Top

Dutch Recall Envoy From Iran in Murder Plot Row

March 5, 2019 by · Comments Off on Dutch Recall Envoy From Iran in Murder Plot Row 

The Netherlands said Monday it has recalled its ambassador from Tehran after Iran expelled two Dutch diplomats in a dispute over an alleged plot to assassinate regime opponents. Dutch authorities accused Iran in January of involvement in the murder of two dissidents on Dutch soil in 2015 and 2017, and the European Union slapped sanctions on Tehran over the killings. Foreign Minister Stef Blok said in a letter to parliament that the government “has decided to recall the Netherlands’ ambassador to Tehran for consultations” over the row. ran’s decision to expel the Dutch officials — which was not previously announced in public — was “not acceptable and is negative for the development of the bilateral relationship,” Blok said. He said Iran’s move was itself a tit-for-tat response to the Netherlands’ expulsion of two Iranian embassy workers in June 2018 “due to strong indications from (Dutch intelligence) that Iran has been involved in the liquidations on Dutch territory of two Dutch people of Iranian origin.”

Read more

انجمن دانشگاه‌های آلمان خواستار آزادی فوری “احمدرضا جلالی” شد و همکاری با دانشگاه‌های ایران را به رعایت حقوق‌بشر مشروط ساخت

March 5, 2019 by · Comments Off on انجمن دانشگاه‌های آلمان خواستار آزادی فوری “احمدرضا جلالی” شد و همکاری با دانشگاه‌های ایران را به رعایت حقوق‌بشر مشروط ساخت 

انجمن رؤسای دانشگاه‌های آلمان،* روز سه شنبه ۵ مارس/ ١۴ اسفند خواستار آزادی فوری “دکتر احمدرضا جلالی” شد و اعلام کرد که دانشگاه‌های آلمان در هماهنگی با شمار دیگری از نهادهای آموزش عالی در جهان شرط «ادامۀ همکاری با دانشگاه‌های ایران را احترام این کشور به حقوق بشر و آزادی‌های آکادمیک می‌داند». رئیس این انجمن در نامه‌ای به آیت‌الله خامنه‌ای نگرانی‌های خود را اعلام، انتظار خود را ابراز و شرط ادامۀ همکاری با دانشگاه‌های ایران را به او یادآوری کرد. هشدار دانشگاه‌های آلمان به ایران، در پی قطع همکاری‌های دانشگاه “لووَن” بلژیک با دانشگاه تهران و محدود ساختن همکاری‌های دیگر دانشگاه‌های این کشور با ایران پیام آشکاری برای مقامات آموزش عالی و مسئولان امنیتی جمهوری اسلامی محسوب می‌شود. رئیس انجمن رؤسای دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی آلمان، پروفسور “پیتر آندره آلت”*، امروز سه‌شنبه ۵ مارس، در نامۀ خود به آیت‌الله خامنه‌ای، پس از درخواست آزادی فوری دکتر “احمدرضا جلالی”، تأکید می‌کند که «همکاری‌های آموزشی و علمی بین‌المللی تنها در چهارچوب احترام به معیارهای شناخته شده آزادی آموزش و حقوق بشر ممکن است» و هشدار می‌دهد که عدم توجه به این اصل اساسی «ادامۀ همکاری میان ایران و آلمان را در این زمینه دشوار بلکه ناممکن می‌سازد». 

Read more

طلبه‌های طرفدار مصباح یزدی: قم آماده قیام است

March 5, 2019 by · Comments Off on طلبه‌های طرفدار مصباح یزدی: قم آماده قیام است 

مجمع تشخیص مصلحت نظام تصمیم‌گیری درباره لایحه «پالرمو» را به بعد از نوروز موکول کرده است. دفتر نشر آثار رهبر جمهوری اسلامی بخشی از سخنان او در انتقاد از رابطه ایران با اتحادیه اروپا را بازنشر کرد. تابناک از رسانه‌های نزدیک به محسن رضایی، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام از تجمع گروهی از طلبه‌های قم در حمایت از خامنه‌ای و انتقاد از روحانی خبر داده است. این دومین پیام و به یک معنا هشدار رهبر جمهوری اسلامی به دولت روحانی است. به گزارش تابناک طلبه‌های معترض که مصباح یزدی هم در میان آن‌ها حضور داشت، در پایان تجمع خود در مدرسه فیضیه بیانیه‌ای منتشر کردند. در این بیانیه آمده است: «امروز که جامعه ما در اثر خیانت‌های امثال حسن روحانی‌ها- با کمترین پیشینه علمی و سابقه حوزوی- به ورطه فقرزایی و فلاکت‌افزایی و معضلات جدی معیشتی درغلطیده و نظام مقدس جمهوری اسلامی به ناکارآمدی متهم می‌شود و نایب امام زمان [یعنی: علی خامنه‌ای] مغرضانه مسبب اصلی مشکلات معرفی می‌شود، آیا آن معدود افراد موجه حوزوی حاضر به دفاع از موضع‌گیری‌های خود و پاسخگوی این فاجعه عظمای تاریخی خواهند بود؟» طلبه‌های حامی مصباح یزدی سپس این پرسش را مطرح کرده‌اند:  «آیا باید منتظر بنشینیم تا همه قرارداد‌های ننگین استعماری [یعنی FAFT و برجام] یکی پس از دیگری با گروگان‌گیری معیشت مردم به تصویب رسد؟»  آن‌ها در پایان این بیانیه پیشنهاد داده‌اند که در کاروانی کفن‌پوش عازم تهران شوند با این هدف که اجازه ندهند به «امام خامنه‌ای» جام زهر را بنوشانند.

Read more

پس از تشکیل پرونده‌های اقتصادی در ایران؛ ۲۸۲ نفر بازداشت و ۸۶۰ نفر ممنوع الخروج شدند

March 5, 2019 by · Comments Off on پس از تشکیل پرونده‌های اقتصادی در ایران؛ ۲۸۲ نفر بازداشت و ۸۶۰ نفر ممنوع الخروج شدند 

در پی تشکیل پرونده‌های «فساد اقتصادی» در ایران، دادستان تهران اعلام کرد که از ۱۹ تیر امسال تا کنون در رابطه با پرونده‌های اقتصادی، ۲۸۲ نفر بازداشت و ۸۶۰ نفر ممنوع‌الخروج شده‌اند. بنابر گزارش رسانه‌های داخل ایران، عباس جعفری دولت‌آبادی روز سه‌شنبه ۱۴ اسفند با اعلام این خبر گفت که در هشت ماه گذشته ۱۳۸ کیفرخواست در رابطه با پرونده‌های اقتصادی صادر شده و ۱۲۱ نفر نیز تحت تعقیب هستند. هچنین احکام صدنفر نیز در حال اجراست. دادستان تهران با اشاره به بازداشت‌های صورت گرفته در برخی پرونده‌های خاص از جمله بازداشت ۱۳ نفر در پرونده پتروشیمی و ۲۹ نفر در پرونده دلالان ارزی، بازداشت چهار نفر در پرونده گوشت و بازداشت ۱۷ نفر در پرونده کاغذ از متلاشی شدن «باند هفت نفره قاچاق سازمان یافته عینک» نیز خبرداده است. در پی گرانی های اخیر و بالا رفتن قیمت ارز، سکه و کالاهای اساسی همچون گوشت، پرونده‌هایی با عنوان «فساد اقتصادی» در ایران تشکیل شد و مقامات قضایی جمهوری اسلامی افرادی را به عنوان متهم بازداشت و در برخی موارد برای این متهمان احکام سنگینی همچون اعدام را صادر کردند.

Read more

Bottom