Top

سیل لرستان: دورود به حالت آماده‌باش درآمد

February 26, 2020 by · Comments Off on سیل لرستان: دورود به حالت آماده‌باش درآمد 

زمانه – با آغاز موج دوم بارش‌ها در استان لرستان، دورود به حالت آماده‌باش درآمد. پیک سیلاب بعدازظهر چهارشنبه اتفاق می‌افتد. پیش‌بینی شده است که سیلابی با حجم ۳۱۲ میلیون متر مکعب از کشکان عبور می‌کند. سه کانون بحران: شهر نورآباد و شهرها و روستاهای در مسیر دو رودخانه کشکان و تیره دورود. حمید جمشیدی، نماینده ویژه مدیرعامل جمعیت هلال احمر لرستان در دورود اعلام کرد که هشت محل اسکان اضطراری در شهر دورود و مناطق روستایی در معرض خطر پیش‌بینی شده است. به گفته این مقام مسئول ۳۵محل امن دیگر نیز شناسایی شده که در صورت نیاز برای اسکان آسیب دیدگان تجهیز می‌شود. به گفته نماینده ویژه هلال‌احمر لرستان در شهرستان دورود پنج تیم امدادی در آماده‌باش کامل قرار دارند. رضا میرزایی، مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای لرستان شامگاه سه‌شنبه در مصاحبه با خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) اعلام کرد که حجم سیلابی که چهارشنبه ۷ اسفند از رودخانه “کشکان” عبور می‌کند، ۳۱۲ میلیون مترمکعب خواهد بود.  سامانه بارشی در استان لرستان دارای دو موج است که موج نخست از غروب روز دوشنبه وارد استان شد و ریزش‌های آن تا غروب سه‌شنبه ادامه داشت. موج دوم بارش‌ها تا ظهر چهارشنبه ادامه دارد. به گفته مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای لرستان تاکنون حداکثر دبی سیلابی رودخانه خرم‌آباد به ۱۸۰ مترمکعب برثانیه و دبی سیلابی در رودخانه کشکان به یکهزار و ۶۰۰ مترمکعب بر ثانیه در شهر پلدختر رسیده است. دبی رودخانه تیره به ۱۳۵ مترمکعب بر ثانیه و دبی رودخانه بادآور نورآباد نیز به ۲۳۰ مترمکعب بر ثانیه رسیده است. رضا میرزایی در ادامه مصاحبه با ایرنا گفت موج دوم بارش‌ها خطرناک‌تر از موج نخست است: «در بین همه رودخانه‌های لرستان سه کانون بحران شامل حوزه رودخانه کشکان، شهرها و روستاهای مسیر آن، رودخانه تیره دورود، شهر و روستاهای مسیر آن و شهر نورآباد وجود دارد.»

Read more

چرا این تعداد از مسئولان حکومت ایران کرونا گرفته‌اند؟

February 26, 2020 by · Comments Off on چرا این تعداد از مسئولان حکومت ایران کرونا گرفته‌اند؟ 

بی بی سی فارسی – تعداد مسئولان حکومتی ایران که به کرونا مبتلا شده اند، حداقل تا این لحظه، قطعا از هر کشور دیگری به مراتب بالاتر بوده است. همین امروز مشخص شد که ایرج حریرچی قائم مقام وزیر بهداشت و محمود صادقی نماینده تهران در مجلس کرونا گرفته اند؛ آن هم تنها ساعاتی پس از آنکه برخی رسانه ها از ابتلای چهار نماینده به کرونا خبر دادند و محمدباقر نوبخت معاون رئیس جمهور این خبر را تکذیب کرد. پیش از آن، خبر ابتلای مرتضی رحمان‌زاده شهردار منطقه ۱۳ تهران، احتمال ابتلای محمد میرمحمدی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام و خبر درگذشت یکی از اعضای دفتر آیت الله شبیری زنجانی از مراجع تقلید بر اثر کرونا نیز خبرساز شده بود. همه این افراد، کسانی بودند که در معرض تماس با سایر چهره های حکومتی قرار داشتند و همین موضوع، به گمانه زنی ها در مورد احتمال گسترش بیماری به مسئولان دیگر دامن زده است. در مواجهه با انتشار پیاپی چنین اخباری، گمانه زنی غالب آن است که شتاب گسترش بیماری در میان مسئولان ایرانی، نه نتیجه مجموعه ای از تصادف های همزمان، که حاصل یک “پدیده واحد” باشد. احتمالا اولین حدسی که در مورد این پدیده واحد به ذهن می رسد این خواهد بود که تعداد واقعی مبتلایان به کرونا در ایران در سطحی فراتر از ارقام رسمی قرار دارد و در نتیجه، سهم مسئولان از مبتلایان به این بیماری نیز بالاست. این حدس، علی القاعده بخشی از توضیح وضعیت موجود است؛ اما تمام آن نیست. مثلا چرا باید در کشوری چون چین که تعداد مبتلایان آن به بیش از “هشتصد برابر” ایران می رسد -و آزادی اطلاعات در آن هم محدود است- مسئولان به میزانی به مراتب کمتر از ایران کرونا گرفته باشند؟ به نظر می رسد پاسخ این پرسش را باید در واقعیت آشنایی دید که نمودهای آن، به ویژه در ماه های اخیر، به شدت در سطح افکار عمومی خبرساز شده: اینکه دستگاه حکومتی ایران، در ابعادی “استثنایی” به مخفی کاری وابسته شده است.

Read more

کرونا در ایران؛ ترکیه تمام پروازهای مسافری و باری به ایران را متوقف کرد

February 26, 2020 by · Comments Off on کرونا در ایران؛ ترکیه تمام پروازهای مسافری و باری به ایران را متوقف کرد 

صدای آلمان – شمار قربانیان ویروس کرونا در ایران به ۱۹ نفر رسید. تعداد مبتلایان نیز به ۱۳۹ تن رسیده است. خانواده‌های زندانیان سیاسی خواستار آزادی یا مرخصی آنها شده‌اند. سفر شهروندان عراق به ۹ کشور از جمله ایران ممنوع شد دولت عراق تجمع‌های عمومی در این کشور را ممنوع کرد. هم‌چنین سفر شهروندان عراق به ۹ کشور از جمله ایران، کویت و بحرین نیز ممنوع شده است. این تدابیر برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا در این کشور اتخاذ شده است. به گزارش خبرگزاری رویترز، طبق فهرست اعلام شده از سوی دولت عراق، سفر شهروندان این کشور به چین، ایران، ژاپن، کره جنوبی، تایلند، سنگاپور، ایتالیا، بحرین و کویت ممنوع شده است. هم‌چنین طبق تصمیم دولت عراق، مدارس، دانشگا‌ه‌ها، سینماها و کلوپ‌ها از ۲۷ فوریه تا ۷ مارس تعطیل خواهد بود. شناسایی یک مورد مبتلا به کرونا در شهر فسا رئیس دانشگاه علوم پزشکی فسا می‌گوید از پنج بیمار مشکوک به ابتلا به ویروس کرونا در این شهرستان آزمایش‌های اولیه صورت گرفت که بر اساس غربالگری انجام شده، نتیجه آزمایش یکی از آنها مثبت اعلام شد. علی‌اصغر خالقی شامگاه چهارشنبه به خبرگزاری ایرنا گفت: تعدادی از بیماران مشکوک را که دارای نشانه‌های بالینی قوی ابتلا به بیماری کرونا بودند، بستری کردیم که باید جواب قطعی آزمایش‌های آنها از تهران به ما اعلام شود اما برای اینکه چیزی را از دست ندهیم، فرض را بر مثبت بودن گذاشتیم و درمان آنها را شروع کردیم.

Read more

Bottom