Top

توافق برای ادامه کار سپنتا نیکنام در شورای شهر یزد

November 8, 2017 by  

Sepantaweb 40651845_303صدای آلمان – رئیس ‌دفتر روحانی خبر داد که مجلس و قوه قضائیه درباره ادامه کار سپنتا نیکنام عضو زرتشتی شورای شهر یزد توافق کرده‌اند. شورای نگهبان ولی درباره این توافق واکنشی نشان نداده است. محمود واعظی، رئیس‌دفتر رئیس‌جمهور ایران، روز چهارشنبه (۱۷ آبان/ ۸ نوامبر) در پایان جلسه هیات دولت با حضور در جمع خبرنگاران اعلام کرد: «در مورد عضو زرتشتی شورای شهر یزد مجلس به توافق خوبی با قوه قضائیه رسیده مبنی بر اینکه تا زمانی‌که قانون تغییر نکند آقای سپنتا نیکنام بتواند مانند دوره قبل به کار خود ادامه دهد. دولت هم همواره نظرش همین بوده است.»

محمود واعظی در پاسخ به این پرسش که تصمیم دولت درباره ماجرای عضو زرتشتی شورای شهر یزد چیست، گفت: «تصمیم درباره سپنتا نیکنام کاری نیست که در اختیار قوه مجریه باشد.»

رئیس دفتر رئیس‌جمهور ولی تاکید کرد: «هم شخص رئیس‌جمهور و هم دولت بحث‌اش این بود که نمی‌توان ناگهانی قانون را تغییر داد. هر قانونی که به تایید شورای نگهبان رسید باید از اعتباری برخوردار باشد که همه نهادها روی آن حساب باز کنند.»

روحانی روز دوشنبه (۱۵ آبان) در دیدار با رئیس و اعضای شورای شهر و همچنین شهردار تهران در مورد عضو زرتشتی شورای شهر یزد صریحا گفته بود: «باید بر مبنای قانون اساسی و حقوق شهروندی عمل شود».

روحانی همچنین تاکید کرد‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌: «همه قوا، نهادها و دستگاه‌ها موظفند در مسیر استحکام و تقویت قانون اساسی، به ویژه در ارتباط با حقوق مردم حرکت نمایند.»

پس‌زمینه‌ی ماجرای سپنتا

ماجرای سپنتا از آنجا آغاز شد که در فروردین ۹۶ احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان اظهار داشت که نامزدی افراد غیرمسلمان در مناطقی که آنها در اقلیت هستند خلاف شرع است.

جنتی در ابلاغیه‌ای تبصره ۱ ماده ۲۶ قانون انتخابات شوراها را پس از بیش از دو دهه که از اجرای آن می‌گذشت خلاف موازین شرعی اعلام کرد و خواستار رد صلاحیت نامزدهای اقلیت‌های مذهبی در شهرهایی با اکثریت جمعیت مسلمان شد

طبق قانون یادشده اقلیت‌های دینی شناخته‌شده در قانون اساسی به جای اسلام باید به اصول دین خود عمل کنند. اما عضویت سپنتا نیکنام در شورای شهر یزد با حکم شورای نگهبان تعلیق شده است. گفتنی است که شورای نگهبان این تعلیق را بازگشت‌ناپذیر خوانده است.

به رغم توافقی که گفته می‌شود میان مجلس و قوه قضائیه به دست آمده است، و با وجود نظر موافق دولت با این توافق، هنوز مشخص نیست که شورای نگهبان چه واکنشی به این “توافق خوب” نشان دهد.

Comments

Comments are closed.

Bottom