Top

Former Guard Commander says Iran Should Seize UK Oil Tanker

July 5, 2019 by · Comments Off on Former Guard Commander says Iran Should Seize UK Oil Tanker 

VOA – TEHRAN, IRAN – A former leader of Iran’s powerful Revolutionary Guard said on Friday that the Islamic Republic should consider seizing a British oil tanker in response to authorities detaining an Iranian oil tanker off the coast Gibraltar. The comments by Mohsen Rezaei came amid heightened tensions over Iran’s unraveling 2015 nuclear deal, which the U.S. withdrew from last year. In recent days, Iran has broken through the limit the deal put on its stockpile of low-enriched uranium and plans on Sunday to boost its enrichment. In the past months, the U.S. has rushed thousands of additional troops, an aircraft carrier, B-52 bombers and advanced fighter jets to the region.

Read more

جنگل‌های منحصر به فرد هیرکانی ایران در میراث جهانی یونسکو ثبت شد

July 5, 2019 by · Comments Off on جنگل‌های منحصر به فرد هیرکانی ایران در میراث جهانی یونسکو ثبت شد 

بی بی سی – جنگل‌های منحصر به فرد هیرکانی (خزری) در شمال ایران در یونسکو ثبت جهانی شدند. این جنگل‌ها در شمال ایران، در طول ساحل جنوبی دریای خزر و نیمرخ شمالی رشته کوه‌های البرز واقعند. این جنگ پهن برگ درختان در طول ۸۵۰ کیلومتر خط ساحلی خزر کشیده شده و بین ۲۵ تا پنجاه میلیون سال قدمت دارد، در آن زمان بیشتر مناطق معتدل شمالی را این جنگل‌ها پوشانده بود. در عصر یخبندان کواترنری این جنگل‌ها کوچکتر شدند اما بعد با پایان عصر یخبندان دوباره گسترش یافتند. این جنگل‌ها پیشتر به عنوان یکی از دویست زیست بوم طبیعی جهانی در فهرست صندوق جهانی حیات وحش ثبت شده بودند. جنگل‌های هیرکانی بجز انواع گیاهان و جانوران، محل زندگی حدود هفت و نیم میلیون نفر هم به شمار می‌رود. این جنگل‌ها از نظر پوشش گیاهی بسیار غنی هستند -بیش از ۳۲۰۰ گونه گیاهی. با اینکه حدود هفت درصد خاک ایران را می‌پوشانند اما ۴۴ درصد آوندداران شناخته شده در ایران در این جنگل‌ها هستند. تا کنون ۵۸ گونه پرنده و ۵۸ گونه پستاندار از جمله یوزپلنگ معروف ایران در این جنگل‌ها شناسایی شده‌اند.

Read more

وکیل ایرانی اجازه نیافت به مراسم خاکسپاری پسرش در آمریکا برود

July 5, 2019 by · Comments Off on وکیل ایرانی اجازه نیافت به مراسم خاکسپاری پسرش در آمریکا برود 

صدای آلمان – شهرام ایران‌بومی، وکیل ایرانی-آلمانی سرشناس، با شنیدن خبر تصادف پسرش در واشنگتن سراسیمه تصمیم گرفت به آمریکا برود. اما مقامات آمریکایی جلوی سفرش را گرفتند.او در گفت‌وگو با دویچه وله از درد و اراده‌اش برای مبارزه می‌گوید. وقتی سیاست‌گذاران با بستن مرزهای کشورشان خانواده‌ها را از هم جدا می‌کنند، بخصوص آنجا که مورد مرگ یک عضو خانواده پیش بیاید، موضوع از دردناک بودن می‌گذرد، تا جایی که این حد از عدم انعطاف باورنکردنی به نظر می‌رسد. مورد وکیل ایرانی- آلمانی که اجازه شرکت در مراسم خاکسپاری پسرش در آمریکا به او داده نشده چنین نمونه‌ای است. سیاست مهاجرتی دولت آمریکا که قواعدی سختگیرانه را برای ورود شهروندان برخی کشورها از جمله ایران به خاک این کشور مقرر کرده است و در برخی موارد از دادن ویزا به آنان خودداری می‌کند، گاه مصیبت‌زاست. روزنامه آلمانی “فرانکفورتر روندشاو” از آنچه برای ” دکتر دکتر شهرام ایران‌بومی” پیش آمده به عنوان “تراژدی” نام می‌برد.

Read more

خودروسازی در ایران؛ صنایع بدهکار، رانت‌خوار و “ورشکسته”

July 5, 2019 by · Comments Off on خودروسازی در ایران؛ صنایع بدهکار، رانت‌خوار و “ورشکسته” 

صدای آلمان – دو خودروساز اصلی ایران ده‌ها هزار میلیارد تومان بدهی دارند و به گفته یک نماینده مجلس “ناگزیر ورشکست خواهند شد”. با این همه این دو شرکت به دلیل “حمایت ویژه” دولت که وزیر صنعت منکر آن است به سادگی ورشکست نمی‌شوند. این روزها حال ایران خودرو و سایپا، دو غول خودروسازی ایران اصلا خوش نیست؛ در کنار سوءمدیریت، ناکارآمدی و بهره‌وری پائین، تشدید تحریم‌های آمریکا علیه جمهوری اسلامی حال این بیماران را به وخامت و احتضار نیز کشانده است. افزایش سرسام‌آور بدهی‌ها، کاهش تولید و کسادی بازار به دلیل بالا رفتن قیمت‌ها و کاهش قدرت خرید مردم، خودروسازان ایران را در وضعیتی قرار داده که به گفته عضو کمیسیون صنایع مجلس شورای اسلامی ورشکستگی سرنوشت محتوم آنها است. محمدرضا منصوری جمعه، ۱۴ تیر به خبرگزاری ایسنا گفت: «روندی که خودروسازی‌ها در پیش گرفتند روند رو به افولی است؛ با توجه به بدهی‌های زیاد این شرکت‌ها و حمایت‌های بیش از حدی که از آنها صورت گرفته آینده خوبی برای آنها متصور نیست.»

Read more

Bottom