Top

دادستان کل ایران از اعدام‌های دهه ۶۰ دفاع کرد

July 1, 2017 by · Comments Off on دادستان کل ایران از اعدام‌های دهه ۶۰ دفاع کرد 

Rohaniwebزمانه – دادستان کل ایران با دفاع از اعدام‌های سیاسی نخستین دهه پس از انقلاب ۱۳۵۷، منتقدان قوه قضائیه را دارای «همان اهداف [مخالفان در] دهه ۶۰» دانست. محمدجعفر منتظری، شنبه، ۱۰ تیرماه در نشستی خبری به منتقدان قوه قضائیه تاخت و با دفاع از آنچه «برخورد قاطعانه قوه قضائیه» در دهه ۱۳۶۰ خواند، آن را بخشی پاک‌نشدنی از «صفحه زرین انقلاب» توصیف کرد. او همچنین بی‌آنکه نامی از حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ببرد، به یکی از جمله‌های معروف او در زمان کارزارهای انتخاباتی اشاره کرد و گفت: « اگر گفته می‌شود شما در ۳۷سال جز کشتن چه کردید جواب می‌گوییم اولا وظیفه قوه‌قضاییه برخورد با جرم و مجرم است. ثانیا جنایات دهه ۶۰ دامنگیر مردم و مسئولان بود و این برخورد قوه قضاییه بود که ریشه نفاق را بر کند. اگر جانفشانی سربازان جان بر کف ضابطین قوه‌قضاییه نبود و اگر برخورد قاطعانه قوه قضاییه با جریان نفاق صورت گرفت نبود، امروز نه از تاک نشان بود نه از تاک نشان.»

Read more

After Attack on IS, Iran Proposes Expanding Missile Program

July 1, 2017 by · Comments Off on After Attack on IS, Iran Proposes Expanding Missile Program 

messelswebVOA – Iran’s parliament is considering a proposal to spend nearly $550 million to bolster security and expand the country’s missile program. The proposal follows an Iranian rocket strike on Islamic State in Syria that analysts called retaliation for twin terror attacks in Tehran and a warning to regional rivals. The bill would raise the Islamic Revolutionary Guard Corps (IRGC) budget to $8 billion, in addition to an already approved five-year development plan that requires the government to earmark at least 5 percent of the national budget to defense, particularly development of the multidimensional missile program. The June 18 strike — the first time Iran fired missiles outside its borders in 30 years — hit IS command centers in the eastern Syrian city of Deir ez-Zor and a bomb-manufacturing facility outside the city, the IRGC said.

Read more

ایران چطور پناهجویان افغان را به جنگ در سوریه می فرستد: حقوق ۸۰۰ دلاری

July 1, 2017 by · Comments Off on ایران چطور پناهجویان افغان را به جنگ در سوریه می فرستد: حقوق ۸۰۰ دلاری 

refugeswebصدای آمریکا – روزنامه نیویورک تایمز در نوشتاری به قلم علی لطیفی به مشارکت شهروندان افغانستان در سوریه پرداخته است. در این مطلب آمده است، جنگ و فقر مردم افغانستان را مانند دانه های ترکش به اقصی نقاط جهان پخش کرده است و میلیون ها افغان در کمپ های پناهندگی ایران و پاکستان و در کشورهای حاشیه خلیج فارس به کار مشغول شدند. مهاجرت ادامه یافته و حالا در چند سال گذشته آوارگان افغان به جغرافیای جدیدی پاگذاشته اند: میدان نبرد بشار اسد در سوریه. نیویورک تایمز به عبدالامین ۱۹ ساله اشاره می کند که به امید کار از بامیان، یکی از فقیرترین استان های افغانستان به ایران رفت. دو میلیون افغانستانی بدون شناسنامه و یک میلیون پناهجوی افغان در ایران زندگی می کنند.
دو سوم جمعیت بامیان با کمتر از ۲۵ دلار در ماه زندگی می کنند. فقر مطلق و نبود امکانات هزاران جوان را به مهاجرت غیرقانونی به ایران وامی دارد که بسیاری از آنان سرنوشتی چون امین پیدا کرده و به میدان جنگی که از آن مردمانی دیگر است وارد می شوند.
 

ایران بروجردی: بحران آب یک مقوله امنیتی شده است

July 1, 2017 by · Comments Off on ایران بروجردی: بحران آب یک مقوله امنیتی شده است 

Waterwebصدای آلمان – به گفته‌ی رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس یک کمیته امنیت آب در این کمیسیون تشکیل شده است. بسیاری از کارشناسان نسبت به پی‌آمدهای بحران کم‌آبی و تنش‌های اجتماعی هشدار داده‌اند. علاءالدین بروجردی در بازدید اعضای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی از حاشیه شهر مشهد ضمن قدردانی از اقدام‌های انجام شده، از بی‌توجهی به این منطقه در ۳۸ سال گذشته و نادیده گرفتن مشکلات حاشیه‌ی بسیاری از شهرهای دیگر گلایه کرد. رئیس کمیسیون امنیت ملی می‌گوید در شرایطی که مصرف خانگی و صنعتی تنها ۱۰ درصد کل مصرف اب را تشکیل می‌دهد برای تامین آن دچار مشکل هستیم و به خاظر “بی‌توجهی‌های ما و عدم اجرای قانون منابع آبی کشور دارد از بین می‌رود”. حدود ۹۰ درصد از مصرف آب در ایران به بخش کشاورزی مربوط می‌شود که میزان قابل توجهی از آن به خاطر روش‌های سنتی آبیاری به هدر می‌رود.

Read more

عجب دنیای غریبی است

July 1, 2017 by · Comments Off on عجب دنیای غریبی است 

قسمت پانزدهم – شاهرخ احکامی

Read more

Bottom