Top

اجرای طرح فاصله‌گذاری اجتماعی در ایران برای جلوگیری از کرونا

March 26, 2020 by · Comments Off on اجرای طرح فاصله‌گذاری اجتماعی در ایران برای جلوگیری از کرونا 

زمانه – سرانجام طرح فاصله‌گذاری اجتماعی که در کشورهای درگیر بیماری کرونا به‌اجرا گذاشته شده در ایران هم اجرا می‌شود. براساس این طرح افرادی که در مسافرت هستند باید هر چه سریع‌تر به خانه‌های خود برگردند و تنها به افراد ساکن اجازه ورود داده می‌شود. هر مکان تجمع هم باید بسته شود. حسین ذوالفقاری، رئیس کمیته اجتماعی انتظامی ستاد ملی مدیریت کرونا، پنج‌شنبه ۷ فروردین از اجرای طرح فاصله‌گذاری اجتماعی در ایران به مدت دو هفته به‌منظور مقابله با شیوع ویروس کرونا خبر داد. ذوالفقاری ضمن بیان این‌که «آمار نشان از کاهش مبتلایان به کرونا نمی‌دهد» گفت: «اگر زنجیره انتقال بیماری قطع نشود نمی‌توانیم شاهد کاهش ابتلا باشیم.»

Read more

Iran Leader Refuses US Help, Citing Virus Conspiracy Theory

March 26, 2020 by · Comments Off on Iran Leader Refuses US Help, Citing Virus Conspiracy Theory 

VOA – DUBAI, UNITED ARAB EMIRATES – Iran’s supreme leader refused U.S. assistance Sunday to fight the new coronavirus, citing an unfounded conspiracy theory claiming the virus could be man-made by America.  Ayatollah Ali Khamenei’s comments come as Iran faces crushing U.S. sanctions blocking the country from selling its crude oil and accessing international financial markets.  But while Iranian civilian officials in recent days have increasingly criticized those sanctions, 80-year-old Khamenei instead chose to traffic in the same conspiracy theory increasingly used by Chinese officials about the new virus to deflect blame for the pandemic.

Read more

ورود به شهرهای ایران برای افراد غیر ساکن ممنوع می‌​شود

March 26, 2020 by · Comments Off on ورود به شهرهای ایران برای افراد غیر ساکن ممنوع می‌​شود 

صدای آلمان – برخلاف صحبت​‌های پیشین روحانی که گفته بود “ما چیزی به نام قرنطینه نداریم” دولت اکنون از اعمال محدویت​‌های جدید در رفت‌وآمدها خبر می‌دهد. اعلام این محدودیت‌ها همزمان با سفر میلیون​‌ها ایرانی به مناطق درگیر کرونا است. حسن روحانی، رئیس جمهور ایران روز پنجشنبه ۲۶ مارس (هفتم فروردین) در جلسه اقتصادی کرونا خبر داد که مقررات سخت​گیرانه‌​تری در حال اجراست. او گفت اگر رهبری موافقت کند یک میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی برداشت خواهد کرد. روحانی تاکید کرد دولت از کسب و کارهایی که آسیب دیده​‌اند، مشروط به اینکه کارگری را اخراج نکرده باشند، حمایت می​کند.

  رئیس جمهور ایران ادامه داد تخت‌های بیمارستانی زیادی داریم که هنوز از آن‌ها استفاده نشده است. روحانی همچنین مدعی شد که در سخت‌ترین شرایطی که کشور با آن مواجه است، ۲۰ هزار تخت بیمارستانی خالی مانده  و امروز شرایط به گونه‌ای است که پرستاران می​توانند طبق معمول کار خود را انجام دهند.

  کیانوش جهانپور، سخنگو و رئیس مرکز اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت اما یک روز پیش از اظهارات روحانی رسما از فوت بیش از ۴۳ نفر از پزشکان و پرستاران بر اثر کرونا خبر داده بود.

دولت برای مهار کرونا استراتژی واحدی را دنبال نمی​کند. روحانی با اعمال هرگونه قرنطینه نیزمخالفت کرده و گفته است: «ما چیزی به نام قرنطینه نداریم. اصلا اینکه شایع شده در تهران یا بعضی شهرها برخی فروشگاه‌ها و برخی مشاغل قرنطینه هستند، ‌اصلا چنین چیزی وجود ندارد. نه امروز قرنطینه است، نه ایام نوروز، نه بعد و قبلش و همه در کسب و کار و فعالیت خود آزادند.»

  سخنان روحانی باعث شد که میلیون​ها ایرانی در تعطیلات نوروزی به جای قرنطینه و در خانه ماندن بار و بندیل خود را ببندند و راهی سفر شوند.

  کریم همتی، سرپرست جمعیت هلال احمر ابراز نگرانی کرده است که بیش از هشت و نیم میلیون نفر از ۱۹ استان به مسافرت رفته‌اند که در میان آنها شش هزار و ۵۰۰ نفر با علائم ابتلا به کرونا مانند تب شناسایی شده‌اند.

  دوالفقاری: مسافران سریعا به خانه‌های خود بازگردند

  با افزایش سریع شمار ابتلا به ویروس کرونا در ایران دیری نپایید که مقامات زنگ خطر را به صدا درآوردند و از مسافرانی که آماده می​شدند و یا در راه سفر بودند خواستند که به خانه​هایشان برگردند.

  حسین ذوالفقاری، معاون وزیر کشور و رئیس کمیته اجتماعی انتظامی ستاد ملی مدیریت کرونا روز پنجشنبه ۲۶ مارس (هفتم فروردین) هشدار داد کرونا هنوز به قله نرسیده و سیر بیماری، کاهش را نشان نمی‌دهد.

ذوالفقاری گفت از روز پنجشنبه هفتم فروردین فقط به به افراد ساکن شهرها اجازه ورود داده می‌شود، یعنی سفر ممنوع است. کسانی که در سفر هستند باید سریعتر به خانه برگردند و کسانیکه در محل سکونت خود هستند سفر نروند، چون اجازه ورود به شهرها را ندارند.

  معاون وزیر کشور درباره وضعیت نه میلیون ایرانی که از ۱۹ استان کشور در طی روزهای اخیر به مسافرت رفته‌​اند توضیح بیشتری نداد. مسئولان ایرانی گفتند که بیش از ۶۰۰ هزار و ۵۰۰ نفر از آنان آلوده به ویروس کرونا شناسایی شده‌اند.

  معاون وزیر کشور همچنین اطلاع داد که در طرح جدید دولت ادامه تعطیلی دانشگاه‌ها، مدارس، پارک‌ها، بوستان‌ها و مراکز ورزشی در نظر گرفته شده و تردد در خطوط ریلی، خطوط هوایی و پایانه‌های مسافربری همچنان محدود باقی خواهد ماند.

“طرح فاصله‌گذاری اجتماعی از جمعه در ایران آغاز می‌شود”

ساعاتی بعد از اظهارات معاون وزیر کشور “کمیته اجتماعی انتظامی ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا” مستقر در این وزارتخانه نیز از آغاز طرح فاصله‌گذاری اجتماعی در کشور از روز جمعه خبر داد و جزییات آن را تشریح کرد. به گزارش خبرگزاری ایسنا، این طرح قرار است در مرحله نخست، تا ۱۵ فروردین ماه (یک هفته) اجرا شود و در صورت تصویب ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا، اجرای آن “تمدید خواهد شد.” حسن روحانی زمان اجرای این طرح را تا ۲۰ فروردین ذکر کرده است.

بر اساس این طرح، صرفا افراد بومی ساکن هر شهر مجاز به ورود به آن شهر بوده و ورود افراد غیرساکن ممنوع است. همچنین بر اساس این طرح، قرار است بازگشت مسافران به شهرهای خود “تسریع شود”، آن‌ها در مسیر بازگشت اجازه ورود به شهرهای میان راه را ندارند.

بر اساس این طرح، مدارس و دانشگاه‌ها، تفرجگاه‌ها و مراکز تفریحی نظیر استخرها و پارک‌ها تا پایان زمان مقرر تعطیل خواهند بود. برگزاری هرگونه مراسم رسمی و غیررسمی نیز ممنوع است.

بر اساس این طرح همچنین اصناف و مشاغل به سه گروه متفاوت (گروهی که باید کاملا فعال باشند، گروهی که باید تعطیل شوند و گروهی که بر اساس اقتضا و شرایط محلی فعالیت آن‌ها می‌تواند مجاز باشد) تقسیم شده‌اند.

در این اطلاعیه آمده است که خودروهای افراد متخلف به مدت یک ماه با اخذ هزینه‌های جانبی توقیف می‌شوند. همچنین جریمه نقدی به مبلغ ۵۰۰ هزار تومان و پلمب واحدهای صنفی متخلف به مدت یک ماه، در دستور کار قرار دارد.

همتی: بخشی از دارایی‌های بلوکه شده توسط آمریکا آزاد می‌شود

March 26, 2020 by · Comments Off on همتی: بخشی از دارایی‌های بلوکه شده توسط آمریکا آزاد می‌شود 

صداِی آلمان – رئیس کل بانک مرکزی از بازگشت “تدریجی” بخشی از دارایی‌های بلوکه شده ایران توسط آمریکا خبر داد. حسن روحانی هم گفته برای آزاد شدن پول‌های مسدود شده در کشورهای مختلف “قدم‌های خوبی” در حال برداشته شدن است. رئیس کل بانک مرکزی جمهوری اسلامی در حاشیه نشست چهارشنبه ششم فروردین هیئت دولت اعلام کرده که با کمک وزارت خارجه بخشی از پول‌های ایران که توسط آمریکا مسدود شده “به تدریج” به کشور بازمی‌گردد.عبدالناصر همتی به چگونگی کمک‌های وزارت خارجه و رقم منابعی که قرار است آزاد شوند اشاره‌ای نکرد اما اطمینان  داد که منابع آزاد شده “قطعا” منجر به رفاه مردم خواهد شد.

Read more

Bottom