Top

رئیس جمهوری آمریکا: فکر نمی‌کنم که ایران به برجام پایبند است

August 11, 2017 by  

صدای آمریکا

دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده عصر پنجشنبه به وقت شرق آمریکا بار دیگر گفت که به اعتقاد او ایران به «روح» توافق جامع هسته‌ای دو سال پیش با قدرت‌های جهانی پایبند نبوده است.

پرزیدنت ترامپ پس از برگزاری یک نشست امنیتی با مشاوران ارشد ریاست جمهوری در مجموعه گلف خود در نیوجرسی به خبرنگاران گفت، «من فکر نمی‌کنم که ایران (به توافق جامع اتمی) پایبند است.»

رئیس جمهوری ایالات متحده در بخشی از سخنان خود در این نشست خبری که بطور زنده از رسانه‌های آمریکا پخش می‌شد گفت، فکر نمی‌کنم ایرانی‌ها در چارچوب انتظارات برآمده از روح توافق عمل می‌کنند.

ایران و شش قدرت جهانی عضو گروه ۱+۵ شامل ایالات متحده، بریتانیا، فرانسه، روسیه، چین و آلمان ۲۳ تیر ماه ۱۳۹۴ به یک توافق نهایی و جامع بر سر برنامه بحث برانگیز هسته‌ای ایران دست یافتند.

کنگره وقت آمریکا که با غیرقابل اعتماد خواندن حکومت ایران مخالف توافق بود، پس از ناکامی در عدم تایید آن، دولت را مکلف کرد که هر سه ماه یک بار گزارشی را درباره پایبندی ایران به برجام ارائه کند.

دولت دونالد ترامپ رئیس جمهوری کنونی آمریکا، که در طول مبارزات انتخاباتی خود بارها از توافق اتمی با ایران انتقاد کرده بود، از زمان ورود به کاخ سفید تا کنون دو بار پایبندی ایران را تایید کرده است.

با این حال پرزیدنت ترامپ که نارضایتی خود را از توافق پنهان نکرده، می‌گوید برنامه موشکی و فعالیت‌های بی ثبات کننده تهران در تناقض با برجام است و در گزارش سوم دولت، پایبندی ایران به برجام تایید نخواهد شد.

Comments

Comments are closed.

Bottom