Top

Health of Iranian-Swedish Doctor Jailed in Iran is Failing, Wife Says

February 8, 2019 by · Comments Off on Health of Iranian-Swedish Doctor Jailed in Iran is Failing, Wife Says 

The wife of an Iranian Swedish doctor sentenced to death in Iran for collaborating with a hostile government has provided new details of how her husband’s health has worsened sharply in detention. In a Wednesday phone interview with VOA Persian from her home in Sweden, Vida Mehran Nia said her husband, Ahmad Reza Jalali, a detainee at Tehran’s Evin prison, recently underwent a botched surgery for a hernia, began suffering from anemia, and has lost a lot of weight. Iranian authorities arrested Jalali, a disaster medicine specialist who had been working at the Karolinska Institute in Stockholm, as he visited Iran’s capital at the University of Tehran’s invitation in April 2016.A court sentenced him to death in October 2017 for “collaborating with a hostile government,” a sentence that Iran’s Supreme Court upheld two months later, but that also remains under review as his lawyer repeatedly has tried to appeal it.

Read more

سازمان غذا و داروی آمریکا: موارد بیشتری از سرطان به «ایمپلنت پستان» ربط داده شده است

February 8, 2019 by · Comments Off on سازمان غذا و داروی آمریکا: موارد بیشتری از سرطان به «ایمپلنت پستان» ربط داده شده است 

به گزارش مقامات بهداشت ایالات متحده آمریکا، یک نوع سرطان کشنده که به «ایمپلنت پستان» ربط داده شده، در زنان بیشتری مشاهده شده است. شبکه سی ان ان به نقل از سازمان غذا و داروی آمریکا نوشت، حداقل ۴۵۷ زن در آمریکا در حال حاضر به لنفوم سلول بزرگ آناپلاستیک – که یک نوع سرطان خون است – مبتلا هستند . ۹ نفر از این زنان از یک نوع سرطان نادر که روی سلول‌های سیستم دفاعی بدن تأثیر می‌گذارد و اغلب اطراف ایمپلنت پستان پیدا می‌شوند، جان خود را از دست داده‌اند. سازمان غذا و دارو می‌گوید زنانی که ایمپلنت پستان دارند، در مقایسه با زنانی که ندارند، بیشتر در خطر ابتلا به لنفوم سلول بزرگ آناپلاستیک هستند.

Read more

چهل سال پس از انقلاب؛ شمارگان کتاب از ۵۰ هزار تا ۵۰۰ نسخه

February 8, 2019 by · Comments Off on چهل سال پس از انقلاب؛ شمارگان کتاب از ۵۰ هزار تا ۵۰۰ نسخه 

ناشران ایرانی تقریبا همیشه از هزینه‌های بالای چاپ و نشر کتاب و عدم استقبال ایرانیان از کتابخوانی نالیده‌اند. برای دهه‌ها سرانه کتابخوانی در آمارهای رسمی بسیار پایین از ۲ تا ۱۳ دقیقه اعلام شده است. ضمن اینکه افزایش و بی‌ثباتی ارز نیز بر همه کالاها ازجمله کاغذ تاثیر خود را گذاشته است. بنا به گزارش‌ها شمار کتاب‌های منتشرشده در آذرماه ۹۷ در قیاس با همان ماه در سال ۹۶، ۲۴ درصد کاهش داشته است و در همین بازه زمانی کتاب‌های کمک درسی ۴۷ درصد کاهش داشته است. بخشی اعظمی از این کاهش مربوط به بازار کاغذ است که به ویژه در ماه‌های اخیر دچار تشتت شده است. امسال حتی برخی از ناشران بزرگ به پدیدآورندگان کتاب گفته‌اند عملا دیگر نمی‌توانند از تعهدات چاپ کتابشان برآیند و به‌دلیل وضعیت کاغذ تا اطلاع ثانوی کتاب‌هایشان از مرحله تولید کنار گذاشته شده است. اکثر ناشران تمایلی ندارند که قراردادهای تازه با پدیدآورندگان کتاب عقد کنند و تلاش می‌کنند تا از عهده قراردادهای قبلی خود را برآیند. اگرچه عوامل متعددی مانند سانسور کتاب‌ها بر گردش اقتصاد نشر همیشه تاثیر داشته اما قیمت کاغذ اکنون عاملیست که مثل خاری در چشم ناشران است.

Read more

افشای لیست پرونده‌های قضایی تهران؛ گزارشگران بدون مرز از برخورد قضایی با ۸۶۰ روزنامه‌نگار خبر داد

February 8, 2019 by · Comments Off on افشای لیست پرونده‌های قضایی تهران؛ گزارشگران بدون مرز از برخورد قضایی با ۸۶۰ روزنامه‌نگار خبر داد 

گزارشگران بدون مرز می‌گوید فهرستی از “تمام بازداشت‌ها، حبس‌ها و اعدام‌ها”، که بین سال‌های ۱۳۵۸ و ۱۳۸۸ در تهران انجام شده، افشا شده و به دستشان رسیده که بنا به اطلاعات آن، ۸۶۰ روزنامه‌نگار و شهروندخبرنگار با برخوردهای قضایی و امنیتی روبرو بوده‌اند. سندی که گزارشگران بدون مرز به آن استناد کرده از طرف کمیته‌ای با حضور شیرین عبادی، حقوقدان برجسته ایرانی و برنده صلح نوبل، بررسی شده است. گزارشگران بدون مرز می‌گوید اعدام دست کم چهار روزنامه‌نگار در این سند تایید می‌شود: به گفته گزارشگران بدون مرز سند محرمانه‌ای که برای تهیه گزارش آنها استفاده شده شامل ۱.۷ میلیون مدخل است که نام، تاریخ و محل تولد، جنسیت، ملیت، تاریخ بازداشت، شعبه دادگاه و دادستانی مرتبط و حکم را در بر می‌گیرد. از نکات مورد اشاره گزارشگران بدون مرز، ثبت پرونده‌هایی است که مقام‌های ایرانی تاکنون به صورت رسمی و عمومی آنها را بیان نکرده بودند.

Read more

Bottom