Top

Iranian Aviation Authorities Say Military Shot 2 Missiles at Ukrainian Plane

January 22, 2020 by · Comments Off on Iranian Aviation Authorities Say Military Shot 2 Missiles at Ukrainian Plane 

VOA – Iran’s civil aviation authority said Tuesday the country’s military fired two missiles at a Ukrainian commercial jet that went down shortly after taking off from Tehran earlier this month, killing all 176 people on board. A Civil Aviation Organization report identified the missiles as being the TOR-M1 model, a type of Russian-made, surface-to-air missile. It also said it has requested technical assistance from the U.S. Transportation Safety Board and its French counterpart BEA to help read the black box flight data recorders recovered from the crash site. Iran says so far the United States and France have not responded positively to a request to provide the equipment necessary to carry out the work.

Read more

کشف تازه در سیستم ایمنی بدن که ‘شاید همه سرطان‌ها را معالجه کند’

January 22, 2020 by · Comments Off on کشف تازه در سیستم ایمنی بدن که ‘شاید همه سرطان‌ها را معالجه کند’ 

بی بی سی – پژوهشگران اعلام کرده‌اند که بخشی از سیستم ایمنی بدن که بتازگی کشف شده می‌تواند طوری تغییر یابد که انواع سرطان‌ها را معالجه کند. این گروه از پژوهشگران دانشگاه کاردیف در ولز، شیوه‌ای برای از بین بردن سرطان پروستات، سینه، ریه و سایر سرطان‌ها در آزمایشگاه یافته‌اند. این یافته‌ها که در نشریه “نیچر ایمونولوژی” به چاپ رسیده، هنوز روی بیماران آزمایش نشده است ولی محققان می گویند که “ظرفیت بالایی” برای این کار وجود دارد. کارشناسان می‌گویند که هر چند این کار پژوهشی در مرحله ابتدایی است ولی بسیار مهیج است. یافته‌ها دقیقا چیست؟ سیستم ایمنی ما سد دفاعی طبیعی بدن در مقابل عفونت است که به سلول‌های سرطانی نیز حمله می‌کند. دانشمندان به دنبال راه‌های “غیرمعمولی” بوده‌اند که سیستم ایمنی بدن از طریق آن به طور طبیعی به تومورها حمله می‌کند.

Read more

سیل در استان سیستان و بلوچستان “زندگی را با خود برد”

January 22, 2020 by · Comments Off on سیل در استان سیستان و بلوچستان “زندگی را با خود برد” 

صدای آلمان – در مناطق سیل زده استان سیستان و بلوچستان بسیاری از خانه‌های مسکونی ویران شده‌اند. در زرآباد بلوچستان که بخش اعظم موز کشور را تامین می‌کرده هزار هکتار باغ موز کامل تخریب شده است. کمک‌های امداد رسانی چگونه انجام می‌گیرد اوضاع در استان سیستان و بلوچستان بعد از وقوع سیل هنوز به حالت عادی بازنگشته است. یک امدادرسان محلی به دویچه وله گفت مردم موفق به نجات جان خود شدند اما خانه و کاشانه‌ و زمین‌های کشاورزی ویران و دام‌ها نابود شدند. هنوز هم از سرنوشت برخی روستاها خبری نیست. در برخی از نقاط سیل زده استان سیستان و بلوچستان مقامات گفتند ۸۰ درصد زیرساخت روستایی از بین رفته است.  یکی از دست اندرکاران مدرسه دارالعلوم زاهدان هم در مصاحبه با دویچه وله خبر داد: «سیل قطع شده  ولی مناطقی هستند که صعب العبورند و به آنها امدادرسانی نشده است. بخاطر اینکه سیل راه ارتباطی این روستاها را قطع کرده است. اینها مناطق دورافتاده‌ای هستند و کسی نتوانسته از آنها خبری بگیرد و به آنها کمکی بکند. هنوز امدادرسانی ادامه دارد.»

Read more

هیچ نهادی پاسخگوی مشکل بازنشستگی کارگران معلول نیست

January 22, 2020 by · Comments Off on هیچ نهادی پاسخگوی مشکل بازنشستگی کارگران معلول نیست 

زمانه – بازنشستگی کارگران معلول شاغل، به‌ویژه در بخش خصوصی به بن‌بست می‌رسد زیرا نه دولت و نه کارفرمایان، حاضر به پرداخت سهم لازم برای تحقق بازنشستگی این کارگران نیستند. نهادهای ارزیابی نوع و درصد معلولیت نیز معیارهای مختلفی برای به‌رسمیت شناختن معلولیت شاغلان دارند و کارگران میان اداره بیمه اجتماعی، کمیسیون پزشکی تامین اجتماعی و بهزیستی دست به دست می‌شوند. طبق قانون، یک کارگر معلول با ۲۰ سال سابقه کار باید با ۳۰ روز حقوق بازنشسته شود. پنج سال از سنوات را باید دولت و پنج سال را کارفرما بپردازد. اما دولت باز تعهد خود را بر دوش سازمان تامین اجتماعی انداخته است که یک سازمان در آستانه ورشکستگی است و ۲۵۰ هزار میلیارد تومان از دولت طلبکار است. تامین اجتماعی از پرداخت سنوات خودداری می‌کند و کارفرمایان نیز از پرداخت سهم خود سر باز می‌زنند. از این گذشته اختلاف در شیوه برخورد با از کار افتادگی ناشی از کار و معلولیت اولیه کار مشمولان بازنشستگی پیش از موعد را پیچیده‌تر کرده است.

Read more

در آستانه همایش داووس، گزارش آکسفام در باره نابرابری: دارایی ١ در صد مردم مرفه بیش از ۹۰ درصد کل دارایی‌های مردم جهان است

January 22, 2020 by · Comments Off on در آستانه همایش داووس، گزارش آکسفام در باره نابرابری: دارایی ١ در صد مردم مرفه بیش از ۹۰ درصد کل دارایی‌های مردم جهان است 

در آستانه آغاز بکار اجلاس مجمع جهانی اقتصاد در داووس سوئیس، سازمان غیر حکومتی آکسفام که یکی از بزرگ‌ترینراررر  سازمان‌های بین‌المللی مرجع در جهت مبارزه با نابرابری و در همان حال امدادرسانی برای ریشه‌کن کردن فقر و گرسنگی در جهان است، در گزارشی شکاف  گسترده و روزافزون میان فقرا و ثروتمندان را یکی از بزرگ‌ترین چالش‌های جهان کنونی دانسته است. آکسفام در این گزارش می گوید: ١ در صد مردم مرفه بیش از ۹۰ درصد مردم جهان، یعنی۹‚۶ میلیارد نفر ثروت و دارایی در اختیار دارند ؛ ثروت ۲۱۵۳ نفر میلیاردِرِ جهان  به تنهایی بیش از ثروت ۶‚۴ میلیارد نفر (بیش از ۶۰ درصد جمعیت جهان) است. دو سوم میلیاردِرهای جهان ثروت خود را از طریق ارث، انحصار گرایی و ارتباطات بدست آورده اند.  در گزارش آکسفام همچنین آمده است که نزدیک به نیمی از جمعیت جهان، یعنی ۸‚۳ میلیارد نفر درآمد روزانه ای کمتر از ۵ دلار دارند و روند کاهش فقر در جهان از أواسط سال ۲۰١۳ به کندی گرائیده است.

Read more

با تصویب مجلس ایران؛ مسافران ایرانی برای سفرهای خارجی به جز عوارض خروج باید مالیات هم بپردازند

January 22, 2020 by · Comments Off on با تصویب مجلس ایران؛ مسافران ایرانی برای سفرهای خارجی به جز عوارض خروج باید مالیات هم بپردازند 

پس از افزایش عوارض خروج از کشور این بار نمایندگان مجلس تصویب کردند که سازمان امور مالیاتی از مسافران ایرانی برای سفرهای خارجی «مالیات» اخذ کند. بنابر گزارش رسانه های داخل ایران، نمایندگان مجلس شورای اسلامی، روز سه‌شنبه ۱ بهمن ماه با تصویب لایحه‌ای، سازمان امور مالیاتی را مکلف کردند که «بابت خروج هر مسافر ایرانی از مرزهای هوایی، دریایی و زمینی وجوهی را به عنوان مالیات از مسافران دریافت و به حساب درآمد عمومی نزد خزانه‌داری کل کشور واریز کند.» در این لایحه از جمله «دارندگان گذرنامه‌های سیاسی و خدمت، خدمه وسایل نقلیه عمومی زمینی و دریایی و خطوط پروازی، دانشجویان شاغل به تحصیل در خارج از کشور » و ، «بیمارانی که با مجوز شورای پزشکی جهت درمان به خارج از کشور اعزام می‌شوند»، «دارندگان پروانه گذر مرزی و مرزنشینان، جانبازان انقلاب اسلامی که برای معالجه می‌روند»، همچنین «زائران ایرانی که در ایام اربعین حسینی» به مقصد عراق از کشور خارج می‌شوند از پرداخت مالیات معاف شده‌اند.

Read more

سالگرد پلاسکو: برای نجات کارگران اراده سیاسی وجود ندارد

January 22, 2020 by · Comments Off on سالگرد پلاسکو: برای نجات کارگران اراده سیاسی وجود ندارد 

در سومین سالگرد فروریختن ساختمان پلاسکو، فرشاد اسماعیلی، عضو «کمیته حقوقی هیأت ملی بررسی حادثه پلاسکو» اعلام کرد: به‌علت فرار مسئولان از پذیرش مسئولیت در برابر حفاظت از کارگران، هیچگونه سیاستگذاری جدید و جدی درباره ایمنی کارگران انجام نشده و با تداوم سازوکارهای عقیم و رویه‌های غلط، مرگ کارگران درحین کار به وضعیت «عادی» تبدیل شده است.  فرشاد اسماعیلی، عضو «کمیته حقوقی هیأت ملی بررسی حادثه پلاسکو» سه‌شنبه یکم بهمن در مصاحبه با خبرگزاری کار (ایلنا) وضعیت حوزه ایمنی کارگران در کشور را «بحرانی» و این بحران را «بحران روزانه» خواند و گفت: «برای نجات جان کارگران اراده سیاسی وجود ندارد.» اسماعیلی به فرار دستگاه‌های مسئول از پذیرش مسئولیت در برابر جان کارگران و نبود یک متولی واحد و نهاد ناظر اشاره کرد و گفت: «با نبود هماهنگی بین سه رکن تدوین، اجرا و نظارت، کارفرمایان در حوزه رعایت استانداردهای ایمنی HSE و حفاظت فنی و بهداشت، فشاری احساس نمی‌کنند و ضمانت اجرایی قوی و جدی آن‌ها را تهدید نمی‌کند و عملاً بازدارندگی قوانین از بین رفته است. راحت‌تر بگویم اراده سیاسی برای نجات جان کارگران وجود ندارد.»

Read more

Bottom