Top

Over 400 Hurt in 6.3 Magnitude Earthquake in Western Iran

November 26, 2018 by · Comments Off on Over 400 Hurt in 6.3 Magnitude Earthquake in Western Iran 

A strong 6.3 magnitude earthquake shook a province in western Iran Sunday, injuring more than 400, but no deaths are reported. The quake struck Sunday evening in Kermanshah province, near the border with Iraq. It was felt as far away as Baghdad. Local officials tell Iranian television that most of those injured were hurt running for safety. Some buildings were damaged and power was knocked out.

Read more

کاهش صدور ویزای دانشجویی آمریکا برای ایرانیان به بهانه “امنیت ملی”

November 26, 2018 by · Comments Off on کاهش صدور ویزای دانشجویی آمریکا برای ایرانیان به بهانه “امنیت ملی” 

تحصیل در آمریکا روز به روز برای دانشجویان ایرانی دشوارتر می‌شود. بسیاری از دانشجویان ایرانی که مایل به تحصیل در خارج از کشور هستند، به ناگزیر از تحصیل در آمریکا صرف‌نظر کرده و جذب دانشگاه‌های اروپا می‌شوند. آمریکا از دادن روادید دانشجویی به ایرانیان خودداری می‌کند. همین موضوع باعث کاهش ۲۳ درصدی دانشجویان جدید ایرانی در بازه زمانی شش‌ماهه گذشته در قیاس با سال ۲۰۱۷ شده است. خبرگزاری رویترز روز دوشنبه ۵ آذر (۲۶ نوامبر) گزارشی از وضعیت پذیرش و صدور روادید برای دانشجویان ایرانی منتشر کرده است. در این گزارش تجربه دانشجویی به نام مانی رضایی‌راد به عنوان نمونه‌ای برای فهم دشواری‌های دانشجویان ایرانی برای اخذ ویزای تحصیلی در آمریکا روایت شده است. مانی رضایی‌راد از چهار دانشگاه آمریکا پذیرش تحصیلی دارد. او با هدف تحصیل در آمریکا، حتی به شغل پر درآمد خود در یکی از شرکت‌های وابسته به شرکت زیمنس در تهران خاتمه داده است. همه چیز را برای سفر به آمریکا و تحصیل در آن کشور آماده کرده است. اما خبری از ویزای دانشجویی نیست. مانی به خبرنگار رویترز گفته است که قاعده بر آن است که گرفتن روادید تحصیلی از آمریکا باید چیزی حدود چهار ماه طول بکشد. او ۱۶ ماه منتظر ویزا مانده است. مانی می‌گوید: «چیزی نمانده بود که دچار افسردگی بشوم. احساس پوچی و بی‌فایدگی می‌کردم.»

Read more

راغفر : بانک‌ها ورشکسته اند و میلیون‌ها شغل در ایران نابود خواهد شد

November 26, 2018 by · Comments Off on راغفر : بانک‌ها ورشکسته اند و میلیون‌ها شغل در ایران نابود خواهد شد 

حسین راغفر، اقتصاددان در ایران، در گفتگو با خبرگزاری کار ایران، ایلنا، نظام بانکی این کشور را ورشکسته خوانده که به همین دلیل “توان ایستادن روی پای خود را ندارد.” او گفته است که در حال حاضر این نظام بانکی ورشکسته “با حمایت دولت و از جیب مردم و به هزینۀ مردم سر پا نگه داشته شده است.” اقتصاددان مقیم ایران افزوده است : “بانک ها در شرایطی نیستند که از تولیدکنندگان حمایت کنند، چرا که به شدت به بانک مرکزی و دولت وابسته هستند و بسیاری از آنها بدون دریافت وام از بانک مرکزی نمی توانند به حیات روزمره خود ادامه بدهند.” حسین راغفر در ادامۀ این سخن افزوده است : طبیعی است که از این نظام ورشکسته نمی توان انتظار پشتیبانی از تولید را داشت مضاف بر اینکه خود تولیدکنندگان زیر بار بهره های کمرشکن بانک ها خرد شده و امکان ادامۀ حیات را ندارند. اقتصاددان ایرانی تصریح کرده است که بانک های کشور برای جبران بخشی از ورشکستگی خود و با اذن و اطلاع مسئولان و نمایندگان مجلس بین ٣۰ تا ٣٣ درصد از تولیدکنندگان بهره می گیرند.” او مجلس شورای اسلامی را تحت سلطۀ صاحبان قدرت و ثروت دانسته و افزوده است که تنها صدای اینان در راهروهای مجلس شنیده می شود.   حسین راغفر اقدام بانک ها را کلاهبرداری رایج در کشور نامیده که از حمایت بانک مرکزی و مسئولان نیز برخوردار است. راغفر پیش بینی کرده است که ایران در ماه های آینده شاهد فروپاشی بیشتر بخش تولید خواهد بود و بزرگترین موج بیکاری در کشور نیز گسترش خواهد یافت. او گفته است که بر خلاف برآوردهای دولت بیش از ٢ میلیون و ٢۰۰ هزار شغل در ماههای آینده از بین خواهد رفت.  

Read more

نرخ تورم در آبان ماه اعلام شد؛ دخانیات ۶۰ درصد گرانتر از پارسال

November 26, 2018 by · Comments Off on نرخ تورم در آبان ماه اعلام شد؛ دخانیات ۶۰ درصد گرانتر از پارسال 

بانک مرکزی ایران در تازه‌ترین گزارش خود که امروز دوشنبه (۵ آذر) منتشر کرده از افزایش مجدد نرخ تورم در ایران خبر داده است. بر این اساس، نرخ تورم در دوازده ماه منتهی به آبان ‌ماه امسال (۱۳۹۷) درمقایسه با مدت مشابه سال قبل حدود ۱۸.۴ درصد افزایش داشته است؛ این رقم در مهرماه نزدیک به ۱۶ درصد بود. دخانیات، تفریح و امور فرهنگی، خوراکی‌ها و آشامیدنی‌ها و حمل و نقل در این مدت بالاترین نرخ تورم را تجربه کرده‌اند. براساس گزارش بانک مرکزی، گروه دخانیات با بیش از ۶۰ درصد تورم بیشترین رشد قیمت را در این مدت داشته است. بانک مرکزی کمترین نرخ تورم را با ۱۰ درصد به مسکن اختصاص داده است. نگاهی به متوسط قیمت خرده فروشی بعضی از اقلام خوراکی در تهران در هفته منتهی به ۲۵ آبان حکایت از این دارد که قیمت بعضی از این کالاها نسبت به سال گذشته و حتی هفته گذشته از جهش قیمت برخوردار بوده‌اند. بعنوان مثال قیمت هندوانه در این مدت (هفته منتهی به ۲۵ آبان) در مقایسه با هفته مشابه در مهر ماه حدود ۳۵ درصد گرانتر شده است؛ این افزایش قیمت برای خیار ۴۳ درصد بوده است. قیمت بعضی مواد خوراکی از سال گذشته تاکنون چند برابر شده است که موز یکی از این اقلام است.

Read more

Bottom