Top

November 3, 2017 by  

MosadeghwebB65B2C7B-406F-4B60-BDD3-D98DE3BADB1F_w1023_r1_sصدای آمریکا -آیت الله علی خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی ایران روز پنجشنبه در یکی دیدار عمومی اشاره ای به دکتر محمد مصدق نخست وزیر رژیم پیشین ایران کرد و هرچند سعی داشت با ذکر نام او، بر «دشمنی آمریکا» با ایران تاکید کند، اما این مقایسه او با واکنش هایی از سوی کاربران ایرانی روبرو شد. با اینکه انقلابیون ایرانی در مبارزه با رژیم شاه از مصدق بارها نام می بردند اما بعد از پیروزی انقلاب سال ۵۷،، مقام های جمهوری اسلامی ایران به مصدق و پیروانش بی مهری کرده اند.

روز پنجشنبه آیت الله خامنه ای در سخنانش که در آستانه ۱۳ آبان سالروز اشغال سفارت آمریکا بود، گفت: آمریکا حتی به آنهایی که به او امید بستند و برای کمک گرفتن به سراغش رفتند هم رحم نکرد؛ مثل دکتر مصدق که برای آنکه جلوی انگلیسی‌ها بایستد ‌‌به سراغ آمریکایی‌ها رفت و به آنها اعتماد کرد.

مقام های رسمی ایران به ندرت از مصدق نام می برند و حتی در سالهای اخیر تلاش هایی برای نام گذاری خیابان یا میدانی به نام مصدق با واکنش نهادهای نزدیک به رهبر ایران مواجه شده است.

در فضای مجازی این سخنان خامنه ای با بازتاب هایی روبرو شد.

مرتضی کاظمیان فعال سیاسی و روزنامه نگار ملی مذهبی این اظهارات آقای خامنه ای را «تحقیر» مصدق نامید و آن را ناشی از کینه خامنه ای به وی دانست:

 

Comments

Comments are closed.

Bottom