Top

فرانسه مخالفت‌های عمیقی با اقدام‌های منطقه‌ای ایران دارد

November 1, 2017 by  

FranceCorectFranceweb000_rz5cuرادیو فرانسه – ژان ایو لودریان”، وزیر امور خارجۀ فرانسه، دیروز سه شنبه سی و یکم اکتبر در نیویورک اعلام کرد که بزودی برای انجام سفری رسمی عازم تهران خواهد شد. وزیر امور خارجۀ فرانسه تصریح کرد که هدف از سفر او به تهران تدارک سفر امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه، به ایران و اعلام موضعی بسیار شدید پاریس در قبال برنامۀ موشک های بالستیکی جمهوری اسلامی و سیاست های منطقه ای این کشور است. هنوز تاریخ دقیق سفر امانوئل ماکرون به ایران تعیین نشده است

وزیر امور خارجۀ فرانسه در عین حال بر مخالفت کشورش با نقض توافق اتمی با ایران تأکید کرد و گفت : مباحث کنگرۀ آمریکا در خصوص این موضوع حیاتی و تعیین کننده است، هر چند نباید، به گفتۀ لودریان، مرتکب اشتباه محاسبه شد. به گفتۀ وزیر امور خارجۀ فرانسه، “چالش اصلی جهان در حال حاضر مسئلۀ تکثیر سلاح های اتمی و شیمیایی است و توافق اتمی با ایران مانع از دستیابی این کشور به سلاح اتمی می شود.” به همین خاطر ژان ایو لودریان تأکید کرد که باید موضعی جداگانه در قبال توافق اتمی با ایران داشت و از آمیختن آن با مسائل دیگر پرهیز کرد. او تأکید نمود که در زمان نگارش این توافق فرانسه حتا نسبت به آمریکا مواضعی شدیدتر داشت.

با این حال، وزیر امور خارجۀ فرانسه گفت که صیانت از توافق اتمی با ایران مانع از اتخاذ مواضع سرسختانه در قبال برنامۀ موشک های بالستیکی این کشور و توسعۀ نفوذ آن در منطقه نمی شود. وی گفت که به همین خاطر او در جریان سفر آتی اش به تهران مطالبات معینی را درخصوص همین موضوع ها با رهبران تهران در میان خواهد گذاشت.

ژان ایو لودریان در ادامۀ اظهاراتش افزود که فرانسه اختلافات عمیقی با ایران بر سر توسعۀ موشک های بالستیکی این کشور دارد و آن را خلاف قطعنامۀ سازمان ملل می داند. وزیر امور خارجۀ فرانسه همچنین گفت که این کشور با تلاش های مستقیم و غیرمستقیم تهران برای توسعۀ نفوذش تا دریای مدیرانه مخالف است و علاوه بر او رئیس جمهوری فرانسه نیز در گفتگوهایش با رهبران ایران با قاطعیت بر این اختلافات تأکید خواهد کرد. قرار است ژان ایو لودریان در اواسط ماه جاری نوامبر عازم تهران شود.

وزیر امور خارجۀ فرانسه همچنین گفت که در ملاقات دوشنبه اش با خانم نیکی هیلی، نمایندۀ آمریکا در شورای امنیت سازمان ملل، با وی دربارۀ پروندۀ اتمی جمهوری اسلامی ایران گفتگو نکرده است. به گفتۀ منابع دیپلماتیک نیکی هیلی مبتکر و منشا اصلی تصمیم دولت آمریکا مبنی بر عدم تأئید وفاداری ایران به توافق اتمی با شش قدرت جهانی بوده است.

Comments

Comments are closed.

Bottom