Top

شهرداری تهران در سه سال، پنج برابر بودجه ‘بهبود محیط زیست’ خرج مذهب کرده است

February 10, 2018 by · Comments Off on شهرداری تهران در سه سال، پنج برابر بودجه ‘بهبود محیط زیست’ خرج مذهب کرده است 

بی بی سی

Read more

تعطیلی مدارس «تیزهوشان» و آغاز طرح «شهاب»

February 10, 2018 by · Comments Off on تعطیلی مدارس «تیزهوشان» و آغاز طرح «شهاب» 

زمانه – علی زرافشان، معاون وزارت آموزش و پرورش اعلام کرد که مدارس سمپاد (استعدادهای درخشان) ایران تا سه سال دیگر دولتی می‌شود. در چند روز گذشته خبرهایی مبنی حذف آزمون ورودی این مدارس منتشر شده بود. سمپاد مخفف سازمان پرورش ملی استعدادهای درخشان بود که اکنون معاونت پرورش استعدادهای درخشان آموزش و پروش است و یک نهاد دولتی به شمار می‌آید. در زبان غیر رسمی و بین دانش آموزان به مؤسسه تیزهوشان معروف است. مدارس دوره متوسطه سمپاد مختص رشته‌های ریاضی و پزشکی است. این مدرسه از جمله مدارس نمونه دولتی است. اگرچه پیش از طرح تجمیع مدارس در ابتدای دهه ۸۰، مستقیماً زیرنظر اداره آموزش و پرورش استان‌ها مدیریت نمی‌شد. این مدارس کتاب‌هایی افزوده بر برنامه عادی مدارس داشتند، آزمون‌های نهایی آنها همراه با طرح موسوم به «غنی‌سازی آزمون‌ها» شامل پرسش‌های خلاقانه می‌شد و دانش‌آموزان در برخی از آداب و ترتیبات مدارس عادی، همچون لباس فرم و ماشین‌کردن موی پسران در برخی از این مدارس، به ویژه پس از آغاز دوران اصلاحات از آزادی بیشتری برخوردار بودند. سمپاد ابتدا در مقاطع راهنمائی، دبیرستان و پیش دانشگاهی دانش آموز می‌پذیرفت و با تغییر نظام آموزشی به دو دوره ابتدایی و متوسطه، آزمون‌های این مدرسه نیز به پایه ششم و پایه نهم اختصاص یافت. گزینش این مدارس از طریق آزمون‌های سراسری صورت می‌پذیرد.

Read more

تماس آمریکا با یک گروه کودتاچی در ارتش شاه

February 10, 2018 by · Comments Off on تماس آمریکا با یک گروه کودتاچی در ارتش شاه 

بی‌بی‌سی فارسی در آرشیو ملی آمریکا به اسنادی دست پیدا کرده که نشان می‌دهد دولت جان ‌اف.‌ کندی – که با محمدرضا شاه پهلوی رابطه سرد و پرتنشی داشت – با گروهی در ارتش ایران در تماس مخفیانه بوده است که می‌خواستند کودتا کنند. اوضاع ایران در سال‎های ۱۹۶۱- ۱۹۶۳ میلادی ناآرام و شاه هم بنا بر اسناد، دچار افسردگی روحی شدیدی بوده به طوری که واشنگتن را به دوستی با شوروی، برکناری نخست‌وزیر و کناره‌گیری از قدرت تهدید می‌کرده است؛ آمریکایی‌ها هم در ظاهر آرامش می‌کردند و در خفا برای همه سناریوها برنامه داشتند، از جمله این که اگر روزی از یکی از خطوط قرمز آنها عبور کرد سرنگونش کنند. بنا بر یک گزارش سری که در سال ۲۰۱۴ میلادی از حالت طبقه‌بندی خارج شده است، سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا روی نماینده (یا رهبر) آن گروه کودتاچی اسم رمز “ایران ۹۱۸” گذاشته بودند تا هویتش را مخفی نگه دارند؛ “ایران ۹۱۸” با یکی از وابستگان نظامی سفارت به نام سرهنگ کارل پوستون به طور مستمر دیدار و درباره تدارکات کودتای احتمالی گفتگو می‌کرد. وابستگان نظامی آمریکا اگر ماموران سازمان اطلاعات مرکزی (سی‌آی‌اِی) نباشند برای اداره اطلاعات وزارت دفاع (دی‌آی‌اِی) کار می کنند. گزارش تماس‌های “ایران ۹۱۸” با سرهنگ پوستون به خاطر حساسیت محتوای آن ابتدا “تمیز می‌شد” (جزئیات منابع و شگردهای اطلاعاتی‌اش حذف می‌شد) و فقط به روئیت معدودی از مقامات ارشد مانند رئیس سی‌آی‌اِی می‌رسید.

Read more

رویارویی نیروهای‌ اسرائیلی و ایرانی در خاک سوریه، یک جنگنده اف ۱۶ اسرائیلی سقوط کرد

February 10, 2018 by · Comments Off on رویارویی نیروهای‌ اسرائیلی و ایرانی در خاک سوریه، یک جنگنده اف ۱۶ اسرائیلی سقوط کرد 

رادیو فرانسه – جنگنده های اسرائیلی روزشنبه ۱۰ فوریه/ ۲۱ بهمن در عملیات هوایی گسترده ای به اهداف نظامی سوری و ایرانی در خاک سوریه حمله کرده اند. اسرائیل مدعی شده است که این حملات به تلافی نقض حریم هوایی اسرائیل توسط یک پهپاد ایرانی انجام گرفته است. ایران ادعای اسرائیل در خصوص اینکه پهپاد ایرانی وارد حریم هوایی اسرائیل شده را رد می کند و آن را دروغ محض توصیف کرده است. از آغاز جنگ داخلی سوریه در سال ۲۰۱۱ و حضور نظامی ایران در سوریه، این نخستین باری است که اسرائیل آشکارا اعلام می کند که اهداف و سازوبرگ های نظامی ایران در سوریه را مورد هدف قرار داده است. با حملات امروز اسرائیل موجی جدیدی از تنش ها بین ایران و سوریه با اسرائیل آغاز شده است. تنش هایی که می تواند به رویارویی مستقیم نیروهای اسرائیلی و ایرانی در خاک سوریه منجر شود. رسانه های اسرائیلی از نشست اضطراری وزیر جنگ و فرماندهان ارتش اسرائیل در صبح امروز گزارش داده اند  بر اساس این گزارش ها، «آویگدور لیبرمن» وزیر جنگ اسرائیل در نشست اضطراری امروز با حضور «گادی آیزنکوت» رئیس ستاد مشترک ارتش و دیگر مقامات ارشد نظامی اسرائیل تحولات کنونی در سوریه را بررسی کرده است .این در حالی است که رسانه‌های اسرائیل گزارش می دهند که کابینه جنگی اسرائیل دستور حملات گسترده ای را به اهداف و پایگاه‌های ایرانی و سوری در عمق خاک سوریه صادر کرده است.

Read more

Bottom