Top

US Fears Iran Facilitating Spread of Coronavirus

March 14, 2020 by · Comments Off on US Fears Iran Facilitating Spread of Coronavirus 

VOA – WASHINGTON – Iran’s struggle to contain its coronavirus pandemic could have a ripple effect across the Middle East, with some U.S. officials suggesting it could further destabilize an already volatile region. In particular, military officials worry that the regime’s slow response has quietly turned Iran into a launching pad for the virus, helping it to spread far beyond what officials in Tehran have been willing to acknowledge. “Iran sits in the middle of the [Middle East] theater, so their ability to pass that infection to other states is very worrisome,” Gen. Kenneth McKenzie, the commander of U.S. forces in the Middle East and South Asia, said while briefing lawmakers this past week, noting the “permeability and porousness of the borders.” Making matters worse, U.S. officials believe the extent of the coronavirus’ grip on Iran has been vastly underreported, reaching well into the upper echelons of Iran’s leadership.

Read more

ادامه سرکوب و تسویه‌حساب قوه قضاییه با فعالان سیاسی و مدنی در سایه کرونا

March 14, 2020 by · Comments Off on ادامه سرکوب و تسویه‌حساب قوه قضاییه با فعالان سیاسی و مدنی در سایه کرونا 

قوه قضاییه ایران می‌گوید به دلیل شیوع کرونا ۷۰ هزار زندانی مرخص می‌شوند. بازداشت و فشار بر فعالان سیاسی و مدنی اما ادامه دارد. نهادهای بین‌المللی و گزارشگران بدون مرز آلمان خواستار آزادی تمام زندانیان در ایران شدند.  همه‌گیر شدن ویروس کرونا در ایران چرخ زندگی عادی را مختل کرده است. بسیاری از نهادهای حکومتی از جمله مجلس شورای اسلامی‌ تا اطلاع ثانوی تعطیل شده‌اند و شماری از مقام‌های جمهوری اسلامی در قرنطینه به سر می‌برند. دستگاه قضایی اما همچنان بی‌وقفه فعالان سیاسی، اجتماعی و فرهنگی را سرکوب می‌کند. مهدی حاجتی عضو سابق شورای شهر شیراز که از عدم شفافیت قوه قضاییه در زمینه آزادی زندان به دلیل شیوع کرونا گله داشت‌، پنج‌شنبه ۲۲ اسفند بازداشت شد. قوه قضاییه اعلام کرده بود به دلیل همه‌گیر شدن ویروس کرونا ۷۰ هزار زندانی را به طور موقت آزاد می‌کند. انتشار این خبر خانواده بسیاری از زندانیان را امیدوار و آنها را راهی زندا‌ن‌ها برای استقبال از بستگان خود کرد. مهدی حاجتی در اکانت شخصی خود در شبکه احتماعی توییتر نوشته بود: «پدر علی عابدینی فرد از زندانیان سیاسی زندان عادل آباد شیراز در رفت و آمد و پیگیری‌های مرخصی فرزند خود، به کرونا مبتلا و متاسفانه فوت کردند. آنچه از این بخشنامه ها نصیب زندانیان سیاسی می شود مرگ است.»

Read more

حرم امام رضا برای پیشگیری از شیوع کرونا ‘تعطیل شد’

March 14, 2020 by · Comments Off on حرم امام رضا برای پیشگیری از شیوع کرونا ‘تعطیل شد’ 

بی بی سی – حرم امام رضا در مشهد از امروز برای سه روز تعطیل شده و امکان زیارت برای زائران وجود ندارد. آستان قدس رضوی در این حرم اطلاعیه‌هایی نصب کرده و در آن گفته است از امروز شنبه ۲۴ اسفند تا دوشنبه ۲۶ اسفند این مکان زیارتی به طور موقت برای آنچه شستشو و تنظیف خوانده شده بسته خواهد بود. در این اطلاعیه گفته شده در این سه روز “امکان تشرف و زیارت ضریح” وجود نخواهد داشت. آستان قدس رضوی همچنین از مردم خواسته از سفر به مشهد و زیارت حضوری خودداری کنند. یک مقام این نهاد گفته است به دلیل پیشگیری از شیوع ویروس کرونا، و “با توجه به محدودیت‌های اعمال شده”، این آستان در ایام نوروز “پذیرای زائران نخواهد بود.” فرماندار مشهد هم از مردم ایران خواسته به مشهد سفر نکنند. حرم امام رضا – امام هشتم شیعیان – از مهمترین اماکن زیارتی در ایران است و هرساله هزاران زائر از ایران و دیگر کشورهای جهان برای بازدید به مشهد، مرکز استان خراسان رضوی، سفر می‌کنند. با شیوع ویروس کرونا در ایران و افزایش مبتلایان و جان‌باختگان، برخی خواهان تعطیلی مراکز دینی برای مقابله با شیوع ویروس شده‌اند. شماری از روحانیون و مراجع تقلید خواهان همکاری با دستگاه‌های بهداشتی برای مقابله با این ویروس شده‌اند اما برخی از شخصیت‌های مذهبی از تعطیلی مراکز دینی انتقاد کرده و با آن مخالفت کرده‌اند.

Read more

پس از بدترین روز وال استریت طی ۳۰ سال گذشته، بازارهای آسیا نیز روز جمعه سقوط ناگهانی داشتند

March 14, 2020 by · Comments Off on پس از بدترین روز وال استریت طی ۳۰ سال گذشته، بازارهای آسیا نیز روز جمعه سقوط ناگهانی داشتند 

صدای آمدیکا – بخش انگلیسی صدای آمریکا – بازارهای مالی آسیا روز جمعه نزولی ناگهانی را تجربه کردند. این امر یک روز پس از بدترین عملکرد «وال استریت» از سقوط «دوشنبه سیاه» در سال ۱۹۸۷ رخ می دهد. شاخص‌های ارزش سهام در ژاپن، تایلند، و هند در مقطعی از بامداد جمعه تا ۱۰ درصد تنزل کرد و این امر منجر به فعال شدن سیستم توقف موقت مبادله سهام در تایلند و هند شد. افت شاخص ارزش سهام در چین، که شاهد خروج آهسته از تبعات همه‌گیری مرگبار ویروس کرونا است، به این شدت نبود و شاخص ارزش سهام ترکیبی شانگهای تنها ۳ درصد افت کرد. در دیگر بازارهای مالی آسیا شاخص ارزش سهام تا نیمروز جمعه بین ۴ تا ۶ درصد افت را نشان داد. در ایالات متحده، شاخص «میانگین صنعتی دَو جونز»، «استاندارد اند پورز ۵۰۰» و «نزدک» ۱۰ درصد از ارزش خود را از دست دادند. بازارهای اروپایی هم از این وضع در امان نبودند. شاخص ارزش سهام در لندن ۱۱ درصد و در فرانسه و آلمان ۱۲ درصد کاهش یافت. برزیل کاهشی ۱۵ درصدی را تجربه کرد.

Read more

Bottom