Top

نظامی پیشین آمریکا بعد از دیدار با دوست دختر ایرانی‌اش در مشهد بازداشت شد

January 8, 2019 by · Comments Off on نظامی پیشین آمریکا بعد از دیدار با دوست دختر ایرانی‌اش در مشهد بازداشت شد 

یک سرباز پیشین ارتش آمریکا که برای دیدار با دوست دخترش به ایران سفر کرده بود، از تابستان گذشته در ایران زندانی شده است. جوآن وایت، مادر مایکل آر. وایت ۴۶ ساله، روز دوشنبه ۱۷ دی به نیویورک تایمز گفت که پسرش قرار بود جمعه ۷ مرداد با پرواز امارات به آمریکا بازگردد، اما هرگز برنگشت  خانم وایت می گوید که سه هفته پیش از طریق وزارت خارجه آمریکا مطلع شده که پسرش در ایران زندانی است. مادر این آمریکایی تایید کرده که مایکل وایت قبلا هم برای دیدن دوست دخترش به ایران رفت و آمد کرده بود. مادر این نظامی سابق به نیویورک تایمز گفته است که وزارت خارجه آمریکا از طریق سفارت سوئیس، به عنوان حافظ منافع ایالات متحده در ایران، پیگیر وضعیت مایکل وایت شده است. پیش از این برخی رسانه های به نقل از یک زندانی دیگر، نوشته بودند که یک فرد آمریکایی که سابقه نظامی داشته، در ایران زندانی است.

Read more

توقف قطارهای سریع‌السیر رجا در ایران به دلیل بدهی و ملاحظات ایمنی

January 8, 2019 by · Comments Off on توقف قطارهای سریع‌السیر رجا در ایران به دلیل بدهی و ملاحظات ایمنی 

قطارهای سریع السریع شرکت رجا در ایران به دلیل انباشت بدهی، ناتوانی از تامین ایمنی و اختلاف با دولت جمهوری اسلامی ایران چهار روز است که از حرکت بازمانده است. محمد رجبی مدیرعامل این شرکت حمل و نقل ریلی رجا گفته است که از دو ماه قبل درباره توقف فروش بلیت قطارهای پرسرعت از ۱۵ دی‌ماه سال جاری هشدار داده بودیم و این موضوع به راه آهن ایران اعلام شده بود. آقای رجبی به خبرگزاری دانشچویان ایران (ایسنا) گفته است: “برای از سرگیری حرکت قطارهای پرسرعت، این شرکت به ۳۰ میلیون یورو نیاز دارد”. مدیرعامل رجا گفته که “فعالیت قطارهای سریع السیر با توجه به هزینه‌های بسیار بالای تعمیر و نگهداری و نبود بودجه کافی و لازم امکان‌پذیر نبود”. به گفته آقای رجبی حرکت این قطارها در مسیر تهران و مشهد و تهران و یزد و بر عکس در حال حاضر متوقف شده است. شرکت رجا که متعلق به دولت ایران و سهام آن صددرصد دولتی بود در اواخر سال ۱۳۸۸ و در زمان ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد بابت بدهی دولت به سازمان تامین اجتماعی، به صندوق بازنشستگی این سازمان واگذار شد. دولت ایران از اقدام را خصوصی سازی شرکت رجا بر اساس اصل ۴۴ قانون اساسی ایران خواند. از این زمان به بعد رجا یک شرکت خصوصی تلقی و یارانه دولت به آن قطع شده است اما دولت تعهداتی برای آن در نظر گرفته و از جمله قیمت بلیت های آن را تعیین می کند. حسن روحانی در ماه های اول ریاست جمهوری اش از این شیوه واگذاری شرکت های دولتی انتقاد کرده بود. روزنامه شرق چاپ تهران در گزارشی که به تازگی درباره این شرکت منتشر کرده گفته که شرکت رجا هزار و ۱۰۰میلیارد تومان ضرر انباشه دارد و بیش از ۴۳۰ میلیاد تومان هم به راه آهن جمهوری اسلامی ایران بدهکار است.

Read more

White House Paints Crisis at Border, Considers Declaring National Emergency

January 8, 2019 by · Comments Off on White House Paints Crisis at Border, Considers Declaring National Emergency 

President Donald Trump is making his case Tuesday to the American public that the country is facing a “humanitarian and national security crisis” at the U.S.-Mexico border and needs a wall to thwart illegal immigration, a dispute with lawmakers that has resulted in a partial 18-day government shutdown. Trump is delivering a prime-time, nationally televised White House address, before traveling to the border on Thursday. “He’ll be laying out the facts to the American people of what is a genuine humanitarian and security crisis at our southern border,” Vice President Mike Pence told CBS in an interview ahead of Trump’s speech. House Speaker Nancy Pelosi and Senate Democratic leader Chuck Schumer, who oppose Trump’s demand for more than $5 billion in funding for the wall, are planning their response to the president immediately after his address Trump’s Emergency Threat Explained Pence reiterated that Trump is considering bypassing Congress to build the wall without approval from lawmakers by declaring a national emergency and using funds allocated for military construction projects, but did not say that Trump would make such a declaration in his speech. The standoff has shuttered about a quarter of government operations since Dec. 22.

Read more

اتحادیه اروپا یک نهاد اطلاعاتی ایران را به خاطر “طراحی ترور” تحریم می‌کند

January 8, 2019 by · Comments Off on اتحادیه اروپا یک نهاد اطلاعاتی ایران را به خاطر “طراحی ترور” تحریم می‌کند 

اتحادیه اروپا یک نهاد اطلاعاتی ایران را به علت “طراحی ترور” در قلمرو این اتحادیه تحریم می‌کند. دانمارک دستگاه اطلاعاتی ایران را متهم کرده بود که برای کشتن مخالفان حکومت اسلامی در خاک آن کشور، برنامه‌ریزی می‌کند. کشورهای “اتحادیه اروپا” توافق کرده‌اند تحریم‌هایی علیه یک نهاد اطلاعاتی ایران وضع کنند که به گفته آنها برای اقدامات تروریستی در قلمرو این اتحادیه فعالیت کرده است. آندرس ساموئلسون، وزیر خارجه دانمارک، ضمن اعلام این خبر در حساب توییتری خود، آن را “روزی مهم برای اروپا” و “پیامی محکم از طرف اتحادیه اروپا” دانسته تا به ایران بفهماند “ما چنین رفتارهایی را تحمل نمی‌کنیم”.  “طراحی ترور” در اکتبر گذشته وزارت خارجه دانمارک از اتحادیه اروپا تقاضا کرد که علیه جمهوری اسلامی تحریم‌های تازه‌ای وضع کند.  به گفته دستگاه امنیتی دانمارک یک نروژی ایرانی‌تبار با مأموریت از سوی یک نهاد اطلاعاتی ایران، قصد داشته اقداماتی علیه رهبر گروه “جنبش آزادیبخش الاحواز” انجام دهد، اما در ماه سپتامبر توسط پلیس دانمارک دستگیر شده است.

Read more

Bottom