Top

گازپروم در ایران گاز مایع (ال ان جی) تولید می‌کند

November 5, 2017 by  

رادیو فرانسه

راهبردهای مشترک روسیه و ایران در زمینه ژئوپلتیک منطقه‌ای، راه را برای همکاری گسترده شرکت‌های دو کشور خصوصاً در حوزه نفت و گاز هموار کرده است. در چنین شرایطی شرکت بزرگ گاز و نفت روسیه “گازپروم”، روز جمعه ۳ نوامبر از امضای دو قرارداد با ایران در حوزه مایع کردن گاز طبیعی (ال ان جی) و مشارکت در طرح ایجاد خط لوله گاز و انتقال گاز طبیعی از ایران به پاکستان و هند خبر داده است. اعلام مشارکت “گازپروم” در طرح‌های گازی ایران در حالی است که مدیر عامل شرکت بزرگ نفتی روسیه “روس‌نفت”، روز چهارشنبه از امضای یک نقشه راه مشترک با شرکت ملی نفت ایران، برای توسعه میادین نفت و گاز ایران خبر داده است. “ایگور سچین” مدیر عامل “روس‌نفت” گفته است که سرمایه‌گذاری مورد نیاز برای توسعه میادین گاز و نفت ایران با همکاری شرکت‌های ایرانی، در حدود ۳۰ میلیارد دلار برآورد می‌شود.

٢ قرارداد “گاز پروم” غول گازی و نفتی روسیه با ایران، روز چهارشنبه۱۰ آبان/ اول نوامبر و در حاشیه دیدار ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه از ایران، امضا شد:

نخستین قرارداد، میان “گاز پروم” و شرکت نوسازی و گسترش صنایع ایران “ایدرو” برای اجرای طرح مایع کردن گاز طبیعی (ال ان جی)، جهت فروش به کشورهای خارجی است.

غول گازی و نفتی روسیه، همچنین قرارداد دیگری را با شرکت ملی نفت ایران برای مطالعات فنی اجرای طرح خط لوله گاز ایران-پاکستان-هند و همچنین تولید گاز طبیعی و انتقال آن در خاک ایران، امضا کرده است.

یادآور می‌شویم که طرح خط لوله انتقال گاز از ایران به پاکستان و هند که “خط لوله صلح” نام گرفته، از تابستان سال ١۹۹۴ و به هدف انتقال گاز از ایران به هند آغاز شده است. ساخت این خط لوله که از خاک پاکستان گذر خواهد کرد، به دلیل برخی تنش‌ها میان کشورهای ذینفع و عدم توافق در باره تثبیت قیمت گاز، چندین سال به تأخیر افتاده است.

Comments

Comments are closed.

Bottom