Top

Reports: Man Kills 7 Family Members in Iran

March 31, 2019 by · Comments Off on Reports: Man Kills 7 Family Members in Iran 

Iranian media says a man has shot dead seven members of his wife’s family in the southwestern city of Dezful. The state-owned IRNA news agency said Sunday the shooter wielded a Kalashnikov rifle killing five men and two women, before shooting himself. The agency reported the shooter survived and is in hospital, but did not release his name. Gun violence is rare in Iran, where citizens are only allowed to own licensed hunting rifles.

Read more

چرا در آق قلا سیل آمد؟

March 31, 2019 by · Comments Off on چرا در آق قلا سیل آمد؟ 

صدای آلمان – خشی از گنبد کاووس، شهرستان آق قلا و گمیشان (کومیش‌تپه) و روستاهای تابع زیر آب فرو رفته‌‌اند. علل بروز این بلای طبیعی یا “انسانی” چه بوده است؟ دویچه وله در این باره با برخی از افراد مطلع در محل صحبت کرد. لت ویرانگری سیل در ترکمن‌صحرا و به‌ویژه آق قلا را باید در مجموعه‌ای از سوء مدیریت‌ها و عوامل طبیعی جستجو کرد. بارش‌های شدید، پر بودن ظرفیت سدها پیش از آغاز بارش‌ها و نیز عدم لایروبی رودهای گرگان، اترک و قره‌سو همگی دست به دست هم دادند تا بزرگترین فاجعه طبیعی و زیست محیطی ترکمن‌ صحرا رقم بخورد.  طبق آمار رسانه‌های کشور پیش از این در سال ۱۳۸۰ جاری شدن سیل در گرگان‌رود باعث بیشترین تلفات انسانی سیل در تاریخ ایران شده بود اما سیل کنونی با این وسعت حداقل در یک صد سال اخیر سابقه نداشته است. ترکمن‌ صحرا که سال‌هاست از خشکسالی رنج می‌برد، حال با بارش روبرو شده اما این باران‌ها ‌در سایه سوء مدیریت‌های موجود چیزی جز رنج برای مردم به ارمغان نیاورده است. علاوه بر حجم و گستردگی، به لحاظ اقتصادی نیز این سیل فاجعه ‌بارترین سیل تاریخ ترکمن صحراست. این منطقه قطب تأمین گندم، جو و دانه‌های روغنی کشور است و بیشترین محصول گندم و جو و کلزای کشور بر اساس مساحت متعلق به این منطقه است. اما تمامی کشتزارهای منطقه زیر آب رفته و خسارت این سیل بر بخش کشاورزی بالغ بر هزاران میلیارد تومان است.

Read more

طرح معلم تمام وقت متوقف نشد

March 31, 2019 by · Comments Off on طرح معلم تمام وقت متوقف نشد 

زمانه – وزارت آموزش و پرورش ایران اعتراضات معلمان به طرح معلم تمام وقت را نادیده گرفت. یک مقام مسئول در این وزارتخانه می‌گوید که تنها نام طرح تغییر کرده است. معلمان ایران از آغاز سال تحصیلی ۱۳۹۸-۱۳۹۷ تا به حال سه مرتبه در محل کار تحصن و چندین بار مقابل ساختمان آموزش و پرورش در شهرهای مختلف تجمع کردند. در جریان این اعتراض‌ها شماری از معلمان بازداشت و به زندان منتقل شدند و شماری نیز از احضار خود به حراست آموزش و پرورش و یا نهادهای امنیتی و قضایی خبر دادند. توقف طرح معلم تمام وقت یکی از خواسته‌های معلمان معترض بود که آخرین بار اسفند ۱۳۹۷ برای سه روز پیاپی از حضور در کلاس‌های درس خودداری کردند. یارمحمد حسین‌بر، مدیرکل امور اداری و تشکیلات وزارت آموزش‌وپرورش ایران اما صبح یکشنبه ۱۱ فروردین به خبرگزاری تسنیم گفت که این طرح با تغییر نام اجرایی خواهد شد.

Read more

سپاه پاسداران: “آتش به اختیار و بدون اجازه از کسی” وارد صحنۀ امداد‌رسانی به سیل‌زدگان شدیم

March 31, 2019 by · Comments Off on سپاه پاسداران: “آتش به اختیار و بدون اجازه از کسی” وارد صحنۀ امداد‌رسانی به سیل‌زدگان شدیم 

راذیو فرانسه – در حالی که بارندگی در برخی مناطق ایران ادامه دارد، عملیات تخلیۀ آب، برقرار کردن ارتباطات و اسکان مردمی که خانه و زندگی خود را در سیل از دست داده‌اند توسط نهادها و نیروهای مختلف اجرا می‌شود. در استان گلستان، مردم برای تخلیۀ آب چند پل را خراب کرده‌اند. اما انفجار خط آهن توسط سپاه پاسداران در رسانه‌های ایرانی پرسش‌های زیادی را برانگیخته است. برخی مقامات، ازجمله رئیس جمهوری، این اقدام را بی‌فایده دانسته‌اند. روز شنبه ١٠ فروردین/٣٠ مارس، محمدعلی جعفری فرمانده کل سپاه پاسداران که از مناطق سیل زدۀ استان گلستان بازدید می‌کرد، انفجار در خط آهن گرگان-اینچه‌برون را کاری درست دانست و گفت: “منطقه کل‌آباد در شهرستان آق‌قلا دچار آب‌گرفتگی بود و این کار (انفجار خط آهن) برای سرعت بخشیدن به تخلیۀ آب از این منطقه انجام شد که موثر بود… تلاش ما این بود که آب زودتر فروکش کند”. اما حسن روحانی طی سفر به خوزستان گفت که با مشاهدۀ هوایی وضعیت سیل در گلستان متوجه شده است که اختلاف ارتفاع بسیار کم بین دریای خزر و گمیشان، تخلیۀ آب را دشوار کرده است. او سپس گفت: “جاده‌ها و راه‌آهن را شکافته‌اند… این هیچ تاثیری ندارد، آب از یک سمت به سمت دیگر رفته است. با این کار فقط سیلاب آق‌قلا به گمیشان منتقل شده”…

Read more

Bottom