Top

Why American Labor Day is in September

September 2, 2019 by · Comments Off on Why American Labor Day is in September 

VOA – Why do Americans celebrate Labor Day? Labor Day is a national holiday, created to honor U.S. workers and their contribution to the economy. Many Americans use the day to celebrate the end of summer and would be surprised to know the day has its roots in the labor movement of the late 1800s. How did the holiday begin? During the 1800s, the Industrial Revolution was at its peak, and many Americans worked 12-hour days, seven days a week in harsh conditions for low pay. Even young children worked in factories. Virtually no employers provided their workers with sick days, paid vacation days or health benefits.

Read more

کشتار ۶۷؛ «تحقق عدالت دیر یا زود دارد اما سوخت و سوز ندارد»

September 2, 2019 by · Comments Off on کشتار ۶۷؛ «تحقق عدالت دیر یا زود دارد اما سوخت و سوز ندارد» 

صدای آلمان – در سالگرد کشتار جمعی زندانیان سیاسی در فرانکفورت شهره قنبری و ملکه مصطفی سلطانی از تجربه‌های خود از سرکوب سخن گفتند، عبدالکریم لاهیجی راهکاری برای دادخواهی ارائه داد و هادی خرسندی به نقد طنزآمیز استبداد دینی پرداخت. به کوشش شبکه همبستگی با مبارزات مردم ایران – فرانکفورت شامگاه شنبه ۳۱ اوت (۹ شهریور) مراسم یادبود قربانیان کشتار زندانیان سیاسی در تابستان ۱۳۶۷ در ایران در “خانه محیط زیست” فرانکفورت در آلمان برگزار شد. با وجود گرمای ۳۵ درجه، سالن ۱۷۰ نفره “خانه محیط زیست” پر از جمعیت بود و عده‌ای نیز در اطراف سالن ایستاده بودند. به گفته سازمان‌دهندگان، بیش از ۲۰۰ نفر از این برنامه استقبال کردند که در مقایسه با دیگر برنامه‌های سیاسی خارج کشور “نوعی رکورد و موفقیت به شمار می‌آید”. از جمله حضور فعالان و شخصیت‌های کرد از طیف‌های متنوع به چشم می‌خورد و دلیل آن آشکارا احترامی است که کردها، با وجود اختلاف نظرهایی که ممکن است در مسائل گوناگون با هم داشته باشند، برای ملکه مصطفی سلطانی قائل هستند که برای نخستین بار در چنین یادبودی از آنچه خانواده او متحمل شده سخن می‌گفت. خانم سلطانی، خواهر کاک فؤاد سلطانی، بنیانگذار سازمان کومله است و چندین تن از اعضای خانواده‌اش به دست جمهوری اسلامی به قتل رسیده‌اند. دیگر سخنرانان مراسم فرانکفورت شهره قنبری، نقاش و فعال مدنی و سیاسی، دکتر عبدالکریم لاهیجی، حقوقدان، و هادی خرسندی، طنزنویس بودند.

Read more

ابراهیم رئیسی و ماموریت جدید؛ پاکسازی نظام؟

September 2, 2019 by · Comments Off on ابراهیم رئیسی و ماموریت جدید؛ پاکسازی نظام؟ 

بی بی سی فارسی – مهدی مهدوی آزاد، روزنامه نگار در یادداشتی برای صفحه ناظران درباره چرایی مبارزه با فساد و موقعیت ابراهیم رئیسی در ساختار جمهوری اسلامی نوشته است. یک سال پس از آغاز دادگاه‌های ویژه مبارزه با مفاسد اقتصادی، داستان مبارزه با فساد در جمهوری اسلامی وارد فصل تازه‌ای شده است. فساد ستیزی به سبک صادق لاریجانی که یک نمایش چینی- اسلامی تمام عیار بود نهایتاً تا معرفی چند «سلطان» به افکار عمومی، محاکمه سلطان‌های شکر و کاغذ و اعدام «سلطان سکه» و «سلطان قیر» پیش رفت. برخوردهای گسترده و اعدام افرادی در طراز «وحید مظلومین» و «حمید باقری درمنی» البته سوداگران بازار را تا حد زیادی مرعوب کرد و باعث شد حکومت بتواند بر هرج و مرج تحریم، نوسانات شدید ارزی و سونامی احتکار مسلط شود. با این حال نه تنها میزان فساد کم نشد، که طبق گزارش سازمان «شفافیت بین‌الملل» جایگاه ایران در شاخص جهانی فساد از رتبه ۱۳۰ در اواخر سال ۹۶ به رتبه ۱۳۸ در اواخر سال ۹۷ تنزل پیدا کرد. با آغاز فصل جدید مبارزه با فساد و ورود ابراهیم رئیسی به میدان، پروژه تبلیغاتی بزرگی در دستور کار «نظام» قرار گرفته که نظیرش قبلاً در سال‌های ۸۴ و ۸۵ برای احمدی‌نژاد هم اجرا شده بود. شعار «ابراهیم بت‌شکن – بت فساد را بشکن» که یادآور «احمدی بت‌شکن – بت بزرگ را بشکن» است در کنار لجستیک سنگین سیاسی، پروپاگاندای قدرتمند و تصویرسازی هدفمند باعث شده است آیت‌الله رئیسی تا همینجا هم در قامتی فراتر از رئیس یک قوه از قوای سه گانه ظاهر شود. آقای رئیسی حالا درست مثل احمدی‌نژاد سال ۱۳۸۴ به یک مامور ویژه برای ماموریتی ویژه تبدیل شده است.

Read more

رایزنی هسته ای فرانسه؛ ‘پیشنهاد خط اعتباری ۱۵ میلیارد دلاری برای پیش خرید نفت ایران’

September 2, 2019 by · Comments Off on رایزنی هسته ای فرانسه؛ ‘پیشنهاد خط اعتباری ۱۵ میلیارد دلاری برای پیش خرید نفت ایران’ 

بی بی سی – علی مطهری، نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی، می گوید فرانسه با هدف نگه داشتن جمهوری اسلامی در توافق هسته ای (برجام)، راه‌اندازی یک خط اعتباری ۱۵ میلیارد دلاری برای پیش خرید نفت ایران را پیشنهاد داده است. این جزئیات در حالی مطرح شده که عباس عراقچی، معاون سیاسی وزارت امور خارجه ایران، روز دوشنبه (۲ سپتامبر) برای مذاکره با مقامات فرانسوی به پاریس خواهد رفت. به گزارش خبرگزاری تسنیم، آقای مطهری روز یکشنبه (۱ سپتامبر) تاکید کرد این که گفته می‌شود مبلغ پیشنهادی یادشده کمک بلاعوض و وام است، درست نیست؛ او افزود: “طبق پیشنهاد فرانسوی‌ها، قرار است که این مبلغ در سه مرحله پرداخت شود.” آقای مطهری گفت: “مکرون پیشنهاد داده تا در برابر این مبلغ، فعلا جمهوری اسلامی ایران گام سوم خود را اجرا نکند و احتمالا از گام اول و دوم خود هم به جایگاه اولیه در برجام بازگردد.” محمود واعظی، رئیس‌دفتر رئیس‌جمهوری ایران، شب یکشنبه گفته بود که پیشنهادی دو هفته گذشته بین ایران و فرانسه رد و بدل شده است. به گزارش خبرگزاری تسنیم، او گفت: “بخش‌های قابل توجهی از این پیشنهاد را تغییر دادیم. این پیشنهاد حاصل نتیجه ۵ ساعت مذاکره تلفنی روسای جمهوری ایران و فرانسه است که به عنوان طرح از صحبت‌های هردو رئیس‌جمهور به‌دست آمد.”

Read more

Bottom