Top

انتقاد از ‘بازداشت یک شاعر در ایران با شکایت اطلاعات سپاه پاسداران’

June 5, 2019 by · Comments Off on انتقاد از ‘بازداشت یک شاعر در ایران با شکایت اطلاعات سپاه پاسداران’ 

بی بی سی – کاربران شبکه های اجتماعی در ایران از بازداشت حسین جنتی یک شاعر ساکن ورامین در جنوب تهران که با شکایت اطلاعات سپاه پاسداران انقلاب اسلامی صورت گرفته، انتقاد کرده اند. گزارش شده است که بازداشت حسین جنتی به دلیل خواندن ابیاتی از سروده هایش در دانشگاه اصفهان بوده است. آقای جنتی با شکایت اطلاعات سپاه اصفهان در ورامین بازداشت شد و بر اساس گزارش ها سپس با دستور قاضی به اصفهان فرستاده شده است. بر اساس گزارش ها اتهام آقای جنتی “تبلیغ علیه نظام” است و از زمان بازداشت در روز یکشنبه، از سرنوشت او خبری نیست. حسین جنتی پیش از این در شب شعر سالانه ای که آیت الله علی خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی ایران برگزار می کند، شرکت کرده بود و سروده هایی انتقادی با مضامین اجتماعی و اقتصادی خوانده بود. آیت الله خامنه ای از یکی از سروده های او تمجید کرده بود.

Read more

Iran Honors Iraqi Shiite Paramilitary Group That US Labels Terrorists

June 5, 2019 by · Comments Off on Iran Honors Iraqi Shiite Paramilitary Group That US Labels Terrorists 

VOA – In an apparent effort to sway Iran’s public opinion in favor of the regime’s involvement in Middle East conflicts, the Iranian government’s television channels are airing a video that glorifies a key anti-American Iraqi Shiite group. The music video, titled “The Noble Ones,” has been shown several times on state TV channels. It praises Harakat Hezbollah al-Nujaba, an Iraqi Shiite paramilitary group that was designated as a terrorist organization by the United States earlier this year. The video, over five minutes with Persian and Arabic lyrics, depicts a fighter of the Iraqi Shiite group who joins the fight against the Islamic State and loses his life in the battle. It shows the man’s lone young son vowing to continue the group’s path. The song ends with lyrics describing how the next mission of Iraqi Harakat Hezbollah al-Nujaba after the defeat of IS will be targeting Israel.

Read more

مهم‌ترین ویژگی دوران سی ساله رهبری خامنه‌ای چیست؟

June 5, 2019 by · Comments Off on مهم‌ترین ویژگی دوران سی ساله رهبری خامنه‌ای چیست؟ 

صدای امزیکا – سی سال پیش، پس از مرگ آیت‌الله خمینی، در فرآیندی نه‌چندان قابل پیش‌بینی، علی خامنه‌ای جایگزین او شد. مهم‌ترین ویژگی دوران پر فراز و نشیب رهبری او تا امروز چه بوده است؟ کارشناسان به این سوال جواب می‌دهند. با مرگ آیت‌الله خمینی، دوران رهبری سید علی خامنه‌ای آغاز شد؛ دورانی که ابتدا قرار بود موقت باشد اما ۳۰ سال به طول انجامیده است. مهمترین ویژگی این دوران ۳۰ ساله چه بوده است؟ حسن یوسفی اشکوری، رجبعلی مزروعی، ایرج مصداقی، فرزانه روستایی، ملیحه محمدی و مهدی مهدوی آزاد به این پرسش دویچه‌وله فارسی پاسخ داده‌اند. خامنه‌ای مرد تصمیمات بزرگ و تاریخی نبوده و نیست. به گمانم مهم‌ترین ویژگی دوران رهبری سی ساله آیت‌الله خامنهای، استقرار و تا حدودی تثبیت یک نظام سیاسی خودکامانه فردی است. هرچند چنین خودکامگی فردی، هم در تداوم سنت سلطنت کهن ایرانی است و هم به‌طور خاص به‌مقتضای حکومت مذهبی با مدل ولایت مطلقه فقیه و یا به تعبیری سلطنت مطلقه فقیه است؛ این مدل، هم برآمده از تیپولوژی شخصی آیت‌الله خمینی به‌عنوان رهبر انقلاب و بنیانگذار جمهوری اسلامی است و نیز به‌مقتضای اصولی از قانون اساسی (به ویژه اصل ۵۷) است. البته باید عامل چهارمی نیز به آن افزوده شود و آن هم تیپولوژی شخصی خود خامنه‌ای است.  

Read more

موج تازه بازداشت زنان معترض به حجاب اجباری در تهران

June 5, 2019 by · Comments Off on موج تازه بازداشت زنان معترض به حجاب اجباری در تهران 

زمانه – فرشته دیدنی، زنی که سایر زنان ایرانی به چالش «برداشتن حجاب در مترو‌ها» دعوت کرده بود به گفته پدرش بازداشت شده است. او در این چالش عکس مژگان کشاورز را با خود به خیابان برده و خواستار آزادی همه معترضان به حجاب اجباری شده بود. مژگان کشاورز اکنون در بازداشت است. ناهید شقاقی زن دیگری است که در روزهای اخیر به اتهام پیاده‌روی بدن حجاب بازداشت شده است. همچنین بر اساس گزارش‌های رسیده، به صبا کرد افشاری که در جریان اعتراضات سراسری مرداد ماه ۹۷ در رابطه با گرانی و تورم به‌همراه حدود ۵۰ تن دیگر بازداشت و به زندان قرچک ورامین منتقل شده بود و روز ۱۱ خرداد دوباره بازداشت شده است، اتهام «پیاده‌روی بدون حجاب» تفهیم شده است. پیش از این در اردیبهشت سال جاری، مژگان کشاورز معروف به مایا یکی از زنان معترض به حجاب اجباری بازداشت شد.

Read more

Bottom