Top

بیژن کیان به تلاش غیرقانونی برای استرداد فتح‌الله گولن از آمریکا متهم شد

December 18, 2018 by · Comments Off on بیژن کیان به تلاش غیرقانونی برای استرداد فتح‌الله گولن از آمریکا متهم شد 

بیژن کیان، شریک تجاری مایکل فلین، مشاور سابق امنیت ملی دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، در جریان تحقیقات فدرال به توطئه و اقدام به عنوان مامور یک دولت خارجی متهم شده است. در کیفرخواست آقای کیان -با نام کامل بیژن رفیقیان- او به تلاش و لابی غیرقانونی برای استرداد فتح‌الله گولن، مهمترین چهره در تبعید مخالف دولت ترکیه، از آمریکا متهم شده است. دولت ترکیه بعد از کودتای ژوئیه سال ۲۰۱۶ همواره خواهان استرداد آقای گولن از آمریکا بوده است. علاوه بر بیژن کیان، شریک دیگر آقای فلین با نام کمیل آلپتکین هم با اتهام مشابهی روبرو است. آقای آلپتکین ترک‌تبار همچنین به دادن شهادت دروغ در جریان تحقیقات اف‌بی‌آی هم متهم شده‌ است. به گزارش روزنامه واشنگتن پست بیژن کیان روز دوشنبه ۱۷ دسامبر (۲۶ آذر) برای اولین بار در جریان این پرونده در دادگاه فدرال الکساندریا در ویرجینیای آمریکا حاضر شده است.

ادامه را بخوانید

عدم سوخت‌رسانی به هواپیماهای ایران در فرودگاه‌های اروپا، لبنان و ترکیه

December 17, 2018 by · Comments Off on عدم سوخت‌رسانی به هواپیماهای ایران در فرودگاه‌های اروپا، لبنان و ترکیه 

معاون وزیر راه و شهرسازی گفت اکثر کشورهای اروپایی از ارائه‌ی سوخت به هواپیماهای ایرانی امتناع می‌کنند. به گفته‌ی او هدف آمریکا این است که پروازهای خارجی شرکت‌های هواپیمایی ایرانی قطع شود. علی عابدزاده، معاون وزیر راه و شهرسازی و رئیس سازمان هواپیمایی کشوری، در نشست خبری سومین نمایشگاه حمل و نقل و صنایع وابسته، از مشکلات شرکت‌های هواپیمایی ایرانی سخن گفت. به گزارش خبرگزاری ایلنا، او اعلام کرد که “آسمان ایران به روی همه کشورها به جز اسرائیل باز است”. عابدزاده افزود که در حال حاضر هواپیماهای آمریکایی هم از آسمان ایران عبور می‌کنند، ایران برای هیچ کشوری محدودیت عبوری ایجاد نکرده و هیچ کشوری هم برای عبور هواپیماهای ایرانی از مسیرهای پروازی‌شان محدودیت اعمال نکرده است. معاون وزیر راه و شهرسازی درباره‌ی عدم سوخت‌رسانی به هواپیماهای ایرانی در فرودگاه‌های ترکیه، لبنان و بسیاری از کشورهای اروپایی خاطر نشان ساخت: «متاسفانه اکثر کشورهای اروپایی از ارائه سوخت به هواپیماهای ایرانی امتناع می‌کنند و این مشکلاتی را برای ما ایجاد می‌کند که برنامه‌هایی برای عبور از این شرایط داریم.»

ادامه را بخوانید

شرکت «روس‌نفت» از سرمایه گذاری در ایران انصراف داد

December 16, 2018 by · Comments Off on شرکت «روس‌نفت» از سرمایه گذاری در ایران انصراف داد 

در پی خروج چند شرکت بزرگ نفتی از پروژه های سرمایه گذاری در ایران، شرکت بزرگ «روس‌نفت» نیز از سرمایه گذاری ۳۰ میلیارد دلاری در ایران انصراف داد. به نوشته روزنامه ودوموستی چاپ روسیه، غول بزرگ نفتی این کشور، که مصمم به اجرای پروژه های مشترک با شرکت ملی نفت ایران بود از تصمیم خود منصرف شده و سیاست خود در رابطه با پروژه های نفتی ایران را به دلیل تحریمهای نفتی آمریکا تغییر داده و از آنجایی که تعهدی نسبت به سرمایه گذاری نداشته، متحمل ضرر و زیان در ایران نشده است. این در حالی است که تاکنون مقام های ایرانی واکنشی به خبر خروج شرکت «روس‌نفت» از ایران نشان نداده اند.

ادامه را بخوانید

خاک مراتع و مزارع ایران همچنان قاچاق می‌شود

December 15, 2018 by · Comments Off on خاک مراتع و مزارع ایران همچنان قاچاق می‌شود 

از اوایل دهه ۸۰، خاک ایران قاچاق می‌شود و این روند همچنان ادامه دارد. از ابتدای دهه ۹۰ به این‌ سو قاچاق خاک به موضوعی زیست‌محیطی بدل شده. در سال‌های قبل فعالان محیط زیست و برخی مقامات ایران نسبت به این ماجرا هشدار داده و گفته بودند اقدامات پیشگیرانه علیه قاچاق خاک با سرعتی بسیار کندتر از آنچه باید، انجام می‌شود. به گزارش خبرگزاری دولتی دانشجویان ایران (ایسنا)، خاک ایران همچنان قاچاق می‌شود. مدیر کل دفتر آب و خاک سازمان حفاظت محیط زیست گفته  بیشتر خاک قاچاق‌ شده از ایران، خاک مراتع و مزارع است. علی مریدی: «قاچاق خاک‌های مراتع و مزارع بیشتر از استان‌های جنوبی از جمله استان فارس صورت می‌گیرد».

ادامه را بخوانید

تجمع جوانان جویای کار مقابل مجمتع مس سرچشمه در رفسنجان

December 14, 2018 by · Comments Off on تجمع جوانان جویای کار مقابل مجمتع مس سرچشمه در رفسنجان 

صبح روز پنجشنبه، ۲۲ آذر ماه، جمعی از جوانان جویای کار اهل رفسنجان مقابل مجتمع مس سرچشمه تجمع کردند. به گزارش ایلنا، این جوانان نسبت به‌کارگیری نیروهای غیربومی در مس سرچشمه اعتراض دارند و می‌گویند اولویت اشتغال در صنایع بزرگی مثل مس سرچشمه، باید جوانان بومی و محلی باشند. جوانان رفسنجان خواستار اجرای طرحی هستند که در آن، بومی‌ها برای اشتغال در صنایع محلی در اولویت هستند.

ادامه را بخوانید

نماینده پارلمان اروپا: جزئیات کانال مالی با ایران محرمانه است

December 13, 2018 by · Comments Off on نماینده پارلمان اروپا: جزئیات کانال مالی با ایران محرمانه است 

تاریا کرونبرگ، رئیس هیئت روابط پارلمان اروپا با ایران اعلام کرد که وزیران اقتصاد کشور‌های اروپایی به‌ویژه بریتانیا، فرانسه و آلمان در حال کار روی ساز و کار ویژه مالی برای دور زدن تحریم‌های آمریکا علیه ایران هستند و جزئیات به‌زودی نهایی می‌شود. هدف از ایجاد این کانال جلوگیری از به کار بردن دلار در مبادلات اقتصادی است و استفاده شرکت‌ها از این کانال مالی نیاز به زمان بیشتری دارد. تاریا کرونبرگ، رئیس هیئت روابط پارلمان اروپا با ایران روز ۱۳ دسامبر / ۲۲ آذر در اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران حضور یافت و پس از دیدار با غلامحسین شافعی، رئیس این اتاق، درباره ساز و کار ویژه مالی اروپا اظهارنظر کرد. کرونبرگ گفت: «جزئیات راه‌اندازی کانال ویژه مالی با ایران محرمانه است و وزیران اقتصاد کشور‌های اروپایی به‌ویژه بریتانیا، فرانسه و آلمان در حال کار روی این راه‌ حل هستند و جزئیات به‌زودی نهایی می‌شود.» «ساز و کار ویژه مالی» (SPV) بر پایه مبادله تهاتری (پایاپای) نفت در برابر کالا و خدمات و جایگزینی یورو با دلار در این معاملات قرار دارد. کشورهای اروپایی قول داده‌اند که در سال آینده میلادی این ساز و کار ویژه را به‌ اجرا در آورند اما به دلیل پیامدهای تحریم‌های آمریکا هیچ کشوری حاضر نشده بود که میزبان آن شود. بعد اعلام شد که فرانسه میزبانی آن را به عهده می‌گیرد و آلمان رئیس آن را تعیین می‌کند.

ادامه را بخوانید

برایان هوک: موضوع اقامت بستگان مقامات حکومت ایران در آمریکا در دست بررسی است

December 12, 2018 by · Comments Off on برایان هوک: موضوع اقامت بستگان مقامات حکومت ایران در آمریکا در دست بررسی است 

ایالات متحده موضوع لغو اجازه اقامت بستگان مقامات ارشد جمهوری اسلامی در خاک آن کشور را در دست بررسی دارد. برایان هوک، نماینده ویژه امور ایران در وزارت خارجه آمریکا، در یک پیام ویدیویی که در توییتر این وزارتخانه منتشر شده گفته است که تا کنون بیش از پنجهزار نفر سئوالاتی را به وبسایت USdarFarsi متعلق به وزارت خارجه فرستاده‌ و سئوالاتی را مطرح کرده‌اند. وی افزوده که بسیاری از سئوال‌کنندگان پرسیده‌اند چرا ایالات متحده ویزای بستگان مقامات جمهوری اسلامی ایران را که در آمریکا زندگی می‌کنند باطل و آنان را اخراج نمی‌کند؟ آقای هوک گفته است “باید بگویم که اینهم یکی دیگر از موارد ریاکاری رژیم ایران است.” به گفته او “در حالیکه مقامات رژیم شعار مرگ بر آمریکا سر می‌دهند، خانواده‌هایشان را عازم به اصطلاح شیطان بزرگ ‘می‌کنند تا در این کشور زندگی و تحصیل کنند و منابع مردم ایران را برای این منظور به کار می‌برند.” نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در پاسخ به سئوال مربوط به اخراج بستگان مقامات جمهوری اسلامی از آمریکا گفته است: “می‌توانم بگویم که ما در این زمینه مشغول کار هستیم.” برایان هوک افزوده است: “در حالیکه من نمی‌توانم در باره پرونده فردی اشخاص یا مسایل سیاست داخلی‌مان صحبت کم، اما می‌توانیم اطمینان بدهم که ما تمامی گزینه‌ها را برای تحت فشار قرار دادن ریاکاران فاسد در حکومت شما در دست بررسی داریم تا آنان را وادار به تغییر رفتارشان کنیم.”

ادامه را بخوانید

مرکز پژوهش‌های مجلس: خط فقر در سال ۹۷، ۲۵ درصد رشد کرد

December 11, 2018 by · Comments Off on مرکز پژوهش‌های مجلس: خط فقر در سال ۹۷، ۲۵ درصد رشد کرد 

   مرکز پژوهش‌های مجلس گفته است در سال ۱۳۹۷ نسبت به سال‌های قبل افراد بیشتری در زیر خط فقر قرار گرفته‌اند و خط فقر مطلق در تابستان ۹۷ نسبت به بهار ۹۷ جهش قابل توجهی داشته است. این مرکز افزایش حداقل دستمزد را به علت آن‌چه تحمیل هزینه اضافی به کارفرما خوانده، موجب فراهم شدن اخراج کارگران و فقر بیشتر دانسته است. مرکز پژوهش‌های مجلس در گزارش تازه‌ای به محاسبه خط فقر مطلق در کشور پرداخته و گفته است خط فقر در تابستان ۹۷ نسبت به تابستان ۹۶ رشد ۲۵ درصدی داشته است. این مرکز با انتقاد از دولت آورده است که سیاست دولت در حمایت از خانوار‌های زیر ۳،۵ میلیون درآمد و افزایش حداقل دستمزد غیرهدفمند بوده است. مرکز پژوهش‌های مجلس در گزارش خود در محاسبه خط فقر استان‌های مختلف را به چهار خوشه شهری و پنج خوشه روستایی تقسیم کرده و سپس برای هر خوشه خط فقر مطلق را اعلام کرده است. در بخش خوشه‌های شهری، خوشه چهارم که شامل فقط شهر تهران می‌شود پایین‌ترین خط فقر را دارد..

ادامه را بخوانید

افزایش چشمگیر فعالیت‌های موشکی ایران در سال جاری

December 10, 2018 by · Comments Off on افزایش چشمگیر فعالیت‌های موشکی ایران در سال جاری 

بر اساس اطلاعاتی که از سوی سازمان‌های اطلاعاتی کشورهای غربی منتشر شده، جمهوری اسلامی ایران در سال ۲۰۱۸ آشکارا بر فعالیت‌های موشکی خود افزوده است. ناظران این موضوع را نقض توافق هسته‌ای با این کشور می‌دانند.روزنامه آلمانی “ولت ام زونتاگ” گزارشی پیرامون افزایش چشمگیر فعالیت‌های موشکی جمهوری  اسلامی ایران منتشر کرده است. گفته می‌شود که ایران در سال جاری میلادی بیش از ده بار آزمایش موشکی انجام داده است. در این گزارش نسبت به افزایش توان موشکی ایران ابراز نگرانی شده است.خبرگزاری آلمان،  روز یکشنبه ۱۸ آذر (۹ دسامبر) بخش‌هایی از گزارش روزنامه “ولت ام زونتاگ” را بازتاب داده است. در این گزارش تصریح شده است که خبرنگاران روزنامه “دی ولت” اطلاعات مربوط به فعالیت‌های موشکی را از طریق سازمان‌های اطلاعاتی غرب به ‌دست آورده‌اند. موضوع بر سر آزمایش‌های موشکی جمهوری اسلامی ایران است. گفته شده است که ایران موشک‌هایی را آزمایش کرده است که می‌توانند حتی نقاطی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا را نیز هدف قرار دهند.

ادامه را بخوانید

توافق آلمان و فرانسه برای میزبانی ساز و کار مالی با ایران

December 9, 2018 by · Comments Off on توافق آلمان و فرانسه برای میزبانی ساز و کار مالی با ایران 

برای باز نگه داشتن کانال‌های مالی و حفظ توافق هسته‌ای با ایران، اتحادیه اروپا ساز و کار ویژه‌ای بر اساس تهاتر کالا طراحی کرده. فرانسه و آلمان بر سر میزبانی آن به توافق رسیدند. فرانسه میزبانی SPV را به عهده می‌گیرد و آلمان رئیس آن را تعیین می‌کند. ارائه خدمات به ایران صرفاً به اقلام انسانی محدود می‌شود و کالاها و خدماتی را که ایالات متحده تحریم کرده در برنمی‌گیرد. نفت در برابر غذا از مجرای اتحادیه اروپا به ازای پایبندی ایران به توافق هسته‌ای. «ساز و کار ویژه مالی» (SPV) بر پایه مبادله تهاتری (پایاپای) نفت در برابر کالا و خدمات و جایگزینی یورو با دلار در این معاملات قرار دارد. کشورهای اروپایی قول داده‌اند که در سال آینده میلادی این ساز و کار ویژه را به‌ اجرا در آورند اما به دلیل پیامدهای تحریم‌های آمریکا هیچ کشوری حاضر نشده بود که میزبان آن شود. نشریه آلمانی‌زبان «ویرتشفتس‌ووخه»، یکشنبه ۹ دسامبر/ ۱۸ آذر به نقل از دیپلمات‌هایی که نام آن‌ها افشا نشده گزارش داد که اکنون «ساز و کار ویژه مالی» به عنوان یک شرکت مستقل در فرانسه مستقر می‌شود و ریاست آن را یک مدیر آلمانی به عهده می‌گیرد. پیش از این اتریش، بلژیک و لوکزامبورگ از ترس تحریم‌های آمریکا اعلام کرده بودند که میزبانی ساز و کار مالی را به عهده نمی‌گیرند. به گفته این دیپلمات‌ها ۹ کشور به همکاری با ساز و کار مالی علاقمندند. نام ایتالیا، اسپانیا، اتریش و اتحادیه اقتصادی بنلوکس شامل هلند و بلژیک و لوکزامبورگ و البته آلمان و فرانسه که مبتکر و مجری این طرح بودند، رسماً اعلام شده.

ادامه را بخوانید

صفحه بعد »

Bottom