Top

Iran: British Tanker ‘Ignored Distress Call,’ Taken to Bander Abbas

July 20, 2019 by · Comments Off on Iran: British Tanker ‘Ignored Distress Call,’ Taken to Bander Abbas 

VOA – GENEVA — Iran has taken a British-flagged oil tanker it seized in the Strait of Hormuz to Bandar Abbas port, where it and its crew will remain while an investigation into the vessel’s conduct is carried out, Iran’s Fars news agency said Saturday. The Stena Impero was in an accident with an Iranian fishing boat whose distress call it ignored, the agency quoted the head of Ports and Maritime Organization in southern Hormozgan province, Allahmorad Afifipour, as saying. It was taken to Bander Abbas, on Iran’s southern coast and facing the strait.  “All its 23 crew members will remain on the ship until the probe is over,” Afifipour said. The crew is made up of 18 Indian nationals and five others of other nationalities, he said.

Read more

زنان؛ ازدواج سفید یا ازدواج رسمی؟

July 20, 2019 by · Comments Off on زنان؛ ازدواج سفید یا ازدواج رسمی؟ 

بی بی سی فارسی – فزیده ریحانی – “ازدواج سفید” یا “هم‎باشی” در سال‎های اخیر، محل بحث‌های فراوانی در ایران بوده است. در جامعه سنتی ایران که تا یک‎دهه قبل هرگونه ارتباط میان دو جنس، مورد تقبیح جامعه قرار می‏گرفت، رواج پدیده ازدواج سفید، یعنی زندگی مشترک بدون ثبت رسمی، موجب واکنش‎های بسیاری از سوی جامعه‎شناسان و حتی رهبر جمهوری اسلامی شده است، تا جایی که آیت‎الله خامنه‎ای در سخنرانی‎اش در اسفندماه ۹۷، آن را سیاه‌ترین ازدواج دانست و نسبت به باب شدن آن هشدار داد.  خانواده یکی از مهم‎ترین نهادهایی است که در دنیای مدرن دچار تحولات گسترده شده و به تدریج مهمترین وظایف و نقش‌های خود را از دست داده است. امروز هم‌باشی نه تنها در کشورهای توسعه‌یافته بلکه در کشورهای در حال توسعه نیز در حال فراگیرشدن است. این پدیده با توجه به ویژگی‌هایی که دارد، مانند نهاد خانواده سنتی محسوب نمی‌شود، اما می‌توان آن را تا حدودی به عنوان یکی از الگوهای مشابه خانواده در نظر گرفت. امروزه هم‌باشی سبکی از زندگی است که بسیاری از مسئولیت‌های خانواده‌ی سنتی در آن مطرح نیست. تقسیم وظایف سنتی مرد و زن در آن نفی می‌شود و طرفین از فشار نقشی که در ازدواج به شیوه‌ی مرسوم بر روی آنان است، رهایی می‌یابند. از این‌رو هم‎باشی را می‌توان پدیده‌ای حاصل از تضاد ارزش‌های نسل‌های مختلف در ایران در نظر گرفت. این مساله هنگامی اتفاق می‌افتد که مجموعه‌ی هنجارها و ارزش‌های یک نسل با ارزش‌ها و هنجارهای نسل دیگر متضاد باشند.

Read more

چهار کشتی ایرانی در بنادر برزیل «بلاتکلیف» هستند

July 20, 2019 by · Comments Off on چهار کشتی ایرانی در بنادر برزیل «بلاتکلیف» هستند 

به گزارش خبرگزاری «رویترز»، داده‌های رصد کشتی‌ها نشان می‌دهد که کشتی‌های «دلربا» و «گنج» از نوع موتوری پاناماگذر، در حال حاضر نزدیک بندر «ایمبیتوبا» در جنوب برزیل متوقف شده اند. این دو کشتی قرار بود که مسیری مشابه با دو کشتی باوند و ترمه را در بازگشت به ایران طی کنند. خبرگزاری رویترز روز پنج‌شنبه ۱۸ ژوئیه / ۲۷ تیر نیز گزارش داده بود که دو کشتی ایرانی با نام‌های «ترمه» و «باوند» به دلیل خودداری شرکت دولتی نفت برزیل از ارائه سوخت به آنها متوقف شده اند. هر چهار کشتی متعلق به دولت ایران هستند و بنابراین مشمول تحریم‌های ایالات متحده می‌شوند. شرکت نفتی پتروبراس (petrobras) برزیل به بهانه تحریم‌ها از فروش سوخت خودداری کرده است. این شرکت دولتی گفته است که اگر سوخت را بفروشند، ممکن است از سوی ایالات متحده متحمل تحریم و پرداخت خسارت شوند.

Read more

شرط ایران برای توقف کاهش تعهدات برجامی: تضمین فروش نفت

July 20, 2019 by · Comments Off on شرط ایران برای توقف کاهش تعهدات برجامی: تضمین فروش نفت 

  زمانه – سخنگوی وزارت امورخاجه در گفت‌وگو با روزنامه الاخبار لبنان گفت که در صورت برآورده نشدن انتظارات تهران از اینستکس، گام بعدی برای کاهش تعهدات برجامی برداشته می‌شود. در یک خبر دیگر دبیر شورای عالی امنیت ملی «کاهش پلکانی تعهدات برجامی» را «تنها مسیر مواجهه» با عدم پذیرش تعهدات برجامی آمریکا دانست. ایران تا به حال دو مرحله در واکنش به خروج آمریکا از توافق هسته‌ای و اجرایی نشدن تعهدات «طرف اروپایی»، تعهدات برجامی را کاهش داده است. عباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه ایران شنبه ۲۹ تیر/ ۲۰ ژوئیه گفت که ممکن است تهران یک مرحله دیگر تعهداتش را کاهش بدهد. او کاهش تعهدات برجامی ایران را متاثر از برآورده نشدن انتظارات از طرف مقابل عنوان کرد و گفت: « اگر طرف‌های باقیمانده در توافق به تعهدات خود عمل نکنند، روندی که جمهوری اسلامی در کاهش تعهدات خود در پیش گرفته بدون شک بطور قانونی و در چارچوب برجام ادامه خواهد داشت».

Read more

Bottom