Top

Is US Losing a Key Part of the War on Terror?

September 12, 2017 by · Comments Off on Is US Losing a Key Part of the War on Terror? 

Wartrumpweb086F8972-2DBC-452A-A994-3807DC0354FA_cx0_cy3_cw0_w1023_r1_sVOA – Sixteen years after the United States launched its war on terror, there are nagging concerns that aspects of the war have not gone well. And when it comes to the battle of ideas, some experts and officials fear the U.S. may be losing. “There is an element to killing the jihadists, so they can’t kill us,” said Congressman Michael McCaul, the chair of the House Homeland Security Committee. “We have been able to stop and prevent a lot of [terror] plots from happening in the United States.” “But there’s also an element that drone strikes alone can’t win a war of ideology,” McCaul added. Current and former U.S. officials say the failure to counter narratives that help fuel groups like al-Qaida and Islamic State is not due to a lack of effort. But so far, they admit, the results have not been good.
 

Read more

نیویورک تایمز: پس از دهه‌ها ممنوعیت، ایران مشکل اعتیاد الکل را برسمیت شناخت

September 12, 2017 by · Comments Off on نیویورک تایمز: پس از دهه‌ها ممنوعیت، ایران مشکل اعتیاد الکل را برسمیت شناخت 

NYtimesC67D48EE-79C7-4BFD-8DC2-1CC90AF15515_cx10_cy12_cw91_w1023_r1_sصدای آمریکا – جمهوری اسلامی که از بدو شکل گیری، هر نوع تولید، خرید و فروش، و مصرف مشروبات الکلی را ممنوع کرد، اکنون پس از گذشت نزدیک به چهار دهه سختگیری، نخستین گام را در اعتراف به مشکلات کشور در این زمینه برداشته و مانند هر کشور دیگر در جهان، می گوید باید با مشکل مشروبات الکلی مقابله کرد. «توماس اردبرینک» در مقاله روز سه شنبه نیویورک تایمز در این باره می نویسد از دو سال پیش وزارت بهداشت و آموزش پزشکی دستور ایجاد مراکز ترک اعتیاد به الکل را صادر کرد و به دنبال آن ده ها مرکز دولتی و خصوصی، بخش ویژه ای را به درمان معتادان به الکل اختصاص دادند. دولت روحانی حتی اجازه داد شبکه ای از مراکز ترک اعتیاد الکل به سبک آمریکا در ایران ایجاد شود و معتادان پیشین در این مراکز تجربه خود را با دیگران در میان بگذارند.
 

Read more

مشکل آب در ایران و حکایت طوطی و بازرگان

September 12, 2017 by · Comments Off on مشکل آب در ایران و حکایت طوطی و بازرگان 

Waterweb_97761118_gettyimages-598993890بی بی سی – نیک آهنگ کوثر – اگر روزگاری طوطیان هند به رفیقشان که در بند بازرگان بود راه رهایی را آموختند، شاید ایرانیان کارشناس رها از بندهای دولتی و ایدئولوژی بتوانند به یاری دوستان خود در داخل کشور بشتابند تا راهی برای نجات از وضعیت ورشکسته آبی ایران پیدا شود. در دوران سازندگی بعد از جنگ هشت‌ساله با عراق، خودکفایی شعار اول دولت بود و تامین آب مورد نیاز خودکفایی کشاورزی، مدیران ارشد و میانی حوزه آب را بر آن داشت بدون توجه به شاخص‌های توسعه پایدار، آب مزارع و طرح‌های توسعه کشاورزی را تأمین کنند. نیاز همزمان مدیران وزارت نیرو به تولید انرژی بیشتر، سدسازی و تولید انرژی برق‌آبی را توجیه می‌کرد، بدون اینکه نگاهی به دیگر کشورهای توسعه‌یافته بیاندازند که سدسازی در بسیاری از آنها، یا متوقف شده بود و یا روندی نزولی را طی می‌کرد. بسیاری از مدیران میانی و ارشد وزارت نیرو، فارغ‌التحصیلان انقلابی و ضد غربی دانشکده‌های فنی ایران بودند. سدسازی، نمادی از توسعه شد و رساندن کشور به خودکفایی، امری ایدئولوژیک. انتقاد از این دو روند، منتقد را به حاشیه می‌راند و صدایش شنیده نمی‌شد. گروه زیادی از دانش‌آموخته‌های دانشکده‌های فنی ایران، بدون در نظر گرفتن اهمیت اجرای پروژه‌های بزرگ بر اساس شاخص‌های زیست‌محیطی، مجری طرح‌هایی شدند که منابع آب زیرزمینی پایین دست را تهدید می‌کرد و باعث مرگ رودخانه‌ها و آبخوان‌های بسیاری شد. مدیران انقلابی شرکت آب و نیرو، مجری ساخت سدهای متعدد روی کارون و همچنین رود کرخه شدند. ساخت این سدها، به قیمت نابودی هزاران درخت و منابع طبیعی چهارمحال و بختیاری و خوزستان تمام شد.

Read more

طرح جدید آمریکا برای فشار بیشتر بر ایران

September 12, 2017 by · Comments Off on طرح جدید آمریکا برای فشار بیشتر بر ایران 

USweb39227210_303صدای آلمان – برخی مقام‌های سیاسی و امنیتی آمریکا طرحی را برای اعمال فشار بیشتر بر ایران تهیه کرده‌اند. بر اساس این طرح از جمله ناوهای آمریکایی در صورت احساس خطر اجازه شلیک به قایق‌های تندروی سپاه پاسداران را دارند. جیم ماتیس؛ وزیر دفاع، رکس تیلرسون؛ وزیر امور خارجه، مک‌مستر؛ مشاور امنیت ملی و دو مقام دیگر آمریکایی طرحی را آماده کرده‌اند که به ایالات متحده این امکان را می‌دهد تا ایران را تحت فشار بیشتری قرار دهد. این طرح در نشست شورای امنیت ملی در روز جمعه هفته گذشته به ترامپ ارائه شده است. شش مقام دولت آمریکا که نخواسته‌اند نامشان فاش شود این خبر را به خبرگزاری رویترز داده‌اند. دو تن از آنها گفته‌اند طرح مزبور به احتمال زیاد به تصویب خواهد رسید و تا قبل از پایان سپتامبر جزییات آن منتشر خواهد شد. گفته می‌شود برخی مشاوران کاخ سفید نیز در این نشست حضور داشته‌اند.

Read more

Bottom