Top

پژوهش جدید: افراد خودشیفته احتمالا کمتر دچار افسردگی می‌‌شوند

October 29, 2019 by · Comments Off on پژوهش جدید: افراد خودشیفته احتمالا کمتر دچار افسردگی می‌‌شوند 

صدای آمریکا

Read more

روز جهانی سکته مغزی؛ وقتی که خون به مغز نمی‌رسد

October 29, 2019 by · Comments Off on روز جهانی سکته مغزی؛ وقتی که خون به مغز نمی‌رسد 

صدای آلمان – سالانه تقریبا ۱۵ میلیون نفر در جهان دچار سکته مغزی می‌شوند. در ایران سکته مغزی دومین عامل مرگ و میر است. اما مرگ تنها یکی از پیامدهای سکته مغزی است. سکته مغزی عامل اصلی ناتوانی‌های حرکتی و عصبی و شناختی در جهان است. روز ۲۹ اکتبر به نام روز جهانی سکته مغزی نامگذاری شده است. بر اساس آمارهای سازمان‌های جهانی، سالانه تقریبا ۱۵ میلیون نفر در سراسر جهان دچار سکته مغزی می‌شوند. سکته مغزی سومین عامل اصلی مرگ در سنین بالای ۶۰ سال و پنجمین عامل اصلی مرگ در گروه سنی ۱۵ تا ۵۹ سال در جهان است. مرگ اما تنها یکی از پیامدهای سکته مغزی است. از ۱۵ میلیون نفری که بنا بر گزارش‌های سازمان‌های جهانی به سکته مغزی دچار می‌شوند، تقریبا ۶ میلیون نفر می‌میرند. سکته مغزی وقتی رخ می‌دهد که خون به بخشی از مغز نرسد که در اثر آن ممکن است سلول‌های مغزی آسیب ببینند یا بمیرند. بسته به اینکه کدام قسمت مغز دچار آسیب شود، بدن، حرکات، گفتار، حس و فکر بیمار تحت تأثیر قرار می‌گیرد. سکته مغزی علت اصلی ناتوانی حرکتی، شناختی، عصبی و به عبارتی، معلولیت در جهان است.

Read more

دیده‌بان حقوق بشر: تحریم‌های آمریکا سلامت مردم ایران را تهدید می‌کند

October 29, 2019 by · Comments Off on دیده‌بان حقوق بشر: تحریم‌های آمریکا سلامت مردم ایران را تهدید می‌کند 

بی بی سی – گروه دیده‌بان حقوق بشر در گزارش تازه خود گفته است که بازگشت تحریم‌‌های آمریکا علیه ایران توان این کشور در واردات کالاهای بشردوستانه مانند دارو را به شدت محدود کرده و مشکلات جدی برای مردم عادی در ایران و سلامتی آنها ایجاد کرده است. این گروه حقوق بشری از دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، خواسته است که آشکارا اعلام کند که شرکت‌ها و بانک‌های آمریکایی و کشورهای دیگر در ارتباط با صادرات دارو یا کالاهای بشردوستانه معاف از تحریم‌ها، با خطر مجازات مالی یا حقوقی از سوی آمریکا روبرو نمی‌شوند. گزارش دیده‌بان حقوق بشر که روز سه‌شنبه ۲۹ اکتبر (هفت آبان) با عنوان “فشار حداکثری: آسیب تحریم‌های اقتصادی آمریکا به حق سلامت ایرانیان” منتشر شده، به این نتیجه رسیده است که معافیت‌های بشردوستانه در تحریم‌های آمریکا، در عمل باعث نشده که شرکت‌های آمریکایی و اروپایی “بی‌میلی شدید خود به ریسک تحریم و اقدام حقوقی به خاطر صادرات یا تأمین مالی کالاهای بشردوستانه معاف‌شده را تغییر دهند. “

Read more

“صنایع پتروشیمی ایران به دلیل کمبود آب در آستانه ورشکستگی هستند”

October 29, 2019 by · Comments Off on “صنایع پتروشیمی ایران به دلیل کمبود آب در آستانه ورشکستگی هستند” 

صدای آلمان – خبرگزاری رویترز فهرستی از پروژه‌های بزرگ صنایع پتروشیمی ایران تهیه کرده که ساخت یا تکمیل آنها به علت کمبود آب به تأخیر افتاده است. عدم برنامه‌ریزی و مدیریت صحیح اطلاعات، علت به تأخیر افتادن تمام این پروژه‌هاست. خبرگزاری رویترز با استناد به گزارش‌های رسانه‌های ایران و اظهارنظر تجار، مدیران و سهامداران عمده یا اصلی فهرستی از پروژه‌های نیمه‌ تمام صنایع پتروشیمی ایران تهیه کرده است. این فهرست نشان می‌د‌هد بلندپروازی مقامات مسئول در ایران برای استفاده بهینه از ذخایر نفت و گاز این کشور، برنامه‌ریزی قابل اطمینان و مدیریت پاسخگو ندارد. 

Read more

Bottom