Top

“آمریکا نمی‌تواند بدون متحدانش با ایران مقابله کند”

October 13, 2018 by · Comments Off on “آمریکا نمی‌تواند بدون متحدانش با ایران مقابله کند” 

شبکه خبری بلومبرگ

Read more

یک دهه تورم خوراکی در ایران؛ کدام مواد غذایی بیشتر گران شده‌اند؟

October 13, 2018 by · Comments Off on یک دهه تورم خوراکی در ایران؛ کدام مواد غذایی بیشتر گران شده‌اند؟ 

قیمت یک سبد خوراکی فرضی، از ١٢ قلم خوراکی اساسی در تهران، طی یک دهه اخیر، شش برابر شده است که به معنی افزایش حدودا ۵۰۰ درصدی است. این سبد فرضی البته نماینده یک سبد واقعی خرید خانوار نیست اما می‌تواند معیاری برای مقایسه قیمت خوراکی‌ها باشد. البته این قیمت متوسط در سطح شهر تهران است و ممکن است با قیمت خرید شما متفاوت باشد. در ادامه می‌توانید خوراکی‌هایی که بیشترین و کمترین افزایش قیمت را داشته‌اند ببینید. در یک دهه اخیر، سیب زمینی و گوجه فرنگی، بیشترین رشد قیمت را داشته‌اند. در سال ۱۳۸۷، قیمت یک کیلو سیب زمینی، ۲۸۷ تومان بود، هفته پیش یک کیلو سیب زمینی نزدیک ۴۵۰۰ تومان قیمت داشت، که به معنی حدودا ١۶ برابر شدن (افزایش ۱۵۰۰ درصدی) قیمت سیب زمینی است.

Read more

سفیر پیشین ایران در ژنو: اتحادیه اروپا حق دارد در ایران دفتر داشته باشد

October 13, 2018 by · Comments Off on سفیر پیشین ایران در ژنو: اتحادیه اروپا حق دارد در ایران دفتر داشته باشد 

علی خرم سفیر سابق ایران در ژنو از تاسیس دفتر اتحادیه اروپا در تهران حمایت کرد و گفت که این حق اتحادیه اروپاست و امتیاز بزرگی هم برای ایران به حساب می‌آید. او گفت که اروپا در مقابل آمریکا از برجام “تمام‌قد” دفاع می‌کند. علی خرم، سفیر سابق ایران در در مقر اروپایی سازمان ملل متحد در ژنوروز شنبه ۲۱ مهر (۱۳ اکتبر) به خبرگزاری ایلنا گفت که همکاری‌های اروپا با ایران فراتر از توافق برجام است و مختص به برجام نبوده است. او در این ارتباط به دفاع اتحادیه اروپا از برجام هم اشاره کرد و گفت: «اتحادیه اروپا در سال‌های اخیر به صورت تمام‌قد در مقابل متحد سنتی و راهبردی خود یعنی آمریکا قرار گرفته و از توافق هسته‌ای به شدت حمایت می‌کن این دیپلمات سابق ایران  در ادامه صحبت‌های خود افزود: «در صورتی که برجام پابرجا باقی بماند و ایران و اروپا بتوانند از گردنه سنگ‌اندازی‌های دولت امریکا عبور کنند که البته کار سختی هم خواهد بود، این مسئله می‌تواند به رشد بیش از پیش مناسبات طرفین کمک کند.»

Read more

جان کری درباره دموکرات ها، توافق ایران و احتمال شرکت در رقابت انتخابات ریاست جمهوری می گوید

October 13, 2018 by · Comments Off on جان کری درباره دموکرات ها، توافق ایران و احتمال شرکت در رقابت انتخابات ریاست جمهوری می گوید 

چهارده سال پس از تلاش ناموفق اش برای ورود به کاخ سفید، آیا وزیر خارجه پیشین آمریکا برای یک تلاش دیگر آماده می شود؟ جان کری به تازگی کتاب بیوگرافی خودش را منتشر کرده است. اقدامی خاص افراد متمایل به ورود به رقابت های انتخابات ریاست جمهوری. پس از شکستی ناامید کننده در سال ۲۰۰۴ از جرج بوش در دور دوم ریاست جمهوری او، بازگشت دوباره دشوار به نظر می رسید. کری در دور دوم ریاست جمهوری باراک اوباما سکان دیپلماسی آمریکا را در دست گرفت و بیش از هر وزیر خارجه قبل از خود به اقصی نقاط دنیا سفر کرد. از نتایج این تلاش ها، توافق هسته ای ایران در سال ۲۰۱۵ و معاهده تغییرات اقلیمی پاریس بود. میراث او به خاکستر بدل شد. پرزیدنت ترامپ آمریکا را از هر دو توافق خارج کرد.

Read more

Bottom