Top

قرارداد بازطراحی راکتور آب سنگین اراک امضا شد

April 23, 2017 by · Comments Off on قرارداد بازطراحی راکتور آب سنگین اراک امضا شد 

raktorwebصدای آلمان – متن قرارداد بازطراحی راکتور آب سنگین اراک که اخیرا آماده شده بود، به طور رسمی در وین امضا شد. ایران برای حذف نگرانی‌ها از تولید پلوتونیوم، این راکتور را بازطراحی می‌کند. طراحی جدید باید به تأیید چین و آمریکا برسد. ایران و چین روز یکشنبه (۲۳ آوریل/ ۳ اردیبهشت) در پایتخت اتریش قرارداد بازطراحی راکتور آب سنگین اراک را امضا کردند. به گفته‌ی علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی جمهوری اسلامی، بر اساس قرارداد یادشده “ایران مسئولیت طراحی راکتور و تجهیزات مرتبط” را بر عهده دارد؛ این طراحی‌ها در نهایت باید به تأیید آمریکا و چین برسند. راکتور آب سنگین اراک از مهم‌ترین موارد مناقشه‌برانگیز در پرونده هسته‌ای جمهوری اسلامی بود. پلوتونیوم که در ساخت نوعی از بمب اتمی کاربرد دارد، محصول جانبی فعالیت این راکتور است. ایران تولید رادیوایزوتوپ‌ها برای مصرف پزشکی را هدف ساخت این راکتور اعلام کرده بود

ادامه را بخوانید

ایران ۲۰۱۶: دست‌کم ۲۹۶ نفر به اتهام جرایم مربوط به مواد مخدر اعدام شدند

April 22, 2017 by · Comments Off on ایران ۲۰۱۶: دست‌کم ۲۹۶ نفر به اتهام جرایم مربوط به مواد مخدر اعدام شدند 

addictionwebزمانه – از میان دست‌کم ۵۳۰ نفری که در سال ۲۰۱۶ در ایران اعدام شده‌اند، حداقل ۲۹۶ نفر به اتهام دست داشتن در جرایم مربوط به مواد مخدر به دار آویخته شده‌اند. به این ترتیب بیش از ۵۰ درصد اعدام‌ها در ایران مرتبط با جرایم مواد مخدر هستند که احکام همه این اعدام‌ها از سوی دادگاه‌های انقلاب صادر شده است. اعدام‌های مربوط به جرایم مرتبط با مواد مخدر در ایران با انتقاد شدید افراد، نهادها و سازمان‌های حقوق بشری روبه‌روست. سازمان حقوق بشر ایران در نهمین گزارش سالانه خود از آمار اعدام‌ها در ایران در سال ۲۰۱۶، با اعلام شمار اعدام‌شدگان مربوط به جرایم مرتبط با مواد مخدر از شکنجه (در هفته ابتدایی بعد از بازداشت) کسانی خبر داده که به اتهام‌های مرتبط با جرایم مواد مخدر بازداشت می‌شوند.

ادامه را بخوانید

بازداشت ۳۰ همجنسگرا در ایران ضمن تیراندازی و حمله به یک پارتی

April 21, 2017 by · Comments Off on بازداشت ۳۰ همجنسگرا در ایران ضمن تیراندازی و حمله به یک پارتی 

Homosexuellwebصدای آمریکا – در یک حمله که برخی رسانه ها آن را «خشن» توصیف کرده اند، ضمن تیراندازی، ۳۰ همجنسگرا را بازداشت کرده است. جروسلم پست در گزارشی نوشت، نیروی انتظامی جمهوری اسلامی پنج شنبه گذشته در یورش به یک مهمانی خصوصی در منطقه باغ بهادران اصفهان بیش از ۳۰ مرد را به اتهام لواط، نوشیدن مشروبات الکلی و مصرف مواد روان گردان بازداشت کرده است. «سازمان دگرباشان ایرانی» در کانادا می گوید گزارش های متعددی مبنی بر شلیک چند گلوله و ضرب و جرح شدید بازداشت شدگان دریافت کرده است. آن ها ابتدا به بسیج منطقه منتقل شده اند و پس از تعیین قاضی ویژه ای به زندان دستگرد اصفهان منتقل شده اند. همچنین خانواده ی دستگیر شدگان توسط پلیس و بسیج خبردار شده اند. گزارش شده است که «دستگیر شدگان بین ۱۶ تا ۳۰ ساله بوده اند و تعدادی از آن ها اصلا همجنسگرا نبوده اند.»

ادامه را بخوانید

شکایت بیش از ۱۶۰ شرکت آمریکایی علیه دستور مهاجرتی ترامپ

April 20, 2017 by · Comments Off on شکایت بیش از ۱۶۰ شرکت آمریکایی علیه دستور مهاجرتی ترامپ 

Micorsoftwebبیش از ۱۶۰ شرکت آمریکایی در طرح دعوی حقوقی درباره دستور مهاجرتی رئیس جمهوری آمریکا مبنی بر ممنوعیت ورود شهروندان شش کشور مسلمان به ایالات متحده، به‌طور رسمی علیه این دستور موضع گرفتند. این شرکت‌ها که در میان آن‌ها مایکروسافت، فیس‌بوک و گوگل نیز دیده می‌شوند شکایتی را علیه دستور مهاجرتی ترامپ به یک دادگاه تجدید نظر در ایالت ویرجینیا تسلیم کردند. در این شکایت‌نامه نسبت به آسیب جدی به شرکت‌های آمریکایی بر اثر اجرای دستور مهاجرتی ترامپ هشدار داده‌ شده است. دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا ۲۷ ژانویه / ۸ بهمن دستور داد تا به مدت ۹۰ روز از ورود شهروندان ایران، عراق، لیبی، سوریه، سودان، سومالی و یمن به آمریکا جلوگیری شود. این تصمیم ترامپ با اعتراضات گسترده‌ای هم در آمریکا و هم در برخی دیگر از کشورها روبه‌رو شد تا این‌که دادگاهی در سیاتل در ایالت واشنگتن آن را به حالت تعلیق درآورد.

ادامه را بخوانید

وزیر خارجه آمریکا: ایران به تعهدات خود براساس برجام عمل کرده است

April 19, 2017 by · Comments Off on وزیر خارجه آمریکا: ایران به تعهدات خود براساس برجام عمل کرده است 

aussenministerwebبی بی سی – رکس تیلرسون، وزیر خارجه آمریکا گفته است که ایران تاکنون به تعهدات خود براساس برجام عمل کرده است. این نخستین بار از زمان آغاز به کار دولت جدید آمریکاست که یک مقام ارشد آن کشور رسما عمل جمهوری اسلامی به برجام را مورد تایید قرار داده است. به گفته وزارت خارجه آمریکا، وزیر خارجه در نامه‌ای به پل رایان رئیس مجلس نمایندگان، او را آگاه کرده که براساس ارزیابی انجام شده، ایران تا روز ۱۸ آوریل (سه شنبه، ۲۹ فروردین) به تعهدات خود براساس برجام عمل کرده است. وزیر خارجه آمریکا در عین حال گفته است که به کنگره اطلاع خواهد داد که آیا رفع تحریم‌های ایران براساس توافق اتمی (برجام) در راستای تامین امنیت ملی آمریکا بوده است یا نه.

ادامه را بخوانید

نماینده مجلس از “مافیا”ی صعنت خودروسازی ایران خبر داد

April 18, 2017 by · Comments Off on نماینده مجلس از “مافیا”ی صعنت خودروسازی ایران خبر داد 

Nafyawebایسنا – یک عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی گزارش داد که “مافیای” صنعت خودروسازی ایران، “تیشه بر ریشه ایمنی و رفاه شهروندان می‌زند.” روز سه‌شنبه (۲۹ فروردین / ۱۸ آوریل) جواد حسینی‌کیا از برگزاری جلسه‌ای با حضور اعضای کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی، خودروسازان و قطعه‌سازان خبر داد. به گفته این نماینده مجلس، در نشست روز دوشنبه (۲۸ فروردین) “برخی فعالان صنعت قطعه‌سازی و برخی افراد مرتبط با صنعت خودرو به صورت غیر رسمی”، بعضی از قطعه‌سازان داخلی را به واردات قطعات بی‌کیفیت چینی و تحویل این قطعات به عنوان تولید داخل به خودروسازان، متهم کرده‌اند.

ادامه را بخوانید

اشتباه ۳۰۰ میلیون دلاری ایران در ماجرای گروگان‌گیری

April 17, 2017 by · Comments Off on اشتباه ۳۰۰ میلیون دلاری ایران در ماجرای گروگان‌گیری 

teheranwebبی بی سی – جمهوری اسلامی تازه گروگان‌های آمریکایی خود را آزاد کرده بود که اکبر هاشمی رفسنجانی، پشت تریبون مجلس رفت و گوشه‌هایی از «رندی‌های شیطان بزرگ» در مذاکرات حل و فصل بحران اشغال سفارت آمریکا در تهران را برای نمایندگان تعریف کرد. رئیس وقت مجلس شورای اسلامی در نطق چهارشنبه یک بهمن ۱۳۵۹ گفت: «در این مذاکرات معلوم شد که واقعا شیطان بزرگ هستند.» «و آنقدر شیطان هستند که در پاکنویس و ماشین کردن سند، کلمه حساسی را می‌اندازند که شاید کلاهی بگذارند.» در آن مذاکرات غیرمستقیم که در روزهای پایانی ریاست جمهوری جیمی کارتر انجام شد، آمریکا و ایران در ظرف کمتر از دو هفته از کانال دولت الجزایر جزئیات یک تسویه حساب مالی پیچیده را نهایی می‌کنند که تا به امروز بزرگ‌ترین مبادله پول و گروگان بین آنها بوده است. قرار می‌شود هم‌زمان با آزادی گروگان‌ها، واشنگتن بدهی‌‌ ایران به گروهی از بانک‌های عمدتا آمریکایی را از سپرده‌های ارزی توقیف شده ایران بردارد و بقیه پول را پس بدهد.

ادامه را بخوانید

ایران: ۶۴ درصد از احکام اعدام اجرا شده در سال ۲۰۱۶ در دادگاه‌های انقلاب صادر شده است

April 16, 2017 by · Comments Off on ایران: ۶۴ درصد از احکام اعدام اجرا شده در سال ۲۰۱۶ در دادگاه‌های انقلاب صادر شده است 

executionwebزمانه – در سال ۲۰۱۶ میلادی دست‌کم ۵۳۰ نفر در ایران اعدام شده‌اند که از میان این افراد ۳۴۰ نفر به حکم دادگاه‌های انقلاب به اعدام محکوم شده بودند. این آمار را سازمان حقوق بشر ایران در نهمین گزارش سالانه خود درباره اعدام‌ها در ایران منتشر کرده است. دادگاه‌های انقلاب به دنبال پیروزی انقلاب سال ۱۳۵۷/ ۱۹۷۹ در ایران به دستور روح‌الله خمینی، بنیانگذار جمهوری اسلامی تشکیل شدند تا سران و مقام‌های رژیم شاهنشاهی در این دادگاه‌ها محاکمه شوند. قرار بود که دادگاه‌های انقلاب برای مدتی کوتاه و به‌طور موقت دایر باشند اما حالا بیش از ۳۷ سال است که این دادگاه‌ها به کار خود ادامه می‌دهند. دادگاه‌های انقلاب بیشتر به واسطه اعدام‌های دسته جمعی مخالفان سیاسی جمهوری اسلامی در دهه ۶۰ در ایران شناخته می‌شوند. این در حالی است که بر اساس اطلاعات جمع‌آوری شده از سوی سازمان حقوق بشر ایران، دادگاه‌های انقلاب هر سال صدها نفر را به اعدام محکوم می‌کنند.

ادامه را بخوانید

سیل در ۴ استان ایران؛ ده‌ها کشته و مفقود

April 15, 2017 by · Comments Off on سیل در ۴ استان ایران؛ ده‌ها کشته و مفقود 

sailwebصدای آلمان – سیل در استان‌های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، کردستان و زنجان جان ده‌ها نفر را گرفت. رئیس سازمان مدیریت بحران کشور شمار قربانیان را ۳۵ نفر اعلام کرده است. به گزارش رسانه‌های ایران، پنج استان کشور تحت تاثیر سیل و آبگرفتگی قرار دارد و خسارت‌های جانی و مالی وارد شده است. بیشتر خسارات جانی از دو شهرستان عجب‌شیر و آذرشهر گزارش شده است. رئیس سازمان مدیریت بحران کشور از افزایش شمار قربانیان سیل در شمال غربی کشور خبر داده و تعداد آنان را ۳۵ نفر ذکر کرده است. به گفته‌ی او همچنین ۸ نفر مفقود شده‌اند.

ادامه را بخوانید

آمریکا برادر قاسم سلیمانی و سازمان‌ زندان‌های تهران را برای نقض حقوق بشر تحریم کرد

April 14, 2017 by · Comments Off on آمریکا برادر قاسم سلیمانی و سازمان‌ زندان‌های تهران را برای نقض حقوق بشر تحریم کرد 

Solimaniwebصدای آمریکا – سخنگوی کاخ سفید خبر داد یکی از مقام های سازمان زندان های ایران و اداره کل زندان های تهران به خاطر نقض حقوق بشر مورد تحریم قرار گرفته اند. شان اسپایسر روز پنجشنبه ۲۴ فروردین در نشست خبری با خبرنگاران گفت وزارت خزانه‌داری آمریکا در تازه ترین لیست تحریم ها، نام «سهراب سلیمانی» سرپرست معاونت امنیتی و انتظامی سازمان زندان‌ها و اداره کل زندان‌های تهران را قرار داده است. به گفته سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، سهراب سلیمانی، برادر قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس ایران است. آقای سلیمانی بیش از یک دهه مدیر کل سازمان زندان های استان تهران بود و از سال گذشته به سمت سرپرست معاونت امنیتی و انتظامی سازمان زندان ها منصوب شد. سایت وزارت خزانه‌داری آمریکا روز پنج‌شنبه در بیانیه ای اعلام کرد دلیل تحریم جدید، «نقض جدی حقوق بشر» در ایران است.

ادامه را بخوانید

صفحه بعد »

Bottom