Top

درخشش شطرنج‌باز زن ایرانی در مسابقات شطرنج سریع جهان

December 31, 2018 by · Comments Off on درخشش شطرنج‌باز زن ایرانی در مسابقات شطرنج سریع جهان 

یک شطرنج‌باز زن ایرانی در مسابقات قهرمانی شطرنج سریع و شطرنج برق‌آسای جهان عنوان نایب قهرمانی را به دست‌ آورد و در مجموع به عنوان قهرمان معرفی شد. سارا خادم الشریعه که ۲۱ ساله است و عنوان «استاد بزرگ شطرنج ایران» را دارد، به عنوان تنها نماینده شطرنج زنان ایران در مسابقات قهرمانی جهان در سن پترزبورگ حاضر بود. او در بخش برق‌آسا «آناستازیا بودناروک» از روسیه را شکست داد و جمع امتیازاتش را به ۱۳ رساند و در این بخش، نایب قهرمان شد. شطرنج‌باز زن ملی پوش ایران در مجموع با کسب بهترین امتیاز به عنوان قهرمانی این مسابقات رسید. این ملی پوش شطرنج زنان ایران با کسب دو نایب قهرمانی جایزه ۵۵ هزاردلاری دریافت کرده بود و با عنوان قهرمانی این مسابقات نیز به جایزه ۴۰ هزار دلاری رسید.

Read more

اعتراض به دانشگاه‌ آزاد به خیابان انقلاب تهران کشیده شد

December 31, 2018 by · Comments Off on اعتراض به دانشگاه‌ آزاد به خیابان انقلاب تهران کشیده شد 

همزمان با ادامه تجمع دانشجویان علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد، صبح دوشنبه ۱۰ دی شماری از دانشجویان سایر دانشگاه‌ها و مردم در همبستگی با آنان مقابل دانشگاه تهران واقع در خیابان انقلاب تجمع کردند. چند ویدئو از این تجمع در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده که نشان می‌دهد، نیروهای لباس شخصی مانع شکل‌گیری تجمع می‌شوند. در یک ویدئو مأموران لباس شخصی به معترضان حمله و آنان را کتک می‌زنند. معترضان هم شعار می‌دهند: «نه تهدید، نه زندان / دیگه فایده نداره». در یک ویدئو دیگر که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد، معترضان با شعار «مسئول بی‌لیاقت / استعفا، استعفا» خواستار کناره‌گیری علی‌اکبر ولایتی، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی شدند. دانشجویان واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد هم به تجمع در درون محوطه دانشگاه ادامه دادند. در یک ویدئو منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی، دانشجویان خودرو رئیس دانشگاه آزاد را متوقف کردند. به گفته آنان یکی از سرنشینان این خودرو «اسلحه» دارد و آن را به دانشجویان نشان داده است.

Read more

سابقیه و نوشته‌های عبدالعلی فرمانفرماییان

December 31, 2018 by · Comments Off on سابقیه و نوشته‌های عبدالعلی فرمانفرماییان 

همراه با زندگی نامه نویسنده به قلم فاطمه سودآور فرمانفرماییان

Read more

درد دل عمو: داستان یک نوسازی

December 31, 2018 by · Comments Off on درد دل عمو: داستان یک نوسازی 

برگ نخستین – ایرج بشیری

Read more

انتقال ایدز از طریق روابط جنسی در بین زنان ایران ۱۰ برابر شده است

December 30, 2018 by · Comments Off on انتقال ایدز از طریق روابط جنسی در بین زنان ایران ۱۰ برابر شده است 

به گفته رئیس مرکز تحقیقات ایدز ایران، طی دو سال اخیر تعداد زنانی که از طریق روابط جنسی به این بیماری مبتلا شده‌اند ۱۰ برابر شده است. مینو محرز شمار مبتلایان به ایدز در ایران را بیش از ۶۶ هزار نفر برآورد کرده است. مینو محرز، رئیس مرکز تحقیقات ایدز ایران، روز یکشنبه ۹ دی (۳۰ دسامبر) گفت: «اکثر مبتلایان به ویروس ایدز در کشور ۲۵ تا ۴۰ ساله هستند و به علت ضعف اطلاع‌رسانی و نبود آموزش در مورد انتقال ایدز از طریق رفتارهای پرخطر جنسی، جوانان در معرض ابتلا به این بیماری هستند.» رئیس مرکز تحقیقات ایدز ایران افزود: «از دو سال پیش اصلی‌ترین راه انتقال ایدز در کشور تماس جنسی است. زمانی انتقال این بیماری ۹۷ درصد در معتادان مرد و سه درصد در زنان معتاد بود، اما طی دو سال اخیر تعداد زنان مبتلا از طریق روابط جنسی ۱۰ برابر شده است.»

Read more

تجمع بازنشستگان دانشگاه علوم پزشکی مشهد در اعتراض به پرداخت نشدن مطالبات

December 30, 2018 by · Comments Off on تجمع بازنشستگان دانشگاه علوم پزشکی مشهد در اعتراض به پرداخت نشدن مطالبات 

تعدادی از بازنشستگان دانشگاه علوم پزشکی مشهد در اعتراض به پرداخت نشدن معوقات و پاداش بازنشستگی خود، روز شنبه ۸ دی در مقابل دانشگاه علوم پزشکی مشهد تجمع کردند. به گزارش خبرگزاری دانشجو، اعتراض کارمندان بازنشسته دانشگاه علوم پزشکی مشهد در حالی انجام شد که این دانشگاه ساختمانی را با عنوان «برج سفید» با کاربردی تشریفاتی و هزینه‌ای حدود ۴۰ تا ۵۰ میلیاردی در خیابان خاقانی مشهد ساخته است. این بازنشستگان همچنین به خبرگزاری ایلنا گفته اند، اگر پاداش پایان خدمت را همان زمان بازنشستگی پرداخت کنند، می‌توانیم با آن برای آینده خود و فرزندانمان سرمایه‌گذاری کنیم، اما وقتی این مبلغ را با ماه‌ها و حتی سال‌ها تاخیر می‌پردازند، دیگر برای ما فایده‌ای ندارد چون پول، ارزش خود را مدام از دست می‌دهد.

Read more

بافت کهن دهدشت – در استان کهگیلویه و بویر احمد

December 30, 2018 by · Comments Off on بافت کهن دهدشت – در استان کهگیلویه و بویر احمد 

محمود دهقانی

Read more

Uncle’s Complaint: Tale of a Rejuvenation

December 30, 2018 by · Comments Off on Uncle’s Complaint: Tale of a Rejuvenation 

Part one – Dr. Iraj Bashiri

Read more

نگرانی از «تغییر رژیم» در کلام برخی مقام های جمهوری اسلامی؛ علم‌الهدی: فتنه ۹۸ در راه است

December 29, 2018 by · Comments Off on نگرانی از «تغییر رژیم» در کلام برخی مقام های جمهوری اسلامی؛ علم‌الهدی: فتنه ۹۸ در راه است 

تازه ترین اظهارنظرهای مقام های جمهوری اسلامی ایران، نگرانی آنها را از «تغییر رژیم» نشان می دهد و حتی در تازه ترین مورد، احمد علم‌الهدی روحانی محافظه‌کار مدعی شد که «فتنه ۹۸ در راه است.» امام جمعه مشهد و نماینده ولی‌فقیه در استان خراسان رضوی مدعی شد که تصویب لوایح مربوط به پیوستن ایران به کارگروه اقدام ویژه مالی «مقدمه فتنه ۹۸» است. آمریکا و جامعه جهانی ایران را به فعالیت های حمایتی از ترویست ها متهم می کند. پیشتر از ایران خواسته شده بود که به کارگروه اقدامات ویژه مالی بپیوندد. این گروه ویژه برای مبارزه با پول شویی فعال است و جمهوری اسلامی تا مدتها به همراه کره شمالی در لیست سیاه آن قرار داشته است. در یک سال اخیر تلاش های دولت روحانی برای پیوستن به آن ناکام مانده و رهبر جمهوری اسلامی ایران مخالف آن بوده است. علم‌الهدی در نماز جمعه مشهد گفت که در سال آینده «دشمن» قرار است ایران را در «تنگنا» قرار دهد و از طریق «مشکلات اقتصادی و استیصال قشر آسیب پذیر» قصد ضربه زدن به رهبر جمهوری اسلامی را دارد. مقام‌های جمهوری اسلامی اعتراض‌ها به نتیجه انتخابات مناقشه‌برانگیز ریاست‌جمهوری سال ۸۸ را «فتنه» می‌نامند. در آن سال میرحسین موسوی و مهدی کروبی گفتند که حکومت برای پیروزی محمود احمدی نژاد، گزینه نزدیک به رهبر، دست به تقلب گسترده زد. از آن زمان این دو در حصر خانگی هستند.

Read more

نگاهی به جزییات لایحه بودجه ۹۸ ایران؛ از ردپای رهبر تا افزایش بودجه سپاه

December 29, 2018 by · Comments Off on نگاهی به جزییات لایحه بودجه ۹۸ ایران؛ از ردپای رهبر تا افزایش بودجه سپاه 

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران، روز سه‌شنبه چهارم دی ماه در حالی لایحه بودجه پیشنهادی دولت برای سال ۹۸ را به مجلس ارائه کرد که بررسی های اولیه نشان می دهد به رغم کاهش بودجه های عمرانی، بودجه سپاه پاسداران باز هم افزایش یافته است. بودجه پیشنهادی دولت برای سال ۱۳۹۸ در مجموع ۱۷۰۳ هزار میلیارد تومان است و حجم آن نسبت به بودجه سال گذشته افزایش ۴۰ درصدی داشته است. بودجه سال ۹۸ قرار بود روز ۲۵ آذر ماه به مجلس ارائه شود، اما برای «اعمال اصلاحات» مد نظر رهبر جمهوری اسلامی، ارائه آن با تاخیر همراه شد. جزییات «رهنمود»های آیت‌الله خامنه‌ای برای تغییر در بودجه سال ۹۸ منتشر نشد، اما براساس گفته‌ها، یکی از این موارد مربوط به صندوق توسعه ملی ایران و چگونگی برداشت از آن بود. هدف از تاسیس صندوق توسعه ملی در سال ۱۳۸۹ ذخیره کردن بخشی از درآمدهای ناشی از فروش نفت و گاز بود. با این حال طبق شرایطی امکان برداشت از آن برای مقاصد دیگر هم وجود دارد. زمستان سال ۹۶ اعلام شد که آیت‌الله خامنه‌ای موافقت کرده است در سال ۹۷ نزدیک به ۲.۵ میلیارد دلار از این صندوق برای «تقویت بنیه دفاعی» – علاوه بر بودجه نظامی ایران – هزینه شود.

Read more

Next Page »

Bottom