Top

نیم قرن پس از گنج قارون؛ فیلم‌هایی که میلیاردی می‌فروشند

May 3, 2017 by  

Cinemawebبی بی سی فارسی – بیش از پنجاه سال از وقتی‌که هشتصد هزار نفر از جمعیت یک میلیونی تهران، بلیت “گنج قارون” (سیامک یاسمی) را خریدند، می‌گذرد و حالا ۱۶ میلیاردی شدن “گشت ارشاد ۲”(سعید سهیلی)؛ تداعی‌کننده رونقی است که سینمای ایران همواره پس از محمدعلی فردین به دنبالش بود. در پی ‌رونق فروش در سال ۹۴، سینمای در سال گذشته روند صعودی در کسب بازار فروش را تجربه کرد؛ چنانکه با نمایش ۶۵ فیلم از تولیداتش توانست ۲۳ میلیون و ۶۰۰ هزار نفر از جمعیت ۷۰ میلیونی ایران را جذب سینما کند و مجموعا ۶/۱۶۳میلیارد تومان در گیشه کسب کند. یکی از دستاوردهای سازمان سینمایی دولت یازدهم افزایش سطح مخاطب و آوردن رونق دوباره به سینماها بود؛ در بهار ۹۵ قریب به ۴ میلیون تماشاگر به سالن‌های سینما جذب شد که بیشترین آمار طی پنج سال گذشته بوده. اکران تابستان عددی بالغ بر ۱۰۰ میلیارد تومان برای سینما عایدی داشت که رشد ۴۰ درصدی مخاطب را نشان می‌داد. میزان فروش پاییز نیز بیانگر رشد ۱۲۴درصدی بود و طبق آمار اعلام شده از سوی سازمان سینمایی فروش گیشه‌ها در اسفندماه رشد ۵۰ درصدی نسبت به پنج سال گذشته داشته است.

صف‌های طولانی، افزایش صندلی‌های رزرو شده سالن‌ها و سانس‌های فوق‌العاده در سال ۹۵ و ابتدای سال جاری، نشان از رونق اقتصادی برای سینمای ایران دارد که از بودجه دولتی ارتزاق می‌کند. اما این سونامی مخاطب که از سال ۹۴ همراه سینما شد، حاصل چه تغییراتی است؟

باوجود گسترش ماهواره‌ها، اینترنت و دسترس آسان به فیلم‌های خارجی که در روزگار کسادی بازار تولیدات سینمای داخلی، عوامل ضربه‌زننده به شمار می‌آمدند؛ سینمای ایران همچنان در فروش خوش اقبال است.

تغییر نگرش فیلمسازان در استفاده فاکتورهای استاندارد سینما و تشخیص و تطابق با ذائقه مخاطب شاید یکی از دلایل اصلی این رونق باشد. ارتقای سلیقه مخاطب که حالا دیگر سینمای شانه تخم‌مرغی را بایکوت کرده؛ تولیدکنندگان را بر آن داشته تا محصول خود را برای جذب مخاطب ارتقا بخشند.

از سوی دیگر، چرخه تولید و عرضه در سینما با افزایش پردیس‌های سینمایی مدرن و لوکسی که امکانات رفاهی را برای مخاطب فراهم کرده‌اند؛ تکمیل شده و باوجود قیمت بالاتر بلیت این سالن‌ها بیشترین تعداد مخاطب را دارا هستند.

Comments

Comments are closed.

Bottom