Top

مهدی‌آباد یزد: بزرگ ترین معدن سرب و روی دست نخوردۀ جهان

September 21, 2011 by · Comments Off on مهدی‌آباد یزد: بزرگ ترین معدن سرب و روی دست نخوردۀ جهان 

رادیو فرانسه – نوشتۀ فرید وهابی – معادن سرب و روی مهدی‌آباد یزد توسط یک شرکت که بانک صادرت ایران و مؤسسۀ دولتی تکنولوژی روسیه را در بر می‌گیرد، مورد بهره برداری قرار خواهد گرفت. معدن مهدی‌آباد یزد بزرگ ترین معدن سرب و روی دنیاست که هنوز دست نخورده باقی مانده است. به نظر می‌رسد که ایران برای گزینش شرکت مجری طرح، مدت زیادی مردد بوده است. روسیه در کار بهره‌برداری از معادن عظیم مهدی‌آباد یزد با ایران شریک می‌شود. معدن روی و سرب مهدی‌آباد بزرگ‌ترین معدن سرب و روی در دنیاست که هنوز به مرحلۀ بهره‌برداری نرسیده است. ذخایر این معدن حدود ۴٠٠ میلیون تن برآورد شده است.
به نوشتۀ روزنامۀ روسی کومرسانت، برای اجرای این طرح شرکتی ایجاد شده که مؤسسۀ دولتی تکنولوژی روسیه و بانک صادرات ایران در آن سهیم هستند. تفاهم‌نامۀ مربوط به این پروژه در دیدار اخیر علی اکبر صالحی، وزیر خارجه، با وزیر انرژی روسیه، سرگئی شماتکو امضاء شد. سهم اصلی سرمایه‌گذاری که جمعأ یک تا یک میلیارد و دویست میلیون دلار برآورد شده، توسط ایران تأمین خواهد شد. روزنامۀ روسی گوشزد می‌کند که تحریم‌های بین‌المللی که بانک صادرات را شامل می‌شود، ممکن است در اجرای پروژه مشکلاتی ایجاد کند.

تکلیف بهره‌برداری از معدن مهدی‌آباد مدت‌ها نامعلوم بود.
پنج سال پیش قرار بود که یک مؤسسۀ استرالیایی این کار را به عهده بگیرد. در آن زمان، سایت رسمی وزارت صنایع و معدن ایران نوشت: “شرکت سرمایه گذاری معدنی “یونیون ریسورسس” استرالیا قصد دارد با همکاری دو شریک سرمایه گذار ایرانی خود، معدن مهدی آباد یزد را به دومین معدن بزرگ فلز روی در جهان تبدیل کند”. به نوشتۀ این سایت، شرکت استرالیایی ده میلیون دلار برای ین کار سرمایه‌گذاری کرده بود.
خبرگزاری فرانسه می‌نویسد که علاوه بر شرکت استرالیایی، یک شرکت اطریشی نیز در این طرح حضور داشته، اما گویا این دو مؤسسه، بدلیل “مشکلات و خطرهای سیاسی” از این طرح بزرگ کناره‌گیری کرده‌اند.

Bottom