Top

Iran Women See New Opportunities Alongside Old Barriers

February 4, 2019 by · Comments Off on Iran Women See New Opportunities Alongside Old Barriers 

Saba was just 25 when she left her design job in New York to work on a project renovating an art gallery back in her hometown Tehran. Within months, she won three more contracts to do up galleries and the lobby of an apartment complex. “I had dreamt of building my own company, but I hadn’t expected it to happen any time soon. If I had stayed in New York, I wouldn’t have had this chance,” said Saba, now 27. She says the position of women in Iran has changed a lot over the past decade. “People now trust women in management positions. Still it’s hard, especially on a construction site. But it’s hard anywhere. It’s hard in New York,” she told AFP. As the Islamic republic marks its 40th birthday, few issues are more politically sensitive or full of contradictions than the status of women.

Read more

تلاش برای افزایش اقتدار نظام و جلب اعتماد عمومی: طرح عفو عمومی در کمیسیون قضایی مجلس

February 4, 2019 by · Comments Off on تلاش برای افزایش اقتدار نظام و جلب اعتماد عمومی: طرح عفو عمومی در کمیسیون قضایی مجلس 

مجلس شورای اسلامی طرحی برای عفو عمومی و تبدیل مجازات‌ها در دست دارد. مهرماه گذشته، دو فوریت طرح عفو عمومی به رای مجلس گذاشته شد اما نمایندگان با ۱۰۶ رای موافق، ۷۸ رای مخالف و ۴ رای ممتنع از مجموع ۲۱۹ نماینده حاضر با آن مخالفت کردند. یحیی کمالی‌پور، عضو هیئت رئیسه کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی که خود از محالفان تصویب دو فوریت این طرح بوده، جزئیاتی از طرح عفو عمومی و تبدیل مجازات‌ها را مطرح کرده است. او گفته طرح عفو عمومی و تبدیل مجازات‌ها که در این کمیسیون مطرح شده، در ۳ ماده تدوین شده است. طراحان این طرح پیش‌تر گفته بودند که این طرح را «در راستای افزایش اقتدار نظام و جلب اعتماد عمومی» تهیه کرده‌اند. در بند اول این طرح آمده که مجازات‌های حبس ابد در جرایم تعزیری به حبس درجه یک یعنی ۲۵ تا ۳۰ سال زندان تبدیل شود. طراحان این طرح گفته‌اند که هدف آنها کاهش فشارهای بین‌المللی بر ایران و کم‌کردن تعداد زندانیان کشور است. سازمان زندان‌های ایران می‌گوید هر زندان چند برابر ظرفیتش زندانی دارد و هر ساله برای تامین بودجه خود مشکل دارد.

Read more

درویش زندانی در فشافویه: با گال، شپش، ساس و موش همزیستی داریم

February 4, 2019 by · Comments Off on درویش زندانی در فشافویه: با گال، شپش، ساس و موش همزیستی داریم 

رسول هویدا، پیراپزشک و از دروایش گنابادی که در بهمن ماه سال ۱۳۹۶ در جریان انتقال یکی از دارویش حادثه گلستان هفتم به بیمارستان بازداشت و به زندان منتقل شد، در فایلی صوتی که در اختیار بی‌بی‌سی فارسی قرار گرفته، از وضعیت نامناسب بهداشتی و درمانی این زندان می‌گوید. آقای هویدا در بخشی از این فایل صوتی می‌گوید که هنگام ورود به زندان با توجه به شرایط دراویش که زخمی و مصدوم بودند، اولین موردی که نظر او را جلب کرده، شرایط “بسیار بد امکانات پزشکی” بوده است. آقای هویدا در دادگاه انقلاب به هفت سال حبس، ۲ سال تبعید به روستای زهک استان سیستان و بلوچستان و تحمل ۷۴ ضربه شلاق محکوم شده است. این درویش گنابادی که دوران محکومیتش را در زندان فشافویه (زندان تهران بزرگ) می گذراند، در مورد این زندان می‌گوید: “اینجا ۴ زندان مجزا با بیش از ۱۵ هزار زندانی دارد. امکانات پزشکی کم و اقلام دارویی به شدت کم است و بهداری استریل نیست. پزشک و پرسنل درمانی کم داریم و غالبا شب‌ها فقط یک پزشک برای کل زندان در شیفت است و دندانپزشک هم هر چند ماه یک بار به زندان می‌آید و با توجه به وجود بیماری‌های واگیر و غیر استریل بودن محیط بهداری، من معمولا به زندانیان توصیه می‌کنم که درد دندان را تحمل کنند و به دندانپزشک زندان مراجعه نکنند.”

Read more

نگرانی نمایندگان مجلس از شرایط محاکمه فعالان محیط زیست

February 4, 2019 by · Comments Off on نگرانی نمایندگان مجلس از شرایط محاکمه فعالان محیط زیست 

گروهی از نمایندگان مجلس ایران هنگام حضور حسن روحانی در جلسه علنی مجلس از او خواستند پیگیر وضعیت محاکمه فعالان محیط زیست بازداشتی، رعایت موازین حقوقی در قبال آنها و اجازه دیدار آنها با خانواده‌هایشان باشد. به گزارش خبرگزاری ایلنا در جریان حضور حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران در جلسه علنی مجلس در روز دوشنبه (۱۵ بهمن/۴ فوریه) گروهی از نمایندگان هنگامی که آقای روحانی قصد ترک جلسه را داشت “دور وی حلقه زدند و با او به صحبت پرداختند”. موضوع صحبت این نمایندگان با حسن روحانی نگرانی آنها از وضعیت فعالان محیط زیست بازداشتی بوده است. ایلنا نوشته است که آنها از روحانی خواسته‌اند که “باتوجه به حساسیت پرونده در جامعه، مجامع بین‌المللی و حقوق بشری این افراد بتوانند با قواعد حقوقی و با رعایت کامل موازین حقوقی حق انتخاب وکیل مورد نظر خود را داشته باشند.” این نمایندگان هم‌چنین از روحانی خواسته‌اند زمانی را برای ملاقات خانواده این افراد با آنها تعیین کند. خانواده فعالان محیط زیستی بازداشتی مدت‌هاست از ملاقات با فرزندان‌شان محرومند و به شدت نگران وضع آنها هستند.

Read more

Bottom