Top

دادگستری آمریکا: دو بازداشتی به جاسوسی برای ایران اعتراف کردند

November 6, 2019 by · Comments Off on دادگستری آمریکا: دو بازداشتی به جاسوسی برای ایران اعتراف کردند 

صدای آلمان – دو شهروند ایرانی که از یک سال پیش در آمریکا زندانی هستند اعتراف کرده‌اند که برای جمهوری اسلامی جاسوسی می‌کردند. این دو نفر یک شهروند ایران و یک دو تابعیتی هستند که دادگاه آنها هنوز برگزار نشده است. وزارت دادگستری ایالات متحده در بیانیه‌ای به تاریخ سه‌شنبه پنجم نوامبر (۱۴ آبان) اعلام کرد که احمدرضا محمدی دوستدار، شهروند ۳۹ ساله ایرانی – آمریکایی و مجید قربانی شهروند ۶۰ ساله ایرانی به اتهام‌های خود مبنی بر همکاری با دستگاه اطلاعاتی جمهوری اسلامی اعتراف کرده‌اند. محمد دوستدار ساکن ایران بوده و در جریان بازجویی اعتراف کرده که از ژوئیه ۲۰۱۷ تا زمان دستگیری در دسامبر سال پیش سه بار به آمریکا سفر کرده است. ماموران پلیس فدرال آمریکا (اف‌بی‌آی) در سفر اول محمدی دوستدار او را تحت نظر داشته و مشاهده کرده‌اند که از “مرکز هیلل” و “خانه خباد” متعلق به یهودیان در نزدیکی دانشگاه شیکاگو عکس می‌گیرد. او سپس به کالیفرنیا سفر کرده و با محمد قربانی که ساکن آنجاست دیدار می‌کند. مطابق دادخواستی که دادستانی تنظیم کرده این نخستین ملاقات این دو نفر بوده است.

Read more

US Calls on Iran to Discuss Any Prisoner Swap Via Official Channels

November 6, 2019 by · Comments Off on US Calls on Iran to Discuss Any Prisoner Swap Via Official Channels 

Read more

اشغال سفارت آمریکا، حزب توده و حمایت جمعی از نویسندگان ایرانی از آن

November 6, 2019 by · Comments Off on اشغال سفارت آمریکا، حزب توده و حمایت جمعی از نویسندگان ایرانی از آن 

بی بی سی – اشغال سفارت آمریکا در تهران در آبان ۱۳۵۸ و به گروگان گرفتن کارکنان سفارت در شرایطی رخ داد که تایید و حمایت بسیاری از چهره‌ها و گروه‎های سیاسی و فرهنگی خارج از دایره حکومت را نیز به همراه داشت. تعداد زیادی از آنان در سال‌های بعد راهی کاملا متفاوت از حکومت را پیش گرفتند و بخش عمده‌ای از آنان در زمره مخالفان و مطرودان انقلاب اسلامی قرار گرفتند. در این میان نامه‌های دو تشکل نویسندگان ایرانی قابل توجه است. یکی نامه تعدادی از روزنامه‌نگاران، بازیگران تئاتر و نویسندگان ایرانی که بسیاری از آنان از اعضای سرشناس حزب توده ایران بودند و عده‌ای که هیئت دبیران کانون نویسندگان ایران را تشکیل می‎دادند. در نامه نخست که خطاب به آیت‎الله خمینی با عنوان “حضور عالی آیت ‌الله عظمی، امام خمینی، رهبر آزموده و رهشناس انقلاب اسلامی ایران در تایید سیاست استوار ضد امپریالیستی آن بزرگوار” نوشته شده، ده‌ها چهره سرشناس فرهنگی و هنری با تایید ‬اشغال سفارت آمریکا همپیوستگی خود را “با موج بزرگ و تازه جنبش رهایی‌بخش ملی ایران که با اشغال لانه فتنه‌انگیزی و جاسوسی سفارت آمریکا” اعلام کردند و نوشتند که “صف مبارزه ما همان صف واحد انقلاب به رهبری امام است و از این پس نیز، همچنان که در گذشته، نیروی اندیشه و قلم و بیان هر یک از ما وقت خدمت به خلق و انقلاب خلق و اسلامی ایران خواهد بود.” این تلگرام با آنکه در آن نامی از حزب توده برده نشده و همه امضا‌کنندگان از اعضای حزب نبودند، به نوعی در ادامه نامه‌های حزب توده و در راستای سیاست‌های این حزب در ماه‌های نخست انقلاب ایران و حمایت حزب از سیاست‌ها و بیانات آیت‌الله خمینی بود که بعدها با انتقادهای زیادی از سوی گروه‎های سیاسی دیگر مخالف جمهوری اسلامی همراه شد. این نامه ابتدا به امضای پنج نویسنده و شاعر عضو حزب توده رسید و آن طور که در نامه آمده ده‌ها چهره فرهنگی و هنری دیگر پس از ارسال تلگرام به قم (محل اقامت آیت‌الله خمینی) نامه را امضا کردند و بارها با تفاوت تعداد امضاهای در روزنامه‌های آن روزها منتشر شد.

Read more

حداقل دستمزد سال ۹۹: اختلاف کارفرمایان و نمایندگان کارگری بر سر هزینه سبد معیشت

November 6, 2019 by · Comments Off on حداقل دستمزد سال ۹۹: اختلاف کارفرمایان و نمایندگان کارگری بر سر هزینه سبد معیشت 

زمانه – «کمیته مزد شورای عالی کار» جلسه خود را روز دوشنبه ۱۳ آبان برای تعیین هزینه سبد معیشت برگزار کرد. هزینه سبد معیشت قرار است پایه محاسبه حداقل دستمزد سال ۹۹ قرار بگیرد اما بر سر تعیین آن اختلاف وجود دارد. به گفته یک عضو «کارگری» این کمیته که هزینه سبد معیشت کارگران را حدود هفت میلیون تومان برآورد کرده، شورای عالی کار با حضور کارفرمایان و نمایندگان کارگری رقمی را تعیین خواهد کرد که اعضاء در مورد آن «به جمع‌بندی واحد» برسند. ناصر چمنی، رئیس «کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران» که در جلسه کمیته مزد شورای عالی کار حضور داشته است چهارشنبه ۱۵ آبان در این باره به خبرگزاری ایسنا گفت: «در این جلسه مقرر شد تا همه گروه‌ها و شرکای اجتماعی اعم از دولت، کارفرمایان و کارگران، اعداد و ارقام خود را در خصوص هزینه سبد معیشت کارگران جمع آوری و رقم دقیق را در جلسه بعد کمیته دستمزد ارائه کنند تا در مورد آن بحث و تبادل نظر شود.» شورای عالی کار متشکل از نمایندگان دولت، کافرمایان بخش خصوصی و نمایندگان تشکل‌های کارگری مورد تائید دولت است. کمیته مزد زیرمجموعه این نهاد است.

Read more

Bottom