Top

رتبه ایران در شاخص شکاف جنسیتی: ۱۴۰ میان ۱۴۴ کشور

January 13, 2018 by · Comments Off on رتبه ایران در شاخص شکاف جنسیتی: ۱۴۰ میان ۱۴۴ کشور 

WomenWebwomenزمانه – لیلا فلاحتی، مدیرکل بین‌الملل معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری گفته ایران در شاخص شکاف جنسیتی در میان ۱۴۴ کشور، در رتبه ۱۴۰ قرار دارد. چاد، سوریه، پاکستان و یمن چهار کشور دیگری هستند که در انتهای این جدول و در رتبه پایین‌تری نسبت به ایران قرار دارند. در رتبه‌بندی شاخص شکاف جنسیتی، عربستان سعودی نیز در جایگاه ۱۳۸‌‌ام قرار گرفته. با این حال، مدیرکل بین‌الملل معاونت امور زنان تغییرات اخیر در وضعیت زنان در عربستان را «تحولاتی اجتماعی» خواند که در تعیین شاخص شکاف جنسیتی این کشور مؤثر نبوده است. لیلا فلاحتی گفته علت اینکه عربستان در مقایسه با ایران در جایگاه بهتری قرار دارد «نرخ مشارکت اقتصادی» زنان در این کشور است. نرخ مشارکت اقتصادی زنان عربستان ۲۲,۵ درصد و نرخ مشارکت اقتصادی زنان ایران  ۱۷ درصد درصد است. در ایران، نرخ بیکاری در میان مردان ۷. ۸ درصد و در میان زنان ۳ .۲۰ درصد محاسبه شده. همچنین نرخ بیکاری در مورد زنان تحصیل‌کرده، ۶۵.۵ درصد است.

Read more

مصرف «گل» توسط دانش‌آموزان ایران افزایش یافت

January 13, 2018 by · Comments Off on مصرف «گل» توسط دانش‌آموزان ایران افزایش یافت 

GolwebGolزمانه – مدیرکل پیشگیری ستاد مبارزه با مواد مخدر ایران از افزایش مصرف ماریجوآنا توسط دانش‌آموزان و نوجوانان خبر داد. عارف وهاب زاده مدیرکل فرهنگی و پیشگیری ستاد مبارزه با مواد مخدر جمهوری اسلامی جمعه ۲۲ دی به خبرگزاری دانشجویان ایران،«ایسنا»، گفت: «مصرف گل و حشیش جایگزین شیشه شده است». به گفته او شیشه پیش از این دومین ماده مخدر مورد استفاده در ایران بوده اما طی سال‌های گذشته «مصرف شیشه پائین‌تر آمده است». وهاب‌زاده سیاست ستاد مبارزه با مواد مخدر را حرکت از « سمت مصرف مواد پرخطر به سمت مصرف مواد کم خطر» اعلام کرد و گفت: « گل و حشیش خطراتش به مراتب کمتر از شیشه است». حمید صرامی مدیر کل دفتر تحقیقات و آموزش ستاد مبارزه با مواد مخدر ۲۰ مهر امسال از اعتیاد ۲.۱ درصد دانش‌آموزان مقطع دبیرستان خبر داده بود. مدیرکل دفتر پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی آموزش و پرورش هم آبان سال گذشته اعلام کرد: ۱۳۶ هزار دانش آموز در معرض خطر ابتلا به مصرف مواد مخدر هستند و سه هزار ۶۰۰ تن از دانش‌آموزان حداقل یک‌بار مواد مخدر مصرف کرده‌اند. برپایه آمارهای رسمی ۲ میلیون و ۸۰۸ هزار معتاد در ایران وجود دارد. پرویز افشار سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر با ایران تیر امسال با اعلام این آمار، از شناسایی سه هزار و ۶۰۰ دانش آموز در خطر ابتلا به اعتیاد خبر داد.

Read more

آمریکا ۱۴ مقام ایرانی از جمله صادق لاریجانی را تحریم کرد

January 13, 2018 by · Comments Off on آمریکا ۱۴ مقام ایرانی از جمله صادق لاریجانی را تحریم کرد 

USwebAmericaصدای آمریکا – وزارت خزانه داری ایالات متحده روز جمعه ۲۲ دی و در تازه ترین تحریمها علیه حکومت ایران، ۱۴ شخصیت حقیقی و حقوقی رژیم جمهوری اسلامی ایران را تحریم کرد. از جمله مقام های ایرانی که در این تحریم ها قرار گرفته اند، صادق لاریجانی رئیس قوه قضائیه جمهوری اسلامی ایران است. پیشتر وزیر خزانه داری آمریکا وعده داده بود که تحریم های غیر هسته ای و بخصوص برای حقوق بشر آمریکا علیه ایران، اجرا خواهد شد. تحریم جدید این ۱۴ فرد حقیقی و حقوقی توسط آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران به خاطر نقض حقوق بشر و حمایت تسلیحاتی از گروه های تروریستی صورت گرفته است. در بیانیه خزانه داری آمریکا تاکید شد، صادق لاریجانی از نزدیک ترین متحدان آیت الله علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران است که آمر، هدایتگر و رهبری تجاوز به حقوق اشخاص، شهروندان یا افراد مقیم در ایران را برعهده دارد. در فروردین ۱۳۹۱، صادق لاریجانی توسط اتحادیه اروپا برای نقشی که در نقض گسترده و شدید حقوق شهروندان ایرانی در اعتراضات بعد از انتخابات سال ۸۸ داشت، تحریم شده بود و از ورود به کشورهای این اتحادیه محروم کرد.

Read more

Bottom