Top

زنی که به تنهایی از بریتانیا تا ایران رکاب زد

April 2, 2017 by · Comments Off on زنی که به تنهایی از بریتانیا تا ایران رکاب زد 

buycle webزمانی که ربکا لو، خبرنگار بریتانیایی تصمیم گرفت با دوچرخه به ایران برود، دوستانش فکر کردند او عقلش را از دست داده است، اگرچه او در این سفر مورد آزار جسمی قرار گرفت، با گرمای بسیار شدید و پلیس خشن روبه‌رو شد اما اکثر افرادی که او ملاقات کرد با کلیشه‌های موجود فاصله بسیاری داشتند. خودش می‌گوید روزی که لندن را برای سفر ۱۰ هزار کیلومتری به ایران ترک کرد، آمادگی نداشت. بدنم آماده این سفر نبود، تا آن زمان هیچگاه از خورجین دوچرخه استفاده نکرده بودم. هیچ آشنایی با جهت‌یابی نداشتم. شش سال از آخرین باری که دوچرخه سواری کرده بودم، می‌گذشت. اما با تمام شک و تردیدهایی که داشتم، هدفم را دنبال می‌کردم.

Read more

How much sugar should I eat?

April 2, 2017 by · Comments Off on How much sugar should I eat? 

Read more

اعلام “اعتصاب غذای خشک” هنگامه شهیدی در اوین

April 2, 2017 by · Comments Off on اعلام “اعتصاب غذای خشک” هنگامه شهیدی در اوین 

Hengamehwebصدای آلمان – مادر هنگامه شهیدی گفته که فرزندش در اوین دست به اعتصاب غذای خشک زده است. این روزنامه‌نگار از ۱۹ اسفند در زندان اوین به سر می‌برد. دستگیری او و دیگر فعالان مدنی در ارتباط با انتخابات ریاست جمهوری ارزیابی می‌شود. ناهید کرمانشاهی، مادر هنگامه شهیدی، به “کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران” گفته است که فرزندش در بند ۲۰۹ زندان اوین دست به اعتصاب غذای خشک زده و وضع جسمانی‌اش پس از ۲۴ روز اعتصاب غذا “به‌شدت وخیم” است. به گفته‌ی خانم کرمانشاهی که روز شنبه (۱۲ فروردین/ اول آوریل) با فرزندش در زندان تماس تلفنی داشته، هنگامه شهیدی به بازجوی خود گفته است: «اگر اتفاقی برای من بیفتد، کسانی که در راس کار هستند باید جواب دهند. آقای رئیس جمهور و وزارت اطلاعات و دادستانی و قوه قضائیه مسول مرگ من هستند». هنگامه شهیدی، روزنامه‌نگار و عضو حزب اعتماد ملی، نیمه‌شب پنج‌شنبه (۱۹ اسفند/ ۹ مارس) در مشهد بازداشت شده بود. او را پس از بازداشت به تهران منتقل کردند و به زندان اوین فرستادند. خانم شهیدی پیش از دستگیری اعلام کرده بود که هشدارهایی از برخی رسانه‌ها و افراد نزدیک به دولت مبنی بر بازداشتش دریافت کرده است.

Read more

سیزده بدر؛ روز تکریم یا تحقیر طبیعت؟

April 2, 2017 by · Comments Off on سیزده بدر؛ روز تکریم یا تحقیر طبیعت؟ 

Naturewebزمانه – همان‌گونه که در گذر زمان شباهت مراسم چهارشنبه سوری با آیین‌های کهن کمتر شده، سیزده ‌بدر نیز به جای گرامیداشت طبیعت و شکوفایی، به کارزار تخریب و آلودگی شباهت یافته است. روزگاری نه چندان دور، برخی خانواده‌ها سیزده بدر را در حیاط و حتی پشت‌بام‌ سپری می‌کردند چرا که رسم بود کسی در خانه نماند. اینک کمتر خانه‌ای حیاط دارد و پشت بام‌ها نیز یا مشاع هستند یا محل انبار کردن وسایل‌. هر چه بود، کسی در به جای آوردن این آیین، حریم خانه خود یا دامان دشت را آلوده نمی‌کرد. رسم خانه نماندن در سیزده بدر، اینک به هجومی برق‌آسا و یک روزه به طبیعت و پارک‌ها تبدیل شده است. هجومی که لکه‌هایی از پوست تخمه و پسته، ته سیگار، شاخه‌های شکسته، پلاستیک یا دوده و خاکستر بر صورت طبیعت به‌جا می‌گذارد. “سیزده ‌بدر” را در تقویم رسمی کشور، روز بزرگداشت طبیعت نامیده‌اند. بزرگداشتی که با ازدحام خودروها، تولید زباله، آلوده کردن خاک و هوا یا آلودگی صوتی، بیشتر به آزار طبیعت شباهت دارد تا تکریم آن.

Read more

Bottom