Top

رهبر حزب کارگر بریتانیا به ‘حمایت از حکومت خودکامه ایران’ متهم شد

January 6, 2019 by · Comments Off on رهبر حزب کارگر بریتانیا به ‘حمایت از حکومت خودکامه ایران’ متهم شد 

جرمی کوربین، رهبر حزب کارگر – حزب اصلی مخالف دولت – را به حمایت از حکومت ایران متهم کرده و هدف انتقاد شدید قرار داده است. نایجل فاراژ، رهبر سابق حزب یوکیپ – حزب راستگرای مخالف عضویت بریتانیا در اتحادیه اروپا – آنچه را که “سکوت” آقای کوربین در برابر عملکرد و سیاست‌های داخلی و خارجی جمهوری اسلامی، از جمله در زمینه نقض حقوق بشر خوانده، نشانه حمایت او از حکومت ایران دانسته است. آقای فاراژ در حال حاضر یکی از نمایندگان بریتانیا در پارلمان اروپاست و مقاله او با عنوان “این دلیل واقعی است که چرا کوربین در برابر ایران سکوت کرده” در شماره امروز، یکشنبه، ۶ دسامبر (١۶ دی) هفته نامه اکسپرس منتشر شده است. او در این مقاله در یادآوری عملکرد حکومت ایران گفته است که “ظرف یک هفته بیش از بیست تن توسط نیروهای امنیتی در ایران کشته و حدود پانصد تن بازداشت شده‌اند” و می‌افزاید که ایران یک قدرت اتمی است که “با فشردن بیشتر خاورمیانه در چنگال تعصب آمیز خود، تهدیدی جدی را متوجه ثبات جهانی می‌کند.” وی با اشاره به اینکه به عنوان رهبر حزب اصلی مخالف دولت در پارلمان، آقای کوربین ممکن است روزی نخست وزیر شود، می‌نویسد: “من انواع و اقسام رسانه‌ها را جستجو کردم اما اثری نیافته‌ام که نشان دهد جرمی کوربین، فردی که به او با عنوان نخست وزیر آینده بریتانیا اشاره می‌شود، در این مورد اظهار نظری کرده باشد.”

Read more

فرهاد میثمی حمایت دولت ترامپ از آزادی خود را رد کرد

January 6, 2019 by · Comments Off on فرهاد میثمی حمایت دولت ترامپ از آزادی خود را رد کرد 

فرهاد میثمی در نامه‌ای از اوین راه‌هایی برای “تغییر رفتار حاکمیت” پیشنهاد کرده است. این فعال مدنی همچنین حمایت دولت ترامپ از آزادی خود را نپذیرفته و از “امثال” او خواسته که “اشک تمساح حقوق بشری‌شان را جای دیگری بریزند”. فرهاد میثمی، پزشک و فعال مدنی، در نامه‌ای از زندان اوین که متن آن روز شنبه ۱۵ دی (پنجم ژانویه) در وبسایت کلمه منتشر شده، در “نوشتاری دوقلو” از یک‌سو ضمن انتقاد از قوه قضائیه ایران به تبیین “راه‌های عملی ایجاد تغییرات” در “رفتار حاکمیت‌های اقتدارطلب” پرداخته و از سوی دیگر حمایت دولت کنونی آمریکا از خود را نپذیرفته است. این پزشک و فعال مدنی که بیش از پنج ماه پیش بازداشت و به زندان اوین منتقل شد، با اتهام‌هایی نظیر “تبانی و اجتماع به قصد بر هم زدن امنیت کشور” روبه‌رو است. آقای میثمی ابتدا با اشاره به روند رسیدگی شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی صلواتی به پرونده خود، شرح داده است که چند بار برگه ابلاغ اعزام به دادگاه را به دلیل عدم رعایت فاصله قانونی میان “ابلاغ احضاریه و جلسه رسیدگی” از سوی مقام‌های قضایی با این توضیح پس فرستاده که «به موجب ماده ۳۴۳ آیین دادرسی کیفری، فاصله بین ابلاغ احضاریه تا جلسه رسیدگی نباید کمتر از یک هفته باشد». این فعال مدنی می‌افزاید: «در ادامه، با اشاره به ماده ۳۵ قانون اساسی و ماده ۵ آیین دادرسی کیفری و مفادی دیگر، بر حق “انتخاب” و “دسترسی” به وکیلم تاکید کردم (ایشان [قاضی صلواتی] وکیل مرا از همان ورودی ساختمان راه نمی‌داد؛ رابطین امنیتی هم اصرار می‌کردند که وکیلت را عوض کن و از لیست [کذای وکلای حکومتی] مورد تایید رییس قوه قضا انتخاب کن! طبعاً به شدت مخالفت می‌کردم) نوشتم که بدون رعایت دو مورد مذکور (رعایت مفاد قانونی ابلاغ و برخورداری از حق انتخاب وکیل مستقل) در جلسه حاضر نخواهم شد.»

Read more

Norwegian Airline’s Plane Stuck in Iran Awaiting Parts

January 6, 2019 by · Comments Off on Norwegian Airline’s Plane Stuck in Iran Awaiting Parts 

Norwegian Air Shuttle said Friday one of its Boeing 737s has been stuck in Iran for three weeks after an unscheduled landing because of engine problems, as U.S. restrictions reportedly create headaches for the airline and possibly passengers. The aircraft was en route from Dubai to Oslo with 192 passengers and crew members when it carried out a “safety landing” in Shiraz in southwestern Iran because of engine trouble Dec. 14, a Norwegian Air Shuttle spokesman, Andreas Hjornholm, told AFP. While passengers were able to fly on to Oslo the following day on another aircraft, the Boeing 737 Max has been stuck on Iranian soil where the airline’s mechanics are trying to repair it, Hjornholm said.

Read more

اتهام هشت فعال محیط زیست «فساد فی‌الارض» اعلام شد

January 6, 2019 by · Comments Off on اتهام هشت فعال محیط زیست «فساد فی‌الارض» اعلام شد 

سخنگوی قوه قضائیه اتهام هشت تن از فعالان محیط زیست بازداشت را «فساد فی‌الارض» اعلام کرد. گفت از آزادی عباس عدالت خبر ندارد و احمد عراقچی، معاون ارزی وزارت امورخارجه با اجازه قاضی به صورت موقت آزاد شده و پرونده برادر رئیس دولت مختومه نشده است. او از وضعیت کارگران زندانی هم اظهار بی اطلاعی کرد و از اسماعیل بخشی خواست شکایت کند تا قوه قضاییه به موضوع شکنجه‌اش ورود کند. غلامحسین محسنی اژه‌ای، سخنگوی قوه قضائیه جمهوری اسلامی ایران، یکشنبه ۱۶ دی از ارسال پرونده هشت فعال محیط زیستی به دادگاه خبر داد. فعالان محیط زیست ایران بهمن سال گذشته دستگیر شدند. کاووس سیدامامی یکی از متهمان این پرونده در زندان جان باخت. مسئولان سازمان زندان‌ها گفتند که او خودکشی کرده، موضوعی که خانواده این استاد فقید دانشگاه تائید نکردند و خواستار بررسی آن شدند. حال در شرایطی که حدود یکسال از بازداشت فعالان محیط زیست می‌گذرد، محسنی اژه‌ای می‌گوید که پرونده هشت تن از آنان به دادگاه ارسال شده اما تاریخ دادگاه تعیین نشده است.

Read more

Bottom