Top

درخشش هنرمندان نقاش ایرانی در آمریکا

April 2, 2009 by  

میراث ایران، شماره ۵۳، بهار ۱۳۸۸– یکی از مهم‌ترین اتفاقات افتخارآفرین برای ایرانیان مقیم آمریکا و شاید همه ایرانیان برون مرزی در سال‌های اخیر، درخشش بی‌شائبه هنرمندان نقاش، مجسمه‌ساز و همچنین فیلم‌بردار ایرانی در آمریکا است.

در ظرف دو سه ماه گذشته. بخصوص در ماه‌های فوریه و مارس، کارهای بیش از پنج تن از هنرمندان نقاش و مجسمه ساز بنام ایرانی در مشهورترین گالری‌های نیویورک به نمایش درآمد و هزاران نفر از علاقمندان این هنرها و گردآورندگان کارهای هنری از این نمایشگاه‌ها بازدید کردند. بسیاری از آثار این هنرمندان در این نمایشگاه‌ها با قیمت‌های گزاف به فروش رفت. در این شماره گزارش کوتاهی از این نمایشگاه‌ها را به خوانندگان «میراث ایران» تقدیم می کنیم.

_ نیکزاد نجومی، نقاش برجسته و بنام ایرانی‌ــ‌آمریکایی که سال‌های زیادی است در عرصه نقاشی می‌درخشد، کارهای زیبا و جالب خود را در گالری پریسکا جاشکا Priska C. Jushka به نمایش گذاشت. شیرین نشاط، هنرمند برجسته و بنام درباره‌ی کارهای نیکزاد نجومی (نیکی نجومی) می‌نویسد: نجومی با تابلوهای بزرگ رنگ روغن دو دنیای خاورمیانه (ایران) و غرب (بخصوص آمریکا) را با همدیگر می‌آمیزد و مسایل سیاسی‌ــ‌فرهنگی ایران و آمریکا را به سؤال می‌کشاند. نجومی در کارهای جدیدش برخوردهای ناشی از عدم تعادل قدرت را بخوبی نشان می‌دهد.

نیکی نجومی متولد ۱۹۴۲ در کرمانشاه است و در حال حاضر در بروکلین زندگی می‌کند. کارهای نیکی نجومی تا به حال در نمایشگاه‌های گوناگونی در ایران و آمریکا به نمایش درآمده است. وی سال گذشته با همکاری شیرین نشاط، کارهای برجسته‌ای از شادروان اردشیر محصص را در Asian Society در نیویورک به نمایش گذاشت.

_ نگار احکامی، هنرمند دیگری است که در عرصه نقاشی، پله‌های رشد و تحول هنری خود با درخشش شگفت‌انگیزی صعود می‌کند. کارهای اخیر او در گالری معروف «لیلی تقی‌نیا میلانی هلر» در مانهاتان به نمایش گذاشته شد و مورد استقبال بی‌نظیری قرار گرفت. دکتر شیوا بلاغی از هنرشناسان معروف درباره کارهای نگار احکامی می‌نویسد: منزل و کاشانه یک فرد مهاجر، بین خاطرات افسانه‌ای گذشته و آرزوهای امکان‌پذیر آینده جای گرفته است. نگار احکامی سبک و شیوه خاص خود را در عرصه نقاشی‌، در ظرف یک دهه، با دقت قابل توجهی پیش گرفته است.

نگار احکامی در اواخر ۱۹۹۰ یک سری تابلو با ماتیک و به وسیله لب‌های خود نقش زد، و سپس کارهایی با استفاده از رنگ قهوه و اشیاء مورد دلخواهش انجام داد. نگار احکامی در کارهای اخیرش و بخصوص در سری تابلوهای موجود در گالری لیلی تقی‌نیا میلانی هلر، با رنگ‌های بسیار جالب شرقی ایرانی و لایه‌های آکریلیک ضخیم و برجسته سه بعدی، پاسخی به کارهای شرقی ماتیس که به صورتی نامریی احساساتش را بیان کرده  است، می‌باشد.

نگار احکامی متولد شهر بالتیمور مریلند و در نیوجرسی رشد کرده است.در کودکی تابستان‌ها به اتفاق خانواده‌اش از ایران بازدید می‌کرد، ولی این سفرها با بروز انقلاب خاتمه یافت.

گروگانگیری ماه نوامبر ۱۹۷۹ در نگار خردسال تأثیر عمیقی گذاشت و گزارشات بسیار ناراحت‌کننده تلویزیونی و رسانه‌های خبری، ایران پر از خاطراتِ زیبایش را به صورتی بسیار زشت و توهین‌آمیز به نمایش می‌گذاشتند. این گزارشات توهین‌آمیز و تحقیر‌کننده، نگار احکامی را مصمم کرد تا ریشه‌های آن را دریابد و آن را از طریق نقاشی، به ببیندگان و تحسین‌کنندگان کارهایش نشان دهد. تابلوی «سقوط» (Fall) با رنگ‌های زیبا و نوشته‌های فارسی، از طرفی هنر و تسلط نگار احکامی را در قصه‌گویی به نمایش می‌گذارد، و از طرف دیگر مشکلات غرب و شرق و بخصوص از همه جالب‌تر غرور ایرانی‌ها را نسبت به فرهنگ غنی خودشان و خشم آنها از تحقیرات نامیمونی که در رسانه‌ها علیه آنها وجود دارد را نشان می‌دهد.

کارهای نگار احکامی تا به حال در پاریس، زوریخ (سوئیس) و نیویورک به دفعات نمایش داده شده است.

_ محمود همدانی، هنرمند برجسته دیگر ایرانی است که کارهایش از ماه فوریه تا مارس در گالری مایکل استاینبرگ مانهاتان نمایش داده شد.

_ سیا ارمجانی، یکی از معروف‌ترین هنرمندان ایرانی‌ـ‌ آمریکایی نیز در نمایش کارهایش در نیویوریک درخشید.

_ کارهای کیا عشقی، نقاش توانمند ایرانی نیز در موزه هنری کویینز نیویورک به نمایش گذاشته شد. بنا به گفته شاعر و آرشیتکت گرانمایه جهانگیر صداقت‌فر، کیا عشقی، خالق الفبای نوینی است که از  امتزاج رنگ و حجم و خط و احساس پدید می‌آید و در پرده‌ی دو بعدی، سرودی را آواز می‌دهد که تا کرانه بی‌بعد خیال به پرواز می‌آید.

Comments

Comments are closed.

Bottom