Top

مرکز پژوهش‌های مجلس: «رخنه کرم‌های فساد در تار و پود نظام»

July 23, 2017 by · Comments Off on مرکز پژوهش‌های مجلس: «رخنه کرم‌های فساد در تار و پود نظام» 

Systemwebگزارش مرکز پژوهش های مجلس – حتا مراکز تحقیقاتی و اتاق فکرهای حکومتی در ایران، «فساد اقتصادی  دستگاه حکومتی» را یکی از موانع بهبود فضای کسب و کار می‌دانند. مرکز پژوهش‌های مجلس از زمره این نهادهاست. این مرکز از گسترش و نمایان شدن فساد اقتصادی در دستگاه‌های دولتی ابراز نگرانی کرده است. نتایج گزارش «سنجش محیط کسب و کار در ایران» که توسط مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی تهیه شده ، بیانگر نامناسب‌تر شدن وضعیت کسب و کار در ایران در زمستان ۱۳۹۵  به نسبت یک‌سال قبل است. تشکل‌های اقتصادی که در این بررسی مورد پرسش قرار گرفته‌اند، فساد اقتصادی دردستگاه‌های حکومتی را سومین عامل موثر در نامناسب بودن فضای کسب و کار دانسته‌اند. نمره شاخص فساد اقتصادی در دستگاه‌های حکومتی ۷,۳۱ برآورد شده که به نسبت زمستان همان نزدیک به ۴۰ صدم درصد بیشتراست. در این ارزیابی هر یک از مولفه‌ها از یک تا ۱۰ نمره می‌گیرند و اعداد بزرگ‌تر بیانگر وضعیت نامناسب‌تر است. شاخص فساد اقتصادی در دستگاه‌های حکومتی در نخستین سال آغاز به کار دولت حسن روحانی (۱۳۹۲)  با نمره ۶,۴۳ در رتبه ششم قرار داشت اما طی چهار سال گذشته به رتبه سوم رسیده است.

ادامه را بخوانید

Iran, Iraq Sign Accord to Boost Military Cooperation

July 23, 2017 by · Comments Off on Iran, Iraq Sign Accord to Boost Military Cooperation 

 

ادامه را بخوانید

دموکرات‌ها و جمهوری‌خواه‌های آمریکا برای تحریم ایران و روسیه ‘توافق کردند’

July 22, 2017 by · Comments Off on دموکرات‌ها و جمهوری‌خواه‌های آمریکا برای تحریم ایران و روسیه ‘توافق کردند’ 

sanctionwebبی بی سی – استنی هویر، از رهبران حزب دموکرات در کنگره آمریکا، اعلام کرده است که دو حزب جمهوری‌خواه و دموکرات برای تصویب تحریم‌هایی علیه ایران و روسیه به توافق رسیده‌اند. آقای هویر گفته است که این تحریم‌ها تصویب می‌شوند تا ایران و روسیه پاسخگوی “اقدامات بی‌ثبات‌ساز” خود باشند. به گفته این مقام حزب دموکرات، توافق دو حزب اصلی آمریکا تضمین می‌کند که دو حزب بتوانند بر اجرای تحریم‌ها نظارت کنند. حدود یک ماه پیش سنای آمریکا به وضع تحریم‌های جدیدی علیه ایران رای داد، اما پیش از طرح مصوبه در سنا، گفته شد بخش‌هایی از آن با وظایف قانونی مجلس نمایندگان و سنا متعارض بوده است. حال با رفع این ایرادهای وارد شده، مسئول هماهنگی حزب دموکرات در مجلس نمایندگان اظهار امیدواری کرده است که این مصوبه در روزهای آتی در مجلس نمایندگان مطرح شود. اگر چنان که گفته شده اکثریت نمایندگان دو حزب اصلی مصوبه سنا را تایید کنند، تحریم‌های جدید با امضای دونالد ترامپ، رئیس جمهور، اجرایی خواهد شد. روز جمعه هم کاخ سفید از ایران خواست که زندانیان آمریکایی را آزاد کند و گفت دولت آمریکا در حال تدارک دیدن مجازات‌هایی علیه ایران است.

ادامه را بخوانید

رئیس سازمان سیا: منتظر تغییر اساسی استراتژی ما مقابل ایران باشید؛ جلوی نفوذ آنها را می‌گیریم

July 21, 2017 by · Comments Off on رئیس سازمان سیا: منتظر تغییر اساسی استراتژی ما مقابل ایران باشید؛ جلوی نفوذ آنها را می‌گیریم 

Ciawebصدای آمریکا – رئیس سازمان مرکزی اطلاعات آمریکا، سی آی ای (سیا) می گوید دولت ترامپ سرگرم نهایی کردن استراتژی خود برای برخورد با ایران است و اگر این استراتژی آماده شود، جلوی نفوذ ایران در خاورمیانه گرفته خواهد شد. مایک پمپئو در نشست سالانه امنیتی اسپن در ایالت کلرادو به ایران هشدار داد در صورت نقض روح توافق برجام با عوقب آن روبرو خواهد شد و افزود بزودی شاهد تغییرات اساسی دراستراتژی در قبال ایران خواهیم بود. رئیس سازمان مرکزی اطلاعات آمریکاضمن انتقاد از سیاست دولت پرزیدنت اوباما در قبال ایران گفت توافق برجام در دسترسی به هدف آن که ایجاد ثبات و مهار تهدیدهای ایران در منطقه بوده موثر نبوده است. او گفت: با اینحال، این توافق برای وادار کردن ایران به انجام تعهداتش موثراست. آقای پمپئو گفت دولت پرزیدنت ترامپ آماده ریسک پذیری برای عقب راندن ایران است. وی گفت: «من مطمئنم این دولت نهایتا این آمادگی را دارد و وقتی استراتژی ما آماده شود، شما شاهد یک تغییر اساسی خواهید بود. ما شروع کرده ایم. یکی از نخستین کارهایی که پرزیدنت ترامپ انجام داد ائتلاف کشورهای خلیج فارس و اسراییل بود.

ادامه را بخوانید

کویت دفاتر نظامی و فرهنگی سفارت ایران را بست

July 20, 2017 by · Comments Off on کویت دفاتر نظامی و فرهنگی سفارت ایران را بست 

Kuwaitweb,jpgبی بی سی فارسی – دولت کویت فعالیت و شمار دیپلمات‌های سفارت ایران در آن کشور را کاهش داده و فعالیت کمیته مشترک دو کشور را به حالت تعلیق درآورده است. روز پنجشنبه، ٢٩ تیر (٢٠ ژوئیه)، منابع خبری کویت گزارش کردند که دولت این کشور دستور داده است دفاتر نظامی و فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی در آن کشور تعطیل شود و از سفارت ایران خواسته است تا شمار دیپلمات‌های خود را از ١٩ نفر به ۴ نفر کاهش دهد. به این دیپلمات‌ها ۴۵ روز مهلت داده شده است تا خاک کویت را ترک کنند. وزیر اطلاع‌رسانی کویت گفته است که کشورش “در واکنش به حکم دادگاه در مورد شبکه جاسوسی تصمیم گرفته است در زمینه دیپلماتیک دست به اقدام بزند.” دستور دولت کویت پس از آن صادر شده که اعضای گروه موسوم به “هسته عبدلی” به دریافت آموزش نظامی در ایران و گردآوری و ارسال اطلاعات به جمهوری اسلامی و حزب‌الله لبنان متهم شدند. هسته عبدلی در سال ٢٠١۵ و در جریان حمله نیروهای امنیتی به محلی در نزدیکی شهر کویت کشف و اعلام شد که در این حمله، مقادیری اسلحه، مهمات و مواد منفجره به دست نیروهای امنیتی افتاده است. بعدا بیست و چند نفر به اتهام ارتباط با این گروه بازداشت و محاکمه شدند.

ادامه را بخوانید

هشدار سپاه به آمریکا: قبل از تحریم ما پایگاه‌هایتان را تا هزار کیلومتری جمع کنید

July 19, 2017 by · Comments Off on هشدار سپاه به آمریکا: قبل از تحریم ما پایگاه‌هایتان را تا هزار کیلومتری جمع کنید 

Sepahwebبی بی سی فارسی – محمدعلی جعفری، فرمانده کل سپاه پاسداران گفته است اگر آمریکا می‌خواهد موضوع تحریم‌های “دفاعی و سپاه را دنبال کند” باید پایگاه‌های خود را تا محدوده هزار کیلومتری اطراف ایران برچیند. آقای جعفری امروز چهارشنبه ۲۸ تیر در همایش فرماندهان نیروی زمینی سپاه پاسداران ایران در مشهد گفت: “ما از توان موشکی همان گونه دفاع می‌کنیم که مردان غیرتمند از ناموس خود دفاع می‌کنند.” این سخنان فرمانده سپاه در واکنش به اعمال تحریم‌های تازه آمریکا علیه ایران و مصوبه تحریم سنای آمریکا علیه سپاه صورت گرفته است. چندی پیش نمایندگان سنای آمریکا مصوبه‌ای را برای تحریم‌هایی علیه سپاه پاسداران ایران تصویب کردند. در این مصوبه گفته شده بود که نه تنها سپاه قدس٬ بلکه کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی٬ “مسئول اجرای اقدام‌های بی‌ثبات کننده خارجی حمایت از تروریسم بین‌المللی و برنامه موشک بالستیک” است. اجرای این مصوبه به تصویب مجلس نمایندگان آمریکا و امضای ترامپ رئیس‌جمهور ایالات آمریکا نیازمند است.

ادامه را بخوانید

داروهای شرکت‌های فوریتی در ایران ‘معتبر نیستند’

July 18, 2017 by · Comments Off on داروهای شرکت‌های فوریتی در ایران ‘معتبر نیستند’ 

medizinewebبی بی سی –  مدیرکل نظارت و ارزیابی دارو و مواد مخدر سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت ایران می‌گوید شرکت‌های فوریتی داروی خود را از منابع معتبر تهیه نمی‌کنند و اغلب داروهای تقلبی در ایران را این شرکت‌ها توزیع می‌کنند. اکبر عبداللهی امروز دوشنبه ۲۶ تیر (۱۷ ژوئیه) به خبرگزاری‌های ایران گفت: “شرکت‌های فوریتی دارو را از عمده‌فروشی‌های ترکیه یا آلمان تهیه می‌کنند که اکثر این عمده‌‌فروشی‌ها مجوز فروش به ایران را ندارند و بیش از ۳۰ درصد آنها توسط ایرانیان اداره می‌شود. آنها در آن کشورها این‌ عمده‌فروشی‌ها را زده‌اند و از کشورهایی مانند هند داروی تقلبی تهیه می‌کنند و آن را وارد کشور دیگری مانند ترکیه می‌کنند و بدون اینکه مجوز فروش آن دارو را در ترکیه داشته باشند، دارو به ایران وارد می‌کنند.” بر اساس ضوابط واردات دارو در ایران، داروی فوریتی (تک-نسخه‌ای) دارویی است که در فهرست داروهای ایران وجود دارد ولی شرکت‌های دارویی مجاز در شرایط بحرانی بدون طی مراحل واردات داروهای ثبتی، می‌توانند این داروها را وارد کشور کنند.

ادامه را بخوانید

مخالفت رئیس ستاد کل نیروهای مسلح با برگزاری‌ همه‌پرسی استقلال کردستان عراق

July 17, 2017 by · Comments Off on مخالفت رئیس ستاد کل نیروهای مسلح با برگزاری‌ همه‌پرسی استقلال کردستان عراق 

Kurdestanwebزمانه – در مشهد فرماندهان نیروی زمینی سپاه پاسداران همایشی برگزار کرده‌اند. رئیس ستاد کل نیروهای مسلح در این همایش، یک بار دیگر به تأکید با برگزاری همه‌پرسی استقلال کردستان عراق مخالفت کرد. سرلشکر پاسدار محمد باقری در بخش دیگری از سخنان‌اش با اشاره به طرح تحریم سپاه پاسداران که به تصویب سنای آمریکا رسیده اعلام کرد که قدرت موشکی ایران قابل معامله نیست.مخالفت سپاه با برگزاری همه‌پرسی استقلال کردستان عراق  سرلشکر پاسدار محمد باقری، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح در همایش فرماندهان نیروی زمینی سپاه که دوشنبه ۲۶ تیر در شهر مشهد برگزار شد، مخالفت سپاه پاسداران با برگزاری همه‌پرسی استقلال کردستان عراق را اعلام کرد: «اینکه در بخشی از سرزمین عراق، با شکست داعش و تروریست‌های تکفیری پس از سه سال جنگ و آوارگی، بی‌درنگ سخن از همه‌پرسی در کردستان عراق و جداسازی بخشی از پیکره عراق زده می‌شود، امری عادی به نظر نمی‌رسد. این موضوع به هیچ‌وجه قابل پذیرش  همسایگان عراق نبوده و حفظ استقلال و یکپارچگی عراق به نفع تمام اقوام ، مذاهب و بخش‌های مختلف این سرزمین است.»

ادامه را بخوانید

حسین فریدون، برادر حسن روحانی بازداشت شد

July 16, 2017 by · Comments Off on حسین فریدون، برادر حسن روحانی بازداشت شد 

HossyinFeridounweb صدای آلمان -به گفته سخنگوی قوه قضائیه حسین فریدون، برادر حسن روحانی رئیس جمهور ایران به دلیل پرونده مالی به زندان معرفی شده است. او تصریح کرد که وثیقه‌ای برای فریدون در نظر گرفته شده که از میزان آن بی‌اطلاع است. غلامحسین محسنی اژه‌ای، سخنگوی قوه قضائیه، در یک نشست خبری در روز یک‌شنبه (۲۵ تیر/۱۶ ژوئیه) اعلام کرد که حسین فریدون، برادر حسن روحانی رئیس جمهور ایران به زندان معرفی شده است. اژه‌ای افزود که قرار صادره برای حسین فریدون “قرار بازداشت موقت” نیست. سخنگوی قوه قضائیه تاکید کرد که در باره حسین فریدون اتهامات مختلفی وجود داشته است. اژه‌ای افزود :«چون قرار تأمین را دیروز تأمین نکردند به زندانی معرفی شد اما اگر قرار را تأمین کنند آزاد می‌شوند. قرار بازداشت موقت نیست.» اژه‌ای درباره پرونده مالی حسین فریدون  گفت: «در این خصوص چندین نوبت تحقیق شد و از افرادی که مرتبط با موضوع هستند، تحقیق به عمل آمد که برخی بازداشت و برخی بیرون هستند.»

ادامه را بخوانید

پهلوگیری یک ناوگروه نیروی دریایی روسیه در بندر انزلی

July 13, 2017 by · Comments Off on پهلوگیری یک ناوگروه نیروی دریایی روسیه در بندر انزلی 

russiawebایسنا – اوگروه نیروی دریایی روسیه در بندرانزلی پهلو گرفت. این پنجمین‌بار در تاریخ روابط میان ایران و روسیه است که یک ناوگروه نیروی دریایی روسیه در بندر انزلی پهلو گرفته است. به گزارش خبرگزاری ایسنا، این اقدام با هدف تحکیم روابط دوستانه و تعامل توسعه دریایی میان کشورهای حاشیه دریای خزر صورت گرفته است. قرار است پنجمین ناوگروه روسی، با نام “مخاچ قلعه” به فرماندهی ناخدا یکم “دیمیتری اوف” پس از یک توقف سه روزه، صبح شنبه آینده بندرانزلی را به مقصد روسیه ترک کند. چهارمین ناوگروه نیروی دریایی روسیه در مهرماه سال گذشته (۱۳۹۵) در همین بندر در دریای خزر پهلو گرفته بود.

ادامه را بخوانید

صفحه بعد »

Bottom