Top

عفو بین‌الملل از اقدام به تجاوز لباس شخصی‌ها در ایران خبر داد

January 18, 2020 by · Comments Off on عفو بین‌الملل از اقدام به تجاوز لباس شخصی‌ها در ایران خبر داد 

سازمان عفو بین‌الملل در تازه‌ترین گزارش خود از سرکوب اعتراض‌ها در ایران، از ارتکاب خشونت جنسی به وسیله نیروهای لباس شخصی خبر داده است. این گزارش که روز پنج‌شنبه ۱۶ ژانویه/ ۲۶ دی منتشر شده است، حاوی اتهام‌هایی تکان‌دهنده در مورد اقدام به تجاوز نیروهای لباس شخصی، دست‌کم در مورد یک زن است. در گزارش سازمان عفو بین‌الملل چنین آمده است که این زن به دست ماموران امنیتی لباس شخصی دستگیر شده و چندین ساعت در یک پاسگاه نیروی انتظامی در بازداشت بوده است. یک منبع مطلع به عفو بین‌الملل گفته است که این زن را در مدت بازداشت‌ به اتاقی برده‌اند که در آنجا یک مأمور امنیتی او را وادار به رابطه‌ جنسی دهانی کرده و تلاش کرده به او تجاوز کند. در بخش دیگری از این گزارش تاکید شده است که نیروهای امنیتی با استفاده از ابزار غیرقانونی ده‌ها معترض را زخمی کرده‌اند: «تصاویر ویدئویی، عکس‌ها و اظهارات قربانیان و شاهدان عینی که سازمان عفو بین‌الملل به دست آورده و سندیت آن‌ها را مورد تأیید قرار داده نشان می‌دهد که نیروهای امنیتی ایران در جریان تجمعات اعتراضی مسالمت‌آمیزی که به دنبال اقرار مسئولان به سرنگون‌سازی تصادفی هواپیمای مسافربری اوکراینی در ۱۸ دی ماه در نقاط مختلف کشور شکل گرفت، علیه معترضان ابزار غیرقانونی به کار گرفته‌اند.»

ادامه را بخوانید

فرماندهی مرکزی آمریکا: در حمله سپاه ۱۱ سرباز مجروح شدند

January 17, 2020 by · Comments Off on فرماندهی مرکزی آمریکا: در حمله سپاه ۱۱ سرباز مجروح شدند 

زمانه – فرماندهی مرکزی آمریکا اعلام کرد که در حمله موشکی سپاه پاسداران به پایگاه نظامی عین‌الاسد در عراق که چهارشنبه ۳ ژانویه/ ۱۳ دی در خونخواهی قاسم سلیمانی و در پاسخ به حمله ارتش آمریکا به کاروان او اتفاق افتاد ۱۱ سرباز آمریکایی دچار ضربه مغزی شده و مجروح شده‌اند. پیش از این مقامات آمریکایی اعلام کرده بودند که در این حمله هیچ سرباز آمریکایی آسیب ندیده است. دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا هم این موضوع را تأیید کرده بود. به گزارش رویترز، بیل اربن، سخنگوی فرماندهی مرکزی ارتش آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد:  «در حالی که هیچ نیروی آمریکایی در حمله ۸ ژانویه ایران به پایگاه هوایی الاسد کشته نشد، عده‌ای از سربازان به دلیل علائم ضربه مغزی ملایم تحت درمان قرار گرفتند و در حال حاضر وضعیت آن‌ها در دست بررسی است.» بر همین اساس برخی از سربازان مجروح برای مداوا به مرکز درمانی آمریکا در آلمان یا به کمپ عریفجان کویت منتقل شده‌اند. سخنگوی ارتش آمریکا در ادامه یادآوری کرد: «نظامیان ما بعد از انجام معاینات، هر زمان که برای انجام وظیفه‌شان در سلامت قرار داشته باشند به عراق بازخواهند گشت.سلامت و بهزیستی پرسنل، در صدر اولویت‌‌های ما قرار دارد.»

ادامه را بخوانید

سیستان و بلوچستان: کمبود ذخایر خونی و نبود سوخت بالگردها

January 16, 2020 by · Comments Off on سیستان و بلوچستان: کمبود ذخایر خونی و نبود سوخت بالگردها 

زمانه – در حالی‌که گفته می‌شود ذخایر خونی استان سیل‌زده سیستان و بلوچستان رو به پایان است و مردم نیاز فوری به اهدای خون دارند، برخی از مسئولان استان می‌گویند ذخایر خونی تأمین شده و مشکلی وجود ندارد. بالگردهای کمک‌رسان نیز سوخت ندارند. مسئولان استان از حجم بالای خسارت‌ها بر اثر سیل و آبگرفتگی می‌گویند. سهیلا خسروی، مدیرکل سازمان انتقال خون سیستان و بلوچستان پنج‌شنبه ۲۶ دی اعلام کرد که این استان به دلیل سیل با روند کاهشی اهدای خون روبه‌روست و اگر چنین ادامه یابد مردم دچار مشکل خواهند شد. سهیلا خسروی گفت: «پیش از این هم سیستان و بلوچستان تنها ۶۰ درصد خون خود را تهیه می‌کرد. در این روزها به دلیل سیلاب و به دلیل فصل سرما خون‌گیری سازمان کاهش یافته است. بنابراین ذخایر ما تنها تا سه روز آینده تأمین است و پس از آن امکان نگرانی وجود دارد.»

ادامه را بخوانید

گزارش سال ۲۰۱۹ دیده‌بان حقوق بشر: سرکوب خونین اعتراضات در ایران

January 15, 2020 by · Comments Off on گزارش سال ۲۰۱۹ دیده‌بان حقوق بشر: سرکوب خونین اعتراضات در ایران 

زمانه – سازمان دیده‌بان حقوق بشر در تازه‌ترین گزارش خود در باره وضعیت حقوق بشر در کشورهای مختلف جهان در سال ۲۰۱۹، از سرکوب خونین اعتراضات در ایران انتقاد و ابراز نگرانی کرد. بر اساس این گزارش، مقام‌های جمهوری اسلامی در سال ۲۰۱۹ با دستگیری‌های گسترده و خودسرانه و استفاده از «نیروی کشنده»، سرکوب اعتراضات را در سراسر کشور تشدید کرده‌اند. دیده‌بان حقوق بشر این اعتراضات را ناشی از شرایط رو به افول اقتصادی، باور رایج به وجود فساد و نبود آزادی‌های سیاسی و اجتماعی در ایران دانسته است. این گزارش سالانه درباره وضعیت عمومی حقوق بشر در ۱۰۰ کشور جهان است که در ۶۵۲ صفحه تنظیم و روز سه‌شنبه ۲۴ دی ‌ماه منتشر شده است. بر اساس این گزارش، قوه قضاییه جمهوری اسلامی در طول سال ۲۰۱۹ به شدت هزینه مخالفت مسالمت‌آمیز را بالا برده و ده‌ها مدافع حقوق بشر را به احکام زندان طولانی محکوم کرده است: «در یکی از خونین‌ترین سرکوب‌ها از زمان انقلاب سال ۱۹۷۹ مقامات در پاسخ به اعتراضات گسترده پس از افزایش ناگهانی قیمت سوخت در نوامبر ۲۰۱۹، معترضانی را که تهدیدی جانی متوجه کسی نمی‌کردند مورد هدف مستقیم نیروی کشنده قرار دادند.»

ادامه را بخوانید

حسین کروبی بازداشت شد

January 14, 2020 by · Comments Off on حسین کروبی بازداشت شد 

زمانه – مأموران به خانه فرزند مهدی کروبی و عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی یورش بردند. همزمان رخشان بنی‌اعتماد هم به دلیل فراخوان مردم به اعتراض به مدت چند ساعت در بازداشت بود. شامگاه دوشنبه ۲۳ دی ماموران امنیتی برای تفتیش به منزل حسین کروبی، فرزند مهدی کروبی و عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی ایران یورش بردند و او را بازداشت کردند. کانال حزب اعتماد ملی بازداشت حسین کروبی را تأیید کرده اما درباره دلایل بازداشت او سکوت کرده است. سحام نیوز با انتشار پیامی در توییتر اعلام کرد که مأموران در منزل حسین کروبی را شکستند. کروبی از باز کردن در خانه خودداری کرده و به مأموران گفته بود بروید من خودم به دادسرا می‌آیم. مهدی کروبی همراه با میر حسین موسوی و زهرا رهنورد در حصر خانگی به سر می‌برد. کروبی شامکاه ۲۲ دی در پی ساقط شدن هواپیمای اوکراینی در تهران با موشک پدافند هوایی سپاه در نامه‌ای سرگشاده به علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی نوشت: « آقای خامنه‌ای یا از فاجعه سرنگونی هواپیمای اوکراینی آگاه بوده و اجازه “فریب مردم” را داده، یا از آن بی خبر بوده، که در هر دو صورت شرایط رهبری را ندارد.»

ادامه را بخوانید

رویترز: معترضان با درخواست کناره‌گیری مسئولان ارشد فشار را بر رهبری ایران تشدید کردند

January 13, 2020 by · Comments Off on رویترز: معترضان با درخواست کناره‌گیری مسئولان ارشد فشار را بر رهبری ایران تشدید کردند 

صدای آمریکا – به دنبال اعتراف جمهوری اسلامی به هدف قرار دادن یک هواپیمای مسافربری اوکراینی با موشک در نزدیکی تهران، معترضان در ایران با درخواست از مسئولان ارشد کشور به کناره‌گیری فشار را بر رهبری تشدید کردند. خبرگزاری رویترز روز یکشنبه ۲۲ دی در گزارشی با این مقدمه نوشت، بر اساس ویدئوهایی که در توئیتر منتشر شده، ده‌ها معترض در خارج از دانشگاه تهران شعار «دشمن ما همینجا است، دروغ می‌گن [می‌گویند] آمریکا است» سر دادند. به نوشته رویترز، صدها معترض دیگر نیز در سایر شهرهای ایران دست به تجمع زده‌اند.

ادامه را بخوانید

حمله موشکی سپاه به دو پایگاه محل استقرار نیروهای آمریکایی در عراق

January 7, 2020 by · Comments Off on حمله موشکی سپاه به دو پایگاه محل استقرار نیروهای آمریکایی در عراق 

بی بی سی – سپاه پاسداران ایران می گوید پایگاه نظامی عین الاسد در استان انبار عراق و پایگاهی ظاهرا در استان اربیل که محل استقرار نیروهای آمریکایی است را موشک باران کرده است. جاناتان هافمن از مقام های وزارت دفاع آمریکا در بیانیه ای گفت: “تقریبا ساعت ۵:۳۰ به وقت شرق آمریکا در روز ۷ ژانویه، ایران بیش از ده موشک بالستیک علیه نیروهای ارتش آمریکا و نیروهای ائتلاف در عراق شلیک کرد. روشن است که این موشک ها از ایران شلیک شده و حداقل دو پایگاه نظامی عراق که میزبان ارتش آمریکا و خدمه ائتلاف در عین الاسد است را هدف گرفته.” پنتاگون گفت برای ارزیابی خسارات حمله تلاش می کند.

ادامه را بخوانید

در سال گذشته میلادی ۵۲ شهروند کرد در ایران اعدام شدند

January 6, 2020 by · Comments Off on در سال گذشته میلادی ۵۲ شهروند کرد در ایران اعدام شدند 

زمانه – یک سازمان حقوق بشری کردستان از اعدام دست‌کم ۵۲ شهروند کرد در سال ۲۰۱۹ میلادی در ایران خبر داد. این اعدام‌ها در هفت استان ایران انجام و هویت ۴۶ نفر از اعدام‌شدگان احراز شده است. مرکز آمار سازمان حقوق بشری هەنگاو، دوشنبه ۱۶ دی / ۶ ژانویه با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که در طی سال گذشتە میلادی دست‌کم ۵۲ شهروند کرد در شهرهای مختلف ایران اعدام شدەاند کە نسبت بە سال قبل از آن با کاهش روبه‌رو بودە است. مرکز آمار این سازمان حقوق بشری گفته است که این شهروندان کرد سال  ۲۰۱۹ در استان‌های ایلام، لرستان، کرمانشاه، کردستان و آذربایجان غربی و استان‌های خراسان رضوی و شمالی اعدام شدەاند کە هویت ۴۶ نفر از آن‌ها از سوی هەنگاو احراز و هویت شش تن نیز احراز نشدە است.

ادامه را بخوانید

تهدید ترامپ: ایران اقدامی کند ۵۲ نقطه را هدف قرار می‌دهیم

January 5, 2020 by · Comments Off on تهدید ترامپ: ایران اقدامی کند ۵۲ نقطه را هدف قرار می‌دهیم 

صدای آمریکا – دونالد ترامپ تهدید کرد که اگر جمهوری اسلامی منافع آمریکا را به خطر بیندازد ۵۲ نقطه ایران “خیلی سخت” هدف قرار می‌گیرد. این عدد نماد ۵۲ آمریکایی است که سال ۵۸ پس از اشغال سفارت آمریکا در تهران به گروگان گرفته شدند. رئیس جمهوری ایالات متحده در واکنش به تهدیدهای مقام‌های ارشد جمهوری اسلامی هشدار داد که در صورت حمله به شهروندان یا منافع آمریکا ۵۲ نقطه ایران “خیلی سخت و خیلی سریع” هدف قرار می‌گیرد. پس از کشته شدن فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران و همراهانش در یک حمله پهپادی در نزدیکی فرودگاه بغداد، رهبر جمهوری اسلامی علی خامنه‌ای و شمار دیگری از مقام‌های ارشد ایران تهدید کردند که “انتقام سختی” در انتظار آمریکا خواهد بود. دونالد ترامپ جمهوری اسلامی را مسئول حمله‌های اخیر به پایگاه‌های مورد استفاده آمریکا در عراق، کشتن یک پیمانکار غیر نظامی آمریکایی در کرکوک و حمله به ساختمان سفارت‌خانه ایالات متحده در بغداد می‌داند و می‌گوید این حمله‌ها زیر نظر قاسم سلیمانی و توسط شبه‌نظامیان مورد حمایت تهران، از جمله نیروهای کتائب حزب‌الله انجام شده است. بامداد جمعه دو خودروی حامل قاسم سلیمانی، چهار پاسدار دیگر سپاه قدس و پنج استقبال کننده آنها نزدیک فرودگاه بغداد هدف قرار گرفتند و همه سرنشینان آنها، از جمله ابومهدی المهندس معاون حشد الشعبی کشته شدند. ترامپ بامداد یک‌شنبه ۱۵ دی (پنچم ژانویه ۲۰۲۰) در رشته پیام‌های توئیتری به تهدیدهای مکرر مقام‌های جمهوری اسلامی در دو روز گذشته پاسخ داد و نوشت این تهدیدها در واکنش به کشته شدن کسی است که در حال برنامه‌ریزی برای حمله به سفارت آمریکا در بغداد و ضربه زدن به منافع آمریکا در دیگر نقاط عراق بوده است. 

ادامه را بخوانید

حقوق بشر در ایران در سالی که گذشت: اعدام، زندان و سرکوب معترضان

January 4, 2020 by · Comments Off on حقوق بشر در ایران در سالی که گذشت: اعدام، زندان و سرکوب معترضان 

صدای آلمان – ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران (هرانا)، گزارش سالانه خود در خصوص وضعیت حقوق بشر در ایران را با توجه به آمارها و گزارش‌های حقوق بشری منتشر شده در سال میلادی گذشته، در ۴۲ صفحه منتشر کرد. این گزارش حکایت از نقض گسترده حقوق بشر در ایران دارد. عمده‌ترین موارد نقض حقوق بشر در ایران شامل آمار بالای اعدام‌ها، از جمله اعدام مجرمان نوجوان و زیر سن قانونی برای جرم‌هایی است که با استانداردهای جهانی برای تعریف «شدیدترین جنایات» مطابقت ندارند و بدون محاکمه‌های عادلانه صورت می‌گیرند. این گزارش، با استناد به خبرهای منتشر شده در رسانه‌های داخل و خارج از ایران و گزارش‌های مختلف فعالان و نهادهای حقوق بشری در مورد ایران تهیه شده و حاوی انبوهی از آمارها در مورد افراد یا گروه‌هایی است که در معرض نقض حقوق بشر قرار گرفته‌اند. بنا بر داده‌های مندرج در این گزارش در سال میلادی گذشته بیش از ۱۹ هزار و ۱۱۱ ماه حکم زندان و چهار هزار و ۶۷۶ ضربه شلاق برای منتقدان و مخالفان حکومت جمهوری اسلامی صادر شده است. همچنین در سال ۲۰۱۹ دست‌کم ۲۴۸ شهروند ایرانی با اتهامات مختلف از سوی قوه قضاییه به چوبه‌‌های دار سپرده شده‌اند.

ادامه را بخوانید

صفحه بعد »

Bottom