Top

صد زن؛ مروری بر شصت سال اشتغال زنان در ایران

December 3, 2018 by · Comments Off on صد زن؛ مروری بر شصت سال اشتغال زنان در ایران 

در شصت سال گذشته زنان ایران راهی طولانی پیموده‌اند اما راه بسیار طولانی‌تری را هنوز باید بپیمایند. این مروری است کوتاه بر وضعیت اشتغال زنان ایران در شصت سال اخیر با نگاه به کارهای برخی پژوهشگران در داخل و خارج ایران و همچنین آمار رسمی مرکز آمار ایران. اطلاعات کافی برای ترسیم تصوری نسبتا واقعی از مشارکت زنان در نیروی کار و اشتغال یا بیکاری آنها در ایران پیش از سال ١٣٣۵ در دسترس نیست اما سرشماری سراسری آن سال (١٩۵۶) و بعد تداوم سرشماری‌های ده‌ساله و پنج ساله از آن به بعد چنین داده‌هایی را فراهم کرده است. علاوه بر این آمارهای سرشماری خانوار از اواسط دهه هشتاد میلادی و بخصوص آمار نیروی کار از دهه نود میلادی اطلاعات مهمی را برای بررسی و تحلیل بازار کار در ایران فراهم کرده است. در سال ١٣٣۵ نرخ مشارکت زنان در بازار کار (افراد شاغل و جویای کار) ٩.٢ درصد بود و نرخ بیکاری زنان سه دهم درصد. از آن به بعد نرخ مشارکت زنان در بازار کار مرتب افزایش یافت و در سال‌های پیش از انقلاب به نقطه اوج یعنی ١٢.٩ درصد رسید اما نرخ بیکاری هم بسرعت افزایش پیدا کرد و در زمان سرشماری سال ١٣۵۵ به ١۶.۴ درصد رسید. بعد از انقلاب مشارکت زنان در بازار کار کاهش چشمگیری داشت و در سال ١٣٧۵ به ٨.٢ درصد تنزل پیدا کرد، بیکاری هم افزایش یافت و به ٢۵.۵ درصد رسید.

Read more

ازدواج فامیلی و ریسک درون‌زایی

December 3, 2018 by · Comments Off on ازدواج فامیلی و ریسک درون‌زایی 

فرزندان والدین هم‌خون دو برابر دیگران در معرض بیماری‌های ژنتیکی و معلولیت‌های جسمی و ذهنی قرار دارند. سوم دسامبر، روز جهانی معلولان مناسبتی است برای تمرکز بر نرخ بالای ازدواج‌های فامیلی در روستاهای ایران و پیامدهای آن. «همسرم پسرعمه من است. پدر و مادر همسرم هم همین نسبت را با یکدیگر دارند. برادر شوهرم با دخترخاله‌اش ازدواج کرده و دایی و زن دایی ‌خودم هم قوم و خویش هستند. ما در فامیل‌مان بچه معلول نداشتیم و این به ما قوت قلب می‌داد.» این گفته‌های مادری است که دختر یازده ساله‌اش به آتروفی مخچه مبتلاست. کم شنوای در میانه دو سالگی، پزشک عمومی به مادر گوشزد می‌کند که حرف نزدن نیلان عادی نیست و آزمایش سنجش شنوایی می‌دهد. مادر ۲۰ ساله پی می‌برد که کودکش تقریبا نمی‌شنود. در چهارسالگی کودک و در آزمایش “MIR” معلوم می‌شود که بچه به آتروفی مخچه مبتلاست. عارضه‌ای که با از دست رفتن بخشی از سلول‌های مخچه همراه است و موجب اختلال در گفتار، اختلال عملکرد هسته مغزی، حرکات غیرطبیعی چشم، عدم تعادل، تشنج و مشکل در بلع می‌شود. سهم هم‌خونی و عوامل ژنتیکی در ابتلا به آتروفی مخچه ۷۰درصد است. 

Read more

پیمانکار پنتاگون به تجارت غیرقانونی با ایران و فریبکاری متهم شد

December 3, 2018 by · Comments Off on پیمانکار پنتاگون به تجارت غیرقانونی با ایران و فریبکاری متهم شد 

روزنامه وال استریت جورنال در گزارشی نوشت: سه مدیر اجرایی پیشین مرتبط با بزرگترین پیمانکار آمریکایی دوره جنگ، به فریب دادن وزارت دفاع آمریکا و انجام تجارت غیرقانونی با ایران متهم شدند. «ابوهدی فاروقی» مدیر اجرایی پیشین شرکت «Anham FZCO»، از جمله متهمان در ارتباط با یک قرارداد ۸.۱ میلیارد دلاری تامین مواد غذایی و آب برای نیروهای آمریکا در افغانستان است. «مازن فاروقی» برادر جوان‌تر ابوهدی، مالک شرکت لجستیکی مرتبط با «Anham»، و «صلاح معروف» از مدیران شرکت های تامین کننده «Anham»، دیگر متهمان پرونده هستند. تحقیقات درباره این شرکت پس از آن رخ داد که روزنامه وال استریت جورنال در سال ۲۰۱۳ فاش کرد شرکت «Anham» تجهیزات و مواد مورد نیاز ارتش آمریکا را در نقض احتمالی تحریم های ایالات متحده از طریق ایران جا به جا کرده بود. آقای فاروقی و همسرش از چهره های شناخته شده در واشنگتن و از حامیان مالی خیریه خانواده کلینتون هستند. در نسخه آرشیوی وبسایت «Anham»، مدیر اجرایی پیشین این شرکت، فردی «بسیار شناخته شده برای مشارکت فعال» در پروژه های خیریه مختلف از جمله در «ابتکار جهانی کلینتون» توصیف شده است. آقای فاروقی و همسرش در سال ۱۹۹۹ در جشن شب سال نو میلادی به میزبانی کلینتون ها شرکت داشتند.

Read more

China-US Tariff Truce is Opportunity with Tight Time Frame

December 3, 2018 by · Comments Off on China-US Tariff Truce is Opportunity with Tight Time Frame 

China and the United States have agreed to put tariffs on hold and give negotiations a chance. But the short 90-day period the two have to finish negotiations, which includes major holidays both in Washington and Beijing, will require quick steps, analysts say. China’s pledges to purchase what the White House calls “substantial” amounts of agricultural, energy, industrial and other products are relatively straightforward. What will be more difficult are the other items that Washington said the two agreed on.
 Those include the pledge to immediately begin negotiations on structural changes such as forced technology transfers, intellectual property protection, non-tariff barriers, cyber theft, services and agriculture. Raymond Yeung, a senior economist of Greater China at the Australia and New Zealand Banking Group said that despite the tariff truce, resolving the differences between the two countries and making progress would not be easy. “Markets should not be too happy too early,” he said. “If you look at the White House statement there is still a lot of structural issues that the Chinese have to fulfill for the U.S. not to increase the tariffs.”

Read more

Bottom