Top

Court Case Looks at Detention of Immigrants Who Served Time for Crimes

October 12, 2018 by · Comments Off on Court Case Looks at Detention of Immigrants Who Served Time for Crimes 

Read more

شاهنامه فردوسی؛ کتابی که شناسنامه ایرانیان است

October 12, 2018 by · Comments Off on شاهنامه فردوسی؛ کتابی که شناسنامه ایرانیان است 

بدیهی است که بیش‌تر ایرانیان به فرهنگ کهن خویش – گاه حتی زیاده از حد – می‌بالند. در نام‌گذاری فرزندان‌مان، به اسم شاهان و قهرمانان افسانه‌ای ایران باستان نظر می‌کنیم. از شهد شیرین زبان فارسی در آثار حافظ، مولوی، و بسیاری از عارفان و شاعران دیگر حظ می‌بریم، واژگان‌شان بر زبانمان جاری می‌شود و گوینده و شنونده هر دو را افسون می‌کنند. گرچه ما به گفته سعدی اعتقاد داریم که بنی‌آدم اعضای یک پیکرند، به اصل و هویت متمایز خویش نیز بسیار حرمت می‌نهیم. با این همه چه بسا که امروزه از فرهنگ و زبان اصیل فارسی جز اندکی بر جای نمی‌ماند، اگر شاعری خاص ظهور نکرده بود. شاهنامه (کتاب شاهان) که ابوالقاسم فردوسی در اوایل سده ۱۱ میلادی آن را به پایان برد، نه تنها یک شاهکار ادبی به شمار می‌آید، بلکه کتابی است که در طول قرن‌ها شناساننده ایران و ایرانیان و پاسدار زبان فارسی بوده است. این اثر را که در بیش از ۵۰ هزار بیت سروده شده، از بلندترین منظومه‌هایی می‌دانند که تا کنون نویسنده‌ای به تنهایی خلق کرده است. حماسه شاهنامه تنها درباره یک رویداد مشخص یا سفری خیالی، داستانی عاشقانه یا هماوردی دو فرمانروا نیست، آن گونه که در بیشتر حماسه‌های ملی می‌بینیم. البته این اثر از همه این‌‌ها که گفتیم سرشار است، اما در واقع موضوع اصلی این منظومه‌ حماسی را باید سرشت و روح ایران دانست. گرچه ایران باستان موضوع اصلی شاهنامه به شمار می‌آید، پیام آن از محدوده زمانی خاص فراتر می‌رود و در موارد بسیار به نظر می‌رسد که برای کل بشریت سروده شده است.

Read more

اعتراضات: مشکل رانندگان کامیون با توزیع لاستیک حل نمی‌شود

October 12, 2018 by · Comments Off on اعتراضات: مشکل رانندگان کامیون با توزیع لاستیک حل نمی‌شود 

۲۰ روز از اعتصاب رانندگان کامیون در ایران می‌گذرد. با وجود اینکه رئیس سازمان راهداری یک هفته پیش وضعیت تردد کامیون‌ها را «عادی» توصیف کرد، دبیر کانون انجمن‌های صنفی کامیوندارن گفته که شبکه حمل و نقل ریلی و کامیون‌های شرکت‌ باربری ایثارگران برای جابجایی بار به کار گرفته شدند. به گفته دبیر کانون انجمن‌های صنفی کامیونداران پس از گذشت ۲۰ روز از اعتصاب رانندگان کامیون تنها نیمی از کامیون‌ها «در برخی مناطق به کار برگشته‌اند». احمد کریمی گفته که در جریان اعتصاب رانندگان کامیون که از یکم مهر سال جاری برای چهارمین بار اعتصاب کردند، جابجایی تولیدات برخی کارخانه‌ها با مشکل روبرو شده و سازمان راهداری برای این کار از شبکه حمل و نقل جاده‌ای یا کامیون‌های خود مالکی و شرکت باربری ایثارگران استفاده کرده است.

Read more

نماینده مجلس ایران: دولت از بحران گرانی دلار سود برد

October 12, 2018 by · Comments Off on نماینده مجلس ایران: دولت از بحران گرانی دلار سود برد 

محسن بیگلری نماینده سقز و بانه در مجلس ایران گفت، دولت با افزایش و کاهش نرخ دلار به مردم آسیب جدی زده و باعث شده که برخی از مردم ورشکست شوند. به گفته این نماینده مجلس دولت کاری کرده که بازار دلار غیرقابل پیش‌بینی شود. محسن بیگلری عضو هیات رئیسه کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس روز جمعه ۲۰ مهر (۱۲ اکتبر) در مصاحبه با خبرگزاری مجلس “خانه ملت” صریحا از مدیریت دولت در خرید و فروش ارز انتقاد کرد و گفت: «دولت به دنبال فروش ارزهای خود و واریز سرمایه به خزانه کشور است، این کار را به قیمت آشفته کردن بازار و ورشکسته شدن برخی از مردم انجام داده است.» به گفته این نماینده مجلس قیمت دلار در ایران افزایش پنج برابری داشته و دولت در این افزایش “مقصر” بوده است. او همچنین خاطرنشان کرد که دولت روحانی با این کار با سرنوشت مردم بازی کرده و عده‌ای ورشکسته و عده‌ای دیگر میلیاردر شده‌اند.

Read more

Bottom