Top

Three Prominent Writers In Iran Sentenced To 18 Years

May 17, 2019 by · Comments Off on Three Prominent Writers In Iran Sentenced To 18 Years 

Read more

از مینیاتور تا آسمانخراش؛ نقاشی مدرن آمریکایی و ایرانی

May 17, 2019 by · Comments Off on از مینیاتور تا آسمانخراش؛ نقاشی مدرن آمریکایی و ایرانی 

بی بی سی – “فراتر :جورجیا اوکیف و هنر معاصر” نام نمایشگاهی است که در موزه نوین بریتانیا در آمریکا از ۲۲ فوریه تا دوم ژوئن ۲۰۱۹ برگزار می شود. این نمایشگاه سه سمبل از آثار اوکیف از جمله گل ها، منظره شهری و چشم انداز کویری را به عنوان سنگ بنای هنر معاصر گردهم آورده است. افزون بر آن نمایشگاه به آثار نقاشی و مجسمه ۲۰ هنرمند معاصر که با الهام از آثار اوکیف میراث او را گسترش داده اند، مزین شده است. روند انتخاب این هنرمندان طولانی بوده است، در سال ۲۰۱۳ دو طراح نمایشگاه در سراسر کشور با ۱۰۰۰ هنرمند دیدار کردند. به این ترتیب پایه نمایشگاه “کشف هنر امروز آمریکا” با آثار ۱۰۲ هنرمند گذاشته شد. دو طراح نمایشگاه از جمله لورن هینس و چاد الیگود به سفر خود ادامه دادند و بالاخره با انتخاب ۲۰ هنرمند که هم انعکاس میراث درخشان او و هم بازتاب کاوشگری هنری باشد سفر خود را به پایان رساندند. لورن هنیس بر این باور است که معیار انتخاب آنها کیفت بالای هنری، جذابیت، هوشمندی و البته پیوند با موضوعات اوکیف بوده است. هرچند نمایشگاه “فراتر” واکنش یک به یک به آثار اوکیف نیست بلکه گسترش گفتمان موضوعاتی است که در زندگی و آثار او رخ داده و در طرح هایی مثل شهر، کویر، سبک زندگی ساکن، مفاهیم و اشکال پیچیده خود نمایی می کند.

Read more

امپراطوری رمالان در تهران

May 17, 2019 by · Comments Off on امپراطوری رمالان در تهران 

زمانه – بحران اقتصادی و مشکلات معیشتی سبب رونق رمالی و طالع‌بینی در ایران شده است. فالبین‌ها، رمال‌ها، جادوگرها و دعانویس‌ها برای خود تخصص قائل شده‌اند، صاحب دفتر و کارت ویزیت هستند و برخی هم برای جلب مشتری به شبکه‌های اجتماعی روی آورده‌اند یا اصولاً فقط در فضای مجازی فعالیت می‌کنند. پس از برکناری اسفندیار رحیم مشایی به دستور و با دستخط خامنه‌ای و بست‌نشینی محمود احمدی‌نژاد، عده‌ای از اصول‌گرایان مشایی را به ارتباط با یک مرتاض چهار صد ساله هندی متهم کرده بودند. مشایی نیز پاسخ داده بود: «دین ما ‏در برابر سحر مگر شکست خورده‌ است؟ یعنی ما در برابر سحر ناتوانیم؟ قدرت نداریم؟ نور خدا در سحر هضم می‌شود؟ این ‏چه منطقی است؟ جبهه باطل جبهه حق را متهم به سحر و ‏جادو می‌کند‎. پیامبران به سحر و جادو متهم بودند. اولیاء و اوصیا متهم به سحر و جادو بودند. چون اصلاً مردم نمی‌بایست می‌رفتند پیش ‏این‌ها.» در این سال‌ها بیش از ۶۰ درصد از ارزش ریال در برابر دلار آمریکا کاسته شده است. صندوق بین‌المللی پول نرخ تورم در ایران را ۳۷ درصد اعلام کرده و پیش‌بینی کرده که نرخ تورم ممکن است حتی به ۵۰ درصد هم افزایش یابد. خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) ‏گزارش داده که در این مدت کار رمال‌ها، کف‌بین‌ها، فالگیرها، جادوگرها، دعانویس‌ها هم سخت سکه شده است. آیا دین در برابر سحر شکست خورده یا مردم در اثر بحران‌های معیشتی به جادو جنبل روی آورده‌اند؟  یک زن میانسال به نام محبوبه به خبرگزاری ایسنا گفته است:  «دو سال بود که خانه‌مان را برای فروش گذاشته بودیم، اما هیچ مشتری پیدا نشد. چون به پول فروش خانه احتیاج داشتیم، زندگیمان دچار مشکلاتی شد. مادرم در جمع‌های زنانه از یکی از همسایه‌ها شنیده بود که فردی به نام آقا سید طلسمی را شکسته و مشکلات زندگی زوجی را حل کرده است، در میان صحبت‌های خودشان به این نتیجه رسیده بودند که خانه ما هم طلسم شده. قرار شد من پیش آقا سید بروم و دعایی چیزی برای شکستن طلسم بگیرم.»

Read more

هشدار به شهروندان دوتابعیتی ایرانی-بریتانیایی: به ایران سفر نکنید

May 17, 2019 by · Comments Off on هشدار به شهروندان دوتابعیتی ایرانی-بریتانیایی: به ایران سفر نکنید 

بی بی سی – بریتانیا روز جمعه با صدور بیانیه‌ای از شهروندان ایرانی – بریتانیایی و همچنین ایرانیانی که برای موسسات بریتانیایی کار می‌کنند خواست تا به دلیل احتمال بازداشت خودسرانه به ایران سفر نکنند.در بیانیه‌ای که توسط جرمی هانت، وزیر خارجه بریتانیا، منتشر  وزیر خارجه بریتانیا، خطر سوءرفتار حکومت ایران به شهروندان دو تابعیتی را “غیرقابل تحمل” توصیف کرده است. در این بیانیه آمده است: “به رغم اینکه بریتانیا بارها تلاش کرده تا فرصتی برای بهبود این مشکل ایجاد کند، اما رفتار رژیم ایران بدتر شده است. حالا که همه گزینه‌ها را آزمودیم، باید از همه دو تابعیتی‌های ایرانی-بریتانیایی بخواهیم تا به ایران سفر نکنند.” روز دوشنبه، ارس امیری از شهروندان ایرانی که برای شورای فرهنگی بریتانیا کار می‌کرد، به ۱۰ سال زندان محکوم شد. خانم امیری که به جاسوسی برای بریتانیا متهم شده، ساکن این کشور بود و برای دیدار با مادربزرگ بیمارش به ایران سفر کرده بود.

Read more

Bottom