Top

US House Votes to Formally Open Impeachment Inquiry Targeting Trump

October 31, 2019 by · Comments Off on US House Votes to Formally Open Impeachment Inquiry Targeting Trump 

Read more

یونسکو دو شهر سنندج و بندرعباس را در فهرست شهرهای خلاق جهان قرار داد

October 31, 2019 by · Comments Off on یونسکو دو شهر سنندج و بندرعباس را در فهرست شهرهای خلاق جهان قرار داد 

صدای آمریکا – شهر سنندج، مرکز استان کردستان ایران، یکی از ۶۶ شهری است که سازمان آموزشی، علمی، و فرهنگی ملل متحد (یونسکو) به عنوان «شهرهای خلاق» برگزیده است. سنندج در زمینه موسیقی به عنوان شهری با ایده های نو شناخته شده است. گروه خانوادگی کامکارها یکی از مشهورترین گروه های موسیقی برخاسته از شهر سنندج است که ترانه های محلی کردی را زنده نگاه داشته و به گوش طیف وسیعی از مردم رسانده است. در حالی است که تدریس زبان مادری یکی از مطالبات مهم کردها در ایران است. از ایران، شهر بندرعباس نیز در زمینه صنایع دستی و هنر فولکلور به عنوان شهری خلاق برگزیده شده است.

Read more

“سفر قاسم سلیمانی به عراق برای آموزش مقابله با اعتراضات”

October 31, 2019 by · Comments Off on “سفر قاسم سلیمانی به عراق برای آموزش مقابله با اعتراضات” 

صدای آلمان – آسوشیتدپرس از سفر فرمانده نیروی قدس سپاه به بغداد یک روز پس از شروع اعتراضات در عراق خبر داده است. به گزارش این خبرگزاری به نقل از دو مقام امنیتی عراقی، قاسم سلیمانی گفته “ما در ایران می‌دانیم چه رفتاری با معترضان کنیم”. ریشه اعتراضات در عراق و لبنان نارضایتی از بیکاری و فساد و اوضاع نابسامان اقتصادی است و آماج حمله معترضان نخبگان سیاسی این کشورها هستند. اما حین این اعتراضات موضوع ایران نیز مطرح شده که هم از دولت‌های این کشورها و هم از گروه‌های مسلح قدرتمند این دو کشور حمایت می‌کند. این سخنان سلیمانی در آغاز اکتبر بوده، زمانی که اعتراضات در بغداد و چندین شهر عراق علیه بیکاری، قطع برق و کمبود آب شروع شد و سپس  خیابانهای شهرهای لبنان نیز با اعتراضاتی مشابه روبرو شدند. در هر دو کشور شرکت‌کنندگان در تظاهرات به دولت و سیاستمداران و گروه‌های مرتبط با ایران اعتراض می‌کردند. اعتراضات نفوذ منطقه‌ای ایران را که هم اکنون با تحریم‌های شدید آمریکا روبروست مورد تهدید قرار می‌دهد.

Read more

فساد در دستگاه قضایی ایران؛ دست‌کم ۶ قاضی به خاطر «فساد» برکنار شدند

October 31, 2019 by · Comments Off on فساد در دستگاه قضایی ایران؛ دست‌کم ۶ قاضی به خاطر «فساد» برکنار شدند 

صدای آمریکا – دادستان کل ایران روز پنجشنبه ۹ آبان ماه از برکناری دست‌کم ۶ قاضی به اتهام آن چه «فساد» عنوان شده، خبر داد. این درحالی است که فعالان حقوق بشر و نهادهای مدنی از فساد گسترده در دستگاه قضایی ایران می‌گویند. محمدجعفر منتظری گفته است که حدود هفت الی ده پرونده دیگر آماده رسیدگی در دادگاه عالی است. چندی پیش غلامحسین محسنی‌اژه‌ای، معاون اول دستگاه قضای جمهوری اسلامی نیز گفته بود که ۶۰ قاضی در یک سال گذشته از دستگاه قضائی برکنار شده‌اند.

Read more

Protests in Iraq and Lebanon Pose a Challenge to Iran

October 30, 2019 by · Comments Off on Protests in Iraq and Lebanon Pose a Challenge to Iran 

VOA – BAGHDAD – The day after anti-government protests erupted in Iraq, Iranian Gen. Qassim Soleimani flew into Baghdad late at night and took a helicopter to the heavily fortified Green Zone, where he surprised a group of top security officials by chairing a meeting in place of the prime minister. The arrival of Soleimani, the head of Iran’s elite Quds Force and the architect of its regional security apparatus, signaled Tehran’s concern over the protests, which had erupted across the capital and in Iraq’s Shiite heartland, and included calls for Iran to stop meddling in the country. The protests in Iraq and Lebanon are fueled by local grievances and mainly directed at political elites, but they also pose a challenge to Iran, which closely backs both governments as well as powerful armed groups in each country. An increasingly violent crackdown in Iraq and an attack by Hezbollah supporters on the main protest camp in Beirut have raised fears of a backlash by Iran and its allies.

Read more

چندین دفتر ازدواج به خاطر «عقد آریایی» در ایران پلمپ شدند

October 30, 2019 by · Comments Off on چندین دفتر ازدواج به خاطر «عقد آریایی» در ایران پلمپ شدند 

صدای آمریکا – مردم ایران در سال‌های اخیر به انجام مراسم رسمی ازدواج تحت عنوان «عقد آریایی» گرایش پیدا کرده‌اند اما جمهوری اسلامی برگزاری چنین مراسم‌هایی را غیرقانونی دانسته و رئیس کانون سردفتران ازدواج و طلاق از پملپ موسساتی خبر داده که اقدام به انجام این مراسم کرده‌اند. علی مظفری روز چهارشنبه ۸ آبان ماه به باشگاه خبرنگاران جوان با اعلام این خبر گفت که «در حال حاضر پرونده ۲۱ نفر از افراد شاغل در این موسسات به اتهام جعل عنوان در دادسرای سعادت آباد در حال رسیدگی است.» پیش از این نیز معاون قوه قضائیه ایران تهدید کرده بود که «بایستی با بازرسی‌های محسوس و غیر محسوس نسبت به شناسایی این دفاتر اقدام و با مرتکبان این تخلفات برخورد سریع و قاطع به عمل آید.» جمهوری اسلامی جاری شدن عقد با زبان فارسی تحت عنوان «ازدواج آریایی» را غیرقانونی اعلام کرده است.

Read more

بیش از ۱۴۰ هزار کودک در ایران امسال از تحصیل باز مانده‌اند

October 30, 2019 by · Comments Off on بیش از ۱۴۰ هزار کودک در ایران امسال از تحصیل باز مانده‌اند 

صدای آمریکا – مدیرکل آسیب‌های اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی از شناسایی بیش از ۱۴۰ هزار کودک بازمانده از تحصیل در سال جاری خبر داد. احمدرضا پرنده روز چهارشنبه ۸ آبان‌ماه گفت که ۱۴۱ هزار کودک بازمانده از تحصیل در سال تحصیلی ۹۷-۹۸ در کشور شناسایی شده است و «علت بازماندگی از تحصیل» این کودکان در دست بررسی است. مدیرکل آسیب‌های اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، «معلولیت» را از اصلی‌ترین علت‌های بازماندگی از تحصیل کودکان اعلام کرده است. پیش از این معصومه ابتکار معاون رئیس جمهوری ایران در امور زنان و خانواده اعلام کرده بود که بر اساس آخرین آمار شناسایی شده از سوی وزارت آموزش و پروش هم اکنون حدود ۱۴۲ هزار کودک در سراسر ایران به نوعی بازمانده از تحصیل هستند.

Read more

گزارش: اعضای خانواده و خویشاوندان خامنه‌ای مالکیت و کنترل رسانه‌های خبری ایران را قبضه کرده‌‌اند

October 30, 2019 by · Comments Off on گزارش: اعضای خانواده و خویشاوندان خامنه‌ای مالکیت و کنترل رسانه‌های خبری ایران را قبضه کرده‌‌اند 

صدای آمریکا – بنا بر تحقیقاتی که این هفته توسط یک اندیشکده مستقل مستقر در شهر واشنگتن به نام «موسسه دابل‌تینک» (Doublethink Institute) منتشر شده است، اعضای خانواده آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، مالکیت یا کنترل روزنامه‌ها، موسسه‌های انتشاراتی، خبرگزاری‌ها، و موسسه‌های فرهنگی عمده ایران را در اختیار دارند و همزمان به عنوان ناظران بر آنها عمل می‌کنند. موسسه دابل‌تینک دریافته است که گستره کنترل اعضای خانواده خامنه‌ای، رسانه‌های عمده مانند روزنامه‌های همشهری، ایران، و جام جم، روزنامه انگلیسی‌زبان تهران تایمز، و همچنین خبرگزاری مهر را در بر می‌گیرد. پایگاه داده‌های مربوط به تسلط خانواده خامنه‌ای، که توسط موسسه دابل‌تینک تهیه شده است، ارتباطات کنترل‌کننده زیر را آشکار کرده است:

Read more

پژوهش جدید: افراد خودشیفته احتمالا کمتر دچار افسردگی می‌‌شوند

October 29, 2019 by · Comments Off on پژوهش جدید: افراد خودشیفته احتمالا کمتر دچار افسردگی می‌‌شوند 

صدای آمریکا

Read more

روز جهانی سکته مغزی؛ وقتی که خون به مغز نمی‌رسد

October 29, 2019 by · Comments Off on روز جهانی سکته مغزی؛ وقتی که خون به مغز نمی‌رسد 

صدای آلمان – سالانه تقریبا ۱۵ میلیون نفر در جهان دچار سکته مغزی می‌شوند. در ایران سکته مغزی دومین عامل مرگ و میر است. اما مرگ تنها یکی از پیامدهای سکته مغزی است. سکته مغزی عامل اصلی ناتوانی‌های حرکتی و عصبی و شناختی در جهان است. روز ۲۹ اکتبر به نام روز جهانی سکته مغزی نامگذاری شده است. بر اساس آمارهای سازمان‌های جهانی، سالانه تقریبا ۱۵ میلیون نفر در سراسر جهان دچار سکته مغزی می‌شوند. سکته مغزی سومین عامل اصلی مرگ در سنین بالای ۶۰ سال و پنجمین عامل اصلی مرگ در گروه سنی ۱۵ تا ۵۹ سال در جهان است. مرگ اما تنها یکی از پیامدهای سکته مغزی است. از ۱۵ میلیون نفری که بنا بر گزارش‌های سازمان‌های جهانی به سکته مغزی دچار می‌شوند، تقریبا ۶ میلیون نفر می‌میرند. سکته مغزی وقتی رخ می‌دهد که خون به بخشی از مغز نرسد که در اثر آن ممکن است سلول‌های مغزی آسیب ببینند یا بمیرند. بسته به اینکه کدام قسمت مغز دچار آسیب شود، بدن، حرکات، گفتار، حس و فکر بیمار تحت تأثیر قرار می‌گیرد. سکته مغزی علت اصلی ناتوانی حرکتی، شناختی، عصبی و به عبارتی، معلولیت در جهان است.

Read more

Next Page »

Bottom