Top

US Defense Secretary Mattis to Step Down in February

December 21, 2018 by · Comments Off on US Defense Secretary Mattis to Step Down in February 

Read more

بازگشت به جان اشتاین‌بک، در آمریکای دونالد ترامپ

December 21, 2018 by · Comments Off on بازگشت به جان اشتاین‌بک، در آمریکای دونالد ترامپ 

جان اشتاین‌بک، که امروز پنجشنبه بیستم دسامبر پنجاهمین سالگرد درگذشت اوست، از بزرگترین نویسندگان آمریکایی قرن بیستم، وقتی آخرین لحظات زندگی‌اش را روز بیستم دسامبر ۱۹۶۸ در آپارتمان خود در منهتن نیویورک سپری کرد، شاید باور نمی‌کرد مسائلی که او در آثارش مطرح کرده، پنجاه سال بعد، یعنی این روزها، همچنان مایه دغدغه هم‌وطنانش باشد. اشتاین‌بک که هنگام مرگ شصت و شش ساله بود، در ده‌ها اثری که در قالب‌های مختلف مثل رمان، مجموعه داستان، سفرنامه و فیلم‌نامه نوشت، به موضوعات و مضامینی چون بحران اقتصادی، تغییرات آب‌وهوایی، بحران مهاجران و همچنین مداخله‌ نظامی قدرت‌های جهانی پرداخت. نویسنده سیاسی – اما پیش از هر چیز، جان اشتاین‌بک نویسنده‌ای بود که نگاهی انتقادی به جامعه خود و اوضاع جهان داشت. او نابرابری‌ها و بی‌عدالتی را با حساسیت بالا مشاهده و حتی تجربه کرد و علیه آن در آثارش واکنش نشان داد. ارتباط با نویسندگان چپگرا، روزنامه‌نگاران و سندیکاها، بر آثار اشتاین‌بک بسیار تأثیرگذار بود. او در ۱۹۳۵ به اتحادیه نویسندگان آمریکایی که یک سازمان کمونیستی به شمار می‌رفت، پیوست و در ۱۹۳۹ همراه با چند نویسنده دیگر، نامه‌ای را امضا کرد که در آن از اشغال فنلاند از سوی ارتش سرخ در جریان “جنگ زمستان” حمایت شده بود.

Read more

“گرجستان کشش موج مسافران ایرانی‌‌ را ندارد”

December 21, 2018 by · Comments Off on “گرجستان کشش موج مسافران ایرانی‌‌ را ندارد” 

پروازهای گرجستان با کاهش تقاضای مسافران ایرانی خالی شده‌اند. تفلیس طی یک‌ماه مانع ورود ۴۳۴ ایرانی شد. رئیس انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی ایران می‌گوید واکنش دولت ایران به بدرفتاری‌ها و بی‌احترامی‌های گرجستان جدی نیست. سخت‌گیری با مسافران ایرانی در مرزهای ورودی گرجستان ادامه دارد و همین موجب کاهش تقاضا برای سفر به این کشور شده است. مرتضی قربانی، دبیر انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی ایران می‌گوید: «متاسفانه گرجستان توضیح شفافی نداده و اعلام موضع نکرده که در آینده چه خواهد شد. در نتیجه مردم نگران برخوردها در مبادی ورودی این کشور هستند.» خبرگزاری ایسنا به نقل از یک کارگزار سفر می‌نویسد: «پروازهای گرجستان پس از بازگرداندن تعداد زیادی از اتباع ایرانی همچنان برقرار است اما تقاضا کمتر شده است.» این منبع می‌گوید دو هفته قبل افراد بیشتری به نسبت روزهای اخیر بازگردانده شدند. حرمت‌الله رفیعی، رییس انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی ایران  نیز به ایسنا گفته که بی احترامی به ایرانی‌ها در گرجستان ادامه دارد و تفلیس هیچ توضیحی نداده است: «دولت ایران هم واکنش‌هایی داشته و پیگیری‌هایی کرده اما وقتی بازگرداندن ایرانی‌ها هم‌چنان ادامه دارد پس برخورد جدی هنوز نشده است.» طبق اعلام وزارت کشور گرجستان ۱۱۵۱ تبعه خارجی در ماه نوامبر از ورود به این کشور منع شده‌اند که ۴۳۴نفرشان ایرانی بوده‌اند. این صدرنشینی در لیست دیپورت‌شدگان در حالی است که شماری از شهروندان ایرانی برای فرار از تورم، پول‌های خود را به گرجستان منتقل کرده‌ و خانه و ملک خریده‌اند.

Read more

دونالد ترامپ با اعلام خروج نیروهای آمریکا از سوریه، گفت مبارزه با داعش بر عهدۀ مسکو، تهران و دمشق است

December 21, 2018 by · Comments Off on دونالد ترامپ با اعلام خروج نیروهای آمریکا از سوریه، گفت مبارزه با داعش بر عهدۀ مسکو، تهران و دمشق است 

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا که چهارشنبه شب خروج نیروهای این کشور را از سوریه اعلام کرده بود، اندکی بعد در پی ابراز مخالفت و حیرت برخی سیاستمردان آمریکا، به توجیه تصمیم خود پرداخت و یکبار دیگر با انتشار یک توئیت تاکید کرد که «زمان بازگشت به خانه و بازسازی کشور فرا رسیده است». برخی اعضای کنگرۀ آمریکا از این تصمیم ابراز تاسف کرده و آنرا در تضاد با سیاست‌های بازدارندۀ آمریکا در برابر ایران تلقی می‌کنند. دونالد ترامپ که با اعلام تصمیم خود مبنی بر خروج کامل و فوری کلیۀ نیروهای آمریکائی از سوریه، بسیاری از متحدان خود در این کشور را غافلگیر و نگران کرد، بامداد امروز به توجیه تصمیم خود پرداخت و این سیاست را پیش بینی شده خواند و گفت وی در مدت مبارزات انتخاباتی بصورت آشکار همواره بر لزوم چنین اقدامی تاکید کرده است. دونالد ترامپ در توئیت خود نوشت «روسیه، ایران و سوریه دشمنان محلی و نزدیک گروه دولت اسلامی هستند و ما داریم کار آنها را انجام می‌دهیم».   رئیس جمهوری آمریکا در توئیت خود می پرسد «آیا ایالات متحد آمریکا می‌خواهد ژاندارم خاورمیانه شود در حالیکه در برابر این کار هیچ چیزی بدست نمی‌آورد و تنها جانِ پرارزشِ [سربازان خود] و میلیاردها دلار از دست می‌دهد تا از جان کسانی که ارزش کار او را نمی‌دانند محافظت کند؟» وی همچنین می‌پرسد «مگر ما می‌خواهیم برای همیشه در آنجا بمانیم؟» و خود پاسخ می‌دهد که «زمان برای اینکه دیگران وارد میدان شوند، فرارسیده است».

Read more

Bottom