Top

‘حق رأی می‌خواهند یا شوهر؟’؛ ادبیات زن‌ستیزانه از صد سال پیش تا امروز

February 7, 2018 by · Comments Off on ‘حق رأی می‌خواهند یا شوهر؟’؛ ادبیات زن‌ستیزانه از صد سال پیش تا امروز 

بی بی سی – صد سال پیش بعد از سال‌ها مبارزه، زنان بالای سی سال در بریتانیا که صاحب ملک یا زمین بودند حق رای گرفتند. هر چند این روزها حق رای و مشارکت سیاسی زنان در اکثر کشورهای جهان حقی بدیهی به نظر می‌آید اما یک قرن پیش مبارزات زنان برای به دست آورد حق رأی، مخالفان سرسختی داشت که شناسایی چنین حقی را برای زنان برابر با نابودی بنیان خانواده و حتی امپراتوری بریتانیا می‌دانستند. در سال ۱۹۰۳ میلادی املین پانکهرست به منظور پیش بردن مبارزات زنان برای گرفتن حق رأی “اتحادیه اجتماعی و سیاسی زنان” را تأسیس کرد. اعضای این اتحادیه که همه زن بودند و برای مشارکت سیاسی زنان در بریتانیا مبارزه می‌کردند به “سافرجت‌ها” معروف هستند. مخالفان سافرجت‌ها زنان و مردانی بودند که می‌گفتند زنان توانایی ذهنی لازم برای درک سیاست و ساز و کارهای سیاسی را ندارند. مخالفان حق رأی زنان، جایگاه و نقش زن را در خانه و خانه‌داری، خدمت به همسر و تربیت فرزندان می‌دانستند. از نظر این افراد حق رأی زنان به منزله محروم شدن مردها از حقوق و جایگاه آنها در جامعه ‌بود. هنوز هم در دنیای امروز بسیاری از افرادی که مخالف برابری حقوق زنان و مردان هستند بر این باورند که برابری حقوق زنان و مردان به معنی محروم شدن مردان از حقوق فعلی خود است، در حالی که جنبش‌‌های زنان و فمینیست‌‌ها می‌گویند هرگز به دنبال گرفتن حقوق اولیه مدنی مردان از آنها نبوده‌اند بلکه به دنبال این بوده و هستند که زنان هم همان حقوقی را داشته باشند که مردها در جامعه دارند.

Read more

Bail Refused in French Rape Case Against Muslim Theologian

February 7, 2018 by · Comments Off on Bail Refused in French Rape Case Against Muslim Theologian 

VOA – A Paris judge on Tuesday denied bail to a controversial Swiss Muslim scholar facing rape accusations, as fresh allegations promise to further complicate one of France’s most prominent sexual assault cases to date. Oxford University professor Tariq Ramadan, 55, was charged with rape late last week, following two French women’s accusations of brutal sexual experiences in hotel rooms years before. Ramadan was questioned for two days before being taken into custody Friday. Swiss media have reported allegations that Ramadan had sexual relations with teenage girls at a Geneva school where he taught in the 1980s. In addition, French media have reported that police have testimonies from other women, who have not leveled charges. The allegations first surfaced last fall, as the Harvey Weinstein scandal triggered a broader #MeToo outcry against sexual assault and harassment.
 

Read more

جعبه سیاه کاسبان تحریم در آمریکا گشوده شد

February 7, 2018 by · Comments Off on جعبه سیاه کاسبان تحریم در آمریکا گشوده شد 

ضراب است، ابتدا فقط نامش «ضراب» بود اما آموزه‌های پدر، رفیق ناباب و سفره فراخ تحریم‌های هسته‌ای از او یک «ضراب» واقعی ساخت. کارش به زبان ساده این بود: پول می‌گرفت (پول نفت ملی ایران را از وزارت)، رشوه می‌داد، طلا می‌خرید، طلا می‌فروخت، کالاهای تحریمی می‌خرید و سود همه‌چیز را با سیاسیون و تجار دلال ایرانی و ترک تقسیم می‌کرد. برای شهرت با ابرو گوندش، خواننده ترک ازدواج کرد و بر سر زبان‌ها افتاد اما حتی او هم پس از دستگیری‌اش، مانند شرکای تجاری‌اش ترکش کرد. رمزگشایی از یورو و طلای بی‌حساب ایران در منهتن برای پرداختن به اصل ماجرا، یک‌راست سراغ آنچه دیشب (چهارشنبه شب ۹آذر ۹۶) به وقت تهران در منهتن رخ داد و گره‌هایی که گشوده و اتصالاتی که برقرار شد می‌رویم. رضا ضراب، میلیاردر ایرانی‌الاصل که در تبریز یا باکو متولد و در ترکیه متوقف شد، به‌عنوان شاهد در دادگاه پولشویی و دور زدن تحریم‌های ایران در منهتن نیویورک سوگند خورد و جزئیات مهمی از فعالیتش در دوران تحریم‌های هسته‌ای و همکاری با بابک زنجانی، وزارت نفت و بانک مرکزی ایران، وزارت اقتصاد ترکیه و بانک‌های دولتی این کشور را افشا کرد. اعترافات با معرفی و ارائه رزومه آغاز شد؛ ضراب بدون کوچک‌ترین حاشیه‌رفتن، به پولشویی و دور زدن تحریم‌های ایران اعتراف کرد. وقتی نوبت شرح روش‌ها شد، چند ماژیک برداشت و به‌سوی صفحه سفید رفتو با رسم نمودارها و ارائه یک مقاله دانشگاهی، تشریح کرد که چطور پول‌های نفت ایران را از جاهایی که غیرقابل برداشت بوده تحویل می‌گرفت، با آن طلا می‌خرید و به دوبی می‌فرستاد و از آنجا طلاها را به پول و کالاهای غیرقابل خرید تبدیل می‌کرد و سپس به مقصدهایی که شریک ایرانی‌اش می‌گفت می‌فرستاد. طرف ایرانی کسی نبود جز بابک زنجانی، تا اینجای گفته‌ها هنوز شگفتی‌ساز نبود اما تاریخ‌ها و رقم‌هایی که مطرح شد، وضعیت را تغییر داد. ضراب اعتراف کرد که میلیاردها یورو پول را به این روش تطهیر کرده و به دوبی و روسیه فرستاده است.

Read more

دیده‌بان حقوق بشر: ایران از اول ژانویه امسال سه متهم زیر ۱۸ سال را اعدام کرده

February 7, 2018 by · Comments Off on دیده‌بان حقوق بشر: ایران از اول ژانویه امسال سه متهم زیر ۱۸ سال را اعدام کرده 

بی بی سی – سازمان دیده‌بان حقوق بشر می‌گوید ایران از ابتدای سال جاری میلادی (۲۰۱۸) حداقل سه مجرم نوجوان را اعدام کرده است. این افراد متهمانی بوده‌اند که قبل از ۱۸ سالگی مرتکب قتل شده بودند. این سازمان در بیانیه‌ای که امروز چهارشنبه (هفتم فوریه/ ۱۸ بهمن) منتشر کرده از مقام‌های ایرانی خواسته که “فورا و بدون پیش شرط” به مجازات اعدام برای برای کودکانی که زیر ۱۸ سال “مرتکب‌ جرم” شده‌اند پایان دهد. بنابر گزارش دیده‌بان حقوق بشردر روز چهارم ژانویه، مقام‌های زندان کرج امیرحسین پورجعفر را به جرم “تجاوز و قتل” به دختری سه ساله در ۱۶ سالگی اعدام کردند. برهمین اساس، در روز ۳۰ ژانویه، علی کاظمی در زندان بوشهر در جنوب ایران به جرم قتلی اعدام شد که او در ۱۵ سالگی مرتکب آن شده بود. این گزارش افزوده در همان روز در زندان نوشهر در شمال ایران، محبوبه مفیدی به جرم قتل همسرش در ۱۷ سالگی در سال ۲۰۱۴ میلادی اعدام شد. سارا لی ویتسون، مدیر بخش خاورمیانه دیده‌بان حقوق بشر، گفته است: “به نظر می‌رسد ایران با اعدام چندین کودک و آغازی خونین در سال ۲۰۱۸ تصمیم دارد هر برداشت مثبتی که از اصلاحات سال گذشته‌اش بر قوانین اعدام‌های مواد مخدر به وجود آمده بود را از بین ببرد.”

Read more

Bottom