Top

Airports Turn Into Ghost Towns Amid Coronavirus Fears

March 15, 2020 by · Comments Off on Airports Turn Into Ghost Towns Amid Coronavirus Fears 

VOA – The coronavirus outbreak is dealing a severe blow to the airline industry, as governments impose travel restrictions and would-be passengers stay away from traveling by plane for fear of catching the virus.

Read more

ایران در ۱۳۹۸؛ سالی که اینترنت برای ‘سرکوب’ قطع شد

March 15, 2020 by · Comments Off on ایران در ۱۳۹۸؛ سالی که اینترنت برای ‘سرکوب’ قطع شد 

بی بی سی – قطع اینترنت ایران در پاییز ۹۸ اتفاقی بی‌سابقه در ایران و یکی از بزرگترین قطعی‌های اینترنت در سراسر جهان بود که افراد زیادی را در داخل و خارج از ایران متاثر کرد و واکنش‌های بین‌المللی زیادی نیز برانگیخت. به جز مختل شدن ارتباطات داخلی مردم، بسیاری از کسب‌وکارهای اینترنتی و طرح‌های ملی و دولتی نیز در پی این قطع ۸ روزه آسیب‌های جدی دیدند. همه اینها در حالی رخ داد که دولت پیش‌تر بارها اعلام کرده بود در پی تشویق مردم به استفاده از شبکه ملی اطلاعات و بومی‌سازی تعامل مردم با یکدیگر است. اما بررسی قطع اینترنت در شرایط واقعی نشان داد که این سامانه نمی‌تواند به اندازه‌ای که برایش تبلیغ شده بود، کارآمد باشد. قطعسراسری اینترنت در ایران؛ چه اتفاقی افتاد؟ارتباط اینترنتی ایران از شب شنبه ۲۵ آبان‌ماه با جهان قطع شد. این توقف که تا ۳ آذر ادامه داشت، با دستور شورای امنیت کشور خطاب به اپراتورهای اینترنتی در کشور عملی شده بود. در این دوران، سایت نت بلاکرز که دسترسی اینترنت در سراسر جهان را بررسی می‌کند، گزارش کرده بود ‌سطح دسترسی شهروندان ایران به شبکه جهانی اینترنت به حدود ۴ درصد معمول رسید. پیامدهای قطع اینترنت فقط سایت‌های خارجی یا ارتباطات مردم با پیام‌رسان‌های خارجی و سرویس‌های ایمیل را مختل نکرد. در پی این قطعی،‌ سایت‌های داخل ایران که اطلاعات‌شان را روی سرورهایی خارج از ایران نگهداری می‌کردند نیز از فعالیت بازماندند. کسب و کارهایی که بخشی از خدمات‌شان را از سایت‌ها و سرویس‌دهنده‌های خارجی می‌گرفتند نیز با قطع این دسترسی با مشکلات جدی مواجه شدند.

Read more

دولت ایران کودکان کار مهاجر افغانستانی را «رد مرز» می‌کند

March 15, 2020 by · Comments Off on دولت ایران کودکان کار مهاجر افغانستانی را «رد مرز» می‌کند 

زمانه – چند روز پس از آنکه انوشیروان محسنی بندپی، استاندار تهران خواستار اجرای «ضربتی و با سرعت بیشتر» طرح موسوم به ساماندهی کودکان کار و خیابان و «رد مرز» کودکان کار مهاجر شد، استانداری تهران می‌گوید: این طرح از چند روز قبل آغاز شده است و کودکان کار بدون خانواده یا با خانواده به افغانستان بازگردانده می‌شوند. سازمان‌های غیردولتی در ایران نسبت به احتمال شیوع کرونا در میان کودکان کار و زباله‌گردها هشدار داده‌ و خواستار مراقبت از این کودکان شده‌اند. استانداری و دیگر سازمان‌های دولتی هم در پاسخ به این دغدغه اجتماعی تصمیم گرفته‌اند کودکان کار افغانستانی را از ایران اخراج کنند. فرزانه مروستی، مدیرکل اجتماعی استانداری تهران،  یکشنبه ۲۵ اسفند اخراج کودکان کار مهاجر را تایید کرده و به روزنامه «شهروند» گفته است: یک فهرست حدود ۴٠٠ نفره از نام و نشانی کودکان افغانستانی در اختیار سفیر افغانستان قرار گرفته تا این سفارت با همکاری استانداری و بهزیستی بتواند این کودکان را چه با خانواده و چه تنها به افغانستان بازگرداند.

Read more

سیر صعودی ویروس کرونا در ایران: ۷۲۴ نفر جان باختند؛ حسن روحانی می‌گوید قرنطینه نه امروز و نه در عید نداریم

March 15, 2020 by · Comments Off on سیر صعودی ویروس کرونا در ایران: ۷۲۴ نفر جان باختند؛ حسن روحانی می‌گوید قرنطینه نه امروز و نه در عید نداریم 

رادیو فرانسه – بر اساس آخرین آمار رسمی وزارت بهداشت و درمان ایران از میزان مبتلایان و جانباختگان ویروس کرونا، سیر صعودی گسترش ویروس کووید ۱۹، در ایران همچنان ادامه دارد. طبق آمار رسمی، تا ظهر یک‌شنبه ۱۵ مارس/۲۵ اسفند، ۱۳ هزار و ۹۳۸ نفر بطور قطعی به ویروس کرونا مبتلا شده و در مجموع ۷۲۴ نفر جان خود را بر اثر ابتلا به ویروس کرونا از دست دادند. بنا بر اعلام کیانوش جهانپور، رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت و درمان ایران، طی شبانه روز گذشته ۱۱۳ نفر دیگر، به شمار جانباختگان بر اثر ابتلا به ویروس کرونا، کووید ۱۹، افزوده شده است. بر اساس همین آمار رسمی، تاکنون ۴ هزار و ۷۹۰ نفر از مبتلایان به ویروس کرونا، بهبود یافته‌اند.

Read more

Bottom