Top

رئیس قوه قضائیه ایران دستور توقف اعدام محکومان مواد مخدر را صادر کرد

January 9, 2018 by · Comments Off on رئیس قوه قضائیه ایران دستور توقف اعدام محکومان مواد مخدر را صادر کرد 

ExecutionWebexecutionبی بی سی – صادق لاریجانی، رئیس قوه قضائیه ایران مطابق قانون جدید مبارزه با مواد مخدر در این کشور، دستور داده که اجرای حکم اعدام محکومان جرایم مواد مخدر متوقف و به پرونده آنها مجددا رسیدگی شود. بخشنامه رئیس قوه قضائیه ایران، دستورالعمل اجرایی الحاق یک ماده به قانون مبارزه با مواد مخدر است که به تمام مراجع قضایی کشور ابلاغ شده و دادستان کل کشور مسئول نظارت بر اجرای آن شده است. مجلس ایران پاییز امسال یک ماده به قانون مبارزه با مواد مخدر مصوب سال ۱۳۶۷ مجمع تشخیص مصلحت نظام اضافه کرد. با این اصلاحیه مجازات اعدام برخی از محکومان جرایم مرتبط با مواد مخدر حذف و حبس و جریمه نقدی جایگزین آن شد.

Read more

گزارش نیویورک‌تایمز: درخواست آزادی عزیزان بیرون مخوف‌ترین زندان ایران

January 9, 2018 by · Comments Off on گزارش نیویورک‌تایمز: درخواست آزادی عزیزان بیرون مخوف‌ترین زندان ایران 

EvinwebEvinصدای آمریکا – نویسنده این گزارش که در ایران به سر می برد، نوشت: مردی میانسال به نام حسین یکشنبه با دستانی فرو رفته در جیب هایش در زیر برف زمستانی در برابر زندان اوین ایستاده بود تا از وضعیت فرزندش مجید مطلع شود. مجید در اعتراضات ضد حکومتی روزهای اخیر دستگیر شده است. حسین می گوید: «همسرم و من هر روز این جا هستیم. من دنبال دردسر نمی گردم، فقط می خواهم پسرم آزاد شود.» مجید ۳۲ ساله کارمند یک شرکت مخابراتی است و هر روز از زندان تلفن می زند. پدر او اصرار دارد که فرزندش در تظاهرات حضور نداشته و به اشتباه دستگیر شده است.

Read more

بازداشت شمار زیادی از معترضان در استان خوزستان

January 9, 2018 by · Comments Off on بازداشت شمار زیادی از معترضان در استان خوزستان 

ArrestingwebArrestingزمانه – تنها در ایذه ماموران در برخی موارد کل خانواده یک نفر را بازداشت کرده‌اند. گزارش شده است ۴۰۰ زن نیز در میان بازداشت‌شدگان هستند و تعدادی از بازداشت‌شدگان این شهر در کمپ‌های ترک اعتیاد نگهداری می‌شوند. در استان خوزستان در مجموع بیش از هزار نفر بازداشت شده‌اند. شمار زیادی از بازداشت‌شدگان در اعتراضات اخیر از ایذه، مسجد سلیمان، شادگان، شوشتر و … به اهواز منتقل شده‌اند. خانواده‌های این بازداشت‌شدگان نگران وضعیت آنان هستند. به دنبال اعتراضات سراسری در ایران، عده زیادی از شهروندان در شهرهای مختلف کشور دستگیر و روانه بازداشتگاه‌ها شده‌اند.  یک کاربر توئیتر در حساب کاربری خود نوشته است: «آمار بازداشتی‌ها بالاست. اطلاع دقیقی از وضعیت آنها در دست نیست. در ایذه ماموران در برخی موارد کل خانواده یک نفر را بازداشت کرده‌اند.» در مجموع وضعیت در برخی شهرهای کشور بحرانی‌تر است. این در حالی است که گرچه خبر درگذشت یکی از جوانان بازداشت شده در تهران (سینا قنبری) که در قرنطینه زندان اوین نگهداری می‌شده، با عنوان «خودکشی» تایید شده، اما نگاه مرکزگرای رسانه‌ها و توجه ویژه به پایتخت، احتمال بدرفتاری با بازداشت‌شدگان در شهرستان‌ها را تشدید می‌کند. به همین دلیل بسیاری از فعالان حقوق بشر از ضرورت توجه رسانه‌ها به بازداشت شدگان شهرستان‌ها خبر می‌دهند و بر ضرورت اطلاع‌رسانی درباره این افراد که اغلب گمنام و بی‌نام و نشان هستند خبر می‌دهند.

Read more

بازداشت‌شدگان اعتراض‌های خیابانی؛ “سه جان‌باخته و یک مفقود”بازداشت‌شدگان اعتراض‌های خیابانی؛ “سه جان‌باخته و یک مفقود”

January 9, 2018 by · Comments Off on بازداشت‌شدگان اعتراض‌های خیابانی؛ “سه جان‌باخته و یک مفقود”بازداشت‌شدگان اعتراض‌های خیابانی؛ “سه جان‌باخته و یک مفقود” 

threetodWebThreedeadصدای آلمان – در پی تأیید خبر مرگ سینا قنبری، از بازداشت‌شدگان اعتراض‌های اخیر، در زندان اوین، خبرهایی هم از مفقود شدن یک بازداشتی و مرگ دو بازداشتی دیگر منتشر شده است. یک سازمان حقوق بشری از خطر “تکرار تجربه کهریزک” سخن می‌گوید.کمپین حقوق بشر در ایران در حساب خود در توییتر از جان باختن سینا قنبری، وحید حیدری و محسن عادلی، سه تن از بازداشت‌شدگان اعتراض‌های خیابانی اخیر، در زندان‌ها و بازداشتگاه‌های تهران، اراک و دزفول خبر داده است. به گفته این سازمان حقوق بشری، “مقامات” علت مرگ این سه فرد بازداشت‌شده را “خودکشی” اعلام کرده‌اند.  مدیرکل زندان‌های استان تهران و دو نماینده مجلس، روز دوشنبه (۱۸ دی/ ۸ ژانویه) مرگ سینا قنبری، یکی از بازداشت‌شدگان اعتراض‌های اخیر ایران در زندان اوین را تأیید کرده بودند. به گفته آنها، سینا قنبری ۲۲ ساله، دیپلمه بیکاری بوده که در جریان اعتراض‌ها توسط نیروی انتظامی بازداشت شده است. پیش‌تر سایت کلمه به نقل از مهدی محمودیان، خبرنگار، از جان سپردن سینا قنبری در شامگاه یکشنبه ۱۷ دی‌ماه خبر داده بود.

Read more

Bottom