Top

Female Veterans Quietly Struggle With Sexual Harassment, Suicide

December 9, 2018 by · Comments Off on Female Veterans Quietly Struggle With Sexual Harassment, Suicide 

Read more

هشدار ۵۰۰ فعال دانشجویی ایران در مورد تبعات ‘سرکوب گسترده‌’ در کشور

December 9, 2018 by · Comments Off on هشدار ۵۰۰ فعال دانشجویی ایران در مورد تبعات ‘سرکوب گسترده‌’ در کشور 

یش از ۵۰۰ فعال نشریات دانشجویی در نامه ای به سرگشاده به حسن روحانی رئیس جمهور، در مورد تبعات “سرکوب گسترده‌ هر نهاد مدنی مستقل و هر اعتراض مسالمت‌آمیز قانونی” در ایران هشدار دادند. این دانشجویان با انتقاد از رئیس جمهور و دیگر مسئولان حکومتی ایران به خاطر نادیده گرفتن “اعتراض‌ها و مطالبات اجتماعی و دانشجویی” تاکید کردند: “امروز دیگر صدای پوتین نظامیان نه فقط از دانشگاه که از سرتاسر کشور به گوش می‌رسد.” این نامه، یک روز پس از آن منتشر می شود که شوراهای صنفی دانشجویان ٣۵ دانشگاه ایران، در بیانیه ای به مناسبت ۱۶ آذر، که در ایران “روز دانشجو” نامیده می شود، نسبت به تشدید فشارهای امنیتی علیه فعالان دانشجویی در یک سال اخیر هشدار داده بودند. شوراهای صنفی در بیانه دیروز خود، مشخصا از “سرکوب دانشجویان” پس از اعتراضات دی ماه ۱۳۹۶، “بازداشت بیش از ۳۰۰ دانشجو در سراسر کشور و صدور بیش از صد سال حکم حبس، مجازات شلاق و ممنوع‌الخروجی” برای دانشجویان انتقاد کرده بودند.

Read more

حکم اعدام یک ‘مفسد اقتصادی’ در دیوان عالی ایران تایید شد

December 9, 2018 by · Comments Off on حکم اعدام یک ‘مفسد اقتصادی’ در دیوان عالی ایران تایید شد 

سخنگوی قوه قضاییه ایران از صدور احکام قطعی برای ۱۰ “مفسد اقتصادی”، از جمله تایید حکم اعدام یکی از متهمان در دیوان عالی کشور خبر داده است. غلامحسین محسنی‌اژه‌ای، سخنگو و معاون اول قوه قضاییه ایران گفت که حکم حمید باقری درمنی که پیش از این به جرم ارتشا و کاهبرداری در دادگاه بدوی به اعدام محکوم شده بود، در دیوان عالی تایید شده است. اتهام حمید باقری درمنی، ۴۹ ساله، “افساد فی الارض از طریق کلاهبرداری” اعلام شده بود که موارد متعددی از اتهامات مربوط به فساد و سوء استفاده از سیستم‌های بانکی و بیمه و همین‌‌ طور پرداخت رشوه را در بر می‌گرفت. از او همچنین به عنوان یکی از بزرگ‌ترین بدهکاران بانکی در ایران یاد شده است. ابولقاسم صلواتی، قاضی دادگاه حمید باقری درمنی بود که در نهایت برای او حکم اعدام صادر کرد. از زمان آغاز فعالیت دادگاه‌های ویژه اقتصادی درایران، این سومین حکم اعدام این دادگاه‌ها است که در دیوان عالی کشور تایید می‌شود.

Read more

توافق آلمان و فرانسه برای میزبانی ساز و کار مالی با ایران

December 9, 2018 by · Comments Off on توافق آلمان و فرانسه برای میزبانی ساز و کار مالی با ایران 

برای باز نگه داشتن کانال‌های مالی و حفظ توافق هسته‌ای با ایران، اتحادیه اروپا ساز و کار ویژه‌ای بر اساس تهاتر کالا طراحی کرده. فرانسه و آلمان بر سر میزبانی آن به توافق رسیدند. فرانسه میزبانی SPV را به عهده می‌گیرد و آلمان رئیس آن را تعیین می‌کند. ارائه خدمات به ایران صرفاً به اقلام انسانی محدود می‌شود و کالاها و خدماتی را که ایالات متحده تحریم کرده در برنمی‌گیرد. نفت در برابر غذا از مجرای اتحادیه اروپا به ازای پایبندی ایران به توافق هسته‌ای. «ساز و کار ویژه مالی» (SPV) بر پایه مبادله تهاتری (پایاپای) نفت در برابر کالا و خدمات و جایگزینی یورو با دلار در این معاملات قرار دارد. کشورهای اروپایی قول داده‌اند که در سال آینده میلادی این ساز و کار ویژه را به‌ اجرا در آورند اما به دلیل پیامدهای تحریم‌های آمریکا هیچ کشوری حاضر نشده بود که میزبان آن شود. نشریه آلمانی‌زبان «ویرتشفتس‌ووخه»، یکشنبه ۹ دسامبر/ ۱۸ آذر به نقل از دیپلمات‌هایی که نام آن‌ها افشا نشده گزارش داد که اکنون «ساز و کار ویژه مالی» به عنوان یک شرکت مستقل در فرانسه مستقر می‌شود و ریاست آن را یک مدیر آلمانی به عهده می‌گیرد. پیش از این اتریش، بلژیک و لوکزامبورگ از ترس تحریم‌های آمریکا اعلام کرده بودند که میزبانی ساز و کار مالی را به عهده نمی‌گیرند. به گفته این دیپلمات‌ها ۹ کشور به همکاری با ساز و کار مالی علاقمندند. نام ایتالیا، اسپانیا، اتریش و اتحادیه اقتصادی بنلوکس شامل هلند و بلژیک و لوکزامبورگ و البته آلمان و فرانسه که مبتکر و مجری این طرح بودند، رسماً اعلام شده.

Read more

US, China Look to Limit Impact of Tech Head’s Arrest

December 9, 2018 by · Comments Off on US, China Look to Limit Impact of Tech Head’s Arrest 

With many questions still unanswered, governments in both the United States and China appear to be working to limit the fallout from the arrest of a top Chinese technology executive and its possible impact on trade negotiations. News of the detention in Canada of Meng Wanzhou, tech giant Huawei’s chief financial officer, rocked markets across the globe. Many were quick to voice concern that the move could derail trade talks, and it came as both sides were hailing last weekend’s meeting between U.S. President Donald Trump and China’s Xi Jinping as a “big success.” So far, Trump and his administration have been strangely quiet on the topic, analysts said. Christopher Balding, a China scholar at Fulbright University Vietnam, said that from China’s perspective, Meng’s arrest was a political escalation and the Trump administration seemed to understand that.

Read more

مدیر ارشد مالی هواوی ممکن است برای معامله با ایران تا ٣٠ سال زندان بگیرد

December 9, 2018 by · Comments Off on مدیر ارشد مالی هواوی ممکن است برای معامله با ایران تا ٣٠ سال زندان بگیرد 

منگ وانژو، مدیر ارشد مالی شرکت چینی هواوی از طرف آمریکا به کلاهبرداری در روابط تجاری با ایران متهم شده و ممکن است در این زمینه تا ٣٠ سال زندان بگیرد. او به درخواست آمریکا در کانادا بازداشت شده و روز جمعه در دادگاهی در کانادا حاضر شد تا درباره وثیقه‌اش تصمیم‌گیری شود. دادستان‌های آمریکایی ادعا کرده‌اند که خانم منگ از یکی از شرکت‌های تابعه هواوی، به نام اسکای‌کام استفاده کرده تا در سال‌های ٢٠٠٩ تا ۲۰۱۴ تحریم‌های ایران را دور بزند. چین خواهان آزادی منگ وانژو شده و کانادا بر اهمیت روابط دوجانبه با چین تاکید کرده است.

Read more

فشار آمریکا برای اجرای دقیق تحریم؛ جهانگیری: راه‌های جدیدی برای فروش نفت پیدا کرده‌ایم

December 9, 2018 by · Comments Off on فشار آمریکا برای اجرای دقیق تحریم؛ جهانگیری: راه‌های جدیدی برای فروش نفت پیدا کرده‌ایم 

در حالی که این هفته مقام های آمریکایی در اروپا بر اجرای دقیق تحریم ها علیه جمهوری اسلامی ایران تاکید کردند، اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهوری ایران گفته است جمهوری اسلامی برای فروش نفت خود به «راه‌های جدیدی» دست پیدا کرده است. به گزارش ایسنا، جهانگیری در گفت‌وگویی با خبرگزاری ژاپنی کیودو گفته است، حتی در صورتی که «شرکای اصلی اقتصادی» ایران اقدام به کاهش خرید نفت خود از این کشور کنند، نفت به «شرکای جدیدی» فروخته خواهد شد. معاون اول رییس‌ جمهوری ایران در این گفت‌وگو پذیرفته است که میزان تولید نفت ایران در ماه‌های گذشته به نسبت ماه آوریل کاهش داشته، اما گفته است این کاهش «قابل توجه» نبوده است.

Read more

مراسم گرامیداشت مختاری و پوینده با دخالت مأموران امنیتی لغو شد ــ‌ گفت‌و‌گو با سهراب مختاری

December 9, 2018 by · Comments Off on مراسم گرامیداشت مختاری و پوینده با دخالت مأموران امنیتی لغو شد ــ‌ گفت‌و‌گو با سهراب مختاری 

سهراب مختاری در گفت‌و‌گو با «زمانه» تأیید کرد که مراسم گرامیداشت محمد مختاری و محمدجعفر پوینده به خاطر دخالت نیروهای امنیتی برگزار نشد. آذر امسال بیستمین سالگرد قتل‌ سیاسی این دو روشنفکر برجسته ایرانی است. محمد مختاری، پدر سهراب، و محمدجعفر پوینده دو تن از نویسندگانی هستند که در جریان قتل‌های زنجیره‌ای سیاسی در ۱۳۷۶ به دست مأموران امنیتی جمهوری اسلامی به قتل رسیدند. طبق سنت سالانه، کانون نویسندگان ایران در فراخوانی اعلام کرده بود که امروز جمعه ۱۶ آذر ساعت ۳ بعدازظهر برای گرامیداشت یاد محمد مختاری و محمدجعفر پوینده به امامزاده طاهر کرج می‌روند و بر سر مراز این دو تن ادای احترام می‌کنند.

Read more

Bottom