Top

ایران: ابراهیم رئیسی، نامزدی که برای ایجاد وحدت در صفوف «جمنا» برگزیده شده بود، اولین موجبات اختلاف را فراهم کرد

April 10, 2017 by  

رادیو فرانسه

ابراهیم رئیسی، که روز پنجشنبۀ گذشته در ردۀ نخست فهرست پنج نفرۀ نامزدهای «جبهۀ مردمی نیروهای انقلاب اسلامی» برگزیده شده بود، با انتشار بیانیه‌ای رسمی، نامزدی خود را در انتخابات ریاست جمهوری ایران «فارغ از گروه بندی‌های سیاسی رایج» توصیف کرد و از اینکه «ظرفیّت مجموعه‌های داخلی» صرف «رقابت‌های تخریبی» می شود، تلویحاً انتقاد کرد. در حالیکه برخی اعضای این تشکل موضع‌گیری وی را مرزبندی با جبهه تلقی کرده و خواستار حذف نام وی از فهرست نامزدهای مورد حمایت این تشکل شدند، هیئت رئیسه «جمنا» حمایت خود را از او اعلام داشت.

ابراهیم رئیسی، تولیّت آستان قدس رضوی و یکی از اعضای کمیتۀ اعدام گستردۀ زندانیان سیاسی در سال ۶٧، با انتشار این بیانیه، نامزدی خود را در انتخابات رسماً اعلام داشت. او پیش از آن با ارسال پیامی برای دومین نشست مجمع ملّی «جبهۀ مردمی نیروهای انقلاب اسلامی» و نیز استعفاء از هیئت نظارت بر انتخابات، آمادگی خود را در این زمینه به اطلاع مسئولان این تشکل رسانده بود. ابراهیم رئیسی که گفته می شود برای ایجاد وحدت در صفوف «جمنا»، دعوت آنان را پذیرفته بود با انتشار این بیانیه خود موجب بروز اختلافات در میان اعضاء شد.

عزت الله ضرغامی، رئیس پیشین رادیو تلویزیون جمهوری اسلامی ایران و از اعضای فعّال این جبهه که خود نیز داوطلب نامزدی ریاست جمهوری بود و در رأی‌گیری اوّل در ردۀ ششم قرار داشت، بیانیّه ابراهیم رئیسی را «اعلام استقلال» تلقی کرده و خواستار حذف نام وی از فهرست نامزدهای این جبهه شده است.

در واکنش به این درخواست، روابط عمومی جبهه با انتشار اطلاعیه‌ای حمایت هیئت رئیسۀ «جمنا» را از ابراهیم رئیسی اعلام داشت و تأکید کرد که بیانیۀ او «با اطلاع و مشورتِ هیئت رئیسۀ جبهۀ مردمی نیروهای انقلاب اسلامی بوده» و «تعبیرِ فارغ از گروه بندی‌های سیاسی از اساسنامۀ» همین جبهۀ گرفته شده و جبهه نیز خود فراتر از گروه بندی‌های سیاسی قرار دارد».

متن اطلاعیۀ روابط عمومی «جمنا» بویژه در بارۀ «فراگروهی» بودن این جبهه بدون تردید مورد توجه دیگر نامزدهای این تشکل قرار خواهد گرفت، زیرا سخنان آنان در دومین نشست مجمع ملّی یکسره حکایت از این می کرد که این جبهه تنها به منظور رویاروئی با گروه و جریان دیگری شکل گرفته است.

ابراهیم رئیسی در بیانیۀ اعلام رسمی نامزدی خود می‌نویسد «دردهای مزمن ساختاری و سنت های نادرست مدیریتی مردم را رنج می دهد» و از زبان مردم می پرسد «با وجود این همه منابع سرشار و سرزمینِ پر نعمت، استعدادهای متراکم انسانی […] چرا وضع کشور چنین است؟»

ابراهیم رئیس السادات، معروف به رئیسی، در سال ١٣٣٩ در روستای نوغان نزدیک مشهد تولد یافت. وی پس از انقلاب در ٢٠ سالگی به دادستانی کرج منصوب شد و سپس دادستان همدان و جانشین دادستان تهران شد و در جریان اعدام هزاران تن از زندانیان سیاسی و عقیدتی در تابستان ۶٧، یکی از اعضای «هیئت چهارنفرۀ اعدام‌ها» بود.

وی در ١٧‌اسفند ١٣٩۴ در پی مرگ حجت الاسلام واعظ طبسی، با حکم آیت الله خامنه ای به تولیت آستان قدس رضوی منصوب شد.

 

Comments

Comments are closed.

Bottom