Top

مرگ ۱۱ نفر در عروسی؛ عزای عمومی در کردستان

December 6, 2019 by · Comments Off on مرگ ۱۱ نفر در عروسی؛ عزای عمومی در کردستان 

صدای آلمان – انفجار کپسول بخاری گازی در تالار عروسی در سقز، شادی را به ماتم مبدل کرد. دستکم ۱۱ نفر شامل پنج زن و پنج کودک جان خود را در ازدحام جمعیت از دست داده‌اند. در کردستان به خاطر این فاجعه عزای عمومی اعلام شد. پنج کودک سه تا پنج ساله در میان قربانیان انفجار بخاری در یک جشن عروسی در سقز هستند؛ فاجعه‌ای که ساعت ۲۱:۳۰ دقیقه پنجشنبه ۱۴ آذر روی داد. شهردار سقز می‌گوید افراد درگذشته، زیر دست و پا مانده‌اند: «انفجار کپسول گاز مایع باعث ترس افراد شده و تمام حاضران در تالار نیز به سمت درب خروجی هجوم آورده و ۱۱ نفر زیر دست و پا فوت کردند که چند نفر از آنان کودک بودند.» چیا صالحی بابامیری هم‌چنین از ازدحام جمعیت و حضور ماشین‌های مختلف گلایه کرده که “روند امدادرسانی و کمک اکیپ‌های آتش‌نشانی را با مشکل روبرو کرد.”در شبکه‌های اجتماعی، عکس‌هایی از بستگان و اطرافیان مهمانان عروسی در برابر بیمارستان‌ها به اشتراک   شده‌است. اجلال قوامی، روزنامه‌نگار کرد و فعال حقوق بشر در توییتر نوشته است: «… شادی عزا شد و هلهله زنان شیون شد. شب ۱۴ آذر سقز رنگ خون گرفت. شب سیاهی که سقز فراموش نخواهد کرد… کودکان قربانیان اصلی این حادثه دهشتناک بودند…» خبرگزاری ایرنا می‌نویسد، هیچ کدام از جان‌باختگان و مصدومان سانحه نشت گاز از شلنگ کپسول در تالار “مانگه شه” به علت سوختگی فوت نکرده یا آسیب ندیده‌اند بلکه به دلیل تاریکی محیط و هجوم به سمت در خروجی زیر دست و پا مانده‌اند.

ادامه را بخوانید

سخنگوی دولت: کشور دچار مشکل کسری بودجه است، پولی برای توسعه ندارد

December 5, 2019 by · Comments Off on سخنگوی دولت: کشور دچار مشکل کسری بودجه است، پولی برای توسعه ندارد 

رادیو فرانسه – علی ربیعی، سخنگوی دولت می گوید: کشور دچار مشکل کسری بودجه است و تلاش دولت برای جبران آن است . تاکنون هیچ کشوری در vتاریخ، در هیچ زمانی تحت چنین  فشارهای تحریم‌هایی قرار نداشته است. امروز دولت پولی برای توسعه ندارد، دوران سرمستی ارزی  به سر رسیده است. علی ربیعی این سخنان را در حالی  بیان کرد که دیروز در جلسه هیات‌دولت، لایحه بودجه ۹۹ تصویب شد  و حسن روحانی، قرار است در روز یکشنبه آینده، لایحه را به صحن مجلس شورای اسلامی ببرد.  لایحه بودجه ۹۹ منتشر نشده است، اما برخی از رسانه های داخلی با استناد به سخنان علی ربیعی، سخنگوی دولت، و برخی دیگر از مقامات اقتصادی کشور برخی ارقام نهایی لایحه بودجه ۹۹ را اعلام کردند.

ادامه را بخوانید

پافشاری روحانی و معاون سپاه بر پخش “اعترافات” بازداشت‌شدگان

December 4, 2019 by · Comments Off on پافشاری روحانی و معاون سپاه بر پخش “اعترافات” بازداشت‌شدگان 

صدای آلمان – حسن روحانی خواستار برخورد با آن دسته از معترضانی شد که بنا بر ارزیابی او دست به “آشوب و اغتشاش” زده‌اند. به گفته جانشین فرمانده سپاه پاسداران عده‌ای که پس از اعتراضات اخیر قصد خروج از کشور داشته‌اند، دستگیر شده‌‌اند. حسن روحانی بار دیگر به موضوع ناآرامی‌ها و اعتراضات گسترده مردم به افزایش یکباره بهای بنزین پرداخت و خواستار پخش “اعترافات” دستگیرشدگان از رسانه‌های دولتی شد. رئیس جمهوری ایران از “بیست و ششمین همایش ملی بیمه و توسعه” برای سخن گفتن پیرامون اعتراضات اخیر و همچنین مذاکره با آمریکا بر سر توافق هسته‌ای بهره گرفت. خبرگزاری کار ایران “ایلنا” روز چهارشنبه ۱۳ آذر (چهارم دسامبر) به سخنان روحانی در همایش یاد شده پرداخت. سخنرانی رئیس جمهوری ایران بر دو محور عمده استوار بود. او در سخنرانی خود از یک سو به سرنوشت برجام و مذاکره با آمریکا پرداخت و از سوی دیگر به موضوع اعتراضات گسترده مردم در ارتباط با افزایش بهای بنزین.

تلویزیون جمهوری اسلامی کشته‌شدن معترضان در نیزار ماهشهر را تایید کرد

December 3, 2019 by · Comments Off on تلویزیون جمهوری اسلامی کشته‌شدن معترضان در نیزار ماهشهر را تایید کرد 

صذای آلمان – تلویزیون دولتی ایران با پخش یک گزارش ویدیویی کشته‌شدن معترضان در نیزار ماهشهر را تایید کرد. گزارش تلویزیون دولتی ایران در شرایطی منتشر می‌شود که سازمان عفو بین‌الملل از کشته شدن دست‌کم ۲۰۸ نفر خبر داده است.  صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران گزارشی را با عنوان “تاملی بر پروژه کشته‌سازی حوادث اخیر در رسانه‌های معاند” پخش کرده که توسط برخی از خبرگزاری‌ها نیز بازتاب یافته است. در این گزارش معترضان را “اغتشاشگر” و “اشرار” خوانده و خبر از برخورد مسلحانه نیروهای انتظامی با معترضان و حتی شلیک به آن‌ها در نیزارهای ماهشهر داده است. خبرگزاری آسوشیتدپرس روز سه‌شنبه ۱۲ آذر (سوم دسامبر) گزارش تلویزیون ایران را بازتاب داده است. در این گزارش آمده است که این نخستین باری است که رسانه‌های دولتی ایران از نحوه سرکوب اعتراضات اخیر گزارش داده‌اند.آسوشیتدپرس هدف از پخش این گزارش تلویزیونی را مقابله با اخباری دانسته که از سوی فرستنده‌های تلویزیونی خارج از کشور درباره اعتراضات مردم به گران شدن نرخ بنزین منتشر شده‌اند. گزارش آسوشیتدپرس در عین حال به آمار جدید منتشر شده از سوی سازمان عفو بین‌الملل درباره تعداد کشته‌شدگان اعتراضات اخیر ایران نیز اشاره کرده است. عفو بین‌الملل در آخرین گزارش خود خبر از کشته شدن دست‌کم ۲۰۸ نفر داده بود.

ادامه را بخوانید

در ماهشهر با تیربار و پهپاد به روی تظاهرکنندگان شلیک کردند

December 2, 2019 by · Comments Off on در ماهشهر با تیربار و پهپاد به روی تظاهرکنندگان شلیک کردند 

راذیو فرانسه -روزنامۀ “نیویورک تایمز” در شمارۀ دیروز خود یکشنبه اول دسامبر با اشاره به سرکوب جوانان ماهشهر طی اعتراض های اخیر نوشته است که تنها در یک مورد سپاه پاسداران بین ۴٠ تا ۱۰۰ تن از جوانان تظاهرکننده در ماهشهر را قتل عام کرده است. نشریۀ نیویورک تایمز نوشته است که پس از برقراری مجدد اینترنت در ایران توانسته با برخی شاهدان عینی و بازماندگان قربانیان اخیر ماهشهر از جمله یکی خبرنگار و یک پرستار بومی گفتگو کند. نیویورک تایمز تصریح کرده است که کشتار جوانان ماهشهر در هجدهم نوامبر گذشته صورت گرفت پس از آنکه تظاهرکنندگان کنترل شهر و مسیر منتهی به تأسیسات پتروشیمی ماهشهر را در دست گرفتند. به گفتۀ ساکنان محلی، سپاه پاسداران در یکی از تقاطع های ماهشهر بلافاصله و بدون هشدار به روی تظاهرکنندگان آتش گشود و شماری از آنان را در دم به قتل رساند. در پی این اقدام تعداد قابل توجه ای از تظاهرکنندگان به یکی از نیزارهای اطراف پناه بردند. به نوشتۀ نیویورک تایمز نیروهای سپاه پاسداران سپس تظاهرکنندگان را به رگبار بستند و بین ۴٠ تا ۱۰۰ تن از آنان را به قتل رساندند. به گفتۀ شاهدان عینی نیروهای سپاهی اجساد کشته شدگان را بار کامیون کرده و با خود بردند. نیویورک تایمز به نقل از یک پرستار افزوده است که غالب مجروحان منتقل شده به بیمارستان ماهشهر از ناحیه سر و سینه هدف گلوله قرار گرفته بودند.  

ادامه را بخوانید

حمله خامنه‌ای به نامزدهای انتخابات مجلس در اولین روز ثبت‌نام: «همین طور بدون محابا می‌روند»

December 1, 2019 by · Comments Off on حمله خامنه‌ای به نامزدهای انتخابات مجلس در اولین روز ثبت‌نام: «همین طور بدون محابا می‌روند» 

راذیو فرانسه – علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران، در اولین روز ثبت نام انتخابات مجلس شورای اسلامی، به نامزدهای این انتخابات حمله کرد و گفت که آنان «بدون محابا» برای ثبت نام به عنوان نامزد این انتخابات اقدام می‌کنند. خامنه‌ای، روز یکشنبه اول دسامبر، در جلسه درس خارج خود گفت: «حالا همه‌ی ما نه، بعضی‌مان این جوری هستیم به مجرد اینکه یک مسندی، یک جایی، یا خالی می‌شود یا ممکن است خالی بشود، فورا چشم می‌دوزیم که برویم آنجا». او ادامه داد: «خب شما اول نگاه کن ببین میتوانی یا نمیتوانی… این توانایی‌ای که خدا به من و شما می‌دهد، کنارش مسئولیت هست. این [مسئولیتی] که عرض می‌کنم، در مورد خود این حقیر از همه بیشتر است.» این اظهارات علی خامنه‌ای، در حالی است که برخی نمایندگان مجلس در روزهای اخیر تصویب افزایش قیمت بنزین از سوی سران سه قوه را تحقیر مجلس دانسته و خواستار تعطیلی مجلس در ایران شدند.

ادامه را بخوانید

یک مقام ارشد سپاه اعتراضات اخیر را گسترده‌‌ترین اعتراضات در طول عمر جمهوری اسلامی دانست

December 1, 2019 by · Comments Off on یک مقام ارشد سپاه اعتراضات اخیر را گسترده‌‌ترین اعتراضات در طول عمر جمهوری اسلامی دانست 

رادیو فرانسه – یک مقام ارشد سپاه پاسداران اعتراضات اخیر ایران را “بی‌نظیر”ترین و “گسترده” ترین اعتراضات در طول عمر جمهوری اسلامی توصیف کرد. به گفته او اعتراضاتی که از روز جمعه ۲۴ آبان به‌صورت محدود آغاز شد، در روزهای شنبه و یک‌شنبه اوج گرفت و به صورت گسترده ای  در صدها شهر و در ۲۹ استان از مجموع ۳١ استان کشور ادامه یافت. سرداریدالله جوانی، معاون سیاسی سپاه پاسداران در ادامه گفت این اعتراضات در شهرهای مختلف ایران از نظر تجمعات و درگیرها و خرابی ها یکسان نبوده است. جوانی گفت بیشترین اعتراضات در استان های فارس، تهران و اصفهان بوده است. او گفت که در استان اصفهان که در ۱۱۰ نقطه آن اعتراضات و درگیری‌ها رخ داد از حیث تجمعات بعد از استان‌های فارس و تهران رتبه سوم را در کشور در اختیار دارد.
ادامه را بخوانید

تازه‌ترین آمار کشته‌های اعتراضات اخیر علیه جمهوری اسلامی: آمار غیررسمی بین ۱۶۱ تا ۳۶۶ نفر

November 29, 2019 by · Comments Off on تازه‌ترین آمار کشته‌های اعتراضات اخیر علیه جمهوری اسلامی: آمار غیررسمی بین ۱۶۱ تا ۳۶۶ نفر 

صدای آمزیکا – در حالی که هنوز نگرانی‌های جدی از سرکوب معترضان در ایران توسط حکومت ایران وجود دارد، دو آمار جدید و متفاوت از میزان بالای کشته‌ها خبر می دهند. عفو بین الملل آمار جدید را ۱۶۱ نفر و سایت کلمه نزدیک به میرحسین موسوی براساس آماری که «موثق» نامیده، تعداد کشته ها را حداقل ۳۶۶ نفر اعلام کرد. عفو بین الملل روز جمعه ۸ آذر در گزارشی اعلام کرد دست‌کم ۱۶۱ نفر در سه روز اعتراض در روزهای ۲۴ تا ۲۷ آبان کشته شدند. این نهاد در حساب توئیتر مربوط به ایران خود نوشت: «بر اساس گزارش‌های موثقی که عفو بین‌الملل دریافت کرده، از ۲۴ آبان ماه دست کم ۱۶۱ نفر در اعتراضات ایران کشته شده‌اند. به باور ما آمار جان‌باختگان بسیار بیش‌تر است. ما از جامعه جهانی می‌خواهیم که مقامات ایران را برای کشتار و سرکوب خونین معترضان پاسخگو کنند.» همزمان رادیو فردا به نقل از اردشیر امیرارجمند، مشاور ارشد میرحسین موسوی و از گردانندگان وب‌سایت کلمه، خبر داد که براساس اطلاعات موثق، دست کم ۳۶۶ نفر در اعتراض‌های اخیر ایران توسط حکومت کشته شده اند.

ادامه را بخوانید

وزیر کشور جمهوری اسلامی اذعان کرد در جریان اعتراضات مردمی ایران حدود ۲۰۰ هزار نفر شرکت داشته‌اند

November 28, 2019 by · Comments Off on وزیر کشور جمهوری اسلامی اذعان کرد در جریان اعتراضات مردمی ایران حدود ۲۰۰ هزار نفر شرکت داشته‌اند 

صدای آمزیکا – وزیر کشور جمهوری اسلامی ایران روز چهارشنبه ششم آذر ماه اذعان کرد که در جریان اعتراضات ضددولتی اخیر در سراسر کشور، حداکثر ۲۰۰ هزار نفر شرکت داشته‌اند. به گزارش ایندیپندنت عبدالرضا رحمانی فضلی در یک برنامه تلویزیونی جمهوری اسلامی ادعا کرد معترضان به بیش از ۵۰ مرکز نظامی و انتظامی، ۱۸۳ خودرو پلیس، ۷۳۱ بانک، ۷۰ پمپ بنزین و ۹ مرکز مذهبی حمله کرده‌اند. به ادعای این مقام دولتی، معترضان همچنین به ۳۰۷ دستگاه خودرو شخصی و ۳۴ دستگاه آمبولانس خسارت زدند. اعتراضات مردم ایران از روز جمعه ۲۴ آبان ماه آغاز و به مرور به تمام مناطق کشور کشیده شد؛ اما شعارهای معترضان خیلی زود متوجه مقامات ارشد جمهوری اسلامی شد.

ادامه را بخوانید

سکوت مراجع رسمی و آمار “هفت هزار نفری” بازداشت‌شدگان در ایران

November 27, 2019 by · Comments Off on سکوت مراجع رسمی و آمار “هفت هزار نفری” بازداشت‌شدگان در ایران 

صدای آلمان – سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس ایران از بازداشت “حدود هفت هزار نفر” در اعتراضات اخیر ایران خبر داد. مقام‌های رسمی اما هنوز آماری ارائه نکرده‌اند. در اعتراضاتی که در ۲۷ استان ایران رخ داد، دست‌کم ۱۴۳ نفر کشته شده‌اند. در حالی که پس از گذشت حدود دو هفته از آغاز اعتراضات سراسری در ایران، هنوز مقام‌های رسمی جمهوری اسلامی درباره شمار قربانیان و بازداشت‌شدگان سکوت کرده‌اند، یک نماینده مجلس شمار بازداشتی‌ها را “حدود هفت هزار نفر” اعلام کرده است. این نخستین بار است که پس از اعتراضات اخیر به سهمیه‌بندی و گرانی سه برابری قیمت بنزین که به گفته وزیر کشور ایران ۲۷ استان کشور را فراگرفت و صدها کشته و زخمی داد، آماری از شمار بازداشت‌شدگان توسط یکی از وابستگان به حکومت مطرح می‌شود.

صفحه بعد »

Bottom