تمام توان در کنار نیروهای جهادی […] و نیروهای مسلح ایران باشند.” شیخ معین دقیق سپس تصریح کرده است که “هم اکنون تعداد قابل توجهی” از همین “جوانان لبنانی” و اعضای حزب الله لبنان در مناطق سیل زدۀ ایران حضور دارند و “برخی دیگر از جوانان” لبنانی عضو حزب الله “در حال عزیمت کردن به مناطق سیل زدۀ ایران هستند.”

ادامه را بخوانید

‘رکود و کم‌رونقی’ بازار سکه و طلا در ایران با وجود کاهش قیمت‌ها

April 15, 2019 by · Comments Off on ‘رکود و کم‌رونقی’ بازار سکه و طلا در ایران با وجود کاهش قیمت‌ها 

بی بی سی – آیت محمدولی، رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران از کسادی بازار سکه و طلا انتقاد کرده و شرایط کنونی این صنف را “اوج رکود بازار” توصیف کرده است. به گزارش خبرآنلاین، آقای محمدولی گفته است: “بسیاری از همکاران ما هر روز به محل کار خود مراجعه می کنند در حالی که حضور آنها به اصطلاح بی‌فایده است زیرا مشتری برای طلا وجود ندارد.” رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران همچنین گفته است: “وضعیت بازار سکه و طلا از نیمه دوم سال ۹۶ و کل سال ۹۷ و همچنین از ابتدای سال ۹۸ تاکنون وضعیت بازار بسیار کم‌رونق بوده و در واقع در اوج رکود بازار به سر می‌بریم.” این اظهار نظر یک هفته پس از افزایش شدید قیمت‌ها در بازار سکه و طلا صورت می‌گیرد.

ادامه را بخوانید

«گرانی یک میلیون تن را حاشیه‌نشین کرد»

April 14, 2019 by · Comments Off on «گرانی یک میلیون تن را حاشیه‌نشین کرد» 

زمانه — به گفته عضو کمیسیون اجتماعی مجلس، در یک سال گذشته نه تنها از شمار جمعیت حاشیه‌نشین ایران کاسته نشد بلکه یک میلیون تن به حاشیه‌نشیان اضافه شد. علی کرد نماینده خاش و میرجاوه در مجلس شورای اسلامی به خبرگزاری دولتی کار ایران (ایلنا) گفت که دولت در سال ۹۷ توفیق چندانی در مدیریت و کنترل «معضل حاشیه‌نشینی» نداشته است. به گفته او جمعیت حاشیه‌نشیان در یک سال گذشته حدود یک میلیون تن افزایش یافته است. این عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی «گرانی» و «افزایش قیمت مسکن» را موجب افزایش یک میلیون نفری جمعیت حاشیه‌نشینان دانست. براساس اعلام منابع رسمی میانگین قیمت مسکن در یکسال گذشته حدود ۶۶ درصد افزایش یافت. مرکز آمار جمهوری اسلامی نیز نرخ تورم رسمی در اسفند ۱۳۹۷ را ۲۷ درصد اعلام کرد. با این حال کارشناسان اقتصادی مستقل و فعالان کارگری نرخ تورم واقعی را حداقل نزدیک به دو برابر نرخ تورم رسمی اعلام شده می‌دانند.

ادامه را بخوانید

صفحه بعد »

Bottom