Top

Iranian TV: Suicide Car Bombing Kills 2 Police Officers, Injures 28

December 6, 2018 by · Comments Off on Iranian TV: Suicide Car Bombing Kills 2 Police Officers, Injures 28 

A suicide car bomber attacked a police headquarters in the southeastern Iranian port city of Chabahar on Thursday, killing at least two police and wounding 28 people, state TV reported. No one immediately claimed responsibility for the attack State television broke into its regular broadcast to report the attack, because such assaults are rare in the Islamic Republic. Rahmdel Bameri, a provincial official, told state TV that a suicide attacker driving a vehicle loaded with explosives drove up to the police headquarters. He said police officers blocked the vehicle and started firing at the driver, who then detonated his explosives.

Read more

تولد اولین نوزاد از رحم پیوندی از یک زن مرده

December 6, 2018 by · Comments Off on تولد اولین نوزاد از رحم پیوندی از یک زن مرده 

برای نخستین بار یک نوزاد از طریق رحم پیوندی فردی مرده در برزیل سالم به دنیا آمد. این عمل پیوند که ده ساعت طول کشید در سال ۲۰۱۶در سائوپائولوی برزیل انجام شد. پس از این عمل، مادر ۳۲ ساله تحت درمان باروری نیز قرار گرفت. از ۳۹ مورد پیوند رحم که با استفاده از رحم‌‎های اهدایی افراد زنده در این شهر انجام شد، تنها یازده مورد آن نتیجه داد. در میان آنها مادرانی هم بودند که رحم‌شان را به دختران‌شان اهدا کرده بودند. اما در ۱۰ مورد قبلی که از رحم پیوندی افراد مرده استفاده شده بود، یا ناموفق بود و یا به افتادن بچه منجر شد. داروهای تجویزشده در این مورد، چنانکه در مجله پزشکی لانست آمده، اهداکننده زنی چهل و چند ساله صاحب سه فرزند بود که در اثر خونریزی مغزی جان داده بود. زن دریافت‌کننده رحم نوعی از نارسایی ژنتیکی داشته و بدون رحم به دنیا آمده است. از هر ۴۵۰۰ زن در دنیا یک نفر دچار این سندروم است. با این حال، تخمدان‌های این زن همچنان فعال بوده است. پزشکان موفق شدند تخمک‌هایی از او بردارند و با اسپرم همسرش بارور کنند و سپس رویان به دست آمده را منجمد کنند. به این زن همچنین داروهایی داده شد تا سیستم ایمنی بدن او را ضعیف بسازد و در نتیجه بدنش در برابر پذیرش این پیوند مقاومت نکند.

Read more

هشدار استرالیا به دوتابعیتی‌ها: در برنامه سفر به ایران بازنگری کنید

December 6, 2018 by · Comments Off on هشدار استرالیا به دوتابعیتی‌ها: در برنامه سفر به ایران بازنگری کنید 

وزارت خارجه استرالیا به شهروندان ایرانی‌تبار خود در مورد سفر به ایران هشدار داده است. توصیه‌های سفر به ایران در سایت وزارت‌خارجه استرالیا یک روز پس از انتشار خبر بازداشت میمنت حسینی به روز شده است. وزارت‌ خارجه استرالیا از شهروندان دوتابعیتی این کشور که دارای پاسپورت ایرانی هستند خواسته است، اگر تصمیم دارند به ایران سفر کنند در تصمیم خود تجدیدنظر کنند. یکی از مقامات وزارت‌خارجه استرالیا در ایمیلی که کپی آن در اختیار دویچه‌وله قرار گرفته، تأکید کرده است که شهروندان دوتابعیتی در صورت سفر به ایران  “در معرض خطر بازداشت‌های خودسرانه یا دستگیری رسمی توسط  مقامات ایران قرار دارند”. در این ایمیل هشدار داده شده: «شهروندانی که فعالیت‌ آنها ممکن است توجه مقامات ایران را جلب کند از جمله فعالیت‌های تحقیقاتی و دانشگاهی در خطر بازداشت هستند.» در ادامه تأکید شده که به توصیه‌های ایمنی وزارت‌خارجه برای سفر به ایران توجه شود و هر مسافری که دارای تابعیت ایران است به ویژه “کارمند‌ان نهادهای دانشگاهی یا دانشجویان از این توصیه‌ها آگاه شوند”.    در صفحه‌ اطلاع‌رسانی وزارت‌‌خارجه استرالیا در مورد سفر به ایران خطاب به شهروندان دوتابعیتی تأکید شده که ایران تابعیت دوم را به رسمیت نمی‌شناسد و اگر استرالیایی‌های ایرانی‌تبار در ایران بازداشت شوند، سفارت استرالیا در تهران امکان حمایت از آنها را نخواهد داشت.

Read more

نتیجه یک پژوهش: تهران به آرامی نشست می‌کند

December 6, 2018 by · Comments Off on نتیجه یک پژوهش: تهران به آرامی نشست می‌کند 

محققان بر اساس مطالعه تصاویر ماهواره‌ای می‌گویند بخشی از تهران حدود ۲۵ سانتی‌متر در سال نشست کرده است. بر پایه این تصاویر، پایتخت ایران از حدود ۱۵ سال پیش با پدیده فرونشست زمین مواجه بوده است. استفاده بی‌‌رویه از آب‌های زیرزمینی عامل فرونشست زمین است. زمین زیر پای تهران، پایتخت ایران تکان می‌خورد و ممکن است در نهایت منجر به نابودی برخی از محله‌های این کلان‌شهر با ۱۵ میلیون جمعیت شود. این موضوع در مقاله‌ای که به‌تازگی در مجله «طبیعت» (Nature) منتشر شده، آمده است. بر اساس یافته‌های یک گروه از پژوهشگران، زمین تهران در طی ۱۵ سال گذشته به‌شکل قابل توجهی نشست کرده و به نظر می‌رسد که این پدیده کم کم شدت می‌گیرد. تصاویر ماهواره‌ای بین سال‌های ۲۰۰۳ و ۲۰۱۷ نشان می‌دهند که حدود ۱۰ درصد مرکز تهران و همچنین شمار زیادی از روستاهای همسایه واقع در شمال غربی آن دچار پدیده فرونشست زمین هستند. در برخی مناطق، میزان فرونشست زمین حدود ۲۵ سانتی‌متر در سال بوده در حالی‌که زمین در منطقه فرودگاه بین‌المللی تهران هر سال ۵ سانتی‌متر فرو می‌نشیند.

Read more

Bottom