Top

عباس واحدیان شاهرودی یکی دیگر از امضاء کنندگان بیانیه استعفای خامنه‌ای بازداشت شد

August 19, 2019 by · Comments Off on عباس واحدیان شاهرودی یکی دیگر از امضاء کنندگان بیانیه استعفای خامنه‌ای بازداشت شد 

صدای آمریکا – در ادامه بازداشت برخی امضاء کنندگان بیانیه درخواست استعفای رهبر جمهوری اسلامی، این‌بار گزارش‌ها حاکی از بازداشت «عباس واحدیان شاهرودی» یکی دیگر از این امضاء کنندگان است. کانال رسمی تلگرام ۱۴ تن از فعالان مدنی و سیاسی داخل ایران، این خبر را تایید کرده و نوشت که ماموران امنیتی شامگاه روز یکشنبه با حضور در منزل «عباس واحدیان شاهرودی» یکی از امضا کنندگان بیانیه موسوم به ۱۴ نفر با «ضرب‌و‌شتم وی در برابر دیدگان خانواده»، آقای شاهرودی را بازداشت و به مکان نامعلوم منتقل کردند.رضا مهرگان یکی دیگر از امضا‌کنندگان نامه درخواست استعفا از آیت الله خامنه‌ای نیز در این باره در حساب توییتری خود نوشت که او پس از بازداشت به «اطلاعات مشهد» منتقل شده است. چندی پیش نیز گروهی از فعالان سیاسی که در اعتراض به حکم ۱۳ سال زندان برای «کمال جعفری یزدی» از امضاکنندگان بیانیه استعفای خامنه ای مقابل دادگستری مشهد تجمع کرده بودند، توسط پلیس و نیروهای امنیتی بازداشت شدند. حوریه فرج زاده، جواد لعل محمدی، محمد حسین سپهری و عبدالرسول مرتضوی، فاطمه سپهری، پوران ناظمی، هاشم خواستار و محمد نوریزاد از جمله افرادبازداشت شده هستند که پیشتر بیانیه ۱۴ نفره درخواست استعفای خامنه‌ای را امضاء کرده بودند و پیش از این نیز برخی از آن‌ها تهدید به قتل شده بودند.

ادامه را بخوانید

جزئیات تکان‌دهنده از قیمت مسکن در تهران| قیمت یک خانه ۵۰ متری از ۲۰ سال حقوق یک کارگر هم بیشتر است

August 18, 2019 by · Comments Off on جزئیات تکان‌دهنده از قیمت مسکن در تهران| قیمت یک خانه ۵۰ متری از ۲۰ سال حقوق یک کارگر هم بیشتر است 

صدای آمریکا – در ادامه بحران مسکن، گزارش‌ها حاکی از افزایش ۵۰۰ درصدی قیمت در برخی از مناطق اطراف تهران است. خبرگزاری ایلنا روز یکشنبه ۲۷ مرداد در گزارشی به افزایش قیمت «شوک آور» مسکن در کلانشهرها و پایتخت پرداخت و نوشت طی یک سال اخیر قیمت مسکن در برخی مناطق اطراف تهران تا ۵۰۰ درصد افزایش داشته است. همچنین این خبرگزاری به نقل از احسان سلطانی، تحلیلگر مسائل اقتصادی، نوشت که براساس محاسبات میانگین قیمت مسکن تهران در تیرماه امسال به ۱۰۶۰ دلار در متر مربع در رسیده است و اگر حداقل دستمزد کارگران را ۲ میلیون تومان در نظر گیریم، اگر کارگران بخواهند فقط ۵۰ متر خانه بخرند باید ۲۵۰ ماه – یعنی ۲۰ سال و ۹ ماه – از حقوق خود را کاملاً پس انداز کنند!

ادامه را بخوانید

خودروسازان کارگران را گروگان گرفتند: ۲۸۰ هزار کارگر قطعه‌ساز بیکار شدند

August 17, 2019 by · Comments Off on خودروسازان کارگران را گروگان گرفتند: ۲۸۰ هزار کارگر قطعه‌ساز بیکار شدند 

زمانه – از آغاز سال‌ جاری، به ویژه پس از خروج خودروسازان خارجی، یک سوم کارگاه‌های قطعه‌سازی در ایران تعطیل و نزدیک به ۳۰۰ هزار کارگر بیکار شدند. خطر بیکاری ۲۵۰ هزار کارگر دیگر را تهدید می‌کند. خودروسازان ایرانی کارگران را به گروگان گرفته‌اند. پس از خروج شرکت‌های خودروساز خارجی از ایران، دو خودروساز بزرگ و خودروسازان کوچک‌تر بدهی قطعه‌سازان را پرداخت نمی‌کنند. خودروسازان تا به حال چند مرتبه خواستار صدور مجوز افزایش قیمت خودرو شده‌اند و دولت هم نه به صورت رسمی که غیررسمی این خواسته را اجابت کرده است. با این حال خودروسازان مطالبات قطعه‌سازان را پرداخت نمی‌کنند و تولید را کاهش داده‌اند، آنطور که وزارت صنعت، معدن و تجارت از کاهش ۷۲ درصدی تولید خودرو در آذر امسال خبر داده است. در این شرایط کارگاه‌های قطعه‌سازی برای پرداخت دستمزد کارگران با کمبود نقدینگی روبرو هستند و بخشی از قطعه‌سازان، تولید را متوقف و کارگران را اخراج کرده یا به مرخصی اجباری فرستاده‌اند. آرش محبی‌نژاد، دبیر انجمن صنایع همگن و قطعه‌سازی کشور، شمار کارگران اخراج شده کارگاه‌های قطعه‌سازی تا پایان آذر را ۱۳۰ هزار تن اعلام کرده که به گفته او «قراردادهایشان پس از خاتمه تمدید نشده است».

ادامه را بخوانید

حدود ۳۶۵ میلیون حساب بانکی بدون استفاده در ایران وجود دارد

August 16, 2019 by · Comments Off on حدود ۳۶۵ میلیون حساب بانکی بدون استفاده در ایران وجود دارد 

زمانه – یکی از مدیران سازمان امور مالیاتی اعلام کرد که بیش از ۵۰۰ میلیون حساب بانکی در ازای ۸۰ میلیون نفر جمعیت کشور وجود دارد. ایرناپلاس، وابسته به خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی، در گزارشی برآورد کرده است که از این تعداد حدود ۳۶۵ میلیون حساب بانکی بدون‌استفاده هستند. برخی از این حساب‌ها کاملاً بدون‌استفاده هستند و برای مقاطعه کاری به وجود آمده اند، و برخی دیگر برای فرار مالیاتی. هادی خانی، مدیرکل دفتر بازرسی ویژه مبارزه با پولشویی و فرار مالیاتی سازمان امور مالیاتی گفت: «بیش از ۵۰۰ میلیون حساب بانکی در ازای ۸۰ میلیون نفر جمعیت کشور وجود دارد که این زنگ خطر است، کنترل این موارد فقط از دست سازمان امور مالیاتی برنمی‌آید و عزم ملی می‌طلبد.» آمار اخیر نشان‌دهنده این است که به ازای هر ایرانی بیش از شش حساب وجود دارد، و هنوز مشخص نیست که چه تعداد از این ۵۰۰  میلیون حساب بانکی فعال و چه تعداد غیرفعال هستند. ایرناپلاس بر اساس اطلاعات موجود از سال ۱۳۹۶ (تعداد حساب‌های موجود در آن سال و میزان کارت‌های بانکی تراکنش‌دار)، ضریبی برای حساب‌های غیرفعال تخمین زده و این ضریب را بر تعداد حساب‌های سال جاری اعمال کرده است.

ادامه را بخوانید

دادگاه جبل‌الطارق توقیف نفتکش ایرانی گریس ۱ را لغو کرد

August 15, 2019 by · Comments Off on دادگاه جبل‌الطارق توقیف نفتکش ایرانی گریس ۱ را لغو کرد 

رادیو فرانسه – دادگاه جبل‌الطارق روز پنج‌شنبه ۱۵ اوت/ ۲۴ مرداد توقیف نفتکش توقیف شده ایرانی به نام گریس۱ را لغو کرد و به این کشتی اجازه حرکت داد. نفتکش گریس ۱ از ابتدای ژوئیه گذشته توسط نیروی دریایی بریتانیا در آب‌های جبل‌الطارق توقیف شده بود. قاضی “آنتونی دودلی” رئیس این دادگاه اعلام کرد که این “کشتی دیگر در بازداشت نیست.” تصمیم دادگاه جبل‌الطارق برای آزادی نفتکش ایرانی در حالی است که امروز اعلام شد ایالات متحده آمریکا از این دادگاه خواسته تا توقیف این کشتی را تمدید کند. در عین حال وزارت کشور جبل‌الطارق به نقل از “آنتونی دودلی” اعلام کرده که وی هیچ درخواستی از سوی وزارت دادگستری آمریکا دریافت نکرده است. خبرگزاری فرانسه همچنین نوشته که تصمیم این دادگاه مانع از این نمی‌شود که آمریکا در روزهای آینده و پیش از اینکه آب‌های جبل‌الطارق را ترک کند، درخواست توقیف آن را مطرح کند. از سوی دیگر محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران در واکنش به آزادی این نفتکش گفت که “دزدی دریایی” آمریکا با شکست مواجه شد.

ادامه را بخوانید

رئیس سازمان خصوصی‌سازی ایران ساعاتی پس از استعفا بازداشت شد

August 14, 2019 by · Comments Off on رئیس سازمان خصوصی‌سازی ایران ساعاتی پس از استعفا بازداشت شد 

بی بی سی فارسی – میرعلی اشرف عبدالله‌ پوری حسینی، رییس سازمان خصوصی سازی و معاون وزارت اقتصاد ایران بازداشت شد. خبر بازداشت او ساعاتی پس از پذیرش خبر استعفای آقای پوری‌حسینی از سوی وزیر اقتصاد منتشر می‌شود. آقای پوری حسینی صبح امروز (چهارشنبه ۲۳ مرداد) به سازمان بازرسی کل کشور احضار شده بود و پس از آن، از سمت خود استعفا داد و وزیر امور اقتصاد و دارایی استعفای او را پذیرفت. ناصر سراج؛ رئیس سازمان بازرسی کل کشور با تأیید این خبر گفته “گزارش سازمان خصوصی‌سازی، مراحل پایانی خود را در سازمان بازرسی طی می‌کند و به محض تکمیل به مراجع ذی‌صلاح ارسال خواهد شد”. اخیرا ناصر سراج، از قضات شناخته‌شده ایران در پرونده‌های اقتصادی و رئیس سازمان بازرسی کشور گفته بود “اداره کل ویژه سازمان بازرسی در زمینه خصوصی‌سازی ورود پیدا کرده و پرونده‌های سنگینی هم تشکیل داده‌ایم”. در یکی دو سال گذشته رسانه‌های ایران و چند نماینده مجلس رئیس سازمان خصوصی سازی را متهم کرده بودند که با سوءاستفاده از مقامش، داد و ستدهای شخصی و تجاری‌اش را پیش می‌برده است. او این اتهام‌ها را رد کرده است. به دنبال این فشارها آقای پوری حسینی دیماه سال گذشته اعلام کرده که استعفا کرده اما فرهاد دژ‌پسند، وزیر امور اقتصادی و دارایی این استعفا را نپذیرفت.

ادامه را بخوانید

«پیوستن ایران به FAFT به لغو تحریم‌های آمریکا موکول شد»

August 12, 2019 by · Comments Off on «پیوستن ایران به FAFT به لغو تحریم‌های آمریکا موکول شد» 

زمانه – بیش از یک ماه و نیم از برگزاری آخرین جلسه مجمع تشخیص مصلحت نظام به ریاست آیت‌الله صادق آملی لاریجانی گذشته اما خبری از برگزاری جلسه بعدی نیست. تکلیف دو لایحه از لوایج چهارگانه مربوط به پولشویی هنوز مشخص نشده است. به گفته غلامرضا مصباحی مقدم، یکی از اعضای مجمع، پیوستن ایران به معاهده FAFT به لغو تحریم‌های آمریکا موکول شد. غلامرضا مصباحی مقدم، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام درباره آخرین تحولات مرتبط با کارگروه ویژه اقدام مالی (FATF) به خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا)گفت: «هنوز نتایج بحث‌هایی که در کمیسیون های مربوطه در مورد لایحه کنوانسیون بین‌المللی مقابله با تامین مالی تروریسم (CFT) و کنوانسیون مبارزه با جرائم سازمان یافته فراملی (پالرمو) بوده است به صحن مجمع تشخیص مصلحت ارجاع داده نشده است.» گروه ویژه اقدام مالی، ۳۱ خرداد در پایان نشست یک‌هفته‌ای خود در اورلاندوی آمریکا، برای پنجمین بار به ایران مهلت داد و اعلام کرد تعلیق ایران را از فهرست سیاه این گروه تا اکتبر (مهر) سال جاری به مدت چهار ماه، تمدید می‌کند.

ادامه را بخوانید

چند مأمور پایگاه هوایی محمودآباد پس از درگیری اخیر بازداشت شده‌اند

August 11, 2019 by · Comments Off on چند مأمور پایگاه هوایی محمودآباد پس از درگیری اخیر بازداشت شده‌اند 

صدای آلمان – دادستان نظامی مازندران از بازداشت چند مأمور پایگاه هوایی ارتش در محمودآباد پس از درگیری اخیر خبر داد. در جریان این حادثه دو تن کشته و چهار تن مجروح شدند. این مقام قضایی قول “برخورد قاطع” با عوامل این حادثه مرگبار را داد. رحیم رحیمی میلاشی، دادستان نظامی مازندران، امروز یکشنبه ۲۰ مرداد (۱۱ اوت) ضمن ابراز تأسف از کشته شدن دو نفر و مجروح شدن چهار نفر بر اثر تیراندازی در پادگان نیروی هوایی ارتش در محمودآباد به مردم و ضابطان قضایی، گفت که “چند تن” از مأموران پادگان “بیشه کلا” بازداشت شده‌اند. در جریان درگیری دیروز شنبه میان مردم و ضابطان قضایی از یک‌سو و مأموران پادگان نیروی هوایی ارتش ایران در بخش سرخرود شهرستان محمودآباد مازندران از سوی دیگر، مأموران این پادگان به روی مردم آتش گشودند که در نتیجه آن دو نفر کشته و چهار نفر دیگر مجروح شدند. به گزارش خبرگزاری دولتی ایرنا: «درگیری هنگامی رخ داد که ضابطان قضایی در حال اجرای حکم دادگاه مبنی بر واگذاری بخشی از اراضی پایگاه هوایی بیشه کلا واقع در این منطقه بودند.»

ادامه را بخوانید

«نگار قدس کنی» شهروند ایرانی در دادگاه اتهامات خود از جمله نقض تحریم‌های آمریکا را پذیرفت

August 10, 2019 by · Comments Off on «نگار قدس کنی» شهروند ایرانی در دادگاه اتهامات خود از جمله نقض تحریم‌های آمریکا را پذیرفت 

صدای آمریکا – نگار قدس کنی، زن ۴۰ ساله‌ ایرانی، اتهامات مربوط به سرقت فناوری از شرکت‌های مستقر در آمریکا و انتقال به ایران در نقض تحریم‌های آمریکا و تحریم‌های بین‌المللی علیه جمهوری اسلامی را پذیرفته است. به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس مقام‌های دادستانی فدرال اعلام کردند که نگار قدس‌کنی با همکاری افرادی دیگر و تاسیس یک شرکت‌ صوری در مالزی اقدام به انتقال غیرقانونی فناوری از شرکت‌های مستقر در ایالات مینه‌سوتا و ماساچوست کرده است. نگار قدس کنی شهروند ایرانی مقیم استرالیا است که سه سال پیش به جرم دور زدن تحریم‌های آمریکا علیه ایران زندانی شد. خانم قدس کنی به خواست آمریکا برای نقض تحریم ها بازداشت و زندانی شد.

ادامه را بخوانید

واقعیت‌هایی از داخل ایران| صنعت، رشد منفی ۶.۵ درصدی دارد

August 9, 2019 by · Comments Off on واقعیت‌هایی از داخل ایران| صنعت، رشد منفی ۶.۵ درصدی دارد 

صدای آمریکا – رئیس اتاق بازرگانی گفت: نیازمند بازنگری اساسی در ساختارهای تولید هستیم و آنچه ما توصیف از صنعت در ایران داریم توصیف درستی نیست. رشد کل اقتصادی ما بدون نفت منفی ۴ درصد و صنعت به تنهایی منفی ۶.۵ درصد و نرخ رشد تشکیل سرمایه ثابت در سال ۹۷ معادل منفی ۶.۹ درصد است و ما به شدت با کاهش سرمایه‌گذاری واقعی مواجه هستیم.

ادامه را بخوانید

صفحه بعد »

Bottom