Top

Reports: Man Kills 7 Family Members in Iran

March 31, 2019 by · Comments Off on Reports: Man Kills 7 Family Members in Iran 

Iranian media says a man has shot dead seven members of his wife’s family in the southwestern city of Dezful. The state-owned IRNA news agency said Sunday the shooter wielded a Kalashnikov rifle killing five men and two women, before shooting himself. The agency reported the shooter survived and is in hospital, but did not release his name. Gun violence is rare in Iran, where citizens are only allowed to own licensed hunting rifles.

Read more

چرا در آق قلا سیل آمد؟

March 31, 2019 by · Comments Off on چرا در آق قلا سیل آمد؟ 

صدای آلمان – خشی از گنبد کاووس، شهرستان آق قلا و گمیشان (کومیش‌تپه) و روستاهای تابع زیر آب فرو رفته‌‌اند. علل بروز این بلای طبیعی یا “انسانی” چه بوده است؟ دویچه وله در این باره با برخی از افراد مطلع در محل صحبت کرد. لت ویرانگری سیل در ترکمن‌صحرا و به‌ویژه آق قلا را باید در مجموعه‌ای از سوء مدیریت‌ها و عوامل طبیعی جستجو کرد. بارش‌های شدید، پر بودن ظرفیت سدها پیش از آغاز بارش‌ها و نیز عدم لایروبی رودهای گرگان، اترک و قره‌سو همگی دست به دست هم دادند تا بزرگترین فاجعه طبیعی و زیست محیطی ترکمن‌ صحرا رقم بخورد.  طبق آمار رسانه‌های کشور پیش از این در سال ۱۳۸۰ جاری شدن سیل در گرگان‌رود باعث بیشترین تلفات انسانی سیل در تاریخ ایران شده بود اما سیل کنونی با این وسعت حداقل در یک صد سال اخیر سابقه نداشته است. ترکمن‌ صحرا که سال‌هاست از خشکسالی رنج می‌برد، حال با بارش روبرو شده اما این باران‌ها ‌در سایه سوء مدیریت‌های موجود چیزی جز رنج برای مردم به ارمغان نیاورده است. علاوه بر حجم و گستردگی، به لحاظ اقتصادی نیز این سیل فاجعه ‌بارترین سیل تاریخ ترکمن صحراست. این منطقه قطب تأمین گندم، جو و دانه‌های روغنی کشور است و بیشترین محصول گندم و جو و کلزای کشور بر اساس مساحت متعلق به این منطقه است. اما تمامی کشتزارهای منطقه زیر آب رفته و خسارت این سیل بر بخش کشاورزی بالغ بر هزاران میلیارد تومان است.

Read more

طرح معلم تمام وقت متوقف نشد

March 31, 2019 by · Comments Off on طرح معلم تمام وقت متوقف نشد 

زمانه – وزارت آموزش و پرورش ایران اعتراضات معلمان به طرح معلم تمام وقت را نادیده گرفت. یک مقام مسئول در این وزارتخانه می‌گوید که تنها نام طرح تغییر کرده است. معلمان ایران از آغاز سال تحصیلی ۱۳۹۸-۱۳۹۷ تا به حال سه مرتبه در محل کار تحصن و چندین بار مقابل ساختمان آموزش و پرورش در شهرهای مختلف تجمع کردند. در جریان این اعتراض‌ها شماری از معلمان بازداشت و به زندان منتقل شدند و شماری نیز از احضار خود به حراست آموزش و پرورش و یا نهادهای امنیتی و قضایی خبر دادند. توقف طرح معلم تمام وقت یکی از خواسته‌های معلمان معترض بود که آخرین بار اسفند ۱۳۹۷ برای سه روز پیاپی از حضور در کلاس‌های درس خودداری کردند. یارمحمد حسین‌بر، مدیرکل امور اداری و تشکیلات وزارت آموزش‌وپرورش ایران اما صبح یکشنبه ۱۱ فروردین به خبرگزاری تسنیم گفت که این طرح با تغییر نام اجرایی خواهد شد.

Read more

سپاه پاسداران: “آتش به اختیار و بدون اجازه از کسی” وارد صحنۀ امداد‌رسانی به سیل‌زدگان شدیم

March 31, 2019 by · Comments Off on سپاه پاسداران: “آتش به اختیار و بدون اجازه از کسی” وارد صحنۀ امداد‌رسانی به سیل‌زدگان شدیم 

راذیو فرانسه – در حالی که بارندگی در برخی مناطق ایران ادامه دارد، عملیات تخلیۀ آب، برقرار کردن ارتباطات و اسکان مردمی که خانه و زندگی خود را در سیل از دست داده‌اند توسط نهادها و نیروهای مختلف اجرا می‌شود. در استان گلستان، مردم برای تخلیۀ آب چند پل را خراب کرده‌اند. اما انفجار خط آهن توسط سپاه پاسداران در رسانه‌های ایرانی پرسش‌های زیادی را برانگیخته است. برخی مقامات، ازجمله رئیس جمهوری، این اقدام را بی‌فایده دانسته‌اند. روز شنبه ١٠ فروردین/٣٠ مارس، محمدعلی جعفری فرمانده کل سپاه پاسداران که از مناطق سیل زدۀ استان گلستان بازدید می‌کرد، انفجار در خط آهن گرگان-اینچه‌برون را کاری درست دانست و گفت: “منطقه کل‌آباد در شهرستان آق‌قلا دچار آب‌گرفتگی بود و این کار (انفجار خط آهن) برای سرعت بخشیدن به تخلیۀ آب از این منطقه انجام شد که موثر بود… تلاش ما این بود که آب زودتر فروکش کند”. اما حسن روحانی طی سفر به خوزستان گفت که با مشاهدۀ هوایی وضعیت سیل در گلستان متوجه شده است که اختلاف ارتفاع بسیار کم بین دریای خزر و گمیشان، تخلیۀ آب را دشوار کرده است. او سپس گفت: “جاده‌ها و راه‌آهن را شکافته‌اند… این هیچ تاثیری ندارد، آب از یک سمت به سمت دیگر رفته است. با این کار فقط سیلاب آق‌قلا به گمیشان منتقل شده”…

Read more

Iran Media: 10 People Die from Drinking Tainted Alcohol

March 30, 2019 by · Comments Off on Iran Media: 10 People Die from Drinking Tainted Alcohol 

Iran’s state-run news agency says 10 people have died from tainted alcohol in northwestern Azarbaijan province while 240 were hospitalized. IRNA says the alcohol poisoning took place over the past six weeks in the city of Tabriz. Hodjat Pourfathi, an official with the Health Ministry, is quoted as saying three of the victims were blinded and several were in a coma. He says the fatalities are likely to rise.

Read more

چه شد و چه خواهد شد؟ ۲۰ گزاره اقلیمی در باره سیلاب ایران

March 30, 2019 by · Comments Off on چه شد و چه خواهد شد؟ ۲۰ گزاره اقلیمی در باره سیلاب ایران 

صدای آلمان – ردر ملغمه‌ای از حواشی سیاسی، رسانه‌ای، اجتماعی و گاه فرهنگی و اقتصادی متن اصلی ماجرای سیل‌های اخیر، یعنی ماهیت آن به عنوان یک پدیده اقلیمی مورد غفلت قرار گرفته است. ناصر کرمی، اقلیم‌شناس در این یادداشت بر وجوه اقلیمی این سیل‌ها تمرکز کرده است؛ چرا آمدند، تا کی هستند و چقدر ممکن است که دوباره رخ بدهند ۱-  سیل گلستان یک سختار (اکستریم) اقلیمی است. یعنی پدیده‌ای غیر نرمال و اتفاقی است. از آن جهت که نشانه‌ای از تکرار منظم و دوره‌ای وقوع آن وجود ندارد. یک بار در سال ۱۳۳۶ بارشی نزدیک به این مقدار در منطقه رخ داده. در دوره‌های تاریخی البته نشانه‌های وقوع سیل‌های شدید در منطقه وجود دارد. اما آنچه که رسما در دوره مدرن روی کاغذ ثبت شده سیل اخیر را یک رخداد بی‌همتا نشان می‌دهد.

Read more

Iran Flash-Flood Death Toll Up to 44

March 30, 2019 by · Comments Off on Iran Flash-Flood Death Toll Up to 44 

Iran’s semi-official Tasnim news agency is reporting that the death toll from flash floods across the country has risen to 44 from 17. The Thursday report quotes Hamidreza Khankeh, an official in the country’s emergency medical services agency, as saying 44 people have died since Monday in 10 provinces. Since March 19, many roads in Iran have been affected by heavy rainfall that caused flash flooding.

Read more

آمریکا ‘شبکه انتقال یک میلیارد دلار به سپاه پاسداران’ را تحریم‌ کرد

March 30, 2019 by · Comments Off on آمریکا ‘شبکه انتقال یک میلیارد دلار به سپاه پاسداران’ را تحریم‌ کرد 

بی بی سی فارسی –  وزارت دارایی آمریکا اعلام کرده است که ۲۵ فرد و شرکت را به دلیل دور زدن تحریم‌ها و انتقال دلار و یورو به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح ایران به فهرست تحریم‌های خود افزوده است. دفتر کنترل سرمایه‌های خارجی وزارت دارایی آمریکا در بیانیه‌ای که روز سه‌شنبه ۲۶ مارس منتشر کرد، مدعی شده است که شبکه‌ای سازمان‌یافته از سوی حکومت ایران را هدف قرار داده که جمهوری اسلامی هم‌زمان با افزایش فشارهای آمریکا به صورت روزافزون روی آن تکیه می‌‍کرده است. در این بیانیه آمده است “ما شبکه‌ای وسیع از شرکت‌ها و افراد مستقر در ایران، ترکیه و امارات متحده عربی را با هدف مختل کردن برنامه‌ای هدف گرفته‌ایم که حکومت ایران از آن برای جابجایی بیش از یک میلیارد دلار پول نقد استفاده می‌کرد.” استیو منوچین، وزیر دارایی آمریکا می‌گوید بانک انصار و دفتر خدمات ارزی آن در مرکز این شبکه قرار دارند که با استفاده از واسطه‌های مختلف ریال را به دلار و یورو تبدیل و به حساب‌های سپاه پاسداران و وزارت دفاع ایران منتقل می‌کنند.

Read more

“ناکامی دولت آلمان” در مقابله با تحریم‌ها علیه ایران

March 29, 2019 by · Comments Off on “ناکامی دولت آلمان” در مقابله با تحریم‌ها علیه ایران 

صذای آلمان – ظاهرا تلاش دولت آلمان برای حفاظت از شرکت‌های آلمانی در برابر تحریم‌های آمریکا علیه ایران تا کنون حاصل زیادی نداشته است. به نوشته “دی تسایت” صادرات آلمان به ایران در سال گذشته به نسبت سال قبل ۹ درصد کاهش داشته است. هفته‌نامه “دی تسایت” در گزارشی که روز پنج‌شنبه هشتم فروردین (۲۸ مارس) منتشر شد به بررسی راهکارهای دولت آلمان برای پشتیبانی از شرکت‌های آلمانی در تجارت با ایران و مصون ماندن آنها از تحریم‌های ایالات متحده پرداخت و نتیجه گرفت که این راهکارها تا کنون نتیجه ملموسی نداشته‌اند. پس از خروج آمریکا از توافق هسته‌ای شش قدرت جهانی و جمهوری اسلامی، و اعلام بازگشت تحریم‌های لغو یا تعلیق شده واشنگتن علیه تهران، سه کشور اروپایی طرف توافق (بریتانیا، فرانسه و آلمان) بر پایبندی خود به برنامه اقدام جامع مشترک (برجام) تاکید کرده و وعده دادند به ایران کمک کننwد تا از مزایای اقتصادی برجام بی‌نصیب نماند.. پس از اعلام بازگشت تحریم‌ها، هایکو ماس، وزیر خارجه آلمان وعده داد که دولت این کشور از شرکت‌های آلمانی فعال در ایران “حفاظت” کند. پتر آلت‌مایر، وزیر اقتصاد آلمان نیز تصریح کرده بود که اجازه نمی‌دهد واشنگتن چگونگی روابط تجاری با دیگر کشورها را به برلین “دیکته” کند.

Read more

تجمع اعتراضی اهالی سیل‌زده گمیشان مقابل فرمانداری

March 29, 2019 by · Comments Off on تجمع اعتراضی اهالی سیل‌زده گمیشان مقابل فرمانداری 

رمانه – سازمان هلال احمر صبح جمعه اعلام کرد که بخش‌های جنوبی گمیشان هم زیر آب رفت. بخش‌های شمالی این شهر ترکمن‌نشین در استان گلستان هنوز از نفوذ سیلاب مصون مانده‌اند. خانواده‌های کارگری این شهر ترکمن‌نشین بیشترین سهم در امدادرسانی را دارند و با این حال در مضیقه‌اند. گروهی از شهروندان سیل‌زده مقابل فرمانداری تجمع کرده‌اند. آن‌ها خواهان دریافت غذا و وسایل لازم برای مهار سیل‌اند. حال و روز اهالی گمیشان. آب آشامیدنی آلوده شده، اقلام غذایی گران‌تر شده و خانواده‌های کارگری در مضیقه قرار گرفته‌اند . راه‌های ارتباطی گمیشان در استان گلستان با حدود ۲۰ هزار نفر جمعیت در گمیش‌تپه و ۸۰ هزار نفر جمعیت با احتساب حومه به دلیل انفجارهای غیرکارشناسی سپاه قطع شده و وضعیت این شهرستان بحرانی است. فرماندار شهر چهارشنبه ۷ فروردین در سطح ملی از همه ایرانیان درخواست کمک کرده بود. شهروندان در شبکه‌های اجتماعی گزارش دادند که سدی که مردم با دست خالی به طول چهار کیلومتر ساخته بودند در برابر سیلاب تاب نیاورد. تلاش شهروندان برای احیای این سد ادامه دارد.

Read more

Next Page »

Bottom