Top

Iranians Sending Photos to US-Based Activist Face Prison

July 29, 2019 by · Comments Off on Iranians Sending Photos to US-Based Activist Face Prison 

VOA – TEHRAN, IRAN – Iranians sending images to a U.S.-based activist over an anti-headscarf campaign could face up to 10 years in prison.  The activist, Masih Alinejad, founded the “White Wednesdays” campaign in Iran to encourage women to post photographs of themselves without headscarves online as a way of opposing the compulsory hijab. The semi-official Fars news agency on Monday quoted the head of the Tehran Revolutionary Court, Mousa Ghazanfarabadi, as saying that “those who film themselves or others while removing the hijab and send photos to this woman … will be sentenced to between one and 10 years in prison.”

Read more

بازداشت زنجیر‌ه‌ای فعالان حقوق زن در ایران

July 29, 2019 by · Comments Off on بازداشت زنجیر‌ه‌ای فعالان حقوق زن در ایران 

صدای آلمان – اسرین درکاله، از فعالان حقوق زنان توسط وزارت اطلاعات بازداشت شد. مادر او به دویچه‌وله می‌گوید علت بازداشت دخترش روشن نیست. اسرین درکاله از اعضای انجمن “ندای زنان ایران” است که مبارزه مدنی مستقل دارد.  اسرین درکاله، فعال حقوق زنان و از اعضای “ندای زنان ایران” یکشنبه ششم مرداد (۲۸ ژوئیه) در منزل شخصی خود توسط مأموران وزارت اطلاعات بازداشت شد.  مادر اسرین درکاله ظهر روز دوشنبه به دویچه‌وله فارسی گفت که برای دیدن دخترش چهار صبح از قزوین به سمت تهران حرکت کرده تا پیش‌از ظهر دخترش را در زندان ملاقات کند اما او را پشت درهای بسته زندان نگه داشتند و او نتوانسته خبری از دخترش بگیرد. مأموران وزارت اطلاعات هیچ توضیحی در مورد علت بازداشت اسرین درکله نداده‌ا‌‌ند.  فعالان حقوق بشر می‌گویند او همراه دو تن دیگر از اعضای انجمن “ندای زنان ایران” به نام‌های مریم محمدی و نرگس خرمی به دادسرای اوین احضار شده بود. انجمن “ندای زنان ایران” شبکه‌ای از فعالان حقوق زن در ایران است که تلاش می‌کنند رنج‌ها، ناکامی‌ها و موفقیت‌های زنان را در جامعه ایران بازتاب دهند. 

Read more

“امام‌زادگان جعلی” و ثبت ۱۱هزار امام‌زاده بعد از انقلاب

July 29, 2019 by · Comments Off on “امام‌زادگان جعلی” و ثبت ۱۱هزار امام‌زاده بعد از انقلاب 

صدای آلمان – بعد از انقلاب شمار امام‌زاده‌های ایران هفت‌برابر شد. این آمار که از جمله شامل امام‌زاده‌هایی مانند بیژن، آهنی و زنجیری می‌شود برخی را به شک انداخته که این “دکان” است یا به گفته معاون سازمان اوقاف، نتیجه دقیق‌تر شدن آمار؟ از بیش از هفت سال پیش که حسن ربیعی، سخنگوی سازمان اوقاف و امور خیریه، از رشد هفت‌ برابری امام‌زاده‌های ایران در سال‌های بعد از انقلاب سخن گفت تا به امروز این روند افزایشی همچنان ادامه دارد. ربیعی در سال ۱۳۹۰ تعداد امام‌زاده‌های رسمی و مورد تأیید این سازمان را نزدیک به ۱۱هزار اعلام کرد و گفت که آن‌ها در بیش از هشت هزار بقعه دفن شده‌اند. به گفته مسئولان، شمار امام‌زاده‌ها در سال ۱۳۵۷ حدود یک‌هزار و ۵۰۰ بقعه بود در حالی که تنها در سه دهه بعد از انقلاب این شمار هفت برابر شد. برخی دلیل افزایش افسارگسیخته شمار امام‌زاده‌ها را سوء استفاده از احساسات مذهبی مردم برای مصارف مالی و نیز نشانه‌ای از تشدید خرافه‌پرستی در جامعه ایران می‌دانند.

Read more

روایت رازینی از اعدام‌های “بدون رعایت مقررات” در سال ۶۷

July 29, 2019 by · Comments Off on روایت رازینی از اعدام‌های “بدون رعایت مقررات” در سال ۶۷ 

صدای آلمان – علی رازینی می‌گوید محاکمه‌های سریع و بدون رعایت “مقررات دست و پا گیر” در سال ۶۷ به فرمان و با تاکید خمینی انجام شد. او این محاکمه‌ها را که به کشتار هزاران زندانی سیاسی منجر شد یکی از آخرین تصمیم‌های مهم خمینی می‌داند. از چند فرمان نخستین رهبر جمهوری اسلامی، روح‌الله خمینی، که کشتار گسترده زندانیان سیاسی در سال ۶۷ را به دنبال داشت یکی به نام علی رازینی، رئیس وقت سازمان قضایی نیروهای مسلح و رئیس کنونی شعبه ۴۱ دیوان عالی کشور، صادر شده است. پایگاه اطلاع‌رسانی جماران، وابسته به بازماندگان و نزدیکان خمینی، در مصاحبه مفصلی با رازینی که متن آن دوشنبه هفتم مرداد (۲۹ ژوئیه) منتشر شد به بررسی شرایطی که منجر به صدور این فرمان شد و “ثمراتی که این حکم برای کشور داشت” پرداخته است. خمینی در فرمانی به تاریخ دوم مرداد ۶۷ رازینی را موظف کرد: «۱- دادگاه ویژه تخلفات جنگ را در کلیه مناطق جنگی تشکیل و طبق موازین شرع بدون رعایت هیچ یک از مقررات دست و پاگیر به جرایم متخلفان رسیدگی نمایید.

Read more

Bottom