Top

لوموند : اولین مبادلۀ تجاری با ایران از طریق اینستکس نمادین و نمایش سیاسی است

April 2, 2020 by · Comments Off on لوموند : اولین مبادلۀ تجاری با ایران از طریق اینستکس نمادین و نمایش سیاسی است 

رادیو فرانسه – لوموند – سه شنبه سی و یکم مارس گذشته، وزارت امور خارجۀ آلمان خبر داد که برای اولین بار اتحادیۀ اروپا توانست با استفاده از سازوکار “اینستکس” (“ابزار پشتیبانی از مبادلات تجاری با ایران”) محمولۀ پزشکی را به ارزش پانصد هزار یورو به ایران صادر کند. به همین مناسبت روزنامۀ لوموند در مطلبی که به این موضوع اختصاص داده نوشت که ناظران مخالف سیاست “فشار حداکثری” آمریکا علیه  جمهوری اسلامی ایران مایلند ارسال این محموله به وسیلۀ “اینستکس” را نوعی موفقیت دیپلماتیک برای اروپا قلمداد کنند به ویژه اینکه وزارت امور خارجۀ فرانسه نیز اعلام کرده که این قبیل مبادلات ادامه خواهند یافت.

ادامه را بخوانید

عضو خبرگان رهبری: نیروهای آتش به اختیار برای مقابله با جن و انس وارد عمل شوند

April 1, 2020 by · Comments Off on عضو خبرگان رهبری: نیروهای آتش به اختیار برای مقابله با جن و انس وارد عمل شوند 

زمانه – آیت‌الله سید محمد مهدی میرباقری، عضو مجلس خبرگان رهبری طی سخنانی که چکیده و خلاصه‌ای از آن چهارشنبه ۱۳ فروردین در خبرگزاری امنیتی فارس منتشر شد احتمال داد که همه‌گیری جهانی کرونا در پشت صحنه هدف «جدی و مهمی» را دنبال می‌کند و آن هم عبور دادن جامعه بین‌المللی از وضعیت کنونی به نظم تازه‌ای است. میرباقری که در مکتب محمد تقی مصباح یزدی عمل آمده و از اساتید درس خارج حوزه است، گفت: «محتمل است دستگاه ابلیس و شیاطین انس از این فرصت استفاده کنند و با طراحی‌های بزرگ و پنهان در پشتِ صحنه، به‌دنبال تغییر مفهوم و سازوکارهای حکمرانی بر جهان و ایجاد یک نظم پیچیده‌تر مادی، یعنی عبور از حاکمیت کنونیِ قدرت‌های مادی بر جهان به‌سمتِ حاکمیت مجازی و حکمرانی مجازی و سایبری باشند که فضایی مدیریت‌پذیرتر، خشک‌تر و سخت‌تر است.» علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی شنبه ۳ فروردین طی سخنانی که از صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران پخش شد ادعا کرد که ویروس کرونا در آمریکا ساخته شده و احتمال داد که ممکن است آمریکا در صدد ارسال دارویی برای «گسترش بیشتر بیماری» یا «ماندگار شدن ویروس» باشد. خامنه‌ای حتی این ادعا را مطرح کرد که ممکن است نوعی از ویروس کرونا صرفاً برای ایران ساخته شده باشد. رهبر جمهوری اسلامی در فرازی از این سخنان با تکیه بر قسمتی از آیه ۱۱۲ سوره‌ انعام به احتمال همکاری جن و انس در شیوع کرونا در ایران هم اشاره کرد: «هم دشمنان جنی هم دشمنان انسی وجود دارند و اینها به هم کمک هم می‌کنند، سیستم‌های اطلاعاتی خیلی از کشورها علیه ما با همدیگر همکاری می‌کنند.»

ادامه را بخوانید

دست‌کم ۲۸۰ نفر در سال ۲۰۱۹ در ایران اعدام شدند

March 31, 2020 by · Comments Off on دست‌کم ۲۸۰ نفر در سال ۲۰۱۹ در ایران اعدام شدند 

زمانه – سازمان حقوق بشر ایران روز سه‌شنبه ۳۱ مارس/ ۱۲ فروردین‌ ماه، دوازدهمین گزارش سالانه خود درباره اعدام‌ها در ایران را با همکاری گروه «همه با هم علیه مجازات اعدام» (ECPM) منتشر کرد. بر اساس آمارهای منتشر شده در این گزارش در سال ۲۰۱۹ دست‌کم ۲۸۰ نفر از جمله چهار کودک و ۱۵ زن در ایران اعدام شدند. مجازات مرگ (اعدام) در قوانین جزائی ایران برای دایره گسترده‌ای از جرایم از جمله قتل، قاچاق مواد مخدر، سرقت مسلحانه، روابط جنسی میان دو هم جنس، رابطه جنسی زن و مرد متأهل خارج از ازدواج، محاربه، آدم‌ربایی و … پیش بینی شده است. سازمان حقوق بشر ایران اما در گزارش سالانه [نسخه انگلیسی] خود از اجرای حداقل ۳۰ حکم اعدام در ارتباط با اتهامات مربوط به مواد مخدر در ایران خبر داد که این آمار در مقایسه با سال گذشته (سال ۲۰۱۸) اندکی رشد داشته است. در ماه آگوست سال ۲۰۱۷/ مرداد ماه ۱۳۹۶، نمایندگان مجلس در ایران برای تبدیل حکم اعدام به احکام جایگزین درباره برخی از جرائم مربوط به مواد مخدر، طرح «الحاق یک ماده به قانون مبارزه با مواد مخدر» را به تصویب رساندند. پس از تصویب این قانون، هزاران نفر از متهمان به قاچاق مواد مخدر از اعدام نجات یافتند؛ به نحوی که تعداد اعدام‌های مرتبط با مواد مخدر از ۲۳۰ نفر در سال ۲۰۱۷ به ۲۴ نفر در سال ۲۰۱۸ کاهش یافت.

ادامه را بخوانید

ناآرامی در زندان‌های ایران؛ از سقز تا شیراز

March 30, 2020 by · Comments Off on ناآرامی در زندان‌های ایران؛ از سقز تا شیراز 

صدای آلمان – به دلیل شیوع ویروس کرونا در ایران و عدم اعطای مرخصی به بسیاری از زندانیان، در برخی از زندان‌ها شورش و ناآرامی روی داده است. سقز،تبریز و شیراز شهرهایی هستند که زندانیان آنها دست به اعتراض زده‌اند.  شامگاه یک شنبه ۱۰ فروردین زندانیان زندان عادل آباد شیراز دست به شورش زدند. به گزارش خبرگزاری ایسنا، رییس کل دادگستری استان فارس ضمن تایید این خبر گفته است: «از ساعت ۲۲ مورخ ۱۰ فروردین در دو بند از زندان عادل‌آباد شیراز شاهد ناآرامی بودیم که این امر توسط نیروهای امنیتی زندان و یگان‌های امدادی تحت کنترل است.» به گفته کاظم موسوی، در این دو بند زندانیان با جرائم خاص و سنگین نگهداری می‌شوند که هیچ گونه تسهیلاتی شامل آنها نمی‌شود. رییس کل دادگستری استان فارس همچنین گفته که زندانیان برخی نرده‌ها و نیز دوربین‌های مدار بسته را شکسته‌اند اما هیچ آسیبی به دیگر زندانیان و زندانبانان وارد نشده است. در گزارش خبرگزاری‌های داخلی هیچ اشاره‌ای به علت این ناآرامی‌ها نشده است اما در روزهای گذشته زندان‌های دیگر ایران نیز شاهد ناآرامی و شورش بوده‌اند که گفته می‌شود علت آن ندادن مرخصی به زندانیان در اوج شیوع ویروس کرونا بوده  است.

ادامه را بخوانید

استقرار پلیس در ورودی شهرها: خروج از استان‌ها ممنوع شد

March 29, 2020 by · Comments Off on استقرار پلیس در ورودی شهرها: خروج از استان‌ها ممنوع شد 

زمانه – در ایران همزمان با نزدیک شدن به روزهای پایانی تعطیلات نوروزی سخت‌گیری‌های بیشتری در ورود و خروج خودروها به شهرها اعمال می‌شود. فرمانده پلیس راه نیروی انتظامی می‌گوید: به هیچ عنوان اجازه خروج از استان‌ها داده نمی‌شود. تنها در ۲۴ ساعت گذشته ۱۲۳ تن از بیماران کرونا در ایران جان خود را از دست دادند و ۲ هزار و ۹۰۱ مورد جدید شناسایی شد. ستاد ملی مقابله با کرونا برای کنترل پیشروی این ویروس طرح قرنطینه را با عنوان دیگری، «فاصله‌گذاری اجتماعی»، به اجرا گذاشته است. با این حال به گفته مسئولان انتظامی آمد و شد میان استان‌ها متوقف نشده است و به همین دلیل پلیس راه و نیروهای نظامی در ورودی شهرها مستقر شده‌اند تا از ورود و خروج خودروها جلوگیری کنند.

ادامه را بخوانید

رویترز: دو افسر اطلاعاتی کنسولگری ایران در ترکیه پشت توطئه قتل مسعود مولوی هستند

March 28, 2020 by · Comments Off on رویترز: دو افسر اطلاعاتی کنسولگری ایران در ترکیه پشت توطئه قتل مسعود مولوی هستند 

صدای آمریکا – دو افسر اطلاعاتی کنسولگری ایران در ترکیه پشت توطئه قتل یک ایرانی در استانبول در پائیز گذشته هستند، که از رهبران سیاسی و نظامی جمهوری اسلامی انتقاد می‌کرد. خبرگزاری رویترز این خبر را روز جمعه هشتم فروردین ماه در یک گزارش اختصاصی و به نقل از دو مقام ارشد ترکیه که هویت آنها را مشخص نکرده است، منتشر کرده است. مسعود مولوی وردنجانی روز ۱۴ نوامبر ۲۰۱۹ (۲۳ آبان ۱۳۹۸) در پی تیراندازی ۱۱ گلوله از سوی فردی در شهر استانبول ترکیه به شدت زخمی شد و در بیمارستان جان باخت. حدود دو هفته پیش گزارشی از پلیس ترکیه منتشر شد که گفته می‌گوید مولوی در بخش امنیت سایبری وزارت دفاع ایران کار می‌کرد و بعد تبدیل به منتقد مسئولان رژیم ایران شد.

ادامه را بخوانید

بخشی از منابع مسدودشده مالی ایران آزاد شد

March 27, 2020 by · Comments Off on بخشی از منابع مسدودشده مالی ایران آزاد شد 

زمانه – حشمت‌الله فلاحت‌پیشه، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس عدم لغو تحریم‌ها را عامل شیوع کرونا در ایران و کشورهای همسایه دانست. او گفت بخشی از منابع مسدودشده مالی ایران آزاد شده است اما این اقدام کافی نیست و باید تحریم‌ها لغو شوند. همزمان علیرضا رحیمی نماینده مجلس خبر داد که با بخش قابل توجهی از درخواست ۵ میلیارد دلاری ایران از صندوق بین المللی پول موافقت شده است. حشمت‌الله فلاحت‌پیشه، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی جمعه ۸ فروردین گفت: «با اقداماتی بخشی از منابع محدود شده مالی ایران آزاد شده است.» فلاحت‌پیشه آزاد شدن منابع مالی ایران را کافی ندانست و افزود: «در این وضعیت اگر تحریم‌ها برداشته نشود اپیدمی در ایران و همسایگانش بیشتر شده و مشکلات زیادی ایجاد می‌کند به همین دلیل باید ایران از سازمان ملل درخواست صدور قطعنامه‌ای برای تعلیق تحریم‌ها کند تا مقابله با ویروس راحت‌تر شود.»

ادامه را بخوانید

همتی: بخشی از دارایی‌های بلوکه شده توسط آمریکا آزاد می‌شود

March 26, 2020 by · Comments Off on همتی: بخشی از دارایی‌های بلوکه شده توسط آمریکا آزاد می‌شود 

صداِی آلمان – رئیس کل بانک مرکزی از بازگشت “تدریجی” بخشی از دارایی‌های بلوکه شده ایران توسط آمریکا خبر داد. حسن روحانی هم گفته برای آزاد شدن پول‌های مسدود شده در کشورهای مختلف “قدم‌های خوبی” در حال برداشته شدن است. رئیس کل بانک مرکزی جمهوری اسلامی در حاشیه نشست چهارشنبه ششم فروردین هیئت دولت اعلام کرده که با کمک وزارت خارجه بخشی از پول‌های ایران که توسط آمریکا مسدود شده “به تدریج” به کشور بازمی‌گردد.عبدالناصر همتی به چگونگی کمک‌های وزارت خارجه و رقم منابعی که قرار است آزاد شوند اشاره‌ای نکرد اما اطمینان  داد که منابع آزاد شده “قطعا” منجر به رفاه مردم خواهد شد.

ادامه را بخوانید

روحانی: طرحی برای کنار زدن تحریم‌ها در شورای امنیت در دست است

March 25, 2020 by · Comments Off on روحانی: طرحی برای کنار زدن تحریم‌ها در شورای امنیت در دست است 

صدای آلمان – رئیس جمهور ایران مدعی شده که در شورای امنیت بحث کنار زدن تحریم‌های ایران مطرح است. ایران تمام تلاش خود برای لغو تحریم‌ها را به کار بسته است. کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل هم خواستار ارزیابی فوری تحریم‌ها شده است. حسن روحانی، رئیس جمهمور ایران روز چهارشنبه (۶ فروردین) در جلسه هیات دولت با اشاره به مکالمه تلفنی با یکی از کشورهای عضو غیر دائم شورای امنیت، مدعی شد: «اکنون در شورای امنیت سازمان ملل نیز این بحث مطرح است که مصوبه‌ای به تصویب برسد که در شرایط کرونا همه تحریم‌ها کنار زده شود و در این زمینه فعال هستند.» رئیس جمهور ایران در این جلسه با اشاره به تصمیماتی که دولت در بخش‌های مختلف برای مقابله با شیوع کرونا در ایران اتخاذ کرده است و قدردانی از نظام سلامت در ایران و مشاغلی که برای تأمین نیازهای مردم مجبور به فعالیت‌ هستند، همچنین گفت: «اتخاذ تصمیمات سخت برای حفظ جان مردم است.»

ادامه را بخوانید

آمار رسمی مرگ بر اثر کرونا در ایران به ۲ هزار نفر نزدیک شد؛ اخراج پزشکان بین المللی بعد از اظهارات خامنه‌ای

March 24, 2020 by · Comments Off on آمار رسمی مرگ بر اثر کرونا در ایران به ۲ هزار نفر نزدیک شد؛ اخراج پزشکان بین المللی بعد از اظهارات خامنه‌ای 

صدای آمریکا – در حالی که آمار قربانیان ویروس جدید کرونا در ایران، به رقم ۲هزار نفر نزدیک شده است، رژیم ایران بعد از رد کمک آمریکا، «پزشکان بدون مرز» را دو روز بعد از توصیه خامنه‌ای اخراج کرد.رهبر جمهوری اسلامی که در روزهای گذشته ادعای حمله بیولوژیک به ایران از طریق شیوع ویروس کرونا را مطرح کرد و گفته بود: «ممکن است یک دارویی را شماها تجویز کنید، یا وارد کشور بکنید که این ویروس را ماندگار کند و مانع تمام شدنش بشود…یا اگر کسی را به عنوان درمان‌کننده و پزشک بخواهید بفرستید، ممکن است او بخواهد بیاید اینجا، اثر عملی سمّی را که تولید کرده‌اند از نزدیک ببیند».این در حالی است که آمریکا پیشنهاد کمک برای حل بحران کرونا در ایران را کرده بود اما جمهوری اسلامی این پیشنهاد را رد کرد.

ادامه را بخوانید

صفحه بعد »

Bottom